Půsty, syrová strava a jiné ozdravné metody pro vaše zdraví

dgm
9. zář 2008

Setkali jste se uz nekdo s timto pojmem? Mate osobni zkusenosti?
Resenim vsech problemu tady na MK by mohlo byt prave seznameni se s pusty a nasledne s lecbou syrovou stravou. Nebo obracene, vzajemne to spolu ale souvisi.

At uz vezmu jakekoliv jednotlive tema tady na MK, pocinaje snazilkami a konce starostmi o svoje vlastni rodice nebo pribuzne, vsechny tyto nemoci a problemy maji jedno spolecne. Jsou resitelne a lecitelne. Bez vyjimky jakakoliv nemoc.

. U nekterych nemoci zabere spis ta syrova strava, u nekterych spis ty pusty. Nekdy je nutne to vzajmne zkombinovat. Pro neverici muze byt prvnim nakopnutim stranky www.pust.cz , www.vitarian.cz nebo na trhu je hodne knizek na toto tema. Mne se v posledni dobe jako nejlepsi zda knizka Roberta S. Morseho Zazracna detoxikace, kde je tohle vsechno hodne v kostce vysvetleno.

Jednou z detoxikacnich metod je prave pust. A o pustu by mela byt i tato diskuze.

s.arik
19. zář 2008

lišti, jj, to psali lidi na vitariánovi, že jim hrozně chutná rozmixovat rajčata, okurku a podobně, do toho nakrájet kousky avokáda, okořenit majoránkou a podobně....zahřáté na 35-40st. prý lahodné!

nevím, nezkouším, na mě je to děsivě slořité, raději si kousnu do celého rajčete.

zahřívací jídla nepotřebuješ, když je tělo zdravé, nepotřebuje k tvorbě tepla stimulaci zvenčí myslím. já teda v zimě nemám o nic větší chuť na vařená jídla, horká jídla, ani tzv. "teplé" (dle číňanů) jídla. klidně si žvýkám celý zimní den jablka, pokud jsem jich zrovna koupila více chutných 🙂

jo a když už by se chtěl vitarián extra zahřát třeba po mrazivém výletu, může si udělat RAW-pochoutku, třeba nastrouhat jablíčko se skořicí, nebo do něčeho propašovat zázvor a podobně 😕

s.arik
19. zář 2008

salko-dilema vyřešeno 🙂
včera jsem si dala z té konzervy asi tak pět polévkových lžic, a zapomněla to přes noc na stole.....................kočka nebo pes nebo oba si dali donosu 😀 ráno jsem jenom vyhodila prázdnou, dočista vylízanou konzervu. snad jim nebude špatně 😅

s.arik
19. zář 2008

nové téma: NEVHODNÉ potraviny.

víte o nějakých? proč jsou nedoporučované?

pominu klasické non-vita: cokoliv zahřáté nad 40st., konzervy, zavařeniny, pečivo, pražené ořechy, káva, kakao, mléčné výrobky, vše s cukrem...

kde kdo zavrhuje arašídy. proč? je to přece semínko jako každé jiné, co je na něm špatného? vím, že nepatří k ořechům, že je to vlastně luštěnina, no ale když se dá jíst raw, tak co by ne? nebo jsou úplně všechny pražené?

setkala jsem se i s tím, že se prý vůbec nemá jíst kokos. velice nevhodný prý 😕 (dle stravy podle krevních skupin, nevhodný pro všechny krevní skupiny)

jaké ještě znáte nejíte....?

s.arik
19. zář 2008

ad vitamín B12.

nestačilo by jíst občas droždí? je syrové a nejsou to zvířátka, ale houby 🙂

s.arik
19. zář 2008

nesnáším chuť klíčků, i když jsem přesvědčena že jsou zdravé. do čeho je mám nasekat, aby to přebilo tu chuť?
zrovna něco zkouším klíčit, tak to pak smíchám se strouhaným jablkem...

lněné placky stále vláčné...

dgm
autor
19. zář 2008

To je dobreee, vzdycky by ch mohla napsat, ze je to tak, jak pise Sarik. 🙂
Tu teplou polivku jsem delala zrovna nektery den, kdyz holky prisly odpoledne domu zmrzle ... Jenom proto, ze jsem to jeste driv nezkousela. Zkusit se ma vsechno, ze... Chutnalo jim to.

