Půsty, syrová strava a jiné ozdravné metody pro vaše zdraví

dgm
9. zář 2008

Setkali jste se uz nekdo s timto pojmem? Mate osobni zkusenosti?
Resenim vsech problemu tady na MK by mohlo byt prave seznameni se s pusty a nasledne s lecbou syrovou stravou. Nebo obracene, vzajemne to spolu ale souvisi.

At uz vezmu jakekoliv jednotlive tema tady na MK, pocinaje snazilkami a konce starostmi o svoje vlastni rodice nebo pribuzne, vsechny tyto nemoci a problemy maji jedno spolecne. Jsou resitelne a lecitelne. Bez vyjimky jakakoliv nemoc.

. U nekterych nemoci zabere spis ta syrova strava, u nekterych spis ty pusty. Nekdy je nutne to vzajmne zkombinovat. Pro neverici muze byt prvnim nakopnutim stranky www.pust.cz , www.vitarian.cz nebo na trhu je hodne knizek na toto tema. Mne se v posledni dobe jako nejlepsi zda knizka Roberta S. Morseho Zazracna detoxikace, kde je tohle vsechno hodne v kostce vysvetleno.

Jednou z detoxikacnich metod je prave pust. A o pustu by mela byt i tato diskuze.

listicka77
1. dub 2009

sari, pokud si dám jen jeden dlabanec a není ho extra hodně, tak to zvládám v poho. a myslím, že i vařák ti řekne, že po pořádném obědě by si nejradši lehnul a v práci si musí dát kafe, aby u pc neusnul. 😵

s.arik
1. dub 2009

jo, po větším obědě asi joo, máš pravdu. ale snídaně chleba s něčím, o tom by nikdo neřekl, že to tlumí, vitouš to ale pozná ne?

listicka77
1. dub 2009

sari, to jooo. to asi vařák nevnímá. vitouš jo. však taky dneska jsem cítila pěknej útlum, když jsem si dala perník místo smoothie. ale když si dám perník odpo nebo večer, tak celkem nic.

s.arik
1. dub 2009

lišti, že to tu zasírám perníkem 😔 😅
ten z žitné mouky asi není tak nadýchaný jako pšeničný že?

listicka77
1. dub 2009

sari, měla jsem recept na perník z celozrnné žitné. byl výborný, nadýchaný a nikdo by nepoznal, z čeho je. teď jsem dělala ze "žitné mouky chlebové" - poprvé a nějak si kecnul. asi byla chyba, že jsem ho dala vychladnout na balkon (ale ne horký! už byl jen trochu teplý). no takže se nepoved. taky teda v původním receptu je rozpuštěná hera a já použila olej. no nevím no. ale fakt to, co jsem pekla dřív, bylo super a nikdo by nehádal, že to je žitné. jo vlastně ještě jeden aspekt - kvůli bráchovi jsem sladila glukózou, tak to možná taky hrálo roli.

abych se vrátila k tématu: mám pocit, že kdybych nezůstala vita věrná, tak si stejně nechám aspoň ranní ovoce a večerní salát, protože to je super!!!
a připadám si jak magor. po 17 letech vege mám furt strašnou chuť namazat si chleba tou bůčkovou pomazánkou! doufám, že s ní chlap rychle zatočí, aby v té lednici nebyla. ale ono je jí docela hodněěěě! chjochjochjo, musím si říkat "je to mrtvé prasátko, krásné růžové nevinné prasátko to bylo, je to mrtvola ubohého zvířátka... mrtvoly se nežerou...." 😀

macik
1. dub 2009

lišti, ta sugesce o prasátkách je super...já zas u tchán myslela na ty kuřata z filmu o velkochovech, abych si nedala ten její přírodní řízek...taky voněl 😀

listicka77
1. dub 2009

jsem snědla aspoň hruškovej jogurt. a nevím, jak za těch pár dní stihnu všechna moje mňam jídla. ☹ nějak nestíhám zatím. ve městě jsem si aspoň dala pizzu (jen kousek v občerstvení) a žádná extáze nebyla. navíc bezmasou měli jen jednu (4 sýry) a na tu jsem zas takovou chuť neměla. a ještě jsem musela dát celý okraj štěpuli, z čehož jsem teda fakt neměla dobrej pocit. ☹ (kdyby měli vegetarianu, tak jí budu dávat tu zeleninu z toho a ne pitomou bílou mouku 🙄)

s.arik
1. dub 2009

lišti, já taky neprožívám extázi při hříších, ne z pocitu viny, ale fakt to není tak dobré jako ovoce....ale stejně to žeru pořád dokola, jak úchyl 😝 nechápu.

