Půsty, syrová strava a jiné ozdravné metody pro vaše zdraví

dgm
9. zář 2008

Setkali jste se uz nekdo s timto pojmem? Mate osobni zkusenosti?
Resenim vsech problemu tady na MK by mohlo byt prave seznameni se s pusty a nasledne s lecbou syrovou stravou. Nebo obracene, vzajemne to spolu ale souvisi.

At uz vezmu jakekoliv jednotlive tema tady na MK, pocinaje snazilkami a konce starostmi o svoje vlastni rodice nebo pribuzne, vsechny tyto nemoci a problemy maji jedno spolecne. Jsou resitelne a lecitelne. Bez vyjimky jakakoliv nemoc.

. U nekterych nemoci zabere spis ta syrova strava, u nekterych spis ty pusty. Nekdy je nutne to vzajmne zkombinovat. Pro neverici muze byt prvnim nakopnutim stranky www.pust.cz , www.vitarian.cz nebo na trhu je hodne knizek na toto tema. Mne se v posledni dobe jako nejlepsi zda knizka Roberta S. Morseho Zazracna detoxikace, kde je tohle vsechno hodne v kostce vysvetleno.

Jednou z detoxikacnich metod je prave pust. A o pustu by mela byt i tato diskuze.

macik
17. říj 2008

kedlubna, není to?

lenkakt
17. říj 2008

já mám takový dotaz: jsem sama vegetarián a jako matka malých dětí furt řeším stravu, protože samozřejmě přicházejí občas podněty od příbuzných, že děti šidím. v podstatě se mi dost líbí makrobiotika, se kterou tak koketuju asi půl roku, ale rozhodně ne 100 %, protože je to velmi náročné a někdy příliš dogmatické (třeba právě odmítání syrového ovoce a zeleniny). zatím se mi zdá, že vitariánství jde skoro proti makrobiotice... vrtá mi to hlavou. vita se mi zdá celkem dobré, makrobio taky dobré, jak to sakra může fungovat paralelně vedle sebe? už asi tři dny přemýšlím, že se zeptám...

mimochodem, adélka odmítala syrové ovoce skoro do roka a půl, prostě to nejedla. dnes jí syrová jablka a většinu ovoce, ze zeleniny nic, krom rajčat, ty miluje. mrkev si vezme ráda, rozkouše ji, ale pak ji plive rozkousanou, jako by to neuměla polknout. totéž s paprikou, okurkou...

a protože jsem posedlá tím, že odmítám dovážené ovoce a zeleninu, tak se ptám, co dělají vitariáni ve střední evropě v zimě - napadá mne jen mrkev, hm, co se ještě dá jíst syrové?

budu si vás chodit číst, jste inspirativní, v poslední době jsem si nějak navykla v noci, když děti usnou, mlsat sušenky... třeba mě inspirujete k tomu, abych toho už, sakra, nechala 🙂

macik
17. říj 2008

lenkakt-já taky prošla mb fází a taky mi to přišlo hodně dogmatické, ale v lecčem smysluplné, ale pro mě má vita větší přitažlivost kvůli dvěma věcem-jednak prostě je fakt prokázáno, že po snězení vařené stravy se vyrojí obranáři těla-bílé krvinky-což napovídá, že vařené je jed a druhak mojí mamince v posledním stádiu raka mb jednoznačně uškodila-hezky jsme ten nádor vykrmili.....prostě moc kalorií-to by se na vita tak razantně neprojevilo...

a taky je na vitariánovi hodně lidí, co prošli mb a skončili na vita...jsou tam i opačné případy, ale nevnímám ten posun pozitivně, když čtu ty příběhy...

s.arik
17. říj 2008

žít z místních vita-zdrojů v zimě? praxi nemám, ale napadají mě:

(pozor, nikdy jsem nezahradničila, jsou to mé domněnky, nemusí být reálné)

co vydrží ve sklepě v pohodě:
jablka
hrušky
cibule
česnek
ořechy a semena (vlašáky, lískáče, len, slunečnice, tykev, sezam, pohanka a milion jiných)

sušené švestky, třešně, bobuloviny (vydrží to třeba i 6m nesířené že jo?), rajčata...

kysané zelí...

mražená zelenina: mrkev a vůbec cokoliv, ale chce to asi mrazák truhlu a barák 🙂 , kedlubny, květák, brokolice, kukuřice, fazolky.....

s.arik
17. říj 2008

nasušené libovolné bylinky a koření

jajinak
17. říj 2008

Syrovou brokolici s dětma taky chroupeme a nenadýmá nás.

