Půsty, syrová strava a jiné ozdravné metody pro vaše zdraví

dgm
9. zář 2008

Setkali jste se uz nekdo s timto pojmem? Mate osobni zkusenosti?
Resenim vsech problemu tady na MK by mohlo byt prave seznameni se s pusty a nasledne s lecbou syrovou stravou. Nebo obracene, vzajemne to spolu ale souvisi.

At uz vezmu jakekoliv jednotlive tema tady na MK, pocinaje snazilkami a konce starostmi o svoje vlastni rodice nebo pribuzne, vsechny tyto nemoci a problemy maji jedno spolecne. Jsou resitelne a lecitelne. Bez vyjimky jakakoliv nemoc.

. U nekterych nemoci zabere spis ta syrova strava, u nekterych spis ty pusty. Nekdy je nutne to vzajmne zkombinovat. Pro neverici muze byt prvnim nakopnutim stranky www.pust.cz , www.vitarian.cz nebo na trhu je hodne knizek na toto tema. Mne se v posledni dobe jako nejlepsi zda knizka Roberta S. Morseho Zazracna detoxikace, kde je tohle vsechno hodne v kostce vysvetleno.

Jednou z detoxikacnich metod je prave pust. A o pustu by mela byt i tato diskuze.

listicka77
7. lis 2008

no tak je to opravdu moooc dobrá hořká čokoláda. můj problém je, že na hořké čokolády jsem nikdy nebyla, já ujíždím na mlíčných (lahůdka pro moje chuťový pohárky je jemňoučká mňam mňam Milka, jen mě na ní štve, že je prostě moc sladká). se budu muset přeučit. pro milovníky hořkých to musí být zážitek!

jajinak
7. lis 2008

Lišti,já hořký čokošky mám ráda,tak už se na tu raw moc těším 😵 .Ale milka je taky dobrá 😉 .

macik
7. lis 2008

děcka, se nějak kazím-po třech dnech na skorovita jsem snědla nudle od ťamanů a kousla si manžova hamburgru a do hodiny jsem to vyblila včetně banánu a mandarinek, co jsem snědla předtím...asi už nemůžu "normální" stravu či co... 😅

listicka77
7. lis 2008

maciku, zajímavý...

macik
7. lis 2008

děcka, už tu nedávejte tipy na diskuze, který vám příjdou zcestný...mě je ted z těch příkrmů úplně nevolno...když to čtu, co ty matky děckám cpou...já se svou dnešní nefunkční štítkou si setsakra uvědomuju, jakej vliv na to měla konzumace cukru v dětsví a tu souvislost i fyzicky cítím, když něco takovýho sním....nejhorší je to vybudování negativního návyku, že to vlastně je pro ty děti dobrý.....ty holky asi ještě nepostřehly, že generace rodičů, kteří "jedli všechno", předčasně vymírá na rakovinu....no pro mě ten pohled na umírající mamku a do toho ta souvislost z knih o vita a půstu navždy obrátily život naruby a myslím,že se to stane ještě hodně holkám, který se teď brání obvyklým "my taky jedli všechno a jsme zdravý", že později uvidí tu zkázonostnost (většina lidí, co znám má zdravotní problémy, tak kde jsou sakra ti zdraví)...když už dneska má raka každej třetí, čtvrtek člověk...to je hodně velký číslo...ale zkušenost je to nepřenosná a člověk jim v tom zkázonosným počínání teď fakt nemůže nijak zabránit, na to si každej musí dojít sám, to je to hrozný...

dgm
autor
7. lis 2008

Hm, Maciku, tak jak se k tomu postavis? Pozitivne nebo negativne?

dgm
autor
7. lis 2008

Ro byla samozrejme otazka na ten predeslejsi prispevek.

listicka77
7. lis 2008

No včera se ta diskuze ještě rozjížděla poměrně nevinně, dneska to přešlo do ostřejších tónů. já některý jejich argumenty a pohled na věc celkem dokážu pochopit - takový to, že dítě má jíst všechno, protože ve školce a škole atd... ale občas něco je fakt nepochopitelný, třeba "myslím, že dvě čokoládky denně neškodí - kinder". to jako si fakt někdo myslí, že kinder čokoláda je pro děti v něčem vhodnější než jakákoliv jiná? 😀 (už se nedivím, že ti výrobci tohle produkujou ve velkém - kinder čokoláda, kinder pinqui, dětská šunka, dětský sýr... 😀) ale dost už o tom, nestojí to za to.

