Půsty, syrová strava a jiné ozdravné metody pro vaše zdraví

dgm
9. zář 2008

Setkali jste se uz nekdo s timto pojmem? Mate osobni zkusenosti?
Resenim vsech problemu tady na MK by mohlo byt prave seznameni se s pusty a nasledne s lecbou syrovou stravou. Nebo obracene, vzajemne to spolu ale souvisi.

At uz vezmu jakekoliv jednotlive tema tady na MK, pocinaje snazilkami a konce starostmi o svoje vlastni rodice nebo pribuzne, vsechny tyto nemoci a problemy maji jedno spolecne. Jsou resitelne a lecitelne. Bez vyjimky jakakoliv nemoc.

. U nekterych nemoci zabere spis ta syrova strava, u nekterych spis ty pusty. Nekdy je nutne to vzajmne zkombinovat. Pro neverici muze byt prvnim nakopnutim stranky www.pust.cz , www.vitarian.cz nebo na trhu je hodne knizek na toto tema. Mne se v posledni dobe jako nejlepsi zda knizka Roberta S. Morseho Zazracna detoxikace, kde je tohle vsechno hodne v kostce vysvetleno.

Jednou z detoxikacnich metod je prave pust. A o pustu by mela byt i tato diskuze.

listicka77
21. zář 2008

Jajinak: On si synáček koupí ve škole v automatu tyčinku Mars... 😉

listicka77
21. zář 2008

Chci se ještě zeptat, jak vita řeší tekutiny. Je mi jasné, že na vita stravě není potřeba tolik pít jako normálně, ale něco se pít musí, ne? Ale existuje taková obecná poučka, že se nemá pít zároveň s ovocem... Já jsem třeba zvyklá vypít ráno kolem půl litru.

Jo a vita si dost leze do peněz, což? (pokud člověk nemá vlastní zahrádku)

eliade
21. zář 2008

na stránkách vitarian.cz píší,že správný vitarián nepije vodu z vodovodu,že mu stačí šťávy z ovoce a zeleniny,či ovozel samotný......

babalala
21. zář 2008

Sari - tak se drž! To já bych nevydržela zas ty jednodenní, podle mě je to plýtvání energií. Když už překonám ten první hnusný, tak proč toho pořádně nevyužít?

Hehe - nechceš se stavit(pro šálu)? Byla bys teď levný host.. 😉

s.arik
22. zář 2008

takže jsem posnídala až teď, jedno jablko. dík všem za podporu🙂

ale včera byly asi 4 krize. nejdříve se mi jako vždy třepaly ruce. pak jsem šla venčit psa, někdo nakouřil ve výtahu, myslela jsem, že se zbliju, položím na chodník před dům a chcípnu😀 naštěstí bylo mokro, tak jsem si ani nesedla a nějak to se psem rozchodila. šla jsem spát dříve, dost jsem se potila a třepala, nakonec teda usla, po chvíli vzbudila, vyzvracela do nočníku (příhodně stále u postele), jen žaludeční šťávy....no a noc už pak byla docela ok. jsem moc ráda, že jsem večer nejedla, vyblila bych to stejně a ještě by mě mrzelo, že jsem nevydržela noc den i noc🙂
ty krize jsou myslím nějaké glykemické...tělo jakoby řvalo "došel cukr, poplach!!!" ale musí si holt navyknout na jiný režim (normálně je zvyklé na mega-dávky cukru). nehodlám sklouznout do cukrovky, babička ji měla jsem si o ni těmi sladkostmi koledovala taky.

lišti, pokud jím celý den vita (plus max. jednu čokoládu) nepiju vůbec nic, nemám žízeň, případně obden si dám hrnek vody z kohoutku. pokud ale ten den mám steak, pečivo nebo i zeleninovou polévku (!!!) okamžitě mám žízeň a piju hodně.

