Půsty, syrová strava a jiné ozdravné metody pro vaše zdraví

dgm
9. zář 2008

Setkali jste se uz nekdo s timto pojmem? Mate osobni zkusenosti?
Resenim vsech problemu tady na MK by mohlo byt prave seznameni se s pusty a nasledne s lecbou syrovou stravou. Nebo obracene, vzajemne to spolu ale souvisi.

At uz vezmu jakekoliv jednotlive tema tady na MK, pocinaje snazilkami a konce starostmi o svoje vlastni rodice nebo pribuzne, vsechny tyto nemoci a problemy maji jedno spolecne. Jsou resitelne a lecitelne. Bez vyjimky jakakoliv nemoc.

. U nekterych nemoci zabere spis ta syrova strava, u nekterych spis ty pusty. Nekdy je nutne to vzajmne zkombinovat. Pro neverici muze byt prvnim nakopnutim stranky www.pust.cz , www.vitarian.cz nebo na trhu je hodne knizek na toto tema. Mne se v posledni dobe jako nejlepsi zda knizka Roberta S. Morseho Zazracna detoxikace, kde je tohle vsechno hodne v kostce vysvetleno.

Jednou z detoxikacnich metod je prave pust. A o pustu by mela byt i tato diskuze.

macik
16. bře 2009

mně začínaj šťávy lézt krkem, hlavně teda proto, že furt točím jabko, mrkev, pomeranč a nemám tu už moc jiných variant, zato těch základních přehršel......budu muset jít nakoupit nějaké hrušky, ananasy apod., aby mi to zas šmakovalo....dneska jsem od rána na kopřivovém čaji a teprve jdu šťavit.....jednak jsem nestíhala a druhak se mi dva dny nepohla váha 😒

listicka77
16. bře 2009

maci, neboj, ono to pak zase půjde skokem. ale něco jiného pro chuť si určitě pořiď. 😉

arvetka
16. bře 2009

sari
měla jsem v sobotu mrkev z kaufu, naprosto nebio, a stejně byla úžasná 😵 snědla jsem celé kilové balení skoro na posezení🙂

jajinak
16. bře 2009

Lišti,to plochý břicho mi radši nepřipomínej.Cvičim 2x denně 10-15 min cíleně jen na břicho+půl roku skoro vita a NIC!Břicho úplně stejně velký jako před vita.Jinak úbytek váhy cca 8kg.

listicka77
16. bře 2009

jaji, to máš fakt blbý, já mám pocit zpevnění břicha i po těch pár cvičeních!

jajinak
16. bře 2009

No,před tím mi to tolik nevadilo,ale jak jsem celkově všude zhubla a to břicho vůbec,tak už mi to fakt s.ere 😠

listicka77
16. bře 2009

jaji, tak si pořiď bříško! 😀

jajinak
16. bře 2009

Jéje,potřetí už fakt nee!

listicka77
16. bře 2009

ale jaji, děti jsou radost! a dvě jsou málo! 😀

s.arik
16. bře 2009

česnek medvědí roste v lužních lesích, podél vodních toků...
u nás je to Poodří a podél Ostravice, vlhčí půdy, zastínění lesem.
ty listy vypadají hodně jako nějaká konvalinka nebo tulipány, ale prostě to voní a chutná jako méně štiplavý časnek, takže záměny s jedovatými druhy se nikdo bát nemusí.

lišti, gratuluji k rozjezení malé, počkej, ještě budeš litovat 😀 😀 to ovoce je fakt drahé 😢

jajinak, ty jsi mučednice fakt 😵 držím pěsti k půstu, mě se nechce do nich vůbec.

ale docela mi vyhovuje jíst ráno co nejpozději, počkat na opravdový veliký hlad (tak 2h po probuzení...)

lenkakt
16. bře 2009

maci, do mrkev+pomeranč+jablko si přidej zázvor. je to... božské!
kdo se někdy dostanete na pankrác do centra Arkády, tak tam v suterénu dělají čerstvé džusy (jsou teda fuj drahé, ale odpovídá to porci ovoce a centru prahy) a ten s tím zázvorem je boží
(tchýně bydlí přes ulici 🙂))

listicka77
16. bře 2009

sari, co se týká rozjezení, tak bych nepředbíhala, to mohl bejt jenom takovej menší záchvat. obědvala teda brokolici s žitnejma těstovinama a snědla toho taky poměrně hodně (zcela jsem rezignovala na vita, ona prostě toho ovoce moc nesní, kdežto různé vařeniny docela dlabe - a nedat nic jinýho nefunguje, to ona radši nejí vůbec). kolik snědla k sváče a k večeři nevím, byla na hlídání u našich.

