Půsty, syrová strava a jiné ozdravné metody pro vaše zdraví

dgm
9. zář 2008

Setkali jste se uz nekdo s timto pojmem? Mate osobni zkusenosti?
Resenim vsech problemu tady na MK by mohlo byt prave seznameni se s pusty a nasledne s lecbou syrovou stravou. Nebo obracene, vzajemne to spolu ale souvisi.

At uz vezmu jakekoliv jednotlive tema tady na MK, pocinaje snazilkami a konce starostmi o svoje vlastni rodice nebo pribuzne, vsechny tyto nemoci a problemy maji jedno spolecne. Jsou resitelne a lecitelne. Bez vyjimky jakakoliv nemoc.

. U nekterych nemoci zabere spis ta syrova strava, u nekterych spis ty pusty. Nekdy je nutne to vzajmne zkombinovat. Pro neverici muze byt prvnim nakopnutim stranky www.pust.cz , www.vitarian.cz nebo na trhu je hodne knizek na toto tema. Mne se v posledni dobe jako nejlepsi zda knizka Roberta S. Morseho Zazracna detoxikace, kde je tohle vsechno hodne v kostce vysvetleno.

Jednou z detoxikacnich metod je prave pust. A o pustu by mela byt i tato diskuze.

dgm
autor
4. lis 2008

Jajinak, pokud to preslo teplotou varici vody, 100 oC,, tak to urcite neni raw, ale caj se normalne pije , jenom malo vitarianu toto dodrzuje..., jsou dobre i vyluhy, jenom se to na delsi dobu namoci a vyluhuje se to do vody... Dobre je taky bylinky odstavit nebo rozmixovat s vodou a precedit nebo syrove zvykat... je to ale sila, treba medunka je hodne vyrazna ...

jabrunko
4. lis 2008

sojove mlieko sa robi z uvarenej soji, aj ked islo by asi aj z namocenej, ale neviem ako je to potom zo stravitelnostou ... hm, takze domaca majoneza je vlastne ok ... som prave nevedela, ci mlieko a vajcia sa neberu ak o zelenina, ktora presla nejakym procesom, teda traviacim traktom kravy, ci sliepky

smary boli 🙂 chodime tam tak raz do mesiaca, neznasam to tam, ale trampoliny sa Brunkovi pacia ... inak ma tam nic moc neoslovuje 🙂 ze by sme sa uz stretli 🙂 hm, ten vas kocik mi je povedomy ... sme sa asi par krat obisli, ze? nabuduce mozeme zajst na tu kavu 🙂 tie sipky asi cez noc, myslim, ze je o bomba na vitamin C

dgm- my sme vegetariani, takze maso 😝 mozno, keby som zila na dalekom severe, tak by som to dala ...

smary
4. lis 2008

hmm myslela som si to,ze to nebude raw,no nevadi,stale lepsie ako tetrapakove kravske 😝

jabru ano,prechadazali si okolo nas este v meste,kedze smirujem vo viacerych temach 😀 😀 tak som ta spoznala podla fotiek z kona 😅

jajinak
4. lis 2008

Dgm,samozřejmě,že máš pravdu,spletla jsem si to s tím,že bylinkové čaje jsou zásadotvorné.Syrové nejsou,ale zásadotvorné ano?A zelený čaj asi taky,že?

jabrunko
4. lis 2008

inak nedavno sme na AP riesili sojove vyrobky a soja vraj dost pobera sracky z pody, takze je najlepsia fermentovana, teda v podobe sojovej omacky, tempeh a miso ...

smary 😀

smary
4. lis 2008

jabru ale to predsa aj korenova zelenina berie sajrajt z pody,nie? a bio soja? ta by toho mala mat menej, nie? 😕

dgm
autor
4. lis 2008

Jajinak, tady u tech caju si nejsem tak jista... bylinkove by mely byt zasadotvorne, naproti tomu cerny caj a kafe kyselinotvorne... , kafe, tam je to jasne, kdyz je kafe prazene.
Ale jak uz jsem psala, na vita si clovek taky caj rad da, at uz bylinkovy nebo ja jsem jeden cas pila hodne i zeleny... tam nevim, jak to je, asi taky kyselinotvorny... Treba mam rada i ted roibos, tak jednou za cas...

dgm
autor
4. lis 2008

Tak zeleny stejne jako bylinkove caje je zasadotvorny.

jajinak
4. lis 2008

Jo díky,myslela jsem si,že to tak s těmi čaji je.

s.arik
4. lis 2008

hu, byly jsme plavat a pak u Johandy...super.

