Půsty, syrová strava a jiné ozdravné metody pro vaše zdraví

dgm
9. zář 2008

Setkali jste se uz nekdo s timto pojmem? Mate osobni zkusenosti?
Resenim vsech problemu tady na MK by mohlo byt prave seznameni se s pusty a nasledne s lecbou syrovou stravou. Nebo obracene, vzajemne to spolu ale souvisi.

At uz vezmu jakekoliv jednotlive tema tady na MK, pocinaje snazilkami a konce starostmi o svoje vlastni rodice nebo pribuzne, vsechny tyto nemoci a problemy maji jedno spolecne. Jsou resitelne a lecitelne. Bez vyjimky jakakoliv nemoc.

. U nekterych nemoci zabere spis ta syrova strava, u nekterych spis ty pusty. Nekdy je nutne to vzajmne zkombinovat. Pro neverici muze byt prvnim nakopnutim stranky www.pust.cz , www.vitarian.cz nebo na trhu je hodne knizek na toto tema. Mne se v posledni dobe jako nejlepsi zda knizka Roberta S. Morseho Zazracna detoxikace, kde je tohle vsechno hodne v kostce vysvetleno.

Jednou z detoxikacnich metod je prave pust. A o pustu by mela byt i tato diskuze.

johanda
29. zář 2008

jaji, tak řekni, že si děláš doma bylinné kosmetické přípravky (třeba pleťové vody). Ale myslím, že se tě nebudou ptát, ona ta lékárna je v podstatě obchod (kdyby to slyšela farmaceuická sekce mé rodiny, tak se mnou přeruší kontakt 😀 ), použití léčiv a dalších přípravků ve volném prodeji (ne na recept) nikoho zase tak moc nezajímá. A řekni, že to chceš do skla, protože ti to v tom plastu divně smrdí 😉

jajinak
29. zář 2008

Johy díky!To mě nenapadlo s těmi pleťovými vodami.To je dobrý.Mmch už se mě na to ptali,tak jsem to zakecala,že to není pro mě,páč jsem neměla nic vymyšleno.

johanda
29. zář 2008

Sari - vlasy- co mýdlové ořechy? Nebo svařit roztok mydlice lékařské - v létě nasbíráš, připravíš. Ale nevím, jak to myje- dříve se to dost používalo, dnes ne, že jo 😀

jajinak
29. zář 2008

Vaječný žloutek je dobrý na vlasy.Možná,kdyby se do něj něco káplo(nevím co),tak by dobře umyl i odmastil.

jajinak
29. zář 2008

Že by žloutek+citronová šťáva?

s.arik
29. zář 2008

mýdlové ořechy se vozí letadlem přes půl světa.

žloutek a mydlici příležitostně vyzkouším 😀

s.arik
29. zář 2008

jo a ještě mě napadl březový odvar - ten je přece na vlasy doporučovaný ne? ovšem já nepotřebuju vlasy vyživit, ale odmastit.

jajinak
30. zář 2008

Šáriku,tak jsem si zkusila umýt vlasy tím žloutkem s citronovou šťávou,pocit mám dobrý,snad to vydrží.Vlasy teda nejsou až tak jemné,ale to mi nevadí,aspoň nejsou rozlítané.Odmašťovací efekt jako šampon to asi nemá,ale mně se vlasy moc nemastí.Takže občas to použít nemusí být špatné.Rozhodně jsou vlasy o dost lepší,než před mytím.Teda aspoň u mě.

s.arik
30. zář 2008

jé, paráda, tak já to zkusím. jenom jestli máme vajíčka - já už nějaké neviděla tak rok 😀 ale mhd je občas jí, tak třeba najdu.

včera jsem k ledovému salátu snědla celou hrst pampelišek, řebříčku a jetele, myslela jsem, že to budu mít tak na 2-3 dny a nic, jedna porce, dneska musím zase k řece nasbírat 😵 slibuju si od té pampelišky nějaký zázrak okolo hladiny cukru a inzulínu, když jím taková kvanta sladkostí a v rodině je každý druhý cukrovkář.

dgm
autor
30. zář 2008

Ahoj, ja se teda srabacky priznavam, ze alternativni "kosmetiku" nepouzivam zadnou. Na umyvani mam marseilske mydlo, na vlasy normalni sampon, zuby obcas vodou, obcas sodou, obcas pastou, Dokonce jsem jeste nikdy nevyzkousela ani zadnou prirodni kosmetiku ze zdrave vyzivy, jako kdyz nekdo pouziva treba cele sady . Kdyz jsem doma, tak nepouzivam a ni zadne spreje ani deodoranty, ale ani to nepotrebuju, uz se dlooooouho nepotim a nesmrdim, jenom kdyz mam nejake jednani s lidma, tak mam klasicky deodorant a od holek si pujcim par kapek parfemu, skoro je to spolecenska nutnost, proti sve vuli... Jo, vlastne si vzpominam, ze jsem kdysi davno mela olejicek na cisteni zubu Hadek nebo tak neco, bylo to celkem dobre, mohla bych se po necem takovem znovu podivat ...

