Půsty, syrová strava a jiné ozdravné metody pro vaše zdraví

dgm
9. zář 2008

Setkali jste se uz nekdo s timto pojmem? Mate osobni zkusenosti?
Resenim vsech problemu tady na MK by mohlo byt prave seznameni se s pusty a nasledne s lecbou syrovou stravou. Nebo obracene, vzajemne to spolu ale souvisi.

At uz vezmu jakekoliv jednotlive tema tady na MK, pocinaje snazilkami a konce starostmi o svoje vlastni rodice nebo pribuzne, vsechny tyto nemoci a problemy maji jedno spolecne. Jsou resitelne a lecitelne. Bez vyjimky jakakoliv nemoc.

. U nekterych nemoci zabere spis ta syrova strava, u nekterych spis ty pusty. Nekdy je nutne to vzajmne zkombinovat. Pro neverici muze byt prvnim nakopnutim stranky www.pust.cz , www.vitarian.cz nebo na trhu je hodne knizek na toto tema. Mne se v posledni dobe jako nejlepsi zda knizka Roberta S. Morseho Zazracna detoxikace, kde je tohle vsechno hodne v kostce vysvetleno.

Jednou z detoxikacnich metod je prave pust. A o pustu by mela byt i tato diskuze.

jajinak
5. lis 2008

Taky jsem četla,že med nedávat do roka.Od roka už jsem ho dávala.

dgm
autor
5. lis 2008

Tak na med jsem se prave zeptala...
Jajinak a tobe preju hodne sily do dalsiho dne!!!!!

johanda
5. lis 2008

jen stručně k medu, už jsem to kdysi psala do AP. Pocházím ze včelařské rodiny a mám mezi včelaři známé, takže informace jsou celkem ověřené. Clostridium botuli se do medu dostane jen při nevhodné manipulaci v jeho stáčení nebo skladování, pokud máte ověřený zdroj je krajně nepravděpodobné, že je kontaminovaný. Navíc je med přirozeně antibakteriální, k pomnožení v něm dochází stěží. Kojenci mají jiné složení a pH žaludečních šťáv, baktérie nejsou schopni likvidovat jako starší jedinci a navíc mají slabě kolonizovaná střeva patřičnou mikroflórou...ovšem po zavedení příkrmů se upravuje složení šťáv i osídlení střev a schopnost ničit patogeny se rychle zvyšuje. Co se týká nějakých mohutných otrav, myslím, že nějaká byla v USA a v Maďarsku, ovšem producenti toho kontaminovaného medu byli fakt prasata.
Spíše než botulismus hrozí nějaká alergická reakce, páč med obsahuje celkem dost pylu.

smary
5. lis 2008

zdravim
dnes mam ovocne doobedie,zatial 2 kivi,caka ma banan,mandarinky a jablko 😀 ale aj kava 😖 viem,ze nic moc,ale fakt to dnes rano bez kavy nedam 😔 (tazka noc)

s.arik chcela som sa ta opytat,pisala,ze rano pijes vodu s citronom...preco? aka koncentracia?

a este mam otazku,je to len moja zvedavost,je mi jasne,ze presne percenta az taku rolu nehraju,ale ked niekto o sebe povie,povedzme,ze je na 90% vita,tak vychadza z pomeru hmotnosti (vita : nonvita),alebo z pomeru objemu,alebo z pomeru prijatych ccal? lebo to posledne by sa mi zdalo najferovejsie...cize ak zjem 100g coko (t.j.asi 500ccal) tak aby som mohla o sebe povedat,ze som 90% vita,musim cez den prijat 4500ccal z raw potravy?..je to totalne nadneseny priklad,to mi je jasne,ale ja mam strasne rada cisla 😅 a ak chcem zjest viac surovej stravy,tak chcem vediet,kolko toho mam zjest v pomere k inej potrave,aby sa to aj prejavilo 😅 aj ked je mi jasne,ze aj co i len 2jablka denne,su lepsie,ako ziadne jablka 😉

