Půsty, syrová strava a jiné ozdravné metody pro vaše zdraví

dgm
9. zář 2008

Setkali jste se uz nekdo s timto pojmem? Mate osobni zkusenosti?
Resenim vsech problemu tady na MK by mohlo byt prave seznameni se s pusty a nasledne s lecbou syrovou stravou. Nebo obracene, vzajemne to spolu ale souvisi.

At uz vezmu jakekoliv jednotlive tema tady na MK, pocinaje snazilkami a konce starostmi o svoje vlastni rodice nebo pribuzne, vsechny tyto nemoci a problemy maji jedno spolecne. Jsou resitelne a lecitelne. Bez vyjimky jakakoliv nemoc.

. U nekterych nemoci zabere spis ta syrova strava, u nekterych spis ty pusty. Nekdy je nutne to vzajmne zkombinovat. Pro neverici muze byt prvnim nakopnutim stranky www.pust.cz , www.vitarian.cz nebo na trhu je hodne knizek na toto tema. Mne se v posledni dobe jako nejlepsi zda knizka Roberta S. Morseho Zazracna detoxikace, kde je tohle vsechno hodne v kostce vysvetleno.

Jednou z detoxikacnich metod je prave pust. A o pustu by mela byt i tato diskuze.

babalala
2. led 2009

Jo Sari - to já klidně budu veřejně hlásat, že raw je lepší - pro zdraví tělesné určitě. Ale nejsem přesvědčena o tom, že i pro to psychické - vyznávám filozofii, která říká, že jakákoli samoúčelná askeze je špatná a stojí člověka velké množství energie. Takže podle mého - pokud vitariánství pro někoho znamená čirou radost a potěšení - je to paráda - ale pro mě, jakkoli je mísa salátu nebo hrst ostružin vrcholem blaženosti, by život bez čerstvého chlebíčka, hrnku vychlazeného kefíru, míchaných vajíček, koblížku a občas i toho bifteku (raw 😉 ) byl smutný.
Tu vůli, vůli, vůli (Lišti 18:01) potřebuju na jiné věci..

jajinak
2. led 2009

Babo ,taky jsem si ještě nedavno myslela,že bez chleba nebo vařených obědů a jiných neraw pochoutek se nedá žít,ale už vím,že dá a mám z toho radost.S Lištičkou souhlasím na 100%.Chce to VŮLI!

listicka77
2. led 2009

babo, ono je to složité. za prvé si myslím, že ta askeze není samoúčelná. za druhé si myslím, že člověk by se neměl oddávat požitkářství jakéhokoliv typu. že prostě je dobře mít sama sebe pod kontrolou a některé věci si nedopřávat... jinak já nedělám tragédii z různých neraw úletů, ale ty vánoce, silvestr a spol. mě vyhodily z režimu a těch vařenin a ještě v šílených kombinacích jsem žrala moc a ono to pak furt jede jede jede, takže proto teď potřebuju tu vůli vůli vůli. až se vrátím do normálu, tak to bude zas v cajku a přijde jen občas nějaké pokušení a někdy mu i podlehnu a rozhodně si to nebudu vyčítat. no a co se týká tvých pochoutek - ty chutě se opravdu změní. po přechodu na šťavnatý ovozel se chleba najednou zdá nudně suchý. a kefír je raw - není pasterizovaný. samozřejmě je to zahleňující mléčný výrobek, ale čas od času... 😵
jo a ještě si myslím, že čím víc člověk tu vůli vůli vůli cvičí, tím se lépe ovládá. ale v tom přchodu na raw je dle mého názoru třeba to hlídat, aby to právě nesklouzlo do posedlosti, kdy člověk nemyslí na nic jiného než na žrádlo a užírá se s představou koblihy.
no a pokud pro tebe je mísa salátu a hrst ostružin vrchol blaženosti, tak je to úplně super. s tím jde totiž skvěle pracovat. dle mého soudu čím víc toho budeš jíst, tím víc ti to bude vyhovovat. každé zvýšení příjmu ovozelu je k nezaplacení!