babolalo, stavit se můžu, co bys říkala pátku kolem poledne? to se budu vracet ze školy na celodenní jízdenku, tak bych ji mohla využít i na sraz🙂 (to jízdné mě teď ničí, dokud jsem byla student denního, jezdila jsem po celé Ově za pár kaček, ale už to padlo a měsíčník je brutálně drahý, fakt na něj nemám. tak cvakám a cvakám 🙄 )

s.arik
22. zář 2008

ještě jsem nenapsala, že jsme byli včera v Tescu - výborná půstová aktivita 🙄 😀 nákup:

mouky a droždí na chleba pro mhd (já už ho nejím tak dva týdny),
kefíry a jogurty pro Mirku,
ovozel hlavně pro mě: asi 5kg jablek, kilo citronů, kilo mrkve, 3 ledové saláty, kilo paprik a ještě něco...

cena 4 stovky, takže zůstávám i s vita na stejné úrovni výdajů jako dříve, odpověď pro lištičku... 🙂 prostě za měsíc asi ty 2 tisíce. možná 2,5 - občas něco donese mhd, ale málokdy.

samozřejmě je to u mě proto, že kupuju to nejlevnější 😔 banány jen do 22Kč, jablka max do 18Kč, jogurt půlkila do 11Kč a tak dále. ale jsem tak zvyklá od dětství, připadá mi to normální.

s.arik
22. zář 2008

plánovala jsem dneska čistě jablečný den, ale padá to: jablka nejsou zralé, jsou kyselé.
takže snídaně 2 jablka, za pár hodin si dám meloun, pak nějak prostřídám jablka, mrkev, citrony... a večer ledový salát.

maciku, s těmi ořechy jsem to nevěděla. třeba Walker má ty salátové recepty šíleně složité, hodně druhů ovozelu i s ořechy. já jsem naštěstí odmala jídelní separatista, nechutná mi vepřo-knedlo-zelo na jedné vidličce, zásadně sním všechno maso, pak všechno zelí, nakonec knedlíky s vodou 😀
no a jako vita jím všechno separátně, i ořechy, i třeba meloun beru jako jedno jídlo.

míchám jen to, co bych samotné nesnědla - řepu, celer a tak si nastrouhám s mrkví 🙂

a ořechů sním tak 10 lískáčů denně. semínek (sezam, slunečnice) okolo 1-2PL, někdy nic.

jajinak
22. zář 2008

Šáriku gratuluju k úspěšnému půstování,já začínám dneska a chtěla bych i zítra.Minule mi po 1.dnu nic nebylo,až ten 2.den to bylo horší.Odpoledne jsem začla být dost unavená a už jsem se pěkně zadýchávala.Chutě jsem ukočírovala,tak doufám,že to teď nebude horší.
Lištičko,ve škole si synátor nic nekoupí,páč mu dávám peníze akorát na autobus.A předpokládám,že by si nepůjčil,když potřebuje víc peněz,tak mi vždycky řekne.A myslím,že automat se sladkostmi tam snad ani nemají.Jedině,že by mu někdo něco dal.Ale určitě to nebude často.Vyslýchat ho kvůli tomu nebudu,pojal by podezření,že mi na tom nějak moc záleží a bylo by to ještě horší.Teď jim nainstalovali automat s mléčnými výrobky,můžou si koupit kreditky na mlíka a jogurty a krémy,samozřejmě si skoro všichni kreditky koupili,chtěl jí taky,ale vysvětlili jsme mu,že to není nejlepší,vypadá,že to pochopil,akorát mám obavu,že podlehne tlaku okolí.

s.arik
22. zář 2008

jajinak,
tak držím palce při půstu, jsi dobrá, že nemáš chutě, já myslím celý půst na jídlo a večer se klepu😀
myslím že si s tou kreditkou dobře udělala. pravděpodobně v automatu nebude čisté mléko nebo jogurty, ale hlavně doslazované "ovocné" jogurty, kakaa, přesladké tvarohové krémy a tak.
navíc, i kdyby tam byly i ty zdravější věci, většina dětí místo bílého jogurtu raději koupí termix nebo prince.

jím meloun, lahoda, tolik vody jsem už potřebovala. včera jsem nepila nic a dnes taky nebudu 🙂

macik
22. zář 2008

jajinak-nevím, jak je to teď, ale když jsem před pár lety učila ve státním školství, tak všude automaty na sladkosti byly ☹ ...přišlo mi to na hlavu padlý...pak začali jako vhodnou alternativu propagovat mléčné svačinky-pro mě z bláta do louže...

