Půsty, syrová strava a jiné ozdravné metody pro vaše zdraví

dgm
9. zář 2008

Setkali jste se uz nekdo s timto pojmem? Mate osobni zkusenosti?
Resenim vsech problemu tady na MK by mohlo byt prave seznameni se s pusty a nasledne s lecbou syrovou stravou. Nebo obracene, vzajemne to spolu ale souvisi.

At uz vezmu jakekoliv jednotlive tema tady na MK, pocinaje snazilkami a konce starostmi o svoje vlastni rodice nebo pribuzne, vsechny tyto nemoci a problemy maji jedno spolecne. Jsou resitelne a lecitelne. Bez vyjimky jakakoliv nemoc.

. U nekterych nemoci zabere spis ta syrova strava, u nekterych spis ty pusty. Nekdy je nutne to vzajmne zkombinovat. Pro neverici muze byt prvnim nakopnutim stranky www.pust.cz , www.vitarian.cz nebo na trhu je hodne knizek na toto tema. Mne se v posledni dobe jako nejlepsi zda knizka Roberta S. Morseho Zazracna detoxikace, kde je tohle vsechno hodne v kostce vysvetleno.

Jednou z detoxikacnich metod je prave pust. A o pustu by mela byt i tato diskuze.

dgm
autor
20. zář 2008

Sari, ber to tak, ze ta cokolada k tobe patri. 🙂
Me nenapada, cim to nahradit, snad jedine ta raw, ale nemam vyzkouseno, ja jsem to nicim nenahrazovala, proste ta chut postupne presla.
To vubec nic neznamena, ze ti ten sezam s medem nechutna, treba nejakou nahodou prijjdes na svoje kombinace, treba ti to chutnat zacne pozdeji ...

jajinak
20. zář 2008

Šári,věřím Ti ,jen jsem psala vlastní zkušenost,když doma máme včely,co jsem na světě a před tím ještě včelařil můj děda,tak jsem lecos pochytila. 😉

s.arik
20. zář 2008

jj, když já vím,že čoko ke mě nepatří, že to je náplast na psychické ... vady? rány? ... no nic, nezbývá než žít vědomě každou minutu a snažit se být v souladu sama se sebou, pracovat na sobě a zkusit najít v něčem potěšení...
nějaké naděje vkládám i v ten buddismus.

jajinak, aha, možná se ty medy liší i od různých včelstev, z různých rostlin a tak 🙂

jajinak
20. zář 2008

Ten kakaový sen mě taky láká.To jsou zas chutě,radši půjdu spát. 🙄

s.arik
20. zář 2008

no právě, já si asi zítra hodím půst 😀

babalala
20. zář 2008

Ahoj Sari - jsem zde, ale napsalo se tu toho o medu víc, a nevím, k čemu se mám vyjádřit.. 😀

s.arik
21. zář 2008

tak půstuju.

babolalo,
už jsme to asi s jajinak dořešily 🙂 ale zajímalo by mě, jestli znáš obchod - včelařství na hulváckém kopci (28.října) a jestli je pravda, že tam prodávají fakt kvalitní český med. nakupuju tam už léta a vypadají fakt profi.
jajinak se divila, že mi med vydrží tekutý i tři měsíce, tak jsem na chvilku pojala podezření, jestli nejde o nějaký podvod (jako ty "medy" někde z číny, které obsahují hlavně přetavený cukr 😖 )

jajinak
21. zář 2008

Tak hodně sil při půstu. 🙂 Já plánuju v týdnu,možná už zítra,uvidíme.
Chci se zeptat,jestli se můžou jíst syrové brambory v malém množství.Náš malej mi je ujídá,když je škrábu,ale jen tak 2 nebo 3 kousky.Tak nevím,jestli ho mám odhánět nebo ne.Zatím ho nechávám.

jajinak
21. zář 2008

Ještě Šári když ten med kupuješ domácí ve včelařství,tak to bude určo ok.

