Půsty, syrová strava a jiné ozdravné metody pro vaše zdraví

dgm
9. zář 2008

Setkali jste se uz nekdo s timto pojmem? Mate osobni zkusenosti?
Resenim vsech problemu tady na MK by mohlo byt prave seznameni se s pusty a nasledne s lecbou syrovou stravou. Nebo obracene, vzajemne to spolu ale souvisi.

At uz vezmu jakekoliv jednotlive tema tady na MK, pocinaje snazilkami a konce starostmi o svoje vlastni rodice nebo pribuzne, vsechny tyto nemoci a problemy maji jedno spolecne. Jsou resitelne a lecitelne. Bez vyjimky jakakoliv nemoc.

. U nekterych nemoci zabere spis ta syrova strava, u nekterych spis ty pusty. Nekdy je nutne to vzajmne zkombinovat. Pro neverici muze byt prvnim nakopnutim stranky www.pust.cz , www.vitarian.cz nebo na trhu je hodne knizek na toto tema. Mne se v posledni dobe jako nejlepsi zda knizka Roberta S. Morseho Zazracna detoxikace, kde je tohle vsechno hodne v kostce vysvetleno.

Jednou z detoxikacnich metod je prave pust. A o pustu by mela byt i tato diskuze.

macik
18. led 2009

tak to já dneska docela selhala.....po tanečních jsme se hladově zastavili v nákupním centru, kde jsem si chtěla dát rýži s rybou a zeleninou a nechala jsem se zlákat kuřecí tortilou se sýrem-tučnej hnus, z kterýho mi je teď blbě...no, dobře mi tak 😝

s.arik
18. led 2009

my byli v tescu:
ledový 19 (ale menší než jindy)
jablka výborná 12
pomeranče 17
pomeranče velké a luxusní 20
grepy 20
pomelo 29
a hromada jiných věcí 😵

ale, na ty brambory mám hroznou chuť. mhd není doma, tak vařit nebudu, ale jestli se vrátí a uvaří si brambory, dám si taky 😔 noooo, možná si uvaří špagety a ty já nerada 😀

lenkakt
18. led 2009

ahoj vitariáni, tady sypmatizant 🙂
dneska a včera jsem měla k obědu tu česnekovou kapustu a je to fakt moc dobré, zbytek rodiny měl brkaši s jakousi kuřecí roládou od dědečka a dneska s rýží, tak jsem si dala přílohu s tou kapustou, mňam! (dokonce mi dneska zbyla rýže, vlastně ta kapusta stačila... píšu to sem vyloženě nerada, protože vita strava by mě z většinové společnosti vyloučila ještě víc, než vegetariánství, huáááá)
pro dgm: oříšky jsem jedla jen první den, další dny už mi ovoce stačí, občas si dám makovou kuličku (když vstanu s jurou v šest, tak do jedné do oběda je dlouho jen na ovoci). ale na oříšky už chuť nemám. takže dobrý, jsem zvědavá, jak to půjde dál.
ale dokud jím vita mám vita chutě a jakmile přepnu do nevita, tak mám pekelné nevita chutě... zajímavé, opravdu zajímavé

ještě před půl rokem mi připadala jako ideální straovací režim makrobiotika, teď tohle, hihi, to je celkem druhý extrém.

(ještě mě potěšila áda, že z té kuřecí rolády vyzobala mrkev a hrášek se slovy, že to má na tom masíčku nejraději 🙂

lenkakt
18. led 2009

já jsem včera koupila domů ádě dva grepy - viděla je a chtěla a jak měla angínu, tak to nemohla jíst. odmítla housku se sýrem (!!!!!) a jedla grep a říkala: "tohle já mám vůbec ze všeho nejvíc ráda"
ale pak jí to začalo pálit v krku, angína ještě není vyléčená ☹

macik
18. led 2009

lenkakt-mě na určitou dobu makrobiotika taky uchvátila, ale právě mě dost odpouzoval jejich odpor k syrovému, furt jsem měla pocit, že když zrajou meruňky, tak se jimi přece musím přecpat, to se sluší a ne se trápit, že je to nevhodné.....a taky mi ten systém přišel překombinovaný, jakože uměle natažený na vše a neviděla jsem pak už ty souvislosti....nepřišlo mi to prostě easy a strava by podle mě easy být měla....vita mi prostě přišlo smysluplné hned...proč vařit, když to v přírodě nikdo nedělá...

