Půsty, syrová strava a jiné ozdravné metody pro vaše zdraví

dgm
9. zář 2008

Setkali jste se uz nekdo s timto pojmem? Mate osobni zkusenosti?
Resenim vsech problemu tady na MK by mohlo byt prave seznameni se s pusty a nasledne s lecbou syrovou stravou. Nebo obracene, vzajemne to spolu ale souvisi.

At uz vezmu jakekoliv jednotlive tema tady na MK, pocinaje snazilkami a konce starostmi o svoje vlastni rodice nebo pribuzne, vsechny tyto nemoci a problemy maji jedno spolecne. Jsou resitelne a lecitelne. Bez vyjimky jakakoliv nemoc.

. U nekterych nemoci zabere spis ta syrova strava, u nekterych spis ty pusty. Nekdy je nutne to vzajmne zkombinovat. Pro neverici muze byt prvnim nakopnutim stranky www.pust.cz , www.vitarian.cz nebo na trhu je hodne knizek na toto tema. Mne se v posledni dobe jako nejlepsi zda knizka Roberta S. Morseho Zazracna detoxikace, kde je tohle vsechno hodne v kostce vysvetleno.

Jednou z detoxikacnich metod je prave pust. A o pustu by mela byt i tato diskuze.

sylvar
28. pro 2008

Tak já stejně jako Agátka mám za sebou citronovou vodu,jablko a jdu s dítkem ven

agatka77
28. pro 2008

šári já musím postupně 😉 ,jsem hodně zvyklá na čaje,víš?.teď jsem posvačila hroznové víno a je mi ok.akorát se bojím večera,že budu mít krizi,večer jsem zvyklá mlsat 😖 .Sylvar budem spolu držet basu,jo? 😉 , začátečnice 😀

listicka77
28. pro 2008

holky super! 🙂

mně teda tentokrát půst nějak nesedl. možná jsem ho měla ukončit už večer, když jsem měla velkej hlad. v noci jsem při každém probuzení (a bohužel jich bylo tentokrát vícero, než je obvyklé) cítila, že mi je špatně a mám křečovitě sevřenej žaludek. v osm ráno jsem se napila vody (nějak jsem nevěděla, jak jinak začít) a hned jsem běžela zvracet. a žaludeční šťávy byly zelené. jakou barvu normálně mají? já nějak netuším. no teď jsem dala jabko bez šlupky a doufám, že se postupně znormalizuju. 😝

agatka77
28. pro 2008

lišti a nejsi normálně nemocná? ☹ , nebo nesnědla jsi něco zkaženého? tohle asi není standartní,ne? držím palce,ať je ti líp

dgm
autor
28. pro 2008

Ahoj, tak Sari, zacala jsem cist tu Cestu ...No, z kraje to bylo celkem ala Amerika, ale postupne se mi to zaclo libit, nektere veci mam vyzkousene treba z pustu na vlastni kuzi, ruzne vylety do podvedomi atd. ale popravde, takhle daleko jsem nikdy nedosla ... jsem asi v pulce, ted jak se rodina postupne budi, tak nemam na cteni klid, musim se venovat svym milackum, takze osobni potreby jdou stranou. Docela se tesim, jak to bude pokracovat a rozhodne mam zajem to vyzkouset.

dgm
autor
28. pro 2008

Jeste me teda potesilo, ze autorka presla na vitarianstvi, coz jsem ani netusila, stejne jako Zeland, ktereho jsem cetla puvodne taky z jineho duvodu.

dgm
autor
28. pro 2008

Listi, tak se drz a co krk, uz je to dobry?

macik
28. pro 2008

lišti a nebyly to hleny? já poslední dobou dost bleju a vždy hleny....prostě se jich tělo chce zbavit

dgm
autor
28. pro 2008

A obe , sylvar a agatka, drzim pesti, at mate jenom ty nejlepsi zkusenosti 🙂

sylvar
28. pro 2008

agatko,jdem do toho,pomalu...jako se priznam,ze na silvestra mame plan a asi jednohubka ci chlebicek probehnou...
listi a nejsi tehu 😅

listicka77
28. pro 2008

sylvar, leda tak ze vzduchu. 😀
bolení v krku přešlo, považuju se už za zdravou. snědla jsem tři jabka, pár kuliček hrozna. žaludek je furt jakoby prázdný. a cítím se hodně slabá. ale věřím, že během dne se vrátím úplně do normálu.

