Půsty, syrová strava a jiné ozdravné metody pro vaše zdraví

dgm
9. zář 2008

Setkali jste se uz nekdo s timto pojmem? Mate osobni zkusenosti?
Resenim vsech problemu tady na MK by mohlo byt prave seznameni se s pusty a nasledne s lecbou syrovou stravou. Nebo obracene, vzajemne to spolu ale souvisi.

At uz vezmu jakekoliv jednotlive tema tady na MK, pocinaje snazilkami a konce starostmi o svoje vlastni rodice nebo pribuzne, vsechny tyto nemoci a problemy maji jedno spolecne. Jsou resitelne a lecitelne. Bez vyjimky jakakoliv nemoc.

. U nekterych nemoci zabere spis ta syrova strava, u nekterych spis ty pusty. Nekdy je nutne to vzajmne zkombinovat. Pro neverici muze byt prvnim nakopnutim stranky www.pust.cz , www.vitarian.cz nebo na trhu je hodne knizek na toto tema. Mne se v posledni dobe jako nejlepsi zda knizka Roberta S. Morseho Zazracna detoxikace, kde je tohle vsechno hodne v kostce vysvetleno.

Jednou z detoxikacnich metod je prave pust. A o pustu by mela byt i tato diskuze.

listicka77
16. říj 2008

Pohanku mám Probio, světlou.

mihapiha
16. říj 2008

Mám ještě další dotaz, muže začal zlobit žaludek, má gastritidu, která se ozývá na jaře/podzim. Překyselení žaludku, teda aspon pocitově eliminuje mlékem, kysanýma ml. výrobkami, jako kefír apod. to mu pomáhá. tak by mě zajímala i jiná alternativa. jak mu pomoci?

dgm
autor
16. říj 2008

Listi, tak to mas dobrou... tak to nevim... asi jsi ocekavala neco jineho, ja to vetsinou nemixuju, ale kdyz uz, tak to jde vetsinou dohladka ...

Mihapiha, z vlastni zkusenosti nevim, ani o nikom z rodiny, tak se nekde mrknu, vydrz.

listicka77
16. říj 2008

No možná jsem to měla mixovat dýl. Když ono moje mládě se zvuku mixeru bojí a snese ho jen nějakou dobu. Takže když začala natahovat, tak jsem přestala. 🙂
Holky, fakt ten tyčovej (ponornej) mixer dokáže namixovat věci bez vody? Třeba mrkev s jabkem? To byla u nás doma vždy oblíbená pochutina, ale mě dere, že se tam musí dát moc vody. To ztratí chuť tím naředěním. Nebo tu pohanku? Že bych jako pořídila do domácnosti další krám? 😀 Jo a satčí nějakej v akci za 5 stovek a nebo musí bejt za dva tácy? 😨

mihapiha
16. říj 2008

Lišti, já mám ponornej mixér od moulinexu, jak se mění hlavice, jsou na výměnu 4 a tou jednou jsem na sucho rozmixovala včera lněné semínko.taky jsem v to nevěřila. ale šlo to. a byl v akci za 900, což není málo ani zase až tak moc. http://www.hshop.cz/ponorny-mixer-moulinex-dd-5...

mihapiha
16. říj 2008

jinak jsem dneska ráno taky snídala pohanku s jablkem, Hugo měl jablko,tak jsem se přidala. Pohanku jsem jen přelila převařenou vodou, ne vroucí a nechala asi 20 min. něco změklo, něco. no, žádná sláva, chutná mi více vařená,ale asi je to o zvyku.

s.arik
16. říj 2008

miho, proč ta vařící voda? teplo ničí enzymy a vitamíny. když si pohanku namočíš večer do studené vody, změkne taky. nebo si ráno dej jen ovoce, namoč pohanku a sněz ji až na svačinu po 2 hodinách, to je myslím nejlepší...nebo třeba odpoledne....můžeš ji močit 30minut až půlden klidně 🙂

listicka77
16. říj 2008

sari, miha psala "převařenou, ne vroucí".

s.arik
16. říj 2008

aha, sory za nepřesné čtení. a proč ji převařovala? práce navíc ne? 😕

mihapiha
16. říj 2008

S.ari, já jsem ji převařovala, kvůli Hugovi,ale taky, že mám v hlavě zaryté, že se vaří,tak jsem zvolila převařenou vodou, ne vroucí, první nálev jsem slila a pak už ji nechala namočenou. Znám totiž jednu story, kdy si na kolejích banda dělala pohankový salát a jen ji zalila vodou, vroucí, nechala dojít a pak měla problémy se žaludkem, všem bylo blivno. no, tak asi proto, mě to v hlavě tak straší.