lenkakt
18. led 2009

macik, jsem na tom přesně stejně s mb
ještě to ve mně vytvářelo velký stres, že se to musí všechno správně atd...
vita mne sice taky sociálně vyloučí, ale není to pracné a není to stres 😀 😀 😀

listicka77
18. led 2009

hehe, přidávám se k vývoji od mb (teda nikdy jsem ji nepraktikovala) a další s touhle historií je maare. a taky mě vždycky deptala ta tepelná úprava ovoce. u té zeleniny mi to zas tolik nevadilo, ale ovoce... 😝 a je to sociální vyloučení a spousta práce a času v kuchyni, kdežto vita může být úplně bez práce (ale myslím, že s dětmi člověk bude muset věnovat čas výrobě rafinovaných lahůdek). a v každé restauraci mají aspoň šopák (si člověk pro jednou může dát i ten balkán a nebo říct, že to chce bez něj).

udělala jsem si chalvu, mňam. mletý sezam, med a sekané mandle. ale málem jsem mámě zavařila elektrický kávomlýnek. 😕 nejdřív jsem mlela len, to šlo dobře, ale ten sezam má asi vyšší podíl tuku, tak se to hrozně lepilo, nepadalo to ven a tak vůbec. a strašně se to žhavilo, takže o raw nemůže být vůbec řeč. ☹ máte nějaký jiný nápad, jak mlít sezam? ještě bych mohla zkusit ruční mlýnek na mák, jestli by to náhodou nešlo.

a vymyslela jsem sladký recept, ale nevím, kdy se k němu dostanu, teď jsem odlifrovala dítko k našim, tak to je zas čas pracovat a ne ho ztrácet přípravou žvance, u toho může být i štěpule. takže dneska už asi ne, škoda.

s.arik
18. led 2009

já dneska dělala taky "kuličky" rozuměj drobenku, do válení koulí se mi nechce.
na ručním mlýnku na strouhanku - máčené mandle, vlašáky, rozinky, datle, kokos, slunečnice.
dobré to je.

chlap si dělá nějakou nechutnou omáčku, tož brambory nebudou, tak jsem z nouze zhřešila půlkrajícem chleba....škoda, tří a půl denní 100% raw u konce. ale jedu dál, přirozeně nejméně na 95%, ideálně bez čokolády.

listicka77
18. led 2009

a dneska nákup v hypernově, k obědu byl řapíkatý celer a růžičky květáku máčené ve sluněnce, rodiče už si zvykaj. 🙂 ledovej salát byl za 25, pomelo za 35 (ale byly ty pomela krááásný, koupila jsem tři 🙂) měla bych tahat na nákupy větší batoh, ten řapíkáč jsem musela nýst v ruce (a byl obrovskej, protože byl včetně veškeré natě - mít dobrý odšťavňovač, tak to odšťavím, ale když nemám, tak jsem to vyhodila ☹)

jak jsem mohla žít bez tyčového mixéru? 😅

lenkakt
18. led 2009

hm... mletý sezam... zkusila bych makomlýnek a taky ho večer zkusím 🙂
jedu na týden k našim, tak jsem zvědavá, jak budu raw... oni mi léta domlouvali, ale speciálně máma vše se zájmem sleduje a když přijede k nám, vždycky se těší na nějaké "zrní". teď už má koupenou čerstvou kapustu a těší se na syrovou kapustu (i když je to podle ní "revoluční a asi nás to roztrhá").
chalvu bych mohla vzít s sebou...

androna
18. led 2009

devcata vy mi robite take chute. ☹
Leni som zvedava ci ten sezam bude fungovat na to mlynku.vcera som studovala tu vitariansku kucharku, co davala dgm odkaz a uz sa tesim az z toho spustu vyskusam.

tannawe
18. led 2009

Ja hlasim dalsi den za sebou, az na dvojku cervenho co si ted popijim to bylo super. Chvala bohu rapikatemu celeru, to je panecku vec! Musela jsem ale jeste jet na nakup, protoze jsem zjistila, ze jsem vyplenila veskere zasoby ovozelu, co doma byly od ctvrkta 😠 tak jsem zvedava jaky bude dalsi vyvoj. 😉

macik
18. led 2009

pipky, ta kuchařka je super, přiznejte se, kdo ji píšete?