s.arik
5. lis 2008

smary,

citron a citrusy obecně chutnajísice kysele, ale v těle se chovají silně zásadotvorně (což dnešní lidé potřebují hrozně moc, zkus nastudovat něco o kyselo-zásadotvorných potravinách) a navíc velmi čistí. v noci má tělo "půst", takže ráno by se mělo začínat nejlépe jako po půstu - ovocem, pomalu, postupně. proto piju (já i jajinak a určitě více lidí) vymačkaný citron plus studenou vodu, aby toho bylo dohromady asi hrnek. teprve až po hodině jím několik jablíček a až po další hodině "cokoliv", i když teda o raw usiluju celodenně, poránu ovoce a střídmost prospívá nejvíce.
zrovna dnes jsem neměla chuť na citron (mám nezralé, blbě se vymačkávají), tak jsem snědla 3 pomeranče, po hodině 3 jablka a teď se chystám na něco dalšího...

ad %, to už se řešilo předevčírem?, tak zhruba to tipujem spíše podle počtu raw/vařených porcí a objemu, s kaloriemi se nikdo nechce drbat 😝

s.arik
5. lis 2008

něco z webu doktorka:

Co to je acidóza a alkalóza
Vnitřní prostředí našeho organizmu má mít mírně zásaditý charakter. Má na něj však vliv množství faktorů, které tento stabilní a pro život nezbytný stav narušují. Jsou to právě kyselé látky. Když pochopíme význam rovnováhy mezi kyselinami a zásadami v těle (tzv. acidobazická rovnováha), můžeme velmi významně zlepšit náš zdravotní stav a eliminovat tak nebezpečí překyselení (acidóza) organizmu, ale na druhou stranu i převahu zásaditých látek (alkalóza), která může být také nebezpečná (není však zdaleka tak rozšířená).

Čím acidóza škodí
Na neustálé vyrovnávání acidobazické rovnováhy spotřebovává organizmus mnoho sil (především ledviny a plíce) a ty pak mohou jinde chybět.
Acidóza způsobuje nespa vost, únavu, revmatické záněty kloubů, migrény, obtížně polykáme, pociťujeme pálivý pocit v ústech, dále dochází k osteo poróze a vážným poruchám centrální nervové soustavy. Někdy je acidóza doprovázena extrém ně nízkým krevním tlakem. A to jsme zdaleka všechny potíže nejmenovali.

Co acidózu způsobuje
Příčinou vzniku acidózy jsou vlivy respirační nebo metabolické, tj. zvýšená tvorba kyselin v důsledku hladovění, otrav, cukrovky, zadržení kyselin díky selhání ledvin nebo ztráty zásaditých látek při průjmech. Rovnováhu může také narušit psychická zátěž. Významnou příčinou acidózy je pak nesprávná skladba stravy.

Acidózu ovlivňuje strava
Skladbu stravy naštěstí můžeme sami upravovat a pomoci tak našemu tělu. Stravu si rozdělíme na kyselinotvornou a zásadotvornou, jak ukazuje naše tabulka a budeme se snažit vhodně kombinovat jednotlivé potraviny tak, abychom dosáhli rovnováhy.
V praxi to znamená, že většina z nás musí zvýšit podíl zásadotvorné potravy.

Velmi zásadotvorné potraviny: zakysané mléčné výrobky, proso, pohanka, řepa, brambory, kořenová zelenina, mandle, kaštany, para ořechy, řasy, jablečný ocet

Mírně zásadotvorné potraviny: některé mléčné výrobky, klíčky, výhonky, amarant, kukuřice, čerstvá zelenina (většina), avokádo, datle, hrozny, čerstvé ovoce (většina- i citron), med, javorový sirup, melasa, čerstvý kokos, sójové produkty, některé druhy luštěnin

Mírně kyselinotvorné potraviny: drůbež, maso z vnitřností, mléko, ryby, obiloviny (většina), kukuřičný škrob, ovesné vločky, italské těstoviny, chřest, růžičková kapusta, kyselé zelí, olivy, švestky, hořčice, fazole, čočka, cizrna, pepř, nealkoholické nápoje, čaj, ocet, sušený kokos, semena, ořechy (většina)

