Půsty, syrová strava a jiné ozdravné metody pro vaše zdraví

dgm
9. zář 2008

Setkali jste se uz nekdo s timto pojmem? Mate osobni zkusenosti?
Resenim vsech problemu tady na MK by mohlo byt prave seznameni se s pusty a nasledne s lecbou syrovou stravou. Nebo obracene, vzajemne to spolu ale souvisi.

At uz vezmu jakekoliv jednotlive tema tady na MK, pocinaje snazilkami a konce starostmi o svoje vlastni rodice nebo pribuzne, vsechny tyto nemoci a problemy maji jedno spolecne. Jsou resitelne a lecitelne. Bez vyjimky jakakoliv nemoc.

. U nekterych nemoci zabere spis ta syrova strava, u nekterych spis ty pusty. Nekdy je nutne to vzajmne zkombinovat. Pro neverici muze byt prvnim nakopnutim stranky www.pust.cz , www.vitarian.cz nebo na trhu je hodne knizek na toto tema. Mne se v posledni dobe jako nejlepsi zda knizka Roberta S. Morseho Zazracna detoxikace, kde je tohle vsechno hodne v kostce vysvetleno.

Jednou z detoxikacnich metod je prave pust. A o pustu by mela byt i tato diskuze.

listicka77
17. lis 2008

si tu mám psát sama se sebou???
má vita i nějaké takové efekty jako menší potřebu spánku? dgm? sari, pozoruješ něco? se tvrdí, že i vegoši potřebujou míň spát než masožravci, což teda u nás doma platí stopro.
sari, když ses rozhodla, že budeš vita, jak jsi snášela představu (resp. jak ji dosud snášíš), že si už NIKDY nedáš brambory s cibulkou, mléčnou čokošku, chleba s medem... (dosaď další oblíbené laskominy). mně zatím příjde, že vita je prostě asketický život. vitariáni to asi vnímaj jinak, nevím. třeba se po nějaké době na vita ty chutě úplně ztratí.
včera (ehmmm, teda dneska) jsem ještě listovala Morsem a potěšilo mě, že v zimě "povoluje" víc škrobů, tak si s nějakou rýží, chlebem, těstovinami... nebudu lámat hlavu. ale furt si teď představuju všechny věci, které mám ráda (některé často, jiné mi stačí jednou za čas) - kozí sýry, pizza, různé polívky (bramboračka, zelňačka, mňam), lečo, lilek a cuketa pečené v troubě se sýrem a provensálským kořením, pečené brambory, chleba se vším možným, tortila se zeleninovou směsí v mexické restauraci, palačinky, celozrnný špaldový koláč... no je toho prostě hodně. to lupení mě zas až tak neuspokojuje. a zvláště večer mívám hlad. (navíc moje večery trvají tak do půlnoci až dvou hodin, jak kdy - podle toho, jak se začtu do pipek, vitariána či něčeho jiného; ale je fakt, že včera jsem večeřela až někdy v jedenáct, bo slečna šla spát až po desáté.)
jinak vita je opravdu mnohem dražší než normální jídlo a obtížnější na transport (hmotnost, objem) a už mě s... některé obaly (kupuju občas některou zeleninu balenou - bio je balené vždy, občas i nějaké lepší nebio).
poradíte mi někdo, jak dostat to mlíko z kokosu?

s.arik
17. lis 2008

ad semínková mléka - jelikož nekojím, dávám je malé téměř denně (konopné, vypije tak 3-7 loků), kdybych o tom věděla dříve, nebojím se to dávat cca od 9-10m.

co víte o kokosové vodě? já odmítám nějak řešit "správné poměry jídel" a tak, ale jen tak pro zajímavost: cca poslední 4 týdny prásknu téměř denně jeden kokos, z něj má pokaždé Miri všechno mléko a trošičku dužniny, já pak 99% dužniny. téměř denně (6x do týdne 😀 ).

