Půsty, syrová strava a jiné ozdravné metody pro vaše zdraví

dgm
9. zář 2008

Setkali jste se uz nekdo s timto pojmem? Mate osobni zkusenosti?
Resenim vsech problemu tady na MK by mohlo byt prave seznameni se s pusty a nasledne s lecbou syrovou stravou. Nebo obracene, vzajemne to spolu ale souvisi.

At uz vezmu jakekoliv jednotlive tema tady na MK, pocinaje snazilkami a konce starostmi o svoje vlastni rodice nebo pribuzne, vsechny tyto nemoci a problemy maji jedno spolecne. Jsou resitelne a lecitelne. Bez vyjimky jakakoliv nemoc.

. U nekterych nemoci zabere spis ta syrova strava, u nekterych spis ty pusty. Nekdy je nutne to vzajmne zkombinovat. Pro neverici muze byt prvnim nakopnutim stranky www.pust.cz , www.vitarian.cz nebo na trhu je hodne knizek na toto tema. Mne se v posledni dobe jako nejlepsi zda knizka Roberta S. Morseho Zazracna detoxikace, kde je tohle vsechno hodne v kostce vysvetleno.

Jednou z detoxikacnich metod je prave pust. A o pustu by mela byt i tato diskuze.

s.arik
3. kvě 2009

já dneska 100% raw a 300g čokolády 😀 😀 😀 😀 neraw 🙄

ale zjistila jsem, že mi moc chutná měsíčky pomeranče balit do čínského zelí a žvýkat.
chutná to jako pomeranč, jen je třeba více kousat, což je zdravé.
a ještě mě zasytily dva pomerenče a zelí za 2 kačky, místo obvyklé kilové síťky pomerančů a po chvíli zase hlad 😉

listicka77
3. kvě 2009

dobrý sari!

a když jsem ten lívanec jedla, tak jsem si uvědomila, že mám v batohu několik igeliťáků, takže jsem ho klidně mohla zabalit chlapovi domů. nojono, ale zas byl buddhistickej. 😀

kili
3. kvě 2009

mne sa celkom darí 🙂 a vypočítala som, že sa v pohode zmestím do 3€
ráno mám rožok obyčajný, ale dnes som objavila super celozrnné bagety, tak asi nakúpim tie a strčím do mrazáku, keďže sa mi nebude chcieť furt ich chodiť kupovať. no a večer jedno spodné stehienko robené na pare. bez mäsa by mi ten šalát asi moc nechutil. Ale zasítená som parádne a to fakt jem minimálne. a denne možno tak 10-20g čokolády, nie raw.
jo, a spravila som si jahodovú dreň 😵 mňam, je výborná, na miesto cukru som dala dobre zrelý banán. už viem, na čom budem žiť celé leto 😎
a včera som si dala cukrovú vatu a bola to chyba, po celodennom jedení ovocia som po tej jednej vate skončila tak príšerne presladená, že mi bolo zle a večer som bola príííšerne hladná, keďže mi nič nedala 😝 . no aspoň viem, a na budúce už ani nebudem mať chuť 🙂

kili
3. kvě 2009

sari, a to vážne zješ toľko čokolády? to si neviem predstaviť

dgm
autor
3. kvě 2009

Ahoj kili, jestli se ti bude zitra chtit, vyzkousej to ovoce rano, je to dost zasadni , v podstate asi jedina a nejdulezitejsi "narizena" podminka na vita.
Vychazi se z toho, ze ovoce cisti a tak jak dlouho jis od rana ovoce, v nejlepsim pripade cele dopoledne, tak tak moc se cistis od hrichu z predesleho dne. Idealni je zacit citronovou stavou do vody nebo nejakym stavnatejsim zralym ovocem, jeste je dobre zacinat jist az tehdy, kdyz je hlad, ne hned zrana jenom proto, ze je zvykem jist snidani. Takze jakoby na snidani ovoce, na svacinu taky ovoce, vzdyt prinejhorsim ten rohlik muzes mit v zaloze, pokud bys padala hlady. 🙂

kili
3. kvě 2009

dgm, no môžem porozmýšľať, dík za info
ja jem až neskôr, keďže najprv musím obriadiť deti a to mi vždy trvá večnosť

catf
3. kvě 2009
jajinak
4. kvě 2009

Dgm,zdravím,dlouho ses tu neukázala,jak se máš?

