Půsty, syrová strava a jiné ozdravné metody pro vaše zdraví

dgm
9. zář 2008

Setkali jste se uz nekdo s timto pojmem? Mate osobni zkusenosti?
Resenim vsech problemu tady na MK by mohlo byt prave seznameni se s pusty a nasledne s lecbou syrovou stravou. Nebo obracene, vzajemne to spolu ale souvisi.

At uz vezmu jakekoliv jednotlive tema tady na MK, pocinaje snazilkami a konce starostmi o svoje vlastni rodice nebo pribuzne, vsechny tyto nemoci a problemy maji jedno spolecne. Jsou resitelne a lecitelne. Bez vyjimky jakakoliv nemoc.

. U nekterych nemoci zabere spis ta syrova strava, u nekterych spis ty pusty. Nekdy je nutne to vzajmne zkombinovat. Pro neverici muze byt prvnim nakopnutim stranky www.pust.cz , www.vitarian.cz nebo na trhu je hodne knizek na toto tema. Mne se v posledni dobe jako nejlepsi zda knizka Roberta S. Morseho Zazracna detoxikace, kde je tohle vsechno hodne v kostce vysvetleno.

Jednou z detoxikacnich metod je prave pust. A o pustu by mela byt i tato diskuze.

dgm
autor
29. pro 2008

Sari, tak docela utechou by bylo, ze kofola neni takove svinstvo jako Coca-cola. Doufam teda ...

sylvar
29. pro 2008

já miluju colu light 😎

s.arik
29. pro 2008

dgm, máš pravdu, v kofole je méně cukru a kyselin a myslím že i kofeinu.
no mě to netrápí, je to jeho zdraví.
asi jsem necita, ale mě je poměrně volné i to, co bude jíst třeba Mirka ve školce, škole....prostě vím že i o chlebu a buřtu se dospělosti dožije a pak se rozhodně svobodně sama. dokud to mám ve svých rukách, bude jíst co nejvíce raw, ale až vylétne z hnízda, ať si pro mne za mne třeba cucá každý večer whiskey 😕

macik
29. pro 2008

dneska jsme byli na obědě v hospodě a pak jsem snědla v autě pár kostiček čokošky a od návratu domů držím půst-prostě jsem najednou měla potřebu...tak ještě abych ji měla i zejtra 😀 ..ale asi by mi stačilo i bejt na vita.....už to fakt potřebuju

s.arik
29. pro 2008

maciku,
to chce mít doma záloby raw sladkostí 😉
(a nespráskat je hned první den, to je obtížnější část plánu)

právě jsem měla několik koulí a docela dobré, jenom je to faaak přeslazené rozinkami a datlemi, ale kdybych jich dala méně, neslepí se to.
napadá vás jiné raw pojidlo?

mi přišlo na mysl jenom kakaové máslo, ale není to nejlevnější a hlavně, zase jen přes net 😠
zato by ale vznikla opravdová čokoláda 😵 uvažte: pomleté boby s vlašáky, trochu rozinek a kakaové máslo 😎

listicka77
29. pro 2008

no nechtěla jsem zacházet do detailů, ten můj taky pije kofolu. jen včera přitáhl nějakou coca-colu light (si teda myslím, že ta umělá sladidla jsou ještě větší shit než cukr), asi kofolu neměli. teď pije ty 2 litry denně, někdy i o něco víc. pije colové nápoje hodně i jindy, ale tohle množství do sebe láme jen teď poslední asi týden až dva (fakt celej den pracuje; jenže mě s..., že já musím pracovat taky, ale bohužel můžu až v noci a nebo když si malou vezmou naši, protože on si ji nevezme, protože musí pracovat, že jo). a zadělává si nejen na vředy, ale taky na rakovinu tlustého střeva, plic, cukrovku a další civilizační choroby, že... no ale to je prostě jeho věc. já se teď zas budu trochu snažit cpát mu přes den ovoce (když mu to strčím pod nos, tak to někdy i sní, kdežto když se zeptám "chceš jabko/mandarinku/pomelo?", tak vždycky řekne, že ne), ale to je tak všechno, co pro něj můžu udělat. buď si časem na něco přijde sám a nebo ne, změnit ho nemůžu (ani to jeho zatracený kouření, samozřejmě teď zas hulí víc, když takhle maká). ☹

honí mě mlsná jak prase, trvá to už dva dny a furt koukám, co bych sežrala. dokonce mé oko zálibně spočinulo na rohlíkách 😕, tak doufám, že je chlap sní dřív, než mě to přemůže. 😅

agi, pohanku máčím několik hodin.

