Půsty, syrová strava a jiné ozdravné metody pro vaše zdraví

dgm
9. zář 2008

Setkali jste se uz nekdo s timto pojmem? Mate osobni zkusenosti?
Resenim vsech problemu tady na MK by mohlo byt prave seznameni se s pusty a nasledne s lecbou syrovou stravou. Nebo obracene, vzajemne to spolu ale souvisi.

At uz vezmu jakekoliv jednotlive tema tady na MK, pocinaje snazilkami a konce starostmi o svoje vlastni rodice nebo pribuzne, vsechny tyto nemoci a problemy maji jedno spolecne. Jsou resitelne a lecitelne. Bez vyjimky jakakoliv nemoc.

. U nekterych nemoci zabere spis ta syrova strava, u nekterych spis ty pusty. Nekdy je nutne to vzajmne zkombinovat. Pro neverici muze byt prvnim nakopnutim stranky www.pust.cz , www.vitarian.cz nebo na trhu je hodne knizek na toto tema. Mne se v posledni dobe jako nejlepsi zda knizka Roberta S. Morseho Zazracna detoxikace, kde je tohle vsechno hodne v kostce vysvetleno.

Jednou z detoxikacnich metod je prave pust. A o pustu by mela byt i tato diskuze.

mirec2711
27. pro 2008

Reakcia pre S.arik 🙂 :

Tak s k vitarianstvu som sa dostal vo svojich 18-tich rokoch, teda konkretne v marci roku 2007. Moj otec, ktory sa uz zaciatkom 90-tych rokov dostal k prvym kniham o tejto strave (Kentonovci, Diamondovci) a zacal podla toho zit, sa nejako zrazu dostal zaciatkom toho roku 2007 znova k tymto kniham a aj k Helmutovi Wandmakerovi, potom k panu Dr. Morseovi.

Pamatam sa, ako som s nim telefonoval, a oznamil mi, ze sa zmenil cely jeho zivot. Vysvetlil mi preco, a ja som bol totalne zhrozeny a vystraseny, ze co to preboha robi. Zacal som sa o neho hrozne bat, radil mu, ze to nemoze, ze treba jest vsetko tak ako doteraz. Proste robil som to, co prirodzene spravi kazdy clovek, ktory nema absolutne ziadne informacie o ludskych procesoch v tele, ludskej prirodzenosti a zdravi, pocuje len to , co do nho tlacia moderni doktori, reklamy, casopisy, teda media... a jednoducho boji sa o svoju rodinu, pretoze sa ho to citovo dotyka 🙂

Pamatam ako sme sa stretli vo vegetarianskej restauracii Ajvege tu v Kosiciach a tam mi daroval k mojim meninam Helmuta Wandmakera - Co vam doktori nereknou. Tato kniha uz po precitani prvych 20 stran tak tvrdo zmenila moj zivot, ze ... ze sa to neda ani opisat. Po precitani celej knihy som zacal bazit po dalsich informaciach, studoval som, praktizoval, skusal vsetko na vlastnom tele. Vzdy clovek vie hovorit viac o niecom, pokial to sam vyskusa. Je to tak aj 100-percentne pravdive. Takze vlastne Wandmaker odstartoval u mna moju najvyznamnejsiu zivotnu zmenu 🙂 po nom, ako som uz spominal, dostal som sa k Morseovi, ktory mi doslova vybil dych, neskor k troska menej striktnej a pripustnejsej Leslie Kentonovej, neskor k dalsim 2 kniham od Wandmakera, Normanovi Walkerovi, K. Tepperweinovi, G. Malachovovi, Sutovovi, a dalsim skvelym autorom, zaoberajucim sa predovsetkym tej "fyzickej" stranky zdravia.