kokosové pohánky mňam. 😵 (budu muset naštudovat ty sladkosti a začít něco vyrábět sama nebo mě to zruinuje 😀)

dgm
autor
7. lis 2008

Maci, no co k tomu dodat, tvoje zkusenosti jsou zaplacene tou nejvetsi cenou... jenze hodne holek maji treba podobne zkusenosti v rodinach, nektere dokonce i ve svych detech a porad jim to neotevrelo oci. Co se jeste vsechno musi stat, aby lidi pochopili? Kdyz mala napoveda od zivota nestaci?

macik
7. lis 2008

dgm-no jak jinak, já mám jasno, jen jídlení zlozvyky mě ještě brzdí a hážou zpátky...ale teď čtu toho morseho a tam je to zas tak smysluplně popsaný, jak se tělo stravou zanáší a jaký to má důsledky...to tak přesně odpovídá tomu, co cítím sama na sobě, že mě o tom nemusí nikdo přesvědčovat, že to tak opravdu je.....hlavně prostě to překyselení z vařené stravy...

ještě mě nakoplo, že i ten můj dr na akupunkturu mi řekl, že ta štítka se může sama znovu obnovit, když se jí dodá energie, dle klasické medicíny nemůžu udělat vůbec nic a nikdy se to prej nezlepší...říkal endokrinolog...fakt se těším, co bude říkat, až se to zlepší 🙂

dgm-já jsem se s tím u dospělých smířila, že buď pochopí nebo ne, ale u těch dětí to furt rozdýchat nemůžu....jsem šťastná, že můj všežravej manža se rozhodl v rámci zdravějšího plození jíst dopoledne ovo, pak normální oběd a večer salát.....u mě těžko říct, přece jenom je to třicet let špatný stravy, to z toho těla neodejde za den.....

lenkakt
7. lis 2008

No, nečetla jsem diskusi na kojencích, ale jinak s tím stravováním dětí "že se s tím ve školce setkají" to teď celkem řeším. My doma vaříme bez masa, hodně inspirovaně MB, ale ne dogmaticky, k tomu hodně syrového ovozel (saláty, pořád jsou tu jablka na stole - viz foto) a tak. Klasické knedlo-zelo Adélka ještě neviděla a uvidí ho asi až ve školce v září, tak jsem zvědavá. Zase ji ale nechci sociálně vyloučit tím, že jí budu dávat z domova jídlo... muhaha. Sama nevím, já jsem ve školce a ve škole skoro nejedla, jídlo mi tam připadalo hnusné (doma se vařilo úplně jinak, dle dnešních poměrů "zdravě"), na vš jsem chodila do vegetariánské menzy, abych se vyhnula omáčkám a tak... je mi líto, že za těch 20 let se školní jídelny nikam nepohnuly...
No nic, jsem si vylila srdéčko a jdu zas kojit.

macik
7. lis 2008

ale jo, lenka-pohnuly-dneska už dětem nepokrytě naservírujou ve školní jídelně i smažák 😒

listicka77
7. lis 2008

jak hustá děláte ořechová mlíčka? jako kolik ořechů na kolik vody? asi odhadem, co? ☹

Teda maciku, ty si na svého mhd celkem dost stěžuješ a měla jsem dojem, že jste v mnoha věcech poměrně mimoběžní, tak tohle je teda úplně super zpráva!

s.arik
7. lis 2008

maciku, drž se!

jo, smažáky v jídelně nějaké byly, mňám 😅

lidi dneska jsem měla asi nejméně "zdravou" hodinu za poslední 3 měsíce. do školy jsem si zbalila 6 mandarinek, 5 jablek, 3 banány a pampeliškový čaj. to bylo nějak málo😀
po 4 hodinách dost náročné výuky (svačina snězena pod stolem) jsem doslova běžela domů za Miruškou (hlídala mamka) abych se vyčurala a běžela spátky do školy (ani jsem ji nepohladila, spala zrovna)....no a při tom běhu, s vidinou další školy až do večera v kuse a ovozel nikde kolem, jsem si koupila a zhltla:
dvě palačinky s tvarohem, třenou tyčinku, čokoládu, housku 😝 😀 za silného stresu a bolení břicha.

