Půsty, syrová strava a jiné ozdravné metody pro vaše zdraví

dgm
9. zář 2008

Setkali jste se uz nekdo s timto pojmem? Mate osobni zkusenosti?
Resenim vsech problemu tady na MK by mohlo byt prave seznameni se s pusty a nasledne s lecbou syrovou stravou. Nebo obracene, vzajemne to spolu ale souvisi.

At uz vezmu jakekoliv jednotlive tema tady na MK, pocinaje snazilkami a konce starostmi o svoje vlastni rodice nebo pribuzne, vsechny tyto nemoci a problemy maji jedno spolecne. Jsou resitelne a lecitelne. Bez vyjimky jakakoliv nemoc.

. U nekterych nemoci zabere spis ta syrova strava, u nekterych spis ty pusty. Nekdy je nutne to vzajmne zkombinovat. Pro neverici muze byt prvnim nakopnutim stranky www.pust.cz , www.vitarian.cz nebo na trhu je hodne knizek na toto tema. Mne se v posledni dobe jako nejlepsi zda knizka Roberta S. Morseho Zazracna detoxikace, kde je tohle vsechno hodne v kostce vysvetleno.

Jednou z detoxikacnich metod je prave pust. A o pustu by mela byt i tato diskuze.

s.arik
27. zář 2008

jo, a právě blanulák myslím psala něco v tom smyslu, že měli jen podezření, které se potvrdilo až po tom vysazení...a taky psala, že i dítě co celiakii nemá, se na dietě hodně spravilo 😕

jajinak
27. zář 2008

Dgm,přečetla jsem si to a nemůžu souhlasit:1.s tím,jak píše o rozkolu partnerů.Jediné,co jsem napsala je,že jsme se ráno pohádali kvůli tomu ovoci,ale to přece ještě neznamená,že máme rozkol a že se hádáme často a rozhodně bych se na to neupínala.
2.s tím,že bycl přechod na vita stravu prudký,páč jsem několikrát psala,že z nás vitariány dělat nehodlám,pouze jsem zvýšila příjem ovozelu.A to ještě rozhodně ne tak razantně.Jediné,co je pro děti nové,je to,že mají ovoce ráno.Jinak ovocné svačiny byly i dřív,jen ne tak často,ale ne vždycky s pečivem,to jsem dávala spíš zeleninu.Večer byla zelenina taky,ale taky méně často.A teď,co se táhnou ty L.problémy,mu nedávám ovozel skoro vůbec,jen banán,občas jablko,jednou měl mrkev.A už vůbec s tím neexperimentuju večer.Takže kdybychom šli k dr. tak na otázku co jíte,bych určitě neodpověděla syrovou zeleninu a ovoce.Myslím si,že ovozel s tím nemá nic společné.

s.arik
27. zář 2008

jenže jaký detox doporučit 7letému děcku, které vzhledem k rodinným okolnostem asi nepřejde na 100% vita? jsou i nějaké "poloviční cesty"? 😀

s.arik
27. zář 2008

jaji, souhlas, časová korelace zvýšení dávek syrového a průjmů je čistě náhodná.

respektive nějaká ta večerní zeleninka ten průjem podoruje...

s.arik
27. zář 2008

mělo být možná podporuje

dgm
autor
27. zář 2008

Holky, doufam, ze se te Jajinak nijak nedotklo, ze jsem se na to ptala jinde? Je mozne, ze se jeste ozve nekdo se stjne starym ditetem a treba stejnyma zkusenostma. Asi myslela, jak je dulezite, kdyz maji rodice stjny nazor na vyzivu ...Ja na Awine odpovedi nevidim nic, co vas tak podrazdilo, asi je dulezite ten osobni kontakt, pisemne si clovek neumi udelat predstavu o vyznamu jednotlivych slov, jeste ke vsemu bez smajlů ... Psala jenom odpoved na mou otazku, asi jsem se nemela ptat...

s.arik
27. zář 2008

dgm, klid, myslím že se tu nikdo nenaštval, teda doufám, já určitě ne!
občas si diskuze na vitariánovi pročítám a názory Awy se mi velmi líbí 🙂 a souhlasím vlastně se vším.

jenom jsem se ptala, jestli považuje zavedení předpoledního ovocného režimu za příliš prudké.

za jajinak nemohu mluvit, ale neřekla bych že se zlobí....a hlavně se netrap ty dgm, zákaz jasné?! přinejmenším já jsem moc ráda že sem píšeš a zajímáš se o nás 🙂 díky.

listicka77
27. zář 2008

Ad celiakie: Jsou na to nějaké tuším ne úplně spolehlivé testy. A pak nějaká invazivní metoda, že se snad pod narkózou odebere nějaký vzorek ze střeva či co, už se přesně nepamatuju. To přesně prodělala dcerka Blaňuláka, bylo to i s hospitalizací.

