Půsty, syrová strava a jiné ozdravné metody pro vaše zdraví

dgm
9. zář 2008

Setkali jste se uz nekdo s timto pojmem? Mate osobni zkusenosti?
Resenim vsech problemu tady na MK by mohlo byt prave seznameni se s pusty a nasledne s lecbou syrovou stravou. Nebo obracene, vzajemne to spolu ale souvisi.

At uz vezmu jakekoliv jednotlive tema tady na MK, pocinaje snazilkami a konce starostmi o svoje vlastni rodice nebo pribuzne, vsechny tyto nemoci a problemy maji jedno spolecne. Jsou resitelne a lecitelne. Bez vyjimky jakakoliv nemoc.

. U nekterych nemoci zabere spis ta syrova strava, u nekterych spis ty pusty. Nekdy je nutne to vzajmne zkombinovat. Pro neverici muze byt prvnim nakopnutim stranky www.pust.cz , www.vitarian.cz nebo na trhu je hodne knizek na toto tema. Mne se v posledni dobe jako nejlepsi zda knizka Roberta S. Morseho Zazracna detoxikace, kde je tohle vsechno hodne v kostce vysvetleno.

Jednou z detoxikacnich metod je prave pust. A o pustu by mela byt i tato diskuze.

listicka77
20. pro 2008

ale z koberce se ovozel zrovna likviduje dost špatně 😀

padá to na mě ze všech stran. malou teď fakt krmím jen syrovým ovozelem a k tomu má občas rýžové křupky. včera ji hlídala dopoledne máma, tak jsem jí tam přinesla banán a 3 mrkve a ona se hrozně divila, že tu mrkev má jako syrovou namixovat a ne uvařit. a že prej z vařený se nějak líp vstřebává vitamín A. táta by ji zas nejradši ládoval jenom těma křupkama. když dneska už nechtěla banán, tak se hned po křupkách ptal. ale ona si - zlatíčko moje - ulovila v kuchyni to rajče. no a chlap zas byl ve středu na vánoční besídce a tak objevil ameriku, že kukuřice je taky bezlepková a hned měl pocit, že jako malou o něco ochuzujem, když jí nedáváme kromě rýžových i kukuřičný křupky, aby to jako měla pestřejší a že jí je teda bude muset koupit. 🙄 neměla jsem sílu mu říct, že bych jí ty křupky nejradši nedávala vůbec. achjo, mám z toho depku, jdu spát. a k té B12 - já jsem prostě vege z přesvědčení!

s.arik
20. pro 2008

veganba (veganko) a jeho rodina vč. malé jedí denně pangamin.
mě se to nechce kupovat, ale vzpomínám na dávný výrok mé (anorektické) mámy, že po vit. B se přibírá.
tip pro lišti a jajinak???

jajinak
20. pro 2008

Přidávám se ke gratulantům Dgm 🙂 .
Cukroví jsem i letos pekla tradiční,ale tak strašně se mi nechtělo a vůbec na něj nemám chuť,ještě uplácám raw kuličky.Snad se spojí dobře.
Jak jste řešily,jak udržet dítě při jídla na židličce,tak já,dokud sedával melej v té dětské vysoké,tak jsem s tím ani moc problém neměla.Ale jakmile začal sedět s náma na normální židli,tak pořád od jídla utíká a někdy si s ním nevím rady.Trvá to dodnes.Někdy už mi to fakt vytáčí a schyluje se k tomu,že použiju mírné násilí,ale většinou tím nic nevyřeším.Už jsem to jednou psala na AP,když o tom byla řeč.A to jsme ho od začátku učili,že od jídla se neutíká a my,ani Lukáš taky nikam od stolu nechodíme.Ale vždycky hold příklady netáhnou 😒 .
Šári,ten pangamin myslíš normální,co se dá koupit v lékárně nebo nějaký raw?O tom vit.B jsem slyšela nedavno v televizi"Jste to co jíte",byla tam holka,co chtěla přibrat a poradili jí,aby si mimo jiné nechávala nějaký čas píchat u dr.injekce vit.B,ale nevim,jestli to byl B12 nebo celkovej vit.B.

