Půsty, syrová strava a jiné ozdravné metody pro vaše zdraví

dgm
9. zář 2008

Setkali jste se uz nekdo s timto pojmem? Mate osobni zkusenosti?
Resenim vsech problemu tady na MK by mohlo byt prave seznameni se s pusty a nasledne s lecbou syrovou stravou. Nebo obracene, vzajemne to spolu ale souvisi.

At uz vezmu jakekoliv jednotlive tema tady na MK, pocinaje snazilkami a konce starostmi o svoje vlastni rodice nebo pribuzne, vsechny tyto nemoci a problemy maji jedno spolecne. Jsou resitelne a lecitelne. Bez vyjimky jakakoliv nemoc.

. U nekterych nemoci zabere spis ta syrova strava, u nekterych spis ty pusty. Nekdy je nutne to vzajmne zkombinovat. Pro neverici muze byt prvnim nakopnutim stranky www.pust.cz , www.vitarian.cz nebo na trhu je hodne knizek na toto tema. Mne se v posledni dobe jako nejlepsi zda knizka Roberta S. Morseho Zazracna detoxikace, kde je tohle vsechno hodne v kostce vysvetleno.

Jednou z detoxikacnich metod je prave pust. A o pustu by mela byt i tato diskuze.

s.arik
1. říj 2008

chutná to jako samotné jablka jsem chtěla napsat

jajinak
1. říj 2008

Šári díky,s tím jablkem to udělám. 🙂

arvetka
1. říj 2008

já nějak hubnout nechci, jsem, myslím, štíhlá 😕 ale spíš jsem měla od pondělka pocit jakoby nafouklého pupku a četla jsem někde, jak jablka nalačno úžasně čistí 🙂
jinak jsem taky ten typ, co vydrží celé dny jen na syrovém ovoci (zeleninu mám ráda, ale rozhodně ji nemiluju tak moc 😉 ) a čokoládě 😅

s.arik
1. říj 2008

arvetko, podávám ti ruku, můj jídelníček tvoří už tři týdny 70% ovoce, 10% zeleniny a 10% čokolády...zbylých deset jsou různé vařené hříchy - občas polévka a tak.

pokud se chceš co nejvíce čistit, zkus každé ráno začínat vymačkaným citronem s trochou vody, po cca půlhodině ovocná snídaně. případně na ovoci vydržet až do oběda, ideálně až do večeře...

arvetka
1. říj 2008

s.arik
citron s horkou vodou denně nalačno praktikuju už cca půl roku 🙂 ale jím teda okamžitě potom, to va? 😨 ovoce (zatím) nesnídám denně, střídám s ovesnýma vločkama nebo pohankou.
10% čokolády...to znamená kolik denně? 😅 😀 jestli mě trumfneš 😀

s.arik
1. říj 2008

fíha, tak to jsi zkušenější než já, už neradííím 😀
čokoláda - nejlepší dny jen tyčinka (Snikers nebo třeba Milena), standart je jedna 100g no a občas bývají i excesy, ale více než 300g za den nejím 😎

po citronu asi odstup být nemusí, pokud dále jíš ovoce. když si dáš ovesné vločky, tak to asi není nejlepší kombinace, ale tak pořád lepší snídaně než standart. web vitarian.cz myslím vločky nedoporučuje...z obilovin jenom klíčky...

s.arik
1. říj 2008

dneska jsem nakoupila plno ovozelu v Tescu, až to sním, dám si půst, to bude asi v neděli nebo v pondělí. dost času se dát do čtvrtka dohromady, to bude mít malá narozky a já spráskám celou marlenku 😵

arvetka
1. říj 2008

s.arik
tak to jsme stejný čokoládářky 🙂 já tyčinky nejím, jenom čokoládu "klasickou", ale já bohužel jím i víc, než 300g 😠 ne teda denně (to zvládám do 100 😎 ), ale o víkendu vylžícuju během hodiny 400g nutelly, 750g mi vydrží nejdýl 3 hoďky.

dneska jsem teda hodná, zatím jsem měla asi kilo jablek a čtvrt litru té červenořepové šťávy - nebyla špatná🙂

s.arik
1. říj 2008

no, nutelu a granko už vůbec nekupuju, protože to je prostě pochoutka na posezení 🙄
zlaté obyč kakao, to se musí míchat z cukrem a něčím, aby to bylo dobré, a na to jsem líná (ale recepty mého dětství: kakao a cukr 1:1 vmíchat do másla, mléka nebo jogurtu........mňám!)

