Půsty, syrová strava a jiné ozdravné metody pro vaše zdraví

dgm
9. zář 2008

Setkali jste se uz nekdo s timto pojmem? Mate osobni zkusenosti?
Resenim vsech problemu tady na MK by mohlo byt prave seznameni se s pusty a nasledne s lecbou syrovou stravou. Nebo obracene, vzajemne to spolu ale souvisi.

At uz vezmu jakekoliv jednotlive tema tady na MK, pocinaje snazilkami a konce starostmi o svoje vlastni rodice nebo pribuzne, vsechny tyto nemoci a problemy maji jedno spolecne. Jsou resitelne a lecitelne. Bez vyjimky jakakoliv nemoc.

. U nekterych nemoci zabere spis ta syrova strava, u nekterych spis ty pusty. Nekdy je nutne to vzajmne zkombinovat. Pro neverici muze byt prvnim nakopnutim stranky www.pust.cz , www.vitarian.cz nebo na trhu je hodne knizek na toto tema. Mne se v posledni dobe jako nejlepsi zda knizka Roberta S. Morseho Zazracna detoxikace, kde je tohle vsechno hodne v kostce vysvetleno.

Jednou z detoxikacnich metod je prave pust. A o pustu by mela byt i tato diskuze.

lenkakt
21. říj 2008

dgm, nějak mi tu zlobí síť a zmizel předcházející příspěvek: můj muž myslel glosu k rodičům tak polo-vážně. oni opravdu dodnes věří, že budu zas v jídle poslušná a manžel ví, že směřuju k veganství, takže jak říká on "připravoval půdu".

a jinak fakt, ten dort z vitarian.cz je úplně super, druhý den ještě lepší. sari - to je lepší než marlenky ;)

s.arik
21. říj 2008

leni, který dort přesně myslíš?

koukám na ty dva základní, a nic moc - ořechy, datle, bobulové ovoce....nezní mi to lákavě a musí to státmajlant 🙄
tesco - čtvrt kila borůvek nebo malin 69Kč...
datle mi nikdy nechutnaly.
mandle jo, ale taky nepatří k levným.
strouhané jablka nesnáším.
NIKDY jsem nejedla bublaniny, jablečné štrůdly a podobně, blé, sladkosti z ovoce se mi hnusily. celé jablko je ok, strouhané nepozřu 😲

achjo, jak se ochutná čokoláda, nic sladkého už není lákavé 😢

i když, přemýšlím, marlenka mi jede a je z medu a ořechů...ale když smíchám med s ořechy, tak nic moc, chybí mi tam to mléko a moučné těsto 😕

listicka77
21. říj 2008

sari a jaktože ti zase čokoška chutná? já dneska neodolala a koupila nutellu, dle složení jsem usoudila, že to zas taková trága není (na rozdíl od jiné levnější), ale je to teda na můj vkus strašně sladký. kdyby tam toho cukru byla polovina, tak si mlaskám ještě víc.

udělala jsem si mandlové mléko, chutná mi celkem i samotné, ale budu se rozmazlovat, přidám trochu vanilkového cukru (mám ze zdravé výživy - fruktóza a vanilka, žádná sacharóza a etylvanilin).

ta pomazánka z brokolice - no já si právě nepamatuju, co všechno tam bylo a v jakých zhruba poměrech.

jajinak
21. říj 2008

Dgm,s tím vita bez půstů jsem to nemyslela tak,že je to Tvůj názor,vím,žes psala,že si to myslí Pavel,jen jsem to zkrátila a možná to tak vyznělo,promiň 🙂 .

s.arik
21. říj 2008

lišti, chutná mi méně než dříve, 5 dní jsem na ni neměla chuť, ale poslední dva dny zase jím.

ale zase tolik mi to nevadí, jedna čokoláda a (právě teď) půlkrajíc domácího chleba, zbytek dne vita, to je docela ok...

jenom salát viz výše mi nestačil, přitom ho byla mísa....a tak mám v sobě 5-6 kousnutí do chleba a ještě chroupu další ledový salát

lenkakt
21. říj 2008

sari, dělala jsem tohle:
http://vitarian.cz/view.php?cisloclanku=2004021901

mám tady totiž spoustu loupaných mandlí, manžel mi přivezl z makra asi 4 kg balík. (při kojení mívám hroznou spotřebu, tak jsme jich koupili dost, protože zkrachoval nejbližší krámek, kde jsem si je kupovala).

odhadovala jsem cenu: cca 10 Kč datle, asi 80 Kč ty mandle, jablka ze zahrady, banány cca 10 Kč, kokos mletý stoletý ze špajzu, to mi na celý dort přijde ucházející - nedělám dorty zase tak často 😉

a dobrota byla vypít tu vodu, co se v ní mandle máčely. a nemám mixér, jen ponornou tyč, takže jsem nejprve ručně mlela na mlýnku na ořechy, pak jsem mixovala tou tyčí... no nebylo by to na každodenní použití.