s.arik
20. pro 2008

jajinak,
mám dojem, že zmiňoval přímo tento, ale už je to dlouho tak nevím přesně.
www.pangamin.cz
výrobky Programu Pangamin. Základem většiny z nich jsou 100% přírodní, šetrným způsobem sušené pivovarské kvasnice. Přídavek sladkovodních řas, mléčných bakterií, pupalkového oleje, extraktů ženšenu, hlívy ústřičné a echinacey vhodným způsobem rozšiřuje složení a spektrum účinnosti jednotlivých přípravků.

šetrně sušené kvasnice, tudíž asi raw.

jajinak
20. pro 2008

Díky,to je ten Pangamin co mají v lékárně,ani jsem nevěděla,že je raw 🙂 .Dřív jsem ho brala na koutky,tak si ho zase koupim a uvidim,jestli přiberu.Ale když jím denně pohanku a ovesné vločky a ještě jsem zhubla,tak teda nevim 😉 .

s.arik
20. pro 2008

když nasadíš proti vychrtlosti souběžně a dlouhodobě tři čtyři zbraně, vyhraješ! 😀

dík za info že mají tento i v lékárně, asi ho koupím přinejmenším pro Miri, neb ona bude vege doufám ještě dlouho,
mléčné výrobky už moc nechce, jenom sýry, takže má tak jednou týdně kousek tvrdého sýra, jednou měsíčně kousek ryby a jinak všechno rostlinného původu.
tak budu klidnější že jí nic nechybí.

anastazie
20. pro 2008

ja jim pangamin i mj.proto, abych mela vetsi chut k jidlu 😉

sariku, jsem ti nabizela ten coko sen de luxe, ze ti poslu pro miri, nechces? 🙂 pac mne prijde strasne hnusnej..a je mi lito ho vyhodit, jsem ochutnala jen zdibicek 🙂

anastazie
20. pro 2008

jinak ja teda psychic.problem s hubenosti nemam - mne se to libi, mhd se to libi, cele sire okoli po tom touzi...a i kdyby se to ostatnim nelibilo, tak dulezity je, jak se clovek citi/sam sobe libi (a to je v hlave ne v tom, jak clovek vypada, ze 🙂) ? (stejne pod vetsinou poznamek nad hubenosti je znat zavist..) proste mame rychly metabolismus..ja jsem se sebou spokojena, reci ostatnich me teda nerozhodi ani nahodou 🙂)

s.arik
20. pro 2008

anastázie, klidně pošli, napiš č.ú., ti pošlu těch 60 nebo kolik to stojí, Miri to fakt chutná a tahini je zdravé.

s.arik
20. pro 2008

anastázie,
si fakt hoooodně štíhlá, ale máš zadek a prsa a hlavně jde vidět, že to je tvoje přirozená konstituce. takže ok.

jsou ale pak lidé, jako třeba já nebo (předpokládám) jajinak a lištička, kteří mají kostru přirozeně mohutnější než ty.
pak můžou vážit o 10kg více než ty a přitom být opravdu nehezky vychrtlé...když se dají počítat žebra, tak to podle mne není hezké. nebo když žena nemá zepředu pěknou křivku boku mezi štíhlým pasem a stehny, ale dva výstupky kyčelní kosti.

další věc je ta, že má každý jiný vkus, však tady čteš, že se našim chlapům hubenost nelíbí...vybrali si normální ženskou a najednou jí kosti propichují kůži, to nepotěší.