Velmi kyselinotvorné potraviny: máslo, sýry, mořští živočichové, maso, vejce, cukr a všechny jídla o cukr obohacená, výrobky z bílé mouky. Zavařované, konzervované, sušené nebo sířené ovoce, alkohol, kečup, kakao, káva, většina syntetických léčiv.

s.arik
5. lis 2008

pro tebe ve zkratce:

80% stravy by mělo být zásadotv. (syrové ovoce a zelenina, tmavě zelené listy, divoké byliny)
20% stravy kyselinotvorné (semena, ořechy)

naprostá většina tepelně zpracovaných potravin (obědy, pečivo, mléčné výrobky, sladkosti) je kyselinotvorná!!!

s.arik
5. lis 2008

hmmm 🙄 doktorka trochu kecá...

Velmi zásadotvorné potraviny: zakysané mléčné výrobky, proso, pohanka, řepa, brambory, kořenová zelenina, mandle, kaštany, para ořechy, řasy, jablečný ocet

X

ořechy kyselinotvorné?, mléčné výrobky jsou pasterizované, tož zase kyseliny.... 😕

s.arik
5. lis 2008

já věřím tomu, co jsem napsala v příspěvku "pro tebe ve zkratce" 😀

s.arik
5. lis 2008

tu doktorku jsem sem neměla kopírovat 😠 kecy!!!

zato doporučuju tento web 😉 http://medium.mysteria.cz/text_scr/2003_9_sprav...

