Půsty, syrová strava a jiné ozdravné metody pro vaše zdraví

dgm
9. zář 2008

Setkali jste se uz nekdo s timto pojmem? Mate osobni zkusenosti?
Resenim vsech problemu tady na MK by mohlo byt prave seznameni se s pusty a nasledne s lecbou syrovou stravou. Nebo obracene, vzajemne to spolu ale souvisi.

At uz vezmu jakekoliv jednotlive tema tady na MK, pocinaje snazilkami a konce starostmi o svoje vlastni rodice nebo pribuzne, vsechny tyto nemoci a problemy maji jedno spolecne. Jsou resitelne a lecitelne. Bez vyjimky jakakoliv nemoc.

. U nekterych nemoci zabere spis ta syrova strava, u nekterych spis ty pusty. Nekdy je nutne to vzajmne zkombinovat. Pro neverici muze byt prvnim nakopnutim stranky www.pust.cz , www.vitarian.cz nebo na trhu je hodne knizek na toto tema. Mne se v posledni dobe jako nejlepsi zda knizka Roberta S. Morseho Zazracna detoxikace, kde je tohle vsechno hodne v kostce vysvetleno.

Jednou z detoxikacnich metod je prave pust. A o pustu by mela byt i tato diskuze.

kristulatko
22. říj 2008

a sari, jak jste tu resily ten med, tak tady je pekne napsane co a jak + na konci je o te krystalizaci. med , ktery nekrystalizuje nemusi byt spatny, pise se

http://sk2.goo.cz/zdravi_na_dlani/vcely/med.htm

jinak celkove zdravinadlani.cz jsou pekne stranky, i s recepty (i kdyz pro vitariany asi zadne novinky)

s.arik
22. říj 2008

s medem poučné.

doma došlo všecko "dobré" do salátu - ledový salát, červená paprika a jiné.

tak jsem spachtila salát z avokáda, česneku (ehm, to je základ 😀 ) a bio květáku. plus trocha mořských řas. fantastické, jdu si připravit nášup 😅

dgm
autor
22. říj 2008

Sari, tak ty na vita stravis vic casu v kuchyni, jak na bezne strave 😀 😀 A to jsem vam basnila o tom, jak budete mit vic casu bez vareni.

s.arik
22. říj 2008

no, vlastně ta příprava zabrala asi tři minuty...a bylo to moc dobré. nějak si večer bez avokáda s česnekem ani neumím představit 😀 to už je pak jedno, jaká zelenina se k tomu napere 😀

jajinak
22. říj 2008

Dneska jsem kupovala kokos,podle poslechu,kterej víc čvachtá,ale byla to bída,mají tam snad kokosy ještě z loňských vánoc.Jediný 2 trochu čvachtali,ostatní byly asi úplně vyschlý,tak jsem ty 2 vzala a když jsme ho rozbili,tak v něm bylo tentokrát ještě míň mlíka. čajové lžičky.Jsem zvědavá na ten druhej.

jajinak
22. říj 2008

Jo a dneska jsem měla ukázkový den,až na oběd-lasagně se zeleninou a žampiony,celý den raw!Dokonce i večer byl jen zelenin.salát a pak kus kokosu.Pro mě až neuvěřitelné,že jsem schopná to vydržet.Ale chutě na neraw teda byly velký.Vím,že se mi takový den zase nějaký čas nepoštěstí,ale jsem spokojená 🙂 .

s.arik
22. říj 2008

jajinak, tak to je fakt úspěch. já dneska 100% raw až na 100g figaro, snickers a bounty 😔
pokus zaplašit depku, samozřejmě neúspěšný, neb po té sladké bombě mi bylo chvíli lépe a pak několik hodin mizerně....doučovala jsem matiku, ale byla jsem totálně mimo, horší nálada, soustředění, trpělivost než jindy...no poučení pro příště....ale když ta chvíle sladkého na jazyku je tak super ☹

dgm
autor
22. říj 2008

Sari, jestli ti muzu poradit, tak na procenta uber, jestli to nezvladas s prijemnejsimi pocity, tak to tak nehrot. Nebo ve volnych chvilich si vizualizuj dobry konec vseho, treba v noci, kdyz nemuzes spat, zadne katastroficke scenare.