že se tvému partnerovi hubenost líbí, je nasnadě, jinak by se ti vyhnul velkým obloukem, máš lýtko jako já předloktí 😀

mně osobně se líbí ženská těla s ženskými tvary, tj. musí být nějaký zadek a prsa a nesmí lézt žebra a kyčle nápadně ven. což asi splňuješ ty s 45kg i momentálně já s 55kg 🙂 ale kdybych měla já o tři kila méně, už nejsem ženská, ale hnusná kostra.

naštěstí se na mě mhd moc nekouká, okolí je mi lhostejné a na vzhledu mi nesejde, takže když mi vita chutná, ráda při něm zůstanu i za cenu nehezké vychrtlosti...

anastazie
20. pro 2008

sariku, podle me jste stjene stihle, at uz tak nebo tak, jen tech par kilo hapruje, takze pak nerozumim co se vasim chlapum nelibi, kdyz i predtim jste byly hubene a to preci byli spokojeni, ne? (kdyz jste mely jen o ty 2,3kg navic)...no, i kdyz -ja mam (teda aspon myslim, vahu jsme nikdy nemeli) stabilni vahu porad, takze to nemuzu na sobe posoudit, mozna pak uz staci jen par kil dolu a vysledek je hodne videt...ale stejne..

jsem vas jen chtela podporit, ze se neni ceho bat, je u vas to je prirozene, tak to se jako mate nasilim krmit, bo co? a kazdymu se holt libi neco jinyho, holt zeny krev a mliko ze sebe uz tezko udelame 🙂)

sari, posli mi adresu do IP, at se toho snu uz konecne zbavim 😀

listicka77
20. pro 2008

no je fakt, že jsem byla štíhlá, už když jsme s chlapem začínali. ale ono těch pár kilo opravdu hraje velkou roli. neměla jsem nikdy ani žádný ženský zadek, přesto se mi ještě zmenšil. mně by to bylo skoro fuk, ale ta prsní kost, ta mě teda docela dere, to je fakt síla. žebra mi lezou taky hodně, lezla i dřív, ale ne tolik.

pangamin jsem občas brávala. je sice raw, ale každopádně kvasnice jsou rozhodně v nesouladu s většinou raw směrů (takové to striktní uznávání pouze ovozelu a ořechů). ale možná nad ním zauvažuju. možná mám ještě nějaký doma, ale asi už bude nepoživatelný.

dneska jím jak prase, nojo, zas návštěva rodičů no. 😝 přežrala jsem se zcela dobrovolně špaget.

s.arik
20. pro 2008

lišti,
na "směry raw" zvysoka kašlu, myslím že při 95% ovozelu a semen si těch 5% můžeš udělat třeba i z hamburgrů, pokud to ale budou kvasnice, o to lépe.
myslím že málokdo je nekompromisnější než veganko 😀 😀 😀 a doplňky jako pangamin a chlorellu jedí celá rodina...

listicka77
20. pro 2008

tož já taky neřeším nějaké směry. jen že jsou mi cizí třeba takové, jako že jíst se může všechno syrové, včetně těch obilovin, mlíčných výrobků, syrových vajec a rybího masa... 😝 hehe a na 95% teda vážně nejsem.

chlap měl dneska plno keců, že už mu skoro nevařím, že co si nezařídí, to nemá... a přitom si jen párkrát v posledních dnech osmažil nějaké řízky sám. no jak kdyby to bylo něco nenormálního... mám skákat okolo dítěte, plotny a ještě vydělávat... uf co si myslí?

s.arik
20. pro 2008

lišti, tak se s ním zkus kajícně férově "domluvit", že máš zrovna moc práce a že si bohužel bude muset v nejbližších týdnech vařit sám, ANEBO, uvaříš denně, pokud se plně postará o malou nejméně na dvě hodiny (haha, vaření trvá méně než 2h, ale ty musíš přece ještě pracovat!)

listicka77
20. pro 2008

no už říkal, že to nemyslel nijak zle. asi jsem moc vztahovačná. jak ještě občas rejpe, že jsem kost a kůže, tak toho na mě bylo nějak moc. 🙂

s.arik
20. pro 2008

to je fajn.