agatka77
28. pro 2008

no my budem na Silvestra určitě doma s Ondráškem,nemáme hlídání,takže nějaké pokušení ani moc nehrozí a navíc nejsme z těch co rádi čučí celou noc na estrády v bedně,hihi,tak asi půjdem spát 😀 😀 😀 ,nebo dáme skleničku vínka

sylvar
28. pro 2008

listi 😀
agatka, my právě budem s partou 🙂 takže jako pokušení jo

s.arik
28. pro 2008

lišti, já takhle zvracím skoro při každé jedničce, humus 😒 žaludeční šťávy (a nejspíše i 20h staré jídlo 😝 ) u mě mají taky žlutozelenou barvu.
teď už ale určitě bude dobře, zvracení uleví...a už jíš ovoce, tak snad do večera budeš úplně v pohodě!

sylvar, agátko,
dobře začínáte, dopoledne je moc důležité. odpoledne si už dejte na co máte chuť, bez výčitek! raději dlouhodobě jí st dopoledne jen ovoce a odpoledne cokoliv než křečovitě usilovat o 100%raw a třeba s tím po pár dnech seknout, protože detoxikace je nepříjemný proces...

dgm,
mě se cesta líbí, věřím tomu, ale já mám "prázdné plátno", totálně neschopna cokoliv vidět nebo si představovat 😒 co píše v knize, to ještě jo, ale takové ty pasáže "kde asi jsi? jak to tam vypadá? jak se cítíš? kolik ti je let? co se tehdy stalo?" tak to nedávám vůůůůbec 😔

listicka77
28. pro 2008

ehmmmm kde je ta vůle? k obědu jsem u našich snědla talíř hrozna a pak jsem ujídala z hrnce brambory a dušenou mrkev... 😀 doma jsem si dala granátové jabko, bylo úplně rubínově červené, to se mi stalo snad poprvé, vždycky bylo maximálně růžové. a teď se chystám do sebe cpát mandarinky. obávám se, že dojde i na ořechy, fakt mám hlad.

dgm
autor
28. pro 2008

Dala jsem nedavno na vitarian.cz dotaz ohledne nazoru, jestli pohanka brzdi rust a jestli je vhodna pro deti... tak tady je odpoved Terezy, ktera psala kdysi clanek o pohance :

tak k tomu nic moc napsat nemůžu protože nejsem kompetentní k tomu abych řekla co děti můžou a co ne. Nevím o žáné látce v pohance která by měla brzdit růst, ale to že to nevím neznamená že neexistuje. Jediné co negativní o pohance vím (krom toho že je to škrob a že zahleňuje), je že její klíčky obsahují jakousi látku která způsobuje světlocitlivost - pak jsou z toho nějaké vyrážky na sluníčku...ale to se týká jen pohankové zeleně. Takže fakt nevím. Asi bych ji kuli těm hlenům nedávala dětem každý den. Určitě bych ale řekla že kombinace s jablkem není vůbec vhodná, protože je to ovoce se škrobem a to nikdy nedělá dobře. Vím že to zní divně protože ona tak chutná a nic špatného po ní není - taky jsem kdysi jedla každé ráno k snídaní namočeno pohanku s nastrouhanou hruškou a se skořicí a nic mi po tom nebylo, ale bylo mi vždycky pak divně večer po nějaké zelenině...a nějak mi to nešlo dát do souvislostí, ....ted už bych nic takovýho určitě nejedla..

