Půsty, syrová strava a jiné ozdravné metody pro vaše zdraví

dgm
9. zář 2008

Setkali jste se uz nekdo s timto pojmem? Mate osobni zkusenosti?
Resenim vsech problemu tady na MK by mohlo byt prave seznameni se s pusty a nasledne s lecbou syrovou stravou. Nebo obracene, vzajemne to spolu ale souvisi.

At uz vezmu jakekoliv jednotlive tema tady na MK, pocinaje snazilkami a konce starostmi o svoje vlastni rodice nebo pribuzne, vsechny tyto nemoci a problemy maji jedno spolecne. Jsou resitelne a lecitelne. Bez vyjimky jakakoliv nemoc.

. U nekterych nemoci zabere spis ta syrova strava, u nekterych spis ty pusty. Nekdy je nutne to vzajmne zkombinovat. Pro neverici muze byt prvnim nakopnutim stranky www.pust.cz , www.vitarian.cz nebo na trhu je hodne knizek na toto tema. Mne se v posledni dobe jako nejlepsi zda knizka Roberta S. Morseho Zazracna detoxikace, kde je tohle vsechno hodne v kostce vysvetleno.

Jednou z detoxikacnich metod je prave pust. A o pustu by mela byt i tato diskuze.

anastazie
14. lis 2008

dgm, to je ted asi od veci, ale prave jsme dopili (opet) lahev vina 😀 tak me napadlo, jak se vitariani k nemu stavi? 😉

listicka77
14. lis 2008

víno je raw, ne? tam probíhá akorát kvasný proces, jestli se nepletu... no ale vita se staví celkově k alkoholu omítavě, ne?

anastazie
14. lis 2008

vino jen kvasi to jo, ale me zajimalo kvuli cemu je tedy ten alkohol (byt raw) zavrhovan 😉

dgm
autor
14. lis 2008

Muj vztah k vinu je kladny 😀 😀
Mezi vitariany je to tak napul, asi jako vsude jinde, jsou tam zaprisahli abstinenti a zcasti ti, kteri si sem tam daji... s rozumem

Ja mam rada vino, burcaky, kdyz mam moznost nejaky zarucene dobry zdroj, tak si dam, mam rada horke chute, tak i pivo nekdy, k celerovemu salatu napriklad. Tvrdy alkohol jsem nemela rada uz driv.

No, alkohol by do zdrave vyzivy patrit nemel, ale nevyhybam se spolecnosti, tak jednou za cas.. samozrejme nejde o zadne opijeni, spis pocucavani, jeste mi nebylo nikdy spatne, zrovna nedavno jsme s manzelem koupili ve zdrave vyzive nejake pivo z konopi nebo s ponopim??... tak to bylo dobre...

Z pohledu vita je vhodne kvalitni vino, burcaky, zkvasene ovocne stavy, mosty, z piva treba nepasterovane pivo Bernard... No, ortodoxni vitarian by se mnou nesouhlasil, naco zbytecne stimulanty.

anastazie
14. lis 2008

no, hura 😀
a aspon ta pulka to muze obcas roztocit 😀
to mch.nenapadlo me, ale mhd, kteryzto mi tvrdil, ze proti vinu (tvrdy alkohol, ani pivo nepijeme), preci vitariani nic mit nemuzou 🙂

dgm
autor
14. lis 2008

z konopi nebo s konopim

Anastazie, jeste by ses na to mohla podivat tak, ze na vita neni z alkoholu zakazano nic,kdyz pominu fakt, jak se tvrdy alkohol vyrabi, kdyz clovek nemel rad tvrdy alkohol, tak ho pri vita pit nezacne, ale pokud ho rad mel, tak ho to na vita urcite prejde, prirozene. Pokud mel rad vino a pivo, tak pri vita muze sem tam si dat, pokud je chut, casem ta chut treba zustane, treba prejde, nejde ale o zadne odrikani... Je to jako s rizkem, taky ti ho nikdo nezakazuje, proste na neho nemas chut a pokud nahodou mas, tak po ochutnani zjistis, ze ti to chutove bunky absolutne neuspokoji. A pokud jde jenom o navozeni prijemnych a oblbujicich stavu, tak je jenom otazkou casu, nez clovek prijde na to, ze "tam" se da dostat i jinou cestou, nez jenom pres drogu...