listicka77
16. bře 2009

udělal jsem si dneska hugův vlašák a ořechové placky, budou zítra, mňam (teda jestli stihnou uschnout).

listicka77
17. bře 2009

tak jsem si dnes dala do smoothie poprvé zelený ječmen, protože špenát došel (v neděli v globusu jsem utřela nos, tam špenát ani polníček nevedou). koupila jsem si ho jako zálohu právě pro tyhle případy. od fy nástroje zdraví. no musím říct, že to zkazilo celé smoothie (teda jako dalo se to, ale žádná lahoda). a nechápu, že to někdo může pít samotné. 😝

macik
17. bře 2009

mně taky moc nejede, koupila jsem jednou a víc už nic...

jajinak
17. bře 2009

Lišti,já piju ob den ráno MJ ve vodě s citronem a chutná mi to 🙂 Do smoothie to občas dávám dětem a chutná jim to moc,ale říkám,že je to kiwi 😎 Dokonce i Lukášovi,kterej je na tyhle věci dost opatrnej.

jajinak
17. bře 2009

Půst zatím probíhá bez problémů,včera nasucho,dneska zatim taky,chtěla bych dát celej dnešek nasucho,zítra začnu s destilkou.V lidlu jsem dnes koupila 2kg siťky pomerančů za 30,vzala jsem 3,po půstu chci nějakej den šťávovat a pomerančovou šťávu miluju 😵 A kluci taky.Měli hrozno za 40,tak jsem ho taky vzala a zkusim taky pak odšťavit.I když to mám moc ráda celé,ale jednou tu šťávu musim zkusit.

listicka77
17. bře 2009

jaji, super že ti to tak jde (ale to tobě vždy, to už snad ani nemá cenu opakovat 😀). a ten MJ máš co za značku?

jajinak
17. bře 2009

Lišti,jen mi to klidně opakuj,ať mi to vydrží,děkuju 🙂
MJ mám od Lifefoodu,já ho piju ob den,když mám špenát,tak třeba ani ne tak často,ale špenát teď zdražili,tak už ho nekupuju tak často.Klukům ho dávám do smoothie občas,asi 2x týdně,žádnou listovou zeleninu mi nesní.Ze zelenýho akorát okurku,papriku a kiwi.
Ale už rostou pampelišky,tak tam budu postupně přidávat je místo Mj.

vikinka27
17. bře 2009

listi, k tomu stepankinmu jedeniu: aby si mala lepsi pocit: mne drobny robi to iste - mozem mu dat akekolvek ovocie a zeleninu, v akejkolvek forme (cele, nekrajane, nastruhane...), on si proste pocka na to, co chce (chleboviny, obiloviny...)
nastastie, posledne dni zacal akceptovat aspon zeleninove polievky 😅
priklad nezabera. ked si ja davam ovocie, da si radsej mlieko. ked si davam chlieb, da si so mnou.
tak to len aby som Ta potesila, ze nie si sama.

inak so mnou a surovou stravou momentalne bieda - nestiham sa doplnit do sytosti v medziobdobiach ked nejem (co pri 2 detoch je toho casu malo) a koncim vacsinou na blbostiach. takze som to teraz musela zrusit, z casu na cas nechavam aspon ovocne ranajky (ked nejdeme do hodiny vonku, inak sa opakuje hore spomenuty algoritmus), inak sa musim poriadne nazrat 😝
drobny sa este stale koji kazdu pol hodinu, holt tie vydavky musim niekde dohnat.... (aj tak este chudnem)
no a vecer mam vacsinou mlsnu, som slaba povaha 😔
toz sa tesim na jar a leto, ked to pojde samovolne nasurovo....
ale aspon Vas (obcasne) citam... a lubii nam nosi skvele kolaciky a vsetky novinky ;))))

jajinak
17. bře 2009

Tak jsem ještě dneska vydržela nasucho,ale zítra už budu pít.Jednak mám už velkou žízeň a taky mi dost ztmavla moč.Jinak si užívám to malinký bříško,vždycky při půstu mi splaskne a jakmile začnu jíst i jenom ovoce,tak se vykulí 😝
Ani jsem neměla moc času myslet na jídlo,páč jsem měla práci venku na zahradě a sázela jsem a sila zeleninu a přesazovala kytky.Zítra v tom budu pokračovat,tak snad to taky uteče.

