Půsty, syrová strava a jiné ozdravné metody pro vaše zdraví

dgm
9. zář 2008

Setkali jste se uz nekdo s timto pojmem? Mate osobni zkusenosti?
Resenim vsech problemu tady na MK by mohlo byt prave seznameni se s pusty a nasledne s lecbou syrovou stravou. Nebo obracene, vzajemne to spolu ale souvisi.

At uz vezmu jakekoliv jednotlive tema tady na MK, pocinaje snazilkami a konce starostmi o svoje vlastni rodice nebo pribuzne, vsechny tyto nemoci a problemy maji jedno spolecne. Jsou resitelne a lecitelne. Bez vyjimky jakakoliv nemoc.

. U nekterych nemoci zabere spis ta syrova strava, u nekterych spis ty pusty. Nekdy je nutne to vzajmne zkombinovat. Pro neverici muze byt prvnim nakopnutim stranky www.pust.cz , www.vitarian.cz nebo na trhu je hodne knizek na toto tema. Mne se v posledni dobe jako nejlepsi zda knizka Roberta S. Morseho Zazracna detoxikace, kde je tohle vsechno hodne v kostce vysvetleno.

Jednou z detoxikacnich metod je prave pust. A o pustu by mela byt i tato diskuze.

s.arik
17. říj 2008

tak kakaový sen zkrmuju pomalu Mirce. denně jí dám tak 3-4 lžičky, docela jí to chutná. v sezamu je dost vápníku že? to je super, protože mléko jí omezuju.

ale maciku neboj, dvě sklenky dou k tobě 😉

arvetka
17. říj 2008

zkusím zítra tu pohanku🙂
s.arik: arašídy NEŽERU a pražený už vůbec ne😀
dneska jsem měla poprvé čerstvý fíky a nič moč teda 😒

s.arik
17. říj 2008

fíky, datle i olivy mi taky nechutnají. arašídy jo, ale pokusím se odolávat, když jsou teda pražené 😀

mihapiha
17. říj 2008

tak to já teda fíky, datle i olivy miluji, haha. slunečnicové semínka. ted studuji mořské řasy, nikdy jsem je nejedla a teda nevím, zda by mi nevadil ten rybí zápach..

dgm díky za odkaz

s.arik
17. říj 2008

miho, řasy po rybách nesmrdí vůbec. ty co znm já nemají žádnou chuť, jsou jenom slané, takže tím posypat chleba, polévku, omáčku, zeleninový salát, cokoliv, nemůže to chuť pokazit, jen lehce osolí.

s.arik
17. říj 2008

😀 😀 😀
jelikož sama nemám ráda angličtinu a jsem germanista jako poleno, MUSÍM sem překopčit vtip z vitariána.cz 😉

Zdravá výživa
Pro ty z vás, kteří dávají pozor na to, co jedí, je zde definitivní slovo na téma výživa a zdraví.
Je posilou ducha konečně vědět, že skutečnost přece jen odporuje všem lékařským výzkumům.

1. Japonci jedí velice málo tuků a trpí méně infarkty, než Britové nebo Američané.
2. Mexičané jedí hodně tuků a také trpí méně infarkty, než Britové nebo Američané.
3. Japonci pijí velice málo červeného vína a trpí méně infarkty, než Britové nebo Američané.
4. Italové pijí nadměrná množství červeného vína, ale také trpí méně infarkty, než Britové nebo Američané.
5. Němci pijí hodně piva a jedí spoustu klobás a tuků a trpí méně infarkty, než Britové nebo Američané.

ZÁVĚR: Jezte a pijte co chcete. Je jasné, že to, co ve skutečnosti zabíjí, je angličtina.

mihapiha
17. říj 2008

S.ari a jaké řasy kupuješ? a ty máš sušené? že píšeš posypat? já mám pocit, že to je takové mazlavé, tak nevím jak bych to jedla.

s.arik
17. říj 2008

já znám jenom sušené, Nori - plátky nebo vločky....obvykle ty řasy vypadají jako třeba sušený petržel 😀 akorát jsou slané. žádné mazlavé neznám.

