Půsty, syrová strava a jiné ozdravné metody pro vaše zdraví

dgm
9. zář 2008

Setkali jste se uz nekdo s timto pojmem? Mate osobni zkusenosti?
Resenim vsech problemu tady na MK by mohlo byt prave seznameni se s pusty a nasledne s lecbou syrovou stravou. Nebo obracene, vzajemne to spolu ale souvisi.

At uz vezmu jakekoliv jednotlive tema tady na MK, pocinaje snazilkami a konce starostmi o svoje vlastni rodice nebo pribuzne, vsechny tyto nemoci a problemy maji jedno spolecne. Jsou resitelne a lecitelne. Bez vyjimky jakakoliv nemoc.

. U nekterych nemoci zabere spis ta syrova strava, u nekterych spis ty pusty. Nekdy je nutne to vzajmne zkombinovat. Pro neverici muze byt prvnim nakopnutim stranky www.pust.cz , www.vitarian.cz nebo na trhu je hodne knizek na toto tema. Mne se v posledni dobe jako nejlepsi zda knizka Roberta S. Morseho Zazracna detoxikace, kde je tohle vsechno hodne v kostce vysvetleno.

Jednou z detoxikacnich metod je prave pust. A o pustu by mela byt i tato diskuze.

dgm
autor
2. únor 2009

Okopiruju vam sem prispevek jedne holky z vitariana, zije v Italii, vdala se tam, zacina znovu po dlouhe odmlce s raw:

Prave som v telke videla nejaku kratku relaciu o vode. Kolko vody spotrebujeme a akum sposobom a kolko jej spotrebujeme na pripravu roznych druhov jedal. Tak na hamburger vody najviac, na obilniny a cerealie omnoho menej a na ovozel najmenej. Nejaky vedel tam rozpraval o tom, ze v modernych krajinach sa je hrozne vela masa, ale zacala velmi vyrazne stupat aj spotreba v rozvojovych krajinach. Ak sa oni dostanu na nas limit spotreby a my sa napriklad kvoli zdraviu neukludnime, zem nas nedokaze uzivit, pretoze uz teraz je tretina pozemkov zeme zabrana pestovanim obilia, ktore ide ako potrava zvieratam na maso. Z tychto obilnin a cerealii by sme mohli niekolkonasobne viac ludi nasytit a bez znecistovania planety, ku ktoremu prispievaju primnohe bitunky. No a tiez hovoril, ze najlepsie by bolo v ramci pestovania a ohladu na zem v najvacsek miere pestovat ovozel a ako doplnok obilie a cerealie. Vraj zem dokaze uzivit malo masozravcov, z tych istych zdrojov ovela viac vegetarianov, a niekolkonasobne viac veganov a raw.
Vraj netreba ani vela casu, vraj okolo 30 az 50 rokov, aby sme zazili celosvetovy hlad. Vraj vodu, co dame dobytku urcenemu na zabitie, by sme radsej mali vypit a zvysok pouzit do zahradky na pestovanie ovozelu. Myslim, ze po tomto sa mi bude chutiam ovela lepsie odolavat. Som postrehla, ze sa v poslednom case dost venuju osvete, nasadzuju kratke dvadsatminutove relacie o zdravi, spravnej strave a tak. Ked sa tym zaobera uz aj telka, myslim, ze to ide dost dole vodou s nami. Vcera v hlavnych spravach hovorili, ze v Rime a valkych mestach siria osvetu, ako presvedcit deti na zeleninu. Vraj dnesne deti konzumuju same umelovyprodukovane potraviny a ako je rok dlhy, na ovozel si ani nespomenu a odmietaju ho. No ked ich tak rodicia naucili, cokoladky za kazde zaplakanie......Tak posolstvom bolo, ze bez ovozelu sa vyrzne obmedzi alebo dokonca zdegeneruje rast deti, pretoze jedine ovozel obsahuje enzymy a ine latky bezpodmienecne potrebne pre spravne fungovanie organizmu. Tak skonstatovali, ze to je pricina unavy a z toho plynucej agrasivity dnesnych deti.
Malo by ma potesit, ze sa snazia osvetou, ale oni na to normalne kaslu, takze sa nieco vyznamne deje. Hrozne upadaju na zdravi uz aj deti. Snad tomu ta kriza trosku pomoze a nebudeme kozumovat pre drahotu maso a sladkosti, radsej si mozno kupime nieco uzitocnejsieho. Ale nie som si moc ista. Presne ako pisal dvd, Seneca ma pravdu, zakladne crty charakteru sa nemenia, mozno len jednotlive prejavy davaju toho iluziu.
A ja som sa tiez poucila. Uz mi bolo po chripke celkom fajn, som troska zobra cez vikend a dnes som sa zobudila s ukrutnou bolestou v krku a skoro nemam hlas. Myslim, ze poficim iba na ovozeli :mrgreen: . Zacina sa mi na vlastnom tele osvedcovat spravna cesta.

