Půsty, syrová strava a jiné ozdravné metody pro vaše zdraví

dgm
9. zář 2008

Setkali jste se uz nekdo s timto pojmem? Mate osobni zkusenosti?
Resenim vsech problemu tady na MK by mohlo byt prave seznameni se s pusty a nasledne s lecbou syrovou stravou. Nebo obracene, vzajemne to spolu ale souvisi.

At uz vezmu jakekoliv jednotlive tema tady na MK, pocinaje snazilkami a konce starostmi o svoje vlastni rodice nebo pribuzne, vsechny tyto nemoci a problemy maji jedno spolecne. Jsou resitelne a lecitelne. Bez vyjimky jakakoliv nemoc.

. U nekterych nemoci zabere spis ta syrova strava, u nekterych spis ty pusty. Nekdy je nutne to vzajmne zkombinovat. Pro neverici muze byt prvnim nakopnutim stranky www.pust.cz , www.vitarian.cz nebo na trhu je hodne knizek na toto tema. Mne se v posledni dobe jako nejlepsi zda knizka Roberta S. Morseho Zazracna detoxikace, kde je tohle vsechno hodne v kostce vysvetleno.

Jednou z detoxikacnich metod je prave pust. A o pustu by mela byt i tato diskuze.

milwa
4. kvě 2009

Mne spis GI vysvetlil, proc po bramborach jsem nejakou dobu docela najezena, ale po moucniku nebo cokolade muzu za chvili zas neco futrovat... Takze jsem pri diete volila spis ten nizsi GI, abych nezrala porad.
Nekdo ma holt stesti, ze jeho metabolismus snese i kaloricke bomby a neuklada to do tuku... Nebo je to mozna necim jinym, ale ja jsem hodne poznala, kdyz jsem zacala jist dietnejsi veci, vaha sla krasne dolu.

Na ty zalivky mrknu, diky.

s.arik
4. kvě 2009

milwo,
mandle mívám z 98% dobré.
namočím ráno a když uzobnu v poledne, jsou ještě divné, jednak malý objem, druhak jsou na povrchu měkčí, ale uvnitř drolivé.....až tak po 10 hodinách jsou akorát (ale ve vodě se nezkazí ani za 24h, jen to chce pak propláchnout, z těch slupek jde maras) akorát, tím myslím to, že jsou maximálního objemu a když mandli rozkousneš/rozřízneš, je v celém objemu semeno rovnoměrné vláčné struktury.

prostě někdy namoč mandle a ochutnej po 3h a po 12h, rozdíl je jasný.

lískáče jsou horší, namočím pytlík 100g a půlku jich vyhodím 😠 resp. dám pískomilům a psovi 😅
lískáč opatrně (s trochou štítivosti se přiznám) rozkousnu, a když je ok (jako mandle), tak jím, když je měkký, houbovitý a/nebo hořký, nejím.
50% odpad je důvod, proč lískáče skoro nejím. jiné ořechy jsou zase drahé takže se už měsíc živím téměř výhradně mandlemi, půlkilové balení podle akce 50-100Kč, to ujde, vydrží dlouho.

milwa
4. kvě 2009

Jo, dnesni pytlik liskacu mi prave pripadal docela nic moc. Pulka orechu byla necim divna a ta druha pulka me stejne nenadchla. Tak jsem dumala, jestli je problem to, kde jsem nakoupila...

listicka77
4. kvě 2009

jenom podotýkám, že tyhle lískáče, mandle a spol. se máčí jen kvůli chuti, ne kvůli hodnotě, protože jsou stejně mrtvé. na rozdíl od semen, třeba slunečnice je v poho i úplně obyčejná.