jajinak
30. zář 2008

Já si nemůžu pomoct,ale mně ty hořké listy pampelišek nechutnají.Na jaře snad nebudou tak hořké.Ale sedmikrásky zobeme s malým,taky mu chutnají,ale teď už jich moc není.

dgm
autor
30. zář 2008

Sari, pozor na zavislost na pampelisky!!! Spadnes do toho, ani nevis jak 🙂

Jinak obe, jak se mate? Co deti?

jajinak
30. zář 2008

Olej na zuby od Hádka taky používám a mají i olej na vlasy místo šamponu,ale na ten jsem si nezvykla.Jinak od Hadka toho používám hodně a jsem spokojená.

jajinak
30. zář 2008

Děti dobrý,průjem zažehnán,u dr. jsme nebyli,když to přestalo.Normálně mu dávám ráno ovoce,dopoledne na svačinu má namazané pečivo+zeleninu,akorát večer jsem s tou zeleninou pořád ještě opatrná a zatím experimentovat nebudu,mám to ještě v živé pamněti.Ale včera měl večer pár koleček okurky a dobrý.

jajinak
30. zář 2008

Ale na taťku vlezla rýma a kašel,tak snad to od něj nechytnou.Začala jsem jim dávat preventivně rakytníkový sirup 100% bio slazený fruktosou,takže by v tom neměla být chemie.Pro sebe mám rakyt.šťávu,ta je neslazená.

s.arik
30. zář 2008

my se máme dobře.

právě nechci kupovat žádného "hádka" ani weledu a spol., taky je to jenom byznis, i když přírodní. raději si ty zuby umyju vodou a vlasy žloutkem - dnes zkusím 🙂

právě jím kokos, dám i Mirce, jestlipak se osype zase...

jajinak, taky mi pampeliška nechutná samotná, obecně hořké chutě nesnáším, včetně grepu, kávy, piva a podobně. hořká mi vadí i čokoláda, to už je co říci....já prostě 100% upřednostňuju sladké chutě, znak nevyzrálosti, haha.
ale když zabalíš lístek pampelišky do salátového listu a koušeš tuhle "amoletu" (žádnou zálivku ani dresink nejím), tak tu pampelišku vlastně ani necítíš 😉 takže pokud jsi přesvědčena o její prospěšnosti a chceš ji jíst, takhle o ní v puse ani nebudeš vědět.

s.arik
30. zář 2008

a na jaře jím ráda celé plícníky a prvosenky, sedmikrásky, ty kvetou snad do prosince když není sníh 😵 a mladé pupeny lípy...víc moc ne.
pampelišku jsem dříve zkoušela, ale odradila mě hořká chuť a nenapadlo mne ji míchat se salátem.

no a o kopřivě vím dlouho, ale vždycky jsem jenom četla, přidávat do špenátu (vařeného) a já špenát nesnáším, takže kopřivu jsem nejedla nikdy. na jaře napravím a pojím 😀

s.arik
30. zář 2008

dgm,
nevím jestli znáš web Rodový statek a Ekozarady - asi jo, na AP se často zmiňovaly....to je tak trochu můj ideál, být co nejméně závislá na svém okolí. dokud nemáme pozemek, budu samozřejmě dále kupovat jídlo z obchodu, klidně i ty pomeranče, ale co půjde "bezbolestně" omezit, to omezím.
počínaje látkovými plenami a konče mýdlem 🙂

jinak se sprchuju jen vodou, mýdlo používám jenom na špinavé ruce.

dgm
autor
30. zář 2008

Sari znam, na vitarianu je k tomu i samotna diskuze a nekteri lidi odtud uz absolvovali kurz u manzelu z toho webu, tusim Dvorakovi, Dvorackovi??? Treba Standa basni o rodovym statku neustale... Uz se tam taky buduji koupaci jezirka, vsechno hodne na profesionalni urovni ... Ja bydlim na vesnici, vic konkretni uz byt nechci, je to byvala zemedelska usedlost, zdedena, jsme uz nekolikata generace rodiny... Mame to hodne zcivilizovane, vsechny vymozenosti moderni doby, na bazen se ale teprve chystame, pravdepodobne jsme udelali dobre, ze jsme pockali, ted me laka taky to koupaci jezirko, samocistitelne ... Jinak hned u barakiumame pozemek, velky dvur zahrada, atd... patri k tomu i nejaka pole, ale to v tehle dobe neobhospodarujeme, je to v pronajmu jinych zemedelcu nebo druzstva, drive JZD. Studnu mame vlastni, vlastni kousek lesa, tim padem vlastni drevo, na strese solary, pres leto tepla voda zadarmo, i v zime castecne, je to nezamrzajici typ kolektoru... Jeste se manzel pokousi to udelat i do vytapeni, ale co budeme delat s tim drevem? Ja miluju si v zime zatopit v krbovych kamnech ... Jsme tedy celkem dost samostatni... Aut mame bohuzel nekolik, manzel ma firmu a to se bez auta neda, snazime se prirodu chranit jinak ...