já sama na sobě často pozoruju, že do druhých rýpu a kritizuju, i když to tak vážně nemyslím, ten druhý to může vážně brát. příležitost pro "vtipné rýpnutí" se jaksi najde 10x denně, ale takové to "mám tě ráda, to si udělal hezky, jde ti to báječně" tohle člověk skoro neříká, protože je to "přece samozřejmé" ...
takže se snažím kritizovat v duchu RaBR, nebo vůbec. a snažím se chápat, že ostatní tu knihu nečetli, takže ostře špičkují běžně, ale nemyslí to zle 😀

listicka77
20. pro 2008

tak jsem uplácala své první raw koule (datle, kešu) a udělala kokosové pohánky. ještě budu muset něco přidat, aby mě to o Vánocích nesvádělo mlsat nezdravosti. 🙂

jajinak
21. pro 2008

Jelikož nejsem 100%vita,tak mi pangamin taky vůbec nevadí a klidně ho budu brát.Když při něm aspoň trochu přiberu,tak jo.Hubená jsem byla i před tím,ale těsně před tím,než jsem začala s vita jsem pár kg přibrala a konečně jsem měla nějakej zadek a byla jsem se sebou spokojená.Ale pak jsem ho zase zhubla a ještě něco navíc a to mi právě vadí.Nevadí mi,že jsem hubenější,než všichni okolo,ale vadí mi,že mi dost zhubl ten zadek,jinak jsem spokojená.

Raw koule mám taky hotové,ale jsou nějaké moc měkké,asi jsem měla dát jen rozinky nebo jen datle,dala jsem obojí.No nic,pohromadě to drží,obalila jsem je v kokosu a jsou na chuť dobré.

s.arik
21. pro 2008

tak já včera vlezla do lékárny pro ten pangamin (hl. pro Miri, ale asi bych občas též zobla), ale asi mi nebyl vhod. koupila jsem tam několik dárků mámě (masážní krém, bylinkové čaje a laktobacily) a na pangamin si nevzpomněla 😀

listicka77
21. pro 2008

jsem si prohlídla na webu pangaminovou nabídku a usoudila jsem, že takový pangamin s chlorelou by nemusel být špatný. tak ho možná zítra koupím. 🙂

listicka77
21. pro 2008

sari, co je teď tvoje nejobvyklejší denní skladba jídla? já už nějak šílím z toho, jak ovozel furt zdražuje a bude hůř. hrozno už maj leckde za 60 nebo i 80, tak to je teda už moc, avokádo většinou za dvacku, ledovej salát nejmíň za 30 (ještě je čím dál menší a řidší), stoupá i cena mých milovaných rajčat, taky okurek. mrkev mi moc nejede (resp. nesním jí moc). tak co jako mám jíst, aby z toho nebyl totál průvan v peněžence? sice mám teď vánoční utrácivou (včera zas para ořechy, pekanové ořechy, granátová jabka za 23, i když vím, že v kauflandu je maj za 10). snad jen ty banány se držej na přijatelný ceně. jabka mám zadarmo, ale jejich zdroj není nevyčerpatelnej.
jaji, co ty? taky nemáte na rozhazování, ne?
jinak já už doma nemám ani potřebu dělat si jakékoliv vařené jídlo. ani ta rýže se zeleninou nebo brambory se zeleninou mě nelákaj. téměř všechny moje hříchy jsou spojené s rodičema - víkendové obědy + co máma napeče. ale myslím, že kdybych taková lákadla neměla, tak bych 100% nebyla, protože právě by mě to víc lákalo si něco udělat doma.
dneska v půl osmé večer jsem zjistila, že vlastně nemám co k večeři, tak jsem řešila, jestli si dát chleba s máslem a korbáčiky a nebo jít ještě do krámu. no tak jsem šla a večeřím ledovej salát s rajčatama a kozím kefírem.