Muj nazor je ten, ze pohanka sice obsahuje skrob, a podle Terezy zahlenuje, ale je to slovnik vitariansky, v porovnani s treba s pecivem ma navic jeste hodne pozitivniho, takze pro varaky, kteri bezne davaji detem silne zahlenujici jidla, jako mleko, syry a pecivo, tak je pohanka porad jeste nevinna a vhodna... Tereza ted po nekolika letech na vita razi cestu pokud mozno jenom ovocnou, odlehcenejsi ...

listicka77
28. pro 2008

dgm, to se dalo čekat, že od vitariána odpověď na takovouhle otázku nedostaneš. protože v té makrobiotice jde o ty energie potravin a to jin - jang hledisko (u té pohanky snad jde o to, že je moc jang). a na to vitariánství zvysoka kašle (převážně asi vůbec odmítá, že by cosi takového existovalo - protože tam jde pak i o to, že to jídlo získává různé energie různou tepelnou úpravou - no a to už vitarián fakt nekousne). prostě bych to brala tak, že pohanka nebude zrovna nejlehčeji stravitelná, takže není moc vhodné, aby se s tím děti nějak extra moc ládovaly; z menšího množství bych si hlavu nedělala.

s.arik
28. pro 2008

no dgm, ten tvůj příspěvek mi spadl z nebes!!!
já už se týden strášně šklebím, když ty jablka strouhám, nechce se mi 😀 😀 😀 ale jinak mi pohanka nechutná, takže jsem to dělala takto...tak já s tím přestanu úplně 😀 a je po strouhání a máčení, hurá 😎

i k semínkům mám posledních pár týdnů pomalu odpor, takže skoro nejím a celé dny se spu jen ovocem, chlorellou a trochu vařenými hříchy.

s.arik
28. pro 2008

ovoce je stejně nej, jenom mi pořád vrtá v hlavě to zelené......hm. do jara mi těch 480tbl CH musí stačit, pak už začnu sbírat plané rostliny. i když teda zde na Ostravsku je to se znečištěním celkem špatné.

jajinak
28. pro 2008

Uf,tak jsem dočetla 5 stran a už ani nevim,na co jsem chtěla reagovat.Stejně už se mi tu děti za zády perou a asi budu muset zasáhnout.Jen ta pohanka mě zklamala,máčím každý den a jím jí večer v zelenin.salátu hlavně proto,že jste mi tu radily,že bych po ní mohla přibrat,ale stejně furt nic.A nevěděla jsem,že zahleňuje 😕

lubii
28. pro 2008

Dgm,ďakujem za tú pohánku 😉 Malý ju papá len v koláčokoch s hrozienkami,čo je asi tiež blbá kombinácia,ale zje toho len trochu.Ale viac mi chutia koláčiky hrozienka+strúhané mandle,tie som teraz robila. Ešte musím vyskúšať kokos.
Ja inak tiež nemám extra rada zeleninové šaláty. Ale ovocie by som mohla od rána do večera 😉 . K šalátu sa musím premáhať.

maree
28. pro 2008

zdravím, holky! Ty vánoce mi teda dávaj. A to jsem listopad i prosinec jedla celkem fakt dobře - na mě, ovocná dopoledne, hodně zeleniny, jedno vařené (z velké většiny vege) jídlo denně, někdy ani to ne. Teď se přesně projevuje, že jak člověk začne jíst nezdravě, spustí se to, a jí stále hůř. Na ovoce nemám vůbec chuť, na syrovou zeleninu taky ne. No, po novým roce bude líp, snad.

jajinak
28. pro 2008

Co se týká "pestré stravy",mám za to,že je vyváženější jíst celý den jen ovozel,než všude propagovanou "pestrou stravu",což je ode všeho něco,tzn.ovoce ,zelenina,maso mléčné výrobky,pečivo apod 😝 .Ale nedivím se,že lidi,co nemají o vita stravě informace si myslí,že je to tak správné.Taky jsem si to ještě před pár měsíci myslela.

Oho,do té trojky určitě jdi,zvládneš to i s dítětem,já mám za sebou myslím 3 trojky a i s dvěma raubířema to šlo docela dobře.Ten 3.den už jsem byla celkem unavená a všechno mě zmáhalo,ale šlo to.Já bycj chtěla dát další trojku taky v lednu,ale 2.je to ještě brzy.Ale moc se mi do toho tentokrát s mojí váhou nechce,páč se už dostanu pod 50kg a z toho nejsem vůbec nadšená.Takže zkusím ještě posbírat nějaké to kilo,zatím se mi to teda vůbec nedaří.