Catf,žádnou mašinu na mlíka nemám,normálně je mixuju.

Prvě jsem snědla kilo hroz.vína a jsem přeplněná.Proč nikdy neodolám a nedám si míň,když vím,že by mi to stačilo?Jsem prostě závislák na vínu 😎 😀 Ještě že jsou teď tak často ty akce.

milwa
4. kvě 2009

sari s tou cokoladou s tebou soucitim 🙂 Akorat posledni dny zjistuju, ze kdyz si ji dam, tak me to stejne nejak neuspokoji. Pravdepodobne proto, ze zeru mlecny cokolady a ne horky. Takze je to takovy sladky lepidlo, ze kteryho mi nakonec neni vubec dobre. Asi si na pripadny ulety zkusim koupit nejakou kvalitni cokosku s hodne kakaem. Kdyz jsem kdysi drzela dietu, tak to bylo fajn reseni, jak v ni bylo hodne kakaa, tak jsem toho nedokazala sezrat celou tabulku, ale jen ctverecek nebo dva.

milwa
4. kvě 2009

na tu veganzu me upozornila nedavno svagrova, kdybych nevedela co s prachama tak mozna. Pocitam ze fungovat to bude dobre.

s.arik
4. kvě 2009

catf, raw čokolády jsem schopná jíst taky stylem tabulka na posezení. a hlavně jsou drahé, nemám na to prachy.
detail je, že mi chutnají méně než mléčné čokolády....
zrovna ta třešňová mi chutná nejméně 😀 je na mě moc kyselá, já jsem vyznavač klasických sladkých chutí. takže ovoce a čisté čokolády, příp. s oříšky, to jo, ale ovocné čokolády jsou hnus 😅

taky je dobrý kakaový sen, ale při mé spotřebě minimálně (!) 100g něčeho takového denně, a když je doma víc, tak i trojnásobek..........fakt na to nemám prachy,
kdyby sen prodávali dole v krámě, MOŽNÁ bych dokázala si ho kupovat obden....ale asi ne. když si musím objednat na netu, tak sním tři sklenky za den a půl 😒

takže prostě konec stresování se v hlavě. jím všechno raw, co mi chutná a na co mám peníze, a k tomu mléčnou čokoládu.

jajinak
4. kvě 2009

Raw čoko už jsem dlouho neměla a chutná mi,asi objednám.Stejně si chci po dlouhé době objednat olivy a řasy do salátů.Ale je to všechno jako droga,když to mám,tak nevím,kdy mám dost,musím si určit denní příděl a hlavně ho dodržet 😀

catf
4. kvě 2009

sari, ja myslela, ze ta cena treba pomuze mnozstvi korigovat 😀
ja si kupuju jenom tuhle tresnovou raw..ty ostatni mi pripadaj takovy mdlejsi, asi mi prave vyhovuje ta nakyslost..a taky obecne u lifefood nemam pocit, ze si davam neco sladkyho=spatnyho, protoze obsahuji jenom samy dobry veci 😵
100g denne je dost, ovsem fakt je, ze kdyz tu row cokosku otevru, tak ji mam max na dvakrat a to se musim drzet 😀

mam od nich taky raw kakao(davam ho kasi)..koupila jsem ho primarne na pohankovy vitaplacky a je taky vyborny, takze ho ted budu davat alespon do kasi
kakaovy sen jsem nemela, ale tuhle mi rikala stazi(anastazie), ze mela lifefood cokosen(nebo neco takovyho) a prej hnus, tak nevim 😅

u te veganzy jsem prave nepochopila, co vlastne umi..jestli mixuje a filtruje a jestli se v ni rovnou vari treba ta ryze nebo soja..budu se muset poptat na netu

kili
4. kvě 2009

tak ja mám otvorenú čokoládu kľudne pri PC a vydrží mi tam týždeň 🙂 (a aj dlhšie, ak MM neodjedá 😠 )
kupujem si horkú nejak 80-86% podľa toho akú majú v obchode
mliečnu čokoládu vôbec nejem, je mi odjakživa strašne... neviem, taká silná, proste mne stačilo si k nej čuchnúť a mám dosť 😀 . Horkú som nejedla nikdy, dospela som na ňu možno tak posledný mesiac