včera jsem zas koukala v globusu na ty duriany, kousek za 699,-. moc by mě zajímalo, kolik jich prodaj. se tam asi výhledově vyrazím podívat, jestli nemaj nějakou úchvatnou slevu... 😀 ale asi bych do toho nešla ani za půlku. jako fakt nevím, kdo v našem zapadákově si může koupit durian? nějakej snob, co ho vůbec nezná, ale aby si dokázal, že na to má, tak si koupí bodlináče za sedm kilo? durianových nadšenců asi v našich krajích moc nebude, ne? pár šílených vitoušů a možná pár milovníků východní asie.

s.arik
21. pro 2008

lišti, nemám představu, kolik takový durian měří nebo váží? jako jestli mne to nasytí na 3 týdny, ani by mi cena 700,- nevadila 😀

denní skladba...dlouhodobě:
jablka nejméně kilo, hrušky, vlašáky, skoro denně půl hrnku máku s 1-2 banány, hrnek máčené pohanky (jím se strouhanými jablky), někdy nenamočím mák a sním 1-2 banány jen tak s několika kakaovými boby. chlorelu 2x3tbl. to je asi všechno.
k tomu občasně nějakou změnu, třeba jednou týdně ananas nebo polníček nebo mandle...pak trošku vařenin, na co mám chuť, a čokoládu, ach jooooo, posledních pár dní zase 100g denně ☹

kokosy už ne! posledních sedm bylo úplně plesnivých 😝 asi špatná várka či co 😖 a přitom před měsícem jsem měla denně jeden a všechny lahodné a báječné.

typický týdenní nákup (jenom vita pro mne a Miri):
8-10kg českých jablek po 12, max 15Kč, podle ceny pár hrušek, banány jen do 22Kč na týden tak 7-10ks, jeden pytlík zeleného (polníček), podle ceny mandarinky nebo pomeranče ke snídani, na citrony nějak nemám chuť, když jsou citrusy drahé/nehezké, neberu a jím jablka.
k tomu mám doma trvale nějaké to kilo dvě pohanky a máku, to je dost levná věc.
taky mám sezam, slunečnici a tykev, ale vůůůbec na to nemám chuť a sypu to postupně do pekárny chleba...

listicka77
21. pro 2008

no, ty duriany v globusu nějak extra velké nejsou. tak možná na dva dny. u nenáročných na tři? možná.

vida, mák. mám tu nějaký od tchánovců. ještě jsem ten máčený mák nezkoušela, tož asi napravím a namočím na zítra. 😉

ale koukám, že ty vůbec nejíš zeleninu... 😕

u mě je typické toto: ráno voda s půlkou citronu (pokud jsou malé, tak s celým), k snídani tři jabka, k obědu č. 1 pohanka s rozinkami a medem (někdy přidám mleté ořechy, chci-li víc zasytit), pak přes den různé další ovoce - třeba k obědu půl kila až kilo hrozna nebo hrušky, banán,... (nebo vařenina). k svačině zas nějaké ovoce, odpoledne/v podvečer ořechy - buď půl kokosu nebo oříškové(mandlové) mléko a poté zbylá drť s medem a kakaem. k večeři ledový salát, 3 rajčata (volitelně raw olivy) nebo okurky a rajčata a třeba něco zeleného (jako rukola). někdy nemám chuť na salát (zvlášť pokud byla k obědu zelenina) a dám si rozmačkané avokádo s banánem nebo hruškama a medem, popř. kakaem. no kolem půlnoci se obvykle ještě dožírám dalším ovocem, popř. slídím, co tu tak ještě raw je (mám vždycky nějaké množství lifefoodových dobrot). mezitím nějakou tu čokošku (raw), ale fakt jen tak jeden až dva proužky (no dneska už jsem dva měla a chystám se na další, jen co mi trochu slehne). takhle to vypadá, pokud jsem doma. pokud jsem celý den pryč, beru si s sebou obvykle máčené oříšky/mandle a rozinky a třeba lifefoodové placky (docela sytěj, jenže ta sranda stojí kolem 50 Kč, tak si pořád říkám, že bych mohla nějaké placiny vyrobit doma, jenže jsem ohledně výroby jídla jen o chlup míň líná, než sarik). no a samozřejmě se mi do toho občas nabourávaj ty vařeniny a pečeniny... zrovna mám chuť na chleba s máslem a korbáčikama, achjo. čím víc na to myslím, tím víc chci. asi podlehnu. 😀 (zachránit by mě mohlo leda to, že chlap už ty korbáče sněd, ale to by se možná dostavila chuť na chleba s máslem a čímkoliv jiným, třeba medem 😀)