bohužel (bohudík?) tělo mi opět žádnou výchovnou lekci neuštědřilo, po téhle lahodné sladké bombě mi bylo fajn 😵 ale jíst tak běžne nebudu, slibuju 😀

já měla vždycky plechový žaludek...kilo třešní a litr mléka a ještě pár nanuků k tomu, nic mne nemohlo jen tak rozházet - to snad jen půst 😉

s.arik
7. lis 2008

lišti, já mixovala namočená semena s vodou cca 1:1 objemově.
docela nijaká chuť a roboty s tím 😖 dělám to jen občas pro Mirku, sama si raději pomlsám celé semínka...

dgm
autor
7. lis 2008

Tak jsem schvalne slezla o patro dolu podivat se, jestli nahodou nema ten nas mixer vic jak litr. Tak je to presne litr, ale davam to riskantne az po okraj, takze vic. Konopny seminka loupana davam cely sacek, ale je to dost huste, takze klidne by mohlo byt min a ridsi, liskace a mandle vzdycky naberu tak dve hrstky do misky, nekdy min, kdyz tam davam i ovoce, tak polovicni mnozstvi, aby to bylo vic ovocne.. Vlasaky taky tak primerene. Ted se mi nechce, zitra to na neco odmerim nebo zvazim. Nekdy delam z konopi krem a to davam vody jenom malo, je to jako husta smetana polivam tim treba jahody, kdyz prijde navsteva...

lenkakt
7. lis 2008

ha, tak mě napadá: dá se něco speciálního dělat s konopnými semínky kromě toho, že je sním? mám jich tu 2 pytlíky z období v těhu, kdy jsem propadla panice, že mám málo omega-3 nebo čeho...

listicka77
7. lis 2008

takže konopí je 200 g na litr? a oříšky, mandle asi ani ne 100g? Já se totiž furt chystám na ty experimenty s "jogurtem", "sýrem" atd. jinak já to dělám tak hrstku na hrnek - tzn. možná 25g (nebo 50?) na cca 2,5 dl. ale ono taky záleží na kvalitě mixéru, že. když to nedokáže pořádně rozmixovat, tak je potřeba ořechů více.
achjo, já jsem tak líná louskat ořechy... ☹

dgm
autor
7. lis 2008

Jo a necedim to, tak to mame celozrnne, samotne orechove nebo seminkove nedelam, vetsinou tam pridam med nebo ovoce nebo oboji. Takze to tam vsechno nahazu, rozmixuju, pridam ovoce , znovu rozmixuju a doliju skoro po vrch. Takze kolik je ciste vody, to taky zitra odmerim.

listicka77
7. lis 2008

tak to já cedím a konzumuju mlíčko zvlášť (doslazené vanilkovým třtinovým cukrem nebo medem) a drť zvlášť - úplně výborná je s nutellou (super ji vylepší, srazí tu přeslazenou chuť), ale chci zkusit i variantu s medem a raw kakaem, to bude určitě taky mňamka. 😵

macik
7. lis 2008

lišti-no on manža tu moji mamču taky viděl a jaksi mu to nemohlo začít vrtat v hlavě...ještě navíc, když vidí, jaký zdravotní problémy maj jeho rodiče-vášniví masožravci.....jinak teď si už nestěžuju, ubylo pracovního stresu a manža je zas zlatej 🙂

s.arik
7. lis 2008

maciku, to je fajn že je doma lépe 🙂 tak koukej otěhotnět! my už jsme se doma usnesli, že se teda začneme zase někdy příští týden "snažit" 😀

macik
7. lis 2008

nemohlo nezačít...mělo být

šarik, jj, však kvůli těhotnění teď tak vyšiluju s očistou a léčbou a tak...rozhodně nechci léky na stimulaci vaječníků, které mi nabízí lékařka (jen malou dávku, je to láska tělu vlastní 😝 )

dgm
autor
7. lis 2008

Listi, konopna neloupana maji 200g a to jedine cedim, me by ty suply nevadily, ale nasim jo, tak aspon ze je to bez proslovu, tak to radsi cedim. Jinak loupana jsou 100 g to se krasne rozmixuje cele prijde mi to akorat tak vysledne kolem litru. Jenze ja tovetsinou takhle dopredu nechystam, vetsinou tak spotrebuju co kde zbylo od rana, pokud se to namacelo treba puvodne dojablek a nesnedlo se to, nebo nebyl nikdo doma a namocila jsem to na rano zbytecne, tak to mixnu vecer, tak dam nekdy vlasaky a k tomu treba slunecnicova od rana, nekdy to udelam hodne huste, tak treba na pul mixeru vody a je to jako vecere se susenkama, dat do misky, pridat na kosticky ovoce a zalit to tim kremem s medem, ale ne moc na noc... Ja to vetsinou chystam nasim, ale sama to moc nejim, vetsinou jsem uz nadlabla jenom co to chystam.