s.arik
4. kvě 2009

milwo, já už lískáče vzdala....asi už je na ně pozdě, možná nezvládají tak dlouhé skladování....na podzim zase budou dobré čerstvé 🙂

s.arik
4. kvě 2009

lišti, fakt? někdo na vit. psal, že mu mandle klíčily...........musím to zkusit, ale když já je vždycky sežeru 😀

listicka77
4. kvě 2009

sari, ty z tesca jsou nepochybně kalifornské, že? v usa na to maj nějakej potravinovej předpis, že ořechy musí projít pasterizací nebo jinou tepelnou úpravou. jo a měla jsem teď bio mandle country life (koupil táta, musely bejt drahý jak prase) a chuťově jsou mnohem lepší než ty levné. fakt úplně něco jinýho, mňam! ale jestli jsou raw, to taky nevím.

s.arik
4. kvě 2009

hmmmmmmm 🙄
tak mám o důvod více bojkotovat americké zboží. to abych ořechy vypustila úplně až do podzimu, což o to, ušetřila bych... 😀

a víš, že jsem zrovna dnes dobrala půlkilové balení a už tu nemám ani mandličku??? 😉

lišti, já se hrozně těším, co my splácáme za tři dny za menu, klidně ho můžeme vymýšlet na této diskuzi už teď! linky z vitakuchařky........ 😵
ať vím, jaké ingredience nakoupit.
nemyslím žádné složitosti typu vitadort, ale tak nějaký jídelní lístek základní...
anebo je to zbytečné? 😀 citron, voda, hrozny, jablka, hrušky, banány, semínka, zelenina.

zeleninu koupím hlavně, ty ji jíš více než já. a Š si dá okurku...to nekupuju normálně vůbec. Mirka aspoň ochutná.

s.arik
4. kvě 2009

a jdu spát 🙂

listicka77
4. kvě 2009

no, co běžně jím, jsem psala tuhle do deníku. zeleninu jím, to jo. ledovej salát, rajčata, okurky. ale moc ráda si dám s tebou šťávu z mrkve a řepy. 🙂 většinou jím dopoledne a v poledne ovoce, večer zeleninu. ořechy/semena buď už odpo nebo až večer (v noci).

milwa
4. kvě 2009

Ach jo, at uz jsou rajcataaaaa. Mne kupovany nechutnaji, tak se neskutecne tesim na nase.

kili
5. kvě 2009

catf, hmm, tomu GI nejak vôbec nerozumiem a už mi je to asi jedno 😀
tento jedálniček som si dala ešte predtým, ako som čítala ten článok a po prečítaní mi to tak nejak vysvetlilo, prečo mi vyhovuje 🙂 . No a viete, ja mám rada všetky teórie, čo zakľadajú na tom, že sme z opice 😀

kili
5. kvě 2009

a nemôžte mi napísať, aký jedálniček majú vaše deti?

milwa
5. kvě 2009

To me taky zajima. Mala mi ted porad ujida to ovoce, tak se ji nejak brutalne rozhybaly streva...
Jinak ji teda davam ted uz skoro cokoliv, co je ochotna jist. pecivo, testoviny, brambory, obcas ma nejaky to maso. Proste normalni strava, uz ani moc neresim jak je to ochuceny. Jsem vzdycky rada, kdyz je ochotna otevrit pusu a jist to, co mam ja, abych nemusela vyvaret zvlast dve jidla. Mlecny vyrobky ji nechutnaji, ale vcera se mnou treba jedla fazolku na smetane, takze tak. Moje predsevzeti o zdrave strave dlouho nevydrzely...