vikinka27
27. zář 2008

sarko, ad. neznasanlivost mlieka alebo lepku: problemy by mali ustupit po paru dnoch. ak sa nemylim, crevo sa zacina regenerovat cca po 3-4 dnoch.
synovec ma nepotvrdenu - ako spominali dievcata - z krvnych testov negativne, na biopsiu ho sestra nepustila (odber klkov z creva). kazdopadne, problemy (cervene lica, hnusna stolica) ustupili (vysli dalsie 🙄 )

vikinka27
27. zář 2008

nepotvrdenu celiakiu.
prepacte, uz je neskoro :(

macik
27. zář 2008

já jsem to vyjádření awy taky nevnímala tak, že by snad naznačovala, že je u vás něco v nepořádku, ono to napsané asi fakt občas blbějc vyzní...

šarik-já jsem měla jednou na radu dr. šáchy (celostní medicína, ale ne vita) dělat test na mléčnej cukr, že se jako obecně testuje jen snášenlivost mléčné bílkoviny a přitom lidi můžou blbě reagovat na ten cukr...a podmínkou bylo ho úplně vyloučit na tři týdny a pak začít tím, že první den rozpustím laktózu a jen si tím vypláchnu pusu, druhej den trošku polknu atd...a kontrolovat reakce...nutno podoknout, že mléčnej cukr se mimojiné přidává také do většiny pečiva, takže jsem nesměla ani to pečivo a po těch třech týdnech se ta blbá reakce na laktózu fakt potvrdila...jen jsem si cucla a hrozně mě rozbolela hlava, i když normálně na bolesti hlavy netrpím...je to zákeřný v tom, že nejsou žádné problémy, které by se daly spojovat s určitou potravinou, spíš je to takový celkový pocit na prd a nárazově ještě víc na prd....

monkula
27. zář 2008

ahojte, môžem? 😀
no, ja tiež plánujem aspoň jednodňový pôst, no neviem aký by bol najvhodnejší a najšetrnejší, keďže so mnikdy pôst nedržala.. poradíte?

vikinka27
27. zář 2008

macik, ja mam alergiu na bkm :( tiez len tak zakerne - zahlienene dutiny a "nic viac" (teda, navonok)
ale laktozu mozem 🙂))

s.arik
28. zář 2008

vikinko, tady na koníkovi musíš jednoznačně oddělovat BKM a BKM - úplně si mě vyděsila!!! 😀

monkula,
návody co a jak dělat máš na www.pust.cz

ve zkratce:
den před půstem vyloučit těžká jídla, maso, v nejideálnějším případě jíst jenom ovoce a zeleninu. naposledy jíst večer. pak jít spát a další den nejíst vůbec nic. ani nepít.

(totiž když si dáš čaj, džus, nebo kousek ovoce, žaludek začne produkovat více trávicích šťáv a budeš mít subjektivně hrozný hlad! ale pokud nevezmeš do pusy vůbec nic, budeš cítit hlad jen poránu prvních pár hodin a pak už bude docela dobře, žaludek zastaví svoji činnost a nebude ti šťávami "leptat" prázdný žaludek a hlavně náladu 🙂 )

důležitý je velice první den po půstu, tzv. návratovka. ten den jsou tabu jídla masitá, solená a těžká. první jídlo ráno ideálně ovocná čerstvá šťáva nebo nastrouhané jablko, další jídla ten den také jenom ovoce a zelenina, nejlépe syrová, salátek a tak.

dohromady jde vlastně o 3 denní očistnou kůru, kdy jíš den střídmě, den nic a třetí den střídmě. sladké a maso a slané odložit po půstu na co nejpozději (klidně na nikdy 😀 ) aby byl efekt co nejdelší. ideální je drřet půsty pravidelně, obvyklá praxe je každý pátek...

macik
28. zář 2008

šarik-jen bych mírně poopravila to o tom pocitu hladu...to má každej jinak...já třeba v pravidelných intervalech mám krátké záchvaty hladu, které pak ale docela rychle přejdou..když mě to fakt bere, tak si dám trochu horké vody...

s.arik
28. zář 2008

jj, pravda, taky mám krátké přepady chutí. (a večer to zvracení 😝 )
ale faktem zůstává, že když člověk jí málo, má brutální hlad, když nejí nic, je to o 200% snesitelnější 😀

dgm
autor
28. zář 2008

Ahoj monkula, je to tak, jak psaly holky, jenom doplnim Sarika, ze se nic neji a nepije, tomu se rika suchy pust, nekdo mu prisuzuje trojnasobne vetsi ocistnou silu nez pri piti. Pit se muze, ale jenom pokud mozno destilovanou vodu, ktera nenastartuje praci zaludku. Je dobre si na pust nachystat a mit v zaloze asi 2 - 3 litry destilovane vody, vsak nevis... pokud by pri vicedennim rychle ztmavla moc, tak se musi hodne pit a redit krev...
Pokud vsechno probiha v klidu, nemusi se clovek do piti nutit... Doporucuju si precist prvni stranky teto diskuze.

