Půsty, syrová strava a jiné ozdravné metody pro vaše zdraví

dgm
9. zář 2008

Setkali jste se uz nekdo s timto pojmem? Mate osobni zkusenosti?
Resenim vsech problemu tady na MK by mohlo byt prave seznameni se s pusty a nasledne s lecbou syrovou stravou. Nebo obracene, vzajemne to spolu ale souvisi.

At uz vezmu jakekoliv jednotlive tema tady na MK, pocinaje snazilkami a konce starostmi o svoje vlastni rodice nebo pribuzne, vsechny tyto nemoci a problemy maji jedno spolecne. Jsou resitelne a lecitelne. Bez vyjimky jakakoliv nemoc.

. U nekterych nemoci zabere spis ta syrova strava, u nekterych spis ty pusty. Nekdy je nutne to vzajmne zkombinovat. Pro neverici muze byt prvnim nakopnutim stranky www.pust.cz , www.vitarian.cz nebo na trhu je hodne knizek na toto tema. Mne se v posledni dobe jako nejlepsi zda knizka Roberta S. Morseho Zazracna detoxikace, kde je tohle vsechno hodne v kostce vysvetleno.

Jednou z detoxikacnich metod je prave pust. A o pustu by mela byt i tato diskuze.

s.arik
27. únor 2009

maciku, před takovou zásadní změnou v tvém životě bych skoro doporučila profesionálního fotografa 😀 hlavně aby detailně zabral oči - duhovku - kvůli těm skvrnám, co ti zmizí 😵 a zuby a postavu celkově --- 🙂

macik
27. únor 2009

no jo, to stojí za úvahu 🙂

listicka77
28. únor 2009

maci, ale ten juicing asi poleze docela hodně do peněz, co? být jen na šťávách bude pěkná pálka! (ale jako ne že ty to nestálo zato 😵)

dnešní smoothie: šťáva ze 2 velkých mandarinek, 2 jabka, velká hrst polníčku. no chyběly v tom ty banány, chyběly... ale nechtěla jsem míchat banány a jabka a nějak ty hnusné idaredy zužitkovat musím.

listicka77
28. únor 2009

tak jsem dělala hugovy "masové" placičky http://vitakucharka.blog.cz/0901/masove-placicky
dala jsem vlašáky, slunečnici, 5 žampionů, 1 stroužek česneku, 1 mladou cibulku a bylinkovou sůl. řešila jsem, jak to rozmělnit, abych nemusela přidávat vodu a pak jsem na to vzala normální ruční masomlýnek. šlo to docela dobře. a bylo to tak mňam, že jsem měla co dělat, abych to nesežrala rovnou. i štěpuli nebávale šmakovalo. až pak jsem si uvědomila, že tam byly ty žampiony, no nic no. odkdy směj děti houby? od tří let? 😀 něco ale zbylo a už je to na topení. 😅

macik
28. únor 2009

lišti, no levný to nebude,ale my jak jsme bez kuchyně,tak často jíme mimo domov a to jsou teda výdaje 😒

listicka77
28. únor 2009

a dáme někdy ten vita-pipka-sraz?

s.arik
28. únor 2009

lišti, a kdy a kde?! stanovat pohodlně s miminy půjde až v létě, a to už bude vařácký pipka-sraz...kde samozřejmě o syrovém taky doufám padne slovo 😀

jestli ještě něco dříve, tak ale kde? u macika? dgm to má blízko, macik ještě víc, já jen dvě hodiny vlakem a na tvé jízdné bychom se mohly částečně složit, když to budeš mít nejdál.......? maciku?

no jo, ale to bychom museli být jenom a jenom na džusech, abychom macikovi nenarušily feast......to by se mi líííbilo, já šťávy nemám ☹ nepočítaje citron.

listicka77
28. únor 2009

já se klidně srazím u macíka, ale to musí chtít hlavně macík, žejo. 😀 (a klidně se přidám k feastu, aspoň si vyzkouším omegu a vyšťavím takové lahůdky jako hrozno. 😵) a taková socka, jak se tvářím, zas jako nejsem, tu cestu zvládnu. 😵

macik
28. únor 2009

no, můžete u mě vyzkoušet, jak odštavnuje omega 😀

listicka77
28. únor 2009

he, tak tě berem za slovo! kdy?

s.arik
28. únor 2009

joooooo! tak a upřímně nevím, zda se víc těšit na macika nebo na džusy 😀 ale asi to o fous vyhraje lištička, protože tu ještě neznám, zatímco macika a nějaké ty džusy už lehce jo 🙂

listicka77
28. únor 2009

no abys nebyla z mýho vykyslýho xichtu zklamaná... 😀

s.arik
28. únor 2009

lišti, tak si cestu zaplatíš sama, ale máš zákaz k macikovi donést byť jen jediné jablíčko, stravu zacvakají ostatní 🙂 já tam něco k jídlo dovleču 😎

listicka77
28. únor 2009

ale prosimtě nešil! dáma si spicha ve městě, zajdem na bránu a pak před cestou k macikovi vybílíme nějakej super hyper. 😀

s.arik
28. únor 2009

lišti, ještě jsem myslím z nikoho nebyla zklamaná 😉 spíš třeba jen překvapená, že jsem si dané lidi představovala úplně jinak....

listicka77
28. únor 2009

tak kdy, vitapipky jedny? já mám radost, že jsem zrovna ukončila jeden ze svých pracovních maratónů, tak bych jela hned... 😀 (než si zas špatnou organizací práce vyrobím nějakej další 😀)

macik
28. únor 2009

já bych tak aspon dva tři týdny počkala, ted jsme měli hafo živejch víkendů a budu dohledávat dokumenty pro daně...neva?

