Půsty, syrová strava a jiné ozdravné metody pro vaše zdraví

dgm
9. zář 2008

Setkali jste se uz nekdo s timto pojmem? Mate osobni zkusenosti?
Resenim vsech problemu tady na MK by mohlo byt prave seznameni se s pusty a nasledne s lecbou syrovou stravou. Nebo obracene, vzajemne to spolu ale souvisi.

At uz vezmu jakekoliv jednotlive tema tady na MK, pocinaje snazilkami a konce starostmi o svoje vlastni rodice nebo pribuzne, vsechny tyto nemoci a problemy maji jedno spolecne. Jsou resitelne a lecitelne. Bez vyjimky jakakoliv nemoc.

. U nekterych nemoci zabere spis ta syrova strava, u nekterych spis ty pusty. Nekdy je nutne to vzajmne zkombinovat. Pro neverici muze byt prvnim nakopnutim stranky www.pust.cz , www.vitarian.cz nebo na trhu je hodne knizek na toto tema. Mne se v posledni dobe jako nejlepsi zda knizka Roberta S. Morseho Zazracna detoxikace, kde je tohle vsechno hodne v kostce vysvetleno.

Jednou z detoxikacnich metod je prave pust. A o pustu by mela byt i tato diskuze.

s.arik
11. led 2009

jen piš o jídle, mi to nevadí, 100x horší je loupat Mirce jablíčka 😠

jajinak
11. led 2009

To je dobře Šári,že to snášíš dobře 🙂 .Já taky zatím nemám problémy ani chutě ani hlad.Nějak mi to rychle uteklo,celé dopoledne jsme moštovali a odpoledne jsme byli bruslit.Akorát mám už žízeň,ale dnes určitě dotáhnu suchej půst a protáhnu ho až do zítřka do odpoledne,páč jsem si nekoupila destilku a doměsta jedu až zítra kolem 15 hod.

Taky mi zatim řeči o jídle nevadí.

s.arik
11. led 2009

zatím žízeň není, jenom hlad, ale je to o dost lepší než minulé půsty 🙂
ale nepít do odpoledne asi nevydržím, nejspíše budu pocucávat od zítřejšího rána.

dgm
autor
11. led 2009

Ahoj holky
tak predne gratuluju Sarikovi k jakz takz pustu bez problemu a Jajinak totez, ale hlavne k tomu 100pro od noveho roku, fakt jses dobra...

Listi, ten dnesek si neber nijak tragicky, vcera jsem to myslela vazne 😎

dgm
autor
11. led 2009

Jo... a jeste jsem chtela... Sari, uz sis zajistila od Johandy tu destilku, jak ti jednou nabizela ? na zitrek?

johanda
11. led 2009

sari IP

vikinka27
11. led 2009

baby, ako je to s morskymi riasami klasickymi? musia sa varit? alebo staci ked ich namocim? (pridat do salatu)

listi, nerob si vycitky. ja pri tomto kojeni (cca kazdu hodinu) tiez surovu stravu nezvladam... ale hadam na jar a v lete prirodzene 😅
dovtedy mam vycitky a chodim tu k vam iba na smejdy 😀

s.arik
11. led 2009

na destilku jsem si vzpomněla až včera 😠 což jsem usoudila že johanda nestihne, takže jako vždy jedu na obyčejné vodě, ale až od zítřka. myslím že to zase tak strašné nebude 🙂 koupím si nějakou kojeneckou, hodně měkkou.

no a stejně jsme zítřejší sraz s johandou odsunuly, takže by mi to ani nemohla předat...

vikinko, jaké výčitky, i malé změny jsou fajn. kolik toho raw jíš, aspoň snídani nebo večeři? 🙂

lenkakt
11. led 2009

sari, držím palce! ať je ti jenom dobře.
já se k vám chodím inspirovat, protože sari tak báječně motivačně píše na AP diskusi, že se nedá odolat. jenže já jsem tak pažravá a mlsná... ale protože jsem věčně strašně unavená a není čas moc spát, tak jsem si řekla, že zkusím aspoň ta ovocná dopoledne. bůh mi přeje, ve sklepě jsou 2 obrovské bedny jablek od kamarádů ze zahrady, tak to by byl hřích neudělat, že... dneska dopoledne 4 jablka a banán a miska vlašáků a bylo mi ok, potom normální oběd, večer zeleninový salát (zelí, mrkev), ale mezitím i nějaký ten hřích (třeba ochutnávka nové verze bábovky, co jsem pekla mhd, mňam 😉, nicméně teď večer se opravdu cítím dobře a způsobně mlsám čokoládový sen (dárek od mhd) a ne tuny a tisíce jiných věcí.
celkem mě to zelí zalepilo, můj největší problém je totiž noční pažravost. bohužel už při kojení začínám i tloustnout... tak já to teda zkusím se necpat, hehe.

