Půsty, syrová strava a jiné ozdravné metody pro vaše zdraví

dgm
9. zář 2008

Setkali jste se uz nekdo s timto pojmem? Mate osobni zkusenosti?
Resenim vsech problemu tady na MK by mohlo byt prave seznameni se s pusty a nasledne s lecbou syrovou stravou. Nebo obracene, vzajemne to spolu ale souvisi.

At uz vezmu jakekoliv jednotlive tema tady na MK, pocinaje snazilkami a konce starostmi o svoje vlastni rodice nebo pribuzne, vsechny tyto nemoci a problemy maji jedno spolecne. Jsou resitelne a lecitelne. Bez vyjimky jakakoliv nemoc.

. U nekterych nemoci zabere spis ta syrova strava, u nekterych spis ty pusty. Nekdy je nutne to vzajmne zkombinovat. Pro neverici muze byt prvnim nakopnutim stranky www.pust.cz , www.vitarian.cz nebo na trhu je hodne knizek na toto tema. Mne se v posledni dobe jako nejlepsi zda knizka Roberta S. Morseho Zazracna detoxikace, kde je tohle vsechno hodne v kostce vysvetleno.

Jednou z detoxikacnich metod je prave pust. A o pustu by mela byt i tato diskuze.

s.arik
18. říj 2008

teplem, takže podle vitariánů to není košer.
z "pečiva" leda lněné placky....

s.arik
18. říj 2008

tak kousat sušené byliny, to by mi nechutnalo 😀 ale můžeš místo čajů udělat studené výluhy, je to jako čaj ale bez varu. do vlažné vody hodíš bylinky a výluh piješ až po pár hodinách.

s.arik
18. říj 2008

hledám detaily k výrobě "polystyrenu", myslím že je to extrudace, zatím jsem našla jenom všechno pro zvířata mimo extrudaci píškou stránky propagující SYROVOU STRAVU PRO PSY http://www.zlatyretrivr.cz/view.php?nazevclanku..., kde o extrudaci píšou:

Termicky extrudovaná krmiva jsou vyrobena při teplotách 120 až 200 stupňů. Touto vysokou teplotou je kromě bílkovin, enzymů a tuků většina, přírodních vitamínů, stopových prvků a minerálních látek poškozena, zničena nebo spečením uzavřena.
Do těchto termicky extrudovaných krmiv se po teplotním znehodnocení přírodních vitamínů a ostatních bioaktivních látek dávají umělé vitamíny a umělé minerály (chemie), které jsou biologicky málo využitelné (přírodu nelze nahradit).
Pro zajištění vábivé vůně a chutě (aby to psům chutnalo) jsou přidávány uměle vyrobené příchutě (sladidla, glutamáty a jiná éčka). Chuťové buňky psů jsou uváděny v omyl.

🙂

s.arik
18. říj 2008

sory malá mi nějak rozhodila slovosled, tak se první věta dá pochopit jen s vyšším soustředěním 😀

veganko
18. říj 2008

polystyrenove chlebicky, z toho je dobra celuitida 🙂

anastazie
18. říj 2008

pufovany vyrobek (taky nemuzu nic najit o vyrobe), to pisou na mych oblibenych kukuricnych polystyrenech..ale urcite to prochazi vysokou teplotou..
celu je ze spoustu veci, chlebicky me nevytrhnou 😉

dgm, caj piju na chut, takze u toho zustanu, aspon se rano poradne nabudim 🙂

listicka77
18. říj 2008

tis je fakt mňam, ten mám ráda. ale vždycky se najde někdo, kdo začne ječet, že tis je jedovateeeej! 😀 naštěstí vím svoje a jen se bavím. dneska jsem narazila na změklé šípky, mňam. vrazila jsem trochu do pusy i štěpuli, ale moc jí to nejelo. možná to ale bylo jenom tím, že byla unavená a ospalá.