dneska jsem stála 5 minut u stánku s marlenkou - bouřilo se to ve mně...dokonce jsem si z domu vzala lžíci, že si jako koupím celý dort a vybagruju ho někde v parku po plavání 😀 ale nakonec jsem udělala s chuťí kompromis, marlenku nekoupila a místo ní vzala 2 banány a 150g lískových ořechů.....není to pro návratovku asi ideální, ale 100x lepší než medovník s mlékem, cukrem a bílou moukou - navíc by toho bylo podstatně více než 150g 😀

no je mi fajn, jen mám velkou potřebu pít.

myslím že ze své dosavadní zkušenosti mohu říci, že pokud jím správně, bohatě mi stačí deci vody s citronem ráno a odpoledne cca 0,4l pampeliškového čaje. Když jím nevhodně (i raw - moc ořechů) potřebuju pít více....

s.arik
4. lis 2008

sója.

vážení, vím o tom kulové, ale věřím tomu, že je sója spíše nevhodná, rozhodně je zbytečné z ní dělat každé druhé jídlo 😝 "sýry", "maso", "mléko", přílohoviny.....já soju nejím vůbec, dle mne je to jen finanční byznis - dobře se pěstuje a s trochou reklamy draze prodává.
copak není jedovatá, nebo jen některé složky z ní?
rostlina jako rostlina, jestli někdo jí 1x týdně sojové klíčky, proč ne, ale vařit ji a fermentovat a dělat z ní základ jídla se mi příčí.

s.arik
4. lis 2008

Morseho už jsem vrátila do knihovny, kdo ho čtete, mohly byste sem napsat, které byliny se mají povařit aby nebyly jedovaté?
jinak zkusím dnes pampelišku nevařit, ale odmočit ve vlažné vodě, podrtit, znovu odmočit a pak to vypít jako vlažný čaj...možná se donutit s trochou medu polknout i ten vymočený kořen 🙂

s.arik
4. lis 2008

čtu trochu o soji ve wikipedii:

Ve vyspělých zemích je většina sóji použita jako krmivo pro dobytek nebo je zpracována na olej a sójový protein, který se používá jako aditivum v mnoha potravinářských výrobcích. Sója je velmi bohatá na proteiny, navíc mají tyto proteiny vhodné aminokyselinové složení s vysokým podílem esenciálních aminokyselin, je chudá pouze na sirné aminokyseliny. Proto jsou sójové výrobky oblíbenou složkou vegetariánské stravy. Bohužel sója rovněž obsahuje některé anti-nutrienty, alergeny a vysokou hladinu fyto-estrogenů, které mohou být nevhodné zejména pro děti. Zdravý vývoj dítěte může rovněž ovlivnit vysoká hladina fytátů, které váží vápník a další stopové živiny a zabraňují tak jejich příjmu z potravy. Z těchto důvodů nejsou běžné sójové výrobky vhodné pro děti, vyrábějí se však specielně formulované výrobky s přídavkem vápníku a vitamínů, které je možné dětem podávat. Alergie na sójové proteiny je v Evropě a severní Americe poměrně častá. Tradiční asijská kuchyně využívá především fermentovaný sójový protein (sójová omáčka a podobně), ve kterém je hladina alergenů a antinutričních látek výrazně snížena.

Kromě potravinářského použití se sója používá v průmyslu pro výrobu bionafty, kosmetických přípravků, oleje, mýdel, plastů a podobně.

s.arik
4. lis 2008

a nevěděla jsem, co to je tempeh, tož googlím:

Tempeh je v Japonsku, Číně a Indonésii tradičně užívaný fermentovaný sójový výrobek, který se používá jako plnohodnotná náhrada masa. Připravuje se z u vařených, rozmačkaných a do bloků slisovaných sójových bobů s přídavkem bakteriální kultury Bakteri rhyzopus oryzae (oligosporus). Tempeh se nechává zrát podobně jako plísňové sýry. Výsledkem fermentace je sójový sýr se šedomodrou ušlechtilou plísní. Je ceněn pro vysoký obsah lehce stravitelných bílkovin, vápníku, fosforu, železa a vitamínu B12, jenž vzniká díky činnosti bakterií. Tempeh ceněn také pro vysoký obsah stravitelných bílkovin bez přítomnosti zatěžujícího tuku, čímž napomáhá růstu a obnově tkání.
Obsahuje minerály, a to v takových vzájemných poměrech, že jsou pro organismus nejen lehce vstřebatelné, ale i zabudovatelné do tkání a použitelné pro metabolismus.
Tempeh je významným zdrojem vitamínu B12 a to v takové míře, že při pravidelném požívání hradí dostatečně jeho potřebu v organismu.