Chci se zeptat,jestli někdo nevíte,jak se má sít špenát.Přímo semínko po semínku do země na záhon nebo se má předsít do kelímků a pak až vyroste,dát na záhon?Špenát jsem nikdy nesila.

macik
17. bře 2009

jajinak-prd tomu rozumím, ale řekla bych, že když vysadíš do kelímku, tak se tím nic nepokazí, ne?

listicka77
17. bře 2009

jaji, to se píše na pytlíkách se semínky, ne? a nebo si to najdi někde na webu. 😉

listicka77
17. bře 2009

a měla jsem dneska te durian, heč! je smrdutý, výrazný, osobitý a uchvacující (myslím, že bych snadno podlehla závislosti). milovníci syrečků, romadúru a podobných smrdutostí jistě snadno pochopí, že někdo může milovat smrduté ovoce. je úplně krémovitý, téměř pudinkovitý. 😵

jajinak
17. bře 2009

Holky díky,asi se to seje přímo do záhonu,já bych spíš tipla do kelímků a pak přesadit.Nic na tomhle obalu nepíšou,ale semínka jsou velký asi jako ředkvička a skleník je tam přeškrtnutej.

lenkakt
18. bře 2009

co si vzpomínám z dětství, špenátu byl vždy velký "sypaný" záhon, žádné předpěstování
sní se to pak najednou - asi 2 nůše listí a když se dělá český špenát, výsledkem jsou asi 2 kastrůlky ☹

doporučuju mangold (ten se užírá celý rok) nebo tzv. novozélandský špenát, to je podobné jako mangold. oboje je mňam a rostlina vydrží celý rok v záhoně, jen se ožírají listy.

hm... čas koupit semínka a vymyslet, jak dát juru na záda, abych mohla své 2m čtvereční taky něčím osázet

jajinak
18. bře 2009

Lenko díky 🙂 Myslela jsem si,že se to seje rovnou na záhon.Tradiční český špenát z něj určitě dělat nebudu,to je škoda,na to koupím ten mražený,chci ho na syrovou spotřebu.Mangold neznám,ale podívám se po něm,když vydrží na zahrádce i přes zimu,to je paráda.Dík moc 🙂

Jinak 3.den půstu probíhá dobře,už jsem trochu línější a unavenější,ale jinak nic,poprvé mám pocit,že bych to vydržela i déle,ale nechce se mi.Mám nakoupeno spoustu ovozelu a zítra se vrhnu na šťavení,tak 2 nebo 3 dny.

lenkakt
18. bře 2009

hele, vy se vyznáte i v dělené stravě: je ovesná kaše s rozinkami košer? nebo není? je to ovoce s obilím, co? nebo kaše slazená jablečným koncentrátem?
protože to jsou taková "zdravější" jídla než chleba se sýrem, které má adélka hodně ráda

jajinak
19. bře 2009

Lenko,ovoce i sušený ovoce se nemá kombinovat s ničím.Takže bohužel ani s kaší.Já to u čerstvýho dodržuju,ale u sušenýho až tak ne.Třeba si dělám makový kuličky-slunečnice,mák,rozinky nebo namočim oves.vločky s rozinkama.V žaludku mi to nešrotuje,je mi po tom dobře,tak tohle moc neřešim a jiný kombinace se suš.ovocem nedělám.

Jinak jsem dnes ráno skončila 3d půst,odšťavila jsem pomeranče,byl to zázrak po tom půstu 😵 😵 Před chvílí jsem odšťavila poprvé hrozno,je to taky vynikající,ale na vínu si pochutnám radši vcelku,je mi líto to odšťavovat.To samé s pomelem.A taky můj starý odšťavovač nechal při odšťavování vína hodně mokrou dužinu.

arvetka
19. bře 2009

lenko
jo, v rámci dělenky je košer, ale obecně platí, že ovocko (ani sušený), by se míchat s ničím nemělo 😉

já mám dneska v plánu celý den raw, potřebuju se zase trošku zlehčit 🙂 takže pro dnešek zatím 1/2 ananasu, 2 hrušky a 2 jabka🙂