jajinak
14. lis 2008

Šáriku-"jajinak-vitariánství" 😀 😀 Dopoledne je to vždycky opravdu raw a to ovoce,ale ani odpoledne to není se mnou tak hrozné.Oběd mám vařený,to je pravda a k němu dost zeleniny,ale pak už to nekombinuju a jsem většinou vita až do večera.Takže vita strava jasně převažuje.Už týden si dělám ty ovesné vločky namočené ve vodě s rozinkama,ale váha nahoru stejně nejde ani po tom půstu jsem ty 3 kg ještě nenabrala zpátky.No,budu v tom pokračovat.Ovesné vločky asi nejsou raw,že?Budu je jíst tak jako tak,jen mě to zajímá 🙂 .

arvetka
14. lis 2008

dneska mám druhý den návratovky a druhý den mě bolí hlava 😒 ne nijak hrozně, spíš pobolívá, může to s půstem nějak souviset?

jajinak
14. lis 2008

Arvetko,mě po nedávném půstu taky pobolívala hlava asi 3 dny vždycky trochu,tak možná,že jo.A taky se mi hned po půstu udělali afty vzadu za osmičkama zubama a trvá už to týden a nelepší se to.Potírám tea tree,ale spíš se to pořád zhoršuje.Bolí mě každé jídlo i pití.Nemůžu ani pořádně otevřít pusu 😒.Nevím,co s tím.

dgm
autor
14. lis 2008

arvetko, bolest hlavy patri mezi mozne priznaky detoxu, zkus tomu pomoct, udelej si masaz celeho tela, bud nasucho nebo pri sprchovani, vzdycky smerem k srdci, nohy, ruce, trup, vsechno smerem k srdci, taky masirovani pokozky hlavy, tj. ze prstama masirujes mistecko vedle mista a snazis se s kuzi na hlave pohnout, aby nebyla k lebce "prilepena". A je potreba vsechno kysele dostat z tela ven, tj. pohybem, potem, nebo zacit trochu vic pit, cistou vodu nebo ovocne stavy. Rozhodne vydrz nebrat si prasek.

dgm
autor
14. lis 2008

Jajinak, afty patri k detoxikaci at uz behem pustu nebo v navratovce, hodne lidi s tim ma zkusenosti. I normalni clovek, ktery nepustuje, tak pri horecce nebo nemoci ma afty, tj. ze se z tela neco dostava ven... Je to oslabenou imunitou, pri pustu to znamena, ze se vyvolalo nejake stare onemocneni a ted se to leci. Takze pri pustu to znamena vydrzet a pri navratovce nebo po navratovce hodne ale hodne vitanminu C, treba kysane zeli, jestli mate domaci nebo mas moznost nekde sehnat, jestli uz maji lidi doma zasoby. Taky by pomohlo hodne citronu, ale na druhe strane z me zkusenosti bych ti to nedoporucovala, detox je az moc velky a tezko se to zvlada... Jako prvni pomoc by mohla taky pomoct rozpustena soda bicarbona, udelat roztok a vyplachovat pusu, aby se ti trochu ulevilo, nepolykat.

jajinak
14. lis 2008

Dgm-moc děkuju za radu 🙂 .Kysané zelí ještě nemáme,ale asi už ho mají naši,tak si ho v neděli přivezu.Vit.C zkusím ještě víc dodávat i ten citron ve vodě budu pít častěji,nejenom ráno,ale veškeré kyselé hrozně bolí.Ono mě to bolí i když piju čistou vodu.Budu to muset vydržet.Myslela jsem si,že je na to je spíš vitamin B.A tou sodou budu taky vyplachovat.Jak moc velký je ten detox s citronem,co se dá při tom očekávat?Když si vymačkám několikrát denně citron do vody?Jdu na to.