řas je ovšem více druhů a různě upravené...

dgm
autor
17. říj 2008

Ahoj, ted jsem si na pust.cz. precetla Pavlovu radu ohledne leceni usi... S praskanim a stridavym zalehanim v obdobi pustu s nim s radosti souhlasim, nekdo popisuje, ze mu pri pustu z usi i neco vytika, to me tedy ne, ale jeste neni vsem pustum konec 😉 takze, kdo to tam necetl, tak to davam sem:

Lek muze udelat mnohem vetsi paseku nez nachlazeni protoze nikdo poradne nevi do jake miry pusobi na hmotnou schranku a do jake na dusevni, nervovou soustavu. Nachlazeni neni nic jineho nez nedostatek energie v porostoru daneho organu, ktery se ve vestine pripadech vyrovna sam za predpokladu, ze okolni organy jsou zdrave a v poradku, pak se s okolnimi organy o energii podeli. Paklize organy sprazene (oragan muze byt na opacnem konci tela) ci v okoli poskozeneho organu energii nemaji, dojde ke stagnaci problemu a v horsim pripade, jak rikaji babicky "zastydnuti" problemu. Energeticke pomery se v organu zmeni natolik, ze ani dodani energie zvenku jakoukoliv cestou organu nepomuze. Zbyva tedy pust za jehoz pomoci dojde ke stazeni energie ve vsech okolnich organech na stejnou hladinu, procisteni tkane vsech organu a nasledne po ukonceni pustu a spravnem strartu ke vzpamatovani se organu. Jednoduse receno, organ se "chytne" a jeho vykon v prubehu spravne navratovky zacne normalne stoupat tak, jako u okolnich organu. Ucho je organ, kde lide reportuji nejvetsi zmeny i presto, ze si mysli ze s usima problem nebudou mit. Praskani, lupani pri polykani , vydatne vytoky z usi v prubehu pustu jsou zcela beznym pruvodnim jevem cisteni hmotneho tela pustujiciho cloveka. Usim lze pomahat mnoha zpusoby jak zevnitr, tak zvenku. Zvenku masirovanim boltcu a vnejsich casti ucha , najdete na googlu nebo poradi i doktori a zevnitr pak nafukovanim eustachovy trubice za ucpani nosu a nebo dalsi velmi ucinnou metodou vyplachovanim nosu solnym roztokem.

Tak ja pridaam, ze kdo nekonzumuje raw stravu nebo se na pust neciti, tak taky pomaha ke spusteni rymy proplachovani dutin preslickou a anyzem...

s.arik
17. říj 2008

konečně jsem se odhodlala koupit kapustu. jdu hledat zpátky ten recept, pamatuju si jenom citron a nechat odležet, ale víc nevím...

s.arik
17. říj 2008

to bylo myslím ono:

Potřebujeme
-1 menší kapustu
-česnek
-extra pan. olivový olej
-nepasterizovanou sójovou omáčku (Shoyu, Tamari)
-kopr, nebo jiné koření
-šťávu z půlky citronu

Postup:
Kapustu nakrájíme na drobnější kousky, vložíme do mísy a hojně prolijeme olivovým olejem. Přidáme utřený česnek, koření, citronovou šťávu a sojovou omáčku. S tou buďte opratrní, je velice výrazná a slaná a stačí jí jen málo. Nemusí se sice používat vůbec, ale dodá salátu dráždivou chuť, což ocení hlavně začínající vitariáni. Celou směs pak dobře promíchejte a nechte uležet v chladničce pár hodin. Je dobré směs občas promíchat. Do této uleželé směsi pak můžete přidat další ingredience, skvěle se hodí avokádo a rajče

s.arik
17. říj 2008

kopr nemám, jaké jiné koření se hodí? asi tam sypnu nať sušeného celeru, petržele a mořských řas.

macik
17. říj 2008

šarik-já se s miri o sen klidně podělím, nejsem lakomá (je ale pravda, že se o jídlo dělím na začátku, ale poslední sousto, to prostě nedám, to musí být moje 😀 )

hele a neštvi mě s tou angličtinou...jsem taky germanista, ale angličtina je supr trupr, tak nepruď 😝

s.arik
17. říj 2008

no jo, každý jazyk je zajímavý a prima, jenže mě se prostě více líbí němčina a prudí mě, že všichni propagují AJ jako základ pomalu existence 😀

s.arik
17. říj 2008

sen Miri zase tak extra nejede, více než pár lžiček denně nechce, a já ji taky nechci zvykat na sladké chutě. ale zase to tahini a syrové kakao je prý děsně zdravé, tak nevím no. ale zatím počítám, že ti sklenky dovezu, leda snad kdyby se náš sraz konal až za hodně dlouho, bude možná Miri rychlejší...

kapusta v lednici, to jsem zvědav.