Spravne by telo melo byt dokonale ciste, bez zaneseneho krevniho systemu, aby ho ohrala samotna proudici krev ... To je reseni. Taky pomaha otuzovani a pohyb ... Jenze nez se k tomu clovek dopracuje, tak potrebuje neco jist.
Ono je logicke, ze kfyz jses venku zmrzla, tak si doma nedas vychlazeny meloun, ale neco, co te i psychicky prohreje, treba ta vune skorice dela divy ...
enze my kdyz doma zatopime v krbovych kamnech, tak mame behem chvilky, kdyz to nehlidame, treba i 30 stupnu, to se muzes klidne ladovat jenom ovocem, zima nezima ... Vetsinu dne travi clovek v zime v teplotach vyssich jak 20 stupnu, to neni zadna zima ...

jajinak
19. zář 2008

Tu kůru z bobkového listu bych si asi mohla udělat,už delší dobu mě bolí zápěstí.2 denní půst nepomohl,tak možná tohle.Dělá se odvar a jak dlouho se ten bob,list ve vodě vaří?Nebo nálev a jak dlohho louhovat?
Nedavno jsem byla dost překvapená,když soused,co má dnu říkal,že nesmí jíst rajčata,papriky a okurky. 😕 Myslela jsem si,že to hlavně způsobuje maso.

dgm
autor
19. zář 2008

Taky priroda je na potravu behem ochlazeni nachystana. Jinou chut ma letni jablko, jinou podzimni, hrusky ty hodne podzimni, ktere uzravaji az hodne v zime po utrzeni, tak jsou zahrivaci ... Svestky, samozrejme seminka a orisky vseho druhu, je to prijemne do zaludku, med ...

Ohledne toho kokosu, nekdo rika, ze je kyselinotvorny, jsou na to ruzne nazory. Doma to jime, chutna nam to. Co nam nechutna, to nejime. Me absolutne nic nerikaji masne vyrobky a ze jsem jich drive taky snedla! Nebo kdyz jdu okolo cukrarny, absolutne zadna chut. Naopak kdyz vidim peknou pampelisku ... 😀 😀 😀
Mate videt, kdyz se doma rozkroji meloun, to jsou hned vsichni dole okolo stolu, to je vune po cellem dome...

Sari, k tem arasidum, to sis odepsala sma, neni to orisek , ale lustenina, prazene dokonce kyselinotvorne. To se neda rict zakazane, nezakazane . Kdyz ti to chutna, tk to jez. Ono to po case chutnat prestane 😀

Klicky delam akorat mungo a do salatu, jinak orisky a mandle a ostatni seminka necham jenom nabobtnat,aspon poznas na oriskach, ktere jsou kvalitni. Po nabobtnani jich bude urcite par jako houba, mekke a nedobre, to jsou nekvalitni a nechutnaly by ti. Kdyz jsou suche, tak se sni vsechno, clovek tu nekvalitu ani nevnima ... Je to dobry tip, jak oddelovat tzv. zrno od plev ...

B12, to je kapitola sama o sobe. Ja to nicim nenahrazuji, decka maji behem roku nekolikrat normalni jidlo, tak to pravdepodobne staci. Az budu pocitovat nejake deficity, tak si pravdepodobne neco koupim. Nekdo pouzia Pangamin, nekdo si kupuje tabletky, ale je to pry neucinne. Zdrave telo si umi samo vyrobit dostatecne mnozstvi vitaminu B, jakehokoliv i B12, jenze kdo ma dnes zdrave telo, ze?

dgm
autor
19. zář 2008

Jajinak, bobkovy list je dobry, urcite je to ucinne, jenze nasleduje tato kura az po urcitych krocich, nemelo by to byt pred ocistou strev a jeste neceho ... Ono se to vsechno v tele uvolni a potom to koluje krvi a lymfou, kdyz se to nestaci povyplavovat, tak to zustane tam, kdee to je a usadi se to zase na jinem miste, telo si to zase roztrka treba prave nazpatek ... Ono si tim nejenom rozpousti usazeniny v kloubech, ale prave i ty usazeniny ve strevech, najdu ten postup, jak je to presne ... Bolave klouby a dna jsou usazene solii kyseliny mocove, z masa ... Je ale taky mozne, ze to treba ta rajcata nejak ozivuji, nevim, zkusim to najit nebo se zeptam ...

jajinak
19. zář 2008

Dgm,to budeš hodná,když zjistíš ten postup.Díky. 🙂

dgm
autor
19. zář 2008

Jajinak, zrovna v teto diskuzi se to probiralo, v techto prispevcich:

http://forum.vitarian.cz/viewtopic.php?p=41810&...