listicka77
14. lis 2008

jajinak, ovesné vločky jsou raw - nejsou nijak tepelně upravené, je to jen rozplácnutá obilka. ve vitariánství jsou různé směry - tady se prezentuje hlavně směs ovoce, zeleniny, ořechů a semen, ale jsou i směry, které uznávají do jisté míry i syrové obilí.

tak jsem napůjčovala nějaké knihy. morseho a kentonovi. nejvíc mě dostalo, že knihy "ryzí energie - průvodce dietou syrové stravy" a "syrová strava" jsou jen dva různé překlady knihy "raw energy". no tak budu asi číst. vzala jsem i dvě knihy od wandmakera, ale ty mi hodně zavánějí lacinou senzací a jsou taky šité horkou jehlou, no prostě nic moc kvalita vydání a překladu a tak...

jajinak
14. lis 2008

Lišti-díky 🙂 .Tak to je příjemná zpráva,zrovna teď jsem dojedla misku vloček s rozinkama jen trochu ohřáté,ale pusa teda trpí.Večer už si dám jen zeleninový salát,jako vždy.
Už jsem vypila citron a vypláchla pusu sodou,nečekám zlepšení hned,to je jasné,ale za pár dní by to mohlo být znát.

kristulatko
14. lis 2008

ahoj pustarky a vsechny jine 😀
zase po case nakukuju a jelikoz starsi dite odpadlo a mladsi se prekuluje po zemi (asi tydenni novinka), mam chvilku:
minuly tyden jsem dala druhy pust, od rana do rana, z nadseni, ze mi doktor rekl, ze oko se zplesuje a ze se vyleci. kapky a mast mam stale, ale snizuju pocet kapek, za 3tydny kontrola, uz vidim mnohem lip. k tomu pustu, zacala jsem rano, cely den v pohode, byla jsem s holkama venku a nakupovat, no pohoda, vecer jsem byla trochu unavena, tak jsem sla brzo spat. ovsem v 5 rano dalsi den mi bylo silene blbe a byla jsem dost slaba, zima a tak, (uz rozumim tem sarikovym stavum), musela jsem na velkou (nekolirkat!!!, a zakoncila to radnym prujmem - se omlouvam za detaily, jen me zajima, zda to tak "byva" u pustu), pak jsem uprosila manzela, at mi vymacka pomeranc, ten letel za chvili horem. asi tam nemel co delat, no. takze az kolem 7h rano jsem pozvolna zvykala jablka a pak uz pohoda, jen jsem byla slaba.
reknu vam, ze stavy pri druhem pustu uz byly horsi nez pri prvnim,tak na dalsi jeste pockam.
poprve jsem mela ten bolavy krk nekolik dni, ted nic. zato chute me popadly siiilene uz dalsi den. ne na varene, ale na sladke! a to tak nejak pretrvava dodnes, cely tyden., zelene mi nejde vubec... (nenutim se, no 😎 )
ovsem nejhorsi (nejlepsi 😉 ) je cerstvy krupavy rohlik s maslem a marmeladou ci medem. ze jo holky? nejsem jedina, kdo tu peje chvalu na tento "pokrm".... hm.

kristulatko
14. lis 2008

jo a konecne!!!! mam robota, toz mixuju a drtim a strouham jako diva 😉 delala jsem mandlove a konopne mleko. to prvni jsem pasirovala pres male sitko, a zustaly tam slupicky, takze nic moc na piti. konopne jsem nechala prekapat pres kus plinky a to bylo mnam...
zbyle slupky, mandlove i konopne mi bylo lito vyhodit, tak jsem jeste namocila lnene semeno, prisekala rozinky, pridala kokos a mak a udelala placky. no vyyyyyyyyborne byly 🙂

ted susim lnene s bazalkou, pazitkou a slunecnici, a zkousim klicit pohanku, tak uvidime.

dgm
autor
14. lis 2008

Jeste k tem aftum, nazor na to u vitarianu je ten, ze spis ze neco chybi, tak spis je neco navic... Ja jsem mela opary zvenku a afty v puse behem pustu, ale za par dni mi to zmizlo samo a v navratovce jsem uz nic nemela... kazdy to ma jinak, ale podstata je stejna.