jajinak
21. zář 2008

Tak jsem se donutila rozehřát ten med,snažila jsem se hlídat 45 st. trvalo to 3,5 hodiny.Teď si máčim lískové oříšky v medu a je to mňam.Vůbec mi nechybí sladkosti. 😀

babalala
21. zář 2008

Sari - obchod samozřejmě znám - kupuju tam klobouky (mimochodem jsem si tam koupila i svůj svatební 😀 ) a necháváme si tam dělat mezistěny. Med tam nekupuju.. 😉

Co se týká toho, že ti med tam zakoupený nekrystalizuje, existují i takové druhy, lépe řečeno směsi, které nekrystalizují dlouhou dobu, ale pochybuji, že by ho bylo tolik, kolik je ho v obchodní síti k mání. Pastace je časově náročná a dost obtížně proveditelná, pokud se jedná o větší množství medu. Takže, promiň, ale trochu sdílím s Jaji její podezření..

babalala
21. zář 2008

A ještě k medu - my se vždycky doma smějeme, když vidíme označení např. "ČISTÝ akátový med" - my totiž máme strašně nedisciplinované včely a nejsme schopni je přesvědčit, aby nesbíraly z více rostlin, které zrovna kvetou.. 😀

jajinak
21. zář 2008

Babalalo-přesně to naše včely taky nikdy nepochopí,nikdy si nedokážu odpustit připomínku,že ty včely musí být vycvičené,že sbírají přesně z té rostliny a ne jiné.Akátový,slunečnicový apod. 😀

katako
21. zář 2008

syrový brambor je určitě v pořádku. Já nejsem vita, ale klidně bych ho děcku dala. Neměly by to být nazelenalé nebo naklíčené brambory. A určitě je tam víc bitamínů než ve vařených bramborách. (Syrové se nesmí jezt akorát fazole a jejich lusky)

katako
21. zář 2008

bitamínů - vitamínů 😀

jajinak
21. zář 2008

Nazelenalé ani naklíčené nedávám,jenom pěkné,když chce.A není to zas tak často.Tak to jsem ráda,nás vždycky doma odháněli,když jsme ujídali syrové brambory.

macik
21. zář 2008

holky, pokud flirtujete s vita, tak s oříškama opatrně...je to nejčastější "chyba" začátečníků...člověk se pak necítí, tak jak by na vita měl, protože zatěžují tělo a snadněji se pak vrátí k vařenému....fakt dobré jsou na to optimální složení vita stravy stránky fredericpatenaude.com....vřele doporučuji...

babalala
21. zář 2008

No - já nevím, ale syrové brambory můžou obsahovat solanin, dítěti bych je určitě záměrně nedávala.. 😕

johanda
21. zář 2008

syrové brambory obsahují solanin, ne že můžou. Člověk se z nich neotráví, ale děcko (batole) může mít docela drsné trávicí potíže

babalala
21. zář 2008

Johi - vyčetla jsem, že solanin se drží pod slupkou a u klíčků, takže "v centru" brambory by být neměl - ale nevím, jak to je s průmyslově pěstovanými brambory, které se sklízí třeba ne úplně dozrálé a kdovíco se s nimi ještě vlastně děje, než je dostaneme na stůl.

johanda
21. zář 2008

babal, jo, to je pravda, u doma vypěstovaných kobzol si to člověk může ohlídat, ale u brambot z obchodu nikdy nevíš, kde a jak dlouho byly vystaveny světlu atd.
Taková šťáva z brambor je sice bohatá na vit. C, ale když ty syrové kobzole jsou tak zoufale nechutné 😝

s.arik
21. zář 2008

nechutné? já syrové brambory jako dítě milovala a ujídala jsem...určitě tak do deseti let.

jak vidno, dávám si půst i od internetu, být na pipkách ráno a pak až v 18h, to už se dlouho nestalo. půst zatím ok, ale to je tak vždycky, až večer se mi začnou třepat ruce a obvykle to neustojím (něco sním, pak vybliju, noc je kupodivu dobrá a ráno pohoda jím ovoce) tak jsem fakt zvědavá, jestli dnešní krizi překonám bez jídla.