Najvacsia stranda bola, ze som bol tazkym jedakom masa, mliecnych vyrobkov, cestovin ani nehovorim, jedol som same proteiny, kulturisticke pripravky, nakolko som sa vazne zaoberal cvicenim. Ludska inteligencia ale nema hranic. Jednoducho moje srdce mi povedalo, ze toto je spravna cesta a krasne vyzerajuce telo kulturistov je len obalom na zhnitom, zasvinenom a pachnucom vnutri ich tiel. Okrem toho krasne telo sa da dosiahnut aj za cenu ziariveho zdravia a tak som teraz tu 🙂 schudol som sice z 80 kg na 65... ale stalo to za to ! 😎

A teraz momentalne vo svojich 20 rokoch mam 60, pretoze po mojich porusovaniach pred sviatkami ( boli same oslavy...to bolo nieco strasne - aj ked som sa snazil neskombinovat... no to sa niekedy naozaj neda) a naslednom velmi striktnom hladovkovom a šťavovom pôste sa u mna spustila tazka detoxikacna kriza a schudol som az teraz na tych spominanych 60 kg 🙂 Teraz sa ale citim uplne cisty, a aspon viem, kolko toho v tele moze byt este nahromadeneho, aj ked ma clovek pocit , ze uz je cisty. Cisty je skutocne vtedy, ak ma jazyk totalne cerveny-resp. ruzovy a je jemny ako hodvab pri dotyku s podnebim 🙂

Takze teraz som vlastne tam, kde som sa vzdy snazil rychlo dostat, ale nepodarilo sa mi to. Teraz konecne mozem zacat naberat zdravu hmotu, kedze telo uz nebude zatazovane cistenim zbytocnych latok. Takze sup do posilovne 😀 samozrejme RAW 😎

Co sa tyka vitarian.cz 🙂 je to skvela stranka, obcas tam nakuknem a tak... ale nie velmi casto, pretoze to velmi malo aktualizuju - ale v case rozsirovania informacii, som to tam precital cele.
Co sa tyka pouzivania dopknkov ako su zelene rastlinky (chlorella) a podobne doplnky, stavy z nich. Nepouzivam to. Obcas si do zeleninoveho salatu dam Morske riasy, ale po tom, co sa mi znova pripomenie, ze ta chut riasy totalne prebije chut jednodtlivych druhov zeleniny v salate 😀 to znova dlho nepouzivam 😀 V podstate su vsetky tie "pomocky" zbytocne. Zakladom je vela ovocia, samozrejme aj zeleninka (ale nie je podstatna - ak niekto nesuhlasi, alebo chce vediet preco - tak to kludne vysvetlim) ...a nejake tie oriesky, ale nie vo velkych mnozstvach, pretoze mozu potom troska prekyslit to telo 🙂 a clovek nebude mat ziaden problem. Velmi dolezite je ale zazit ten stav krizy... proste zbavit sa natvrdo vsetkeho zleho... az potom clovek pociti, co to je vlastne svieze, nezanesene, nezatazene a absolutne energicke telo - a na to som prisiel az teraz po vyse roku a pol vitariancenia ( samozrejme s obcasnymi poruseniami - ved to poznate. Clovek musi skusat sam na sebe a ucit sa na vlastnych chybach, musi sam poznavat a overovat na zaklade informacii 😉

🙂 S pozdravom Mirek

s.arik
27. pro 2008

Mirku,
děkuju velmi za román, to je fakt osvěžující číst něčí nadšení ještě po více než roce vitariánství 🙂
zatím mě napadá jenom jeden dotaz:
jak to vidíš s tou zeleninou? já na ni právě vůůůůbec nemám chuť, nebo mi připadá drahá (myslím ledový salát, polníček a další), bydlím v paneláku bez zahrady, bez známých co by třeba nějaký ten výpěstek prodali, takže na ceny holt musím koukat.
ale to je vedlejší. zkrátka jsem nabyla dojmu, že zelenina, přesneji zelené, přesněji CHLOROFYL je velmi důležitý, bez něj to NEJDE. (na fyzické úrovni, pominu zde lidi co žijí jen z pomerančů nebo vzduchu 😵 )

no a jelikož mi zelené listy moc nejedou, koupila jsem tablety s lisovanou chlorellou a jím tohle.

