Půsty, syrová strava a jiné ozdravné metody pro vaše zdraví

dgm
9. zář 2008

Setkali jste se uz nekdo s timto pojmem? Mate osobni zkusenosti?
Resenim vsech problemu tady na MK by mohlo byt prave seznameni se s pusty a nasledne s lecbou syrovou stravou. Nebo obracene, vzajemne to spolu ale souvisi.

At uz vezmu jakekoliv jednotlive tema tady na MK, pocinaje snazilkami a konce starostmi o svoje vlastni rodice nebo pribuzne, vsechny tyto nemoci a problemy maji jedno spolecne. Jsou resitelne a lecitelne. Bez vyjimky jakakoliv nemoc.

. U nekterych nemoci zabere spis ta syrova strava, u nekterych spis ty pusty. Nekdy je nutne to vzajmne zkombinovat. Pro neverici muze byt prvnim nakopnutim stranky www.pust.cz , www.vitarian.cz nebo na trhu je hodne knizek na toto tema. Mne se v posledni dobe jako nejlepsi zda knizka Roberta S. Morseho Zazracna detoxikace, kde je tohle vsechno hodne v kostce vysvetleno.

Jednou z detoxikacnich metod je prave pust. A o pustu by mela byt i tato diskuze.

dgm
autor
2. led 2009

Tak mam docteno
To je ale najednou frmol 🙂 , njn, novorocni predsevzeti 😀
Alkohol... no kvalitni vino je vhodne, v malem mnozstvi, neozrat se 😀 , burcak je vic nez vhodny, pivo je jedno na trhu moc vhodne - nepasterovany Bernard.... Ja osobne mam rada vino, nanejvys ale tak 2, 3 - 4 dcl za vecer ... ne moc casto, spis jako svatek ...

s.arik
2. led 2009

viki, podle toho co budeš jíst zítra. den před půstem je vhodné jíst střídmě, vegetariánsky až vitariánsky....ať je břicho skoro prázdné.takže jestli budou u tebe zítra orgie, bez výčitek odlož půst třeba na příští pátek...

dgm
autor
2. led 2009

Jeste vam napisu, jak jsem o svatkach vnimala uzeniny... Prisla jsem do kuchyne, hoky delaly pohosteni pro navstevu, mely i nejake tvrde salamy a sunku ... nakupovaly spolu s tatinkem... tak jsem opravdu vazne myslela, ze je to zkazene maso, tak hnusne to bylo citit...az tedy manzel me presvedcil, ze je to vsechno cerstve, od zname prodavacky osobne nachystane ... no me to pachlo fakt hrozne, az me to samotnou prkvapilo. Bylo toho jenom par kolecek, ale ta kuchyn tim byla opravdu prolezla, tak jsem byla rada, ze to navsteva vsechno snedla, uz nikdy vice 😀

listicka77
2. led 2009

babo, teda! tys nám tu takovou dobu skrývala svou půstařskou identitu!

jinak jsem teda neřekla, že JÁ se cítím na raw takhle skvěle. já zatím testuju, nejsem stopro a po tak krátké době se to nemůže projevit. jen je mi převážně lehčeji a necítím únavu po jídle. ale na vitariánovi jsou působivé diskuze - třeba o sportu. jako třeba něco v tom smyslu, že "po několika měsících na raw jsem nevěděla, co s energií, tak jsem začala běhat. a po dvou letech jsem běžela svůj první maraton." a tak... tož čekám, co přijde... 😀

dík za recept ředkev-zelí. problém je, že při vita stravě člověk moc neví, co s tím. to je taková ideální příloha třeba ke grilovanému masu, že... jíst to jen tak ale určo taky půjde, tož to možná zkusím vyrobit. 🙂

listicka77
2. led 2009

viki, já pila vždy (při kojení jednička zatím třikrát), ale ne moc, jen při žízni.