Presny postup Maria 30. rijna 2007 17.43

Muj osobni nazor je a budu to tvrdit porad dokola, ze nejlepsi je pust, jde to aspon vsechno postupne, jak je telu nejvhodnejsi ...

s.arik
19. zář 2008

jo ten postup odpovídá tomu, co jsem si poznačila z jiné knihy o ruském léčitelství.
ale lidi píšou, že to je docela drastické, takže do toho nepůjdu. s klouby potíže nemám a o čistotě střev zatím pochybuji.

sice jsem už prošla kúrou klystýr denně po dobu týdnu, po pár dnech pak jeden dvojtý klystýr. ale nemám pocit, že to dokonale stačilo a hlavně každý den trochu zhřeším 😠 když se jedná o zeleninovou polévku nebo jiný vege oběd, nemám špatné svědomí, beru to jako rodinnou společenskou událost a možnost do Mirky nacpat i to, co syrové nechce (celer, květák...).
ale když je to čokoláda nebo maso, tak to si "vyčítám", beru jako selhání.

koukala jsem, že na biosféře rozvážejí zdarma, tak asi udělám nějakou objednávku hlavně kakaového snu 😀 a pokusím se přejít úplně z čokolády na tohle 😔 nevím jestli to zvládnu, čoko je fakt droga, už jsem s tím zkoušela mockrát seknout, nebo třeba si jen dát hranici 100g denně a víc ne..........ale dařilo se max. pár dní ☹

macik
19. zář 2008

sarik-a není rozvoz na biosféře jen po brně? co se týče droždí, tak není vhodný, protože zhoršuje kvasinky-na který maj náběh všichni, kdo rádi sladký, že? ...takže pro mě asi spíš nevhodný....já bych fakt šla radši do injekce, kdyby ta b12 u mě byla blbá, protože té vstřebavatelnosti z prášků nevěřím....

jinak u mě šlo teď vita do kytek, jak tu máme kosu, tak fakt mám potřebu teplýho jídla, ale vařit tu taky není kde, tak to je samej humáš z rozvozu 😠 ... ale 1. října nám maj dávat poslední vokna a do té doby snad bude už i nahoře topení, takže paráda... 🙂

s.arik
19. zář 2008

macik,
prý rozvážejí po celé čr do druhého dne, v Brně ten den 🙂 a zdarma prý 😕

ad injekce...vůbec se mi to nezdá. co jsme se učili ve škole, tak vitamíny rozpustné ve vodě (mj. všechna béčka) by se měla v potravě dodávat průběžně, protože co tělo nevstřebá hned, vyloučí močí. takže taková nárazová dávka pomůže na den dva ne? (proto se prodávají pomalu rozpustné vit. C - když sníž třeba deset obyč celaskonů naráz, tělo si trochu vezme a většinu vyčuráš...)
?????

s.arik
19. zář 2008

když sníš 🙂

fakt nejsem negramota, ale pletou se mi ty klávesy s diakritikou...no a pak knihy píčí a podobně 😀

mracik
19. zář 2008

s vstrebávaním B12 môže byť problém preto, lebo potrebuje tzv. vnútorný faktor, ktorý sa nachádza v žalúdku,
u zdravých ľudí by to malo byť bezproblémové, len u ľudí s napr. atrofickou gastritídou sa musí podávať injekčne 😉

dgm
autor
19. zář 2008

Pohanka

Pohanka neni obilovina.

