Půsty, syrová strava a jiné ozdravné metody pro vaše zdraví

dgm
9. zář 2008

Setkali jste se uz nekdo s timto pojmem? Mate osobni zkusenosti?
Resenim vsech problemu tady na MK by mohlo byt prave seznameni se s pusty a nasledne s lecbou syrovou stravou. Nebo obracene, vzajemne to spolu ale souvisi.

At uz vezmu jakekoliv jednotlive tema tady na MK, pocinaje snazilkami a konce starostmi o svoje vlastni rodice nebo pribuzne, vsechny tyto nemoci a problemy maji jedno spolecne. Jsou resitelne a lecitelne. Bez vyjimky jakakoliv nemoc.

. U nekterych nemoci zabere spis ta syrova strava, u nekterych spis ty pusty. Nekdy je nutne to vzajmne zkombinovat. Pro neverici muze byt prvnim nakopnutim stranky www.pust.cz , www.vitarian.cz nebo na trhu je hodne knizek na toto tema. Mne se v posledni dobe jako nejlepsi zda knizka Roberta S. Morseho Zazracna detoxikace, kde je tohle vsechno hodne v kostce vysvetleno.

Jednou z detoxikacnich metod je prave pust. A o pustu by mela byt i tato diskuze.

macik
13. led 2009

tak jsem dneska v šest skončila s půstem...původně to měla být jednička, tak v tomto směru dobrý, ale dneska v poledne jsem začla doufat ve trojku a takhle to pokazím...ch jo...no neva, nejpozději příští pondělí jdu zas na to...mnohem horší je, že jsem sežrala ooooobrovskej kus chalvy-sice bez cukru, ale stejně je to přesladké lepidlo-chudáčci moje střeva....asi by to chtělo zejtra zas odlehčit...

lenkakt
13. led 2009

zdravím, děkuju sarikovi a lištičce za recept na makové kuličky. už jsou ve špajzu a podstatná část též v mém a adélčině bříšku. tyhle věci jí moc chutnají a jak ráda mlsá, budu to dělat.
dala jsem do toho moc vody, takže jsem zahušťovala jako obvykle ještě mletým kokosem.

s.arik
13. led 2009

tak já dnes dělala makové koule i sluněnku, kdo si chce počíst, tož tady:
http://forum.vitarian.cz/viewtopic.php?f=9&t=14...

maciku, super i že si tu jedničku protáhla, já teda pokud by nebylo předem v plánu 2 nebo 3, tak bych půst neprotáhla 😉

lenko, taky jsem to měla řídké, vidíš kokos mne nenapadl, ač ho používám hojně ve své obvyklé verzi ořechy-kakao-rozinky-kokos.
ale tentokrát jsem chtěla zkusit fakt jenom mák-slunečnice-rozinky, a taky dobré.

lenkakt
13. led 2009

maciku, nic si z toho nedělej, já zase navzdory přesvědčení, že nebudu po večeři už nic jíst slupla právě 3 kousky čokolády merci, protože jsme tu seděli s mhd a cosik plánovali a on chtěl mlsat... 😠
ale už tři dopoledne snídám jablka, pohanku, banán... co je zrovna po ruce a opravdu se cítím dobře. tak tak nějak tajně doufám, že mě to pročistí a postupem času vyléčí z těch nočních ládovaček.
jak jsem odpoledne dělala ty kuličky, měla jsem pak problém začít chystat "normální" večeři... umím si vita představit krátkodobě, ale spoustu jídel prostě miluju - hlavně chleba s máslem, bez toho žít neumím

listicka77
13. led 2009

lenko, muhaha nechci ti brát iluze, ale já jsem hodně% raw a noční žravá je mým trvalým společníkem.

na druhou stranu musím říct, že po třech měsících s navyšujícím se % ovozelu mi už chleba s máslem nechutná a nedělá dobře (zvlášť teda to máslo, z toho mi posledně bylo fakt těžko). a taky jsem ho mívala moc ráda.