ale dva měsíce to tak bylo i s čokoládou a odeznělo to 😵 mnoho let denodenní závislosti, pak dva měsíce mi nechutnala a musela jsem ji stejně mít a teď už dva měsíce čokoládu nejím, nebo občas a nechutná mi 😵

listicka77
1. dub 2009

sari, mně teda některé věci dosud chutnají fakt hodně. 🙂 to je ten problém. kdyby nechutnaly, odbourávalo by se to snáz. i když asi všechny známe ten syndrom "sice mi to minule nechutnalo, ale musím vyzkoušet, jestli se náhodou něco nezměnilo..." 😀

s.arik
1. dub 2009

jako vege motivaci sem kopíruji část naší IP konverzace s lenkoukt o józe v denním životě...není to nic nového, ale každá taková věta mě pohladí a povzbudí....

lenkakt:
No a Swamiji tedy o vegetariánství mluví dost zapáleně a má mnoho zdůvodnění, proč to bez něj nejde. \"Obyčejným\" žákům to jen doporučuje, ale cvičitelé např. musejí být vegetariáni povinně. Ono to totiž od určité chvíle i brzdí na duchovní cestě.
...
S tím jídlem souhlasím, včetně toho, že možná některé duše na to hledět nemusí, ale že mě to pomůže.
Swamiji mj. říká, že pojídáním zvířat v nás zůstává taky jejich strach ze smrti, agrese a jiné negativní věci. Když potom probudíme vědomí a jiné energie v těle, mohou tyhle negativní věci vstupovat do vědomí a zle nás poškodit. Způsobit deprese a jiné věci. Proto se mj. silně nedoporučuje to jíst. A taky samozřejmě to obecně duchovní pokrok brzdí.
Swamiji někde řekl, že je připraven každou minutu zemřít, ale není připraven sníst ani sousto masa. On je vegetarián od narození, jeho rodiče i celá širá rodina, kam jim paměť sahá, jsou taky vegetariáni.

s.arik
1. dub 2009

jestli tu lenkakt čte, tak ať bere jako poctu, že její IP si nemažu...dlouhé týdny, což jindy neznám, vše "uklízím" do koše 😀 a vmailu tedy i z "koše" do pryč 😀

s.arik
1. dub 2009

http://www.joga-v-dennim-zivote.cz/ a Swami je mi nějak sympatičtější než Ole 🤐

jabrunko
1. dub 2009

ja len ze to tu tak citam o tom vegetarianstve a spomenula som si ako mi dnes Bru hovori, ze ma rad masko, co mu dava babka 😒 a babka fakt vie, ze to maso nejeme a ze mi to vadi ... to ze bude mat v skolke 2xdo tyzdna budem asi musiet zvladnut, lebo davat mu jedlo zo sebou mi pripada blbe ... ale preco to robi ona?

jajinak
2. dub 2009

Macíku díky za info 🙂 Je to tak,že ovozelu si sice myslim,že jim dost,ale podle toho,cos psala,je ho málo a dojídám se oříšky nebo semínky s medem nebo občas vařeninou,pečivem.Už mě to napadlo,že ovozel je málo kalorický,tak bych ho měla jíst asi mnohem víc a pak už by nezbylo místo na to dojídání.Ale nemám potuchu,kolik které ovoce obsahuje kalorií,nikdy jsem kalorie nepočítala(nikdy jsem se ani nesnažila hubnout nebo držet diety),takže o tom nemám páru.Ale obecně zkusím jíst větší množství ovozelu i když nebudu cítit zrovna hlad.To co jsi psala se mi líbí,akorát mi do toho nějak nepasuje mikrofood,někdo může jíst minimální množství a stejně mu to stačí,aby nehubnul.Ale to už asi bude tím,že je dál a tělo si přivyklo.

macik
2. dub 2009

on tam právě vysvětlovat i "blud" o mikrofůdu a taky mi to přišlo logický...ještě to dočtu a popíšu pozdějc...

s.arik
2. dub 2009

Pokus.

Do 11:30 hladovění, pak snídaně - šťáva ze 7 mrkví a 5 jablek. Snažila jsem kousat i tu vodu, alespoň 5x kousnout a proslinit každý lok. Jak dlouho mi to bude stačit :?:
Zatím se cítím lehce přepitá, ale určitě ne najezená :lol: nicméně doufám, že žaludek brzy analyzuje obsah a zjistí, že má živin ažaž 😉

Pozn.: příště šťavím jen mrkev a řepu. Jablko nijak výrazně nezlepšuje chuťové vlastnosti, představuje (teoreticky) nevhodnou kombinaci ovoce a zeleniny a hlavně - dřeň je dost mokrá, škoda jí....

s.arik
2. dub 2009

no teoreticky fandím mono a mikro,
ale moje megalomanské chutě a obrovský výdej energie asi spíše vyžadují ty velké porce ovozelu....

maciku, zkusím přidat jabkořepomrkví (kvůli ceny) a ubrat tuků 🙂

jajinak
2. dub 2009

Taky fandím mono,ale mikro ne.Mono hlavně v ovoci,to nekombinuju i když si myslím,že to asi vadit nemůže,jen se to dýl tráví a zeleninu kombinuju v salátech,to mi nevadí vůbec,naopak.