jaji já nezapomněla, ale byla jsem líná skenovat, tak jsem si řekla, že to cvaknu na digitál, jenže jsem se k tomu ještě nedostala za slušného světla. se moc omlouvám. 😔 sama se nabídnu a pak nic. 😕 pokud se k tomu nedostane dgm, tak to zítra udělám. 😉

dneska měli v kauflandu bílou ředkev v akci za 9 káčé, vzala jsem takovou úúúplně obrovskou, to jsem zvědavá, co s ní budu dělat. 😀 ještě mám v lednici půlku takové normálně velké od včerejška (večerní salát - půl ředkve, půl ledového salátu, dvě rajčata).

listicka77
2. led 2009

babo, jo a když si vzpomenu na tvoje výtvory na mmb... v raw se dá takhle realizovat úplně stejně! bychom tě potřebovali do party, pěkně bys nám vyzkoušela všemožné raw dortíky a podobné věcičky... na anglických stránkách se dá najít věcí, až se sliny sbíhají! kukni třeba sem: http://thesunnyrawkitchen.blogspot.com/

androna
2. led 2009

jaji no mna by tiez ovocie zasytilo v neomezenom mnozstve.ale spytam sa presnejsie 2jablka a 4mandarinky alebo 1banan a 1jablko na cele dopoledne mna asi jak tehulku nezasytia.to totiz pokryva dopoledni davku sacharidov.tak ja asi zostanem u toho mojho upraveneho jidelnicku nebo to skusim.

babalala
2. led 2009

No Lišti - v prvé řadě je třeba definovat pojem "požitkářství" - já sama toho nejsem schopna.. je to cokoli, co ti přináší potěšení? Kdy už je toho potěšení příliš?

Jakákoliv askeze mi přijde samoúčelná, pokud je jejím důvodem jen a pouze tréning vůle a nic jiného. Takže pokud jsem zdravá a v pohodě při současném životním stylu, nevidím důvod, proč se uchylovat k experimentům. Samozřejmě, že kdybych třeba zjistila, že mám nádor, byl by to jasný signál mého těla, že jsem něco dělala hodně blbě a budu třeba půl roku žrát jen kopřivy.. Vůbec - myslím, že svoje tělo znám dost dobře a docela mu rozumím a dělat něco proti srsti, pociťuju jako škodlivé - to je moje zkušenost třeba z půstů.

A jestli se můžu vnutit s receptem - bílá ředkev půl na půl s čínským zelím - rozmixovat na co nejjemněji + pepř + olej + trocha vody + ocet (nevím, jestli můžete, tak asi citrón) + trochu přisladit (to asi vůbec ne, že?) - to je jeden z mých favoritů. Na druhý den úplně nejlepší..

jajinak
2. led 2009

Lišti,vůbec nic se neděje,já nespěchám,já jen když ses nabídla 🙂 .

Androno,s tou těhu cukrovkou nevím,když to máš tak omezené,ale 2 jablka a 4 mandarinky by možná při dobré vůli zasytit mohlo.Když začneš jíst trochu později. 😉

listicka77
2. led 2009

Babo, cílem vita přece není trénink vůle! Jde o zdraví. Myslím, že je rozdíl mezi cítit se "dobře" (to že se člověk cítí tak nějak normálně a není aktuálně nemocný) a "dobře" (kdy fakt překypuje energií a cítí se prostě lehce, skvěle atd.). Takže pokud vitarián věří, že mu jeho strava přinese dlouhý život bez nemocí... ta mírná "askeze" je jen vedlejší produkt. Co se požitkářství týká, měla jsem na mysli stav, kdy si člověk dopřeje úplně všechno, nač má chuť, v libovolném množství. Život v přílišném "blahobytu" prostě nevidím moc jako přínosný. Pokud jsi spokojená, je vše ok. 😵 (však já neagituju)
Ad recept: to jako rozmixovat na kaši? A co s tím pak? Dlabat lžící? Ocet může být i raw. Dá se koupit a nebo vyrobit doma (jablečný).