Pohanka (buckwheat, french wheat, sarassin, blé noir) je díky svému využití často řazena mezi obiloviny, ve skutečnosti je to však jednoroční dvouděložná rostlina, s botanickým názvem pohanka obecná či setá (fagopyrum esculentum), patřící do čeledi rdesnovitých, příbuzná například rebarboře či šťovíku. Původně pochází ze střední a severní Asie, kde byla odedávna pěstována jako plodina pro člověka a pícnina pro hospodářská zvířata. Konzumuje se zejména její plod, kterým je jednosemenná trojboká nažka. Slupka semena je velmi tvrdá a odstraňuje se buďto mechanicky, kdy nedochází ke znehodnocení živin a výsledná barva krup je světlá, anebo termicky s tím, že v tomto případě je většina živin znehodnocena a kroupy mají barvu hnědou. Slupky pohanky se využívají buďto k výrobě pohankového čaje nebo jako výplň do polštářů. V poslední době se prosazuje i konzumace pohankové natě a výhonků, které byly po dlouhá staletí využívány pouze jako krmivo pro zvířata. Nať se využívá k výrobě pohankového čaje, sušená do salátů a polévek či k odšťavení do zelených džusů. Toto poslední použití pohankové natě však v sobě skrývá určitá rizika, o kterých se zmíníme později.

Vitamíny a minerály

Pohanka je především bohatým zdrojem vlákniny, vitamínů a minerálů. Z minerálů je pohanka zajímavá zejména vyšším obsahem hořčíku, manganu, mědi, fosforu, zinku, selenu, železa a draslíku. Na druhou stranu neobsahuje téměř žádný sodík, tudíž je vhodné ji kombinovat se zelenolistou zeleninou pro zajištění sodíkodraselné rovnováhy. Pohanka dále obsahuje vitamíny B1,B2, niacin, B6, cholin, vitamín E a je významným zdrojem vitamínu P – rutinu. Rutin patří do skupiny bioflavonoidů, rostlinných antioxidantů, které působí společně s vitamínem C blahodárně na obranyschopnost organismu, na posílení stěn a pružnost krevních vlásečnic a prevenci srdečních chorob.

Další důležité látky
Hlavním zdrojem energie v pohance jsou sacharidy ve formě poměrně lehce stravitelného škrobu, tedy pomalého cukru. Pohanka dále obsahuje vysoký podíl proteinu v podobě vyvážené skladby 18 aminokyselin, z nichž je zajímavý zejména obsah lysinu, methioninu a tryptophanu. Rovněž obsahuje kyselinu linolenovou a linolovou, vícenenasycené mastné kyseliny snižující LDL cholesterol. Pohanka neobsahuje lepek, proto je vhodnou potravinou pro osoby trpící celiakií.

Příprava a konzumace
Ideální je pohanku konzumovat namáčenou nebo naklíčenou. Není nutné ani žádoucí ji tepelně upravovat. Světlou vyloupanou pohanku namočíme přes noc do studené vody a ráno přebytečnou vodu slijeme. Klíčit lze pohanku na vlhkém ubrousku cca 1,5 dne po jejím předchozím namočení na 15 minut, jinak zeslizovatí. Klíčky necháme vyrůst jen do délky samotného semene a pak použijeme do salátů či pomazánek. Neloupanou pohanku lze využít víceméně pouze ke klíčení do zelených výhonků, neb slupky jsou značně tvrdé a ostré, nebo k přípravě čaje. Zelené výhonky – nať jsou však toxické, obsahují fagopyrin, který při akumulaci pod pokožkou způsobuje tzv. fagopyrismus – hyperfotosensitivitu. Projevuje se toxickou reakcí při vystavení kůže slunečnímu záření – pokožka během pár minut zrůžoví až zčervená a svědí. Celé to je doprovázeno silnou přecitlivělostí na chlad a tento stav může trvat až několik dní. Tyto symptomy byly v minulosti popsány u dobytka živícího se pohankovou natí, poněvadž ta byla člověkem konzumována pouze minimálně. V době značné popularity výroby zelených šťáv z čehokoli zeleného ovšem člověk začal konzumovat pohankovou nať ve výrazně větším množství a tak se díky vysoké koncentraci fagopyrinu objevil fagopyrismus i u člověka. Nejlepší je tedy zůstat u namočeného nebo naklíčeného pohankového semene nebo případně pití pohankového čaje.