listicka77
11. led 2009

viki, já si žádné výčitky nerobím. co jsem začala koketovat s vita, tak jsem plánovala, že začnu zvolna a v zimě si vařené ještě nechám. a pokud mi to bude vyhovovat, pojedu od jara se snahou o stopro. a ono se to vyvíjí rychleji, než jsem čekala. takže prostě nějaké to klopýtnutí a silné chutě na neraw, pokud toho málo sním, to nic neznamená.
jen ještě občas hlodá červ v té základní motivaci. jako proč to všechno vůbec dělat? jo, ovozel mi chutná, ale ačkoliv nejsem člověk, co by v žrádle realizoval, tak občas si dát něco, co člověku fakt chutná, bylo prostě prima pošušňáníčko. no a vzhledem k tomu, že nemám žádné vážné zdravotní problémy... sari, jak ty tohle máš? jíš vita s nějakou ideou, že třeba nezhebneš v šedesáti na nějakou pitomou civilizační chorobu? nebo cítíš opravdu taaak velký rozdíl v tom, jak ti je na raw a jak ti bylo na normální stravě? bych chtěla zažít něco takového jako "po pár měsících na vita jsem nevěděla co s energií, tak jsem začala běhat. a po dvou letech jsem běžela první maraton" (sluníčko). jenže může kojící a nespící matka zažít vůbec takový příval energie? nebo je to tak, že mě vita vůbec drží nad vodou, když dlouhodobě spím kolem šesti hodin denně a to ještě max. 2-3 hodiny v kuse? jediné rozdíly, co zatím vidím - přestaly mi krvácet dásně, mám pocit, že jsem míň zahleněná. ale můj problém obecně je, že se svým tělem nekomunikuju zas tak dobře, abych si všímala kdečeho. a já si prostě nepamatuju, jak jsem se cítila před čtvrt rokem. a kdybych zas začla jíst úplně normálně, tak si taky nebudu pamatovat, jak jsem se cítila teď. achjo. 🙂

s.arik
11. led 2009

lenko, děkuju za názor, že někoho i motivuju, obvykle mám jenom pocit, že jsem tam za blbku 😀 ale to kvůli gedren, co do mě rejpá s pitím chcanek ap., já to od ní beru pozitivně, i když mi nadává do mimina.........no, proč nemyslet mladě i v důchodu? 😅 😵

lištičko,
idea, těžká ale velmi zajímavá otázka.
předně mám pocit, že vita je to jediné (!) správné stravování, přirozené, zdravé, bla bla.
dále mi to hodně chutná, to tedy vždy. já prostě miluju sladké chutě a ovoce je sladké 🙂
dále, nikdy mi nechutnaly obědy. je snad tak do pěti jídel, na kterých si pochutnám, jinak teplou stravu spíše bojkotuji.
dlouhý život je pro mne motivace, protože jsem hrozně zvědavá, co se třeba všechno stane, v mém životě, městě, ve světě 😀 né, nekecám, jsem na ten rok 2090 opravdu zvědavá!
aktuální zdraví je pro mne, přiznám se, motivace spíše v rovině teorie, protože jsem vlastně až nápadně "zdravá".