s.arik
5. lis 2008

to je tak dobře napsané, že to sem musím vložit 😵

Mnozí lidé tvrdí, že nesnesou ani jedno jablko, protože jejich žaludek by hned protestoval. Kdo tak mluví, ten by si neměl stěžovat na ovoce, ale sám na sebe. Na své přejídání a překyselení a tím i na svou trávicí soustavu přejedenou až k nemoci.
Z popudu německých lékařů, Dr. Ragnar Berg již před první světovou válkou v sanatoriu "Bílý jelen" u Drážďan zjistil, kolik zásaditých potravin by měl člověk sníst, aby udržel rovnovážný stav mezi kyselinami a zásaditými živinami v organismu. Výsledky jeho výzkumu jsou následující:
"MUSÍTE SNÍST ALESPOŇ 70 % ZÁSADITÝCH LÁTEK, ABY ROVNOVÁHA ZŮSTALA ZACHOVÁNA"
Dříve jsme mívali nedělní pečeni, dnes ji máme denně. V nejlepším případě zůstaneme "pouze" u velkého množství salámů a tučných sýrů, když už musí být bezmasý den. To vše je však kyselinotvorná strava.
Kyselinotvorné potraviny jsou: každá tepelně zpracovaná živina, všechny zvířecí výrobky s výjimkou krve, všechny tuky, všechny obilniny s výjimkou prosa, dále káva, čaj, kakao a čokoláda. Nemůžeme se pak divit, že tato každodenní kyselinotvorná strava způsobuje měknutí kostí. Každým pečením se ztrácí 600 až 800 mg vápníku. Tělo si tento úbytek musí vzít z našich kostí, aby opanovalo překyselení. Vždy se v prvé řadě snaží zachránit život.
KYSELINOTVORNÁ STRAVA NIČÍ NAŠE KOSTI!
Každé ovoce obsahuje menší množství organické kyseliny, která je životně důležitá. Tato kyselina musí být nejdříve v jícnu a pak v žaludku neutralizována. To se však stává ve vteřině. Překyselenému tělu a střevům tato zásaditá rezerva schází a proto se bouří jak zánětem žaludku, tak střev. Proto to nádherné ovoce nesnáší. Vysoký obsah ovocného cukru životaneschopnou, mrtvou potravu přivádí do kvasu. Co proti tomu podniká překyselený člověk? Kupuje si v lékárnách antacidy, zásadité látky, které mají vyrovnat hříchy nesprávné stravy! Jde však o falešnou představu.
POMOCÍ LÉKŮ NELZE LÉČIT HŘÍCHY!
Už jste jistě slyšeli o Alzheimerově nemoci. Ztrácí se mozek, nemocný se stává dítětem. V Americe touto chorobou onemocnělo již 1 milion obyvatel a v Německu čtvrt milionu osob (údaj je starý víc než 10 let - pozn. red.). Nejnovější výzkumy dávají vinu hliníku, nejen sloučeninám hliníku v protikyselinových tabletách, ale také v hliníkových fóliích, do kterých jsou potraviny baleny, či ve kterých se dusí. Způsobují to také staré hliníkové hrnce. Svůj podíl má také fluor jako hliníkový odpad, a to především v pitné vodě, v zubních pastách a fluorových tabletách.
VŠICHNI, KDO NESNÁŠEJÍ OVOCE,
by si měli v první řadě udělat pořádek se svoji trávicí soustavou. Několik dnů držet půst a pak přejít nejdříve na syrovou zeleninu a pak na syrovou ovocnou stravu. Pak uvidíte, jak vám tato ovocná strava zachutná! Ovoce je v trávicí soustavě vždy zásadité. Nezapomeňte, že na čtyři díly zásad by měl být jeden díl kyseliny.
PRAVIDLA PRO KONZUMACI OVOCE:
* Ovoce konzumovat vždy na prázdný, lačný žaludek. Každá kombinace s jinou stravou je škodlivá. Stravu, která se již nachází v trávicím traktu, přivádí ke kvasu. Tím si obstaráváte nechtěný "lihovar" se všemi z toho plynoucími důsledky, tj. vzedmutí bránice, které vyvolává vysoký tlak na srdce, jež tak ve stísněném prostředí musí vykonávat těžkou práci.
* Nejvhodnější doba pro konzumaci ovoce je ráno, protože již od 4. hodiny naše tělo začíná s vylučovacím procesem. Proto mu ovocem není bráněno, ale naopak pomoženo.
* Nejvhodnější je šťavnaté ovoce. Proto místo banánů, sušeného ovoce apod. dejte přednost pomerančům, grepům, broskvím, hruškám, jablkům atd.
* I po ránu zůstaňte nadále u ovocné stravy. Dostanete-li hlad, vezměte si opět ovoce. Víte, že příroda při stravování nezná hodiny ani pevně stanovenou dobu k jídlu?!
* Můžete si také vzít ovocné šťávy, ale pouze čerstvé, které jste si sami vyrobili a které jsou dobře stravitelné po doušcích, aby se předešlo jejich oxidaci. Žádné kupované šťávy! Jsou konzervovány a ztratily své nejlepší složky. Jezte tedy ovoce a střídejte je s ovocnými šťávami. Tím své tělo propláchnete nejlépe.
* Ovoce je rychle stravitelné, takže vaše tělo v mžiku získá potřebnou energii, aby se zbavilo nánosů a tukových polštářů.
* Až do poledne byste neměli konzumovat žádné povzbuzující nápoje, jako je káva, čaj, kakao a především alkohol. Ony podstatně ruší správný příjem ovoce a neměli byste jich "užívat" vůbec. V přechodném období, pokud bez nich nemůžete být, si je dopřávejte alespoň až odpoledne.
NEPŘÍJEMNOSTI A ÚSKALÍ PŘI ČIŠTĚNÍ ORGANISMU
Čistící síla ovocné stravy je tak veliká, že se mohou objevit i zdravotní krize. Organická ovocná kyselina rozpustí i ty nejhlubší usazeniny. Vyloučí i léky, které jste užívali před 20 až 40 léty! Přes toto úskalí se však musíte dostat. Dr. Haig říká: "Organická ovocná kyselina je nejlepším prostředkem k rozpuštění kyseliny močové, a to po požití zvířecí stravy!"
Po přechodu na přírodní stravu se člověk cítí nemocný. Má bolesti hlavy, trpí nespavostí, bolestmi břicha, závratěmi, zkrátka nedaří se mu dobře. "Nemocný" jde ke SVÉMU LÉKAŘI, KTERÉMU SE VYZPOVÍDÁ ZE SVÉ SYROVÉ STRAVY. Vzhledem k tomu, že 99 % lékařů o tom nemá ponětí, naordinuje "pacientovi" návrat k "dobré měšťanské stravě".
A co se stane? Usazeniny a jedy, které se začaly rozpouštět, se vracejí na stará "uložiště". Údajně nemocný se znovu cítí dobře. I revmatické bolesti zmizely! Ve skutečnosti se nemocný vrátil ke šlendriánství. Vrací-li se někdo ke správnému způsobu života, zcela přirozeně "čisticí" krize prožije.
KRIZE PROŽÍVÁ KAŽDÝ, KDO SE CHCE UZDRAVIT!
Tento druh krizí však není nebezpečný, i když to tak na první pohled může vypadat. Zmírnit ho můžeme dodržováním určitých pravidel:
* Zbavujte se jednoho zlozvyku po druhém postupně. Tak si svou pouť můžete poněkud usnadnit.
* Nejdříve - třeba i na pár měsíců - si naordinujte jen ovocnou snídani. Pak k tomu můžete přibrat ovocné večeře a nakonec po dalších měsících budete i oběd nahrazovat syrovou zeleninou nebo ovocem. Při takovém postupu nepocítíte žádné potíže.
* Stejně postupujte i u stimulujících nápojů. Zpočátku omezujte šálky zrnkové kávy o čtvrtinu, pak o polovinu a dělejte si ji stále více slabší, až ji nebudete potřebovat vůbec. Totéž můžete udělat i s cigaretami.
Hodně lidí dává přednost "skoku do studené vody" podle hesla, že totální abstinence je lepší než "umírněná". Cestu si musí zvolit každý sám.