sari, já se ale nehádám, že vita NELZE realizovat jen z domácích surovin. určitě to LZE, ale když nemá člověk své vlastní zdroje, možnost skladování atd..., tak je to prostě nereálné. čímž ovšem netvrdím, že moje normální strava je důsledně domácí. to už jsme tu ale řešily. jen mi přijde, že pro stravu vitariána jsou ty dovozové věci důležitější nebo jsou prostě častější. vždyť to tady furt čtu - banány, avokádo, kiwi, kokos... ale i zdánlivě nevinné věci se těžko shánějí české. např. pohanka, co mám teď doma, je ukrajinská. a mražené věci moc nejdou. mraženou zeleninu můžu jíst po uvaření, ale rozmraženou syrovou, to fakt ne.

kristulatko
18. říj 2008

diky, zase jsem o neco chytrejsi...

pred chvili jsem mela telefonat s mamkou a ptala se, jak se mame a co varim a tak...ona tu byla segra a doma se zminila, ze "nechci varit" ( v dobrem) a uz je zase po cele rodine hruza ¨, "jak jsem blba.." a "chudata decka", ze budou nemcone a co jim vsechno bude chybet a jak mi podekuji... 😠 pomooooc, ja jsem jen v zacatcich a myslim si, ze je to fajn, a ted tohle. a to jsem premyslela nad dennim pustem u terezky namisto jakychsi kapek...ach jo.
je to furt dokola, jak se clovek lisi, je to drina a rodina furt naleha, podpora nebo pochopeni zadne. podobne jaku u bkm, to holky zname vsechny, co? (teda predpokladam, ze jsou tady porad ty same osoby...)

macik
18. říj 2008

no,kristul není to prdel..já mám výhodu-já to nemusím nikomu vykládat...z mé rodiny je už jen ségra-ta to pochopí a ostatní neví, jak to u nás chodí..holt si asi musíš vybrat, jestli chceš podlehnout rodině proti svýmu předsevzetí nebo jestli si půjdeš svou cestou, o které jsi přesvědčená...nemusím ti vysvětlovat, že to co v sobě potlačíme kvůli názoru druhých, se k nám později v životě vrátí jako bumerang, že ne?....ale naprosto chápu, že je to těžký...

šarik recepty určitě příležitostně hodím, mám nějaké super....ale knížku mám nahoře uprostřed stavby, tak až to odrejem...jo a ten lisovač na zelený mám, tak ho můžem testnout, až přijedeš....

mihapiha
18. říj 2008

šari, mi o to "nevaření" jde hlavně z důvodu předložení syrové stravy pro mhd, on totiž si jen tak kus ovozelu vezme velmi málo a když mu to předložím v lákavější formě, je schopen sezobnout i lněné placky, klíčky, semínka apod. včera mu to asi mooc chutnalo, básnil ještě ráno, jak byla večeře výtečná.

No, já byla dopoledne jen na ovoci, pak jsme měli oslavu,tak normální oběd, plus marlenka a pár chlebíčků. už se zítra těším na očistu. haha...

kristulatko
18. říj 2008

maciku diky, vratila jsi me do reality. jasne, muzu byt vdecna, ze vubec mam nekoho, kdo mi nadava. potlacovat to v sobe nechci, to nesnasim a zahrabu se do toho a jednou se to obrati...
tady asi problem jinde, jak ja konkretne u mamky cekam furt na nake to "doceneni" a furt nic. ona neni nijak narocna, ale proste vechno je spatne, a furt nespokojena (se vsim, se sebou, svetem, zivotem, praci...) akorat vnucky miluje a "nechape, jak muzou mit tak prastenou mamu". no nic.
hm, mozna bych to mohla brat jako znameni: mamka brble a tuka si na celo, jsem nad obre ceste 😀 vidis maciku, to by me bez tebe nenapadlo. fakt dik.

lubii
18. říj 2008

Kristulatko,aj mne moja mama povedala,že sa so mnou môj muž určite rozvedie, keď mu nebudem poriadne variť 😅 Akeď som u nej na návšteve,tak môjho malého nemôžem nechať bez dozoru,lebo hneď by doňho napchala aspoň chlieb s lekvárom 😠

kristulatko
18. říj 2008

a jeste se pridam k sarikovi, ze me vareni taky nejak moc neba, i kdyz pri vita strave a vecnem namaceni "pres noc" to taky neni zadny med. holt, kdyby to slo, taky bych jen "sbirala, trhala a jedla". ale to by doma neproslo...