kromě akné, které je mi spíše lhostejné, a krátkozrakosti netrpím ničím jiným........ty oči, zatím tomu neumím věřit, že si je vyléčím 😔 věřila jsem tomu moc okolo 18let, chodila rok a půl poslepu úplně bez brýlí, cvičila............a výsledek nula. možná když bude strava výborná a časté půsty, možná, ale na chození bez brýlí už nemám nervy 😔

s.arik
11. led 2009

jo a mé plány: chtěla bych být dlouhodobě 100% raw, ale zatím mám pocit že bych se okrádala o některá potěšení, takže volím cestu nejméně 90-95% raw, zbytek libovolné i nezdravé a kyselinotvorné pochoutky.
ale doufám že mi časem přestanou chutnat 😎

listicka77
11. led 2009

Sari,
Gedren do tebe rejpe, "aby byla ňáká prdel", to si tak neber (ale ty nebereš, já vím). chápu, že na ni občas něco působí nevyzrále. jednak jsi teda poněkud mladší než my babizny kolem třicítky, tak na to máš právo, druhak možná některé věci jsou u tebe přímo povahový rys. jsi prostě taková extrémistka - někdy to vypadá, že až za každou cenu. 🙂

No jediné správné... to je sice hezký, ale člověk je strašně přizpůsobivej tvor a zvládne i to nesprávné... 😀

listicka77
11. led 2009

prostě občas mě popadnou ty touhy. taky těch jídel není moc - pár oblíbených polívek, dobrá pizza, mexická směs, zapečené brambory s brokolicí a květákem... no o moc víc toho nebude.

listicka77
12. led 2009

jo a ten řapíkatej celer chutná jako celer. 😝 to teda nebude můj favorit! myslím, že existuje spousta jiných zelených věcí k jídlu. 😠

lenkakt
12. led 2009

no, já osobně u vita-nevita mám hlavní problém, že vita je studené... já mám ráda teplé do bříška (třeba polívky, čaje apod.) máčená pohanka se strouhaným jablkem je moc dobrá, ale na mne je k snídani prostě studená...
mimochodem, podle ajurvédské diagnostiky jsem opravdu typ, kterému teplé jídlo vyhovuje a vyhledává je.

listicka77
12. led 2009

lenko, dyť čajíky klidně můžeš, to ničemu nevadí. 🙂 a polívky se dají dělat i raw. jen je problém, že pokud to ohřeješ na 45 stupňů, tak to není tak teplé, jak je člověk zvyklý.

elitera
12. led 2009

Holky, tak já nevim 😒 Během 4 hodin jsem do sebe natlačila pomelo, jsem zmrzlá jak sobolí hento a s neuvěřitelnou chutí jsem si k obědu dala lasagne od včera - ty mě konečně trochu zahřály. 😖 Kde se dá zjistit ten typ trávení podle ajurvédy, co se o něm zmiňuje Lenkakt?

listicka77
12. led 2009

elitero a jsi doma nebo jsi byla venku? ve správně funkčním těle by se teplo mělo vyrábět ve střevě trávením. ale o citrusech se teda říká, že ochlazujou.

s.arik
12. led 2009

lištičko, celer si velmi nadrobno pokrájej do salátu, tam se to ztratí, resp. ho příjemně zpikantní.....mi samotný taky nechutná, že by to byla pro mne náhrada pečiva a nabírala si tím pomazánky jako dgm, zatím nehrozí...........ale dobrá zpráva, vydrží v lednici strašně dlouho!!! mi snad i přes dva týdny a pořád byl jako z obchodu. takže stačí do každého salátu půl řapíku nebo kolik sneseš, to tam nepůjde cítit.

ad hříchy, mě taky těch pár jídel hrozně moc chutná, třeba zapečené brambory s cibulí nebo porkem a česnekem, i jenom vařené brambory holé, tomu neodolám, ale není to hřích na každý den, ta čokoláda je větší "klíště" 😀

půst ukončen, detaily mého bolu v dalším příspěvku...

elitera
12. led 2009

Lišti, přesouvala jsem se z domova do práce (tj. 2x asi 7 minut venku, jinak v teple).

s.arik
12. led 2009

Takže včerejšek úplně suchý půst, ani kapka vody do úst, ani čištění zubů, ani sprcha...jenom ruce se koupaly, tomu se s děckem nevyhnu. Byl hlad, byly chutě, ale ne vyloženě nevolnosti.

