Půsty, syrová strava a jiné ozdravné metody pro vaše zdraví

dgm
9. zář 2008

Setkali jste se uz nekdo s timto pojmem? Mate osobni zkusenosti?
Resenim vsech problemu tady na MK by mohlo byt prave seznameni se s pusty a nasledne s lecbou syrovou stravou. Nebo obracene, vzajemne to spolu ale souvisi.

At uz vezmu jakekoliv jednotlive tema tady na MK, pocinaje snazilkami a konce starostmi o svoje vlastni rodice nebo pribuzne, vsechny tyto nemoci a problemy maji jedno spolecne. Jsou resitelne a lecitelne. Bez vyjimky jakakoliv nemoc.

. U nekterych nemoci zabere spis ta syrova strava, u nekterych spis ty pusty. Nekdy je nutne to vzajmne zkombinovat. Pro neverici muze byt prvnim nakopnutim stranky www.pust.cz , www.vitarian.cz nebo na trhu je hodne knizek na toto tema. Mne se v posledni dobe jako nejlepsi zda knizka Roberta S. Morseho Zazracna detoxikace, kde je tohle vsechno hodne v kostce vysvetleno.

Jednou z detoxikacnich metod je prave pust. A o pustu by mela byt i tato diskuze.

jajinak
29. říj 2008

Kristul,já jsem zatím během 1,5 měsíce půstovala 2 dny a 3 dny.Nebylo mi nijak špatně,občas chutě,ale šlo to,2.den jsem se víc zadýchávala a jinak nic.Při 3 to samé,akorát to zadýchávání přišlo až 3.den.Jinak v pohodě.A kručelo mi v břiše 😀 ,ale hlad jsem nepociťovala.Určitě je to pro mě jednodušší,než když mám vydržet jen na ovozelu.To mám chutě větší.První den jsem nepila nic a pak trochu destilky.Příští týden plánuju půst už na 100%.

Kdo jste klíčil Alfalfu,jak dlouho to trvá?Mně se zdá,že z toho asi nic nebude a je to 3.den.

dgm
autor
29. říj 2008

Kristul, cetla jsem si, co jsi psala na vitarian.cz... Tak v prvni rade musis mit odhodlani a verit tomu, ze to zvladnes, ten jednodenni by ti nemel v nicem ohrozit kojeni, snad jenom, ze budes mit vic zizen, ale to se da taky vyresit.

Takze vsechno je napsane na prcnich stranach teto diskuze, ale pokud te zlobi oci tak to sem napisu ve zkratce: Den predtim jist lehce, tj. ovoce, hodne pit, co nejmin masa a mleka, zadne korenene jidla, nejlepe vubec nic z toho... koupit si v lekarne destilovanou vodu, nadestilovanou primo do skla, pokud nesezenes nebo nemas cestu do mesta, nahradi to nejaka hodne dobra kojenecka voda, znacku nevim... ale destilka je nejlepsi, nezatezuje zaludek a hlavne nespousti k cinnosti zaludecni stavy, zaludek tak nemusi nic naprazdno travit ... Takze od rana nic nejist ani nepit, jenom tu vodu, jak jsem popisovala... Co te ceka? Prvni den nic zvlastniho, pokud na to nebudes moc myslet, tak si ani nevsimnes, ze mas hlad, je to jako kdyz mas hodne prace a zapomenes se najist nebo nestihas... mohla by te taky zacit bolet hlava, ale prave v tom pripade se pije ta voda, mohla bys te bolesti predchazet, kdyz budes popijet preventivne, ale zase na druhou stranu, kdyz se min pije, tak se lepe cisti, je to vetsi ucinnost celeho pustu... Druhy den rano jist jenom ovoce, male mnozstvi, treba jedno jablko, poradne kousat, po malych soustech a az poradne rozkousane polknout, treba az za dlouho, za hodinu neco dalsiho, nejlepe zase cely den co nejlehci jidla, ovoce, nejakou lehkou zeleninku, hodne pit, uz muzes i normalni vodu, ovocne stavy, hlavne malo jidla a poradne kousat. Normalni stravu az prespristi den, protoze i den po pustu se telo cisti a dojizdi se prave ten proces zacaty pri pustu. To je vsechno, necekej nic dramatickeho, hlavne pri delsich pustech je to tezsi zvladat, ale na to prave existuji ty jednicky, aby si telo zvyklo.