hepl, kde je link na to video - rozhovor s paní Bountenko, kde právě říká, že jedli hlavně ovoce pár let a pak přišla krize, načež si uvědomili, že zelené musí tvořit alespoň 40% stravy, jinak si koledujeme o trable?!
našla jsem to někde na vitarian.cz a překopírovala myslím link i sem, ale najít to nemůžu ☹

s.arik
27. pro 2008

kdo má chuť a AJ-znalosti, zde nějaký výcuc z knihy Bountenko, 12 kroků k syrové stravě
http://www.curezone.com/art/read.asp?ID=19&db=3...

ale to video - rozhovor s ní, s českými (nebo slovenskými?) titulky, to jsem ještě nenašla...

mirec2711
27. pro 2008

No k tej zelenine...

Dalo by sa urcite vyzit aj zo zeleniny ... kedze sa da kludne zit aj zo vzduchu. Ale pre nas ako plodozravy zivocisny druh je ovocie (vratane paradajok a uhoriek) omnoho vhodnejsie. Je to prave kvoli vysokemu obsahu fruktozy v ovocnych plodoch, ktora je pre nas primarnym zdrojom energie spolu s kyslikom a slnecnou energiou (svetlo, teplo) a vodou 🙂. Obsah aminokyselin v ovoci plne plne postacuje stavbe nasho tela vzhladom na to, ze sme tvoreni cca 80% z vody. Treba pozerat na kvalitu zloziek, nie na kvantitu. Zelenina obsahuje samozrejme kopec mineralov, vitaminov a malinko viac aminokyselin, no ten obsah mineralov, vitaminov a aminokyselin postacuje viac ako dostatocne pre nase telo. Ide o kvalitu, nie o kvantitu ! 😉

Hlavne sa netreba riadit podla tabuliek modernej doby, kde treba nasmu telu tolko a tolko zeleza, tolko a tolko toho vitaminu denne... a podobne. Je to milne ... neskutocne skreslene, pretoze ti "odbornici", ktori toto zostavuju a davaju potom rady ludom, co maju jest, nedbaju na rozdiely medzi "organickym a anorganickym charakterom nutricnych zloziek" ... a to je velmi velmi dolezita vec. Zatial co z anorganickych (vacsinou v pripade ludi ...varom, pecenim a tepelnou upravou celkovo zmenia organicky charakter latok na anorganicky) vieme spracovat iba mizive mnozstvo z nich, a ma to jednuche vysvetlenie 🙂... ved nie sme schopni fotosyntezy. Dokazu to jedine rastliny. Z pody chemickym procesom fotosyntezy dokazu premenit anorganicke zlozky na organicke. My to zial nevieme. Teda nepozerat na kvantitu, ale na kvalitu zloziek. Staci minimum tychto latok v organickom charaktere - z ovocia, zeleniny a tak ... a nie je problem. Ale primarne je urcite to ovocie - a to hlavne kvoli tomu vysokemu obsahu sacharidov 🙂