lišti - ke kokosu jsem už dříve psala technický manuál 🙂 stručně:
vem vrtačku, vyvrtej díru do dvou z těch 3 propadlých skvrnek na špičce kokosu. kokos postav dírama dolů na skleničku a nechej vykapat - rychlejší je ale vodu vyfouknout, foukáš do jedné díry a z druhé chytáš vodu do sklenky. pokud je to celé pro tebe, dá se i přímo vysávat ústy 😵 mňááám. pak položit na zem a silou prásknout kladivem. když je kokos rozbitý, nejlépe se dužnina odkrajuje krátkým a pevným nožem, krájíš tenké plátky které šikmým trhnutím nožem jakoby vždy vypáčíš od skořápky....
pokud je voda hnusná (správně chutná veeelice sladce), má kokos plíseň, nepít, rozbít, když je plísně hodně, vyhodit, když je tam jen jedno mini očko, zeširoka se mu vyhnu ale většinu dužniny sním....

s.arik
17. lis 2008

lišti,
ano, je to odpírání, ale záleží jak se k tomu stavíš.
věřím tomu, že moje dřívější strava byla špatná, že mi škodí. chci jíst lépe a vyřadit to nevhodné.
není rozumné si říkat "už nikdy žádná čokoláda/brambory/chleba s medem/marlenka..."
prvním rozumným krokem je nechat si v jídelníčku ty svoje potěšení (já jedla ještě 2m na vita denně čoko, obden chleba...), zpočátku vynechat jen to, co člověk moc nemusí (já třeba ihned vyřadila na 99% maso a mléčné výrobky, obojí mi sice chutná, ale nevadí mi je nemít).
HLAVNĚ - zvyšovat podíl syrového, a to tak, aby to člověku chutnalo - u mne sladké - kokos, mák s banánem, pohanka s jablkem, ovoce, ořechy, avokádo, vše co mi chutná...
soustředit se NE na to, o co jídelníček ochuzuješ, ale na to, co si do něj chutného včleňuješ...

takto jsem se bez většího pocitu odpírání dopracovala k velice chutnému jídelníčku, chutnějšímu než dříve...jsem každý den minimálně 70% raw a to už je hezký úspěch a podle některých autorů "dostatečný podíl raw".

jdu dál: čokoládu omezuju z 1 denně na 1-2 týdně, a to nově hořkou. dříve mi nechutnala, ale snažím se učit čoko nekousat, ale cucat, pak je hořká chutnější a cucá se déle než mléčná...další pozitivum je, že je v hořké méně cukru, mléka a pod.

dlouhodobě asi neplánuju striktní 100% raw 365dní v roce.
spíše budu usilovat o dlouhodobý podíl 90 a více% raw, s tím, že vařené hříchy nebudou ze "špatných", ale z "přijatelných" potravin.
špatné pro mne: maso, mléčné výrobky, jídla smíchaná ze škrobovin a bílkovin (klasický oběd maso a příloha)
přijatelné potraviny: max. 2x týdně hořká čoko, nejlépe ale nejíst celou naráz 😀 , občas vařené brambory/rýži/zeleninu - ale nekombinovat s masem ani ovocem...

jabrunko
17. lis 2008

listi tvoj ranny prispevok bol pekny 🙂 ako si vypisala vsetky nevita jedla 🙂 si chcela narobit chute co?
kokos mi tu lezi asi tyzden, idem sa nan vrhnut
sari a to konopne Mirke asi cedis, ze? co jej este davas, inspiruj ma 🙂 Bru nic netradicne nezje, tak chcem Dorotku ucit odmala, dik

s.arik
17. lis 2008

ještě ke kokosu - bez vrtačky se dá díra udělat i hřebem a kladivem, není to až tak náročné, ale vrtačka je pohodlíčko, mám ji trvale na botníku a jednou denně si vrtne 😀

jo a když jde ta největší skvrna provrtat extrémně snadno, má kokos na 90% plíseň...