listicka77
2. únor 2009

tannawe, no já do toho šla taky s tím, že zatím (v zimě) nebudu vita, jen zvýším podíl ovozelu... a už se vezu... 😀

v sobotu oběd u našich, byly zapečené těstoviny, normálně jsem na ně dostala chuť! ale jsem si řekla, že kolínka z pšeničné mouky, vajíčka a sýr, to už je trochu moc, a dala jsem si pěkně svou raw polívku z naklíčeného hrachu. 😀 zato v neděli u tchánů jsem brousila kolem mísy s bramborovým salátem a říkala si "mám X nemám..." a pak jsi si řekla, že jo, že mi to stejně asi nebude chutnat. ale chutnalo. 😵 tak jsem pár lžic snědla. (fůj, majonéza! 😝)

macik
3. únor 2009

tak jsem si nechala od těch juicerů poslat srovnávací katalog a uvažuju, že půjdu do omegy....ten angel je dobrej,ale zas nedělá vše....a přitom je o desítku dražší...ještě uvidím, ale zatím mi ta omega vychází nejlíp poměr cena výkon....GS se prej hodně láme, sice se to dá vyreklamovat, ale někeré části se prostě nechaj popraskané, funkčnost to neovlivňuje...navíc má záruku pět let a omega deset...si přece nekoupím přístroj za šestnáct litrů a nebudu ho mít za chvíli popraskanej..

tannawe
3. únor 2009

listi...no vsimla jsem si, ze uz to zacina byt zajimave. Dneska u vecere /delala jsem po sto letech na zadost deti zcela nezasadite ptáčky s rýží 😀 / se na me manzel tak nejak dival a nerikal nic, pak se podival na svuj talir, pak na muj talir /kde byla rajcata, paprika, salat, okurek atd./ a rika:
Hmm ty jo...no vis co, ja zit u more tak to si jako dovedu predstavit, ze jim jen zeleninu a ovoce, ale ted v zime?
No tak jsem mu rekla, ze me to chutna, ze zatim mi to to vyhovuje no a uvidime. A co myslite? Sla jsem si udelat caj a kdyz jsem se vratila ke stolu pulka meho zeleninoveho talire byla "sežraná" 😀 😝
Hmmm hmm ten rapikatej celer, ma neco do sebe, hele jako ta rukola cos prinesla...

No zblaznit se z nej fakt 😀 😝

anastazie
3. únor 2009

tak jsem mela dneska nechtene svuj prvni 100% raw den
(jsem sama doma, kuryruju se, nemam chut k jidlu a mam nakoupeny jen ovozel 🙂
tak snad to necemu pomohlo 😀

ough
3. únor 2009

tanawe, mě můj chlap taky furt něco užírá 😠 😕 a to měl k večeři pečenou rybu s bramborem ..
řapíkatej celer je dobrej se salátem, jablkama (musí být zelená) a slunečnicovýma semínkama, zakapak citrónem.

lenkakt
3. únor 2009

nazdar ough, ty už jsi úplně vita? mě můj muž žádné vita neužírá, když je to zelenina, ale ovoce si dá rád.

macik
3. únor 2009

anastázie-vida,vida 😀

listicka77
3. únor 2009

maci, v čem je lepší omega než champion?

macik
3. únor 2009

champion myslím taky praská, ti to pak vyhledám, teď jsem sem mrkla jen na chvíli...ale omega stojí 11-13 litrů-to jde...ještě bych si pak mohla koupit novej mixér 🙂

listicka77
3. únor 2009

holky, mám nějakou depku. máma dneska zase hlídala a tak jsem si při vyzvedávání vyslechla přehršel keců na téma, že bych štěpánce měla dávat už konečně nějaký pořádný jídlo, aspoň tu rejži nebo brambory a jak se prej sápala tátovi po chlebu a že si snad nemyslím, že může vyrůst na těch rajčatech a okurkách... a že si myslí, že má štěpule hlad, že musí bejt furt hladová (by se snad nějak projevila, ne? a víc by jedla, ne? 😕). no a do toho si ještě i všimla, že mám nějaký řídký mlíko (byla jsem pryč celej den, tak jsem jí odstříkala), což je pravda, to jsem zaznamenala už dřív sama, že je nějak málo tučný. achjo. co mám dělat? ☹