kristulatko
29. říj 2008

dgm diky.
destilku nemam, ale kojeneckou shodou okolnosti mam (v panice pred kortikoidy jsem zakoupila dve i Nutrilon)...
zbytek zvladnu, uz jsem jakoze zacala, ponevadz jsem dnes nic moc nejedla, maso urco ne ani korenene, tak by to mohlo projit. co myslis? nebo je zacit rano lepsi?

ted me akorat napadlo, ze nevim, co pak. jak poznam, ze se neco zlepsilo nerku-li, ze zanet je pryc? nemuzu prece furt pustovat, tak to pak asi na masticky dojde, ne? nebo je to blbost, to by telo uz meloí velky zmatek? tohle jeste musim promyslet...
no, budu vas informovat

listicka77
29. říj 2008

Kristi, v souvislosti s problémy se zubama jsem dala dvakrát jednodenní půst, takže můžu říct, že při kojení to jde. jen teda si myslím, že u kojení by nebyl vhodný suchý půst. ale i tak jsem pila dost málo. Ale záleží, jak to máš normálně. Já první měsíce kojení pila mnohem víc než obvykle, teď už je to v normálu. Já teda piju normální vodu z vodovodu.

dgm
autor
29. říj 2008

Kristul, no to ma listicka pravdu, ze prvni mesice se pri kojeni vic pije... takze tady se musi skloubit to kojeni ze musis hodne pit a zaroven ten pust, ze pijes min, tak jak jsi zvykla pit ted posledni dobou normalne casto, tak trochu uber a dej si tu kojeneckou vodu, to by melo stacit...
Kristul, to prvnim pustem rozhodne nevylecis, urcite ti ale bude dobre, budes se proste citit lip, tak ja bych si byt tebou tohle po case zopakovala, treba po tydnu nebo po 10 dnech, pri pustu si urcite zadne leky ani masticku neber, uvidis az dalsi den, jak moc to bude ptreba, kdy mas jit na kontrolu? Tam by ti taky mely rict, jestli se uz neco zmenilo, kdyz to bude po dvou trech pustech, tak urcite vysledek videt bude ... Beres ted momentalne na neco leky?
Kristul, ja to nerada radim, protoze to sama nemam vyzkousene, ale jestli se citis na klystyr, tak to zkus, to by ti melo taky pomoct ulevit a rozhodne ti toho bude min kolovat krvi, kdyz se to rychleji dostane z tela ...
Kristul, tak planujes uz od zitrka? Jeste kdyz kojis, tak bych ti poradila jako jidlo posledni den vecer pred pustem hodne zelenyho, treba dobry salat, at ma mala neco dobreho v mliku, co potrebuje.

s.arik
29. říj 2008

alfa alfa 3 den ještě ne-e, mi klíčila 4 dny (aby byly výhonky delší než semínko), takže odhaduji že mezi 4. a 6. dnem ideální stav ke konzumaci. chutná lépe a jemněji než jiné klíčky...

dgm
autor
29. říj 2008

Jajinak, ja jsem to nikdy nezkousela, tak jenom pisu, co jsem v rychlosti zjistila na vitarian.cz:

Já mám s těmito semínky ty nejlepší zkušennosti. Klíčí jako divoká a nesmrdí. Jenže mě vůbec klíčky nechutnaj...
Postup ( v pokojové teplotě ):
Večer dát do skleničky ( klidně porcelánového hrnečku ) s vodou lžičku semínek. Nechat bobtnat.
Ráno vodu vylít (třeba na kytky jako hnojivo ) přes cedníček na bylinkový čaj ( kvůli velikosti dírek ). Semínka zůstanou na cedníčku. Je lepší je propláchnout pod tekoucí vodou, aby nesmrděla. Danou skleničku naplnit vodou ke dnu cedníčku, který je na skleničce.
Večer postup zrána zopakovat.
Tahle to stačí dva dny a alfa doroste do délky cca 3 cm. To je délka, kdy jsou klíčky křehké. Necháme-li klíčit déle, pak začnou být škrobnaté a příliš vláknité.
Dá-li se víc semen, tak se pak nevejdou do čajového cedníčku. Větší cedníčky mají zase velké díry....

s.arik
29. říj 2008

dgm, tak se naše příspěvky sešly ve stejnou chvíli tady i tam 😀
to je schiza

s.arik
29. říj 2008

klystýry jsou super, ale podle toho co ze mě lezlo, jeden nemá valný smysl, až řádka 5-7 po sobě (každý den jeden myšleno) je fakt efektní.