dgm
autor
5. lis 2008

Tady je jedna diskuze ohledne K a Z z vitarian.cz, jenom upozornuju, ze Mandragora v te dobe byl vitarian zacatecnik - skeptik, tak na sobe zkousel vselijake pokusy a informoval...:
http://forum.vitarian.cz/viewtopic.php?f=3&t=977

Ono je to docela nejednoznacne, ale urcite zakonitosti tam jsou, vsechno varerne je kyselinotvorne, hlavne zelenina, ohrivana nekolikrat, tzv. prvni prikrmy delane detem do zasoby... Kdyz uz detem neco varit, coz nedoporucuju, tak doporucuju na druhe strane co nejcerstveji uvarene hned dat a neohrivat druhy, treeti den...
Zrovna vcera jsme se zde bavily s Jajinak o cajich, tak bylinkove a zeleny caj jsou zasadotvorne, nejake vyjimky v tom vareni budou... treba varene brambory a voda z nich jsou zasadotvorne, ale taky to plati pro co nejcerstveji uvarene, zadne ohrivani, na druhe strane to obsahuje hodne skrobu, coz se na vita nedoporucuje...
Zrale ovoce je zasadotvorne, kdyz se to prezene s nezralym a ve velkem mnozstvi, tak se chova v brichu kyselinotvorne ...
Je to velka oblast, chce to pohledy z hodne stran...
Jinak prakticky plati ve zjednoduseni to, co napsala Sarik v 12.11

smary
5. lis 2008

s.arik dik,viem si predstavit,ako funguju kyselinotvorne a zasaditotvorne potraviny(nieco si z VS este pamatam 😅 )...len mi nedoslo,ze citron s tym suvisi 😀 ...no vykojeny mozog,no.... 😅 ...no kazdopadne,dnes som si po zobudeni uz vodu s citronom dala 😎

dgm
autor
5. lis 2008

Je Sari, to posledni ci jsi sem dala, je dobry clanek, uz jsem na to sem taky nekde davala odkaz, uz nevim, kde to bylo ...

smary
5. lis 2008

to zrele a nezrele ovocie...moze to mat suvis s tym,ze napriklad nezrele banany posobie jemne laxativne a prezrele zase opacne?