Androno, četla jsi tenhle článek? http://www.vitarian.cz/view.php?cisloclanku=200... Víš o tom, že dost lidí si raw stravou vyléčilo cukrovku? Ale k ničemu nenabádám, je mi jasné, že těhucukrovka není zrovna stav k přílišným experimentům. ☹

s.arik
2. led 2009

1) maciku, uf, dík že ses neurazila, jsem to napsala taaak nediplomaticky a nevěla jsem jak jinak to popsat........zkrátka na tuhle diskuzi bez debat patříš, i kdybys nejedla nic než 3x denně umělý koktelj od Dr. Zhubni 🙂

2) kefír - lišti tu vícekrát píše, že je raw. ale na vitariánu nebo kde jsem četla, že na našem trhu není NIC z mléka raw, všechno mléko se musí před zpracováním pasterizovat ze zákona....takže jediný raw-kefír si vitouši zhánějí přes známé co si dělají domácí od vlastních koz 😕
snad nekecám blbosti, příp. mohu dohledat.

3) lišti jak chutná ta bílá ředkev, vživotě jsem to nejedla. jako ředkvička? je to štiplavé?

4) androno, namoč si dvě lžíce světlé pohanky (kroupy, ne lámanka), stačí hodina, ale klidně i přes noc. smíchej se strouhaným jablkem. zpočátku více jablka, až si na pohanku zvykneš (nebo ti možná bude chutnat hned, mi začla až po 3-4 jídle) tak pak klidně poměr 1:1, tzn třeba jedno jablko a 4PL pohanky určitě zasytí dost.

listicka77
2. led 2009

maciku, máte u domu nějakou zahradu? vitasrazík bych si já osobně představovala jako jeden velký piknik! varianta někde v přírodě pod stanem mě docela láká! 😵 (no jo v brně jsou zas ty brány do pekel, no - teda k dětem a ke zdraví 😀 - ale to mě zas tak nebere. u lus bych akorát utrácela a zdravou výživu máme dobře zásobenou i u nás, jen chlazené věci nee, ale to asi není ani v tom brně, ne? stejně je to drahé jak pes ☹)

s.arik
2. led 2009

androno, jestli chceš, napiš nám tu ten svůj "upravený jídelníček", třeba bychom ti mohly dát nějaké vita-tipy, jak to pozměnit, při zachování podobné sytící hodnoty porcí 😵

jo a souvisí těhu cukrovka s inzulínem????!
jestli jo, tak věz, že fruktoza vůbec inzulín nepotřebuje, tzn. když nebudeš míchat ovoce s jinými cukry, nemusíš se hladiny inzulínu vůbec obávat. mnoho cukrovkářů si diabetes vyléčilo úplným přechodem na ovoce.

ale POZOR, já nevím, jaký je rozdíl mezi cukrovkou a těhu cukrovkou, chce to zjistit, už sem zapomněla, v čem se ten I. a II. typ liší...

babalala
2. led 2009

Lišti - co se týká mého receptáře na MMB - jenom podle něho nesuď naše stravování, prosím!!! 😀 Tam dávám jen ty komerční kousky.. (Z toho sladkého se na mě moc nedostane, o to už se tchán a synovci postarají..)

S těmi "zdravými recepty" moc velký úspěch člověk nemá. Koukni třeba k téhle holce - http://www.mimibazar.cz/recepty.php?strana=10&u... - ta si užila komentářů.. (jednou vložila recept na ovesné mléko - pipiny ji málem roznesly v zubech 😖 ) - tož takové kecy nemám zapotřebí, zase takový masochysta nejsem.

A docela mě lákají recepty na sladkosti z Lifefoodu. Teď si dám chvilku pauzu, ať trošku vytrávíme, a pak se pustím do zkoušení, až nás zase začne honit mlsná..

s.arik
2. led 2009

hm, lišti byla rychlejší s tím článkem.
ačkoliv nevím, jestli zrovna v něm je to o tom inzulínu...

listicka77
2. led 2009

Sari,
ad kefír: nevím to 100%, ale pokud vím, tak na všem je napsané, že to z pasterizovaného mléka. kdežto na kefíru (kozím, já jiný nekupuju) ne. tak vycházím z toho, že teda ne. navíc jsem to právě někde na vitariánovi četla, že kefír je jediný nepasterizovaný běžně dostupný mléčný výrobek.
ad bílá ředkev: zkus, až bude v akci, hehe. je trochu vodovější než ředkvičky, trochu míň pálivá, řekla bych, a poněkud nahořklá (to by ti mohlo vadit). ale když ji dáš do nějakého salátu, tak to ani nepoznáš (myslím tu hořkost). já mívala moc ráda chleba s máslem a ředkev na kolečka posypanou bylinkovou solí. teď jen sypu bylinkovou solí a nebo do toho salátu.