Dnes jsem byla až na oběd(těstoviny s tuňákem) a večeři(dojedla jsem tuňáka s chlebem)jenom vita 🙂 .Mám během dne 2 krize.Jedna je po obědě,kdy mám vždycky zeleninový salát+vařené jídlo,a pak,když jde malej spát,mě právě honí chutě.A druhá krize je po večeři,taky zelenin.salát+buď vařené jídlo nebo spíš chleba s něčím.A opět,když děti zalehnou a mám čas,nic mě nehoní,tak mě právě honí ty chutě.Jinak od rána do oběda ovoce a někdy čerstvé šťávy a odpoledne mezi obědem a večeří ovoce nebo zelenina nebo ořechy.

Dnes jsme rozbili ten kokos,vyvrtat díry nebyl problém,ale pak ho rozbít dalo docela práci,několik ran kladivema lítali z něj kousky,no nakonec se to povedlo.Mlíka tam moc nebylo,jen 3 čajové lžičky.Když mi ta oloupaná dužina zbyla,můžu ji nechat do zítřka v mikrotenovém sáčku v ledničce nebo se musí uchovávat nějak jinak?

s.arik
17. říj 2008

ad MB:
moc o tom nevím, ale připadá mi to šíleně složité a nepřirozené se stravovat podle komplikovaného systému, muset našprtat hafo knih 😕 syrové ovoce, zelenina, houby (francouzi běžně syrové žampiony jedí) a semena (možná i občas syrové maso), to je fakt PŘIROZENÉ stravování pro opice i lidi.
naše evoluce se od nějakého "prašimpanze" počítá na stovky milionů let, ale vaření není o moc starší než pár desítek tisíc let 😕

s.arik
17. říj 2008

jajinak, já půlku kokosu sním hned a druhou půlku ještě v dřevnaté slupce dám volně do lednice, do druhého dne naprosto ok.
někdy ji zapomenu na stole, to pak do dalšího dne lehce oschne, ale nevadí mi to.

vikinka27
17. říj 2008

kedlubna. dakujem maciku.

jajinak
17. říj 2008

Šáriku,jenže nám to na půlky nešlo rozbít ani náhodou.Lítali z toho kousky,asi nedostatek praxe 😉 .Nechám to v ledničce v tom sáčku,zítra to dojím.

s.arik
17. říj 2008

zvláštní, já do toho praštím velikým kladivem 1-3x, fakt silou, no a kokos se vždy rozeskočí na dvě půlky....plus ty okraje jsou třeba nakřáplé že se z nich dá odlomit několik "střepů", ale že by se mi celý kokos rozpadl na více než 3 části, to se mi nikdy nestalo. a to jsem jich jenom za poslední měsíc rozbila asi 20 (skoro každý den jeden 🙂 )

jo a je dobré si už v obchodě vybírat ty s více mlékem (poznáte podle šplouchání při zatřepání u ucha), předpokládám že jsou čerstvější....a mléko mi moc chutná, holt sladké no 😀

jajinak
17. říj 2008

No nám taky to mlíko chutnalo,ale stačilo to tak akorát na to,abychom si v něm všichni smočili jazyk.

dgm
autor
17. říj 2008

Ja jsem makrobiotikcy jidla taky cas varivala, ale jenom jako zpestreni jidelnicku, takze za makrobiotiku v praxi bych to rozhodne nevydavala.. Taky jsem pestovala jedn rok soju, uroda celkem byla, delala jsem si sama i tofu, ze soji taky sojove mlicko ... jeste si vzpominam na nejake karbenatky se sojou ...sehnala jsem si takovou malou knizecku, jine informace jsem tenkrat nemela ... Ja jsem za svuj zivot stravila v kuchyni dost hodin, takze ted jsem hodne venku a je to urcite jine ... Ale Lenka to myslela spis tak, jak si vysvetlujeme, ze tak protichudne systemy vubec muzou fungoavt, ne? No, taky existuje slogan ver a vira tva te ochrani 🙂 a jeste je tu ten Sarikuv vtip z dneska 😉