s.arik
17. lis 2008

jabru,
Mirčin denní žvanec:
jablka, hrušky, banány, kokosová voda, mléko z konopí (mám neloupané, cedím i sobě i jí), máčenou pohanku se strouhaným jablkem (milujeme obě), máčený mák s banánem rozmačkaným vidličkou, někdy dostane na lžičce med. ze zeleného salátu nechce nic, jen papriky a rajčete mi uzobe trochu. příležitostně i jiný koupený ovozel - měla něco z ananasu, granátového jablka, avokáda a pod., zkrátka jí všechno co já kromě čokolády.
tolik z vita.

no a pak nevita dostává 4-5x týdně nějaký ten kefír nebo acidofilní mléko, téměř denně kousek pečiva, trochu vařeného z mhd-oběda (brambory, rýži, těstoviny). asi jednou za měsíc máme rybu - dáme jí kolik chce (sní tak polovinu dospělé porce 🤐 )

s.arik
17. lis 2008

ještě jsem zapomněla, denně má Miri sušené nesířené datle, tak 5-7 kousků.
plánuju koupit jí rozinky (inspirace od gedren, sama je nemám ráda) ale zatím měli všude jen sířené....

jabrunko
17. lis 2008

diky ... koks byl plesnivej ... jedna z tych troch jamiek uz nebola jamka, ale diera :( ...safsvcvvbbbnbbbbbbbbbbbuz

s.arik
17. lis 2008

jojo, tak se to pozná. už jsem vážně uvažovala o tom, že si příště do tesca vezmu hřebík a všechny 3 dírky zkusím propíchnout - když to nepůjde, kokos koupím 😉

totiž my kupujeme každý týden asi tak 5-7 kokosů naráz...stojí jen 9Kč, to je fajn.
z posledních 30 kousků jsme koupili jen asi 3 plesnivé, ale tomu by se dalo předejít právě hřebíkovým testem 😀

listicka77
17. lis 2008

jabru sorry za chutě... jsem tak tuhle četla walkera a jeho některé pasáže jsou celkem působivé... no tak mi to teď šrotuje v hlavě... a právě se to odráží tím, že řeším, co vše už nikdy, hehe. ono jde o to, že já když se do něčeho pouštím, tak mám tendence dělat to "pořádně".

sari, já mám problém s tím, že ty hříchy nedokážu dodržovat jako dělenou stravu. není problém dát si brambory/rýži/těstoviny pouze se zeleninou, to jím běžně. ale je problém dát si třeba ten tempeh nebo sýr (sýr je teda u mě fakt výjimka) se zeleninou a ne s přílohou/chlebem. a pak obědy u rodičů (teď v zimě nebudou jezdit moc na chalupu, tak nás budou zvát skoro každej víkend - takže včera - zeleninová polívka s vajíčkovým kapáním, zapečené těstoviny se zeleninou a sýrem a samozřejmě rozšlehaným vejcem, zeleninový salát... no a pak ještě sladká tečka, že). a pak chleba a luštěninové/tofu pomazánky... a nejhorší jsou fakt ty večery. sním salát (k tomu třeba i chleba), ale za hodinu mám hlad a pak teda chodím a ujídám ty lifefoodové dobroty. ale mnohem radši bych se napráskla chleba s nějakou nevhodnou kombinací. a furt to jako ve mně hlodá, jak moc teď, když kojím a nechci měnit stravu úplně radikálně, můžu jíst postaru... no nic, moje problémy na vaši hlavu, že. 😀

listicka77
17. lis 2008

a ještě mě zajímá, jestli naklíčené obilí je taky "koncentrovaný škrob" nebo už to má jiný charakter. jako jestli když vyrobím nějaký ten sušený chleba z naklíčeného obilí (jestli mi něco takového ovšem bude chutnat), tak jestli se to "smí" namazat pomazánkou ze semen a ořechů nebo jestli to je nevhodná kombinace dle dělené stravy.

s.arik
17. lis 2008

lišti, já jím snad co 40min, a takhle jsem jedla i na vařeném...
koukni pár příspěvků tady:
http://forum.vitarian.cz/viewtopic.php?f=3&t=22...