Jak uz je v clanku podotknuto, na trhu jsou dva druhy loupane pohanky. Svetla a tmava. Barva je urcujici pro toho, kdo se chce vitariansky stravovat. Tmava pohanka vznikla lopanim za tepla, jeji chut a vune je jakoby citit kourem, jakoby byla lehce pripalena, je proto pro raw stravovani zcela nevhodna, je zcela nemozne, ze by se v ni objevil zivot, nejde naklicit.. Svetle pohance zustal svetly odstin proto, ze se jenom mechanicky oloupala a proto zustaly zachovany vsechny hodnoty, kvuli kterym ji vlastne jime.

dgm
autor
19. zář 2008

Pohanková snídaně
Namočenou pohanku smícháme s nastrouhanou hruškou či jablkem a přidáme dle chuti trochu medu a skořici. Pro pokročilý bodybuilding lze přidat slunečnicová semínka, vlašské ořechy apod.

Müsli buckwheaties – pohankové sušenky

Půl kila pohanky namočíme přes noc a ráno vodu slijeme. Asi 250g sušených švestek (nebo datlí) namočíme na hodinu do vody a poté i s touto vodou umixujeme. Smícháme s pohankou a přidáme muškátový oříšek a skořici. Tím vzniká základní směs a prostor pro fantazii. Vzhledem k tomu, že směs je v této fázi příliš řídká a sušení by trvalo příliš dlouho, je potřeba dodat podle chuti něco, co vodu absorbuje – strouhaný kokos, slunečnicové semínko, len, sušená jablka, vlašské ořechy, pohanku-lámanku chcete-li fat-free sušenky, raw kakao… Směs pak rozetřeme na pečící papír, vyrýhujeme požadované tvary a dáme na topení či na slunce, případně do trouby pokud lze nastavit na 40°C. Výborné jsou sušenky k snídani zalité konopným mlékem.

Pohanková kaše
Namočenou nebo naklíčenou pohanku ochutíme nasekaným koprem, petrželí či pažitkou, mořskou solí a trochou pepře, případně nepasterovaným jablečným octem. Variací může být kari koření. Pokrm bude vydatnější smícháme-li pohanku se stejným množstvím namočeného slunečnicového semínka.

Pohankové pomazánky
Namočenou nebo naklíčenou pohanku umixujeme s dýňovým, slunečnicovým nebo jakýmkoli jiným olejnatým semenem, přidáme bylinky – bazalka, kopr, pažitka, petržel, špenát – podle chuti, ochutíme špetkou mořské nerafinované soli, kořením dle chuti – pepř, kayenský pepř, estragon, kari, kumín, kurkuma nebo česnekem a přidáme olivový olej a citronovou šťávu aby směs nezhnědla. Výborné na lněné placičky, na plátky okurky, cukety či rajčete nebo zabalit do nori. Fantazii se při přípravě pokrmů z pohanky meze nekladou…

listicka77
19. zář 2008

No to s tím bobkovým listem, je to, co jsem psala, že uvádí cingroš - postupné kroky. Nejdřív klistýrový kúra, pak nevím co... Ten bobkový list je až nějaký čtvrtý nebo pátý bod.
Dgm pro mě teda teplota nad 20 není dostatečná. Třeba 21 je prostě zima. Záleží, co člověk dělá, že jo. Když uklízím, tak ok, ale když sedím u pc, tak mi to nestačí. Navíc mám velké problémy se studenýma končetinama, mám to furt už léta. Řekneš mi, že by to vyřešilo vita? 😵

dgm
autor
19. zář 2008

Odpoved pro listicku ohledne rajcat pres leto:

http://forum.vitarian.cz/viewtopic.php?f=3&t=44...

dgm
autor
19. zář 2008

Listi, studene koncetiny neni nic jineho, nez neprokrvene telo, ta krev neproudi proste az do konecku prstu, jak by v idealnim pripade mela, to je cele, no. Uz jsem to psala i nekde driv v jinem prispevku. Samozrejme, ze vita na to ma recept. Ocistit krev od veci, ktere v ni nemaji co delat., bude ti krasne proudit az do konecku prstu,. A otuzovat, jak psala Sarik. Jenze kdyz ti nachladnou usazeniny v hlave dochazi k ucpani dutin, zarazene ryme, atd. Pokud ti nachladnou nevycistene klouby, nastupuji bolesti. To neboli primo klouby, ale ozyvaji se usazeniny v nich ... Takovy patacek proti bolesti opravdu nepomuze, jenom tu bolest necitis, no ...