Čím víc se pročítám "Zázračnou detoxikací",tím víc mě láká 100%vita strava a hlavně co nejvíc ovoce,ale nemám tak pevnou vůli.Dneska jsem upekla chlapovi na přání dalšíé vánočku a bohužel jsem neodolala 😔 Kluci se na ní taky vrhli a neměla jsem sílu je odhánět.
Od nového roku bych zkusila občas vyřadit ten vařenej oběd a dala bych si místo toho vločky nebo pohanku se zeleninou,ale nevim,co na to moje váha.Když jsem četla,že Mirek zhubnul 20kg 😲 ,tak to už by bylo dávno po mně.

listicka77
28. pro 2008

jaji, já bych to s tím zahleňováním zas tak nežrala. furt zahleňuje určitě mnohem míň než věci s lepkem. takže pokud si dáváš normální vařené obědy (a v nich někdy třeba i těstoviny nebo jiné pšeničné věci), tak si s pohankou fakt nedělej hlavu. navíc ty názory terezy - ona je prostě dneska už někde jinde, jí hlavně ovoce, ale podívej se na lifefoodový sortiment! prostě to jak když nám tady mirec vysvětluje, co nemáme s čím kombinovat. ale nějak se začít musí. když se člověk podívá na vitariána do něčího deníku a nebo do tématu "jak jste začínali", tak zjistí, že skoro všichni si prošli fází, kdy potřebovali tyhle různé berličky. a většina pak třeba dospěje k té monodietě. (někdo taky ne). ale chce to čas. člověk zvyklý na běžnou stravu nemůže (obvykle) rovnou skočit na něco tak jednoduchého jako je jednodruhovost.

já teda teď v zimě pohanku docela jím, obvykle s rozinkama a medem. tož můžu zkusit jen s medem, no.

maree, ty ses taky nakazila? 😕 já myslela, že praktikuješ umírněnou mb dle strnadelové a zerzána. 😉

jajinak
28. pro 2008

Maree,to je přesně to,jakmile si dáš něco vařenýho,tak máš chuť na další a je to jako droga.Ale to taky asi známe včechny 😝 .

Lišti,za kolik kupuješ hrozno?Já už jsem ho pěkně dlouho nekoupila a mám na něj hroznou chuť,ale vždycky ho vidím za 70,- a to mě chuť rychle přejde.

jajinak
28. pro 2008

Jo jasně,že ta pohanka určitě zahleňuje míň,než jiné vařeniny,budu ji jíst dál a budu se spíš snažit zbavit těch vařenin.

dgm
autor
28. pro 2008

Holky, ja sice nejsem Terezina mluvci a nemuzu presne vysvetlovat, co tim asi myslela, ale ze pouzila slovo zahlenuje, tak tim mela nejspis na mysli, ze je tam rozdil treba proti ovoci. Neda se to srovnat se zatezovanim beznymi znamymi potravinami. Ja tedy jim pohanku uz pekne dlouho a zadne negativni ucinky na me nemela a ema, pokud ovsem nepocitam excesy, kdy mi nad miru zachutnala a musela jsem se krotit, protoze jsem zacala sice trochu, ale prece, pribirat. Svym deckam i navstevam v pohosteni, vhodne upravene a nazdobene, to bezne davam a budu dal, nepozoruju zadne zahleneni, neda se srovnat s obdobim, kdy byvaly klasicky nemocni, tradicni zimni rymy a kasle... Pokud jste ve fazi jedno varene jidlo denne, tak se tam porce pohanky uplne ztrati, v porovnani s tim je to to nejmensi zlo. 🙂 Je to jako by frutarian rekl, ze ho zelenina zatezuje, taky kvuli tomu znacna cast lidi neprestane jist zeleninu, jsou i vice ci mene zatezujici druhy ovoce... je to jako v bezne strave, libove maso a tucnejsi, ale porad maso...

maree
28. pro 2008

No, nějak jsem se nakazila. má to cosi do sebe, nevaření 😉

dgm
autor
28. pro 2008

Je, maree, ahoj 🙂

jajinak
28. pro 2008

Dgm řekni kolik jsi jedla pohanky,když jsi měla excesy,at něco přiberu 😉 🙂