Půsty, syrová strava a jiné ozdravné metody pro vaše zdraví

dgm
9. zář 2008

Setkali jste se uz nekdo s timto pojmem? Mate osobni zkusenosti?
Resenim vsech problemu tady na MK by mohlo byt prave seznameni se s pusty a nasledne s lecbou syrovou stravou. Nebo obracene, vzajemne to spolu ale souvisi.

At uz vezmu jakekoliv jednotlive tema tady na MK, pocinaje snazilkami a konce starostmi o svoje vlastni rodice nebo pribuzne, vsechny tyto nemoci a problemy maji jedno spolecne. Jsou resitelne a lecitelne. Bez vyjimky jakakoliv nemoc.

. U nekterych nemoci zabere spis ta syrova strava, u nekterych spis ty pusty. Nekdy je nutne to vzajmne zkombinovat. Pro neverici muze byt prvnim nakopnutim stranky www.pust.cz , www.vitarian.cz nebo na trhu je hodne knizek na toto tema. Mne se v posledni dobe jako nejlepsi zda knizka Roberta S. Morseho Zazracna detoxikace, kde je tohle vsechno hodne v kostce vysvetleno.

Jednou z detoxikacnich metod je prave pust. A o pustu by mela byt i tato diskuze.

mihapiha
19. říj 2008

jéé to je hezký článek
taky si ho čtu preventivně, včera jsme byli na oslavě......dneska holt zase pomalu najíždím na ovozel

jajinak
19. říj 2008

Článek je moc hezký,což o to,snadno se čte,ale hůř dodržuje.Někdy si říkám,že jíst jen ovozel vlastně není nic těžkého.Ale když pak na mě přijdou chutě,tak mi to moc nepomůže.

listicka77
19. říj 2008

Já se teda vůbec nechci přít o zdravotní stránku věci. Ale furt mi tam jaksi nehraje, že po šimpanzím způsobu se stravoval naposledy homo erectus. takže celá naše slavná evoluce souvisí s ohněm a zemědělstvím. To už jsem tu teda psala. ale ještě chci říct, že kdyby se člověk chtěl chovat opravdu přirozeně a přestal používat oheň jako takový, tak nejen musí jíst raw, ale taky se musí odstěhovat do příznivějších klimatických oblastí a vůbec nemá co pohledávat tady na severu, kde musí bydlet ve vytápěných domech a oblíkat se.

macik
19. říj 2008

lišti-těch případů člověkem zpotvořených věcí bylo v průběhu evoluce víc, že...a nic nám to nedalo....bych řekla, že od určitého bodu civilizace už je vlastně skoro všechno špatně, ale na to máme právě ten mozek, abychom si to přebrali a vybředli z toho... 🙂

listicka77
19. říj 2008

Kamarádka, co odstavila ve 13 měsících, včera zase říkala, že si nemůže pomoct, ale že je proti přírodě kojit něco, co má zuby a tudíž může konzumovat potravu samo. tak jsem jí teda hned na oplátku vpálila, že je proti přírodě konzumovat mateřský mlíko jinýho živočicha (i když přiznávám, že v tomhle hřeším poměrně často - prostě občas si nejaký ten jogurt nebo sýr, nejlépe kozí či ovčí, dám). Ale samotnou by mě docela zajímalo, jak to chodí u jiných zvířat, zvlášť u našich blízkých příbuzných. Netušíte někdo, jak dlouho trvá souběh konzumace potravy a kojení?

s.arik
19. říj 2008

lišti, třeba štěňata se kojí circa 2-3 měsíce, z toho období připadá asi třetina(!) na pozvolný přechod k jídlu. to už jako mají zuby, ale několik, nejméně 2t, žerou MM i jídlo.

ad článek, když se vám líbil, prosím klikněte si na ten web a čtěte dál, druhá část je myslím ještě hezčí, ale kopírovat to sem už mi připadá trapné. jo a autorovi jsem napsala, že šimpanzi loví a jedí maso, ale syrové, ať si to teda opraví anebo píše o ostatních čistě rostlinožravých primátech (giboni, orangutani, gorily). mmch podle některých vědců jsme blíže gorilám než šimpanzům, ale to jsou celkem nepodstatné hrátky s % genetické podobnosti...

jo, lidé vaří už strašně dlouho.....ale kdo nevaří, žije zdravěji a o pár desetiletí déle, máme-li věřit Morsemu, Walkerovi a jiným... "Iný propagátor surovej stravy žil len 99 rokov, lebo zahynul pri surfovaní. Ďalší autor kníh o živej strave Helmut Wandmaker má dnes takmer 100 rokov a dáva rady na internete ako sa stravovať." opět z http://www.ziva.strava.szm.sk/

s.arik
19. říj 2008

jinak to s tím surfováním, to je neskutečně černý humor, málem jsem spadla ze židle 😀 😀 😀 😀