dgm
autor
29. říj 2008

Sari 🙂 vsimla jsem si toho i toho tveho dnesniho obeda. 🙂

listicka77
29. říj 2008

sari, já si dělala klystýry opakovaně a měla jsem pocit, že ze mě leze furt to samé. čím to? 7 dní po sobě, pak obden, pak ob dva dny atd. prostě se žádné takové ty humusy, co člověk najde vyfocené na webu, nekonaly. ani zápach se nijak nelišil.

dgm
autor
29. říj 2008

Jajinak, tak pridavam dalsi odpovedi, neco tam prislo az pozdeji:

http://forum.vitarian.cz/viewtopic.php?f=3&t=23...

s.arik
29. říj 2008

já taky žádné zrůdnosti nevytlačila, ale výrazně více to páchlo a bylo to jiné než po prvním nebo druhém klystýru.
čím to? nevím, asi ze mne lezlo těch milion čokolád....

jajinak
29. říj 2008

Dgm-díky.Už jsem si to přečetla na vitariánovi.Já jsem to dělala jako to dělám už leta s řeřichou.Na talířek dám navlhčenou vatu,na ní nasypu semínka a zvlhčuju rozprašovačem.Klíčí skvěle.Ale s tou Alfalfou to asi tak nepůjde.

Včera jsem si prvně koupila čerstvé špenátové listy a výborné!Akorát by to mohlo být levnější.

s.arik
29. říj 2008

špenát je fakt super, v Albertu stojí 23Kč/200g a to je na dva saláty, čiže pro mé potřeby je to levnější (a zelenější 😵 ) než ledový salát, kterého spořádám celou hlávku za 13 nebo více korun.

s.arik
29. říj 2008

dgm,
jak to děláš, že odkážeš přesně na konkrétní příspěvek? já to zkoušela ale vždy mě pak ten link házel nahoru příslušné stránky 😕

dgm
autor
29. říj 2008

Tak hlavne musim byt prihlasena, potom kliknu na profil toho cloveka, nebo svuj, tam se mi ukaze moznost vsechny uzivatelovy prispevky, kliknu a z tech prispevku si vyberu ten, ktery se zabyva tim mym problemem, treba v prubehu diskuze, tak kliknu levym ulacitkem na prejit na prispevek , oznacim a vlozim sem, zkus to

dgm
autor
29. říj 2008

Takze oprava, neuoznacuju prejit na prispevek, ale predmet prispevku, tj. presne ten ktery prispevek v te diskuzi.
Prejit na prispevek pouzivam pri oznacovani prispevku, pokud neco chci prenest z vyhledavani .

kristulatko
29. říj 2008

dgm, no ja jsem zacala asi pred dvema hodinama...ze jsem dnes moc nepojedla...nejaky chleba s Lucinou a hromada okurku a kedluben, co si pamatuju...

akorat s tema mastickama a kapakama je to tak, ze jsem mela neco v Po vecer, pak v Ut cely den a dnes rano jen prasek proti zanetu. pak jsem jela na tu kliniku, tak jsem nic nebrala a oni my stejne zmenili na jine prasky.
tak ted nevim, jestli jeste neco mam v tele anebo ne... 😒 kazdopadne to nove lezi na skrini.
jinak kontrolu mam za tyden. jeste to promyslim a uvidim rano, ted uz proste nejim...a zacinam mit zizen.
¨klystyr bych nedala ani omylem.

listicko, co jsi mela se zubama? jestli to tu nekde neni, vzdycky ty prispevky jen prolitnu.

s.arik
29. říj 2008

pokus, něco o MB a únavě, s čímž souhlasím na 100%, po vařeném se mi chce spát, jsem-li celý den na vita, nevím co je únava...
http://forum.vitarian.cz/viewtopic.php?f=3&t=19...

s.arik
29. říj 2008

funguje 😎

listicka77
29. říj 2008

Kristi, rostla mi osma, pěkně hnusně, dělalo to tam nějaký neplechy, tak ten první den, co mi tam MUDra cpala drén, jsem půstovala. Za týden nebo dva musela osma stejně ven, hnusná chirurgická extrakce, tak ten den jsem taky půstovala, kašovitou stravu až další den.

listicka77
29. říj 2008

Holky, dá se nějak obejít roční období a něco doma pěstovat? teda jako kromě řeřichy na vatičce? vyrostou třeba za oknem cherry rajčata? nebo je prostě toho světla málo - den moc krátkej?