K tomu jidlu v zime . urcite se ji nesrovnatelne vic suseneho nez v lete a na radu prichazeji orisky, seminka, taky se vic pije ... Jablka nam bohate staci az do jara... kdyz je uplne nejhur a neni nic, tak na par dni staci jako jedna davka zeleneho denne lzicka zeleneho jecmena jako napoj ... Vloni jesm v zime jedla jeste nekdy ryzi a testoviny, tedy hodne ne, ale sem tam jako prilohu ,kdyz jsem varila pro druhe, tak jsem na sebe letos zvedava, kam to sklouzne a jestli vubec vydrzim ...Chut na to absolutne nemam... Taky planuju na leden nejaky delsi pust,, tak to taky par dni stravovani vyresi 🙂

s.arik
17. říj 2008

no já to nechávám okapat do normálního hrnku a nejvíce mléka bylo tak do výše centimetr a půl, pro 4 člennou rodinu to není ideální 😀

jajinak
17. říj 2008

Asi určíme pořadí a vždycky jeden kokos vypije jeden člen rodiny a příště zase další,kdo bude na řadě. 😀

dgm
autor
17. říj 2008

Ten kokos si zabalte do ciste uterky, nez do toho zacnete busit, potom to nemusite hledat po cele mistnosti.

Jeste jsem chtela psat o tom splouchani, ale Sarik me predbehla...

Sari, no to je teda hodne tech kokosu, to ja jich mam v sobe stejne za zimu, ale pokud ti to chutna a neni ti z toho tezko, tak to nicemu nevadi .

anastazie
17. říj 2008

dgm, samozrejme, ze existuji lide, kteri nemaji radi avokado, pac je mastny 😉 stejne jako kokos (treba moje polovice) 😀 narozdil ode me..

ad kokos, ty hnede, co jsou bezne k sehnani, jsou uz hodne stare, u nas se ale taky nekde da sehnat (u vietnamcu, ve stanku ci obchudku) koupit i mladej kokosak, zlutozeleny-byva osekany do tvaru takoveho domecku (jestli jste nekdo byl v asii, tak vi, prodava se na kazdem rohu, vypije a zbytek zahodi, takova skoda..), je nesrovnatelne lepsi nez starsi vyschlej kokos 😵 tam je stavy treba pul litru (samozrejme na ukor duziny, ktera je pak tenci) a je uplne mekounkej a ma lepsi chut 😵

s.arik
17. říj 2008

dgm, chutná, já jsem na sladké, celé dny jím jen sladké ovoce a tak mi příjde fajn, že je kokos tučný, i kvůli tomu, že hrozně hubnu.

k rajčeti, paprice, okurce, květáku...se musím přemlouvat 🙄 i semínka si musím připomínat, jinak bych jedla jenom jablka, banány a citrusy 😠

s.arik
17. říj 2008

dnes jsem do riflí udělala natvrdo nůžkama 4 díry a svázala režným provázkem, zúžila si tak pas o cca 5 centimetrů 😀 konečně mi zase trochu sedí, už mi strašně padaly....k volbám se se proběhla bez malé se psem a musela jsem si gatě držet, aby nespadly ke kolenům.......... 😝

s.arik
17. říj 2008
dgm
autor
17. říj 2008

Anastazie, to musi byt dobrota ty zelene kokosy, mam pocit, ze o tom nekdo na vitarian.cz psal, jestli to nekde v Brne uvidim, tak bych to rada vyzkousela... Cestu cele rodiny do Asie jenom za ucelem prozkoumani neznameho ovoce taky planuju, snad by to mohlo pristi rok vyjit, i kdyz je porad nejaka prace ...... Uz mam predstavu, co vsechno tam chci ochutnat... durian napriklad 🙂

dgm
autor
17. říj 2008

Sari, i ostatni,
to zelene je fakt dulezite, mam stesti, ze se mi ta chut sama nejak ohlasi ...

Teda, vzhledem k tomu, kolik toho snis, mi nejde do hlavy, jak tak moc hubnes... Ja jsem hubnuti privitala, protoze jsem to potrebovala, zda se mi, ze mas tuku dost, ten len, kokosy, avokado, olivovy olej taky celkem casto,ne? Tak nevim... Treba verit tomu, ze se to casem vyladi.

anastazie
17. říj 2008

ony nemusi byt uplne zeleny, staci kdyz je starsi a osekany, pak ma spis slamove zlutou barvu, obrazek se da lehce vygooglit, ale odkaz byl dlouhy, nechtela jsem rozhodit stranku..