listicka77
28. únor 2009

hehehe, dva tři týdny klidně počkáme. kdyby to mělo být pátek-sobota, tak nemůžu 21.3. a 11.4. termín 28.3. se taky moc nehodí (mám narozky, ale přinejhorším je můžem slavit v neděli, mi je to putna, jen je u nás zvyk slavit většinou narozky v sobotu, ale ať si každej trhne, že...)

s.arik
28. únor 2009

já mám pátek 13.3. i 20.3. školu, jinak všechno ostatní z mého programu je snad přesunutelné na jindy...

hele a proč víkend? já nejraději sobota až středa.
čtvrtek a pátek mívám plný...

listicka77
28. únor 2009

no já vycházela z toho, že takhle nějak jste se srazily poprvý a že se vám to oběma hodilo. však macik učí, ne? mně je to jinak jedno. akorát ve středu večer chodím na břišní tance a ve čtvrtek máme plavání, jinak nic.

s.arik
28. únor 2009

maciku, jak ty? po-st? nebo raději víkend?
i když teda na domluvy je ještě pár týdnů čas...

macik
28. únor 2009

od po do čt je too tu pasé,to je plnej barák lidí...takže až od pátku vejš...

s.arik
28. únor 2009

ok, mi víkendy nevadí, pátky mohu jen některé.

listicka77
28. únor 2009

hmmm, takže buď 27/28.3. nebo 3/4.4. nebo 17/18.4. atd. atd.

dasap
28. únor 2009

děvčata, doufám že nebudu moc prudit, ale nemám kapacitu dočítat od začátku, jsem se chtěla zeptat, není někde k vita nějaký vzorový jídelníček nebo tak něco? na tom vitarian.cz mi to přijde takové moc teoretické.
už jsem taky trochu nalomená, jako určitě nejdu do vita na nějak moc procent, ale chtěla bych začít aspoň tím, že bych jedla víc zeleniny a semínek, ale chybí mi takové ty praktické body jako x krát denně hrst slunečnice, obden 2 lžíce máku atd, prostě návod pro blbý 😅 😀 jako chápu že takhle to asi těžko kde bude, ale aspoň pro začátek

a s tou zeleninou, mám už přes měsíc nějaké období, že mi vůbec nechutná maso a mám chuť na zeleninu, ale když dobře polovina kupované zeleniny je taak nechutná 😝 papriky, to nemůžu vůbec, rajčata-už jsem si zvykla na domácí, a ty kupované se touhle roční dobou prostě nedají pozřít 😝 , ředkvičky totéž, no včera jsem narazila v tescu na pěknej ledovej salát a ten mi chutná, ale počítám že taky jen proto, že jsem si ho ještě nevypěstovala 😢

listicka77
28. únor 2009

dasap, tohle fakt nikde asi moc nenajdeš. navíc různé vitariánské teorie se dost liší, co se týká poměru ovoce/zelenina/zelené/ořechy+semena, někde se dokonce připouští obiloviny a mléčné výrobky (ale obiloviny jsou za syrova nechutné a mléčné výrobky nepasterizované stejně neseženeš).
takže moje rada, chceš-li zvýšit podíl ovozelu:
snídaně: ovoce nebo smoothie z ovoce a zeleného (nejjednodušší je třeba vymačkaná šťáva z pomerančů nebo mandarinek, něco vody, banán(y), hrst čehokoliv zeleného - polníček, špenát nebo něco natrhané venku, až to poroste
oběd: cokoliv, k tomu nějaká syrová zelenina, máš-li chuť
večeře: zeleninový salát (když se ta nechutná zelenina ochutí, tak už tak nechutná není), k tomu klidně chleba, pokud tě to nezasytí)
nějaká ta semínka/ořechy k odpolední svačině. množství, jaké ti vyhovuje (nejlépe tak do 100g). druhy prostě nějak dle chuti střídat. Předem namočit aspoň na několik hodin, nejlépe přes noc.
😵

s.arik
28. únor 2009

jj, zcela souhlasím s lištičkou.

striktní předpisy nejsou, jen pár obecných pravidel/doporučení....namátkou:

jez co nejpestřeji
ale v jedné porci míchej co nejméně druhů potravin, zlepšuje se tak stravitelnost
ovoce nemíchat s ničím (hrst zeleného v smoothie nebo jablko s pohankou tě ale nezabije 😀
zeleninu míchat s čímkoliv
jíst dopoledne hlavně ovoce
těžší jídla spíše odpoledne
semínka předem máčet, aby nabobtnaly (třeba slunečnice je pak velmi chutná...)
se semínky a ořechy to nepřehánět, stačí hrst až tři ( 😀 ) denně
důkladně žvýkej
jez z radosti z jídla a hledej chuť v každém jablíčku, s vděčností a nadšením je ten žvanec vždycky "zdravější" 😵

a tak, du spát, dobrou chuť i noc všem!

s.arik
28. únor 2009
dasap
28. únor 2009

díky moc, mrknu na to.
jo a ještě jak jíte ten mák? namletý? já znám akorát namletý s cukrem na knedlíkám, to můžu, ale to počítám nebude váš případ 😀

s.arik
1. bře 2009

dasap, mák namočíš a důkladně žvýkáš, nic víc není třeba.
mě opravdu překvapilo, jak je to dobré...i samotný chutná stejně, jako třeba maková náplň v koláčku (kde je ale namletý plus předpokládám ještě mléko, cukr, marmeláda nebo jiné přísady...).

pokud ti nebude chutnat celý, zkus namlet a rozmačkat s banánem nebo k máku namlet jiné ořechy či semena (slunečnici třeba) a dosladit medem nebo mletými rozinkami/datlemi...