Aj ked sa napriklad pozriete na nejaku tabulku, a vidite,ze clovek denne potrebuje ja neviem... tolko a tolko zeleza... poviete si... juj boze, take jablcko mi urcite nesplni tu moju davku. Musim sa naladovat spenatu alebo dat si tabletocku chlorelly... jaj ta mi pomoze 😀 - je to milne ! 🙂
Preto sa S.arika, nemusis bat vobec toho, ci mas vsetkeho dostatok, kludne zabudni na tabletky. Nikto nepozna to prirodzene skutocne potrebne mnozstvo jednotlivych latok pre zdrave telo. Vsetko je v modernej dobe skreslene a prisposobene modernym nezdravym stravovacim navykom a potrebam podla reklam a modernej mediciny. Ked clovek vyzije zo vzduchu... ako napriklad pani Jasmuheen ( pozrite... http://en.wikipedia.org/wiki/Jasmuheen ) - 13 rokov nejedla nic, pije kazdy den iba pohar vody alebo caj.
Tak teda preco clovek nevyzije iba z 1 jablcka? 🙂 Ked sa clovek hlboko - fakt hlboko zamysli nad principom zivota, a vsetkymi tymi okolnostami okolo kazdej otazky tykajucej sa stravy, tak zisti, ze tie "zakony" ktore vzdy pocuvame okolo nas su totalne postavene nahlavu a vsetko sa da krasne vyvratit, a naopak nic sa neda 100-percentne dokazat. Cely zivot je o dokonalej relativite.

Teda clovek, ktory je maximalne vycisteny, vyzije aj zo vzduchu, pretoze jeho telo potrebuje minimalne mnozstvo stopovych prvkov, vitaminov, aminokyseliny a sacharidy si telo tvori z uhlika, vodika, kyslika a podobne, tak tieto latky stacia uplne na fyzicke procesy, pretoze energeticka spotreba sa sustreduje doslovne na "zitie" 🙂 a nie na odburavanie skodlivin, regeneraciu a podobne 🙂

S tym potom aj suvisi to, ze staci aj minimum ovocia denne... minimum zeleninky, a clovek v plnom zdravi so vsetkym potrebnym vyzije. Bude vyzerat krasne, zdravo, vitalne, bude ziarit, pretoze on taky aj skutocne je.

Tymto v ziadnom pripade nechcem davat zeleninu niekam bokom (sam ju zboznujem) , ani ju odsudzovat (aby ma nahodou niekto zle nepochopil). Bavime sa iba o vseobecnom pohlade na potrebnost a nepotrebnost a porovnanie potravin.

Mirek 🙂

mirec2711
27. pro 2008

Prepacte, ze pisem taketo romany 😀 ... ale jednoducho tieto veci sa v 2-3 vetach vysvetlit nedaju.
Za pochopenie Vam dakujem, mily "babinec" 😉

s.arik
27. pro 2008

dík.
hm, tak já to tak podobně praktikuju, myslím že nemusím doporučovanou velkou mísu zeleného salátu denně, ale určitě stačí čajová lžička čisté zelené řasy denně 🙂

Mirku, vím a věřím tomu, že jsou lidé schopni žít i ze vzduchu nebo jenom z čokolády. ale jak jsem psala, momentálně mne zajímá hlavně ta "fyzická" úroveň. nezapomeň že jsi na modrém koníkovi a každá baba tady je těhotná, kojí nebo se snaží otěhotnět. to není dobrá doba na experimenty. vitariánství ano, ale dlouhé půsty nebo extrémní monodiety si nemůžeme dovolit déle než den dva 🙂 zatím 😉

už jsem rozhodila sítě na to video, jsem zvědavá, jak se ti bude líbit. mě to přišlo opravdu logické a správné, že prostě ovoce je č.1, jsme plodožravci, ale trochu toho zeleného je prostě nezbytné...............pokud člověk není na té duchovní úrovni, aby mu stačil vzduch či čaj 🙂 to já zatím nejsem a vzhledem k mé lásce k žrádlu ani možná být nechci 😀

jinak ohledně přiblblosti lékařských tabulek s tebou naprosto souhlasím, ty normy pro železo, vápník a tak, to je opravdu spíše zcestná věc. natož nějaké multivitamíny pro těhotné, brrrr.

mimochodem, jak ses tady na koně dostal? 😀 plánuješ dítě? 😉

s.arik
27. pro 2008

Mirku, piš romány častěji! Mně se to čte příjemně.

mirec2711
27. pro 2008

Este napriklad k tej pani Bountenko....