andulkaavetrelec
29. pro 2008

tak koukám, že máte, holky, doma veselo
na stole namočená pohanka vedle buřtíků, cirónová šťáva vedle kokakoly, kakaové boby smíchané s cigaretami...
my se naštěstí shodneme, to protože maso mi neva, ale manžel sní i pohanku, jáhly, ovesnou kaši, tu i sám uvaří
momentálně stáhnul a rozporcoval zajíce, v kuchyni...

listicka77
29. pro 2008

"kakaové boby smíchané s cigaretami" to je teda odpudivá představa! 😲 tak to teda neeeee! 😀 za prvé kakaové boby doma nemám (jen mleté kakao), za druhé cigára má někde pečlivě schovaná v kapse. doma nikdy nekouřil a nekouří. obvykle mu stačí kouřit v hospodě a při různých příležitostech, když jde z domu (občas si k tomu teda vyloženě vymýšlí záminky). když pracuje v terénu, tak asi hulí dost, ale o tom nic nevím. akorát teď, jak je ve stresu, tak potřebuje víc, takže se prostě oblíkne a jde hulit ven a žádné záminky nevymýšlí.

už na ty jeho rohlíky došlo, láduje je s levnejma párkama. 😝 poslední dny mám večer furt chutě, střídavě na slané a sladké, takže do sebe cpu raw cukroví, slunečnicové "brouky" atd. achjo. 😀

listicka77
29. pro 2008

sari, ses teda překonala 😀. nevím, mně přijde, že když se to hodně dobře propracuje, dá se tam těch ořechů nacpat celkem dost. a řekla bych, že rozinky jsou míň sladké než datle. ale já toho zobu vždycky jenom trochu, tak mi ta sladkost nevadí. jiné pojivo mě nenapadá.

jo a někdo se tu tuhle ptal na ten agar. tak agar je želatina z nějakého druhu mořských řas. nevím ale nic o tom, jak se to zpracovává, raw to asi fakt nebude (ani před uvařením). no ale furt mi to na nějaký dětský dort přijde jako nejmenší zlo.

macik
30. pro 2008

tak dneska zatím pokračuju v půstu, uvidíme, jak to půjde, ale zatím dobrý....jsem ráda, že mám škrabku na čištění povrchu jazyka-spravilo to celkový pocit 🙂

agatka77
30. pro 2008

lišti ty jsi těhule!!!! 😀 😀 😀 😀

a jak dlouho tu pohanku mám máčet,třeba přes noc? to by mělo stačit,ne? a avokádo mám doma,zkusím ho s tím prolisovaným česnekem a rajčaty,ňam!

jajinak
30. pro 2008

Já namočím pohanku po obědě a mám jí na večer.Ale dneska jsem zapomněla a namočila až teď,ale nevadí to,stejně bude dobrá.Jednou se máčela jen 3 hodiny a taky to ušlo.

andulkaavetrelec
30. pro 2008

Tak jste mě inspirovalia šla jsem se podívat, jestli nemáme pohanku, že by byla jako příloha k tomu zajícovi...
Nemáme.
Předevčírem jsem udělala jáhlovou kaši s rozinkami, fíky a medem. Ale ty sušené fíky jsou uvařené takové zvláštní...Nacpala jsem do té kaše poměrně dost másla, takže to by asi pro vás nebylo. Ale byla dobrá a zasytila.
Na půsty mne neužije, říkám si, že při kojení to není žádná sranda, taky mám jen 52kg, což je o pět méně, než jsem měla před těhotenstvím, takže spíš jím a jím...

s.arik
30. pro 2008

agatko,
proč je lišti těhu?

snídala jsem 3 pomeranče, pak dvě jablka🙂

dneska jsme šly na návštěvu k mistr kuchařince Ady B., pohostila Miri dvěmi pomeranči 😵 ale pak se otevřela krabice s cukrovím a tak jsem ochutnala. ještě mě Mirka krmila nosila mi další a další kousky 😔 (to mám ale vycvičené dítě co? abych náhodou nevypadala hladově, nosí mi cukroví ona)

teď jsem si dala 4 jablka a do večera už budu zase hodná 😎

dgm
autor
30. pro 2008

andulkavetrelec, ta kase by, pokud se me tyka, pro me opravdu nebyla, nejen kvuli tomu maslu ...

dgm
autor
30. pro 2008

Sari, to jsou jeste ty doznivajici vanocni hrichy ... 🙂 cim driv se to sni, tim driv bude pokoj 😀

s.arik
30. pro 2008

hele ale musím se pochlubit, že tu mám už čtvrtý den krabičku cukroví co donesla známá....a nejím to 🙂 nechutnají mi vůbec, jenom jsem z každého zkusila, ale třeba jenom drobeček, ani ne celý kousek.......takže to nejím 😎

u babalaly ale byly kakaové a kokosové pokušení, a ty byly moc dobré.....ještě že jsem líná péct, jinak bych takových věcí sežrala za svátky kila!!!! takhle jenom pár kousků na návštěvě.