macik
18. říj 2008

kristul-to je někdy hrozný, jak toužíme po těch nejobyčejnějších věcech-např. po uznání blízkých...a přitom by to měla být samozřejmost...já bych zas moc chtěla, aby mě ségra měla radši a taky toho asi nikdy doopravdy nedosáhnu..ne, že by mě neměla vůbec ráda, ale prostě bych chtěla víc....no, zbývá nám tak leda vysílat ta dobrá přání, jak říká gedren 🙂

kristulatko
18. říj 2008

lubii, tak neco podobneho si mysli tchyne. teda, ne, ze by se rozvadel, ale "jak asi chudak trpi". ja se timhle inspiruju mozna tyden, ale kvuli male jsem skoro nic nemohla jist, natoz korenit...a tak jsme si cela rodina zvykli na plana jidla...ted kdyz bych k tomu pridala vita stravovani, tak se klidne muzu i past 😀

dgm
autor
18. říj 2008

Kristulatko, stejne tak to mam ja, kdyz jsem sama doma, tak nemam ani spinavy nuz, ani talirek, vystacim si bohate venku jenom s rukama, rovnou do pusy... Jenom tem nasim chci delat pomysleni, aby to brali jako hostinu kazdy den...

dgm
autor
18. říj 2008

Veganko!!!!!
Napis sem obcas o vasi Ninusce, zajimalo by me, jak resite u ni zelene? Co vsechno ze zeleneho uz basti?

dgm
autor
18. říj 2008

Holky, ktere to resite s rodinou... nemaji vasi blizci treba nejakou neprijemnost, tkerou by jim syrova strava nebo pust pomohla zmirnit? Maminka byla tak neduveriva a ted sama dela mezi svyma kamaradkama osvetu.

dgm
autor
18. říj 2008

Sari, to je dobra stranka pro psy, jeste by bylo dobre, kdyby nekdo udelal takovy vedecky podlozeny a pritom jednoduchy seznam pro lidi . Oficialne, ne jenom na strankach nadsencu.

listicka77
18. říj 2008

Hehe, jsem pročetla stránku o raw pro psy (a kočky), protože tam je to celkem jasný jak facka (myslím, že mnohem jasnější než u lidí) a už jsem nad tím mockrát přemýšlela, jak nepřirozeně ta domácí zvířata krmíme (ale nehodlám to teda dělat jinak). Nejvíc mě pobavilo, jak hned dole na stránce je reklama na granulky. 😀

kristulatko
18. říj 2008

dgm, nase mamka ma neprijemnosti, ale na tohle ji ja-zacatecnik-tapajici nepresvedcim, pac nemam vse "prostudovane" ani vyzkousene...ale nadvahu ma a stezuje si, v praci naprd, politika ji se.re... a mohla bych pokracovat. ja jsem, nevim proc, za "divnou" (proste jina a neprizpusobiva, jak casto rika) a tezce mi neduveruje. brble furt i u bkm, ale vysledky uz vidi. tak za par let treba dojde i na pusty a tak.
misto toho, abych sla spat, procitam ty pustove stranky a normalne to musim vyzkosuet. fakt to chci zazit, co a jak se s telem deje. uz abych odstavila! 😀 (no tak ne, jeste rok dva pockam... 😉 a pak budu moci radit i ostatnim )

monkula
18. říj 2008

fakt, ako berú vašu zdravú stravu vaši manželia? Bo ja by som letela asi aj so zrnami... 😀

anastazie
18. říj 2008

jako jak berou? bud ho to zajima (a sni to s nadsenim, ze to nekdo pro nej pripravil) , nebo ne a tedy si uplichti si neco sam 😀 jako delat neco nadvakrat jen proto, ze mu to nejede? 😝 tak to ne e
jinak u nas dela jidlo polovice (kdyz uz se tedy neco doma pripravuje) a to vyborne - kdyby mi to nechutnalo, ci jinak nevyhovovalo, tak je logicky, ze si neco udelam sama pro sebe, preci ho nebudu nutit, at udela jeste neco dalsiho/jinyho pro me 😉