listicka77
18. led 2009

macik, dělá ji nějaká holka, co má navitariánovi nick beruška. a dává tam recepty, co kde najde po netu nebo co jí kdo pošle (taky už jsem pár recepty přispěla 🙂)

androno, co u tebe nového? co dieta na cukrovku? držím palec.

androna
18. led 2009

listicko uz som si zvykla.ale posledne dni mam fakt chute na sladke.hlavne ked tu chlapom vzdy niecom peciem a kazdy den varim.miesto sladkeho mam ovocie.a na zobanie oriesky.ale oriesky ma ako alergika teda pekne drazdia,tak musim opatrne.

macik
18. led 2009

no a není to náhodou krycí jméno někoho odsud? mě by přišlo divný, kdyby na koníkovi působila nějaká beruška, která zároveň není na vitoušovi a přitom nechodila ani sem...mě neošulíte, přiznejte se 😀

s.arik
18. led 2009

maciku,
Beruška je na vitariánovi registrovaná od r. 2006, takže lišti i já jsme z toho venku 😉

listicka77
18. led 2009

maci, ty jsi nějaká zmatená! beruška chodí na vitariána, ne na koně!

s.arik
18. led 2009

koukni do Odborných diskuzí - Recepty...

s.arik
18. led 2009

😝 😝 😝
omáčka se konala s brambory, u chlapa.......takže já si dala talíř plný brambor 🙄

čili po 3 a půl dnech 100% raw mám v sobě kousek chleba a několik brambor. nechutnalo mi to, ovoce je fakt lepší...bylo to takové suché a leží to v břiše jako kámen (není mi špatně, ale lehkost to není), stejně ale vím, že mě to zase za den dva bude neodolatelně lákat 😠 proč?!!!

listicka77
18. led 2009

ale sari, tak si to tak nevyčítej. třeba to časem přejde. já dneska taky tak trochu pokukovala po bramborách, ale můj krásně naskládaný oválný talíř - na jednom konci kopec sluněnky, kolem něj květák, podélně přes talíř řapíky celeru - mi docela stačil. 🙂

tannawe
18. led 2009

No ja jsem novacek, ale musim rict, ze tim ze neaspiruju na 100% raw tak to nejak nehrotim, a vim, ze je fajn, ze si dam par dni sto pro vita, to me i bavi, protoze ovoce a zeleninu miluju,ale na druhou stranu neresim jestli pristi tyden vita nebudu. Proste ted si v tom jedu, bavi me to, citim se dobre,ale ze bych mela pocit, ze bych nejak musela resit jestli si priste dam par varenych brambor tak to u me nastesti nehrozi. Ja jidlo miluju a diky zasadotvorne strave jsem se zbavila i akne takze pro me je to zase dalsi experiment co je fajn, ale vim, ze moje cesta je zlata stredni a je mi tak dobre 🙂 🙂
Urcite vim, ze zustanu u svych kontinualnich ovocnych dopolednech,ale varit neprestanu. Sem tam si dam 100 pro raw day, to neni problem jak jsem zjistila, i kdyz nekam jedu s detma, staci si vzit par jablek nebo udelat s sebou zasoby /tuhle jsem udelala obrovskou zasobu ovoce a deti mi to vsechno zladovaly... 🙂 /a jsem rada, ze jsem zase nasla neco noveho. Takze k pustum si pridam ovozelove dny a myslim, ze to bude u me tak akorat. Hlavne i kvuli tomu hubnuti, protoze uz ted je to lehce potouchle, to utle telicko a na nem ty mega kozy 😀

s.arik
18. led 2009

hele já si to zas tak nevyčítám, jenom mě nemile překvapuje, jak je to vařené droga 🙄
- jsem 100% přesvědčená, že je to nezdravé
- nechci to jíst
- opravdu mi to nechutná tolik jako raw
- stejně to žeru furt dokola 😠

tak kdo je tady jako pánem mého talíře?! JÁ to nejsem.

