Půsty, syrová strava a jiné ozdravné metody pro vaše zdraví

dgm
9. zář 2008

Setkali jste se uz nekdo s timto pojmem? Mate osobni zkusenosti?
Resenim vsech problemu tady na MK by mohlo byt prave seznameni se s pusty a nasledne s lecbou syrovou stravou. Nebo obracene, vzajemne to spolu ale souvisi.

At uz vezmu jakekoliv jednotlive tema tady na MK, pocinaje snazilkami a konce starostmi o svoje vlastni rodice nebo pribuzne, vsechny tyto nemoci a problemy maji jedno spolecne. Jsou resitelne a lecitelne. Bez vyjimky jakakoliv nemoc.

. U nekterych nemoci zabere spis ta syrova strava, u nekterych spis ty pusty. Nekdy je nutne to vzajmne zkombinovat. Pro neverici muze byt prvnim nakopnutim stranky www.pust.cz , www.vitarian.cz nebo na trhu je hodne knizek na toto tema. Mne se v posledni dobe jako nejlepsi zda knizka Roberta S. Morseho Zazracna detoxikace, kde je tohle vsechno hodne v kostce vysvetleno.

Jednou z detoxikacnich metod je prave pust. A o pustu by mela byt i tato diskuze.

s.arik
23. únor 2009

půst mi udělal fakt dobře 😵 i ta večerní přežíračka.
dnes se poměrně krotím, dosud slabota. snídaně až 2 hodiny po vstanutí, nebývaléé!
a to jenom 2 mandarinky a půl citronu.
později pár jablek a před chvílí (jako poslední dny klasicky) 4 banány, 2PL medu, 2PL raw kakaa........to je lahůdka největší 😉

tannawe
23. únor 2009

sari ty snis citron samotny jen tak? jakoze si ho treba nakrajis na platky?
Na me totiz vsichni koukaji jak na exota, kdyz si treba u tchyne vyndam platek citronu z caje a normalne ho slupnu 😀

jajinak
23. únor 2009

Já teda citron celý nejím,ale vymačkávám do vody(a Šárik asi taky,ne?)Ale pamatuju si,že když byl L. malej,tak olizoval rozpůlenej citron a hrozně mu to chutnalo.A P. zase pochrupuje syrovou cibuli.

s.arik
23. únor 2009

citron vždy šťavím, zcela výjimečně i tyhle dnešní mandarinky, protože vcelku byly hnusné a nedaly se notrmálně jíst...

ale jako sníst plátek citronu v hospodě z čaje mi nedělá problém, ovšem celý citron doma si vždy mačkám

ough
24. únor 2009

Dobré ráno,
tak jsem usnula s JOsefem v 9 a vstávala s Josefem v 5 😉 a je mi mnohem líp ...
Sariku, jak je to s tou nekazivostí zubů u vitariánů. Máš na to nějakou teorii? Pls sem s ní 😀
Citróny jsou nejlepší bio a jíst i se slupkou .. mňam

jajinak
24. únor 2009

Ough,citrony se slupkou?To jsem ještě nezkoušela ani když byli bio 😕

ough
24. únor 2009

jaji, to je právě na bio citronech to super, že můžeš jíst i tu slupku. To je jako v kandovaným ovoci, jen bez toho cukru,ne? 😉

jajinak
24. únor 2009

Jo,vím,že u bio ovoce je nezávadná slukpa,ale sníst jí,mi nikdy nenapadlo.

s.arik
24. únor 2009

ough,

moje teorie o zubech je ta, že zubní pasty jsou zbytečné. používám jednou denně, před spaním, jenom kartáček a vodu.