Dneska dopoledne jsem mela jablka a hrozny a je to proste mnam, akorat ovoce doslo a budu muset na nakup. To je trochu nevyhoda, budu muset casteji do vzdalenejsich obchodu. Blizko se neda koupit pekny ovoce.

s.arik
5. kvě 2009

kili, Mirka jí všechno ovoce, malinko zeleniny, malinko semínek a oříšků.
denně chleba, bez ničeho.

tak 5x týdně má i teplé jídlo, jen "přílohu", tj. těstoviny, rýži, brambory, luštěniny.
skoro denně vyžebrá od táty kousek sýra (nejčastěji eidam nebo s plísní typ hermelín...)

sladkosti jí nedávám, dvakrát v životě ale měla komerční ovocnou muslityčinku a byla nadšená.

maso nemá, jen tak jednou měsíčně kousek ryby.

včera dostala od táty kus pizzy 😝 se šunkou a sýrem.....neřeším, jednou za čas nevadí.

kili
5. kvě 2009

sarik, a asi ti s toho normálne priberá, že?
ja asi tiež zruším večer kaše, lebo aj tak to k ničomu nevedie a sú jak špáratká 😀
a koľko ovocia ti asi zje?
ja čo A. mixujem, tak jedna porcia sú dve jablká a jeden banán a to zje na posedenie 🙂
potom majú jogurt, obed mäso so zeleninou+príloha, takže to by som dala na večeru (je to jednoduchšie kôli chodeniu von 🙂), takže niečo nahradiť za tú kašu, takže asi ďalšie ovocie? Trebárs by som rozmixovala A. aj so surovou mrkvou? S. mixované ovocie už nechce a surovú mrkvu ešte nepokúše.

s.arik
5. kvě 2009

kili já nevím, kolik toho M. sní. nemáme "čas jídla" ani talíře ani "porce"
u nás vládne anarchie, obě jíme celý den kontinuálně......padne 2kg jablek, kilo mrkve a další věci a nevím, kolik z toho jsem snědla já a kolik ona. jako bych byla 2v1 😀

s.arik
5. kvě 2009

přibírá, málo, ale jsem v klidu, je mi fuk, kolik váží, vypadá a rozvíjí se normálně. myslím že v roce měla necelých 10kg a v roce a půl malinko přes 11kg
ale taky všechno vyběhá.

milwa
5. kvě 2009

Sari, v patek jsme byli vsichni tri v pizzerce a mala ochutnala jak pizzu se ctyrmi druhy syra, tak moje testoviny se spenatovo smetanovou omackou. Nekdy si rikam, ze to prehanim, ale kdyz ji z toho nic neni, tak to moc neresim. To je prave problem, ze ja dobry jidlo miluju - obzvlast kdyz mi navari nekdo jinej. Takze tezko muzu diteti upirat to cim se futruju ja. Nektery veci pred ni schovavam, ale moc to stejne nefunguje. Do mcDonalda bych ji nevzala, ale kdyz nekde jim venku, tak holt dostane to, co mam ja, aspon ochutnat. Hm, krome hot dogu 😀
No ja mam proste zdravy jidelnicek...

kili
5. kvě 2009

tak do našich ládujem a aj tak sú jak paličky, tak mám pocit, že už je to u nich fakt jedno, ale zas ich nechcem držať len na ovocí, už teraz mi jedna doktorka nadávala, že je to málo 🙄

s.arik
5. kvě 2009

milwo, podle mne to děláme dobře. do roka "režim" 😀 a pak už může dítě COKOLIV, akorát dbát na to, aby byla zdravá strava pravidlo a ty nanuky a pizza slavnostní výjimky 🙂

milwa
5. kvě 2009

U nas teda taky moc nefunguje v jidle pravidelnost. Jako pripravim obed, ale jednou ho jime v jedenact a podruhy ve tri... Mezitim ji mala kdyz zacne vykrikovat hami hami. A to ji dam co je poruce. Ted casto to ovoce, jinak treba pecivo, nebo ji rychle uvarim testoviny, aby me nesnedla

s.arik
5. kvě 2009

ještě to upřesním......když dítě začne jíst později než je běžné a kolem roku má jeden příkrm denně a je vlastně ještě kojenec, tak jasné že s jídlem opatrně.