listicka77
7. lis 2008

maci, tak to je fajn. už jsem chvílema měla dojem, že jste pomalu na rozvod... ta očista aswi bude běh na dlouhou trať, co? ale lepší zvládnout to před těhu. snad se dočkáš, ale nebude to hned, že...

listicka77
7. lis 2008

máte nějaký tip na zeleninu, co ukouše Š syrovou? dávám syrové ovoce - jabka, hrušky a teď teda už i banán. jabka teda rozmělní jen na menší kousky, které polyká, to ostatní je lepší. k obědu dávám rýžovou kaši a vařenou zeleninu - mrkev, brokolici, květák, cuketu... ona stále ještě odmítá jíst ze lžičky, i když možná už se to zlepšuje, včera z ní asi dvě dávky snědla, no ale je to bída. takže prostě mixovaná syrová zelenina nemá šanci. uvažovala jsem, že bych zamíchala mix. mrkev do rýžové kaše, jenže to asi zřídne natolik, že už to zas nepůjde nabírat prstem... párkrát už jsem jí dala i kousek rajčete a okurky, ale okurku cucá a pak spolkne a rajčata jí zatím moc dávat nechci. zvlášť ne ta umělohmotná z holandska. bio rajčata se těžko shání, většinou mají spíš cherry a to zas po sundání šlupky a vyhození semen nezbyde žádná dužina. tak nevím. říkám si, že bych nějakou syrovou zeleninku měla zařadit. vařená jí teda chutná moc, zvlášť brokolici a květák jí fakt ochotně. ale hrozně jí potom smrdí počůrané plínky. 😝

vikinka27
8. lis 2008

listi, ad supka. dani sa naucil celkom pekne vycuckat stavu a zvysok vyhodi: hrozno, slivky, susene ovocie.
napr. hrozno vezme cele do pusy (aj ked, uz ho vie zbavit supky 😀 ) a po cca minute vypluvne supku a kostku 😅 😅
ak chces skusat tie chery paradajky, ja by som vyskusala... daj jej to cele, a mozno si s tym poradi....
aj nas miluje brokoli.

dgm
autor
8. lis 2008

Listi, tak ze mas strach, aby treba nevdechla sluoku z rajcete nebo ze by se ji prilepila na patro a mohla se poblinkat, to chapu, ale proc ji nechces davat i ten vnitrek, seminka? Nebo spis vidis problem v tom, jak do ni dostat tekuta seminka bez lzicky?

dgm
autor
8. lis 2008

A mladou cuketu davaji maminky deckam, ukrojit spalicek jako u jablka a decko si to ozuzla.

s.arik
8. lis 2008

rajčata dávám malé odjakživa celé, slupku i vodu i semínka i dužninu...většinou pokrájím na kostky a dávám na lžičce.

dnes hooodně ovoce, mj. ananas, výborný...

ale taky dneska zase hřeším...rodinný výlet - opékání buřtů 🙄 ovšem vymyslela jsem inovaci přijatelnou i pro mhd (jako že mu nevadí, že to tak jím já, ne že by si dal on 😀 ) místo buřtu a chleba jsem si dala opečený špek zabalený do špenátových listů, chutnalo to fantasticky a už nechci opékat nic jiného 😵 😵 😵 když odhlédnu od nevhodnosti špeku....zelenina se může kombinovat i s živočišným, na rozdíl od sacharidů (chleba), anebo ovoce, kteréžto se má jíst úplně samotné.
takže z pohledu dělené stravy dobré jídlo, z pohledu vita je každý syrový zelený lístek dobrý a ten plátek špeku mě nezabije 🙂 třeba mi časem nebude tolik chutnat a budu více a více dávat psovi, abych nakonec opekla špek, snědla špenát a mastné dala všechno psovi 😅 zatím mi to ale chutná hodně...