Moje zkusenost s citronovou navratovkou... nor radsi nevzpominat. S nikym jsem se neporadila a naordinovala jsem si citronove stavy ve velkem... tj. jenom citron s vodou, pozdeji, kdyz uz mi to ani neslo pit, tak hodne redene... Ze zaatku se nedelo nic, ale dalsi den uz na me lezla jakoby chripka, velka unava , usnula jsem na nekolik hodin behem dne a potom prespristi den to zaclo, unava jak hrom horecky, zimnice, byla jsem tak unavena, ze jsem nemohla an lezet, srdicko mi litalo, zly sny, nedoporucuju nikomu, mela jsem opravdovy strach, svihla jsem sebou jenom pri posazovani v posteli, kdyz mi potom bylo lip, tak jsem spadla i pri chuzi na wc... proste detox, .prujem a bolesti hlavy, jako silna chripka, ale s horsim prubehem, nez jsem znala z drivejska. A to jsem toho pri pustu pred tou navratovkou ze sebe dostala dost... Tak jsem si dala nazpatek pokracovani pustu a za dva dny uz se to vracelo do normalu, bylo mi potom moc dobre, lehoucka, odpocata, moc hezkou plet jsem mela... a uz mi bylo dobre, jakoby se nic nedelo.

dgm
autor
14. lis 2008

Lisri, ro mas pravdu, ze tech smeru je vic, jenze mi nejsme nikde organizovani, tak jenom to, co si rekneme, co zrovna v tom obdobi preferujeme. Nekdo na vlocky neda dopustit, jsou k dostani i vlockovace, kde si to nalisujes doma a jsou vlocky cerstve... jednou jsem dokonce do nejakeho mlyna psala, uz jsem ten mail nenasla a odepsali mi, ze se to nejdriv nejak naparuje a potom az lisuje ... zalezi asi jak ktera firma. Nase decka to jeden cas taky hodne jedly, ted to prestalo, tak nevim, kdy je to zase popadne... jidlo doma chystam vetsinou ja.

dgm
autor
14. lis 2008

Kristulatko, to jsi me potesila, ze se s ozvala, tak hlavne, ze se oko leci ... K tomu pustu, to je uplne normalni prubeh, ze nekdy je behem pustu lip a nekdy hur... hlavni vec, ze je po pustu vzdycky lip 😀 😀 A ty tvoje poznatky ohledne vyprazdnovani, to taky souhlasi, je to normalni, zaludek je zastaveny, ale ostatni organy pracuji na cisteni a streva maji co delat, je toho bordelu v tele hodne, co se tam nastahuje z celeho tela. Jestli nekdy dojdes v budoucnu k dlouhym pustum, to se teprve budes divit, co z tebe vsechno poleze, a nejen tamtudy... Napis taky na vitarian, jak vesele pustujes, hodne lidi ti tam drzelo pesti.

listicka77
14. lis 2008

tak napařujou, jo? no to je teda... já teda vločky jedině bio, protože to je taaak obrovský rozdíl v chuti! no ale jestli jsou napařené, to nevím.

kristulatko, držím palce v tvém konání. 😉

jajinak
14. lis 2008

Já taky kupuju bio vločky i rozinky.Když ten čerstvej ovozel není bio,tak aspoň ty vločky a semínka a tak.

