Půsty, syrová strava a jiné ozdravné metody pro vaše zdraví

dgm
9. zář 2008

Setkali jste se uz nekdo s timto pojmem? Mate osobni zkusenosti?
Resenim vsech problemu tady na MK by mohlo byt prave seznameni se s pusty a nasledne s lecbou syrovou stravou. Nebo obracene, vzajemne to spolu ale souvisi.

At uz vezmu jakekoliv jednotlive tema tady na MK, pocinaje snazilkami a konce starostmi o svoje vlastni rodice nebo pribuzne, vsechny tyto nemoci a problemy maji jedno spolecne. Jsou resitelne a lecitelne. Bez vyjimky jakakoliv nemoc.

. U nekterych nemoci zabere spis ta syrova strava, u nekterych spis ty pusty. Nekdy je nutne to vzajmne zkombinovat. Pro neverici muze byt prvnim nakopnutim stranky www.pust.cz , www.vitarian.cz nebo na trhu je hodne knizek na toto tema. Mne se v posledni dobe jako nejlepsi zda knizka Roberta S. Morseho Zazracna detoxikace, kde je tohle vsechno hodne v kostce vysvetleno.

Jednou z detoxikacnich metod je prave pust. A o pustu by mela byt i tato diskuze.

aponchie
9. říj 2008

holky jen malej dotaz..rano mi bylo soufl a nejedla sem a pak sem si v obchode dala puk rohliku a myslela sem ,ze me odvezou jak se mi udelalo blujno uplne pocit jako bych snedla citron na lacno v zaludku..je mozne ,ze je to pecivo tak nejak zasadite ci co??

dgm
autor
9. říj 2008

Aponchie, tak predne rohlik je pecivo, je to tepelne upravene obili plus dalsi ingredience, to znamena, ze je urcite kyselinotvorny. Citron, ikdyz je na chut kyslely, tak je zasadotvorny. Uz jsi nekdy mela citron nalacno? Myslim citronovou stavu rozredenou vodou? A byl to ten samy pocit jako z toho rohliku? Jestli jo, tak tedy nevim, ale na me pusobi citron rano jako pohlazeni zaludku. Jedine, ze prave prodelavas nejakou nemoc a je mozne, ze na tebe bude pusobit spatne jakekoliv jidlo, zkusim se nekde mrknout ...

aponchie
9. říj 2008

ty vogo ja po ranu snist neco co je kyseleho tak okamzite kosim 😝 at je to pomeranc citron jabko jogurt nic mi nedela dobre je to silene mam pocit totalniho prekyseleni v ten moment..jj vim,ze citron je prave opak tak prave proto mi to nestimuje

dgm
autor
9. říj 2008

Tady je to trosku ysvetlene, uz jsem sem ten odkaz davala, tak nevim, jestli jsi to cetla...http://www.cez-okno.net/node/224

Kdyz nesneses jidlo, zkus pust, zteba je to znameni telicka, co vis ... jeden den zvladnes ...

jajinak
9. říj 2008

Mně taky dělá citron s vodou ráno moc dobře.A vůbec jsem neměla žádné problémy při přechodu na ovoce a ovocné šťávy ráno a celé dopoledne.Naopak,je mi po tom dobře a tělo se tím čistí.

Dgm,prosímtě, jak je to s těmi zeleninovými šťávami.Ovocné nalačno,to je jako s ovocem,ale zelenina se může jíst ke všemu.Je to taky tak se zelenin.šťávami?Mně se zdá,že by bylo taky nejlepší pít je nalačno.Takže si je dávám dopoledne a přijde mi to nejlepší.

s.arik
9. říj 2008

citron poránu je super.

steak s brambory i marlenka i čaj s karamelem je mňamka, ale bylo mi po tom strašně těžko, vlastně ještě je 😝 nádherný důkaz toho, jak je raw dobré 🙂 úplně se těším na tu lehkost a radost zítra, budu jíst jenom ovoce.