s.arik
21. říj 2008

ok leni, až seženu datle, vyzkouším, udělám nejdříve malý zákusek, zda je to vůbec poživatelné 🙂
dík

lubii
21. říj 2008

Dievčatá,minulý týžden sme v Metre kúpili odšťavovč Kenwood, stál síce 4000sk, ale je výborný. Teda aspoň zatiaľ. Skúšali sme len mrkvu. To sitko nemá taký kónický zošikmený tvar, ale je to normálny valec, takže dužinu nevyhadzuje von, ale ostáva tam a celý čas sa odstreďuje. Nakoniec je skoro úplne suchá.

Ja šťavu nemám rada zriedenú, radšej takú 100% 😉 ,to si radšej dám predtým pohár vody.

listicka77
21. říj 2008

Přemýšlela jsem, jak naložit s mandlovou drtí, co mi zbyla po přecezení mléka a nakonec jsem to smíchala s nutelou, mňam! jináč jak mě te´d honí mlsná, tak jste mě nějak nalákaly na ty raw dobroty, budu muset něco pořídit. navíc máme v ústí eshop s možností osobního vyzvednutí nebo rozvozu zdarma, no paráááda! (bez téhle diskuze bych o něm vůbec nevěděla; dokonce tu máme dva!, našla jsem je na stránkách lifefoodu)

anastazie
21. říj 2008

ale voda z tech mandli by se asi nemela pit, ne? ty mandle se maci kvuli tomu, aby se ve vode rozpustila nejaka kyselina, ktera se jinak vaze na mineraly a snizuje tak vyziv.hodnotu tech orechu (akorat jsme to probiraly s holkama na jine diskuzi-z moji hlavy to neni 😉 )

dgm
autor
21. říj 2008

Ahoj, tak jsem to zase stihla pred pulnoci, cim dal tim driv, to je fajn. chci vam napsat, co jsem ted cetla, ale nejdriv odpovim na Anastazii - tak kdyz je to namocene chvili, tj. par hodin, tak tu vodu poutivam, ale kdyz to nekdo maci dyl, treba schvalne nebo zapomene, tak se to musi slit a proplachnout, protoze to uz potom spis smrdi... ale na tuto tvoji informaci se zeptam, jak to znaji ostatni, trba mas pravdu, ale ja to ted nevim...

Takze kvuli cemu pisu... hledala jsem pro listicku ten recept - a nenasla - a cetla jsem si ve starych prispevcich u stanfy v denicku, jsou tam okopirovane nektere prispevky odtud z MK, tak jsem si to pripomenula, je to sranda...

dgm
autor
21. říj 2008

A chyba. Mezitim co jsem to psala, tak jsem musela jit otevrit, protoze se vratil teprve syn ze skoly!!!!??????
a nez jsem to dopsala a odeslala tak je pres pulnoc.

listicka77
21. říj 2008

no já to měla namočené hoooodně dlouho, tak jsem to taky slila a propláchla.

anastazie
21. říj 2008

tedy jestli jsem to spravne pochopila 😉
prekokopirovavam:
"mandle a vubec vsechny orisky namacim pres noc, kdyz zapomenu, tak alepson na dve hodiny a pak dobre proplachnu ve vode - krom toho, ze treba mandlicky jsou vyborne, tak jeste rozpustite tzv. kyselinu fytovou (doufam, ze se to tak prelozi, v aj je to phytic acid), ktera se vaze na mineraly a snizuje tak vyteznost orisku
...
melo by se to tak delat se vsemi seminky a orisky, ale ja to delam tak ze dvu tretin. Seminka namacim skoro vzdycky, protoze je davam rano do kase a orisky si nekdy koupim, kdyz na ne mam chut a jim je v praci nebo po ceste - tak ty jim nenamaceny. Tu kyselinu fytovou take potrebujeme, ale staci treba z celozrnneho peciva. "

takze vitarianum to zjevne vadit nebude 😀 ale nekterym ostatnim, kteri neji pouze ovozel, asi ano..

dgm
autor
21. říj 2008

Jenom me ted napadlo, jak by to bylo s tou kyselinou, kdyz nekdo nenamaci a nahaze do mixeru suche mandle a dolije vodou a hned mixuje?

anastazie
21. říj 2008

no tak ta asi zustava nerozpustena na te slupce? na mandli a clovek to pak vypije,ne? 😀
ja to tam zkopcim 🙂

anastazie
21. říj 2008

(teda samozrejme se pak nasledne rozpusti v te vode a pak se vypije stejne)
no, mozna to jenom zbytecne resime (ale kdyz uz to namacim, tak me pred tim taky napadlo, co s tou vodou, jestli ji neni skoda)..