s.arik
17. lis 2008

hehe, chleba z klíčků se vlastně doporučuje v tom evangeliu esejských že?
já bych to nechtěla dělat, tolik práce....ale když už, tak bych se snažila to jíst samotné suché nebo jen se zeleninou (avokádem)

jabrunko
17. lis 2008

listi, pre mna to bolo skor inspirativne aby som vedela, co mam varit 😉 sorry

s.arik
17. lis 2008

no a myslím že to moje jezení je prostě rozežranost a blbý mentální návyk...tipuju optimum asi poloviční množství i frekvence, tzn. jíst třeba tak co 2h stejné množství, co dnes jím co hodinu...

až nebude tělo zanesené a naučí se znovu pořádně vstřebávat, bude mi určitě stačit méně jídla.

listicka77
17. lis 2008

sari, přečetla jsem kousek té diskuze a k.winky mi mluví z duše. najednou mám chutě i na věci, které normálně nejím, hehe. až začnu chlapovi závidět i tu flákotu, tak to už bude fakt zajímavý!
já jsem tak líná to jídlo připravovat a dokonce i jíst... achjo, od rána jen 2 1/4 jabka, kus hrušky, mám hlad jak vlk a líná jsem jak veš. jdu vařit (smí se tu tohle slovo používat? 😀)

s.arik
17. lis 2008

moje (a bez citronu i Mirčiné) dopoledne:
2 citrony (výjimečně s lžičkou medu, jsou nedozrálé a hnusné 😝 )
5 hrušek
a právě jsem dojedla celý hrnek máčené pohanky a strouhaných 3 jablek...tohle mi zpočátku nejelo, ale čím častěji tu pohanku jím, tím více mi chutná, normálně si dovedu představit, že tohle budu jíst celou zimu 😵 a je to super levné - jablka kupuju za max. 20Kč/kg, česká....a pohanka světlá kroupy bio pytlík za 33Kč, tem mi vydrží asi na deset porcí 😎

lišti, podle mne vaříš až moc, lenost nelenost....zkus těch jablek/hrušek pojíst více, třeba za dopoledne i 10ks, to už zasytí určitě 😀

jajinak
17. lis 2008

Ad nehty-někde jsem četla,že ty bílé flíčky jsou z nedostatku křemíku.Mně se dělají pořád,ačkoliv můj způsob stravování se před 2 měsíci dost radikálně změnil a čím dál víc jsem raw.Řekla bych,tak 70%,ale to už se tu probíralo,že je to zavádějící,tak to radši rozebírat nebudu.Prostě denně jedno jídlo neraw-většinou oběd a pak už celý den raw.Ale je fakt,že je rozdíl mezi jídlem na talíři a třeba krajíčkem chleba.A ty vločky teda počítám jako raw,pokud nejsou,tak se procenta trochu sníží,ale jíst je budu stejně.Každopádně bílé flíčky na nehtech mám na některých stále.

A odpírání je to pro mě teda taky.Taky jsem se nesmířila s tím, že bych si už nikdy nedala svoje nevita pochoutky,ale moc se tím netrápím,jelikož neplánuju být 100%vita,tak si je dám,jen ne všechny v jeden den.

jajinak
17. lis 2008

Jo a ten kokos rorbíjíme jako Šarik,vrtačkou,pak ho vší silou prásknem kladívkem,teda dělá to mhd,já sama jsem to ještě nedělala a když praskne skořápka,tak vezmu tu dužinu obalenou slupkou a tu hnědou slupku odkrájím.Máme tak 2-3 týdně,ale vždycky všichni dohromady.Táta má nejmíň,páč mu to většinou sníme s klukama 😀 .Místo vrtačky jsme taky už použili takové ty kovové špíchály co jsou na špízy a šlo to taky.

s.arik
17. lis 2008

jajinak,
myslím že se nehty ještě můžou spravit...za půlrok rok by už to mělo jít poznat 😕 přeci jen do sebe láduješ daleko více vitamínů i minerálů než dříve, bez ohledu na procenta raw/neraw.

jó ještě k té pohance, od posledního půstu jsem nabrala 4 kila! jsem si jistá, že je to pohankou, denně sním půl hrnku až hrnek, a půl hrnku máku taky...předtím jsem to tolik nejedla....

