Půsty, syrová strava a jiné ozdravné metody pro vaše zdraví

dgm
9. zář 2008

Setkali jste se uz nekdo s timto pojmem? Mate osobni zkusenosti?
Resenim vsech problemu tady na MK by mohlo byt prave seznameni se s pusty a nasledne s lecbou syrovou stravou. Nebo obracene, vzajemne to spolu ale souvisi.

At uz vezmu jakekoliv jednotlive tema tady na MK, pocinaje snazilkami a konce starostmi o svoje vlastni rodice nebo pribuzne, vsechny tyto nemoci a problemy maji jedno spolecne. Jsou resitelne a lecitelne. Bez vyjimky jakakoliv nemoc.

. U nekterych nemoci zabere spis ta syrova strava, u nekterych spis ty pusty. Nekdy je nutne to vzajmne zkombinovat. Pro neverici muze byt prvnim nakopnutim stranky www.pust.cz , www.vitarian.cz nebo na trhu je hodne knizek na toto tema. Mne se v posledni dobe jako nejlepsi zda knizka Roberta S. Morseho Zazracna detoxikace, kde je tohle vsechno hodne v kostce vysvetleno.

Jednou z detoxikacnich metod je prave pust. A o pustu by mela byt i tato diskuze.

dgm
autor
27. pro 2008

Ahoj, reaguju na posledni prispevky od Sylvar a doporucuju tento clanek:
http://vitarian.cz/view.php?cisloclanku=2008111801

Jinak, zaregistrovala jsem nove vanocni nadeleni, 🙂 Mirku, vitej tady 🙂 a diky za osvezeni toho babince 😀 😀 , tak se pustim do docitani a zatim ahoj.

listicka77
27. pro 2008

Mirku a jak jsi teda tohle forum našel? Jinak teda mluvíš jako kniha, ale praxe je občas jinde. Co se týká mých divokých kombinací: avokádo jím běžně s banánem nebo hruškami, medem a kakaem (nepraženým kakaem!) a když se chci hodně nasytit, tak i s těma oříškama. a no problem.

nemoc trvá, bolí mě v krku a klouby, tak dneska zatím půstuju. možná později si dám jabko nebo tak něco. včera mi bylo furt hůř a hůř, tak jsem si nakonec musela strčit prst do krku, abych vůbec mohla jít spát. avokádo mělo černé fleky, asi bylo přemrzlé, spotřebovala jsem ze dvou avokád lepší části, možná to bylo i tím...

agi, hehe hurá do toho! 😀

mirec2711
27. pro 2008

dgm: Dakujem za krasne privitanie 🙂

Musim inac povedat, ze ma velmi velmi tesi zaujem ludi, a hlavne mamiciek o surovu stravu, pretoze toto je najdolezitejsie, co moze byt pre zdravie dalsich generacii 🙂

Malokto si uvedomuje, ale surova strava je az tak prirodzena, jednoducha a cista v tejto dobe, ze je vlastne najmodernejsim a najzdravsim stravovacim smerom modernej doby 😉 a aj preto sa toho ludia boja 🙂 pretoze kazdy chce byt "in" ... a preto davaju na doktorov, media a tak... a toto zrazu poprie vsetko, co je "in" a obrati ich zivot naruby 🙂 a je to svojou jednoduchostou a prirodzenostou zrazu tak moderne, ze nikoho nic modernejsie nenapada... tato strava vsetko poprie... a aj preto sa ludia boja 🙂

Je omnoho dolezitejsie, aby tieto zmeny v stravovani podnikali hlavne zeny, pretoze zeny su citlivejsie, empatickejsie a inteligentnejsie vramci vnimania prirodzenosti, a maju k detom fyzicky omnoho blizsie ako tatkovia. Mamka vie zdravie dietatka ovplyvnit omnoho viac ako tatko. Preto Vam velmi velmi drzim palce, vsetkym mamickam, aj buducim mamickam, aj nemamickam 🙂

andulkaavetrelec
27. pro 2008

Dovolte, abych tu trochu oponovala. Syrová strava je sice báječná, ale je v ní hodně vlákniny, kterou byste museli rozdrtit, abyste získali maximum užitku z ní. Na druhou stranu si myslím, že když jí člověk méně, dokáže stravu lépe využít. Já bych rozhodně uvítala ve svém okolí nějaké vzory, tahouny, kteří se snaží s nadhledem a vyrovnaností jíst jen to, co uznají, že je pro jejich tělo vhodné, jenže člověk má kolem sebe lidi, kteří sedí u telky a cpou se cukrovím...Říkala jsem si, že si přečtu něco o indiánech apod. pro inspiraci.