😔

johanda
19. říj 2008

Holky a je někde věrohodně dokumentováno, že dotyční se dožili skutečně těch 100 a víc let? Co se týká věku domorodých obyvatel na ostrovech - jak tam zjišťovali jejich data narození a úmrtí? I v evropských podmínkách se ještě někdy ve středověku (asi i později) obyčejní lidé rodili a umírali "za velké zimy" nebo "když tak hodně pršelo". Cože je teda v řádu desítek let dost nepřesný časový údaj.

dgm
autor
19. říj 2008

Ahoj, Johando, k tomu panu Walkerovi jsem to zde uz nekde psala... Je par neduverivcu i mezi vitariany, nekdo to napadl a jsou prave dva nazory, na to, kolika let se dozil. Jeho rodina si trva na svem, nejake dukazy to podporuji, nektere dukazy to naopak vyvraceji, taze bych rekla, ze je to otevrena ortazka...

dgm
autor
19. říj 2008

Jinak z jine literatury je mozne zjistit, na kolik let jsou puvodne designovany nase organy, ledviny, slinivka, srdce ... vychazi to vicemene u vsech pres 300 let mam pocit ze nektere i vic ...tedy pokud se budou opotrebovavat tim nejrozumnejsim zpusobem, samozrejme, ze krome stravy zde jsou i okolni prostredi, geny, psychika... Nekde jsem urcite cetla, ze se da predpoklaat, ze jednou covek bude moci zit neomezene dlouho, tak jak to bylo puvodne planovano.

listicka77
19. říj 2008

sari, to je možná pravda s tím zdravím a dlouhověkostí, já jen rýpu do toho, že se mi některé texty zdají lehce demagogické.

s.arik
19. říj 2008

jistě, jistotu nemáme. možná že i kdyby se všichni lidé na planetě stali vitariány, stále by se přes stovku přehouplo jen pár jedinců.

ale jak už jsem psala dříve, nehodlám jít cestou vita abych se dožila 90, 120 nebo 150 nebo 200 let, ale proto, že mi to připadá přirozené, zdravé, že mě to zbaví nemocí a navýší energetiku.

možná že se tichomořci nedožívali více než 80 let, nevím, ale věřím tomu, že Morse a dost jiných týpků léčí a vyléčili lidi z rakoviny, cukrovky atd.

krulop
19. říj 2008

holky můj muž je velmi na sebe přísný.Jednodenní půst má každý týden,ale ne ve stejný den.Zjistil,že tělo je mrška..pamatuje si a vyšle myšlenku..bude půst a musím uložit tuk.
Prostě se rozhodne.Jiné dny užívá s jídlem Emulipsy a kila jdou krásně dolů.
www.brno-info.cz/obchod/crd

johanda
19. říj 2008

krulop, holkám zde nejde o kila (ty jim spíše chybí 🙂 ), ale o očistu organismu a zdraví

s.arik
19. říj 2008

Pokus:
nachystala jsem plněné papriky alá mihapiha, mhd nechtěl ani zkusit 😒 nevadí, já jsem si pochutnala fantasticky!

2 velké červené papriky podélně rozkrojit, odstranit semínka.
naplnit směsí najemno posekaných surovin (dnes půlka avokáda, dva stroužky česneku, stonek řapíkatého celeru, velký list ledového salátu).

opravdu je to dobré a hezky to vypadá, jenom ta příprava 🙄 celé 4 minuty a špinavé jsou dva talíře, lžíce a nůž 😝

😀

s.arik
19. říj 2008

mám z tesca 70% čokoládu, poprvé v životě jím nějakou takovou více% a je to děsně dobréééé.
slibovala jsem si od toho, že už jako nebudu jíst 100g mléčné denně, ale jen čtvereček nebo dva nějaké hodně%.....no, je to tak dobré že jsem snědla půlku a musím se strašně držet, abych nechala druhou půlku na zítřek 😢
jinak je zajímavé, že cena těhle 70% se pohybuje okolo 50Kč, ale ta "tesco" se "stejným" složením jen 14,40 😲

vikinka27
19. říj 2008

viem ze sa budem opakovat, ale ako bol ten recept na tu vasu kapustu s cesnakom??? uz som presla 4 strany dozadu a neviem to najst!!! viem ze si to sari davala posledne dni... hod mi to prosim do IP (alebo kto to mate poruke) dakujem

lubii
19. říj 2008

No ja som mliečnu čokoládu nikdy nemala rada ale 70% to ááááno. A najradšejmám 70% s čili papričkou 😉

S.arik,ten článok,čo si dala je dobrý,najviac samipáčilo toto : "Väčšina ľudí si ale myslí, že sme všežravce. Ak si niekto myslí, že sviňa je jeho najbližší živočíšny príbuzný, je to samozrejme jeho voľba. Ja radšej zostanem pri šimpanzoch. " 😀

Dievčatá, dávate z mandlí dole tú šupku alebo nie? Práve ich konzumujem. 😉

mihapiha
19. říj 2008

S.ari, tak to bys zasloužila odměnu, takové kuchařské umění... haha
mi teda naaranžované jídlo chutná a láká více než ledabyle položené. taková paprika jen tak ležící mě nijak neosloví,anebo mrkev... ale když se to hezky upraví,to je jiná...