jajinak
17. lis 2008

Já si máčenou pohanku dávám skoro denně do večerního zel.salátu a ty vločky jím taky denně.Minulý půst jsem zhubla 3 kg a přibrala jsem 2-2,5kg.Je to relativní.Víc se mi přibrat nedaří,ale ráda bych,jinak mě každý půst připraví o nějaké to kilo.Zkusím častěji jedničky a trojku jednou za čas-třeba 2 měsíce.

listicka77
17. lis 2008

kokos jsem provrtala vývrtkou, šlo to strašně snadno, tak jsem se lekla, ale mlíka bylo asi 3/4 dl a bylo lahodné a kokos je ok.

sari, že moc vařím? vařím pro chlapa. dneska polívka: zeleninový bujón s celozrnnými žitnými nudlemi a petrželí, já si do toho dala mixovanou mrkev a nakrájenou mladou cibulku. hlavní jídlo rýže - chlap s kuřecím s mladou cibulkou, já s rajčetem, raw olivami a klíčeným mungem. to, že byla polívka i druhé jídlo, je teda výjimka, to normálně moc nedělám. štěpule mrkev dneska vůbec nechtěla, ale zato snědla celé biorajče.

listicka77
17. lis 2008

jo a kokos jím i s tou hnědou šlupkou - to je špatně?

dgm
autor
17. lis 2008

Ja taky jim i tu hnedou slupku. Jenom je lepsi mliko odchytit a vypit az po rozbiti kokosu, az jste si jiste, ze nebyl vevnitr plesnivy.
Sari, po pohance se pribira zarucene. 🙂

jajinak
17. lis 2008

Zrovna teď pojídám kokos,ale tu hnědou slupku vždycky oloupu,jinak jsem to nezkoušela.Měli jsme radost,že máme velký a měl hodně mléka-vyjímečně 2dl 😲 ,ale bylo zkyslé a dužina taky.Jaká škoda.Tak jsme práskli jinej a ten měl asi 3/4dl,kluci to vypili napůl jako vždy,takže toho zase moc neměli.

dgm
autor
17. lis 2008

Ro je hrozny, jak se venku rychle stmiva... teprve ted jsem prisla ze zahrady, ale naplanovala jsem si daleko vice prace a je brzo tma, tak zitra, no ...

jajinak
17. lis 2008

No,jestli se po pohance zaručeně přibírá,tak to zvýšim dávku.Do toho salátu si ji ale dávat můžu,ne?Rormixovaná s jablkem mě vůbec neláká.

dgm
autor
17. lis 2008

No, pohanka je moc zdrava, kvuli ostatnim latkam, ale taky mimo to obsahuje ten skrob, coz, kdyz se to nehlida, jako ja 😀 😀 kdysi , tak se pribira az moc... a to byla chyba, musi se jdelnicek vyladit, aby vaha zustavala stejna. Tak dneska napriklad jsem mela rano dve jablka a venku nepocitane pampelisek a polnicku, polnicku tedy pocitane... zatim nemam hlad, tak uvidim, jestli jeste dneska neco bude. Decka dneska byly doma, je ten svatek, tak rano byly plavat, potom jak dojely, tak mely zeleninu co byla doma a trochu ryze ubylo, a ted se shodou okolnosti vydaly kazdy na svoje rande 😀

jajinak
17. lis 2008

Dgm,to chceš říct,že jsi kromě těch 2 jablek,pampelišek a polníčku nic nejedla?To já už bych hlady lezla po zdi.To se mi ani nezná možný 😕

Ta pohanka v salátu mi moc chutná a kombinace je to asi taky vhodná-se zeleninou.Zkusim jí taky smíchat s česnekem a pak to dát do salátu.

dgm
autor
17. lis 2008

Rozhodne to tak nemam katdy den, to jenom, ze se mi nechtelo odbihat domu... pred chvilkou jsem dojedla rajce, mam namocene liskace, az se decka vecer vrati domu, tak bude mlicko.