macik
30. pro 2008

šarik-nic si z toho nedělej-já kvůli cukroví přerušila i půst...manža tady s tím zamával a vanilkové rohlíčky tak zavoněly....ale 24 hodin to bylo, akorát ne od rána do večera, ale od odpoledne do odpoledne 😀 ...no nic, brzy dáme repete....

agatka77
30. pro 2008

šári:protože má supr chutě! 😀 😀

a avokádo bylo fakt ňamka dneska,pochutnala jsem si.akorát nevim,jak budu nakupovat syrové potraviny a různé varianty,u nás nakupuje chlap,páč má auto,mně se s kočárem do supráčů fakt nechce. 😖

jajinak
30. pro 2008

Já mám doma ještě plno vánočního cukroví a stejně to nejim,nemám na to vůbec chuť.Mám ze sebe radost.Asi to dám do mrazáku,je mi to líto vyhodit a mhd to někdy pak sní.Když je to nadosah,tak se cpou i kluci,ale já jim to nadosah moc nedávám,jen když loudí.

Ta kaše,co psala Andulka by pro mě teda taky nebyla i kdyby tam nebylo to máslo(přece se snažíme jíst co nejvíc raw,ne? 😉 )Ale i dřív jsem tyhle vařené kaše neměla ráda.

listicka77
30. pro 2008

agi, těhu fakt nejsem. 😀 a podivné chutě jsem měla vždycky. 😉

dneska jsem chtěla pokračovat v částečně vařáckém trendu a dát si k obědu celozrnné špagety (ale s nějakou raw omáčkou - avokádo, rajčata, koření...), jenže jsme museli narychlo odjet, tak to pak jistila pizza a šopák v hypermarketu. ještě ke všemu byla hnusná, taková rozblemcaná. teď jsem spráskla skoro celej kokos a nevím, co budu večeřet. byli jsme v globusu a to byla fakt tragédie. pomela za 40, keříková rajčata za 65 (a ještě hnusná), avokáda za 30... tam mě zas dlouho nikdo nedostane. tak se pak chlap stavil u nás v sámošce a rajčata neměli, ledovej salát taky ne... achjo, mám tu jen bílou ředkev a ta mi samotná stačit nebude (hlavně teda chuťově). že bych zas jedla vařené? budu vařit brambory na salát pro chlapa. ale se mi nechce, jsem si říkala, že vařeného bylo dneska už dost. uf. 😖

agatka77
30. pro 2008

tak už máčím pohanku na zítra 😉 , pomelo bylo k svačině a k večeři normoš chleba se sýrem a ovomaltina, ňam!
chlap je v hospodě,Silvestra letos budem jakože "slavit" skoro všichni sami doma,tak to asi musej zapít dneska 😀 😒

s.arik
30. pro 2008

ach jo, nemám ráda svátky! všude plno sladkého, ale knihovna a obchody zavřené 😒
dneska jsem zapomněla nakoupit, ale tak snad 31. budou mít dopoledne ještě všude otevřeno 😕
zásoba jablek se tenčí.

právě jsem snědla dva pomeranče a do půlnoci budu asi na jablcích, i když mám hroznou chuť zase na vlašáky s kakaovými boby. ale to nechci jíst, už dneska bylo toho ořechového (pečeného) cukroví až až.

lišti, nedělej chutě s kokosem!!!!! já nemám odvahu nějaké zase kupovat, posledních deset bylo totálně plesnivých.

ceny jdou hrozně nahoru, jsme moc ráda, že aspoň ta jablka se drží na 11,90 nic jiného pomalu nejím (z raw), i kdybych jedla 50:50 vařené : jablka, je to lepší než nic.
ale je mi to líto, nemoci si koupit třeba to avokádo nebo více banánů...
no nevadí, za chvíli tady máme jaro, ovozel snad zlevní a nějaké ty pampelišky porostou zadarmo 😵

jajinak
30. pro 2008

Zrovna chci napsat,jak je ovozel drahej 😝 .Avokádo už jsem neměla dlouho,nejlevnější jsem viděla za 20,tak to nekupuju,ale koukám,že může být ještě hůř.Hrozno taky nejlevnější za 60,ledový salát 30,tak jsem si koupila hlávkáč za 18.S ledovým se sice nedá srovnávat,ale ta cena je o dost nižší.Akorát u pomela jsem zavřela oči a koupila jedno za 30.Já mám takovou chuť na ty hrozny.