Mirku, ono to těhotenství a kojení je opravdu náročné na stravování...

Pečivo v poslední době taky nemusím, hlavně to čerstvé...

mirec2711
27. pro 2008

listicka77 ... hovorim iba z vlastnych skusenosti, nejdem podla nicoho ako papagaj 🙂 ... knihy su pre mna iba zdrojom informacii, dolezita je vyskusana prax 🙂 ... inokedy listicka, co sa tyka tvojho pokrmu, to moze prejst lahko ... pretoze ti v zaludku nic ine nelezi a neblokuje to 🙂

sama si teraz uvedom...ked sa pozries dozadu, co si napriklad vcera okrem toho jedla, co si jedla den pred tym ...a uvidis, co vsetko ti mohlo este lezat v zaludku ... take mucne veci, mliecne veci, vajcia, maso (to je priklad len) ... mozu v zaludku lezat aj par dni ... no a ked v ten den si jedla napr. nieco mucne ... tak uz tu mas vysvetlenie... uz tam bolo to kvasenie znasobene este tym ... 🙂

Takze aj preto sa to neda porovnat... ze inokedy ti to robi dobre... a vcera ti bolo totalne zle 🙂

andulkaavetrelec
27. pro 2008

No a tyky si myslím, že věnovat se tolik přemýšlení o jídlu je trochu zbytečné.
Jako vegetarián (17-21 let) jsem byla taky nadšená, ale taky dost hladová...Vegetariánství je záležitost lidí ve věku cca 18-25 let, hlavně dívek, dle mého pozorování.
jak to na sobě pozoruju, mě vyhovuje jíst maso každý den a cítím se báječně. Hlavní je u mne vyhýbat se čokoládě a jiným sladkým shitům...

listicka77
27. pro 2008

mirku, jsem 16 (vlastně už skoro 17) let vegetariánka. takže maso mi v žaludku fakt neleží. mléčné výrobky jím naprosto výjimečně, pečivo taky velmi výjimečně. 25.12. jsem jedla cukroví, arašídy, sojovou sekanou, ale včera za celý den jen 2 mandarinky, 1 pomelo a kopec hroznového vína. pak tu divokou kombinaci s avokádem. ale mně nikdy neleží v žaludku nic dlouho, mám hodně rychlé trávení. 😵

mirec2711
27. pro 2008

odpoved pre andulkaavetrelec:

Andula, ta vlaknina ma velmi dolezitu funkciu, a hlavne v tejto dobe 🙂

Vlaknina je akymsi "cisticom" criev na jednej strane, pretoze je nerozpustna a tym padom nestravitelna.
A na druhej strane vlaknina viaze vsetky tazke kovy z hnojiv, postrekove latky, ktore moderne polnohospodarstvo vyuziva. To je uzasnou vyhodou pre ludi, ktori si nemozu dovolit biopotraviny ... napriklad u nas v Kosiciach su tak drahe biopotraviny, ze si ich naozaj nemozem dovolit ... a ako student uz vobec 🙂

Preto ak niekto argumentuje, ze ... ovocie a zelenina je predsa striekana. Ma pravdu. Ale ludske zdravie to ohrozuje minimalne, pretoze sa do tela dostane tak mizive mnozstvo tychto latok - prave kvoli naviazaniu na vlakninu a jej nestravitelnost, ze sa jednoducho takisto nestravia a vyjdu spolu s vlakninou von z tela 🙂 (strucne , ale myslim, ze jasne povedane)

s.arik
27. pro 2008

andulko, tady si s masem trochu vetřelec 😀 nic ve zlém.