s.arik
19. říj 2008

lubii, vždy jím mandle přímo celé neloupané. podle vitoušů se mají máčet, což mi moc nechutná, ale zvykám si...

jinak se to loupe nějak spařením ne? což asi ničí živiny.

s.arik
19. říj 2008

k tomu článku....fakt si přečtěte 2. a další část na té straně, stojí to za to. kopírovat vše sem asi není slušné 😉

listicka77
19. říj 2008

Podzim má i svoje pozitiva. 🙂 Dneska jsem zobala z keře bobule tisu a dala jsem i Štěpuli. Docela si mlaskala, jen chlap mi furt říkal, že ji chci otrávit. 😀 Pak usoudil, že musí taky ochutnat, ale když se mu to rozmázlo v ruce a zjistil, že je to slizské, tak ti znechuceně odhodil a do pusy nestrčil. Dobře mu tak.

dgm
autor
19. říj 2008

Ahoj,tak jsem rada, ze jsem to zvladla pred 23.59

Jinak gratuluji Sari k vareni a jeste k tomu clanku, je to moc hezky napsane, na tehle strance jsem jeste nebyla...libily se mi tam to o reflexech a slintani pri pohledu na loupany pomeranc, takhle vysvetlene jsem to ted cetla poprve...

dgm
autor
20. říj 2008

To je prispevek jak od tatara. 😒
chtela jsem napsat, ze takovyhle argument ohledne nepodminenych reflexu ve prospech prirozene stravy jsem jeste necetla . Pekny clanek , vsechny casti.

jajinak
20. říj 2008

Asi před 13 lety jsem si koupila knížky Zářící zdraví a Zdraví a salát od N.W.Walkera,na jejichž základě jsem začala dorržovat ráno a dopoledne ovoce a koupila si odšťavňovač,ale za nějaký čas mě to bohužel pustilo ☹ ,ani nevím proč,pak jsem se vdala,odstěhovala a na knížky jsem zapomněla.Tahle diskuse mi je opět připomněla a včera,když jsme byli u našich,tak jsem je našla 😵 .Takže si je znovu přelouskám,abych měla další motivaci.

Chci si odšťavnit červenou řepu,ale náš malej mi někam "uklidil" to víčko,co se s ním zelenina do odšťavňovače mačká a nemůžu ho najít.Tak to asi budu muset mačkat vařečkou 😅 .

dgm
autor
20. říj 2008

Kdyz zapatram hodne v pameti, tak ja jsem se s vitarianstvim setkala uz hodne davno, tehdy v nasi vesnici jako senzace kolovala novina, ze jedno dite ma od doktoru zakazano pecivo, asi tehdy ne zcela probadana alergie na lepek ... Tak si pamatuju, ze to bylo tema ve vsech rodinach, pri vsech setkanich na ulici, co to dite chudak bude jist...tak tam taky zaznely informace, ze existuji lidi co nejedi maso, nebo i mlecne vyrobky, , ze existuji i lidi, co jedi jenom ovoce a zeleninu, smysl toho vseho jsem pochopila az o hodne pozdeji.

arvetka
20. říj 2008

jajinak
taky ty knížky máme doma 🙂 můj taťka onemocněl ve 26 letech rakovinou, asi po roce ho prohlásili za vyléčeného a od té doby se zajímal o vitariánství a samozřejmě to přenášel na mě a na mamku 🙂
takže jsem byla téměř raw asi od svých 7-8 do 10 let. pak, ani nevím proč, jsme se začali vracet k tradičnímu stravování 😖 ale v podstatě celé dětství jsem nejedla maso🙂
teď se mi vybavilo, jak jsem od 19 do asi 21 jedla jenom salámy, koblihy, milovala jsem bílé housky s máslem a šunkou k snídani 😀 😝 a žádnou, opakuju ž á d n o u zeleninu+1 kus ovoce týdně. bleble

jajinak
20. říj 2008

Člověk s tím musí mít neustálý kontakt,když ho ztratí,tak s tím většinou přestane,ani neví proč.Možná se nechce lišit nebo mu chybí vůle,když vidí,že ostatní to dělají jinak.U mě to byla asi ta vůle,začala jsem mít jiné starosti,kolem mě se každý stravoval "normálně",tak jsem sklouzla zpátky.Teď,po letech to moc nechápu.

s.arik
20. říj 2008

veganko je zablokovaný. nevím jestli jenom do diskuze Alergie na BKM nebo všude, ale asi všude.
je to škoda, ale moc nechápu, proč psal jenom do diskuzí, kde ho nikdo nechtěl číst...moc nevím, co si o tom mám myslet. jako z mého pohledu psal pravdu, ale takovým lidem a takovým stylem, že bych velký efekt (pozitivní) nečekala.

to, jak píše dgm, považuju za daleko efektnější. do mnoha diskuzí napsat jen střízlivě odstavec dva, ono se třeba nějaký člověk chytne. ale veganko normálně píchal do vosího hnízda. a vyštípali ho 😠