šarik-gratuluju k půstu, já takový dramatický stavy nemívám...jen ten hlad mě trápí i sedmej den....a občas mě hrozně bolej záda, jak se vyprázdní střeva a ztratí oporu...

jajinak
22. zář 2008

V tom automatu na mléč. výrobky je ochucené mléko,smetanové jogurty a krémy.Jsem teda zásadně proti tomu,aby to měl denně,což by určitě měl,kdyby měl kreditku.Klidně mu to občas koupím,až tak mě to nevadí,ale denně teda ne.
Ještě tam mají automat na ovocné pitíčka,ale jestli jsou tam i sladkosti,to nevím,ale možná,že jo.Zeptám se ho.Myslím si,ale že si určitě nic nekupuje.Nemá peníze.Budu se snažit to tak držet co nejdýl.Ale čím bude starší,tím to bude horší. 😒 Za čas bude chtít kapesný,něco mu budu muset dát,tak ale když si to utratí,má smůlu,víc nedostane.A vím,že když ty peníze má,třeba když jeli na výlet,tak si ty sladkosti koupil.No nedá se nic dělat.

s.arik
22. zář 2008

jajinak, neboj, až dostane kapesné, tak možná bude chodit s kamarády do kina nebo si šetřit na známky nebo jiné sběratelské volovinky a na jídlo mu nezbyde 😀

macik, moje paměti:
ZŠ nic (1991-2000)
SŠ (2000-2004) bufet=mini obchůdek se vším možným (pečivo, ovoce, jogurty, sladkosti, bagety), jeden nápojový automat
VŠ všude automaty nápojové, jen někde na sladkosti...

kristi
22. zář 2008

tady receptik se ln. seminkem: ale ten tavenak mi tam nesedi, asi se da nahradit necim jinym
http://www.mimibazar.cz/recept.php?id=26157

dgm
autor
22. zář 2008

Sari, gratuluji k podarene jednicce. Jses dobra, ze ses prekonala. Ja tyhle problemy nemivam, jenom jednou , kdyz se mi uz nekolikaty den pri delsim pustu spustila ryma a zaludek nestihal 😝 To trepani ruk taky neznam, nejspis to bude jak ty pises s tim cukrem, zkusim se podivat. Uz by to melo byt jenom lepsi.

Jajinak, tobe drzim pesti, ty uz jses zkusena 🙂 .

S tema deckama jsou a budou potize, to je tezke. Ale mohlo by te hrat, ze si aspon nejake ty sladkosti doma vykopenzuji a neudela jim to v tele takovou paseku, jako tem, kteri ovoce treba vubec nemivaji. Ony ty decka nejsou hloupe a samy na sobe citi, co jim dela dobre. Treba pred spoluzaky si neco koupit musi, aby nevypadly z party, ale doma to pekne dozenou, nemej z toho strach. Nebo se muze stat, ze tvoje dite svym pristupem jako silna osobnost klidne zpusobi ve tride revoluci a i ostatni decka budou chtit po rodicich ke svacine ovoce.