lenkakt
13. led 2009

no jo, ale co mi pak v životě zbude, když se připravím o chleba s máslem? 😉 spát nemůžu, pracovat nemůžu, běhat na běžkách nemůžu, cvičit jógu nemůžu, ale chleba s máslem je se dvěma dětmi báječně kompatibilní 😉

listicka77
13. led 2009

lenko: najdeš si jiné pochoutky kompatibilní s dvěma dětma. 🙂 a až zjistíš, že největší lahůdka je vzít ovoce a sníst ho 😀, tak to bude kompatibilní i se čtyřma dětma! 😀

s.arik
13. led 2009

výmluvy, lenko, jogu můžeš dělat po nocích místo požírání polomáčených sušenek 😀

mi už chleba taky vůbec nechutná, a to jsem ho dříve milovala!!! suchý....a už mi vůbec ale vůbec nechutná. samotný. s tou sluněnkou dneska dobrý, ale jíst to nechci, byla to jen ochutnávka.

noční žravá?! chjo, já jsem na vita od září a žravou mám celé dny i noci, dnes dvě čokolády, dvě hrsti ořechů, sluněnka co měla být na dva dny, polníčku též 2x více než v plánu, ovoce nepočítaje 😒

lidi tak já co druhý den táhnu 10kg z obchodu a stejně jsem pořád doma bez jídla.....

na zítek tu mám 3 pomeranče 3 jablka 3 banány, takže v poledne zase letím do Alberta 🙂

listicka77
13. led 2009

chjo, to tahání kvant ovozelu se mi taky trochu zajídá.

v ledničce mi tuhne generálka na štěpánky narozeninový dort, jsem zvědavá, jak to bude držet tvar. bude to mít dvě patra - borůvkové a banánové. je to agar - normálně přivedený k varu a při chladnutí vmícháno ono rozmixované ovoce s trochou medu. úplně raw to není, že... ale má to hodně daleko do obvyklých "zdravých" prvonarozeninových dortů - piškoty, ovoce, kysaná smetana apod. a krém na ozdobu bude asi mixované avokádo s ovocem.

lenkakt
13. led 2009

sari, ty máš teda pamatováka 😉 ale já teď po nocích spíš vyloženě jím, protože jsem hladová (chleba s máslem, sýr a tak). jenže už jsem začala nabírat, takže to není hlad z kojení, spíš asi rozežranost...
a jógu cvičím... když ádě usne do devíti večer, tak jo. jinak ne, to už jsem pak utahaná a ono je to dost na dlouho i s meditací... takže pak většinou jenom medituju

pokud mi na mou žravou budou stačit dvě hrsti ořechů a ne dva krajíce chleba s lučinou, bude se mi to zdát ok 🙂

lenkakt
13. led 2009

už jsem to psala - kamarádka dělala 100 % raw dort - vyřezala ho z melounu! byl krásný, ale to bylo v létě

listicka77
13. led 2009

do prkýnka, vy mi děláte chutě s tím chlebem a je tu celý malý bochník! jsem v pokušení to zase zkusit, jestli jako mi to ještě jede... 😀 včera jsem v noci sežrala 120gramovej kozí hermelín. koupila jsem si ho sama dobrovolně. pak jsem si říkala, že ho sním, až na něj dostanu fakt neodolatelnou chuť, ale přišlo mi jako přílišný trápení furt přemejšlet a poměřovat, jestli je ta chuť už fakt neodolatelná, tak jsem ho spráskla rovnou (teda kupovala jsem ho v neděli). akorát že kdybych dneska podlehla tomu chlebu, tak si ho můžu dát akorát s tím máslem. no a to už vím, že mi nedělá zrovna dobře. ale možná bych si to aspoň vychutnala víc než posledně, protože tehdy ten chleba stál za starou bačkoru, tenhle je určitě lepší (jiná pekárna).
přiznávám, že jsem srab srab srab, co fakt není připravenej na 100% raw a už se nebudu vytahovat a dělat předčasný závěry. no ale hlavně že jsem na cestě, ne? ještě ty hříchy hlídat, aby jich bylo stále méně a ne více, aby to nešlo do kytek postupně všechno. jdu na ten chleba.