s.arik
2. led 2009

ha - kozí...že by se to vztahovalo jen na KM?
fakt mi na vit.cz tvrdili, že raw mléčné věci na trhu nejsou.

s.arik
2. led 2009

babalalo, tak za paní se zdravými recepty by byla vypískána asi i zde ☹ 😀
zaprvé to jaksi vaří, za druhé má šílené kombinace, třeba posypaný chleba jablkem - super na kvašení, nadýmání a alkohol v krvi 😀 a tak no 😔

hele ale raw sladkosti zkus, já dneska zase dělala ty kuličky (tentokrát fakt kuličky) mandle, vlašáky, syrové kakaové boby (jsou drahé, dej místo nich klidně normál kakao nebo kávu nebo nic), rozinky nebo datle (dávám obojí, bacha datle jsou hnusně sladké, lépe málo) a nakonec tolik kokosu, aby vše mělo správnou konzistenci, sypkou a nelepivou!!! pak z toho jdou tlakem dělat koule 🙂

tannawe
2. led 2009

Ahojky, sem tam procitam, rada se vzdycky sikne 😉
Zjistila jsem, ze dopoledne jim jenom raw /uz asi pet sest let jen ovoce,vodu s citronem,cerstve lisovane zel. stavy/a vyhovuje mi to tak absolutne nejvic. Pro me je ukazatel toho jak vypadam a jak se citim. Nemocna jsem nebyla ani jednou /tuk tuk/a musim rict,ze ani deti nestonaji /ty maji zasadotvornou stravu spolu s manzelem, ten se dneska ladoval k memu udivu i rukolou 😕 /
Ale jeste jsem se chtela zeptat - jak je to treba s cervenym vinem? Rada si dam sklenicku sem tam /nepiju jinak vubec zadne tvrde nebo tak,ale vino miluju a v zidovske nabozenske praxi se bez nej clovek neobejde 😉 /
tak kdyz budete nekdo mit naladu a cas rada se zase posunu nekam dal.
Ta stranka the sunny raw kitchen je nadherna, skoro si rikam, ze jak mam v horoskopu nejakou velkou zmenu v jidelnicku na tenhle rok jestli to neni nahodou, ze budu raw jist uz i odpoledne 😅
Jinak diky kocky k tomu cervenemu vinu... 😉

babalala
2. led 2009

Lišti - blbě jsem to napsala - komplet recept mám vlastně tady: http://www.mimibazar.cz/recept.php?id=14944&use... - tu sardelku můžeš vynechat, jestli nesplňuje kritéria..

Ta bílá ředkev - my sníme tak dvě tři měsíčně - a každá chutná jinak - jedna je jen mírně pálivá, jiná víc, některé kousky jsou bohužel trošku dřevnaté, ale většinou je fajn. Používám jako "plnidlo"- Gedrenin termín - do různých pomazánek.

Můžu se zeptat na jednu věc? Snad to nebudete brát jako prudění.. Proč vám tak vadí pasterizace? Chápu případný odpor k mléčným výrobkům jako takovým, chápu nechuť ničit tepelným zpracováním zeleninu, ale nechápu, jak může pasterizace znehodnotit mléčné produkty? Nebo jde jen o princip?

tannawe
2. led 2009

Ted jsem koukala na vitariana a vubec jsem se snazil vygůglit nejakou vita kucharku v cestine, ale je to sama makrobiotika atd. a vita nic? Hledam blbe nebo neexistuje? 😒

s.arik
2. led 2009

babal,
no i živočišné tkáně a produkty se teplem mění, i v mléce jsou enzymy a bílkoviny, prvé se teplem ničí a druhé přechází do jiných stavů, které nejsou pro vytřískání živin z nich vhodné.........nejsem silná v teorii, pro mne je to citová záležitost, ale myslím že kvalitní argumenty bys našla na vitariánovi.cz, tam tu teorii docela žerou 🙂

s.arik
2. led 2009

nejlepší vita-recept je vzít plod/lupení a kousat 😉 monodieta je lepší než rafinovanost z deseti surovin.........pro střeva, chápu že mlsná huba si trochu stěžuje🙂

recepty nějaké zde:
http://www.vitarian.cz/search.php?rsvelikost=uv...