macik
22. zář 2008

šarik-ty seš o hodně mladší, u nás ani sš nic 😀 ...ale já mluvím o tom, kdy jsme se pohybovala na zš jako úča, což je 3-5 let zpátky a to teda sladkosti v automatech byly tady v brně všude 😒

dgm
autor
22. zář 2008

Jeste k tem oriskum a seminkam. Je na to takova dobra rada, ze by cely objem za den nemel prekrocit mnozstvi, ktere naberes jednou rukou. Proste male dite mala pest, velky chlap velka pest. Zkus si dat do misky orisky nebo seminka a nabrat, kolik se vleze do jedne hrsti. Samozrejme, ze jsem mela nekolik uletu, kdy jenom sedim a ujidam a ujidam, orisky z pytliku, samozrejme nenamocene ... Ono je na druhe stane dobre, si sam na sobe zjistit, co ti svedci a co ne... Stejne si kazdy sestavuje jidelnicek sam, nekdo kdo hodne tezce pracuje, ji jinak, kdo hodne sportuje jinak, nekdo chce nabrat svaly, nekdo zhubnout speky... Nechat si poradit, to jo, ale stejne je nejlepsi cesta pokus-omyl. Jak to potom chcete predavat svemu diteti? Nejlepsi je to vyzkouset sam na sobe.

listicka77
22. zář 2008

Babizny, roste mi osma, bolí to jak sviňa. Od večera nejím. Je rozumné střihnout si v takovýhle situaci půst? Nebo se mám radši nažrat sladkého, abych zapomněla na bolest? 😀

jajinak
22. zář 2008

Lištičko,jestli je to rozumný nevím,na to jsem v půstech ještě dost nezkušená,ale zase si myslim,že uškodit by to nemělo.Já bych to brala jako výzvu,když už nemám chuť ani hlad,tak bych si ten půst střihla.Myslim,že není rozdíl půstovat když bolí zub nebo když nebolí.Je to fuk,ne?A nebo jdi k zubaři.Já, když mě před lety bolela osma při růstu,už jsem musela k zubaři a ten mi odřízl kousel dásně,po znecitlivění a fakt se mi ulevilo.Musela jsem si teda vzít pak jeden ibalgin,ale pak už to bylo dobrý.

listicka77
22. zář 2008

Jaji, u zubařky jsem byla. 😵 Vypláchla, dala drén, zítra se uvidí, co dál. A s jednodenníma půstama zkušenost mám, takže vím, že nebudu mít takový problémy (třasy, zvracení) jako Sarik. I když při kojo jsem to ještě nezkoušela.

jajinak
22. zář 2008

A jo,já zapomněla,že vlastně kojíš.Tak to asi ne.Myslím,že Dgm psala,že při kojení se půstovat nemá.Tak se dej pořádnej kus žvance,ať na tu bolest na chvíli zapomeneš. 😀

listicka77
22. zář 2008

jaji, já myslím, že komu půst nedělá špatně, tak při kojo i v těhu může. teda jednodenní. delší samozřejmě ne, při něm už se hýbou ty škodliviny v těle. ale ten jednodenní je spíš odlehčení pro tělo než nějaký detox.

jajinak
22. zář 2008

Tak třeba poradí Dgm,jak je to s tím kojením.
Já si teda dělám naděje,že i při 2 denním půstu se nějaký škodliviny vyplaví. 😉

dgm
autor
22. zář 2008

Takze resite pusty a kojeni ...
No, tak ja osobni zkusenost s tehotenstvim ani s kojenim a pusty nemam, takze vam ani nedokazu popsat, co to s clovekem dela, ale zase muzu predat zprostredkovane zkusenosti ostatnich... Takze: Nejlepsi je, kdyz zena drzela pusty uz pred tehotenstvim, idealne 21, to potom dite prichazi do temer idealne vycisteneho tela. Ale i mensi delky se pocitaji. Pokud ma zena zkusenosti uz pred tehu, muze potom jednodennim pustem v tehotenstvi regulovat tehotenske nevolnosti, ktere ale ani vlastne nemusi prijit... Nikdy v tehotenstvi s pusty nezacinat nebo nedrzet delsi dobu nez pred tehu. Totez plati i pro kojeni ... Rekla bych, ze pokud se udrzuje zdrava strava, neni nutne v tehotenstvi ani pri kojeni pusty pouzivat, tim padem ani dite netrpi zadnou nemoci, kdyz je kojene zdrave se stravujici maminkou. Pokud je obcas nejaky ulet, tak maminka, ktera byla drive zvykla pustovat, muze napravu provest prave kratkym pustem. Rozhodne je to lepsi, nez spatnou potravu predavat diteti do mleka.