jajinak
21. zář 2008

Brambory nekupujeme,máme svoje,když bude občas moc loudit tak mu asi kousek dám a pak ho začnu odhánět.Ale sní jich málo,zatím trávicí problémy neměl.
Šáriku vydrž!

babalala
21. zář 2008

Ty půstuješ Sari? Kolikátý?

bubba
21. zář 2008

re: to pust 3
neviem ako u vas ale u nas sa destilovana voda nepije je to chemicky osetrene a NESMIE sa to pit.takze predpokladam alebo dufam,ze nehovorime o jednom a tom istom 😕

macik
21. zář 2008

bubba-musí to být destilka z lékárny ne od benzínky..

s.arik
21. zář 2008

babalalo,
asi po padesáté v životě, jen jeden den, více nedávám 😉 už se mi třepou ruce, ale vydržím do rána, takové zveřejnění v diskuzi je báječná motivace, nemohu přece ztratit tvář, to se raději zbliju 😀 neuvěřitelně se těším na ranní jablko, to bude hostina!

ad pití: nepiju nic, ani doušek, jeden den bez jídla, to člověk vůbec nemá žízeň 🙂

bubba: čistá destilovaná voda je naprosto zdravá věc. je to prostě H2O, ale na rozdíl od běžné vody obsahuje výrazně méně rozpuštěných i nerozpustných nečistot. to, co pije člověk z kohoutku nebo petlahve je roztok desítek sloučenin....kdežto destilka je téměř čistá. vyrábí se odpařením a zpětným sražením par, na tom není nic závadného, stejně vzniká déšť....jenže ten z atmosféry vymývá popílek, oxidy síry a dusíku a podobně.

možná že je destilka do aut ošetřena chemicky, to nevím, ale ta z lékáren je prostě normální "voda", ta relativně nejčistší, jaká je na trhu.

jajinak
21. zář 2008

Teď už to vydržíš.Když tak to jdi zaspat. 😀
Já se chystám zítra a pozítří.Snad ty 2 dny zase dám.Minule mi taky pomohlo,že jsem to tu napsala,přece se neshodím. 😀 Ale úplně bez vody nevydržim.Doufám,že mi v lékárně neprodají destilku do auta. 😉

jajinak
21. zář 2008

Macíku,myslela jsem si,že ořechy jsou ok,jsou přece syrový.Přímo vitariánství neplánuju,na to nemám,možná kdybych byla sama a to ještě pochybuju,že bych to vydržela.Jsem rozhodnutá o dost zvýšit příjem ovozelu,ráno a nejlépe do oběda být na ovoci a jednou za 10-14 dní dávat půst 1 nebo 2 denní.To je zatím pro mě přijatelný a vím,že to jsem schopna dodržet. 😉 Ale na víc se necítím,Myslím,že i to je dost změna k lepšímu.Pro děti je zatím největší změna,že k snídani je ovoce a někdy to vyjde až do oběda.U staršího kluka je to jednodušší v tom,že když mu dám na snídani ovoce a do školy na svačinu taky jen ovoce,tak vím,že do oběda nic jiného mít nebude.Zatím si ani jednou nestěžoval,že byměl hlad,když měl jen to ovoce.No a přes den se taky snažim jim cpát nějakou zeleninu.

macik
21. zář 2008

vořechy jsou vlastně sušené a sušené je vždy na trávení náročnější, takže ideální je ořechy namočit pár hodin předem, chutná dobře, můj manža nevita si ode mě nechá nachystat misku namočenejch slunečnic....nemělo by se sníst víc jak 15-30 kousků (dle velikosti) a nekombinovat s ovocem, to se hoodně blbě tráví...když má někdo rád avokádo, což je taky tuková bomba, tak ne v jeden den s ořechy..já se zezačátku právě hodně cpala ořechama a velice brzo jsem byla znova na vařeném...teď se těším, až se přeštěhujem do patra a tam už budu mít normální podmínky pro chystání jídla...