ale děti, co už kolem roku ochutnaly všechno zdravé, jí hodně, rády, chodí, mluví a žebrají, tak těm prostě dvě olíznutí nanuku nedokážu odepřít, když si ho sama koupím.......nebo když táta jí denně sýr a dítě by "nesmělo" 😕 😔

s.arik
5. kvě 2009

kili, doktorů se na stravu raději ani neptám, poté, co mne pediatr v nemocnici doslova "zjebal", že mé nebohé 8,5m děcko je přikrmované teprve dva týdny, stále se kojí co hodinu a ještě nikdy neochutnalo maso......prostě týrání jak vyšité 😠

kili
5. kvě 2009

tak ja som zjebaná bola už toľkokrát a nie len v tom, že sú chudí ☹

s.arik
5. kvě 2009

kili, ještě k té Mirce, jenže ona byla v tom věku cvalík a v PMV výrazně napřed 🙂
nikdy nemocná, živá, v pohodě, takže milý pediatr nekritizoval vůbec stav děcka, ale nekompatibilitu matky s jeho tabulkami "4m lžička masa, 8m první řízeček" 😝 😝 😝 😝

kili
5. kvě 2009

však aj mne nadávali, že ako tam u nich krásne napreduje a priberá a pritom sfalšovali prepúšťaciu správu, aby tam aspoň čoto pribral, u mňa doma priberal viac, a napreduje, no hádam každé decko za 3t spraví pokrok. potom bol A. ešte raz sám v nemocnici mesiac a dr. nechápala, že prečo nepriberá

listicka77
5. kvě 2009

štěpule jí k snídani ovoce (kousek banánu, jabka, kiwi, pomeranče nebo trochu smoothie z ovoce a zeleného), k obědu někdy jen ovoce (když jsme třeba někde v trapu), ale většinou vařené jídlo - brambory/rýži/žitné či pohankové těstoviny + mrkev/cuketu/brokolici/květák..., k svačině banán/jabko/mixovanou mrkev s jabkem, k večeři většinou žitný chleba + mixované rajče s okurkou, popř. i paprikou a nebo jí do toho mixnu i máčenou slunečnici, pak se snažím nedávat chleba. často ale místo chleba obyč. rohlík (vysomruje od chlapa). semínka/ořechy se do ní občas snažím cpát taky - buď do toho salátu a nebo třeba domácí chalvu (sezam + med), tuhle snědla pár lžiček kakaového snu, včera jsem zkoušela kakao z mandlového mlíka. na cestách dostává i různé ovocné bio tyčinky, snažím se, aby tam byl co největší podíl ovoce a co nejmenší podíl obilnin, nejlépe vůbec žádný.
teď to vypadá, bůhvíkolik toho sní, ale její porce jsou většinou malé, hodně se kojí. i když toho vařeného jídla je většinou ochotná sníst docela hodně. má ráda brambory a rýži parboiled.
maso ochutnala třikrát v mikroskopickém množství, sýr jednou, nedávám žádné mléčné výrobky, vajíčko neměla nikdy (teda o víkendu jsem jí dala kousek lívance, tak tam vajca samozřejmě byla, ale to je fakt výjimka, to jí normálně nedávám)
poslední dobou mě strašně štve tím, že vyplivuje. prostě něco MUSÍ nutně mít, ale nejí to, jen ukusuje a vyplivuje na zem. 🙄

s.arik
6. kvě 2009

DDD chlorelly píšou 6 tablet.
denně jím (teprve od včerejška) tak 7-10tbl. a denně jím asi 200g mléčné čokolády. jsem zvědavá, kdy se to změní.

minule, když jsem začala s CH, asi do měsíce jsem se bez slzičky vzdala čokolády. když mi CH došla, do 3 týdnů jsem si začala sladkosti kupovat. možná je to náhoda a příčiny leží jinde, ale nechci nic zanedbat. cokoliv, co by mne mohlo bezbolestně zbavit (drahé a nezdravé) čokolády, je třeba zkusit.

listicka77
6. kvě 2009

sari, ta bílá čokoška ještě není v prodeji, ne?