Tak napriklad nikto z nas nevie, ci pani Bountenko napriklad si par krat do tyzdna ...staci raz... dala nieco nezdrave ... a uz ju to krasne spomalovalo ... cely detoxikacny proces sa v tomto pripade troska pozmeni, predovsetkym spomali a procesy krizy, ktore by mali nastat, nenastanu. Sam to vidim na sebe, ako som si myslel,ze som vycisteny ... ale nebol som. Az teraz to vidim, co to so mnou spravilo, to moje "obcasne" porusenie. Preto vela ludi napriklad odsudi vitarianstvo ...alebo iba ovocie odsudi len kvoli tomu ,ze oni sami nerobia to, co by mali 🙂 vzdy je najjednoduchsie dat vinu mimo seba 🙂
A to nesuvisi len so stravou, ale globalne s ludmi vo svete. Kazdy vo vsetkom hlada vinu niekde inde, pretoze kazdeho ego sa citi neskutocne dotknute, ked si nahodou prizna svoju chybu a posnazi sa najst riesenie. Pretoze je to narocne najst ine riesenie... je to vycerpavajuce. Najjednoduchsie je sa na to vy... ;)

s.arik
27. pro 2008

právě že Bountenkovi celá rodina jsou už několik let snad na 100% raw a vyléčili si několik závažných chorob...a pak začali pociťovat nějaké únavy a pokles energie či co a přišli na to, že se zeleným jsou zase ok.

ale nejlepší bude, když to zkoukneš sám, možná to nepíšu přesně.

mirec2711
27. pro 2008

Vies, ze som si to nejako ani nevsimol, ze toto je forum pre tehotne mamicky? 🙂 Juj ale je to krasne, je to krasny zmysel zivota. To aj vlastne vysvetluje, preco tu su same nezne stvorenia 🙂
Snazim sa dieta neplanovat, jednoducho ked to pride, tak to pride, ale velmi sa na to tesim. Teraz moj tato ma s druhou zenou dievcatko, teda mam malu nevlastnu sestricku 1 a pol rocnu.
No a som z toho totalne namakko, ked vidim, ako sa o nu s laskou stara - dava jej vylucne surovu stravu ! ... mala je tak ciperna, zdrava, usmievava, krasna... no neskutocne 🙂 Jediny problem ma s manzelkou, ktora absolutne nechape... a ani nema zaujem pochopit zakonitosti zdravia a snazi sa do malej pchat mliecne veci, mucne veci a dokonca aj maso. Otec je z toho uplne vedla, neskutocne sa trapi. A tomu sa chcem vyhnut. Chcem si pockat, az si nebudem uplne isty, ze moja partnerka bude na 100 percent presvedcena, ze toto je spravna cesta. Chcem prezit harmonicky zivot plny radosti a lasky, a nie sa s niekym hadat, vytvarat napatie v rodine, kde bude trpiet manzelka, ja a hlavne deti. Toto nikdy.

Ale na babatko sa v kazdom ohlade neskutocne tesim 🙂

mirec2711
27. pro 2008

No mozno na tom nieco bude S.arik, rad si to precitam 🙂

s.arik
27. pro 2008

malá (pseudovědecká, ale krásná) motivace k pozitivnímu myšlení a vysílání lásky

https://www.youtube.com/watch?v=lkbpXRSIUnE
sylvar
27. pro 2008

sari., please stačí začít ovocnýma dopolednama teda?jako jakékoli ovoce jako banán třeba?nebo jen jabko, pomeranč, mandarinka...a kafe se smí? jako musím něco začít dělat, pač mám stále žaludek na vodě(snad ne těhu)a celkově se necítím, jen ta vůle nějak chybí 😒
hodně je mi sympatická dělenná strava, jenže po nějaké době mě rozčilovalo jíst samotné maso, zelenina mi nevadí,ale maso samotné ne e, i když maso jím snad jen rybí a včera kousek krůty 😎 jinak mi přestalo totálně chutnat 😖

jajinak
27. pro 2008

Teda koukám,že se to tu nějak po vánocích rozjelo 😕

Šáriku,to s tím ovocem jsem myslela tak,že bych pár dní chtěla jíst jenom to ovoce.Jinak mám samozřejmě denně i zeleninu a pohanku a vločky a vařenej oběd(a občas nějaký domácí chleba,ale ne denně),přesně tak,jak jsi to psala.Ale nevím,jestli budu mít vůli jen na to ovoce.