ve stravě by měly převažovat zásadotvorné potraviny, více než 80%, aby tělo nemuselo pro udržení správné pH balance tahat vápník ze zubů a kostí

po snězení něčeho extra kyselého nebo sladkého (sladké koule, med, citron) je dobré důůůkladně rozžvýkat pár listů salátu/plníčku/špenátu nebo si vyčistit zuby, aby v puse zůstávaly silné ovocné kyseliny (citron) nebo cukry (bílý cukr, med nebo silně oslazené potraviny - v mém případě banánová kaše s medem a kakaem 😀 ) co nejkratší dobu. v terénu bez dalšího jídla a zubního kartáčku stačí zuby několik minut "mýt" jazykem a propláchnout slinami, často polykat....sliny mají pro zuby ideální ochranné složení.

tolik moje teorie 😀

---
kůra citrusů mi nechutná, ani kandovaná nebo máčená v čokoládě, takže to nejím nikdy...

listicka77
24. únor 2009

pomoooc, já chci dítě vitariána! koupila jsem pro štěpuli žitnej chleba, takže výsledek: snědla jsem patku, kůrky a pak mě štěpule ještě krmila - to je u ní nové vývojové stadium, tak jí přece nebudu kazit radost, žejo. 🙄 chleba nebyl nic moc, asi začnu píct doma. dík sari za odkaz na kváskovej chleba.

bora.b
24. únor 2009

s.ari, ja mam z veganu nastudovano, ze citron je (pro telo, tedy i pro zuby?) ok, pac je zasadotvorny ... nemicham hrusky s jabkama?

s.arik
24. únor 2009

ne, boro, citron je v těle opravdu zásadotvorný 🙂 může se ho jít klidně i hodně.

ale v ústech je prostě kyselý a kyseliny rozpouštějí vápník ze zubů.....organické kyseliny, i chemické kyseliny (um. sladidla), i cukr i med....po takových věcech to chce zuby důkladně vyčistit, slinami, sežvýkáním zeleného lupení nebo sodou, můj názor.

bora.b
24. únor 2009

sarik, podlozeny nazor? nehodlam prudit, jsem pouze matematik a dozaduji se overeni reality na nekolika frontach

s.arik
24. únor 2009

podložený ve smyslu studií nee 😀
ale pro mne to má logiku. je to s více zdrojů a shoduje se to s mými žrádelními prožitky 😀

bora.b
24. únor 2009

jooo, myslim studie, ale tech moc neni, no
logiku to ma, jdu premyslet a pozorovat deti, neb ty se zivi tak, az mi rozum zustava stat 😎

s.arik
24. únor 2009

ježiš, Z více zdrojů 😝

s.arik
25. únor 2009

tak dneska jsem neodolala a koupila dva zlevněné sýrové croissanty, voněly na dálku 😝

dlouho se neukázala dgm, zdalipak nedělá osvětu pro změnu třeba na Rodině nebo Baby-café 😕 😀

listicka77
25. únor 2009

dgm přece psala, že má teď nějak moc rodinných starostí a že my si tu krásně vystačíme samy, ale až bude mít chvilku čas, tak zas nakoukne. no už mi taky chybí. 🙂

macik
25. únor 2009

taky mi tu dgm chybí...

listicka77
25. únor 2009

hledala jsem něco k domácím pekárnám a musím se s váma podělit o vtip týdne: "Sypké směsi pro přípravu chleba v domácích pekárnách nenahradí průmyslově vyráběný chleba, především jim scházejí důležité stopové prvky, enzymy a další látky, z nichž se chléb ze skutečné mouky, vody, tuku a kvásku skládá." 😀 😀 😀 (enzymy v upečeném chlebu??? sypká směs neobsahuje skutečnou mouku? do chleba se dává tuk? 😀 😀 😀)

s.arik
26. únor 2009

lišti, doplním poslední poznámku - já do chleba tuk dávám, lžíci nebo dvě oleje, je pak vláčnější, chutnější i více dní a když si navíc vzpomenu přidat lžíci octa, vůbec se nedrobí a jdou ukrojit i supertenké plátky.