dgm
autor
30. zář 2008

Tak se omlouvam za spleteni toho jmena, jsou to nakonec Svobodovi 😀 , ted jsem se divala na ekozahrady.com. Na tech fotkach z kurzu jsou sem tam taky lidi z vitariana. Me to taky moc laka, ale nekdo radi, ze je dobre tam zajet cela partnerska dvojice, ze potom postupuji spolecne, lip se vsechno chape.

jajinak
30. zář 2008

Šáriku,tak já ten list pampelišky zabalím do salátu.Kopřivu jsem teda syrovou nezkoušela,vždyť pálí. 😲 Jestli jsem to pochopila dobře,že ji chceš jíst syrovou.Já si z ní dělám na jaře čaje.

dgm
autor
30. zář 2008

Kopriva pali, ale kdyz ji operes, tak ty zahadylka uz nepali, kdyz das zalivku, tak ani v puse... Ja jsem to ze zacatku zkousela do salatu v malem mnozstvi, abych je navykla... nebo do mixovaneho, to potom vyuziju, kdyz je kiwi, tak se to tam nepozna, proste koktejl z kiwi a je to.

jajinak
30. zář 2008

Vím,že nepálí,když se spaří horkou vodou,ale studenou taky?Tak to na jaře zkusim,to má nejvíc vitamínů.
Hehe,naše morče ani nemusí mít pampeliškové listy zabalené v salátu,je to jeho nejoblíbenější pochoutka.

s.arik
30. zář 2008

kopřiva - žahají na povrchu listu takové malé "lahvičky" s kyselinou křemičitou, při dotyku se odlomí hrdlo a člověka poleptá ta kyselina.

z toho vyplývá, že stačí kopřivové lístky silněji otřít hadříkem, tím se všechny lahvičky vylijou, pak opláchnout ve vodě (klidně studené) a možno přímo konzumovat. zkusím najít link s obrázkem té lahvičky, je to moc pěkné 🙂

s.arik
30. zář 2008

http://botanika.wendys.cz/slovnik/heslo.php?114
úplně dole

zkrátka kopřivu nemusíme přemoci vařením/spařením, ale klidně jen mechanicky...

johanda
30. zář 2008

sarik- lepší než otřít hadříkem je korřivu nasekat jako třeba petrželovou nať. Je to rychlejší a dle veliosti nasekaných jousků můžeš udělat salát nebo dát do polívky

s.arik
30. zář 2008

jo, taky to jde, ale já nic nesekám a nekrájím. můj "salát" je celá hlávka ledového salátu, kterou mám na stole a trhám si listy přímo do pusy, právě tak s pampeliškou a plánuju i kopřivu - jíst celé listy, jenom je kousat vždy zároveň se salátovým listem kvůli chuti 🙂

výhoda je, že je s tím méně práce, a hned jak mě přejde hlad, zbylou hlávku dám do lednice, kde vydrží i týden, a nemusím řešit, že nakrájený salát hnije v nějaké nezdravé zálivce (sůl, cukr, ocet...)

indy
30. zář 2008

Sari ja tiez zalievky nerobim iba polejem olivovym olejomTo sa potom lepsie v tele vyuziju vitaminy rozpustne v tukoch. A tiez mi veelmi chuti aj mhd mozme ho pit na litre 😉

johanda
30. zář 2008

Já nejsem ten pravý herbivor, abych zodpovědně posoudila výhody či nevýhody sekání či otírání, jen mi ty praktiky s hadříkem přijdou zbytečnět složité 😉
No a s tou zálivkou - dyť je sposta jiných druhů zálivek a neznám nikiho, kdo by nechal salát hnít týden v lednici, většinou se to sbaští na posezení, ne?

indy
30. zář 2008

Akurat som dojedla ladovy salat s mrkvou a maleho mam v satke.Kuknem do zrkadla a pruh satky co ma cez hlavu je cely okvapany od toho olivaca. No v tomto pripade bolo lepsie jest ten salat bez oleja 😀 Mozno ma aj Mojmir trochu licka premastene 🙂