Já mám dnes na kontě: šťávu ze 3 pomerančů,4 jahody,3 banány,1 hruška a teď jím hroznové víno.Ještě mám v plánu zelenin.salát,šťávu z řepy a večer zase salát.Zatím mě chutě nehoní.

macik
2. dub 2009

no vidíš, jajinak a já bych řekla, že pro dostatečný kalorický příjem je to málo.....schválně zkusím některý den počítat kalorky a pak vám tady hodím, co jsem ten den vše požrala...ale zejtra mám půst a dneska jsem měla pizzu, tak asi až v sobotu

jajinak
2. dub 2009

Macíku,taky se mi to zdá kaloricky málo i když na první pohled je toho dost.Tak jsem k tomu ještě přidala jablka a banány.Takže dneska celkem:
šťáva ze 3 pomerančů
4 jahody
3 banány
1 hruška
0,80 kg hrozna
pampeliškové listy,zelenin.salát
šťáva z červ.řepy
5 jablek
2 banány
pampeliškové listy,zelenin.salát

A ještě 0,75l kopřivov.čaje,ale to neni jídlo,ale pití.

macik
2. dub 2009

myslím, že můžeš směle ještě něco přihodit....už se těším, až to budu taky zkoušet...mám malou kuchyňskou váhu, tak to vezmu z gruntu 😀

jajinak
2. dub 2009

Kolik to má kalorií,nemám potuchy,ale asi je to ještě málo,možná dám zeleninovej nášup 🙂

listicka77
2. dub 2009

jajinak, tak si to hoď do té tabully na flora.cz.

maci, ty už jsi teda šťavení definitivně vzdala?

já jedu furt na vařeninách, furt jsem zdechlá, totálně přecpaná, i když myslím, že nejím zas tak moc? možná jo... snídaně: tři krajíčky (z půlkilové šišky chleba) s máslem a medem, oběd čočkovka s rohlíkem, koprovka s bramborem a vejcem, zákusek nějaký oříškový rohlíček, svačina hrušková kapsa, druhá svačina 3 ks tmavého pečiba, 200g ovčího sýra, 2 rajčata, od té doby nic a stále jsem nacpaná. no kdybych tu neměla ještě nějaká jídla v lednici (co chlap nesní), tak asi experiment ukončím, s vita se to nedá srovnat! tělo už si odvyklo trávit tak těžké věci jako je koncentrovaná bílkovina s pečivem... samozřejmě kdybych jedla rozumná veganská jídla, bylo by to asi mnohem lepší. tohle je ode zdi ke zdi. i když včera jsem byla down i po pórkové polívce a rizotu (a bylo sice posypané sýrem, ale velmi decentně).

maci, zohledňuje ten chlap zavrhující tuky, že ženské potřebují tuků mnohem víc než chlapi? obzvláště kojící ženské?

s.arik
2. dub 2009

lištičko 😵 ty si dáváš do nosu, skoro doslova!!! závidím chuťové požitky (jsou?), nezávidím nacpání a únavu.

tak přestaň s tou vařáckou zdí, zatím zapomeň i na tu raw-zeď a jez nějak něco mezi. domácí zásoby dojídej na oběd a odpoledne, ale dávej si ovocné snídaně a raw-zeleninové večery....proč si huntovat tělo a vitalitu.

macik
2. dub 2009

lišti, rozhodně ne, čekám na další vlnu 😀

listicka77
2. dub 2009

sari, chuťové požitky celkem jsou, ale to víš, žádná extáze... 😝 těším se na ovozel, ale budu se ještě chvíli trápit, abych věděla, zač je toho loket. 😀

macik
2. dub 2009

lišti, kojící ženy nezmiňuje,ale můj selský rozum mi říká, že jakákoliv běžná strava ho obsahuje nadbytek 🙂 ...já to na sobě hrooozně cítím....zejtra půstím a v sobotu ščávy

listicka77
2. dub 2009

ale jo, běžná strava určitě. ale jako u té vita stravy mi to připadá hooodně málo, co uvádí. a hlavně si fakt myslím, že ženy potřebují tuků víc. držím palec. já přemýšlím, jestli jít chrnět a nebo ještě jíst... 😀

macik
2. dub 2009

lišti, koukala jsem, jak píšeš, že nejsi úplně fit..no, já taky ne..na rozdíl od doby šťavení...už několik dní mě lehce pobolívá v krku...připisuju to jednoznačně hnus stravě, nemůžu si pomoct...ten rozdíl je diametrální...

listicka77
2. dub 2009

maci, no já ale onemocněla ještě na vita a nemůžu se toho pořádně zbavit. takže s hnus stravou to asi nemá moc společného.