Jeste se vracim k tomu nasemu detatku i, tak byl ve skole, potom na nejakem koncerte nekde v klubu a ted se divam, ze je skoro 10 hodin a zase neni doma... svou holku ma na koleji v Olomouci, tak nevim, kde travi cas, asi bude rodinny pohovor. 😠

listicka77
22. říj 2008

dgm, jak se vita dívá na biopotraviny? pokud odmyslím ten aspekt, že eko zemědělství je šetrnější k přírodě a beru to jen z hlediska účinků na člověka. je vita tak "zdravý" životní styl, že prostě to zdravé tělo si s chemií v potravinách hravě poradí a nepotřebuje to v bio kvalitě?

další dotaz je ke kakau. proč je kakao (podle vita) tak super? a kvůli čemu vlastně kakao zavrhuje většina zdravovýživových směrů? a jak se třeba vita kouká na karob? ten je asi taky raw, ne? měl by to být jen sušený rozemletý svatojánský chleba... (nebo prochází nějakou tepelnou úpravou?)

jajinak
22. říj 2008

Já už ani chutě na sladký nemám.To spíš na nesladký-pečivo,vařeniny.Když jsem nejedla tolik raw,tak zase byly mnohem častější ty chutě na sladký.Dnes jsem si dala pár lžiček kakaového snu a stačilo to.Je zajímavý,že chutě na neraw mám právě po vařeném jídle,hlavně po obědě.Někdy překonám,třeba dnes,někdy ne.A když pak zase jím jen raw,tak ty chutě nemám.Vařeniny hold přitahujou zase vařeniny.

dgm
autor
22. říj 2008

Listi, kakao je zdrave, ale to neprazene!!!

http://www.lifefood.cz/katalog/prava-cokolada.html

Lifefood ma tohle, ale nemusi to byt jenom nutne tohle, proste jakekoliv neprazene, urcite bude zanedlouho konkurence jako ve vsem, tak se objevi treba na trhu i jiny vyrobce...

Z vlastni zkusenosti nemam vyzkousene ani boby, ani prasek, ani nove cokolady...http://www.lifefood.cz/katalog/lifefood-chocola...

Tak karob me osobne kdysi chutnal, taky jsem to kupovala, neco je tam ale tepelne upravene, mrknu nekde na vyrobu...

dgm
autor
22. říj 2008

Jajinak, posledni veta je presna.

dgm
autor
22. říj 2008

Jinak bio nebio, to je jasne, bio je nejlepsi, koho by bavilo do sebe schvalne cpat chemii? Je jasne, ze se tomu clovek nevyhne, jednou za cas taky nakupujeme normalne ve ksefte, ale zit cely zivot na chemickym ovozelu po vitariansky, to si nedovedu predsta\vit, to je popirani te myslenky...

dgm
autor
22. říj 2008

Listi, tak jiste, ze si zdrave telo s chemii poradi, ihned to nejak vylucuje, je to rychlejsi nez pri normalnim jezeni, ale pokud cpes neustale chemicky ovozel, tak to telo nema sanci zacit byt zdrave, tak asi tak... Ale da se to, nemusi to byt nutne drahe bio z obchodu, staci si od nekoho z vesnice brat nebo od pribuznych, kdyz nepouzivaji chemii nebo si najit nejakou relativne cistou louku na plane byliny ... moznosti je vic, nezalezi jenom na tom, co je k sehnani v klasickem obchode...

dgm
autor
22. říj 2008

😀 Tak taky muzete nekdo pridat prispevek 😀 😀

jajinak
22. říj 2008

Zítra chci dělat mandlové mléko,mandle namočím přes noc a před mixováním se ta voda má teda slít a mandle propláchnout nebo se to mixuje i s tou vodou?Spíš asi slít a propláchnout,řekla bych.

vikinka27
22. říj 2008

zopar rychlych poznamok:
1. povedzte mi, preco mi to moje dieta neguje vsetky moje pokusy, aby bolo vita??? ;)
na ranajky ponukam jablko - hm, zahodi... neskor davam karfiol - kusne, necha tak... na stole zbada chlieb - krici, kym, ho nedostane... a tak cely den 😅 viete co mozem robit zle? co s tym? mam pocit, ze cele dni neje skoro nic ine, ako chlieb (teda, vsetko ostatne len tak symbolicky, chleba zje na moj vkus privela...)