durian neee 😀 jesteze se nesmi dovazet (v nekterych statech maji dokonce cedulky, ze tam je vstup do metra s durianem zakazan), ten puch vydrzi cely hodiny..chutna v pohode, ale toho pronikaveho oderu se clovek jen tak nezbavi, byl citit i za par hodin, i po vycisteni zubu..no, zvlastni ovoce 🙂 vetsinou ho vsichni konzumovali rovnou u stanku, asi ho moc domu nenosi 😀

dgm
autor
17. říj 2008

Dovazi se i sem, uz byly i nejake srazy v |Praze i za tinto ucelem, nekde se da koupit i zamrazeny, ted jedna holka v Praze objevila v asijske trznici nebo nekde na Vinohradech, radsi se podivam, kde to bylo, jsou pry presne takove, jake maji byt, uz ochutnala... Takze tys HO uz mela ? 🙂

anastazie
17. říj 2008

jasne ze jo, ale tam, myslela jsem si (teda cetla, mam pocit, ze v lonely planet, ale nejsem si jista), ze se nesmi prevazet 😉 tak to je pro me novinka, to bych mohla koupit jako prekvapko, pac durian mi moc nejel (narozdil od meho nejoblibenejsiho-kokos a avokado), zato polovice byl nadsen 😀

dgm
autor
17. říj 2008

Kdo sem napsal ty Vinohrady? 😎 😀 😀

Tak je to Libus, zde:
http://www.pragueout.cz/novinka/tttm-sapa-trznice

toho zmrzlouna vozili nedockavci z Bratislavy.

anastazie
17. říj 2008

no tak tam me polovice taha uz asi rok na jidlo 😀 je to tam vyhlaseny..uz jsem i od jednoho znameho dostala rucne malovanou mapku, jak najit ten nej stanek s jidlem, pac to tam je velky (teda oni se tak ruzne presouvaji,ale alespon ty zachytny body), jen tam nevidim zminku o durianu, ale asi ti budu verit (..ze bychom meli hodne stary vydani LP 😉 ..tam sama nejdu, to se rovnou uvolim, ze tam jedem na vecu a at si cestou nakoupi, co chce 😀

listicka77
17. říj 2008

Lenko, vítej mezi pochybovače, co se myšlenkově zmítají mezi dvěma extrémy. Taky mi přijde mb moc dogmatická, taky mi tam nesedí to, jak se skoro všechno furt vaří... (a kdyby člověk fakt chtěl mb dodržovat důsledně, tak nevyleze z kuchyně) Ale vita je taky extrém. Jakože to vypadá děsně přirozeně, sežrat všechno tak, jak to je, ale takhle člověk jedl naposledy v době, kdy byl sběrač s malinkatým mozečkem... Celá ta evoluce je o tepelně upravené stravě, civilizace pak taky o zemědělství. Kam nás to dovedlo, je teda druhá věc...

Řasy nori (vločky) mám a nechápu, jak někdo může tvrdit, že to je jenom slané. Páchne to rybinou fakt nechutně. přidávám k vaření luštěnin a do polívky, ale s kupou majoránky, aby to nebylo cítit.

Jak vám může chutnat syrová brokolice? Včera, když jsem vařila brokolici Štěpánce (na syrovou zeleninu si bude muset holka počkat, až jí narostou nějaký zuby), tak jsem si kus dala a teda mi to vůbec nejede. ☹

mumumu
17. říj 2008

Tyjo, tak nejsem sama, kdo nechrápe🙂
Nějak nedokážu nečekat na mhd, až se vrátí z koncertu...
Snažím se o ovozel na max už druhý týden, ale hřeším🙂. Nicméně, je mi příjemně, ale ekzém přetvává, možná z těch hříchů.
Shledávám docela těžkým nedat si tepelně upravenou stravu, mám na to chuť. Třeba jen na rýži, to je fuk.

anastazie
17. říj 2008

mne teda rasy chutnaji, kupujeme nori platky, vlocky nam nepripadaji tak kvalitni (zrovna ted je prikusuju k chlebu, coz bych sem asi nemela psat 😀 jime je normalne k vetsine jidla, jen to je natrhame) a po rybine je citit kazda rasa, podle me.. a brokolice mi chutna taky..
je to proste individualni..ja mam zas problem s rajcaty (snim je jen rozkrajena a pouze tak akuratne tvrda a vadi mi ta slupka, obvykle jen duzninu vycucam a zbytek doji polovice)

jinak makro i vita vnimam taky jako extrem, prijde mi dobry si to zkombinovat, zkusit, co cloveku vyhovuje..