jajinak
19. říj 2008

Já doma normálně vařím,takže můj mhd neprotestuje.To,že jsem hodně zvýšila podíl ovozelu i u dětí ví,akorát jednou jsme měli problém,nechtěl pochopit,že ovoce je nejlepší ráno a dopoledne,prostě nalačno.Ale už to přešlo.Já mu nic nenutím,když jsem mu řekla,že by mohl jeden den jíst jenom ovoce,nebo půst,tak řekl,že by určitě umřel.A když mu udělám zelenin.salát,tak ho bez protestů sní.Ale musím mu ho strčit pod nos,jinak si to nevezme.Dětem taky nic nenutí a nepodstrkuje a když jedem jednou za týden k našim,tak tam se děti rozšoupnou trochu víc s tou nezdravou stravou,ale neřeším to,pro jedno odpoledne.Horší je to u tchyně.Mají s tchánem prostě představu,že když jim nedají denně sladkost,tak nepřežijou.Musím je hlídat víc,páč bydlí vedle nás.Berou to podle sebe,ovozel jim moc neříká.

jajinak
19. říj 2008

Příští týden si dám asi půst,ale 3 už ne,nechci víc hubnout.Takže 2 dny budou stačit.Říkám si,že 2 jsou pořád lepší než 1.A potěch 2 jsem to minule nabrala zpátky,ale po 3 ne.A to jím i avokádo,banány,ořechy a 2-3krát denně vařené jídlo nebo chleba s něčím.

s.arik
19. říj 2008

Velmi poučné, i přes náročnější sloh doporučuju přečíst celé.
http://zdravi.doktorka.cz/obchodovani-nemocemi/

arvetka
19. říj 2008

jaji taky to mám s manželem takhle - sám si vezme ovoce nebo zeleninu tak 2x týdně po 1 kousku (paprika, banán, meloun, teď v zimě mandarinky - toť vše), takže to řeším tak, že zelsalát připravím pro nás oba (to ho sní rád 🙂 ) a ovoce krájím večer k filmu 🙂
včera jsem si koupila boží věcičku, možná už to znáte, jen já jsem jak z lesa 😅 je to vykrajovátko jádřinců na jabka a rovnou to jablouna rokrojí na šest kousků 😵 jelikož teď jím hodně padaných jablek, která nejsou úplně ok a kousat se do nich moc nedá (červííííííííci 😝 ), ušetří mi to udělátko hromadu času - na dopoledne do rachoty si chystám vždycky kolem kila a půl jablíček a při jejich velikosti 5cm v průměru je to vždycky akce na 15 minut 😠

s.arik
19. říj 2008

kopíruju tady část z webu http://www.ziva.strava.szm.sk/ pro ty, co třeba nemají čas číst jiné stránky, ale na koníka si čas najdou🙂 připadá mi to velmi vtipné, moc hezký úvod do raw-stravy. musím si to číst pořád dokola, neboť už mám v sobě zase jednu čokoládu☹

Je samozrejme množstvo faktorov, ktoré ovplyvňujú naše zdravie. Keďže strava patrí medzi rozhodujúce, budeme jej venovať hlavnú pozornosť.

Vychádzajme zo skutočnosti, že zvieratá žijúce vo voľnej prírode sa stravujú prirodzenou stravou a dostatočne sa pohybujú. Bývajú len zriedka choré, ustarostené, či depresívne, napriek pomerne znečistenému životnému prostrediu a navzdory tomu, že nevykonávajú duchovné cvičenia. Známy je aj fakt, že zvieratá v zajatí, ktoré dostávajú ľudskú stravu, často trpia ľudskými chorobami ako cukrovka, srdcovo cievne choroby, obezita, depresie...

Zdá sa , že ľudská strava škodí zvieratám a patrí zrejme medzi hlavné príčiny chorôb aj u ľudí. Nebude teda zvieracia strava prospievať ľudom rovnako ako zvieratám? Skúsme sa zbaviť pýchy vševedúcich učiteľov a poďme sa od zvierat a prírody učiť ten najzákladnejší vyučovací predmet: prirodzené stravovanie.