je pro mě těžké jíst jen na snídani ovoce, mám po půlhodině hlad, jako bych nic nesnědla, řekla bych, že je ten hlad ještě větší. tak jsem hledala něco k tomu ovoci, no a když se tu probírala ta pohanka...
ještě klíčím čočku,tak na tu se těším.... placičky snad někdy oschnou...
na pastu z avokáda se taky těším... dnes jsem obhlížela kokos,ale teda nevím jak se louská, nebo loupe. na to jsem nikdy nepřišla...

s.arik
16. říj 2008

miho, kokos:
vezmi vrtačku a tenký vrták. kokos má na jednom konci tři černé skvrny. dvě z nich navrtáš až do středu kokosu, to je za vteřinku. následně kokos postavíš na hrnek nebo skleničku dírama dolů, mléko vyteče. když teče pomalu nebo vůbec, foukáš do jedné díry a druhou mléko teče proudem. případně když se nemusíš dělit, lze mléko vysávat přímo do pusy 😵 .
když je mléko fuč, kokos položíš na zem a práskneš do něj velkým kladivem, někdy se rozpadne sám na dvě půlky, jindy jen napraskne, pak odpáčíš od sebe půlky třeba šroubovákem...a můžeš jíst. nejlépe krátkým pevným nožem odkrajovat kousky.

jajinak
16. říj 2008

Příště zkusím to sezamové mléko s banánem,snad to bude lepší,ale s tím medem to taky šlo.Akorát jsem to malýmu musela přecedit.
Tu světlou pohanku už mám celou,ne lámanku a namočila jsem ji přes noc do vody a druhý den k obědu jsem k ní přidala prolisovaný česnek a nakrájenou cibuli.Pak jsem to trochu ohřála,max.na 40 a nebylo to špatný,akorát si musím zvyknout na tu syrovou chuť.
Taky jsem si koupila kokos,ale jaksi nevím,jak na něj 😅 .

jajinak
16. říj 2008

Šáriku díky.Mhd taky říkal,že navrtat.Tak to zítra spácháme 🙂 .

s.arik
16. říj 2008

držím palce, vrtání je snadné, horší je to práskání kladivem, chce to fakt ránu, já většinou mlátím na 3x 😀

vikinka27
16. říj 2008

listi, preco ste davali do mrkvy s jablkami vodu? my sme to stale struhali na struhadle a nikdy to nebolo s vodou.. 😨

s.arik
16. říj 2008

no, lišti to chtěla umixovat na kaši ne?

mihapiha
16. říj 2008

hmm, tak my nevlastníme vrtačku, haha , tak se zatím obejdu bez kokosu
sezamové mléko zní dobře a od kterého věku se může dát dítěti? mám tady totiž přezralé banány, tak bych je alespon upotřebila.

listicka77
16. říj 2008

viki, mixované jabko s mrkví a trochou tvarohu dělali často naši v mém dětství. mívala jsem to ráda. jsem si to teď dělala taky, když jsem měla čerstvě vytržený zub a mohla jen kašovitou stravu. struhanou mrkev bych jíst nemohla. no a do normálního mixéru musíš přidat vodu. chtěla jsem to nabídnout i štěpuli, ta by mrkev samozřejmě taky neukousala. jenže ona kašovité stejně nejí. ale já furt doufám, že se to ještě naučí.

s.arik
16. říj 2008

miho, jen si kokos dej. místo vrtačky postačí i dlouhý velký hřeb, zarazit kladivem do černé dírky...ona je docela měkká, neboj. jak myslíš, že kokosy jedí domorodci z pacifiku? 😉

macik
16. říj 2008

lišti a syrová mrkev jde rozmixovat? já mám teda asi slabé mixéry-jak tyčovej, tak koktejlovej, protože rozmixování fakt nehrozí 😒

jajinak
17. říj 2008

V Hypernově jsem koupila pomeranče přímo na džus a lepší a sladší jsem fakt nikdy nepila 😵 .Kluci vypili ráno každej šťávu ze 3 pomerančů 🙂 .Já taky a z těch 2 kg nám toho moc nezbylo.

jajinak
17. říj 2008

A to ty šťávy ještě ředím 1:1.Je toho víc s stejně dobré.A není to tolik koncentrované.

mihapiha
17. říj 2008

jak dlouho musí být sezam namočený ve vodě, když chci udělat mléko? opravdu přes noc? nestačilo by třeba jen pár (4hod)?

jajinak
17. říj 2008

Miho,já ho měla včera namočenej jenom 2 hodiny a nechutnalo mi.Ale možná by bylo stejný i kdyby byl namočenej přes noc.S tím medem už to šlo,náš malej ho pak vypil.A s banánem a medem bude určo ještě lepší.

s.arik
17. říj 2008

miho, myslím že dvě hodiny stačí, sezam je malinký 🙂 to nacucne rychle.

arvetka
17. říj 2008

holky a není ta pohanka neuvařená hoooooooodně tvrdá? 😕

dgm
autor
17. říj 2008

Mihapiha, dam sem neco, co jsem zatim nasla, je to predevsim o B12, ale davam to sem z duvodu toho zaludku. Na konci radi taky obiloviny, ale to ja vam nemuzu s klidnym svedomim doporucit 😎 . Omluvte delkuclanku.