dgm
autor
9. říj 2008

Jajinak, jak bych ti to napsala... Vitarianstvi nema zadne prisne predpisy, na nasem webu si predavame zkusenosti, vsechno je odzite, je hodne lidi, kterym prave vyhovuje neco jineho, treba s nekterou rostlinou pravy opak ... Ale mezi takovy nepsany zakon patri prave ovoce nalacno. Takze pokud ti chutna pit zeleninove stavy rano, tak je pij rano, vyzkousis par dni a budes videt, jestli u toho zustanes, jestli se zase nevratis k ovoci ... Me napriklad vyhovuje rano jenom ovoce, pak se pomalu pridavaji orisky a seminka, v poledne pridavam zeleninu a vecer treba pouze zelene listy, tj. ze zeleniny a planych rostlin, to je takovy hruby obrys jidelnicku. Samozrejme, ze nekdy jim cely den jenom ovoce, nekdy vubec zadnou zeleninu , nekdy se napraskam oriskama na noc, az po zubech ... jsme jenom lidi 😝 😀 , takze si vyzkousej sama, co ti bude nejlip vyhovovat. Obecne plati rano ovoce a pomalu behem dne ubirat a naopak do toho plynule pridavat zeleninu a na noc zelene , mysli se tim hlavne zelene mixy nebo stavy.

jajinak
10. říj 2008

Dgm,jo,dělám to tak,jak píšeš.Ovoce a ovocné šťávy ráno a dopoledne nalačno a pak už dovečera zelenina+normální jídlo.Ovoce už si odpoledne nedávám,když jsem před tím něco jedla.Šlo mi jen o ty zeleninové šťávy,jestli se musí taky nalačno jako ovocné nebo ne,když zelenina se taky jí s normálním jídlem.Snad jsem to napsala srozumitelně. 😉

Dneska jsem si odšťavila grepy,mňam.I kluci si ráno dali,ale těm jsem to musela přisladit.Jsem ráda,že jim ty šťávy chutnají.Lukáš dnes trochu brblal,že by chtěl taky někdy zase normální snídani,tak jsem mu to vysvětlila,proč jim dávám ovoce,řekl,že to chápe,ale slíbila jsem mu,že mu občas ten chleba nebo rohlík namažu.Aby se mu to nezprotivilo.

s.arik
10. říj 2008

mám balík!!!

ale po včerejším úletu ten kakaový sen ani neotvírám, dám si čistě ovocný půlden, možná i déle.

jajinak
10. říj 2008

To je divný,objednávku jsme posílaly nastejno a mně ještě ani nepřišel mail,že mi vyexpedovali balík 😒 .

s.arik
10. říj 2008

to je divné.
jak si platila? já převodem hned po příchodu objednávky na mail....

jajinak
10. říj 2008

Vždycky,když si něco objednávám,tak to dám na dobírku a zaplatím pošťačce,když mi to přinese.Nikdy nebyl problém.Napsala jsem jim mail,tak uvidím.

s.arik
10. říj 2008

napiš! protože dobírky by měli teoreticky expedovat dříve než zásilky placené převodem - tam se čeká, až peníze přijdou na jejich účet 😕

dgm
autor
10. říj 2008

Jajinak: Tak jako jestli se muzes neceho najist a potom to zapit zeleninovou stavou? Tak to si myslim, ze ano, zeleninu bez problemu, normalni jidlo klasicke taky asi bez problemu, jenom mej na mysli, ze i v te stave je dost zivin, tak to budes mit potom jakoby dve porce jidla ...

dgm
autor
10. říj 2008

Na druhou stranu, zase stavy se travi rychleji jako jidlo, takze bys to idealne mohla udelat obracene, ze to nejdriv vypijes a potom se najis zeleniny nebo normalniho jidla... ale o tom jsi tady uz psala, takze nevim, jestli jsem ti vube poradila 🙂

s.arik
10. říj 2008

i Morse píše, že se zelenina (šťávy z ní též) může kombinovat s čímkoliv (kromě ovoce, to jíst vždy samostatné).