Sari, přečetla jsem a četla dál, docela zajímavá debata... a nijak jednoznačná, řekla bych.

s.arik
30. říj 2008

lišti, já na pěstování moc nejsem, navíc máme kočku co všechno zplundruje, takže doma není jediná pokojová kytka 😀

ALE, živou potravu získáš přes zimu i máčením a klíčením. trocha semen a ořechů denně, hodně pohanky, jablka, mrkev, cibule, česnek, to může klidně pokrýt 80% jídelníčku, zbytek je třeba asi dokupovat z obchodu (ovoce, listovou zeleninu...)

dgm
autor
30. říj 2008

Listi, ze bych neco schvalne pestovala doma, tak to ne, vzdycky mam jenom rostliny prenesene z venku, abych mela cerstve zelene - pazitku vyryt ze zahonku do kvetinace, nebo skrojky od cibule nebo petrzele dane do vody, tak za chvili taky vyrasi nat, to je ale vcelku znamy postup ... Jeste vim neco, co nemam vyzkousene, ale je to na zpusob velikoncni vyzdoby, kdyz nekdo zaseje do kvetinace obili, tak ma na velikonoce nizkou "travicku" na dekorace na kuratka a vajicka, tak se tak da ziskat z jecmene vyhonky, zasejes do truhliku jecmen a nechas vyrust asi 10 cm, potom se to ostriha a mas cerstve zelene do mixu...

dgm
autor
30. říj 2008

Listi, jeste k te debate, jak tady dala Sarka ...
Ona prave tato cast neni primo typicka, je to spis okrajove vlakno, kdyz nevis, kam otazku zaradit... vetsinou se diskuze vedou jako tady na MK pod svymi nazvy, takze je spis vyjimka, ze prave v teto casti diskuze se zacalo takhle zajimave debatit... no k tem lidem, co se zapojili - je to z brezna, tak hodne lidi co si vzpominam, tak tam prislo certvych, teprve zacinali, tak spis pochybovali a shaneli informace, treba Neon, to je typicky predstavitel mb, chodi k nam pomerne casto a mame ho radi, ma prehled a je moc sympaticky, ale jak jsi jiste sama cetla, tak si stoji za svym, ... nebo Mandragora, ten v te dobe jenom shanel informace, zasoboval nas clanky, coz bylo dobre, ale k samotnemu vitarianstvi se porad jenom odhodlaval, to prislo na radu az pozdeji ... Takze aby sis udelala prehled o nazorech toho cloveka, tak bys musela precist nejlip vsechny jeho prispevky, jak se postupne s vitarianstvim seznamoval, jeho nazory, jak se menily, atd... ma to tak kazdy, Nekdy prijde na vita clovek, ktery tomu absolutne neveri, jenom nas chce zachranit od jisteho konce, postupem casu se nejak vyviji, meni nazor... Je to hodne stejne, jako kdyby okopirovala neco z diskuze BKM z prostredka, kde prijde maminka a boji se, ze tyrate deti a behem cteni a castejsiho seznamovani se zacne sama praktokovat a pozdeji uz treba i ona doporucuje jine mamince, ktera prave nakoukla....

macik
30. říj 2008

btw dgm.neměla jsi dojem, že mandragora je štěstíčko v přestrojení?

s.arik
30. říj 2008

holky, ten link jsem tu dala zcela náhodně, jen na vyzkoušení odkazu na konkrétní příspěvek uprostřed stránky. přečetla jsem jen ten jeden příspěvek.

pokud je to nějaká netypická část diskuze, nebylo mým úmyslem abyste četly zrovna tohle, pardon. vůbec jsem nechtěla vypíchnout, že je MB blbost, to néééé. fakt jsem náhodně otevřela půlrok starou věc, kterou jsem ani pořádně nečetla...

dgm
autor
30. říj 2008

Sari, to vubec nevadi, vzdyt neni duvod sem nedavat jakykoliv prispevek z diskuze, vsechny maji stejnou vahu, je zajimave se po case vracet k prvnim nazorum, jak se lidi vyvijeli ...

Maciku, to si pis, ze je to on, nakonec to chte nechte neprimo priznal... 🙂 Mne byl svym zapalenim docela sympaticky, skoro je skoda, ze tam prestal chodit... i presto, ze jsem s nim mela tenkrat mensi vymenu nazoru, ohledne Standy, tak mi nevadil a rada jsem si ty jeho studijni experimenty cetla...

macik
30. říj 2008

no, mě on už přišel fakt psycho, já na to neměla nervy..občas nějakej příspěvek normální, zajímavý, ale občas teda hlody a konflikty....fakt sebestřednej jedinec, uff