kristulatko
17. říj 2008

ahoj zeny,
tak se dnes musim pochlubit: musela jsem do mesta k mudre s kaslajici Terkou (predepsala ji jakesi desne kapky, pry chemoterapeutikum, no uz to me desi...co toje?), ale to budu resit pozdeji.proc pisu: rano jsme mely fofry, tak jsem posnidala par kousku jabka a hrozny a caj (studeny teda), Terca totez + biolupinky s kakaem (miluje) a do nejakych 12 hodin jsme nejedly, a me vubec neprislo, ze bych mela hlad!!!!!!! zadne kruceni v zaludku ani takove ty zavrate, kdyz se jako citite zeslabli. a to jsme obehly mesto a ja navic kojila. ve zdravem obchode jsme zakoupily rozinky a krupky a to v aute skoro ¨padlo, kolem 15 hodiny jsme si doma daly jablka a musely jsme teda dojist zapecene testoviny. ale vubec mi nejely. ani Terca tomu moc nedala...no a ted jsem udelala ledovy salat s jakymasi klickama a rajcatama, olivovy olej a pekne si na nej chodime...
nechce se mi verit, ze bych ja, takovy zrout, ktereho frut honila mlsna, proste nemela hlad ani chut na zadne "zakazane" veci. to ziram.
jo a pri pripave salatu mi Terka ukradla okurek a schroupala ho, no a pred chvili tu litala se zbytkem ledoveho salatu, ze si mam dat jako kralik. 😀 nevim kde na to prisla. a to vse i prs to, ze mela javorove lizatko¨, jakoze za odmenu, kdyz byla ve meste tak hodna...

cili nebyt tech testovin a caje, byla jsem skoro cely den na vita strave. a citim se dobre, zadny hlad nebo podrazdenost.

jsem vam to tu musela napsat... 😉

kristulatko
17. říj 2008

dgm, zrovna ses mi trefila tim clankem o lecich a nemocech a energii. tak se zeptam: muze i male dite pust? nebo se muze neco pokazit? ona teda, jak uz jsem psalä vcera, Terca kasle ted treti tyden, zacalo to klasickou rymou, ucpany nos, dve noci chrape a pak se to uvolni a zacne kasel. pozvolna, po par dnech se vystupnuje, pak zacne odkaslavat, vykaslavat a pres den je to lepsi a lepsi. jenze to trva porad, rekla bych mozna male zlepseni, v no¨ci teda kasle taky, ale min, tak 1-2x ji to vzbudi. ale zadne zachvaty, spis jako by ji neco drazdilo....fakt nevim, ale ty kapky, co nam dnes napsala jsou mi tak nesympaticke...¨
ja bych k te mudre ani nesla, ale mela jsem strach o prudusky. ty teda chycene nema. me se taky zdaly v poradku, z¨kasel neni ani nebyl sypavy ani chraplavy...ona proste jen obcas zakasle...

se omlouvam za roman, ale kdyz budete mit nekdo radu nebo me odkazete na dobrou diskujzi, kde treba debatuji mamy malych deti o vita a pustech a podobnych vecech, budu rada.

s.arik
17. říj 2008

kristulátko, super že vám vita chutná 😵

diskuze http://forum.vitarian.cz/viewforum.php?f=3 Děti i kojenci...

dgm
autor
17. říj 2008

Kristulatko, dobra diskuze je i na pust.cz tady:
http://pust.cz/phpBB2/viewforum.php?f=2&sid=5b7...

ale co vim, tak hodne tech lidi chdi i na vitarian.cz, takze to mas jedno, kde se chces domlouvat. Jedine, kdybys chtela radu primo od Pavla, tak jedine na Pust.cz.

\Podle me muze dite klidne pustovat, v zavaznych propadech i 21, ale musi byt zaruka, ze ho vede nekdo, kdo ma s pusty sam zkusenosti, takze pokud to nemas vyzkousene na sobe, tak nemuzes vedet, co se s ni v tu chvili deje... Takze pokud kojis, tak je jasne, ze se ted do pustu nepustis... takze ja osobne bych se zeptala asi toho Pavla na Pust.cz., on je u me ohledne pustu autorita cislo 1

mihapiha
17. říj 2008

tak jsem udělala avokadovou pomazanku, natřela jí na ledový salát, dala do půl misek paprik, posypala naklíčenou čočkou, ozdobila ředkvičkou. muž prý co to je? můžu zkusit? a jen se zaprášilo, tak prý to můžu dělat častěji takové bašty, ani chleba k tomu nechtěl. haha. jo a dala jsem tam mořské řasi Nori, díky Šari za tip.