Tu teplotu jsem tam dala tak jenom symbolicky, protoze clovek je pres zimu vlastne neustale v teplem prostredi, pokud neni prave venku, ale to je zase vetsinou obleceny ... Myslela jsem tim, ze my mame doma spis pres zimu pretopeno, kotel na topeni zapiname opravdu jenom vyjimecne, vetsinou topime drevem, vytopi se krasne cely barak, velka plocha ...

listicka77
19. zář 2008

Dgm dík. Jedla jsem i tepelně upravená, ale kvanta jsem jich sežrala za syrova. Že tepelně upravená rajčata jsou kyselinotvorná, to vím, ale určitě jsem v souvislosti s těmi klouby četla o rajčatech a paprikách obecně - i syrových. Jinak jak známo, maso léta letoucí nejím. 😵 (pečivo jo, ale aspoň skoro vůbec takové balasty jako jsou rohlíky)

jajinak
19. zář 2008

Dgm díky.Kouknu na to a uvidim.Věřím,že nejlepší je asi ten půst,ale nedám víc,než 2 dny.Aspoň zatím.Možná někdy dojdu ke 3 dnům,ale kvůli tomu hubnutí víc ne.A taky bych to nevydržela,to vím.Když se drží krátké půsty,tak se tělo čistí delší dobu,postupně,jestli to dobře chápu.Takže po jednom půstu se něco vyčistí a po dalším to bude zase úpokračovat dál(když si do té doby tělo znovu hodně nezanesu) nebo to jde od začátku?Asi blbá otázka,co,ale zajímá mě,jak to doopravdy funguje. 😉

macik
19. zář 2008

jajinka-jak to doopravdy je, to si stejně určí tvoje tělo samo-nikdo ti přesně neřekne, jak.....určitě to nějak pokračuje, pokud se znova nezasviníš,ale asi nikdy tím směrem, kterej bys zrovna chtěla pořešit (příklad-držela jsem sedmidenní půst, když jsem měla strašně silný nachlazení, což lidem zvyklím půstovat a papajícím vita nikdy u nachlazení netrvá tak dlouho, pokud vůbec na nachlazení trpí-moje tělo asi v té době řešilo jinej problém, jinak si to nedovedu vysvětli....protože na nachlazení má půst zabrat, tak za dva dny a já nebyla nai po těch sedmi úplně fit...)...každopádně lepší pravidelný jedničky než nárazová sedmička a pak se zase nadlabat...

jajinak
19. zář 2008

Macíku 7 bych nedala,jsi dobrá,byla bych asi pak kost a kůže,ale taky si myslim,že stačí častěji krátkodobý.Přece se to tělo nezasviní za tu dobu tak,aby se začlo čistit zase odzačátku i když nebudu jíst jenom vita,ale určitě to musí pokračovat.

macik
19. zář 2008

no víš, co-pro mě je mnohem snazší nejíst vůbec než jíst umírněně...v podstatě si s tím nevím vůbec rady, jak se té žravosti zbavit, je to hrozný, připadám si fakt, jak nějakej feťák......bohužel jídlo jaksi nejde odstřihnout navždy jako alkohol či cigarety...každej ví, že přeléčenej alkoholik už se toho nesmí dotknout, ale co sakra dělat, když je člověk pažravej a nedokáže to rozumem stopnout... 😒

aponchie
19. zář 2008

jak mam dceru primet aby jedla syrovou zeleninu? 😲

dgm
autor
19. zář 2008

Aponchie, ja bych ti poradila jeden dost drasticky postup: Zacni osobnim prikladem!! 😀 😀

jajinak
19. zář 2008

Zajímalo by mě,co si myslíte o Psyllium.Fakt to naváže škodliviny a vyčistí aspoň částečně střeva?

aponchie
19. zář 2008

dgm a kde beres jistotu ,ze ja nejim syrovou zeleninu by me zajimalo 😉