ale já jsem od dětství jídelní separatista, takže je mi blízký i teoretický názor, že se nemá míchat vůbec nic a tělo má nejméně práce, když je v každé porci jen jeden typ potravin 🙂

jajinak
10. říj 2008

Jo,Dgm,tak jsem to myslela.Zel.šťávy teda taky piju dopoledne,ale zajímalo mě,jestli není problém si jí dát po jídle,kdyby mi zbyla na odpol.Myslela jsem si,že by neměl být,když zelenina celá se taky může na všechno.

s.arik
10. říj 2008

pro mumumu:
z http://www.vitarian.cz/view.php?cisloclanku=200...
Problém sýrů je ještě vážnější. Lidé si neuvědomují, že sýry jsou velmi koncentrovanou potravinou. Na výrobu 1 kg sýra je třeba průměrně 11 až 15 litrů mléka (podle tvrdosti sýra). Je-li některá potravina tak velmi koncentrovaná, nemusíte mnoho jíst, abyste přibrali na váze. Navíc je většina sýrů solena. Jak víte, mnoho soli nejen, že zadržuje vodu v těle a tím zatěžuje organismus, ale zároveň stupňuje riziko srdečních onemocnění. Navíc s problémem sýrů souvisí i otázka bolestí hlavy. Již před více než 200 lety se dobře vědělo, že mnoho sýrů způsobuje bolesti hlavy. Již roku 1780 na to upozorňoval vynikající britský vědec John Fetherle. Uveřejnil statisticky podložené údaje o vztahu mezi požíváním sýrů a těžkými migrénovými bolestmi hlavy. Studia mnoha dalších vědců tyto Fetherlovy nálezy po letech potvrdily. Podle studií je příčinou značné části bolestí hlavy mléčná bílkovina. Při zraní sýrů z bílkovin také vzniká Tyramin – amin a také v sýrech nalezený fenyl­ethelamin. Všechny tyto látky přispívají k bolestem hlavy. Sýry však nezpůsobují bolesti hlavy vždycky. Jisté pokusy potvrzují, že se tak děje hlavně dospělým, kteří užívají mléčné výrobky, ale nedokáží je dobře strávit.
Jestliže ještě musíte sýry, tak ty nejméně tučné, v co nejmenším množství, pokud možno kozí a nepasterizova(ty je však u nás problém sehnat) a vždy jen jako dochucení na zeleninový pokrm. Nezapomínejme, že zelenina svými minerály, vitamíny a energií pomáhá některé škodlivé vlivy sýrů zmírnit.

lu777
10. říj 2008

tak s tim naprosto souhlasim, Sariku... ja syry za koncentrovanou potravu jednoznacne pokladam... jim bud tvrdy normalni eidam a nebo mozzarelu a nebo cottage... muj muz miluje takovy ty smetanove a plisnove syry a nechape, ze i kdyz mi domu prinese fakt vyberove, tak ja si dam pidi kousicek a vic nechci, je to tezke na zaludek
- asi jsem ten typ co hur zpracovava mleko.... zajimave je, ze kdyz si dam napr. biomleko, tak mi nic neni, ale kdybych si dala ten hnus krabicovy, tak me boli bricho...
teda vlastne to neni zajimave, ja rikam, ze mam inteligentni telo.. .ja bych nektere veci i jedla, ale ono me nenecha 😀 😀

s.arik
10. říj 2008

do čeho mám nasekat olivy z Peru, abych jejich chuť vůbec necítila? 😝 😀
do čeho mám zamíchat kakaový sen? ...
zlatý ovozel, tyhle raw-pochoutky jsou děs 😅

macik
10. říj 2008

kakaovej sen si někdy dávám tak, že nakrájím banány na kolečka a každé kolečko tím trochu potřu..sen ti nechutná?mě jo 😀

s.arik
10. říj 2008

sám o sobě na lžičku ne-e. načatou sklenku s banánem snad zdolám, ale druhé dvě ti vezu na Jih! 😉