makelka
13. led 2009

Holky já teda nevím, půst je jistě zdarví, ale nepít je přeci blbost 😒

s.arik
13. led 2009

😀 😀 😀
já se furt utěšuju tím, kolik autorů co o raw píšou, tvrdí že i (teď číslo střílím) 80 nebo 90% raw je úplně ok.............................................................................10% nebude chleba, ale čokoláda 😎

lenko, polomáčené mám taky moc ráda 😵

listicka77
13. led 2009

lenko, to si pamatuju. ale i kdyby mé dítko nebylo narozené v lednu, tak bych něco takového rozhodně při své šikovnosti nezvládla. já ty výtvory vzniklé řezáním ovoce obdivuju!

tannawe
14. led 2009

dobre ranko...diky Sari! 😉
Jinak vecer uz to bylo uplne v poradku, zpetne jsem si uvedomila, ze kdyz jsem byla o vikendu u nasich tak mama si dela do dzbanku vodu s Aloe Vera /nejaky detox. napoj/ tak jsem si rikala, jestli to "cisteni" nahodou nebylo z toho? 😕 Ze by se to projevilo az za dva dny, tim, ze jsem najela na to ovoce i odpoledne? No kazdopadne dneska se citim uplne dobre, takze jsem si dala kokosovou stavu co jsem si koupial vcera na te Flore a je moc dobra. Musim vyrazit do Kaufu pro nejake ovoce a zeleninu, doma uz mame jen tri mandarinky 😀 a to mi tedy fakt stacit nebude. Dala jsem si jeste jednu makovou kulicku a byla taky moc fajn,tak jsem zvedava na tu cokoladu! Ja sice na sladke moc nejsem, ale zase jsem si rikala, ze musi byt nabusena antioxidanty tak jsem si ji koupila 😀
Asi zustanu u ovoce rano jak jsem zvykla, pak nejaka polevka /timto diky jeste jednou listicce za recepty!/a odpoledne nejake salaty a uvidim jaky bude vyvoj.

Jeste jsem se chtela zeptat, jsem zvykla koncem ledna zacinat detox s detox napojema atd. Myslite, ze se to nebude triskat? Nebo bude stacit jenom to samotne navysovani raw podilu ve strave?
😕 🙂

A jeste jedna vec, kterou chlorellu pro "zacatecnika"?? Vcera jsem koukala na te Flore, ze maji prasek i tablety, pak neco rozpustneho... 😨 diky a pekny den vsem!

jajinak
14. led 2009

Tak 83 hodin(3 dny a 4 noci) půstu je za mnou.Hurá!Už tlačim ovoce 😵 .

Makelko,delší půsty je třeba doplňovat vodou,ale u kratších to třeba není.Žaludek přestane úplně pracovat a tělo se může věnovat důležitějším věcem .1d půst mám bez vody a další 2 dny už s vodou.Suchý půst je mnohem intenzivnější.Přečti si začátek této diskuse 🙂 .

Na makové kuličky se chystám už dlouho,ale byla jsem pořád líná.Sušeným kokosem taky zahušťuju,když mám nějakou hmozu moc řídkou.

Noční žravá mě nechytá,páč v noci spím.Malej se ráno budí pořád kolem 5,tak bych se moc nevyspala.

Tanawe,já mám chlorellu od Lifefoodu,je raw.

tannawe
14. led 2009

jajinak diky...chci se zeptat, kdyz beru Schindeleho mineraly jestli ma smysl si kupovat ten mlady jecmen nebo radeji tu chlorellu? 😕 🙂

jajinak
14. led 2009

Schindeleho minerály neznám,tak jsem si něco vyhledala a já bych asi radši místo těch minerálů tu chlorelu nebo MJ.Teda na zimu.Já to mám taky přes zimu,od jara si budu šťavit pampel. a jiné listy i je dávat do salátů.Myslím,že není třeba kupovat v létě ani CH ani MJ.

tannawe
14. led 2009

oukej, diky 🙂

dgm
autor
14. led 2009

Jajinak, ty kocko jedna sikovna 🙂

Tak hlavne navratovku nezvorat a udelala jsi hodne pro svoje zdravi.

