Půsty, syrová strava a jiné ozdravné metody pro vaše zdraví

dgm
9. zář 2008

Setkali jste se uz nekdo s timto pojmem? Mate osobni zkusenosti?
Resenim vsech problemu tady na MK by mohlo byt prave seznameni se s pusty a nasledne s lecbou syrovou stravou. Nebo obracene, vzajemne to spolu ale souvisi.

At uz vezmu jakekoliv jednotlive tema tady na MK, pocinaje snazilkami a konce starostmi o svoje vlastni rodice nebo pribuzne, vsechny tyto nemoci a problemy maji jedno spolecne. Jsou resitelne a lecitelne. Bez vyjimky jakakoliv nemoc.

. U nekterych nemoci zabere spis ta syrova strava, u nekterych spis ty pusty. Nekdy je nutne to vzajmne zkombinovat. Pro neverici muze byt prvnim nakopnutim stranky www.pust.cz , www.vitarian.cz nebo na trhu je hodne knizek na toto tema. Mne se v posledni dobe jako nejlepsi zda knizka Roberta S. Morseho Zazracna detoxikace, kde je tohle vsechno hodne v kostce vysvetleno.

Jednou z detoxikacnich metod je prave pust. A o pustu by mela byt i tato diskuze.

s.arik
26. pro 2008

jajinak,
však kromě ovozelu už máš jenom ten oběd ne? a možná sem tam trochu pečiva?

taky doufám, že se to po svátcích vrátí do normy.

mirec2711
26. pro 2008

pre s.arik 🙂 :

Pokial tych 90% : 10% bude tak, ze ta varena strava nebude kombinovana, teda nemiesat bielkoviny so sacharidmi, kvoli udrzaniu zasaditeho prostredia, tak to je urcite super. V tomto ohlade je kludne aj tych 75%:25% v pohode.

Ja napriklad ked uz mam porusit, tak su to vacsinou zemiacky, bud pecene s par kvapkami olivoveho oleja alebo varene... a samozrejme s kopou zeleniny, kvoli zasaditosti. Zemiacky vzdy uprednostnim napriklad pred ryzou, cestovinami,haluskami,chlebom a podobne, a to jednoznacne preto, lebo obsahuju priemerne iba okolo 20% skrobu, zatial co ostatne mucne srandy, ryza a podobne 🙂 ...obsahuju priblizne od 60% do 85% skrobu, ktory teda asi najviac "zahlienuje" nase telo... viac ako mliecne vyrobky, maso a podobne....a to nie len hlienom. Teda v porovnani so zemiackami je to 3 az 4x viac skrobu... preto su tie zemiacky asi taka najbezpecnejsia cesta. Ale pokial chces nieco varene alebo zapekane a (aspon pre mna) rovnocenne so zemiackami... tak si zapec alebo napar par kuskov karfiolu alebo brokolice...(pre chut malinko ochut - samozrejme len ked sa ziada) no a toto s kopou zeleninky je asi najmensim varenym zlom, co moze byt 🙂

mirec2711
26. pro 2008

No a k tej knihe od pana Morsa:

Jezis, no ten uvod je fakt nudny 😀 😀 .... to naozaj 😀... niektore veci som dokonca preskocil 😀, no ale neskor som sa k nim vratil, pretoze ma tak troska nejako zacal nutkat taky zaujem vediet viac aj o tych jednotlivych procesoch...

V tej knihe je krasne hlavne to, ze nic nie je v uzadi, na nic sa nezabuda a kazda malickost, kazdy proces je krasne vysvetleny.

s.arik
26. pro 2008

jo to si mě potěšil, opravdu ve svých vařených porcích dodržuju nejenom zásady dělené stravy, ale hnedka monodietu 🙂
třeba samotné vařené brambory, nebo rýži, nebo luštěniny....prostě suché, jen tak, mi to chutná.

takový mix masa s přílohou si dám jen tak jednou za měsíc, v rámci slavnostního oběda s manželem...a tam mám obavy odmítat přílohu, nechci doma dusno, manžel zdravou stravou tak trochu opovrhuje.
ale možná zkusím si příště k masu nebo rybě (fakt jen tak jednou měsíčně) přichystat zeleninovou oblohu a vařenou přílohu nejíst 😎

s.arik
26. pro 2008

brambory jsou ze všech vařenin vůbec mé nejmilejší jídlo.
pak mám občas chuť na fazole nebo čočku, nesolím, jenom někdy popepřím a dodám česnek.

tohle myslím že je ok. ale vánoční cukroví faaakt ne 😠 😀

mirec2711
26. pro 2008

no vidis 🙂 da sa to vzdy super vyriesit 🙂 ... raz "priloha" so zeleninkou a raz masko so zeleninkou... aj to je riesenie 🙂

a z manzela si nic nerob, ja sa s tym stretavam denno-denne... moja rodina to uz respektuje, dokonca viaceri tu stravu upravili k lepsiemu,co ma tesi...