s.arik
1. říj 2008

tak, dnes jsem byla 100% raw, až na 180g čokolády. to docela ujde 🙂

jajinak
1. říj 2008

Čokoládářky,vy teda jedete s těma sladkostma.Taky jsem toho donedávna snědla dost,ale už to je naštěstí na ústupu.Obyč.čokoláda už mě neláká,ale belgické pralinky,ty mořský plody,těm pořád ještě neodolám. 😵
Zítra si zkusim odšťavit tu červenou řepu.Snad to vypiju,samotná řepa mi teda nechutná.A nastrouhám si jí s tím jablkem k snídani.Ovocné snídaně dodržuju každý den,ale někdy nevydržím na ovoci až do oběda,ale snažim se většinou vydržet.Dneska a včera jsme dělali domácí mošt z jablek,dopoledne bude ideální. 🙂

jajinak
1. říj 2008

Já zatím půst dávat nebudu,ještě jsem to od posledního nenabrala,chybí mi 2 kg.

s.arik
1. říj 2008

takže ale 2,5 kila jsou zpátky, dobré ne? za jak dlouho vlastně? polistuju..

s.arik
1. říj 2008

hm, 25. si už jedla ovoce, návratovka, takže za týden je půlka shozených kil zpět

mracik
1. říj 2008

baby a nie je tá chuť na čokoládu spôsobená práve tým, že ste na raw strave? Jednoducho vám ovocie nestačí dostanete sa do hypoglykémie a potom sa už chuť na čoko nedá ovládnuť. Podľa mňa by bolo lepšie a zdravšie si dať jedno varené jedlo denne (napríklad obilnú kašu), okrem toho obilie obsahuje aj chróm, ktorý tlmí chuť na sladkosti 😉

s.arik
1. říj 2008

mracik,
asi těžko:
a) před přechodem na cca 80% raw jsem jedla čokolády a sladkého více než teď
b) chrom jsem užívala asi dva měsíce kdysi - absolutně to chuť na sladké nesnižuje 🙄

cukru i energie mám teď dostatek.
závislost na čokoládě je podle mého názoru buď záležitostí nějakého alkaloidu v kakau, anebo psychická závislost na "potěšení", uspokojování zástupných potřeb (mám psychické trable, co nedokážu vyřešit - tak se utěším sladkostí). nejspíše obojí 😉

dgm
autor
1. říj 2008

Vracim se k cervene repe. Me to sice nikdy problemy nedelalo, ale jsou pripady, ze na poprvni pri vystaveni byly nejake alergicke reakce, protoze ta stava je hodne koncentrovana a ma to nejak vetsi silu, nez jenom nastrouhat a snist. Takze pokud uz s tim mate zkusenosti, tak pijte klidne dal, ale pokud ne, tak poprve rozredit nebo skombinovat treba s jablecnou nebo s necim jinym. Pokud to nic neudela, tak se muze podil zvysovat bez obav.

Ja teda na sladke nemam chut absolutne zadnou, dokonce ani na raw cokoladu, koupim si ji pouze ze studijnich duvodu, ze popripade propadnu zavislosti ale nevylucuju. 😀

Tak jsem dala odpoved i na AP 😒

s.arik
1. říj 2008

tak jsem zkusila umýt vlasy žloutkem a šťávou z půlky citronu, mám trochu pocit, že než aby to něco smylo, tak to spíše na vlasech udělalo nějaký film, ale asi zdravý film, tak uvidím, jak budou vlasy vypadat až uschnou.

akorát si v sobě řeším, jestli je morální zabít skorokuřátko kvůli čistým vlasům.... 😅 😕

jajinak
1. říj 2008

Mracík-u mě chuť na sladké taky není způsobena syrovou stravou,protože já nejím jen syrové,jím tak jak před tím,pouze jsem zařadila více ovozelu.A právě před tím,když jsem jedla málo ovozelu,tak jsem měla sladké chutě víc,než teď.

Tu šťávu z červené řepy zkusím zítra nejdřív smíchat s jablečnou,té máme momentálně až moc a pak samotnou naředěnou vodou.Stejně všechny šťávy vždycky ředím vodou.