jajinak
28. zář 2008

Dgm,nedělej si starosti. 🙂
Docela jste mě vystrašily s tou celiakií.

s.arik
28. zář 2008

jajinak, asi jsem debil, ale já bych se strašně ráda "schovala" za diagnozu zvanou třeba celiakie....jenom proto, aby mi okolí přestalo cpát řízky a nesralo mě s blbými kecy, že mám jíst pořádně 😠 fakt, kdyby mě litovali, že mouku, sladké a maso nemůžu, bylo by to snažší, než se tyhle věci pokoušet nejíst jenom z prosté sympatie k vitariánství 🙄

vikinka27
28. zář 2008

jaji, nemyslim ze je to celiakia. synovec mal problemy od narodenia.
nebolo by sa to objavilo takto narazovo.
kamaratka co to tiez ma, mala sice skrytu formu, ale ona bola zase stale prechladena, chora a pod.
tipujem ze nieco Vam vyskocilo s tou zivejsou stravou, ale na mlieko a lepok asi nie... to by prave malo ustupit, keby nahoodu. ved ma toho menej...

jajinak
28. zář 2008

Tak to já teda určitě nechci celiakii jen proto,aby klukovi přestalo okolí nutit jídlo se kterým nesouhlasím.Nedovedu si představit,jak bychom to dělali ve škole s obědy a spoustu jiných situací.Ne,to rozhodně ne!Ale debil určitě nejsi. 🙂 🙂

macik
28. zář 2008

šarik-já se celé své obtloustlé dětství toužila schovat za nějakou diagnózu, která by mou tloušťku zdůvodňovala a v dospělosti se mi to nakonec povedlo-mám nefunkční štítku...a co z toho? furt jsem tlustá, protože mám problémy se vstřebáváním léků a furt to nefunguje jak má, nedostatečný přísun hormonů znamená únavu, kterou pak člověk řeší tak, že se nacpe nějakým kalorickým dopingem..plus ty léky sice údajně jsou tělu vlastní a nemaj vedlejší účinky, ale špatné dávkování působí na srdce, což už cítím i teď a taky z toho může být osteoporóza, což se ale dělá, že se neví....a celá diagnóza je mi naprd...ale debil nejsem, chápu tě..

s.arik
28. zář 2008

no maciku, jenže celiakie se přece neléčí chemikáliemi, ale dietou nebo se možná mýlím....

ok, to byl jen takový povzdech, jak je otravné všem všechno vysvětlovat (ano, už chodí na nočník, ne pemprsky nepoužíváme, ne, není jí zima, je otužilá a 15st. v trenclích zvládá dobře, ne kočár nevedeme....no a přidejte k tomu ještě "ne, pečivo vůbec nejíme" 😀 😀 😢 )

macik
28. zář 2008

chichi, jsem chtěla napsat debil nejseš....a vůbec, nemáš se přece za co stydět, u ničeho z těcho věcí, o kterých píšeš 🙂

s.arik
28. zář 2008

já se nestydím, ale sere mě, že jsem až takový exot, furt každému vysvětlovat.....jako já ráda dělám osvětu, ale když už tak osvěcuji své okolí rok třikrát denně ohledně každé voloviny, připadám si jak z Marsu 🙄 😀

jo, a Mirka se osypala - vyrážky na stehnech (trochu jako komáří štípance, ale ty to nejsou). podezřívám kokos, vysadím, uvidím, mě to nějak nevadí. nesvědí ji to, tak se nebudu stresovat.
jenže v lednici máme ještě dva kokosy, nevím kdy je mám jíst, bo to děcko žebrá jak kdyby týden nejedlo 😀

monkula
28. zář 2008

Ďakujem..
pravdupovediac, trošku ste ma zarazili ,že nemám nič piť... vydržím to? 😅

s.arik
28. zář 2008

jo, a když ne, tak se napiješ čisté vody 🙂 ta žaludek nenastartuje...

monkula
28. zář 2008

take nemusí byť destilovaná...
tá totiž vysušuje, nie? 😕

s.arik
28. zář 2008

to nevím, vysušuje spíše slaná voda ne?!
destilka neobsahuje žádné rozpuštěné soli, takže nezadržuje vodu v těle jako sůl...všechno odchází z těla snáze, do té čisté vody se rozpustí více sajrajtů než do normální, která je už ze značné části nasycená nějakými solemi (ten tzv. vodní kámen a jiné)

s.arik
28. zář 2008

jinak já při 1d půstu nemám žízeň vůbec.