................
co myslí tou plnohodnotnou náhradou masa? jako že to je stejně toxické jako maso? 😅 nebo že to má všechny esenciální aminokyseliny? budu se o to zajímat více...

macik
4. lis 2008

šarik-ty jsi toho morseho dočetla nebo ne?

s.arik
4. lis 2008

maciku, přečetla celého (jen jsem přeskočila ty strany kde byly jednotlivé byliny a jejich využití, to bylo jak telefoní seznam, takové věci mě nebaví)
bylo to docela dobré🙂

s.arik
4. lis 2008

tak můj zájem o tempeh opadl, googlím víc a všude jsou s ním jen vařácké recepty...ještě mrknu na vitariána.

já moc tyhle exotické superjídla nemusím, ale je fakt, že miluju tvrdé sýry a plesnivé a moc mi to chybí....

s.arik
4. lis 2008

tempeh http://forum.vitarian.cz/viewtopic.php?f=10&t=1384
tak nic no, na sýry zkusím zapomenout 😎

lenkakt
4. lis 2008

sari, já třeba miluju různé druhy tofu i tempeh, vita to asi není, ale dobré to je 😉 až tě přepadne chuť na klobásu, je lepší dát si třeba uzené tofu, než klobásu...

s.arik
4. lis 2008

leni, uzeniny mi nechutnají vůbec, ani uzené sýry...ale tvrdý sýt nebo hermelín miluju...to si raději koupím tohle než nějakou soju z Asie.

lenkakt
4. lis 2008

hehe, sari, hádej, čím krmili tu krávu, co dala mléko na ten hermelín? ano, sojou z asie 😉 je to bludný kruh. na tofu je potřeba méně soji, než na hermelín ;)

macik
4. lis 2008

šarik-tempeh mi chutná normálně syrovej nakrájenej a smíchanej se zeleninou-mňam 🙂

s.arik
4. lis 2008

😀 to je asi fakt 🙂

no jo, celá živočišná produkce je z etického i ekologického pohledu odsouzeníhodná. snad s výjimkou ekofarem, kde se krávy pasou na loukách a nechce se po nich 10x více mléka denně, než na kolik je příroda vybavila....ale i tak by se to mělo dít jen v malém...

jabrunko
4. lis 2008

sari, tempeh je fakt mnam a prirodny by ti chutil, ma na sebe presne tu hebku pliesen ako hermelin 😉

s.arik
4. lis 2008

tak jste mne přesvědčily, pokud to někde uvidím a nebude ten 100g flák staát 80Kč, jdu do toho...na ochutnání.

lenkakt
4. lis 2008

sari, já osobně třeba ten přírodní moc ráda nemám, mám raději ten uzený nebo smažený. stojí to zhruba jako maso (? - nevím, nekupuju), cca 35 Kč ten jeden kus.

s.arik
4. lis 2008

maso též nekupuju, ale hermelín stojí okolo 30-35Kč, tak ten syrový tempeh někdy zkusím. asi to bude i v tescu ne? kde? u sýrů nebo u "zdravé výživy"?

macik
4. lis 2008

šari, já to v tescu neviděla, jen ve zdravé výživě...ale nevylučuju to

listicka77
4. lis 2008

sari, no moc si toho od tempehu neslibuj. já to celkem můžu (občas), ale se sýrem to nemá společného vůbec nic.

tak dneska den jen raw.
dopoledne: 3 jabka, kousek hrušky
předoběd: pohanka mixovaná s rozinkami, banánem a trochou medu
oběd: polévka - rajčata, mladá cibulka, česnek, bazalka, mírně ohřáto (po obědě jsem byla nějaká unavená)
svačina: kus kokosu
večeře: salát z květáku, rajčat a okurky
ještě mám mandlové mlíčko a s něčím si dám mandlovou drť a uvidím, jestli to bude dneska všechno.
bylo to poprvé, co jsem měla raw oběd a teda trochu mě překvapilo, že jsem byla unavená.

jinak co se týká náhražek, tak se chystám zkusit udělat "jogurt", popř. i nějaký takový "tvaroh" z ořechového mléka. mám ještě loňské ořechy, takže spoustu materiálu pro experimenty. 🙂

s.arik
4. lis 2008

lišti, gratuluju, jsi dobrá jakou máš vůli!!! já měla za ty dva měsíce jen málo dní 100% raw 😔 😔 😔

tempeh - jestli to nechutná jako tvrdý sýr, proč to kupovat ☹ já chci mlsat sýýýýr 😀