to mě první 4 měsíce na domácím chlebu vadilo, že nešly ukrát tenké plátky (já mám teda raději dřevorubské), ale prostě se hrozně drolil. tohle ale olej s octem odbouraly.

samozřejmě na chleba stačí voda, mouka, droždí, cukr a sůl.

ale když se přidá olej, ocet, kmín nebo jiné koření, nějaké semínka a třeba se i část vody nahradí mlékem, tak to je pak chleba úúúúúplně jiný, daleko chutnější, vláčnější a trvanlivější.

sem se rozepsala 😀 chleba byl pro mne celý život základní a nejmilejší potravina, těžko se toho zbavuje.
momentálně je už pár měsíců moje základní potravina jablko Idared, a je to i moje nejmilejší potravina, ale to pečivo mne občas stejně přemůže 🙂

jajinak
26. únor 2009

Tak jsem dneska udělala poprvé smoothie tím novým tyčákem a paráda,bylo vynikající 😵 I malej si pošmakoval a olizoval se až za ušima.Výhoda tyčáku je hlavně v tom,že se dá udělat i malé množství a není toho tolik napatláno,že.Dala jsem tam šťávu ze 2 mandarinek(ty obvykle jíme celé,ale poslední dobou mají nějakou tvrdou slupku i celkově jsou tvrdší,tak jsem je vymačkala a šťávy měly dost),jeden velkej banán a několik špenátových listů.Příště to udělám,až bude doma i L.,jsem zvědavá,jak se bude tvářit na ty listy v tom,ale nebyly tam vůbec cítit(jen vidět).Mám tu kiwi,tak tam dám příště kiwi a jablečnou šťávu,to by s tím banánem mohlo být taky dobrý.

listicka77
26. únor 2009

sari, já vím, že se dá přidat olej. ale zrovna v "obyčejném" chlebu tuk zcela určitě není.

dnešní smoothie: šťáva ze 2 pomerančů, banán, mango, opravdu hodně polníčku. štěpule nechtěla, nevím proč. snědla jen pár lžiček. teď se láduje pohankovejma křupkama. jojo už jsem zas downgradovala na tyhle věci, achjo.

chtlě jsem jít ven a natrhat nějaké lupení (včera mě nadchlo, že pod tím sněhem něco bylo, snědla jsem pár lístků sedmikrásek a jedno poupě a bylo to docela dobré), ale je hnusně, prší, fuj. včera bylo krásně.

jajinak
26. únor 2009

Jo,kvítky sedmikrásek jsme s dětma zobali,ještě když jsem o vita nevěděla,jsou dobré 🙂 A taky jsem si jich v létě hodně nasušila na čaj.

listicka77
26. únor 2009

můj bratr psal o mé raw stravě své kamarádce, která si dlouhodobě řeší nějaký trávicí potíže a doktoři jí nedokážou pomoct, takže má už o lidském těle a medicíně hodně nastudováno. tohle mu odpověděla:

"A propos tvoje sestra.... přejel mi mráz po zádech. Pokud nic nevaří a jí to jen syrové, zatěžuje si dost trávení. Vařením sice ubyde nějaký ten vitamín, ale zároveň umožní lepší využití dalších látek, ttřeba bílkovin. Bílkoviny když převaříš, tak je denaturuješ (viz třeba vařené vejce), to jest zničíš jejich kvartérní, terciární a nabouráš snad i sekundární strukturu... jenže to tělo potřebuje ty bílkoviny stejně rozložit až na prvotní aminokyseliny, které se teprve vstřebají a využijí (buď jako stavební kameny na tvorbu našich bílkovin nebo se přetvoří na glukózu a využijí energeticky nebo uloží do zásob), čili my stejně potřebujeme rozbít až tu primární strukturu- posloupnost aminokyselin v peptidickém řetězci. Když budeš jíst bílkoviny syrové, je všechna ta práce s jejich štěpením na tobě. Nakonec to bude tělo stát víc energie, než z nich dostane a stejně toho rozloží jen část. Ať chceš nebo ne, nejsme už ty opice na savanách, náš trávicí systém se od té doby změnil, právě díky tepelné úpravě potravin. Nejsme krávy a nemáme střevo dlouhé kilometr, aby se tam všechna ta zeleň rozložila, a na rozdíl od krávy taky nestrávíme celulózu, nemáme tam na to mikroflóru. Další věc- kdo jí jen rostlinou stravu, musí počítat s tím, že je silně zatěžován těžkými kovy, které se v rostlinách primárně vychytávají z prostředí. "