pro mne je maso šit.

jinak vláknina je velice důležitá, a to s drcením je blbost, vláknina není vstřebatelná ani podrcená. slouží zato jako skvělý kartáč střev....

andulkaavetrelec
27. pro 2008

mirku, ale také se někde píše, že nadbytek vlákniny odvádí vitamíny a zhoršuje jejich vstřebatelnost
tvoje argumentace mi přijde trochu demagogická, ale třeba ti to bude fungovat

lištička je opravdu vytrvalec ve vegetariánství...

s.arik
27. pro 2008

Mirku,
kéžby ty svinstva zůstávaly na vláknině! Já si ale myslím, že něco přeci jen do těla přechází. Ale každopádně je nebio raw 1000x lepší než bio vařeniny, natož nebio vařené.

andulkaavetrelec
27. pro 2008

s.arik, ale téma nezní "vegetariáni"a ostatní, co žerete maso, a proto jste... tu nemáte co dělat

andulkaavetrelec
27. pro 2008

s.arik, tady nejde přece o vstřebatelnost vlákniny, ale těch vitamínů, co v ní jsou...

s.arik
27. pro 2008

andulko, já to nemyslela zle, klidně tu choď a povídejme si o půstech nebo ovoci...nemusíš být vegetarián, abych s tebou pokecala 🙂
jen jsem psala, že maso se mi nepozdává....určitě ne denně.

nejsem přesvědčena o prospěšnosti 100% veganství, protože třeba i kůň nebo kráva snědí spoustu "masa" - drobných živočichů co žijí na stéblech trávy.......já sama maso nebo ryby jím, ale max. jednou měsíčně.

s.arik
27. pro 2008

pokousaná zelenina - z té se vitamíny vstřebají. stačí zuby ne? nebo jsem nepochopila otázku...? 😕

mirec2711
27. pro 2008

andulko, na vela veci som mal este pred tym, ked som ziskal tolko informacii ako mam teraz, a taktiez praxe, velmi podobny nazor. Naozaj... takze dokazem pochopit aj teba. Podla mna sa zbytocne budeme hadat a vymienat si nazory, pretoze nasa "pravda" je ponimana z uplne ineho hladiska ako tvoja pravda...

Ty musis najprv vediet viac o tom, o com hovorime my . Ja som kedysi chcel tiez argumentovat kadecim, ale vzdy som sa iba zbytocne rozculil, pretoze mi vzdy ludia, ktori do toho videli viac nejako otvorili oci, az do tej miery, ze som si to zacal vazit 🙂 a rozmyslat, ze na tom asi nieco bude... a ked som tie informacie dostal, tak som pochopil, preco hovorili tak, ako hovorime my teraz tebe 🙂

Vela stastia 🙂

s.arik
27. pro 2008

hurá!!!!!!!!!!!!

http://www.cekujto.cz/find.php?search=Boutenko

zde různá videa, psala jsem hlavně o videu co má dvě části (3. a 5. na té straně) jmenuje se to Victoria Bountenko Interview 1 a 2, česky/slovensky to není, ale je tam titulků snad v 5 jazycích 😵 což já teda aspoň německy umím.

s.arik
27. pro 2008

tak se těším Mirku na tvou reakci, ale teď už se odpojuji, mám tu jiné povinnosti než jenom se vykecávat ☹
zatím čau.

andulkaavetrelec
27. pro 2008

s.arik, vidím, že nejsi tzv. "agresivní vegetarián", a to se mi líbí
Nevím, já myslím, že trávení člověka je také dané tím, co jedli jeho předci, prostě se geneticky modifikuje a my jako druh jíme maso a jiné věci, mléčné výrobky např., už hodně dlouho, přesvědčovala jsem manžela, že mléko je jen pro mláďata, ale on přišel s nějakým výzkumem, který potvrzuje, že člověk se už na mléko za tak dlouhou dobu adaptoval, a neumí ho trávit jen 10 procent lidí, u miminek je to asi jinak, ale to víme, že...

andulkaavetrelec
27. pro 2008

s.arik, zuby nestačí, kráva má třeba víc žaludků na trávení, my jen jeden...