S tím citronem to teda přehánět nebudu,když budu jíst i něco jinýho,tak by to asi nemělo probíhat tak drasticky,ne.

jabrunko
14. lis 2008

cau Kristulatko ... a ty uz nekojis? teda to kojenie ma napadlo,ako dovod unavy ...

kristulatko
14. lis 2008

ahoj jabru, kojim, ale drzela jsem pust, tak proto ta slabost a unava a divne stavy...

lubii
14. lis 2008

Dievčatá,poznáte tie Tibi kryštáliky? Majú ozaj tak zázračný účinok, ako sa píše?

jabrunko
14. lis 2008

Kristul, to chapu, ale myslela jsem tim to, ze to kojeni urcite vycerpava a tak bych se asi pustu bala ... treba ja uz kojim jenomk 2x denne a teda hodne v noci a stejne bych do toho nesla ... ale jestli mas s pustem nejake zkusenosti i pred tim, tak asi vis co delas 😉

kristulatko
14. lis 2008

jabru, urcite... manzel si v ramci "podpory" taky dal denni hladoveni a nic. proste nic mu nebylo, rikal, jakoby se zapomnel najist, a to cely den jezdil! zato vecer si za odmenu, jak to hezky vydrzel, dal poradne do nosu, tusim sladke nudle s tvarohem....
no tohle byl muj druhy pust 😅 a uplne jiny, nez prvni... zatim sbiram zkusenosti a vzdycky u toho musi byt i mhd, s malyma detma bych sama doma nepustovala ani za nic.

nikdy by me to nenapadlo, pusty a tak, nebyt toho zanetu oka. no jo, asi to tak ma byt,od bkm a jinych AP veci az k syrove strave a pustum. celkem logicky postup, ze?

s.arik
15. lis 2008

kristulátko, logický, to jo.

včera jsem měla poprvé v životě granátové jablko a je velice chutné. trochu nepohodlná konzumace (plivat semínka) zabraňuje přežrání 😀 a hltání. je fakt moooc dobré.

projímá mák???! už asi 4 dny mám každý den cca 2PL máčeného máku s banánem, včera dokonce ještě více, možná 5PL. v noci jsem měla průjem, ještě i ráno. zajímalo by mě, jestli to je tím mákem (matně si vzpomínám na průjmovou noc v dětství po makové buchtě - ale ta asi byla zkažená neb jinak jsem těch makových věcí snědla pokaždé kila, mák miluju, a nikdy žádný problém...).
jako vůbec mi to nevadí ani není nepříjemné, jsem ráda že se střeva hýbou a čistí 😀 mám namočenou další várku máku 😉
maková kůra je příjemnější než šankala nebo i klystýr 😎

lubii, neznám.

s.arik
15. lis 2008

ještě k evangeliu esejských:
to je fakt dokonalé čtení, je tam všechno - anděl vzduchu (hluboké dýchání), vody (klystýry), Slunce, očistný půst, syrová strava, rostlinná, jíst jen plody země kde člověk žije, nepřejídat se, jíst jen 1-2x denně, monodieta, sezonnost...fakt zírám!

listicka77
15. lis 2008

sari, ty vyplivuješ semínka z granátového jabka? já to teda jím i s nimi. zrovna tenhle týden jsem si jedno po straaašně dlouhé době koupila a nějak mi extra nechutnalo. myslím, že bez toho zase klidně obejdu.

večer vždycky chodím a hledám, co bych sežrala. salát mě prostě nenasytí, i když si ho dám s chlebem. takže tu kakaový se, tu pohánky, tu "brouci", tu lněné krekry, tu raw čokoláda... jsem zvědavá, co budu užírat, až mi dojdou lifefoodové dobroty... odpoledne jsem si dala medovník a celou dobu, co jsem ho jedla, jsem přemýšlela, jak by se dal udělat raw... 😀

s.arik
15. lis 2008

dgm, na AP malá debata k evan.esejsk.

lišti, ty semínka mi nechutnají....bez nich je to lahoda. (asi ale též závisí na odrůdě, zralosti, kusu...polovina českých obyč jablek je též nechutná 😒 )