No comment! (zvláště mě zaujal argument s těžkými kovy - to jako když člověk jí živočišný produkty, tak ti živočichové předtím asi žraly rostlinnou stravu bez těžkých kovů, ne? 😀)

s.arik
26. únor 2009

lišti, tak to jsou dost hloupé argumenty.........

ona se ta slečna stravuje JEN masem? a rostliny plné kovu vůbec nejí? a pokud jí rostliny, tak ty těžké kovy se z nich vařením zcela odstraní?

to jen tak namátkou, "napadnutelných" tvrzení je tam samozřejmě více, ale asi už půjdu spát 😀

listicka77
26. únor 2009

sari, není to slečna, ale paní středního věku. argumenty nic moc, asi čte úplně jinou literaturu než my. smutné je, že má fakt velké trávicí problémy. a česká medicína v tomhle funguje opravdu otřesně (bratr vždycky sype plno jejích šílených historek - jedna za všechny - několik let se "léčila" s trávicími potížemi. pak ji lékařka poslala zase na nějaká vyšetření a žádanku dostala do ruky. byla to taková nějaká předtištěná zaškrtávací. tak ona si ji důkladně prohlídla a sama si tam dozaškrtala další věci - např. potravinové alergie. a hle, zjistila se u ní alergie na lepek" vtipné, ne?) třeba by jí pomohly půsty, ale "můžeš přivést koně k vodě, ale nemůžeš ho přinutit, aby se napil."

listicka77
26. únor 2009

nevím, jestli dokážu být stopro raw s tím mým neraw dítětem. dneska jsme byly nakoupit, brouzdala jsem kolem chlebů a vybírala něco, co by mi přišlo pro štěpuli přijatelné. ta začala tak řičet, že jsem musela chleba rozbalit a krajíc jí dát ještě v tom krámě! (mmch hrůza, v hypernově mají tři druhy "moskevského chleba" a z toho dva obsahují pšenici - nop fuj, to je ale úroveň)

koupila jsem dvoukilovej pytel udaredů, na jedno jabko jsem se doma nedočkavě vrhla, protože jsem jabko už několik dní nejedla a vůůůbec mi nechutnalo! budu to muset postupně zpracovat na smoothies, struhané se skořicí a podobně. jsem zhýčkaná z domácích jablek, achjo.

s.arik
26. únor 2009

lišti, to jablko si oloupej. je to plýtvání, ale naučilo mě to dítě, slupky plive. ta chemie má opravdu pachuť 😖

nebo udělej zase raw štrůdl 😵

listicka77
26. únor 2009

jo ta šlupka byla zvláště hnusná a taková tvrdá, tlustá... ale dužina mi taky nechutnala. a "udaredy", muhehe to se povedlo!

s tím chlebem jsem to nedopsala - samozřejmě že jsem pak po ní druhej krajíček dojedla... (navíc ona mě furt krmí, co mám sakra dělat???). a zvyšuje si podíl pečiva na úkor ovozelu, achjo. cpu ji něčím, zvednu ji na ruku a ona ukáže na pohankový křupky a ječí, dokud nedostane. achjo. a nechtěla dneska ani sluněnku. ani chalvu.

večer jsem dojedla mlíkovou polívku po chlapovi, achjo mám tak slabou vůli... a pochybuju, že na jaře to bude lepší. fňuk!