Dneska jsem si koupila ten Pangamin,tak to zkusim,snad se z toho nepomnoží kvasinky,ale ze skoro vita stravy snad ne.

Sylvar,ovocné dopoledne pro začátek stačí,ráno je dobrý vymačkat citron do vody,pak počkat asi půl hoďky a můžeš jablka,hrušky,pomeranče,mandarinky,prostě jakékoliv ovoce.Zvykneš si na to rychle a pak ani nebudeš chtít nic jiného.

Dnes jsem v Plusu koupila biocitrony za 17,90 půl kg.Jsou v akci.

A musim to všechno dočíst.

jajinak
27. pro 2008

Jo,Sylvar a kafe ne,správně by se neměl ani čaj,akorád bylinkový a zelený je zásadotvorný,kafe a černý čaj je kyselinotvorný.Anebo si to dej odpoledne.

agatka77
27. pro 2008

tak jsem vás včera začala číst úplně od začátku a zkusím také pomalounku začít měnit svoji stravu,úplně jste mě dostaly!!

a Mirek je teda borec! mezi babincem.Tvoje úvahy se čtou moc příjemně,jen piš piš piš! 😉

dotaz k mandarinkám a asi citrusům obecně: neměly by se v zimě vynechat? neochlazují tělo? neinklinuje pak k nemocem? Rozděluje se strava na zimní a letní? Nebo je to jedno?

sylvar
27. pro 2008

jaji, díky moc, takže kafe odpo můžu, jako nemusím ho pít, ale sem tam mám na něj chuť, dnes už piju druhé 😔 😀 😝
já jako od ledna začnu, musím a chci,a musím bio ovoce a zeleninu?nebo i normál?

s.arik
27. pro 2008

sylvar, asi to nebude snadné, ale já bych se snažila kafe úplně vyřadit. dopoledne jenom ovoce je fajn.
pokud je to jenom trochu možné, upřednostni citrusy, jablka, hrušky, šťavnaté věci. dopoledne se tělo silně čistí. banán není špatný, ale je dost hutný a sladký, lépe se dopoledne nebo alespoň ke snídani držet šťavnatého 🙂

s.arik
27. pro 2008

sylvar, nemusíš nic, bio je samozřejmě lepší, ale já třeba na bio nemám peníze, takže ovozel kupuju obyčejný a jenom semínka a ořechy bio, tam není velký rozdíl v ceně.
zato ovozel, hrůza, normál květák za 15 a bio za 70 😝 a podobně.

s.arik
27. pro 2008

zimní letní strava: neřeším, člověk stejně tráví většinu dne ve vytopených prostorech.
citrusy mne neochlazují, ale snažím se je omezit spíše kvůli chemickým postřikům.
nejlepší jsou prostě česká jablka: levná, celoročně, zdravá, pravděpodobně nestříkaná i když nemají nálepku bio (soudím dle občasných červíků)

sylvar
27. pro 2008

sari, díky, od ledna začínám...a už se moc těším, jak se budu cítit atd.a an oběd co? a celozrné pečivo nebo vůbec žádné?a zeleninové saláty předpokládám, no já nějak neoběddvám, max. se Sofi zeleninové polívky-květák, brokolice, brambor, mrkev, v práci rybičky v tomatě 😀 a chleba 😉 většinou, nemusí se to připravovat a je to rychlé, nebo hryžu mrkev,ale nezasytí, to by jí musel být pytel

jajinak
27. pro 2008

Jj,banán hned ráno si taky nikdy nedávám.Už je nekupuju tak často a když je mám,tak si ho dám až dýl .Bio je nejlepší,ale většinou drahý,já kupuju bio jen ve slevě.Pořád je lepší jíst nebio ovozel než nebio vařeniny apod.
A kdybych teď v zimě citrusy vyřadila,tak by mi toho moc nezbylo,jen ty jabka a těch už mám někdy dost.