Pretože príroda vymyslela rôzne druhy stravovania, ak sa chceme od nej učiť, musíme si vybrať toho najlepšieho učiteľa. Zo zrejmých dôvodov to nebude tiger, dážďovka, kura, či koza. Vyberme si teda zvera, s ktorým máme 98% spoločných génov, podobnú stavbu tela, chrupu a hlavne zažívacieho traktu. Jasný kandidát na funkciu nášho inštruktora je napríklad šimpanz a mohol by nám poslúžiť ako vzor.

Porovnávanie tráviacej sústavy, hlavne dĺžky čreva mäsožravých a iných zvierat je vegetariánom dobre známe. Vieme, že mäsožravý tiger má črevo trikrát dlhšie ako telo, bylinožravá koza má črevo 30 krát dlhšie a všežravá ošípaná 7 krát dlhšie. My sa však podobáme na opice a máme črevo 12 krát dlhšie ako telo merané od hlavy po kostrč.

Nie sme teda mäsožravce, mäso sa nám v čreve zdržuje príliš dlho, zahníva, toxické látky vstrebávame cez črevo a spôsobujú nám množstvo zdravotných problémov. Jednou z toxických látok je kyselina močová ako produkt rozpadu živočíšnych bielkovín, ktorú mäsožravce hravo zlikvidujú špeciálnym enzýmom. Nám sa však kryštáliky tejto kyseliny usádzajú v kĺboch. Na Slovensku sa ročne uskutoční asi 3 500 transplantácií kĺbov a tento počet sa neustále zvyšuje. Takže vďaka nášmu rozmaru jesť mäso, zaťažujeme rozpočet zdravotníctva podobným spôsobom ako to robia fajčiari. Ďalším argumentom je, že zvieratá pri prevoze a porážke trpia a produkujú do krvi a svalov stresové hormóny. My ich konzumujeme a preto sa stávame čoraz agresívnejší. Je známe, že strava ovplyvňuje aj správanie sa človeka a toto je jedeným zo spôsobov ako sa to deje. Toto naznačuje aj vplyv stravy a materiálneho sveta na duchovnú sféru. Vibrácie zvieraťa v smrteľných kŕčoch narúšajú vibrácie vyšších tiel človeka a človek chorľavie. Nehovoriac o neprirodzených životných podmienkach, antibiotikách, kŕmnych zmesiach a rastových hormónoch obsiahnutých v strave týchto zvierat. Veď sa pozrime na predčasné dospievanie a neprirodzene vyšší a vyšší vzrast každej novej generácie. V literatúre sa napríklad uvádza, že Eskimáci, ktorí sa živia takmer výlučne mäsom sa dožívajú priemerne 30 rokov. Preto by sme sa mali skutočne zamyslieť nad tým, či mäso patrí do ľudskej stravy a to bez ohľadu na diskusie o bielkovinách a vitamíne B12.

Evidentne však nie sme ani bylinožravce, ktoré sa pasú celý deň, konzumujú veľké objemy a majú dostatok času na trávenie a prežúvanie. Táto skutočnosť však nie je pre nás zaujímavá, lebo ešte som nikdy nepočul o narastajúcom počte civilizačných chorôb spôsobených bylinožravectvom.

Väčšina ľudí si ale myslí, že sme všežravce. Ak si niekto myslí, že sviňa je jeho najbližší živočíšny príbuzný, je to samozrejme jeho voľba. Ja radšej zostanem pri šimpanzoch.

Prečo sa máme dožiť práve 140 a nie 200 rokov? Sú známe dlhoveké národy v Tichom Oceáne, ktoré sa dožívali okolo 140 rokov do príchodu kolonizátorov. Tieto národy nepoznali oheň a nejedli mäso ani iné živičíšne produkty. Po prechode na civilizovanú stravu trpia rovnakými civilizačnými chorobami ako my. Ďalší argument je porovnanie dĺžky dospievania zvierat s ich priemernou dĺžkou života. Obyčajne sa šimpanzy, ale aj iné zvieratá dožívajú 7 násobok dĺžky dospievania. Pre človeka je to 7x20=140. Jeden z prvých autorov literatúry o živej strave Norman Walker sa dožil 116 rokov.