dgm
autor
10. říj 2008

Sari, tak to te lituju ☹
Ja jsem nemohla olivy kolik let ani citit, manzel si to kupoval jako nejvetsi pochoutku a ja jsem mu tedy objednala i u Lifefoodu. Poprvni jsem to nemohla ani citit, kdyz se rozdelal sacek, manzel byl tradiccne z jakychkoliv oliv nadseny az pozdeji, myslim u druheho sacku jsem jednu ochutnala a fuuuj nic moc, po case jsem si na tu chut na jazyku vzpomnela a zkusila zase az byly koupene... Ted se o olivy doslova pretahujeme, casto na manzela zapomenu a jsem schopna to snist sama. Nejmladsi dcera je rada nema, ale jinak v rodine vsichni ... Tak zkus nabidnout manzelovi, jestli je ma rad klasicke, tak i treba i tyhle zachutnaji ...
Jinak Sen jsem nikdy nemela, ale kvuli deckam ho koupim, uvidime.

s.arik
10. říj 2008

no já nákupu nelituju, semínka (konopí, len, alfa-alfa, dýně) jsou báječná.
mořské řasy budou v salátu taky fajn.

jen ten sen a olivy nic moc. alespoň vím, že vitarián nemusí příliš utrácet....ovoce a zelenina úplně stačí 😀

ad med - stále mi v ničem (ze semínek) nechutná 😕 nejím med už vůbec, jenom v pampeliškovém čaji 😕

není to zvláštní, že já, zaávislák na čokoládě a milovník sladkostí - nesnáším vše raw-sladké? asi to vypustím úplně a bude klid 😵

macik
10. říj 2008

šarik-taky jsem byla překvapená, že když jsem byla čistě na raw, tak mě nelákaly takové ty raw nahrážky sladkostí typu jabka, med, skořice...přišlo mi to nějak moc..přitom za normálních okolností vyhledávám mnohem silnější chutě...no jo, musím se na vita vrátit, ale ted jsem si při posledním stoupnutí na váhu zjištění životního maxima nechala přivážet do domu kur..sky drahé krabičky s dietou...je to tak drahý, že prostě nemůžu to porušit a zároveň si zvykám na menší množství..zatím to jde...a dneska jsem byla na aquaaerobiku-jsem zničená, jdu meditovat a spát...možná usnu i při meditaci

s.arik
11. říj 2008

maciku ☹ jíš aspoň při té dietě něco?
každopádně přeju, aby ti to pomohlo...

macik
11. říj 2008

šarik-no moc toho není...první dva dny jsem si nechala přivážet plné menu tj. snídaně, oběd, večeře a dvě svačinky a dál už jsem si objednala na tři týdny jen obědy a večeře a ty další jídla budou vita....jsou to teda pidi porce, to ti řeknu, ale já jsem z hloubky duše přesvědčená, že zdraví je víc o střídmosti než o tom, co přesně jíme...prostě základ je se nepřežírat, což z toho množství teda opravdu nejde 😀
dneska snídám ananas a je mi fajn 🙂

s.arik
11. říj 2008

tak držím palce. hlavně vůli vydržet a pak přejít na vita...

teda, rozvoz jídel až domů, to je luxusní 😵 já myslela, že sis koupila v lékárně pixlu prášku a můžeš si jen 3x denně rozmíchat lžíci ve sklenici vody 😖
to kdybys neměla manžela, můžeš mít lednici prázdnou - kromě ovoce samozřejmě.

macik
11. říj 2008

šarik-no právě, chlap furt bečí, že nemá co jest 🙂

s.arik
11. říj 2008

a on má taky nadváhu? 😀

maciku, opravdu není jednodušší a levnější zajet jednou týdně do obchodu, nakoupit haldy ovozelu a NIC jiného (nebo třeba jen jednu čokoládu za nákup...) a říct si, že pro další jídlo až za týden...?
ale chápu, jak je to těžké 😒