kokos rozbitý včera měl minimuým mléka, ale zato pěkně tlustou dužinu a ani ne moc vyschlou, docela jsem si ho užila. mám tu ještě dva, tak jsem zvědavá. 🙂

listicka77
21. pro 2008

sari, jo ještě dotaz - kolik je tvoje porce pohanky? jako na kolikrát ti vystačí pytlík? já si vždycky tak nějak namočím do hrnku, mám pocit, že toho je hodně, ale zdlabu to a ještě mám hlad. bývá to tak asi 1/4 pytlíku.

nějak jsem dlouho nedala nic klíčit, tak jsem dneska dala cizrnu. když klíčky mám, cpu je to salátu a nebo jakéhokoliv vařeného jídla (polívka, rýže s něčím, brambory s něčím) nebo ujídám je tak.

s.arik
21. pro 2008

porce pohanky: tak asi 3/4 hrnku, po namočení to je plný hrnek, k tomu 3 jablka nastrouhat....to už je toho fakt hodně, ale třetinu mi sní dítě, takže mě to zasytí na hodinu nebo dvě.

s.arik
21. pro 2008

no, chleba s medem je asi lepší než s korbačíky ne? 🙂
já mám sýry hodně ráda, ale ne ty moc slané, fuj, dyť tam člověk ten sýr necítí, když to má snad 70% soli, brrr.

jo, v zelenině mám deficity 😔
okurky nemám ráda. rajčata a papriky ano, ale nějak nemám chuť je v obchodě koupit...nevím proč. no a zelené....jsem líná chystat. a je to drahé.
dřív, jak tu vpadla mihapiha a psala o půlené paprice narvané avokádem, česnekem, ledovým salátem a klíčky, tak jsem si z těchto surovin dělávala večerní saláty, ale bylo to děsně drahé a pracné, tak to vyšumělo....chjo, avokáda stály okolo 10 a ledový 13, dneska mají avokáda nad 18 a ledový za 30 😠
navíc jsem fakt líná to krájet...a jíst...
válí se mi tu 3 pytlíky raw mořských řas a nemám je s čím jíst 😅
budu se muset k salátům vrátit, alespoň jednou týdně 🙄

listicka77
21. pro 2008

ty raw řasy máš vločky? já mám dulse vcelku a jím je samotné. jednou za pár dní si vzpomenu a kus si utrhnu.

zelené z mého hlediska zas tak drahé není, protože toho sním max hrst. problém je v tom, že bych to jedla víc jak týden a tak dlouho to nevydrží. já bych potřebovala nějaké mikropytlíčky. těsším se na jaro, začnu jíst ty jetele a pampelišky a podobné věci.
za deficity v zelenině se nestyď. zelenina není potřeba. ale zelené ano, však víš...

už ten chleba s korbáčema tlačím. hehe nikdo není dokonalý.

s.arik
21. pro 2008

dobrou chuť 😵

mám celé dulse, bych je jedla i samotné, ale jak jsem psala, nemám ráda slané chutě.
zeleného sním klidně celý pytel polníčku naráz, nebo hlávku ledového, ale to to musí být ochucené avokádem, česnekem, paprikou.....samotné zelené tak třetinku, z povinnosti.

listicka77
21. pro 2008

jo to s tím slaným chápu, na mě jsou dulse slané taky dost. no ty korbáče taky, pálí mě po tom huba. mmch dneska jsem si poprvé zalila salát pouze tím kefírem, žádná sůl, cukr, nic. jen tak dál...
ledovej je ňam, pytlík polníčku ani náhodou, to je fakt lupení.