Muj nazor: Na zanety obecne jsou nejlepsi pusty, tak i tady bych rekla... uvidim, co dal najdu.

s.arik
17. říj 2008

arvetko, po namočení není tvrdá...je rozhodně o hoooodně měkkčí než třeba normální pražené arašídy 😀

dgm
autor
17. říj 2008

😀 😀 Hm, tak jeste ten clanek, se divam....

Existuje mnoho důvodů, proč může nastat nedostatek vitaminu B12. Hodně jich tkví ve zhoršené absorpci. Články pojednávající o patologii absorpce vitaminu B12 klasifikují defekty absorpce na dvě hlavní skupiny:

1. příčinou je defektní žaludeční sekrece (např. nedostatek vnitřního faktoru)

2. příčinou je špatná střevní absorpce. Přirozeně, pokud je většina žaludku chirurgicky odstraněna, bude sekretováno malé množství vnitřního faktoru a následně bude malá absorpce vitaminu B,2. Po částečném odstranění žaludku obvykle zůstane nějaká sliznice vylučující vnitřní faktor a defekt absorpce tohoto vitaminu se neobjeví, pokud ovšem sliznice žaludečního zbytku netrpí atrofií. Žaludeční atrofie odpovídá snížené absorpci vitaminu. Atrofie se objevuje po mnoha letech dráždění žaludeční sliznice špatnými životními způsoby, zvláště stravou. Žaludek je nejtýranější orgán celého těla. Když po celý rok konzumujeme čokoládu, kávu, nebylinkové čaje, alkohol, pálivý pepř, chemikálie, hodně soli, česneku, cibule, hořčici, Aspirin, drogy a jiná dráždidla v ohromných množstvích, jak můžeme očekávat, že naše trávicí ústrojí nepodlehne vyvolaným změnám? Když místo plnohodnotné stravy jíme stravu nehodnotnou, přivodíme si místo dobrého trávení zkažený žaludek. Žaludeční dráždění se zvětšuje, žaludek se stává přecitlivělý a často dochází k zánětu (gastritida, duodenitida, gastroenteritida, ileitida, kolitida nebo vše najednou). Když zatěžujeme žaludek takovouto stravou, případně stresy, můžeme jako následek očekávat nejen atrofii, ale často se takto vyvijí i rakovina. Po mnoha letech dráždění a chronických zánětů začínají dříve normálně fungující buňky odumírat. Pak je trávení přirozeně zhoršené. Výsledkem může být, že žaludek nebude sekretovat vnitřní faktor, nedojde k štěpení proteinu, čímž se neumožní navázání s vnitřním faktorem. Pokud je tento alespoň omezeně vylučován, absorpc evitaminu B12 není pak možná.

Juvenilní (v mladém věku se vyskytující se perniciózní anémie je vzácná a je považována za dědičné onemocnění. Sekrece vnitřního faktoru vrozeně schází, ostatní funkce žaludku bývají obvykle normální. To je příklad nesčetněkrát ověřeného faktu, že totiž Ize sledovat po rodech stále se zhoršující se vybavení jedince zdravím hned od narození. V některých článcích je uváděno, že dříve byl lidský organismus schopen si vyrábět svůj vlastní vitamin C. Pokud je to pravda, je to další argument pro degenerativní procesy lidského rodu. Většina perniciózních anémií starších dětí je získána a vyvíjí se během dětství. V těchto případech je pozornost věnována ztrátě funkce žaludeční sliznice. To opět poukazuje na fakt, že vyčerpaností, špatnými životními způsoby, ubohou péčí a výživou dětí způsobujeme dráždění žaludku, stresy, toxémii a tím vývoj nemocí, které zhoršují funkci zažívacího traktu.

Cely clanek:
http://forum.vitarian.cz/viewtopic.php?f=3&t=24...

Takze podle me je mozna mleko a mlecne vyrobky docasna uleva, ale rozhodne to neni resenim problemu.

mihapiha
17. říj 2008

tak sezam jsem namočila, se těším na novém chutě, sezam mi chutná sám o sobě,tak snad to nebude problém

Dgm, mrknu na všechno,ale asi nedokážu přesvědčit muže, aby držel pust. když nejí má pocit, že mu kyseliny rozežírají žaludek.