k raňajkám, dnes som nestíhala si spraviť, tak som skúšala vaše odporúčanie a teda nič moc. vodu s citrónom apsolútne nehrozí, to som si dala hlt a ďalší by už asi zo mňa vyletel von 😅
a ráno len ovocie... zjedla som dva banány a jablko a bola som furt hladná a keď som prišla domov, tak som mala pocit, že zjem aj slona. takže teraz sa zameriam vprvom rade na chudnutie, lebo tých 20kg na vyše ma fakt sere a potom možno budem riešiť aj iné veci 😉 Ale proste takto mi to vyhovuje a som spokojná 😎

listicka77
4. kvě 2009

catf, jo veganza umí i ta sojová a rýžová mléka. včetně té tepelné úpravy. z raw čokošek mi taky nejvíc chutná třešňová, ale víš proč? pže je jen 60% (čistá 80%, konopná 70%). ale chystají se dvě nové příchutě! jedna z nich bude bílá.

sari, netrap se tím. jsi mladá, zdravá a silná. jíš mnohem zdravěji než dřív. prostě člověk nemusí být za každou cenu 100% vitarián. třeba do té fáze jednou dospěješ úplně přirozeně. a nebo taky ne. vůbec o nic nejde. 🙂

catf
4. kvě 2009

listi, mne odjakziva chutnaly cokolady s necim uvnitr..treba barrila(nebo jak se to jmenovalo..ta s mini kouskama orisku), vyhovujou mi ty maly kousicky 😵 tak to se tesim na novy verze cokolady😵

kili, nevim, jakou dietu drzis nebo co planujes dodrzovat, ale zkouselas nejdriv vysadit psenicnou, zitnou mouku, bilej cukr, mleko? to te donuti hodne rychle premyslet o alternativach - pro zacatek je to azaz zmena(pro velkou vetsinu cesky populace)
..rano si muzes udelat rychlou kasi(ryzovou, pohankovou) nebo nejaky muesli(treba oriskovo pohankovy), vyborna je i kukuricna krupice(uvari se s vodou, osoli) s kozim maslem a k tomu michany vajicko(teda jestli jis vajicka apod.)
treba takova ryze uvarena s ryzovym mlekem, trtinovym cukrem, kokosem, drcenym kardamomem a posypana skorici je skoro snidanoobed😵
.. a nasledne ti uz ani neprijde(az se zaludek zcvrkne), ze sis dala jenom dva banany a jabko, k tomu se dopracujes..nebo zkus nejakej ten ovocnej koktejl s rostlinnym mlekem
..ja kdyz jsem poprve vysadila veskerou mouku, tak jsem si pripadala, ze mam furt silenej hlad..porad jsem mela po ruce nejakou zeleninu ke chroupani..a ono se to behem tydne podda

kili
4. kvě 2009

catf, no ja jem ráno celozrnný rožok, maslo a šunku k tomu zelenina, celý deň ovocie a večer som tak presladená, že mám už chuť len na šalát ale aj s trochou mäsa na pare. takže v podstate vita tak s 80-90% 🙂

kili
4. kvě 2009

cha, tak vajíčka jem ale to tvoje ostatné raňajkové menu nie 😀
mne preto vždy stroskotali všetky pokusy o chudnutie, lebo ja množstvo vecí nejem, a tak mi nič nevyhovuje, ale surové jem toho dosť, tak som sa dala na toto a fakt my to moc vyhovuje 😎
a žalúdok sa mi už scvrkol, že cez deň jem tak dva banány, asi 3 jablká, ale to spolu so Samkom a to je tak všetko
dávala som link na jedel článok a mám pocit, že to fakt funguje. proste jem veľa ovocia, síce je kalorickejšie ako zelenina, ale dám telu vitamýni, ktoré si žiada a už po mne nič iné nechce, fakt nemám na nič iné chuť a to som si fakt nikdy nič nedokázala odoprieť

kili
4. kvě 2009

keď som napr. skúšala jesť tak, že udusenú rybu (al. kur. prsia) s troškou zemiakov a k tomu kopec dusenej zeleniny, tak som toho zjedla neuveriteľné kvantum a bola som za chvíľku hladná

catf
4. kvě 2009

kili a tenhle jidelnicek ti vyhovuje a hubnes?