s.arik
17. říj 2008

no super, mám radost.
nejdříve na AP dgm s vitariánstvím pomalu vypískaly, a teď se nás tu schází čím dál tím víc 😀

tak co dgm, děláš si zářezy na pušce? 😵

s.arik
17. říj 2008

naklíčila jsem vojtěšku a 3 den chytla plíseň 😢 😢 😢
na čem klíčit? vatu doma nemám a talířek nebyl ideální... 🙄

s.arik
17. říj 2008

kapusta chutná pořád stejně jako syrová bez zálivky, asi je ještě brzo...

dgm
autor
17. říj 2008

Sarii, ja to delam takhle, uz jsem to zde psala... Je lepsi to osolit min, aspon to zustane krehci nebo tu sojovku od Lifefoodu. ale casteji to jenom solim.

Delala jsem nedavno, delame to casto... Nakrajim na co nejdelsi a nejjemnejsi nudlicky 1 velkou hlavku kapusty, zaliju ol. olejem, dam stavu z 1 citronu, nekolik utrenych strouzku cesneku, mame radi hodne, mirne osolit a rukama vsecho dukladne promichat a dat do druheho dne zalezet do lednice. Mam velkou sklenenou misu a zakryvam to sklenenou poklici, necham nepatrne poodkryte, aby to dychalo... Druhy den je kapusta krehka a nikdo by nepoznal, z ceho salat vlastne je. Je krehka a mirne kysela tim citronem, no proste mimoradna chut a v zadnem pripade nenafukuje

Sari, vojtesku nevim, to jsem nikdy neklicila ...

Mihapiha, na chlapa jedine pres to jidlo ze? Tak mam radost, ze vam chutnalo... neznam cloveka, kteremu by avokado nechutnalo.

Je, Sari, tak pises ze malem vypiskaly... me naopak prislo, ze jste se mnou mely dost trpelivost. Byt to na jine disluzi, tak uz mam davno zruseny ucet.

s.arik
17. říj 2008

dgm,
kapusta: jo, dělala jsem stejně, jenom vůbec nesolila, já nesolím absolutně nic, ani tohle mě nenapadlo.....i třeba avokádovou pomazánku nesolím, čistě jen avokádo, cibule, česnek...

ok, tak na zkřehnutí kapusty počkám až do zítřka. povečeřím papriky a brokolici.

mihapiha
17. říj 2008

No,mi to zpočátku znělo, tak fanaticky, pak jsem si četla pomalu na vitarianovi a pomalu začala nahlodávat mysl, ted vidíte výsledek. ale vím, že je to běh na dlouhou trat. já budu ráda, pokud vydržím tak z 50% na syrovém,hlavně ovozel, semínka, ořechy mám hrozně ráda,ale těm se zatím raději vyhýbám, z energetického hlediska.

avokádo chutnalo,to jsem taky čekala, že zapůsobí, už jsme to měli jednou jako dip na Silvestra, ale nadchla muže naklíčená čočka, prý to chutná jako hrášek. Mořské řasy jsem mu vylíčila v těch nejpestřejších barvách,tak je mám dávat všude, haha. no, a ještě jsem zakoupila konopné semínka, hned je po přichodu domů otevřel a zkusil, prý je to taky dobré. sice snědl mou večeři,za hodku se dojedl chlebem s cottagem. a já teda jeden krajíc s ním. ale jak říkám, pomaličku.

no,tak kapustu dneska měl,ale klasicky připravenou, ten váš salát taky vypadá dobře... si to budu muset zapamatovat/ napsat.

s.arik
17. říj 2008

recept je na vitarián v sekci recepty (je jich tam malinko, aspoň se to rychle najde 🙂

mihapiha
17. říj 2008

teda syrovou brokolici jsem ještě nejedla, co nadýmání? nenadýmají více ty syrové koštáloviny?

s.arik
17. říj 2008

naopak, syrové ok, vařené hrůza, květák i brokolice.

ale někde jsem četla, že syrové ovoce v kombinaci s pečivem nadýmá

vikinka27
17. říj 2008

sari, budem oponovat s morskymi riasami, mne teda chutia po rybine (alebo po mori??? 😅 ) ale tak prijemne po rybine. ja mam ryby rada, takze s tym nemam problem.

miho, ja davam surovu brokolicu aj danimu. tiez prekvapivo nenafukuje (myslim ze tak ako pisala sarka s ovocim - v kombinacii s obilovinami). je to ako kalerab. mnam.
mate kalerab, alebo to volate inak???