... hlavne sa netreba trapit pre nepochopenie u druhych, pretoze to nepochopenie ma velmi jasnu pricinu, a tou je nedostatok informacii a strach v kazdom ohlade. Najcastejsou pricinou v mnohych veciach je strach z niecoho noveho 🙂 ... skus sa len zamysliet nad hociakym problemom... vzdy,vzdy je to len o strachu 🙂

s.arik
26. pro 2008

no, takto jsem nad tím ještě neuvažovala, hledat za vším strach.
ohledně manžela spíš předpokládám pohodlnost a malou motivaci jíst zdravě. řízky a klobásy mu chutnají a víc řešit nehodlá.

mirec2711
26. pro 2008

ano , mas pravdu 🙂 ale nie je to o strachu z toho,ze sa tych "dobrot" bude musiet vzdat "LEN" pre svoje zdravie? 🙂 ... troska zvlastne to znie, ze? 😉

... ale este paradoxnejsie bude, ked prave ten spominany strach prinuti manzela nieco spravit so svojim zdravim, ked sa u nho vyskytnu vazne zdravotne komplikacie... 🙂

macik
26. pro 2008

ty vole, baby, kde se nám tady vzal takovej hezoun a ještě navíc vita? 😀

s.arik
26. pro 2008

hm, Slovák, to je daleko. 😢
😀

listicka77
26. pro 2008

uf. tak trochu podrobněji. s pochvalama to nepřehánějte, jo? 😀 štědrý den byl "skoropůst" až do večeře - jen jsem užírala při přípravách jídla. k večeři jsem si dala ten cuketový salát, co vypadá skoro jako bramborový a plněná rajčata (fotky pak hodím na vitariána). cukroví jsem měla 5 druhů - 3x koule (kešu+datle, rozinky+datle+kakao, datle+fíky+pomerančová kůra+kokos) a 2x kokosové pohánky (jedny seč sušenýma meruňkama, jedny s rozinkama), takže když jsme se po brzké večeři a stromečku přesunuli k mým rodičům, tak jsem si užírala svoje a na mámino cukroví jsem ani neměla chuť. přinesla jsem tam i jednohubky z plněných rajčat a okurky s kopečky avokádové pasty, takže jsem měla o jídlo postaráno. včera jsme jeli k tchánovcům. k obědu jsem si drsně vzala svůj zbytek salátu, odpoledne jsem ale tláskala to cukroví a když jsme pak hráli s dětma člobrdo, tak do mě padaly lískáče v čokoládě, dokud nějaké byli. a přestože už mi bylo špatně, ládovala jsem se dál arašídama v čokoládě (ona teda ta hnědá hmota s čoko asi neměla nic společného). takže to je fakt trága - už je mi blbě a stejně se cpu dál. k véče jsem dala sojovou sekanou, když už mi jí tchýně koupila, k tomu ale hlávku ledového salátu, pár ředkviček a kus papriky. jenže v noci jsem pak sedla k ntb a pracovala a do toho se cpala zas těma zhusnejma arašídama. ☹ ke všemu mě od včera bolí v krku. tak dneska jsem byla na sebe přísnější, k snídani dvě mandarinky a k obědu, ač jsme byli zas u našich, pomelo. no ale celý den jsem to nevydržela a večer jsem si dala s chlapem nudlovou polívku, byla už od štědrýho dne a nevydržela by a on by to všechno nesněd. hehe ale byla z biobujonu a s celozrnejma žitnejma nudlema!
naši nás asi budou tahat na oběd až do silvestra, nevím, jak se z toho vyvlíct. hned se ptali, jestli si dám zejtra tu zeleninovou polívku, co mi chystali (speciálně pro mě) na dnešek. ☹ dneska to bylo poprvé, co jsem u nich kompletně odmítla oběd. jinak je občas přivádím k údivu, když si třeba nedám brambor+špenát+sojomaso, ale jen ten brambor se špenátem.