macik
3. únor 2009

lišti, já se divím, že jako beran seš tak hodně ovlivněná kecama druhejch...mě leda naserou, aĺe nepřimějí mě měnit něco, co považuju za správné...jámyslím, že to zbytečně rešíš, ale jestli tě to proboha tak trápí, tak jí dej něco výživného, co považuješ za správné....ale mě to přijde krok zpět....každopádně jestli nejsi přesvvědčená, že raw je pro tvé dítě to správné, tak to nehroť a dej jí nějakou tu makrobiotiku...hlavně nezblbni a necpi ji masem....

macik
3. únor 2009

já do tebe nějak nechci rýpat, prostě jen jak o tom každej den píšeš, tak je vidět, že tě to dost trápí, ale psala jsi tu už o zdravotních problémech svých rodičů a tak...fakt jsou pro tebe příkladem hodným následování?.... 😕

lenkakt
3. únor 2009

listi, ale ono je skoro 100 % jisté, že vařené jednou ochutná... jsi její matka, znáš ji nejlíp, tak malou pozoruj, pokud se ti jeví OK, stravuj ji, jak uznáš za vhodné. mě většinoou poznámky druhých rozhodí, když si sama nejsem něčím jistá - jako že to prohlubuje moji nejistotu, tak mě to pak naštve, že mě zas načapali 🙂

třeba ohledně masa pro děti je mi to úplně jedno - prostě jim ho nedávám, protože jsem si jistá, že jim to nechybí. a tak mi je šuma fuk, když mi to někdo vyčítá - vím, že děti o nic nepřijdou. ale i když se mi vita zdá zajímavé, netroufla bych si nikdy stravovat dítě vitariánsky, protože to nemám ozkoušené, osahané, nejsem si jistá, tudíž bych to ani neobhájila před okolím. nemůžeš to mít podobně? protože potom bych chápala, proč tě poznámky rodiny vytáčejí. (jen k tomu chci tak nějak přátelsky dodat: zvolni, štěpule může dostat i vařené, ono ji to bude zajímat a já bych jí to nezakazovala, má právo ochutnat celý svět v jeho plné šíři... ona se dospělosti dožije i s vařenou stravou. třeba u těch tchánovců nebo u rodičů může ochutnat z jiných hrnců, než jsou ty tvoje... protože ona na to neumře, maximálně se jí "zhorší" vnitřní stav, ale furt na tom asi bude lépe než spousta jiných dětí)

k tomu řídkému mléku: kamarádka měla přísnou dietu kvůli žluč. kamentům první půlrok života synka a říkala, že kojila každou hodinu i častěji, že v mléku chyběl tuk, jak sama žádný nesměla jíst. takže je-li hodně světlé, světlejší než bylo, třeba máš přidat pár lžic oliv. oleje nebo tak něco. a nebo se něco mění v tvém těle (MS apod) a mění se i mléko

lenkakt
3. únor 2009

třeba adélka právě u prarodičů maso občas dostane - když si o něj řekne, nebo od tatínka... i když vím, že by pro ni bylo určitě lepší, kdyby je nejedla vůbec, na druhou stranu by pro ni bylo mnohem, ale mnohem horší, kdybych jí v tomto směru něco zakazovala. ona si to sama přebere, až bude rozumět souvislostem a rozhodne se pro svou cestu.

listicka77
3. únor 2009

maci, lenko, jistě - hřebík na hlavičku. v tom je ten zakopanej pes! že si nejsem sama jistá, co je správně! ale zase jsem na hodně% raw už delší dobu a cítím se dobře (mimořádně dobře na to, jak strašně málo spím). nechci, aby štěpule byla násilím vita, to by v našich vařáckých rodinách byl prostě nesmysl. ale pokud je to to správné, tak ji chci na vita držet co nejdýl (dokud to jde - dokud neprojevule příliš vůle jíst to co táta nebo babička). a nemysli, že nikdy neměla vařené, třeba minulej víked jsem nechala muže, aby ji krmil bramborama.
že se dožije dospělosti s jakoukoliv stravou, to je mi jasný. ale chci, aby byla co nejzdravější, nechci, aby měla každej rok 3x virózu a 2x píchaný ucho. zatím měla jen párkrát slabou rýmu a asi 2x horečku bez zjevné příčiny (zrovna teď má přes 39, chudinka), ale nějakou pořádnou nemoc jsme ještě neviděly. a já doufám, že ještě dlouho neuvidíme.
druhej aspekt problému je, že ona je hodně drobná, takže další důvod pro kecy (i když s váhou je na 18. a s výškou na 14. percentilu, takže to zas taková hrůza není).