s.arik
5. lis 2008

smary nevím, ale o banánech se píše, že to je jedno z máááála ovoce, které je kvalitní i když dozrává mimo strom (ehm, teda bylinu 🙂 )...jako že urvat nezralé jablko a pak ho nechat zčervenat v umělých plynech není optimální, ale zrovna u banánů je dozrávání mimo mateřskou rostlinu bez neblahých následků na kvalitu plodu (výživnou).

a Walker varuje před konzumací banánů se zelenou špičkou...podle něj jsou nejlepší a nejzralejší až když mají na slupce ty hnědé tečky 🙂

dgm
autor
5. lis 2008

Jj, banany - R. S . Morse - Zazracna detoxikace, to si pamatuju

s.arik
5. lis 2008

lišti, jajinak:

"ak je niekto už dlho na vita strave, nedarí sa mu pribrať a chcel by, nemusí sa ovocím, zeleninou a orechami prepchávať
nech vyskúša toto:
1 dcl ovsených vločiek ráno zaliať vodou, nechať asi hodinu stáť, toto jesť každý deň popri klasickej vita strave
priberá sa od toho až po čase s tým treba radšej prestať.
Kto športuje spevnie do svalov, kto nešportuje, zaobalí sa do tukových vankúšikov
skúste, vyskúšali už viacerí a funguje to viditeľne a pomerne rýchlo"

tannawe
5. lis 2008

Ahoj, sem tam si u vas neco prectu pro inspiraci, tak jsem se chtela zeptat jak resite vanocni cukrovi a vlastne jidlo behem vanocnich svatku obecne?
My drzime tedy i Chanuku takze si svatku uzijeme opravdu hojne vlastne cely rok, ale deti proste miluji hlavne vanoce kvuli te atmosfere.
Tak by me zajimalo zda mate nejake tipy na "zdrave" cukrovi.
Ja jsem uz vyrabela hlavne bio nepecene kulicky z tahini a se spoustou orechu,spaldove susenky a bio cokoladicky do mrazaku, ale urcite bych uvitala i jine tipy na dobroty. Diky 🙂

jajinak
5. lis 2008

Šáriku,už jsem to v té diskusi četla,s těma vločkama.Ty sice asi raw nejsou,ale to by mi nevadilo,pokud to tak bude fungovat.Akorát bych si je dávala odpoledne,ráno mi přijde,že bych se tím akorát zaplácla,to chci ovoce.Ale to asi nebude problém,když se budou jíst odpoledne,ne?A když si do nich přidám třeba rozinky,tak to bude ještě lepší.Hned po půstu a návratovce se na to vrhnu,páč vyhublá se necítím dobře.Teda fyzicky jo,ale psychicky ne.

jajinak
5. lis 2008

Tannawe,na vánoce jsem taky zvědavá.Asi hold ve vita stravě polevím.Ale zkusím ty lněné placičky,co tu psala Dgm a Šárik a semínkové kuličky,jinak asi klasika.Po novém roce hodím další půst 😉 .

jajinak
5. lis 2008

Peču domácí chleba,ta vůně je nebezpečná.Jdu radši ven.

tannawe
5. lis 2008

jajinak:no v pustech zatim nejedu, krom Yom Kippur tedy... 😉 ,ale ja mam proste porad takovy hlad, ze snad mam tasemnici... 😀
Potrebuju jist v malych davkach a pravidelne jinak se mi mota hlava, je mi slabo, proste nejak mi to nedela dobre. Vydrzim treba cely den je o ovoci,caji a vode, ale predstava, ze se nenajim....boze boze...urcite je to zdrave a prospesne, to ano,ale s mym bleskovym metabolismem si to moc netyka 😉
Kde mam hledat ty recepty na lnene placicky? Co v tom je? Ja pecu s javorovym sirupem nebo medem

macik
5. lis 2008

lněnky mi teda moc nechutnaj, ale já prostě nejsem fanda lněnýho semínka...ale jím to občas, aby byl plodnej hlen 🙂

tannawe
5. lis 2008

macik: to zni dobre "plodnej hlen", tak to ho asi mame, kdyz si davame lnene seminko kazdy den...uff, me tedy z nej uz je kolikrat soufl...takze si nedokazu predstavit kolacky z nej,proto jsem se ptala co v tom je, jak to muze vlastne chutnat...