Pozrime sa preto, čím sa naša strava líši od stravy šimpanza.

1. Šimpanzy nejedia mäso.
2. Zjesť môžu len to, čo im príroda ponúka a sú schopné si to zabezpečiť a zjesť prakticky bez použitia nástrojov.
3. Šimpanzy nepoužívajú oheň ani žiadnu tepelnú úpravu!!!
4. Jedia prevažne ovocie zo stromov, obhrýzajú konce konárov, sú schopné vytrhnúť si hľuzu zo zeme alebo rozhrýzť orech prípadne iné semená.
5. Šimpanzy nemajú v chladničke ľubovoľné množstvo jedla, ktoré sa po uvarení dá zjesť v oveľa väčších množstvách ako v surovom stave. Mrkva sa oveľa ľahšie, rýchlejšie a vo väčšom množstve zje keď je uvarená v polievke ako keď je surová.
6. Zvieratá v prírode majú často obdobia s nedostatkom potravy. Ich telo a tráviaci systém má čas na regeneráciu, očistenie od toxínov vzniknutých pri trávení, ktorých pri prirodzenej strave nie je tak veľa ako v našej strave. Každé náboženstvo má svoje pôstne obdobia. Ježiš sa postil, Indiáni sa postili a robia to aj jogíni. Pôst znamenal, že nič nejedli aj 40 dní. Dnešné pôstne obdobia sa na tieto podobajú len veľmi vzdialene. Pokusy ukázali, že dážďovky, potkany, andulky a ďalšie zvieratá prežili niekoľko generácií svojich súputníkov, keď mali obmedzený prísun potravy.
7. V prírode nerastie čokoláda, chlieb, biela múka, cukor, ocot, soľ, pražená káva, varený čaj, olej, praženica, zmrzlina, zapekané vločky, sóda bikarbóna, pasterizované mlieko, syry, jogurty, rezne, hranolky, tatárska omáčka, kompóty, nakladané uhorky, hamburger, cola, slivovica, pivo... Každý si môže doplniť svoje jedlá do zoznamu.

Čo nás teda najviac vzdialilo od prirodzenej stravy? Je to objav ohňa, varenie, pečenie, vyprážanie a grilovanie na uhlíkoch, čo je najmodernejší a najhorší spôsob úpravy jedla. Nad 40 stupňov Celzia sa ničia všetky enzýmy a s každým ďalším zvýšením teploty sa ničia vitamíny ako aj látky, ktoré ešte nepoznáme. Čím je teplota vyššia, tým je vyššia produkcia karcinogénov v potrave. Tie sa nachádzajú aj v dyme a sú preto aj v údeninách, údenom syre, špekáčikoch a slaninke opekanej na ohni.

Zrazu nám z našej stravy na jedenie skoro nič nezostalo. V mnohých článkoch mnohých časopisov sa odporúča urobiť si očistný ovocný alebo zeleninový deň. Je to skvelá myšlienka, lenže opice majú každý deň očistný. Ak sme naozaj ochotní sa učiť od prírody to, čo sme dávno zabudli, asi budeme musieť akceptovať aj takúto myšlienku. Zostalo nám na jedenie ovocie, zelenina, orechy, slnečnica a iné semená, trocha obilia a možno máličko medu. Niektorí autori nevylučujú mlieko, ale musí byť čerstvo nadojené, bez pasterizácie a homogenizácie. Iní namietajú voči obilninám, že obsahujú veľa škrobu a sú hlienotvorné.

s.arik
19. říj 2008

sakra, já jsem chtěla některé odstavce promazat, ne to sem plácnout celé 😲 ale odeslalo se mi to dříve, tak pardon 😒

ale i tak to stojí za to. jenom správci té stránky napíšu, že by mohl jeden bod opravit -šimpanzi totiž jedí maso, ale jen občas a syrové. taková nepřesnost je na škodu, chytají se pak na to kritikové 😝