2. dostali sme tasku jablk na spracovanie (plna tesco taska). moj manzel sa mi ponukol, ze mi pomoze ich nacistit na kompot. nejak som mala predstavu tak 1/3-1/2 a zvysok ze zjeme surove. kym som sa stihla zdohadat, vsetky boli nalupane, nastruhane a varili sa ;)
polovicu som zachranila, tak som ich dala aspon do kolaca, zvysok sme mali ako kompot...
moj manzel nevie nic o mojich pofidernych snahach jest co najviac suroveho 😀

ale inak, dnes som robila ten kel, mnam... aj jemu chutil 🙂

dgm
autor
22. říj 2008

Jajinak, pres noc je to rozhodne hodne hodin, tak slit a proplachnout urcite. Uz jsem se na to na vitarian.cz ptala a jsou na to ruzne nazory...

listicka77
22. říj 2008

dgm hehe, tak to ať sarik ani nečte - její způsob je přesně - "nakoupím v tescu ovozel za přiměřené ceny". ale jinak si neymslím, že to je úplně popírání té myšlenky, protože normálně se stravující člověk (knedlo-zelo-vepřo/hambáč s hranolkama) žere chemii a ještě v mnohem horší formě a nic mu nepomůže dostat to z těla ven.
žít vita na biopotravinách jde podle mého názoru ještě mnohem hůř než na vařené stravě. protože bio luštěniny, obilniny, sýry... seženu vždycky, kdežto ovozel mimo sezónu jen velmi těžko (nic moc mrkev v plusu, tamtéž citróny a úplně zelený banány, něco za nehorázný ceny v tescu... a hypernova bio ovozel zrušila! aspoň teda u nás). z vlastních zdrojů máme tak akorát jabka. zeleninu můžu sehnat z prima eko farmy, kde pracujou mentálové, no ale jen přes sezónu, která bohužel končí.

dgm
autor
22. říj 2008

Listi, ale prece ten, kdo nakupuje cely roj v obchode, tak taky k tomu bio seminka, bio neco do pestitelu, sem tam od rodiny, nebo ta priroda, plane bylinky... Neni to urcite striktne cely rok jenom na chemickem... Z bio kupujeme jenom seminka, ale orisky napriklad ne ty mame svoje, mandle taky ocas, nekdy bio nekdy nebio, ovoce tusim jenom banany kdyz jsou a vetsinou za stejnou cenu jako nebio... zeleninu mame svoji nebo pestovanou od lidi, kterym verim, jak to pestuji, louka, to je jasne, sem tam ovozel se nejaky koupi, ale to je zlomek...
Jeste by se to dalo napsat takhle: Je jasne, ze pokud si mam uvarit zeli z obchodu, tak si radeji udelam z toho sameho zeli salat... nebo ovoce, pokud nakoupim do zasoby ovoce a navarim decku presnidavky, tak je lepsi z tech samych napriklad jablek udelat svacinky cerstve ... Kdyz treba mam moznost lepsiho ovozelu, tak jasne ze sahnu po lepsim, ale jestli budu mit jenom z obchodu, tak i presto ho radeji pouziju syrovy...

dgm
autor
22. říj 2008

mandle taky ocas 😀 😀 obcas
pridavam se ke skupince knih, ktere pici

listicka77
22. říj 2008

jo když jsou mandle nebio, tak maj určitě občas i ocas... 😀

dgm
autor
22. říj 2008

Takze listi, pokud jsi to myslela tak, jestli tu samou potravinu radsi snist varenou nebo syrovou kdyz je chemicky vypestovana, tak to potom urcite syrovou, protoze ten rozdil mezi tim, ta syrovost, by mela zarucit to snadnejsi vylucovani te chemie, ktera tam tedy urcite bude tak jako tak...

Vsexhno tropicke ovoce, co za zimu koupime, krome tech bio bananu nekdy, tak je z normalni nabidky, ale nesnime toho zadna kvanta, spis na chut, a hlavne nove druhy, jeste jsme nemeli zdaleka vsechno ...