macik
5. lis 2008

je to takový hodně suchý a chutná to jako lněný semínko 🙂 ...ono se v podstatě jen namočí, okoření, rozmajdá a pak dá vysušit do plech či do sušičky v drobných placičkách...ale chutná mi to se sluněnkama-slunečnicovejma pomazánkama 🙂

tannawe
5. lis 2008

macik:no tak to asi tedy nebude nic pro me ani s pomazankou,me staci semeno do jogurtu rano... 😉

jajinak
5. lis 2008

Po 2.dni půstu začínám myslet na jídlo,vaření pro rodinu není moc dobrá činnost při půstu.Občas mi kručí v břiše a jsem tochu víc unavenější,ale jinak to jde.Zvládla jsem návštěvu zubaře s Péťou,shrabat listí na zahradě a nákup ovozelu v Lidlu za VELMI příjemné ceny.Vím,není to bio,ale těm cenám se nedá odolat a za druhé nemám možnost kupovat bio ovozel.

s.arik
5. lis 2008

jajinak,
jsi dobrá, vydrž. je to pro tvé zdraví....váhu i chutě uspokojíš pozítří 😵

ufffff,
mhd právě "si zase udělám brambory s cibulkou" a já na to "já si už asi nedám, mám tu špenátový salát" 😵 nechápu, JÁ jsem odmítla mé nejmilejší jídlo 😲 ...no to asi proto, že už jsem dnes měla kousek chleba a makový šáteček 😔

listicka77
5. lis 2008

tak druhý den 100% vita:
dopoledne a kolem poledne: 3 jabka, 1,5 banánu, hrst namočených lískáčů a rozinek
oběd: žlutá paprika a 3 rajčata plněné brokolicí rozmixovanou s česnekem a bylinkovou solí (vypadalo to mooooc hezky!)
dorážka po obědě: polívka - rajčata, mladá cibulka, oliváč, bazalka
svačinka: hrst kešu
večeře: bílá ředkev a okurka

Musím říct, že druhý den raw už byl docela o vůli. Ještě včera jsem si říkala, že ani nemám chuť potom experimentovat s vařenou stravou, dneska ale přišly hrozný chutě. V poslední době jsem úplně vynechala pečivo a nechybělo mi, po dvou dnech vita se ale na chleba fakt těším. No nakoupila jsem si syrečky, tempeh, vegatriánskou "škvarkovou" pomazánku... Zejtra začnu chlebem s máslem a medem nebo marmeládou. Večer jsem už tady brousila a řešila, jestli si dát chleba, nutellu nebo co, ale nedala jsem si nic. Od odpoledne mám hlad, mám pocit, že ovozel (byť proložený občas ořechy) mě nemůže nasytit... neumím si představit, že bych byla pořád vita. Nevím, co bych dokázala vymyslet, aby jídlo bylo pestré. Chybí mi výrazné chutě a je mi nepříjemné, co všechno ze zeleniny za syrova "pálí".

ad okopírovaný článek od sarika: nemám ráda, když někdo používá v každé druhé větě vykřičník. 😝 ale s kyselinotvornou stravou je to samozřejmě pravda. příkrmy Štěpuli dělám vždy čerstvé, skleničku ještě neměla. a dneska byla dokonce ochotná sníst trochu kaše ze lžičky (jinak to samozřejmě jako vždy jistil můj prst), takže třeba výhledově dospěje do stadia, kdy jí budu moct dát mixovanou mrkev s jabkem nebo něco podobného.

po hooodně dlouhé době jsem koupila banány (bio v Bille) a musím říct, že mě to nějak neuchvacuje. jabka a hrušky jsou lepší. ale štěpuli to docela jede. víc než jabka. ale hrušky má taky moc ráda.

chlap má problémy se žaludkem a hned samozřejmě řešil, jaký na to jsou "pilule" nebo aspoň bylinky. no tak jsem mu doporučila dietu. 😀 dopo jabka a místo kafe zelený čaj. 😀 prozatím. potřeboval by toho ovšem upravit poněkud víc.