tannawe
2. led 2009

dgm...diky za to vino. To jsi me potesila a Bernarda kupuje muz,on je na tom "odkojeny" takze to mam taky radost. No a burcak muzeme,jen mi prijde, ze to desne pancuji. No nic, jen jsem se chtela ujistit, ze ta ma dvojka cerveneho tydne neni zas tak nic proti... 😉
No jo, byla jsem odhalena...novy rok je novy rok 😀 😉

babalala
2. led 2009

Sari - kdeže - žádná koncepce.. jednoho dne se mi dva špeky začaly otírat o sebe a najednou se mi ze mně udělalo zle. A od té chvíle jsem nežrala a bylo to. (Tobě taková motivace chybí.. 😀 ) Já totiž nejsem schopna držet nějakou dietu - jako jíst "málo" - buď všechno, nebo nic. Samozřejmě - hodně vody - a abych nekecala, pokud přišla večer krize - dvě sousta něčeho celozrnného, kousek nějaké zeleniny, nebo půlku malého jogurtu. Druhý týden už byl většinou úplně v pohodě - to jsem jedla ne z hladu, ale kvůli tomu, abych si posunula nějaké ty zbytky ve střevech - dvě lžíce rýže, půlku hrušky, sušenou švestku..
No - odborníci na půst by mě asi hnali, nemám o tom nastudováno lautr nic..

Ale výsledek byl vždycky uspokojivý - pár kilo dole, a "odlehčená" mysl.

dgm
autor
2. led 2009

Je, babalalo, tak to te muzu ujistit, ze bez tech miniporcicek by ti streva fungovala rychleji 😉

listicka77
2. led 2009

tannawe: polívky např.
http://vitarian.cz/view.php?cisloclanku=2004010203
http://www.rawfreedomcommunity.info/forum/showt...
http://www.rawfreedomcommunity.info/forum/showt...
http://www.rawfreedomcommunity.info/forum/showt...
http://www.rawfreedomcommunity.info/forum/showt...
http://www.rawfreedomcommunity.info/forum/showt...

já zkoušela jen variaci na to gaspacho (rozmixovat rajčata, česnek, mladou cibulku, bazalku, sůl, ohřát - možno nasypat dále petržel, pažitku nebo naklíčené cokoliv). a pak jsem sama dělala mrkvovou - jen rozmixovat mrkev se sušeným bio zeleninovým bujónem (ale ten obsahuje i neraw složky).

listicka77
2. led 2009

tannawe: a tady celý seznam. 😀 http://www.rawfreedomcommunity.info/forum/forum...

listicka77
2. led 2009

nějak bojuju s nedostatkem úložného prostoru v kuchyni. mám tři mísy na ovoce (ne moc velké) a stejně to nestačí. dneska jsem zas přitáhla z kauflandu kilo pomerančů, mandarinek a citronů, trs banánů... na stole v obýváku se sluní pomelo a ananas... jabka skladuju ve spíži (fňuk došly jabka od rodičů z chalupy - zaručeně bio a zadarmo; ještě zbývají taková menší pláňata, ale jsou tvrdší, takže pro štěpuli nic moc). až budu vymýšlet do detailů naši novou kuchyň v domečku, tak budu muset uvažovat i z tohodle hlediska (jestli mě teda bude vita stále držet). zato lednice je pořád skoro prázdná. 😀

s.arik
2. led 2009

lišti mi povídej, já kupuju co 3 dny nejméně 8 kilo jablek, lednici má plnou chlap salámy, sýry, maso, máslo, sádlo, špek, aktuální vařené jídlo........stejně sama nechci mít ovoce v lednici.

už jsem se rozhodla, že až někde uvidím levné koše na ovoce, koupím. ale jsem náročná, tak nevím kdy to bude (musí se tam vejít tak deset kilo a cena do 200 😀 )

listicka77
2. led 2009

no já akorát nevím, kam bych takový koš na ovoce dala... (máme klasika panelák 2+1, kde je kuchyň nudle a kuchyňský kout, jenže kout jsme zrušili a udělali z něj pracovnu, takže kuchyň je jen nudle a jídelní stůl (malej) je v obýváku. a k tomu jsme bordeláři, takže všude možně se furt něco válí. už vím, kam bych (aspoň část) ovoce mohla dávat, ale to by tam zas nesměla stát polička s kořenkama a bedýnka s prázdnýma zavařovacíma sklenicema atd. atd. achjo.
můj masožravej chlap nekupuje skoro nikdy do zásoby. takže u nás standarní obsah lednice je - šuplíky a nejspodnější foch moje zelenina, ostatní tři fochy - máslo (vydrží tam strašně dlouho, bo chlap ho málokdy používá), vajíčka, hořčice, někdy načaté okurky, ve dvířkách kečup a nějaké stoleté načaté alkoholy a různá moje přírodní kosmetika. no a krátkodobě tam někde taky odpočívá chlapova večeře (nějaké salámy, párky, saláty atd.). nebo někdy hrnec se zbytkem nějaké polívky apod. ale mám dojem, že momentálně by nám lednice stačila mnohem menší.