co se týká strachu - tak třeba můj chlap patří mezi sortu lidí, co prostě upřednostňujou okamžité požitky před vzdálenou chimérou pevného zdraví a dlouhého věku. prostě primární je si užívat a ne se uskrovňovat. už si ze mě dělá srandu, že žiju z vůně květin (no ale trochu si protiřečí, na obědě se divil, že spráskám sama celé pomelo). 😀

jinak mirka vítám mezi kupou babizen. 🙂

listicka77
26. pro 2008

sari, na slovensko máš blíž než do prahy, ne? 😀 ale mirek není můj typ, trochu moc blonďatej. 😀 i když u vitariána bych snad i přivřela oči. 😀

lubii
26. pro 2008

hm,S.arik 😉 pre koho ako 😀

listicka77
26. pro 2008

viki, agi - dort k prvním narozkám: já mám v plánu toto. není to teda úplně stopro vita, ale skoro. svařím agar dle návodu. koupím mražené borůvky asi nebo něco podobného, rozmixuju (pro oslazení asi s medem). až bude agar chladnout, smíchám to (popř. vmíchám trochu celých nerozmixovaných bobulí), naleju do formy vyložené igelitovou fólií a nechám ztuhnout. hotovo. 😵 asi udělám dvě patra z různého ovoce. a navrch možná krém z mixovaného avokáda s banánem. třeba. zkusím si to ale nejdřív nanečisto, abych pak nezjistila, že je něco špatně. 😅

macik
26. pro 2008

lišti, to je super, pro mrně určitě vhodnější než ořechové korpusy na vitariánovi...

s.arik
26. pro 2008

nevím, baby, jestli jsme si Mirka tím vtipkováním nevyplašily 😒
konec žertů, Mirku, choď častěji!

co vlastně jíš ty? chodíš na www.vitarian.cz ? užíváš nějaké doplňky? chlorellu, ječmen, řasy...?
a tak.
rozepiš se 😵

lenkakt
26. pro 2008

nejkrásnější vita dort, co jsem kdy viděla, vyřezala moje kamarádka synkovi z melounu
třípatrový!

macik
26. pro 2008

ale no tak šari, buď je to sračka a pak ho není žádná škoda anebo sračka není a zase se objeví 😀

andulkaavetrelec
26. pro 2008

Ahoj všichni
lištičko, ty mi připomínáš mne s tím stravováním. Já zase kupuju biočokoládu, jenže mne tolik neuspokojuje třeba jen kousek a sním pak celou, teď jsme dostali taky k Ježíškovi samé čokolády, takže se musím krotit. Navíc jsem zjistila, že David, kterého stále kojím, se pak všelijak kroutí, takže mne ta zdravá strava přitahuje i kvůli němu. Jinak já jsem narozeninový dost udělala ze smetany, ovoce a dětských sušenek, jenže David stejně neměl ani lžičku... Abych se trochu představila a zapadla do diskuze: 4 roky jsem byla vegetariánka, pak jsem asi 5 let jedla jen kuřecí a rybí maso a teď: bůček, vepřové, losos, krůtí, prostě z mas všechno, jinak zdravá strava...
Jo a obdobím dělené stravy jsem si taky prošla, v sedmnácti, no a ztratila jsem z toho na rok menstruaci...

lubii
26. pro 2008

Jéj z melónu??? To ma prečo nenapadlo v auguste ???

vikinka27
26. pro 2008

lubi, presne na to som myslela ;)))
asi by sme si mali prestat robit srandy, lebo sa chudak zlakne a ujde 😀 😀 😀
sorry, mirec.... (to v dobrom...) 😉

listi, ja som nieco podobne skusala myslim v lete so surovym ovocim, normalne mi agar v malych mistickach vyjde, ale vo velkej mi neviem preco nevysiel... vychadzala mi z neho voda (mozno len moj technologicky postup nejako zlyhal). tiez som kombinovala 2 poschodia, jedno som dala stuhnut a na skoro stuhnute druhu farbu, tak mozno toto... no neviem...
aj ja som inak uz nad tym uvazovala, ale par krat som drobnemu skusala dat zelatinu a ofrflal mi to, toz mu taku tortu na narodeniny robit nebudem ;)

ALE: planujem urobit nejaky takyto vrch podobny
https://www.modrykonik.cz/album/view.php?vImage...
zo zvyskom sa pohram, urcite bude kvoli synovcovi bezlepkovy... (asi najskor nieco z jahiel)
a rozhodne neplanujem mat 2 torty - jednu pre dieta druhu pre dospelych....