dgm
autor
21. říj 2008

Tak jeste pockej s tim kopirovanim, ja jsem se zeptala na vitarian.cz, taky nevim vsecko 😎 😀 ... behem zitrka nekdo odpovi.

dgm
autor
21. říj 2008

Tak tady jsem nasla dva rozdilen nazory. Prvni je kladny, popisuje vitane ucinky na zdravi:

http://toxicology.emtrading.cz/modules.php?name...

a druhy prave spis podporuje tu informaci od tebe:

http://www.agronavigator.cz/az/vis.aspx?id=76776

s.arik
22. říj 2008

nechce se mi spát.

syn přicházející o půlnoci ze školy je fakt vtipný. ujel mu asi autobus 😀 😀 😀

kristulatko
22. říj 2008

holky, spousta odkazu na recepty na vitarianovi se mi neotevre, ani ten na ovocny dort. vam taky, nebo delam neco spatne?

jinak po ranu byla trocha ovoce, ale ja fakt nemam hlad. Terca nasla ve spajzu emco musli cokoladove, tak jsem to "zachranovala" nektarinkou a broskvi. a kupodivu od plne sladke misky preskocila k ovocnemu talirku a spasla ho prvni! ¨vzdycky ji to nakrajim na kousky a dostane svou malopu vidlicku s drzatkem jako nberuska a tim sni vsechno. a kdyz zapomenu, vzdycky si o ni rekne! 😉
takze deti asi nebudou uplne "blbe", co? mozna "pokazene", cokoladove musli zmizlo taky, ale jaksi na etapy...

a kdyz jste byly u tech "vedecky podlozenych datech", proc se ma dopoledne jsit spis ovoce? a proc mam po ranu mnohem mensi hlad? kdyz mi cely zivot vtloukali do hlavy, ze snidane je zaklad a musi byt poradna...

sari, pekne vycerpavajici odkazy na vitarianovi a skvela propagace konika 😎 kdyz jsi tak internetove sectela, nemal bys neco k homeopatikum pred ockovanim...pulrocni prohlidka se blizi a asi uz to neobhajim, nevim ☹ proste nevim.
jinak napisu i na AP diskuzi, tusim bubacca by o tom mohla vedet...

s.arik
22. říj 2008

kristulátko,
recepty se mi otevírají, ale klidně ti sem dorty překopíruju.
homeo před očko neznám, při a po očko se dává thuja...potenci a dávkování nevím, nedávala jsem

ad jíst/nejíst dopoledne čti můj včerejší dotaz a odpovědi zde http://forum.vitarian.cz/viewtopic.php?f=3&t=19...

s.arik
22. říj 2008

Jablečný dort "Vitarián"

Potřebujeme:
mandle nebo jiné ořechy
datle
mletou skořici
jablka (červená, sladší)
banány
citronovou šťávu
strouhaný kokos

Postup:
Nejprve potřebujeme vytvořit oříškový základ (na jeden středně velký dort potřebujeme cca 400g mandlí a 150g datlí bez pecek): mandle/ořechy namočíme do vody na několik hodin. Potom je scedíme a rozdrtíme v mixéru nebo GREEN STARU spolu s datlemi. Výsledkem by mělo být hutné homogenní těsto. Přidáme trošku skořice. Z tohoto těsta vytvoříme korpus - vtlačíme ho do formy na dort přičemž je třeba, aby měl korpus vyšší okraje (aby měl tvar mísy).

Jablečná náplň:
Oloupaná jablka nastrouháme najemno, nebo rozemelem pomocí Green Staru či podobného odšťavňovače. Rozmícháme s vyzrálými banány v poměru asi 3 : 1. Do této směsi přidáme strouhaný kokos a citronovou šťávu podle chuti (můžeme přidat namletý zlatý len, který potom náplň ztuží). Touto náplní pak vyplníme korpus po okraje a vrch dortu ještě posypeme kokosem. Necháme uležet.

anastazie
22. říj 2008

dgm, vsak jsem pak jinymi slovy psala, ze vitarani asi tu vodu muzou bez obav vypit, pac nepredpokladam, ze ji celozrnne pecivo napriklad 😉 ale my, co jime i jine potraviny (odkud tu kyselinu ziskame), se tomu mame vyhnout, by toho uz jinak bylo zbytecne hodne a snizovalo by to hodnotu tech semen a orcechu, ne? ja ji kazdopadne vylivam, oriskum zdar, mizim pracovat 🙂

s.arik
22. říj 2008

Mražený ovocný dort

Potřebujeme:
mandle nebo jiné ořechy
datle
vaše oblíbené ovoce (maliny a borůvky)
avokádo
pomerančová šťáva
pár kapek citrónu