ough
4. únor 2009

listi, děti by opravdu měly vyzkoušet všechno. Oni mají docela čisté hlavičky a stejně jim bude nejvíc chutnat to nejzdravější. Jen když se jim něco cíleně nedává, tak se na to potom zoufale vrhají u příbuzných, sní toho kýbl a pak se poblijou. Prokop třeba nikdy neviděl kostkový cukr a pak mi na jednání lezl ve firmě po stole a bral si kostky cukru, olizoval je a vracel zpět 😀 ...
Lenko, vlastně už 14 dní jím převážně vita. Když vařím, tak si s klukama náznakem dám jídlo (asi velikosti Prokopovy porce), semínek moc nesním. Ale zvykla jsem si na banánový koktejl s mletým sezamem.
Večer jím papriky ... většinou teda si na ně dám nějaký tvrdý sýr, nebo nivu. Přecejen kojím, mlíko nepiju vůbec a sýry nedokážu nejíst (asi je počebuju ... jak říkal Prokůpek 😉
Je mi výrazně líp, než když jsem jedla pečivo a čokoládu a maso ...

tannawe
4. únor 2009

Ja jsem vyzivu u deti nejak moc nehrotila ve smyslu tohle ano tohle ne. Ochutnat jsem jim davala v podstate uplne vsechno /ale jasne, ze by si mely u manzelovi tety dat bucek tak pres to u me vlak nejede 😝 / a dneska jim stejne nejvic chutnaji ryby, orechy, ovoce a zelenina. Sem tam si daji nejakou svoji detskou susenku, cokoladu maji vylozene za odmenu, ale je to hodne o tom, ze proste jedi to co ji cela nase rodina, takze pak nemaji potrebu blaznit na navstevach.
A ted jak jim hodne ty salaty atd. tak Eli chodi ladovat ledovy salat a dokonce ji chutna i ten rimsky, tak z toho mam radost, ze ji to nemusim vylozene nejak podsouvat, ale ze na to prisla sama.
Ja je spis ucim, ze maji nejdriv ochutnat a kdyz jim to nechutna tak to jist nemusi, ale nemam rada apriori odmitat nejake jidlo... 😉

Jinak listicko Ella byla od miminka opravdu velice drobna a astenicka. Doktorka se vzdycky tvarila, ze ji nedam dost najist nebo co. Ale ted jak jsme byli na te petilete prohlidce tak proste pochopila, ze Ellinka proste nema z ceho byt tlusta, kdyz je neuveritelne aktivni a hlavne vyrostla hodne do vysky. Kazde dite je jine a cpat je do nejakych tabulek je fakt nesmysl. Hlavne jestli je aktivni, smeje se, je vesela a spokojena tak bych se tim nezatezovala!
Ty sama musis citit, ze delas spravnou vec a pak te nerozhodi hlasky ostatnich.
Ja jsem taky porad musela poslouchat kdy uz dam prikrmy, proc nechci dat maso, proc delam to ci ono a vidis...deti vyrostly i tak!
😉

lenkakt
4. únor 2009

ough, tak to jsi dobrá!
já jsem včera teda snědla zas kde co, protože jsem po 1 vita dni zhubla 2 kg! (nevím, asi mne to nějak projalo 🙂 a měla jsem fakt hlad a jura furt pil. přece jenom on je velký násoska a já se bojím, že ztratím mlíko. už tak mě večer spíš okusuje než pije a vzteká se, podle mne proto, že tam už nic nemá...
a hlavně jsem po 1,5 vita dni už měla nevolnosti, bolesti hlavy a tak. ale taky mám pěkně hustou rýmu, tak to může souviset.

macik
4. únor 2009

lišti-tak prostě udělej takovou tu nejsnazší úlitbu raw-začátečníků..jedno zdravé tepelně upravené jídlo denně, nejlépe i s podílem syrového..nějaký brambory, rýži, cokoliv co považuješ za správný a smícháný se zeleninou....aby se tam vyrovnalo to vařený...je to sice ústupek z tvého dobrého pocitu z vita, ale třeba to pro ni je prostě lepší...