s.arik
18. led 2009

ale jako chápu, že to jsou "malé banality", protože se rozhodně držím nad těch 95%, navíc ještě ty hříchy jsou obvykle aspoň dělená strava... 😎 😎 😎

listicka77
18. led 2009

no já třeba na stopro aspiruju proto, že vita považuju za experiment na vlastním těle. a aby byl tak nějak průkazný, tak to musí být (skoro)stopro. Ale plán byl, že pořádně se do toho opřu až na jaře, takže teď taky nějak nevyšiluju. Akorát s tou průkazností nevím... může se člověk dlouhodě spící tak kolem 5 či 6 hodin denně (ještě s přestávkami) cítit skvěle??? na to ani vita strava nestačí. 😀 ale zaujala mě ta tvoje zásadotvorá strava, myslím, že už jsi to zmiňovala při nějakém kotli vařené zeleniny... já jsem měla dojem, že TEPELNĚ UPRAVENÁ zelenina je kyselinotvorná... 😕 můžeš k tomu prosím napsat něco víc?

s.arik
18. led 2009

ptáš se tannawe nebo mě?
vše vařené je obvykle kyselinotvorné, je jen málo výjimek - brambory tam patří.

s.arik
18. led 2009

jo, to bylo asi na tannawe, ale jinak, lištičko, v některých knihách, třeba i v Tepperweinovi Pryč s kyselostí, se doporučují potraviny i vařené jako zásadotvorné, asi jsou prostě "více zásad." než jiné, ale raw samozřejmě v tomhle vede, s citrusy v čele.

s.arik
18. led 2009

než jiné vařené mělo být, chápeš.

prostě pH se vylepší i vařenou mrkví na úkor masa 🙂 i když větší práci by odvedlo raw

tannawe
18. led 2009

listi, ja zase takovy odbornik na stravu nejsem, ale zacinala jsem prave s Tepperweinem a pak me hodne bavi varit podle knizky Varime zdrave pri prekyseleni organismu. A hlavne pro me bylo prukazne hlavne to, ze mi zmizelo dost uprone akne, ktere jsem mela z tehotenstvi se Zakym. Urcite pomohla dost i detoxikace a tyhle veci, ale urpimne receno nejim v podstate zadny rafinovany cukr, nejim cokolady, susenky, proste moje strava je docela prosta. Dopoledne uz jim hodne dlouho jen ovoce /a to jsem o zadnem vita jeste nemela ani potuchy, ale proste jsem si tak zvykla a dela mi to dobre/ a zbytek udrzuju na te hladine vyvazene stravy /nechci tady nejak poburovat,protoze vitarianka nejsem a asi nikdy uplne nebudu 😉 / Ale autorka v te kucharce prave zeleninu nejak dlouho nevari, spis ji delam v pare a to opravdu chvilku, tak bych rekla na skus. A ke vsemu co varim davam vzdycky talir syrove zeleniny at si nabere kazdy kdo na co ma chut.
Ale nepiju kolu, nepiju kavu, nejim sladkosti, nepouzivam hotove polotovary, snazim se drzet nakupy v ramci bio /to znamena, kdyz pouzivam mouku, vejce, mleko atd. tak jedine bio, na tom trvam/
Takze ja ti proste muzu rict jen z me zkusenosti, ze pro me bylo nejdulezitejsi dostat z tela pryc to akne a to se povedlo, takze tim padem jsem pochopila, ze strava v tom hraje nejakou roli plus cista streva a tim, ze jsem udelala patricnou detoxikaci a pak zacala dusledne se vsim zasadotvornym a bio tak dneska mam plet uplne v poradku a citim se proste fyzicky vyborne. A to opravdu v noci chodivam jeste se stenatkem a budila jsem se k malemu 😉

jajinak
18. led 2009

Pryč s kyselostí ještě nemám celé přečtené,ale stejně jsem z toho někdy rozporuplná,zvlášť po přečtení Zázračné detoxikace.Tepperwein třeba řadí avokádo a kokosy mezi kyselinotvorné a třeba bramborové knedlíky,camembert, dietní margarin,některé mléčné výrobky a některé druhy chleba mezi zásadotvorné a neutrální.A hlavními dodavateli vápníku jsou prý mléko a ml.výrobky,ořechy,zelenina a potraviny ze soji.