Volitelné ingredience:
malé a/nebo najemno nakrájené ovoce pro ozdobu,
med

Postup:
První věcí, kterou musíme vytvořit, je oříškový základ:
ořechy nasekáme nebo rozdrtíme v mixéru nebo GREEN STARU spolu s datlemi. Tuto směs ořechů a datlí musíme dostatečně homogenizovat - dobře promíchat. Vytvořenou směsí uděláme na talíři nebo táce korpus.

ovocný krém: Dalším krokem je vytvoření ovocného krému. Námi vybrané ovoce, avokádo, pomerančovou šťávu s kapkami citrónu rozmixujeme v mixéru a následně rozetřeme na již hotový základ. Ozdobíme dalším ovocem a necháme vychladit. Můžeme zvolit buď lednici nebo mrazničku. Po dostatečném zchlazení můžeme servírovat a vychutnávat si náš skvělý recept.

Náš tip:
Nejchutnější kombinací jsou maliny s borůvkami viz. obrázek. Nebo také verze z manga a jahod bez avokáda. Do ovocného krému můžeme také přidat med či vanilkové koření.

s.arik
22. říj 2008

Medové lněné placičky

Potřebujeme:
200g semen zlatého lnu
nastrouhaný čerstvý kokos
mandle nebo jiné ořechy
rozinky
skořice
med

Postup:
Lněné semeno necháme namočené v hrnku do té doby, pokud nevypustí sliz. Poté přidáme ostatní ingredience (mandle a oříšky necháme namočené přes noc ve vode) a smícháme je se lnem. Med a skořici přidáváme dle vlastniho uváženi a podle toho jak chceme mít placky sladke. Po smícháni všech ingrediencí nastává formovaní "těsta" na pečící papír. Děláme tenké placky cca 4mm. Necháme schnout při pokojové teplotě nebo použijeme dehytrátor nastavený a max. 40 stupnu.

Poznamka: Můžeme přídávat i sušené jablko, banán a jiné ovoce. Pokud nemáme k dispozici čerstvý kokosový ořech, můžeme použít strouhaný kokos.

s.arik
22. říj 2008

Raw Balls - cukroví z ořechů a sušeného ovoce

Potřebujeme:

* ořechy či jiná semena (mandle nebo vlašáky, lískáče, paraořechy, slunečnice, kokos či strouhaný kokos...)
* sušené ovoce (nejlíp rozinky nebo datle)

Volitelné ingredience:

* skořice, anýz, hřebíček a další oblíbená koření
* sezam, mák, strouhaný kokos, karob nebo cokoliv čím chcete výsledné cukroví obalit

Postup:

Vybrané ořechy nebo i směs rozmixujeme v kuchyňském robotu (lze použít i sekáček na ořechy nebo struhadlo a mlýnek na maso).
Poté přidáme do sekáčku k ořechům přibližně stejné množství rozinek nebo datlí. Poměr ovlivňuje konzistenci a chuť, takže přidáváme podle chuti a v sekání pokračujeme až do vzniku jemnější lepivé drti. Následně přidáme koření podle chuti.
Směs důkladně prohněteme (olej z mandlí a ořechů prospěje i vašim dlaním), pro zlepšení konzistence si můžeme vypomoci i trochou vody.
Hotové těsto můžeme rovnou konzumovat nebo tvarujeme například kuličky, jež pak vyválíme v kokosu, karobu nebo čemkoli jiném co vám k tomu chuťově sedne.
Některé odzkoušené kombinace:

* mandle, rozinky, skořice, kokosová moučka
* vlašské ořechy, rozinky, kokosová moučka
* kokos se slunečnicí 3 ku jedné, datle, kokosová moučka
* slunečnicová semínka, rozinky, zázvor, mák
* mandle, datle, karob

Naše tipy:

* Ořechy můžeme předem mírně namočit
* Pokud těsto opravdu dobře vypracujete, nemusíte se omezovat na tvar koule
* Může sloužit jako ideální vánoční cukroví
* Po přidání hrubě mletých či celých ořechů a semen nebo rozinek můžete vytářet "muesli" tyčinky
* Pokusujte

s.arik
22. říj 2008

tak to bylo všechno ze sekce Sladkosti.

zbytek zase jindy 🙂

mihapiha
22. říj 2008

Na ten jablečný dort mám zálusky, fíky už jsem zakoupila, ale likviduji je s úspěchem a to bez dortu. jinak kdo jej dělal at podá reference.

kristulatko
22. říj 2008

sari diky moc, jsi nej 😉