s.arik
4. únor 2009

macikův nápad se mi líbí. ale ne denně - jen 2x týdně u babičky 😀
lišti, musí to být fakt hnus tohle řešit s generací, co krmila děti od 4m ČÍMKOLIV 😔

fičím na zkoušku, ještě si teda dám salát z ředkve a polníčku a sluněnky.
snad gedren neporodí, než se vrátím ze školy 🙂

listicka77
4. únor 2009

sari: hele, zas moje máma nás teda rozhodně od 4 měs. nekrmila čímkoliv. jasně že nám dávala krupičnou kaši, za to nemůže, to nemohla vědět, že to je špatně, ale snažila se hodně se zeleninou, nesolila, nekořenila, svačili jsme mixovanou mrkev s jabkem... u nás guláš s knedlem nehrozil.. vždycky s děsem v očích vypráví o své sestřenici, co se chlubila, že holka v půl roce sní celý párek. a večer u tv se u nás vždycky vykrajovaly jabka. 🙂

jsem zas před spaním spráskala celej pytlík makadamií (naštěstí je to jen 60 g). mám poslední dny hroznej problém s přejídáním. prostě žaludek ví, že už ne, rozum to ví taky, ale smysly si myslej něco jinýho. předvčírem jsem si udělala obrovskou mísu salátu, nemohlo se to do mě vejít, ale stejně jsem to spráskla, bylo mi pak všelijak, ale jakmile to kolem půlnoci konečně trochu slehlo, tak jsem okamžitě dostala další chutě! tak jsem je musela uspokojit aspoň kouskem řasy a sušenýho rajčete. a včera jsem jedla ve vlaku vita placky od LF a k tomu rajčata, měla jsem dvě balení - 4 ks. a po třetím kusu už jsem věděla, že to stačí, ale stejně jsem ten čtvrtej ještě snědla. 😝

jajinak
4. únor 2009

Lišti,přesně to s těma chutěma mám já.Spráskám salát,vím,že mi to stačí a cítím se až přeplněná,ale za chvíli mám zase na něco chutě.No tak se aspoň trochu uklidňuju,že to bylo raw.

tannawe
4. únor 2009

No ja jsem si ted davala zeleninovej talir a decka dojidala ptáky s rýží, tedy vonělo to fakt dobre...Elic chtela jeste namazat knekáč medem jako zakusek tak jsem ji ho namazala, tak tady ted blízám nůž od medu...mnam 😵
chuttě jsou svině 😀

dgm
autor
4. únor 2009

Je. listi, hlavne, co mala?

listicka77
4. únor 2009

malá ráno 38,6, celé dopo jsme proležely a prokojily, v poledne 37,6 a od té doby jsem ji neměřila. je mrztá. další příznaky nejsou. že by zuby?
zatím jsem stihla sníst jen pomelo, jdu si něco udělat.

s.arik
4. únor 2009

pomelo stojí v Albertu už týden 50Kč 😢 😢 😢 což teda fakt neee. tož si pokaždé koupím aspoň paraořechy za 26...
nějak flákám tesco...

listicka77
4. únor 2009

no tohle pomelo bylo za 35, bylo malý a navíc teda oschlý a v podstatě hnusný. 😝 dobrá pomela měly za stejnou cenu v hypernově, ale už jsou vykoupená a další zásilka nikde. jo a dneska v noci se mi zdálo o červených izraelských pomelech. 😀

štěpule už má zase 38,3 a já furt nevím, co jí je a chtěla jsem jet zejtra na celej den pryč, tož teda nepojedu no. ☹

snědla jsem sluněnku ze 100g slunečnice, k tomu půl ředkve a 2/3 okurky, navrch ještě konopné kakao a furt mám hlad. nevím, co sníst. ☹ moc toho tu není a do krámu nemůžu. ☹

s.arik
4. únor 2009

lišti, na tvém místě bych do krámu šla. Štěpánku do Manducy, pořádně oblečenou!

tak nějak pořád věřím, že nošení za chůze dítě neskutečně harmonizuje, že právě i v nemoci by se mělo nosit a nosit a nosit 😵 😔

s.arik
4. únor 2009

v mém deníku je uzeninový úlet pro vaše pobavení 😔 😀