dgm
autor
14. led 2009

Taky se mi moc libi, jak si tady navzajem radite, tak si to zde budu jenom cist, uz neni duvod vam do toho tady neco dalsiho psat, sjte uz dost zorientovane a odpovidate nakukovatelkam spravne...- 😉

dgm
autor
14. led 2009

Jeste poznamka k blizicim se chripkam, jak uz vyhrozuje hlavni hygienik... Tak nejlepsi je od rana, pokud na vas zacne neco lezt, tak jenom ovoce, co tak jite, tak uz vite 🙂 , kdo je nevita a chripka ho prepadne, tak taky najet na stopro ovoce a zelene vecer. Uplne nejlepsi je ale zahajit pust, starsi deti muzou taky, pokud jsou horecky, tak pit destilku, pokud horecky nejsou, tak nic.a pit jenom pri bolestech hlavy nebo kdyz ztmavne moc. Kdo ma velkou zizen, tak se samo napije klidne taky. Nezapomente, ze jak jednou prelecite nejakou nemoc leky a nekdy se v budoucnu pustite do pustu, tak stejne vas ta nemoc prelecena nemine a budete si to muset prozit znovu.... Dokonale chapu maminky, ze v tech nehorsich horeckach zmeknou a decku daji lek na srazeni horecky, je to pochopitelne... pokud ma ale maminka na sobe vyzkousene pusty, tak tomu decku preda neco ze sve zkusenosti a nemoci projdou spolu misto pomoci leku pustem beze strachu a s duverou ...

johanda
14. led 2009

dgm, ale chřipkový virus silně mutuje, takže půst nepůst, léky neléky, pravděpodobnost opakované infekce tu je docela velká, jelikož organismus nemá patřičné protilátky. Pravdou je, že zdravě se stravující člověk podlehne chřipce obtížněji.

macik
14. led 2009

johan, ale lidi, co jsou dlouhodobě na vita tvrdí, že nemaj rýmy, chřipky, angíny...docela jim to věřím....

johanda
14. led 2009

maci - já tomu taky věřím, ale věřím taky tomu, že občas taková chřipečka nebo rýmečka pěkně nakopne imunitu, tj. nevnímám nemoc jako něco zlého, zejména tyhle víceméně banální virové infekce, které stačí vyležet.

s.arik
14. led 2009

johando, já neměla chřipku nikdy, ani angínu🙂 takže s těmi viry to tak horké nebude, záleží na člověku. v silném těle se nemoc neprojeví.

znám leda tak dvoudenní rýmečky nebo třídenní lehké škrábání v krku. horečky jsem měla snad jenom v 11, při příušnicích 😉

takže maciku, i o chlebu a čokoládě se dá virozám a bacilům odolávat, akorát nevím, kolik let či desetiletí, takže raději přecházím na vita 🙂

dgm
autor
14. led 2009

Johando, to mas pravdu, ale ja jsem to psala proto, ze kdyz nekdo preleci nemoc lekem, tak si mysli, ze ji ma z tela ven, tak to neplati... pokud se ten samy clovek jednou rozhodne pustovat, tak si tou nemoci projit musi znovu, znovu ji vylecit a tentokrat ne lekem, ale pustem a znovuprozitim., ale s tim rozdilem, ze uz je definitivne z tela venku, cimz zase obzivne imunitni system a muze se vic venovat pristi mozne nemoci, napriklad zmutovanemu viru, ktery jeste v tele nebl, tentokrat ale s posilenym imunitnim systemem, tak je docela mozne, ze se ho ta dasi nemoc ani nedotkne nebo jenom s mirnymi priznaky. Zalezi jak ciste bude mit v dobe nastupu chripky telo.

macik
14. led 2009

já, co laškuju s vita, tak jsem na žádnou chřipku léky nebrala, ale ne vždy dokážu být vita, při poslední chřipce jsem se první dva dny pelešila v posteli a cpala kdejakej šit a až pak jsem najela na ovoce...pak už to šlo hladce, ale neumím to pokaždé nastartovat hned, i když vím, co mi pomůže...

listicka77
14. led 2009

johy, tak v tom se teda neshodneme. myslím si, že plně funkční imunita se projevuje tím, že se člověk setká s virem a zlikviduje ho hned, nemoc vůbec nepropukne.