Jeste k jednodennim pustum, jak psala Listicka, tak je to hlavne odlehceni, ale podstatne... takze nekdo muze cely zivot klidne drzet jenom jednicky a je mu dobre, kdyz neni nucen si lecit horsi nemoci, staci to. Porad lepsi jednodenni pust, jak zadny.

K opravnym stavum v tele dochazi az po uplnem zastaveni prace zaludku, tj. az mezi 2-3 dnem.

dgm
autor
22. zář 2008

Vsimla jsem si, ze jsem zde nikde nenapsala, jak je dulezite, aby i tatinek mel co nejmin zasajrajtovane telo, proto by i on mel pri planovani rodiny udelat neco pro zdravi sveho potomka... Neni nutne si predavat nemoci z generace na generaci ...

s.arik
22. zář 2008

dgm, bingo. ale to bych se musela rozvést. mhd právě jedl - chleba (aspoň domácí se semínky) a k tomu vepřovou konzervu s hořčicí 😝 prostě mu to chutná, a když udělám jakékoliv pomazánky, taky si je sním 🙄
z ovozelu je ochoten pozřít přibližně jednou týdně okurkový salát, obden jablko a syrovou cibuli na chleba...

ho nezměním, tak si říkám, že dobře že dítě má živiny ve vajíčku od matky a od táty dostane jenom ty vypreparované geny 😀 a později bohužel i vzor co jíst 😖

taky je fakt, že na velké mhd smrdí jak tchoř, já vůbec. Mirka obvykle zavání tak středně, když má polévku a chleba, smrdí šíleně. pro mne taky důkaz, že na tom hnití ve střevě něco bude!

dgm
autor
22. zář 2008

Sari, ty si nemusis ani s manzelem delat zadne vycitky, vzdyt Miruska je zdrava... Delali jste co jste mohli, oba 🙂 🙂

jajinak
22. zář 2008

Hm,tak já jsem si myslela,že i při krátkým půstu se tělo aspoň trochu vyčistí.Teď čtu,že to začíná až po 2-3 dnech.Tak doufám,že mě to neodradí a ty 2 dny fakt vydržím.Jinak Dgm,zkušená určitě nejsem,mám za sebou pouze 1 dvoudenní půst.To je málo.

s.arik
22. zář 2008

jajinak, myslím že i jeden den je pro tělo prospěšné. minimálně to zlepšuje chuť k jídlu 😀 mám dneska hrozné chutě...chtěla jsem dnes vydržet jen na ovozelu, ale už jsem si dala citron s lžičkou medu a jestli to tak půjde dál, běžím večer koupit čokoládu 🙄 nebo už konečně objednám ten kakaový sen 🙂

dgm
autor
22. zář 2008

Jajinak, skodliviny se vyplavuji, to je jasne, ale k obnove organu dochazi az po zastaveni zaludku. Neztracej nadeji, i u tebe to probiha tak, jak ma 😀 . Vsechno , co odchazi pryc, je uz definitivne pryc, i pri jednodennim.

s.arik
22. zář 2008

hmm, tak biosféra má na webu že rozváží zdarma... a minimální objednávka za 300, tak to je dobré, ale jinde je minipísmem, že až při objednávkách nad 800 🙄
takžena kakaový sen asi kašlu ☹ ještě jsem nalomená, jestli nevzít nějaký ten super zelený ječmen, to jsou pálky, že bych hned 800 měla...

kdybych aspoň věděla, že mi ten sen fakt bude chutnat. maciku, jestli se slezem, musíš mi dát líznout! 😀