Šáriku-mně se ty vlasy taky za mokra nezdály nic moc,ale když to uschlo,bylo to mnohem lepší.

mracik
1. říj 2008

ja si nemyslím, že tú závislosť spôsobuje surová strava ako taká, skôr nedostatok tej surovej stravy...
Ja som bola tiež riadna závisláčka na čokoláde,keď som bola na klasickej strave - tá spôsobuje podľa mňa závislosť na čokoláde ešte viac, biela múka, cukor a podobné veci tiež zapríčiňujú hypoglykémiu 😒
mne osobne od toho najviac pomohla kombinácia MB a vita, ani jedna z týchto stravovacích metód mi samotná nevyhovuje, ale ich kombinácia áno 😅
a s tým alkaloidom máte tiež určite pravdu, proste ten pocit blaha, rozplývajúci sa niekde vzadu v mozgu, keď si dám kúsok 70% čokolády sa nedá vysvetliť len cukrom samotným, pri iných sladkostiach sa neobjavuje. Zaujímavé však je, že sa neobjavuje ani pri raw čokoládových sladkostiach, čo ma trochu sklamalo, je možné, že ten alkaloid sa vytvára rozkladom látok pri vyššej teplote 😕 asi by to chcelo nejaký seriózny výskum, že? 😀

jajinak, šťava z repy je dobrá s mrkvovou a citrónovou šťavou, len neviem či je u vita prípustné miešať ovocie sa zeleninou

s.arik
2. říj 2008

mracik,
myslím že kombinace řepa a mrkev je ok, obojí zelenina...a citron se kape do všeho, včetně jablek, ten asi neuškodí nikde.
já jsem zkoušela strouhat řepu a mrkev, ale moc mi to nechutnalo. lepší je jablko s mrkví nebo jablko s řepou....citron nedávám nikam, ten si mačkám poránu samotný.

arvetka
2. říj 2008

já taky nejsem na syrovém, to jen včera a dneska si čistím tělíčko🙂 a čistí se fantasticky 😉 běžně jím i "vařené" - ovesné vločky, cottage sýry, žitné knackebroty, bio jogurty, tofu, sem tam tvrdý sýr. a samozřejmě ovoce a zeleninu (i konzervovanou, jsem barbar - miluju hrášek z plechovky 😅 ).
čokoládu jím prostě proto, že mi chutná a nemám důvod přestat ji jíst🙂

arvetka
2. říj 2008

málem bych v tom výčtu zapomněa na quinou, pohanku a hotové rajčatové bioomáčky a polívky 😝

jajinak
2. říj 2008

Tak jsem si odšťavila tu řepu a je to lepší,než jsem čekala 🙂 .Nejdřív jsem ji smíchala s jablečným moštem a dolila vodou a teď už ji piju samotnou ředěnou vodou.I s tím citronem je dobrá.Malýmu jsem to naředila taky s jablečným moštem a vodou,sice mu to nechutná tak jako samotný mošt,ale pije to 🙂 .Taky jsem nám nastrouhala to jablko+řepu a snědli jsme to taky.

Arvetko-sýr cottage a žitné knackebroty miluju!

s.arik
2. říj 2008

jo, hrášek z plechovky chutná fantasticky 😎 ale už jsem ho vyloučila z ideologických důvodů 😀

jajinak
2. říj 2008

Kukuřice z plechovky je taky dobrá.

arvetka
2. říj 2008

jajinak
že jé to supéééééééééééééééééér? 😀
taky mám dneska ještě šťávu z červené řepy. že by mi vyloženě chutnala se říct nedá, ale ani se mi nehnusí 😀
zítra si dám juicík ze zelí, smíchaný s jablečným moštem 😵

jajinak
2. říj 2008

Mně teda taky vyloženě nechutná,ale čekala jsem ,že to bude horší,vzhledem k tomu,jak chutná samotná řepa.
Ten cottage jím lžičkou,nějakým mazáním na chleba se nezdržuju. 😉

arvetka
2. říj 2008

jajinak, to já zas jo 😵 máznu na knackebrot a křoupu a křoupu 😀 nejradši mám neochucený a přidám do něj čerstvou pažitku a pak od madety s letní zeleninou a maďarskou zeleninou 😵

jajinak
2. říj 2008

Taky mám nejdaději čistý neochucený,jiný ani nekupuju.