vikinka27
26. pro 2008

teda, myslela som ten obrazok na torticke so zelatinou ;)

listicka77
26. pro 2008

hmmm, tak řezat z melounu musí být super, ale to se asi musí sakra umět.
viki, myslím, že stačí narvat hodně uvařené jáhly do formy a ono to ztuhne.
macik: souhlas! 😀

vikinka27
26. pro 2008

dofrasa, preco nemam dieta letne??? ten melon by bol bezva...
ale co tak naskladat hrozno na seba do pyramidy??? co by tam este mohlo ist? ake ovocie? take nejake vacsie...
jablcka a hrusky stmavnu, to nie... banany asi tiez, vsak??? co ma este supku?

ano, tie jahly nieco na ten sposob, len to asi trosku dochutim... ;)
chcela som vam ukazat aku tortu sme robili romimu - ale uz neukazem, manzel ma vypnute pcko a fotky su tam...
ale tiez to bola ta z kyslej smotany s piskotkami (volame to lavorovy kolac) - to som ale vtedy netusila ze mame tu alergiu na mlieko 🙄

listicka77
26. pro 2008

no jasně, já bych do těch jáhel dala třeba rozinky a osladila medem (ale já se medu nebojím, štěpuli zatím nevadí z potravin vůbec nic; to u vás je to kapku složitější).

listicka77
27. pro 2008

hmmm, k večeři rpzmačkané avokádo s pomerančem, medem, kakaem a oříškama. a je mi z toho zle. nevím, kde je chyba. moc avokáda? moc oříšků? moc kakaa? nevím, ale je mi fakt špatně. ☹

agatka77
27. pro 2008

jůů super lišti,ještě že máte narozky dřív než my,poreferuješ jestli se povedlo a jak chutnalo.agar koupíš někde ve zdravé výživě,nebo je to klasická želatina?

a včera jsem ochutnala u švagrové makovníčky od life foodu a ňam ňam! 😉

s.arik
27. pro 2008

lišti, to je nemilé 😒
ráno už je dobře?

nevím kde je chyba, nic z toho nebylo nahnilé/plesnivé?
asi je to špatná kombinace....lehký citrus a tučné avokádo 😕 a oříšky ještě...
ono se píše, že by člověk neměl kombinovat ovoce s ničím. natož s ořechy a tučným avokádem. jenže pak by muselo být každému po vitariánském dortu pekelně blbě 😖 fakt nevím ☹

mirec2711
27. pro 2008

Jee krasne rano prajem Vam vsetkym 🙂 Ja som vcera zalahol do postele o nejakej jedenastej, a zhodou nahod som vstal az teraz, aj ked bezne zvyknem o tej osmej rano. No ale nevedel som, ze fungujete tak dlho dlho do noci 😀 tu je to fakt poriadne rozprudeny debatny klub. Uprimne povedane, som velmi rad 🙂

mirec2711
27. pro 2008

listicka77, ta tvoja vecera ma velmi jednoduche vysvetlenie 🙂

avokado + pomaranc (teoreticky to je vpohode, nakolko avokado svojim zlozenim mozme zaradit aj k ovociu aj k zelenine) ...k zelenine vzhladom na chut, k ovociu vzhladom na to, ze je to stromovy plod 🙂
ale vzhladom k pomeru latok, je to zasadotvorna kombinacia, teda "nezatazujuca" telo.

Tym problemom su vsak dalsie pridane veci, ktore si si s tym rozmackala listicka 🙂
Med by este nemusel byt zly - pokial je nedokrmovany, a teda obsahuje prevaznu cast fruktozy a glukozy, co nevyvolava az take kvasenie ako ine rafinovane alebo dokrmovane medy.
Kakao by takisto nemuselo v malom mnozstve byt zle, aj ked je kyselinotvorne 🙂
Najvacsiu paseku vsak v tej "mackanine" narobili orechy, pretoze akykolvek orech ... obsahuje znacne mnozstvo bielkovin a prirodnych tukov. Predovsetkym bielkoviny skombinovane so sacharidmi z medu a ovocia vyvolali silne kvasenie, nasledne prekyslenie a tym poriadne predlzene travenie tohto pokrmu - okrem toho pri kvase vznikaju aj zluceniny etanolu, teda keby si skusila nafukat, tak by si v krvi mala nejake minimalne mnozstvo alkoholu - aj to moze byt vysvetlenim toho, ze ti je troska zle 🙂 - ale zluceniny alkoholu vznikaju pri kazdom kazdom pomiesani potravy a kvaseni, nie len pri tejto konkretnej kombinacii. Je to jednoducho prirodny prirodzeny proces, ktory velmi radi vyuziva alkoholovy priemysel.

listicka, ale v konecnom dosledku si spravila velmi dobru vec 🙂 pretoze si sa poucila a uz vies, ze nabuduce netreba kombinovat, a aj v pripade surovej stravy treba davat pozor, co s cim spapame 😉