dgm
autor
27. pro 2008

Andulko, ja nechapu, co se snazis tou vlakninou naznacit ???
To jako nejezte ovoce a zeleninu, protoze je v tom vlaknina a prave proto nedostanete z ovoce a zeleniny vsechny vitaminy?? Nebo jak to myslis?? Tak je podle tebe lepsi co? Diky, diky za zajimavy pohled na toto, treba mas zajimavy postreh, a me by prave zajimalo, jak to myslis...

andulkaavetrelec
27. pro 2008

no jen že je té zeleniny a ovoce potřeba hodně, nebo pít čerstvé šťávy na pokrytí vitamínů, mám to od našeho učitele biologie a i odjinud...

listicka77
27. pro 2008

andulko, jenže srovnávat s krávou je celkem mimo mísu. kráva je býložravec a žere úplně jinak než člověk. má tři žaludky, ale žere jen trávu atd. to vůbec nejde srovnávat s konzumací ovoce a zeleniny. 😉

s.arik
27. pro 2008

andulko, asi jsem se nevyjádřila jasně, teoreticky jsem pro vegetariánství, nejíst maso, jíst třeba max. jenom syrové (některé ryby se jedí syrové, mořské potvory, raw sýry a kefíry...)

a pokud tu čteš často, tak víč, že maso jím jednou za měsíc jenom proto, že mi to chutná, bohužel, a že má jinak manžel pindy.....takže kvůli rodinné pohodě si občas oběd dám. třeba na štědrý den jsem měla řízek, ale od té doby maso ne, i když chlap ho má 2x denně...

nechi jíst maso, jen jsem zatím srab ho vyloučit úplně 😒 a už fakt mizím, mám tu robotu...

andulkaavetrelec
27. pro 2008

jo, chápu, kráva tráva
ale někteří vegertariáni právě využívají takové modely
nebo jako: co se stane, když zavřete dítě do klece s jablkem a králíkem, co sní?
Myslíte si, že by ale dítě přežilo? vždyť je tu dospělý, aby ho naučil se živit, a to trvá třeba až do jeho 25 let, než si začne vydělávat...snad to pochopíte, jak jsem to myslela

s.arik
27. pro 2008

andulko, a gorily mají taky 4 žaludky, nebo si tu zeleninu upravují v odšťavňovači a ještě si to pyré pro lepší stravitelnost uvaří? 🙂

sylvar
27. pro 2008

dočtu až přijedem domů
a večer máme pijatiku, to asi ke zdravé stravě nepatří, co?!

dgm
autor
27. pro 2008

Andulkavetrelec: Pred tim, nez jsem se zde pripojila, jsem byla s nasim psem na prochazce... mame vlcaka, od rana jsem mela dve jablka, na prochazku jsem si vzala dva rapikate celery, celkem jsem z toho mela s bidou jeden, jenom par rapiku, vsechno na me vyskemral. I tak mam dost, do vecera to doufam bude stacit. Dokonce jsem si planovala pust, ale tak az nektery den ... Tim chci rict, ze mi opravdu staci ta jablka a nekolik rapiku, asi 8-9, za den. O zadna kvanta nejde.

s.arik
27. pro 2008

nechápeme.
mnoho lidí na syrové stravě vyrostlo a jsou daleko zdravější než běžná populace. viz milion fór o raw foodism, stačí použít google.com a uvidíš že to co ti připadá úchylné je dokonale životaschopné.

listicka77
27. pro 2008

sorry andulko, ale ten příklad s klecí a dítětem - tak tam zavři dospělého. taky sní nejdřív to jablko. na králíka dojde až t velkého hladu. dospělý ho sice dokáže zabít, ale jak si s ním bez nástrojů poradí dál, toť otázka. prokousat králičí kůži nebude asi zrovna úpně jednoduché.
jinak tohle téma je samozřejmě otevřené i masožravcům, ale jak sama vidíš z názvu, tak má být hlavně o půstech, syrové stravě atd. takže jestli chceš jen prudit... ale možná tě jen špatně chápu. 😉