s.arik
3. led 2009

lišti já těch 8 a více kilo jablek a kokosů a podobně mám v obýváku...........kuchyň je plná vařenin 😝

asi by se mi líbily drátěné rohové police/mísy tři patra, viděla jsem to u někoho v bytě, zabere málo místa a 10kg ovoce se tam asi vleze.

zatím mám vše na zemi v rohu místnosti 😖 ale Miri do toho dlube a roznáší jablka po bytě, takže pak mají zbytečně "modřiny" 😀

s.arik
3. led 2009

prádelní koš na jablka 😀
http://bydleni.jaknakupovat.cz/produkt/2562-pra...
ale je drahý

listicka77
3. led 2009

😀
nějak mě nerezové dráty neoslovují. a vhodný roh v domečku asi nebude (teda ještě nevíme přesně). to budou pořád ty volně rozmístěné mísy. ale chtělo by to něco většího.
zatím taky musí být vše z dosahu štěpule. vše je hračka, vše se musí strčit do pusy, okousat a naházet na zem... 😝

listicka77
3. led 2009

já viděla někde na fotce nějaké závěsné kulaté košíky, taky nějaká tři patra nebo kolik nad sebou - to se dá spustit i ze stropu. 😀 ale furt je to ten drát a tomu jednak moc nehovím, jednak si myslím, že to ani není moc vhodné (se to otlačí).

dgm
autor
3. led 2009

Ja jsem zase videla pletene osatky, nad sebou, to by taky slo. Nebo koupit osatky a ruzne velikosti zavesit , spojit nejakym pevnym provazem nebo upletenym z vice provazu... spodni hodne velka, aspon pres pul metru prumer, slo by to udelat... Ja mam v kuchyni dratenou tripatrovou polici na zemi, rozmer asi 1,00x1,00x0,40, zitra premerim 😀 plus mensi kupky na zemi pred tim ..., neco na osatkach, neco jenom tak na zemi ...

dgm
autor
3. led 2009

To je hodin 😕
tak mizim, dobrou

babalala
3. led 2009

Tak nějak všechny řešíme Šárčino uskladnění ovoce.. 😀

http://www.dumabyt.cz/clanek/zahrada/pece-o-zah....

Tohleto se dá koupit za pár šupů v Obi nebo Baumaxu.. a ani otlečení nehrozí.

(Modlím se, abych vám to tu nerozhodila!)

androna
3. led 2009

dievcatka diky moc za prispevky.sari zatial som nebola v poradni dietologickej,takze vsetko info mam iba z netu.ale myslim ze ta cukrovka je stejna ked mi nebude dodrzovana dieta zaberat tak by som musela pichat i inzulin.ale tomu sa teda rozhodne chcem vyhnut.
vcera to tu pekne zilo.ja to mam podobne jak babal 😵 😵 100% vita asi nie ale minimalne 50% uz som teraz.a jaksi nedokazem jest v zime tu vita stravu.zato v lete to je 75%.ja mam ale problem s tym ze manzel ma rad varene i maso.a ja nechcem aby sme sa stravovali kazdy zvlast.myslim si ze uzasne dat si spolocnu veceru ci obed a nemusiet mat kazdy nieco ine.
inac pusty by sa mali zacinat robit za uplnku a potom pri ubudajucom mesiaci. 😎
sari neviem ci mi dokazes pomoct s jidelnickem.ja totiz musim jest 6x denne a medzi tym 3hod pauzy.a jest musim pozde vecer a brzo rano aby telo nevylucovalo ketolatky ze hladuje.
mam ale super knizku z knihovny Lečba vyživou a tam som si nasla obsahy sacharidov u vsetkych potravin.