jajinak
27. pro 2008

Já mám obědy normální vařené.Jednak se mi moc nedaří od toho odpoutat a druhak se o to popravdě ani moc nesnažím.Jsem už tak dost hubená a mám pocit,že kdybych vyřadila ten oběd,tak by to šlo dolů ještě víc.

sylvar
27. pro 2008

holky, a jak se to dá skloubit s rodinným vařením?jako malá jí jen zeleninu a banány, sunar a bílé jogurty, tak to v poho,ale přítel, ten by jen maso, jako já mu nic nutit nebudu,to ne,ale jak jsou na tom vaši chlapi?

s.arik
27. pro 2008

pečivo? ne!
http://vitarian.cz/view.php?cisloclanku=2004012502

hm, někdy si dám kousek chleba na chuť, ale stačí mi tak čtvrt krajíce 2x týdně, někdy ani to ne.

hele, proč od ledna? začni hned! ne 100%, ale v klídku, když to "půjde" tak si místo namazaného chleba dát tři banány....nebo z oběda vyjíst jenom přílohu (raději brambory/rýži než těstoviny), nebo

(a to je zajímavý nápad)

si dát třeba kvótu: denně sním citron, 5 jablek, dva banány, hrstičku vlašáků a nejméně 5 lupenů salátu. co sním navíc k tomu, neřeším....
případně kvotu upravit dle svých chutí a objemu.

tak aby toho vařeného bylo co nejméně.

rozhodně usilovat o vyřazení:
kávy, soli, cukru, mouky, masa, mléčných věcí - toto opravdu jíst jen svátečně.

méně nevhodné jsou vařené rostliny: brambory, rýže, luštěniny......není to tak moc zlé, ačkoliv to není syrové.

a zavést co nejvíce ovoce! klidně 80% objemu jídla

s.arik
27. pro 2008

sylvar, můj chlap je taky vařák a masař.
no co no, ať si jí co chce, já si jím svoje.

sylvar
27. pro 2008

sari,ale ovoce má hodně cukrů a to taky není nej, ne?jako jo, můžu klidně od zítřka...citron s vodou, ovoce, všeho tu máme dost, ořechy nemůžu, to bych skončila v nemocnici na udušení 😒 ale dýňová semínka, to zase jo.
jo,asi to zkusíkm co nejdřív a rýži jako s čím, suchá je teda fůj

s.arik
27. pro 2008

ovoce má hodně cukru, to jo, ale je to fruktoza a glukoza, jednoduché cukry co se dobře vstřebávají i odbourávají.
není to totéž, jako cukr na vanilkových rohlíčcích 😉

doporučuju velmi všechny články zde http://vitarian.cz/search.php?rsvelikost=uvod&r...

ok, ořechy vynech, semínka klidně zatím taky, ovoce a zelenina je základ, vše syrové, neprošlé tepelnou úpravou (ani sterilizací, např. hrášek v konzervě a tak)

s.arik
27. pro 2008

dokonce i cukrovkáři se mohou ovocem vyléčit. fruktoza nepotřebuje ke svému využití inzulín víš 😵

např. Albert Schweitzer, nositel NC za mír, si cukrovku syrovou stravou vyléčil.

s.arik
27. pro 2008

ještě článek, kde je trochu rozebráno, kdy a jak a proč ty krystaly ledu krásní nebo se vůbec netvoří 🙂
http://www.duchovnisetkani.cz/phoenix/voda-obno...