Myslim si, ze ani sarik nema jenom vsechno z obchodu, vzdyt jenom tech planych rostlin co zna a ma vyzkousenych, to ani ja vsechno neznam... a seminka jsou taky bio, co kupuje, myslim, ze ma vcelku dobry pomer tech bio nebio, pokud si na pristi jaro domluvi od nekoho brat treba jednou za cas z nejake farmy nebo od souhromnika, tak se ji to zase v prospech toho bio vylepsi ...

dgm
autor
22. říj 2008

Vikinka, hlavne mu nic nenut, jenom to mej nekde na miste, kam uvidi, treba nakrajene na talirku, aby na to sam dostal chut... po case se dockas. A hlavne to pred nim jez sama a hodne si pomlaskavej. 🙂 A jestli je spis tatinek jeho vzor, tak at si pomlaskava i tatinek 🙂

Tak salat z kapusty je fakt dobry, taky ho casto delame, jsem rada, ze vam to chutnalo. 🙂

dgm
autor
22. říj 2008

Dobrou!

vikinka27
23. říj 2008

dgm, no ono to vyzera tak, ze my ranajkujeme ovocie, on si s nami neda (ma mlieko) 😅
chystam obed - chrumkame zeleninu (obedy este varim) - on si neda 😅
ak zbada chlieb (ten moze byt aj odlozeny v chlebniku) vykrici si chlieb 😅
ale je mi jasne, ze to nemozem silit, hadam to prejde. predpokladam, ze moze chytat moje myslienky, mozno je to jeho sposob ako mi nieco ukazat... len este musim prist na to, co.... 😀

jajinak
23. říj 2008

Zase se vrátím k destilce.Už jsem tu psala,že jsem nikde v lékárně(prošla jsem jich 6)nesehnala ve skle,mají jen v plastu a včera jsem obíhala lékárny znova,jestli by mi nadestilovali rovnou do mých lahví.Smůla,vždycky mi řekli,že už nedestilují,že používají tu v plastu,co jim chodí.Ještě mi zbývají 2 lékárny,ale nedělám si naděje.Takže stejně nakonec řeknu mhd,aby mi ji přinesl z práce.

Máte někdo vyzkoušenou chalvu?Lisovaná slunečnice,já ji mám s rozinkama.Řekli mi,že není tepelně upravovaná,dám si ji dnes,tak by mě zajímalo,jakou chuť mám očekávat 😉 .

jajinak
23. říj 2008

Náš malej dneska jede:už snědl hrozno,hrušku,banán,teď chroupe jablko a ráno měl ještě jablečný mošt.Mám z něj radost 🙂 .

Viki a on to malý ani nezkusí ochutnat?Můj starší syn,když byl malý,tak ovozel taky moc nechtěl.Nejvíc mi vadilo,že to nechtěl ani ochutnat.Ale časem se to zlepšilo.Teď je na tom tak,že to sní bez problémů,ale málokdy si o to řekne sám,takže mu to musím strčit skoro pod nos.

arvetka
23. říj 2008

jaji
chalvu miluju, ale mám vždycky sezamovou 🙂 naposledy jsem si dala včera 😉
konzistence oplatkovitá (mi přijde), je to slaďoučké, chuť typická semínková, prostě moc dobrý 😵 vždycky mě to zaplácne na dost dlouho (což je u mě tak na tři hodiny)....
včera jsem jedla naposledy ve tři a těšila jsem se, jak si večer udělám zeleninovej salát, ale ouha...místo večeře jsem se pohádala s manželem a šla spát hladová, tak si to snad dneska vynahradím 🙂 mám v plánu kombinaci okurka, rajče, paprika, avokádo, kousek čínského zelí, hříšně kousíček balkánského sýra a cibuli nebo česnek 🙂

s.arik
23. říj 2008

bio-nebio.
semena kupuju jen bio, rozdíl v ceně je malý.

ořechy kupuju nebio, i tak jsou pekelně drahé....to je nechutné, několik set korun za kilo 😒

ovozel kupuju 99% nebio, do regálu s bio pravidelně nakukuju, ale ty ceny jsou v tescu i 3x vyšší než za normální. jen občas, když jim už něco vadne, zlevní - to pak mám květák za 9,90 nebo banány za 22, ale fakt výjimka, jestli půlkila něčeho týdně, tak to přeháním.

sehnat cokoliv "domácího", tj. od soukromých osob bez zbytečné chemie, to jsem zatím nezvládla. pokusím se někoho sehnat, ale neznám vůbec nikoho se zahradou, vůbec nikoho 😠
(krom Huga z Hor a ten asi všechno sní sám) to se mám cizích lidí ptát, jestli náhodou nemají občas igelitku jablek nebo okurky ze zahrádky?! a já se s lidma tak nerada bavím (s cizíma).

dgm, není na netu nějaká databáze ekofarem? můžu zkusit nějakou poblíž vyhledat, ale měla by být dostupná autobusem/vlakem, nemáme auto.