vikinka27
3. led 2009

baby, tak som sa zobudila nastavena na post - vobec nie hladna.... som sa rozhodla ze si ho dam. ved nemusim navsteve pomahat s jedlom 😉
ale: zacina ma boliet hlava. tipujem ze mam zahustenu krv, maly sa dost kojil aj v noci aj rano.
ked ale zacnem pit, tak budem hladna, vsak???? co by ste mi poradili????
(asi sa napijem, a ked budem hladna tak to este chvilu potiahnem....)

macik
3. led 2009

viki-mě na hlad pomáhala co nejteplejší voda-jako čaj..hlad to naopak zahánělo...

listicka77
3. led 2009

občas si říkám, jestli by to moje dítě víc nejedlo, kdybych mu předkládala lákavější lahůdky než ovozel. dneska k snídani zanedbatelný kousek jabka, k svačině zanedbatelný kousek pomela a k obědu půlka rajčete... ale je fakt, že jí rostou dva horní zuby a dost se kojí (jako ráno fakt chápu, že to jabko nechtěla, když předtím několikrát pila).

k obědu jsem měla misku pohanky a je mi to nějaké těžké do žaludku. ☹ možná málo koušu (ale snažím se!).

udělala jsem aspoň trochu pořádek (přesunula bordel z místa x na místo y) a na skříňku proti lince frkla malou plastovou přepravku na ovoce. nic estetického, ale na to v tomhle bytě totál kašlu. tak už tam odpočívá kilo pomerančů a mandarinek a půl kila citronů.

včera si chlap mlel mák na nudle, tak jsem mu řekla, ať umele víc a udělala kuličky - datle, rozinky, mák, slunečnice (jako makovníčky od lifefoodu, tam je ten mlák ovšem celý, mně ale připadá, že z toho mletého si tělo vezme víc a mé chuťové buňky ostatně taky).

jo a jak Jajinak chtěla ty kys. a zás. potraviny, tak mi zas došlo, že z obilovin je zásadotvorné jen proso, takže jáhly jsou možným kompromisem u kompromisníků. já teda nějak nemám potřebu (sama to prostě nepotřebuju, ale když mi někdo nabídne koláč, tak ho sežeru), ale třeba pro děcka... z jáhlů se dají udělat různé koláče, bábovky, dorty a tak, jenže problém je, že mě absolutně nenapadá, s čím by se to dalo udělat, aby to odpovídalo zásadám dělené stravy (ovoce ne, ořechy ne... ☹). ale co třeba taková napůl raw pizza - uvařit jáhly, z vychladlých uplácat placku, dát zapéct do trouby a pak na to dát syrovou náplň. 🙂 ale já jsem líná jak veš na tyhle složité dobroty. dost na tom, že občas vařím pro chlapa. na vita mě baví, že když má člověk náladu, tak může vyrábět pochoutky a la sunny raw kitchen, a když ne, tak schroupe vše v přirozeném stavu. 😉

listicka77
3. led 2009

androno, ještě mě napadlo, že při cukrovce je hodně důležité dodržovat dělenou stravu. ideální by asi bylo nekombinovat vůbec, prostě jíst vždycky jenom jednu věc.

tannawe
3. led 2009

listi diky za ty polevky! 😉

androna
3. led 2009

listicko delena strava by bola v pohode,akurat ale je to sakra dlho nejest 3hodky.

listicka77
3. led 2009

A proč nesmíš 3 h jíst? Když si dáš něco lehce stravitelného bez jakékoliv kombinace, tak bys mohla i dřív, ne? Jakmile ucítíš, že máš prázdný žaludek.

androna
3. led 2009

listi co som pochopila tak musim pocitat sacharidy a nesmiem viac nez 260g za den.a tiez su vsade.jedine co by som mohla sa cpat masom,mliekom,vajickami a hubami.ked si dam jablko s 2mandarinkami tak mi to pokryje snidani.ale myslim ze si hlavne telo zvyka,tak snad to bude po par dnoch lepsie.
Snidane 40g sacharidu 1krajec chleba s maslem a rajcatami
svacina 30g 250g jogurtu +50g lieskovce
obed 60g 200g ryze a maso
svacina 35g 1jablko 1pomaranc
1vecera 60g hlavkovy salat s dresinkom a syrom a zeleninou
2vecera 35g 1/2bananu 1mandarinka
listi tak nejak to vyzera.a to musim sakra kombinovat a pocitat.

androna
3. led 2009

http://www.rodina.cz/clanek4171.htm
tu to je pekne popisane.