s.arik
2. led 2009

víno je myslím raw ne?
pokud vím, tak neprojde více než 40st určitě....druhá věc je, že s alkoholem raději s mírou, ale to je snad každému jasné.

tannawe
2. led 2009

sari diky 😉 jsi zlata!

s.arik
2. led 2009

ad kefír raw:

http://forum.vitarian.cz/viewtopic.php?f=3&t=28...
celá diskuze a zvláště příspěvek od tvx (snad sedmý osmý zhora)

pokud je výrobek pro lidi, musí být ze zákona z paster. mléka...

asi........?

macik
2. led 2009

babal-já mám právě pocit, že ty lidi, co jsou na raw dlouho, z toho mají upřímné a opravdové potěšení a za sebe mohu říct, že když jsem jen pár dní na raw a podlehnu pokušení vařeného, tak mě to chuťově vůbec neuspokojí (chutná to mnohem hůř než jsem si představovala-chybí potěšení) a obvykle je mi pak i blbě...tož tak..taky od té doby, co koketuji s raw, tak mi bejvá dost blbě z normálního jídla...dáme si třeba u tchýně rizoto (všichni) a já pak probleju noc...mě to hodně napovídá...i to zanesené tělo obeity obezitovaté dává signály..

s.arik
2. led 2009

a dále tvx píše:

"z nepasterizovaneho mleka jde pry /teoreticky/ dostat boreliozu, pokud ji ma ta koza nebo pokud snad snedla kliste, ci co... pak muzes chytit tuberkulozu a dalsi nemoce jimiz se vyhrozuje... ale mliko se pasterizuje jenom posledni leta a podle me, je to MNOHEM VICE o tom, aby dyl vydrzelo, tudiz o obcodni politice, nez o nebezpeci , viz treba vrcholnej humus alias UHT... v nekterych severskych zemich uz je pry opet mozne prodava t mleko i nepasterizovane. "

tož ten tvůj kefír lištičko asi raw nebude.

ale já si myslím, že jestli ti chutná a nemáš ho denně a netrpíš na zahlenění, rýmy a tak, klidně ho pij 🙂

tannawe
2. led 2009

maciku a proc tedy nejis rovnou vsechno raw,kdyz vis, ze ti to ostatni nedela dobre? Ja jsem si treba taky rikala jezisi jak budu varit vsechno zasadite atd., ale nejak jsem se do toho ponorila a jde to uz samo, i treba, ze jsem si rikala, ze znasobim pocet bio produktu doma a uz se mi dari vsechny dulezity /pro me tedy/ potraviny kupovat v bio kvalite...takze kdyz je ti blbe proc tedy nedelas to z ceho je ti dobre 😅 ☹ ?
Ja jidlo miluju a fyzicky jsem na tom nebyla nikdy lepe a proste taky citim,ze kdyz si dam u tchyne nejaky jeji blaf, ze si pak rkam jezismarja proc jsem si ja tupena nevzala s sebou svuj salat?? 😀 😝
Je to o nedostatku vule co? Beru to podle sebe, ze nekdy clovek zere snad jen aby zral nebo co 🙄

s.arik
2. led 2009

potvrzuju macikova slova.
jsme na vařené zvyklí, to je fakt, první fáze je fází odpírání.
ale po měsíci dvou člověk zjistí, že chleba a maso a buchty už nechutnají tak dobře jako dříve a co víc, tělo se tomu fakt brání....nechce ten humus, bleje, průjmuje, křečuje.

jajinak
2. led 2009

Souhlasím s Macíkem.Z raw stravy mám opravdu potěšení a není to tak,že bych se musela přemáhat.Naopak,když jím něco neraw,tak mi to kolikrát moc nechutná.Ale ne vždycky.Pořád jsou ještě dobroty,které mi moc chutnají a neraw.A to jsem začala před 4 měsíci a tenkrát ten podíl raw/neraw nebyl zdaleka tak dobrý jako teď.