kili
4. kvě 2009

catf, áno
je to divné? 😕
neviem presne s akou váhou som začínala, ale schudla som asi 2kg za dva týždne

kili
4. kvě 2009

oprava, 2kg za týždeň 🙂

milwa
4. kvě 2009

Ja jsem teda dnes rano snidala dva banany (stejne je mi rano blbe a jsem rada, ze si nemusim mazat chleba, ale staci oloupat banan, abych rychle neco dostala do zaludku) Pak behem dopoledne par jablek a hladova jsem se teda necitila, spis me furt honila mlsna...
Jo jak je to dopoledne s oriskama, kdyz doporucujete jen to ovoce, muzou se, nebo radsi taky pozdeji? A jaky a kde kupujete? Mam radsi shanet vazeny ve zdravych vyzivach, nebo jsou rozumne kvalitni i ty co se daji koupit normalne v obchode uz baleny v sacku?
A proc se dopoledne doporucuje jen ovoce a ne zelenina, zelenina organismus tak necisti?

Mozna bych si mela precist diskusi, ale jsem lemra, tak snad vas ty dotazy neotravujou.

catf
4. kvě 2009

kili, neni to divne, ta tvoje strava se mi zda dost dietni 😉
cetla jsem ten clanek z odkazu, co jsi sem davala, ale zda se mi to podivne vysvetleni reakce na sladke jidlo..kdyz si prectes par veci o glykemickem indexu a inzulinu, budes mit vic jasno, proc telo reaguje tak a tak na ruzne potraviny.. pro me mnohem prijatelnejsi(vedectejsi) vysvetleni 😅
http://cs.wikipedia.org/wiki/Glykemický_index

milwa
4. kvě 2009

A zeleninovy salaty jite bez zalivky? Se obavam ze by mi to nechutnalo.

s.arik
4. kvě 2009

milwo,
nejvíce se tělo čistí, když nemá zatížený trávicí trakt - trávení je totiž hooodně energeticky náročná činnost (mj. člověk po jídle potřebuje daleko více kyslíku, klesá mu energie atd.)

takže největší očisty jsou při půstu. a potom při jídle, které zatěžuje nejméně (=ovoce).
zelenina už je na zpracování náročnější a ořechy a semena ještě více, jsou totiž hodně tučná, proto je "nejvíce očistné" schéma:
snídám citron s vodou, svačím šťavnaté ovoce, obědvám ovoce, odpoledne zelenina plus semena plus oříšky.

kvalita oříšků..........netuším, na váhu nekupuju, jsou drahé. kupuju jen v akci balené v tescu. kvalitní ořech poznáš po namočení. ideálně bys měla všechny semena a oříšky máčet na 6-12 hodin, nebo až klíčit 2-5 dní. když je nabobtnalý ořech jako houba, je špatný. když je ....jako třeba pevný vařený hrášek nebo tak něco, je kvalitní. to poznáš brzo, jenom nevím, jak ti budou mokré ořechy chutnat, lidi jsou už na ty suché dost zvyklí. ale suché nemají tu správnou hodnotu, je to mrtvá hmota s inhibitory, bez enzymů a jednoduchých živin. ty vzniknou štěpením složitých živin až po namočení a během klíčení.

semena kupuju už jenom přes Lifefood.cz, mají půl a dvoukilové balení za dobré ceny v biokvalitě, dodávka až domů.
slunečnici, len zlatý i hnědý, pohanku....vše zužitkuješ i v domácí pekárně 😀

milwa
4. kvě 2009

glykemicky index mi taky pripada jako logicky vysvetleni. Docela mi pomahalo pri hubnuti, kdyz jsem zjistila, jak to s nim asi funguje.

s.arik
4. kvě 2009

zálivka:
nějaké raw zálivky: http://vitakucharka.blog.cz/

já jím saláty (tak jednou týdně) úplně bez zálivky, chutnají mi. jinak zelené přikusuju kusově k pomeranči 😀

s.arik
4. kvě 2009

GI je volovina nebo jsem vadná já 😀 😀 😀 😀 spíš já. byla jsem milovník chleba, brambor a sladkostí, a hubená jsem jak... 😀

milwa
4. kvě 2009

Ja ted uz mandle a liskace macim, co jsem je ochutnala u macika. Docela mi to vyhovuje, ale prave jsem nevedela jak dlouho maji byt ve vode, a jak mam poznat ze jsou ok.