Dneska jsem zjistila,že v Zázračné detoxikaci,kterou mám půjčenou z knihovny je vytrženej list,kde byl seznam kyselých a zásaditých potravin.Ale stejně uvažuju,že bych si ji koupila,protože to je knížka,kterou bych měla ráda doma a určitě se k ní budu vracet.

agatka77
30. pro 2008

tak tady v ústí koupil chlap pomelo za 19,bylo v akci,jinak všechno drahý až běda.... ☹ .A já dneska byla v Tescu a ty davy byly šílený,to nesnáším.Myslím šári že zítra to bude ještě horší, obžerství 😖

s.arik
30. pro 2008

možná by mohla dgm tu stránku nafotit a dát si ji do alba, je to zásadní informace i pro všechny ostatní 🙂 ale admini by to asi smazali....jeda k tomu přimontovat i nějaké "dítě" od dgm 😀 😀 😀 tím nemyslím malíček puberťáka, ale nějakou fotku mimina z netu 😀 😀 😀

ale stručné shrnutí pro tebe, Jajinak, jen tak co si pamatuji já...

zásadotvorné:
raw ovoce, nejvíce citrusy.
raw zelenina
zelené lupení,
brambory vařené.

kyselinotvorné:
mírně: raw ořechy, semena.
silně: cukr, sladkosti, pečivo, maso a mléčné výrobky, kofein, alkohol...

asi to není úplně přesné a určitě ne úplné, jen tak nástin.

s.arik
30. pro 2008

Mirku 🙂

čtu vitarian.cz a tohle mne zaujalo:
"Mohu potvrdit. Začínám většinou zeleným nápojem. Je škoda pít teď Zelený ječmen ( to si nechte na zimu ), když roste tolik planých bylin okolo. Já ujíždím zatím na jetelu-pampeliškách, které mimo jiné jsou i dobrým stabilizátorem krevního cukru, a to jde. Pokud nemáš HJ, tak můžeš i mixovat s trochou vody a buď vypít i s vlákninou nebo přecedit přes plátno a užít si tu lahůdku. Každodenní ( někdy dvakrát!) pití zeleného mi do týdne zastavilo problémy s přecitlivělostí zubů a mohu jíst i pro mě dříve problematické potraviny - viz. moje trampoty v deníčku. Jsem zcela přesvědčena, že bez zeleného nápoje denně nemůže být vitarián dlouhodobě v harmonii a pohodě. I mě to trvalo dlouho na to přijít a aplikovat...Každá věc má svůj čas."
kdo jiný mohl napsat tak moudrý příspěvek, jedině Awa 😵
první věta naznačuje, že na významu zeleného se shoduje více lidí zde: http://forum.vitarian.cz/viewtopic.php?f=3&t=1336

hm, aspoň že jím tu chlorellu, ale měla bych přidat i čerstvé zelené...aspoň ten sáček polníčku jednou týdně! opravdu mi zuby při citrusech a jablcích trochu trnou.
jinak tam snad většině lidí ovoce nedělá nijak moc dobře, obecně jednou hodně na zeleném 😕

takže mám dojem, že moje strava 90% ovoce, 10% vařeniny, je totální pH-blbost, což vlastně sama vnímám, neskutečné chutě na něco a hlad co 40 minut!!! 😠

V. Bountenko taky psala, jak mlsali ty raw krekry furt, dokud nezačali pořádně se zeleným, pak prý je člověk spokojený a vyrovnaný a nehoní se za žrádlem co chvíli 😨

macik
30. pro 2008

hele a když jsem to tady před pár měsíci psala, že to všude píše ten frederic a odvolává se i na ty boutenkovic, tak jsi dělala mrtvýho brouka a upřednostňovala semínka a ořechy..je zvláštní, že fakt všichni k tomu tak nějak dospějou nakonec podobně...hele, já mám manuální healty juicer, akorát teď v zimě nesežem žádný lupení 😒

jajinak
30. pro 2008

Šáriku ,ty kyselé a zásadité potraviny jsem si na netu našla už dřív,takže zas až takové neštěstí není.Ale každopádně díky,snad to bude k dobru ještě někomu jinému,kdo o tom nic neví 🙂 .

jajinak
30. pro 2008

K tomu zelenému;já mám denně 2x2tablety chlorelly(koušu)a ještě ledovej nebo hlávkovej salát a špenát.Často čtu,že je nejlepší přímo zelenej nápoj,ale nevidim rozdíl mezi nápojem a zelenými listy vcelku.Akorát snad to že v nápoji je toho větší množství,takže je koncentrovanější.