Dnes ráno jsem se probudila o hodinu později než obvykle, jenom proto, že po mě skákalo pročůrané a hladové dítě, u dveří kňučel pes. Jinak bych snad spala celý den. Zvedla jsem se do sedu, ale udělalo se mi strašně zle, takže honem honem nočník přisunout blíž k hlavě a zpátky do lehu. Ten nočník nebyl z noci vypláchnutý, takže moc nevoněl :D Bylo mi tak hnusně, že jsem se rozhodla ihned půst ukončit. No jo, ale bála jsem se vstanout 😀 a jít pro jídlo...tak jsem ležela asi 15min, než jsem se odvážila vstanout, jít na záchod na velkou, obléci se (sakra, padaly mi kalhoty, po jediném dni půstu!), přivázat a obléct dítě, jít vyvenčit psa...venku bylo řádně mrazivo a vítr mě málem shodil. Ale udělalo se mi na vzduchu lépe. Takže jsem si říkala, že vytrvám dál. Doma jsem dala Mirce jablíčko ať si poradí sama a zalehla do peřin. Vzbudila se o tři hodiny později v o nic lepším stavu a s velkými výčitkami, že jsem už zabila pět hodin, které jsem se měla učit na zkoušku. Takhle to dál nejde. Dala jsem si dvě jablka a ukončila půst. Musím být schopná se starat o psa, dítě, a naučit se 200 stran fyziky, kde máme šest vzorců na stranu...

Mám radost, že jsem dala alespoň jedničku, že přišla očistná krize, že jsem i po ní 3h nejedla, čímž jsem se snad dost pročistila. Během této jedničky jsem byla dvakrát na velké - také úspěch, dříve jsem vždycky vylučovala až jaksi po půstu...

Dnes mám v plánu jenom ovoce a chlorellu, zítra už klasické mé raw, včetně zeleniny, oříšků...na co bude chuť. Mám už asi 30 minut po těch jablíčcích a je mi blaze 😵 jdu se učit.

s.arik
12. led 2009

lištičko, ta kuchařka je senzační, mnoho receptů je vložených letos.........to je tvůj blog?! 😕 🙂

jajinak
12. led 2009

Šári,škoda,ale i tak jsi dobrá!Máš nevýhodu,že se musíš učit.Já zatím jedu dál úplně nasucho(kromě mytí rukou),ale už bych se fakt ráda napila,tak přemýšlím,jestli se teď pořádně napít vody z kohoutku nebo počkat do 16 h na destilku.Jako vim,že to vydržim,ale žízeň velká 😝 .Jinak mi není ani špatně,ani na zvracení,občas se mi jen zatočí hlava,ale jinak dobrý 🙂 .Dopoledne jsem byla s P.asi hodinu jezdit na bobech,tak to jsem chvílema teda lapala po dechu,jak mě proháněl,ale to nic,jedeme dál 😅 .

dgm
autor
12. led 2009

Sari, neni to zadne fiasko, samo ze vydrzet tri dny by bylo lepsi, ale to, ze jsi prosla mensi krizi,tak se z tela taky neco stahlo a pokud nepovrtas navratovku, tak taky pro svoje telo udelas hodene... Jsou lidi, co jedou zatim jedine jednicky, vic nedaji a taky delaji pro sebe vice, nez kdyby vubec nepustovali...

jajinak
12. led 2009

Jo a taky jsem byla včera i dnes na velké,čemuž jsem se dost divila,neb jsem jindy šla až po půstu 😕

dgm
autor
12. led 2009

Listi, recepty paradni, taky jsem si jich v noci vsimla na vit.cz, me nikdy nenapadlo nic vyfotit, ale nekdy ten stul vypada moc hezky, tak zkusim... vetsinou ale jim taky jenom mono, to by byl recept! Vem jedno jablko a snez, a jeste k tomu dodat fotku 😀

dgm
autor
12. led 2009

Jajinak, co k tomu dodat? Jen tak dal a vydrz 🙂
A ze chodis bez jidla na velkou... to nic neni, to se jeste dockas jinych podivnosti, ale chapat je budes, az k nim dojdes....

Jeste listi, jak jsi psala, ze driv ti krvacely dasne... tk me pri jednom delsim pustu, uz nevim, kolikaty den,najednou zacaly dasne krvacet a po par hodinach i v tesnem okoli zubu vytekat trochu hnisu... taky jsem driv mela nakroceno k paradentoze, tak po pustech se to uplne srovnalo...

jajinak
12. led 2009

Dgm,díky 🙂 Budu se snažit jak nejlíp budu umět 😉