Půsty, syrová strava a jiné ozdravné metody pro vaše zdraví

dgm
9. zář 2008

Setkali jste se uz nekdo s timto pojmem? Mate osobni zkusenosti?
Resenim vsech problemu tady na MK by mohlo byt prave seznameni se s pusty a nasledne s lecbou syrovou stravou. Nebo obracene, vzajemne to spolu ale souvisi.

At uz vezmu jakekoliv jednotlive tema tady na MK, pocinaje snazilkami a konce starostmi o svoje vlastni rodice nebo pribuzne, vsechny tyto nemoci a problemy maji jedno spolecne. Jsou resitelne a lecitelne. Bez vyjimky jakakoliv nemoc.

. U nekterych nemoci zabere spis ta syrova strava, u nekterych spis ty pusty. Nekdy je nutne to vzajmne zkombinovat. Pro neverici muze byt prvnim nakopnutim stranky www.pust.cz , www.vitarian.cz nebo na trhu je hodne knizek na toto tema. Mne se v posledni dobe jako nejlepsi zda knizka Roberta S. Morseho Zazracna detoxikace, kde je tohle vsechno hodne v kostce vysvetleno.

Jednou z detoxikacnich metod je prave pust. A o pustu by mela byt i tato diskuze.

macik
21. říj 2008

no jo, ale když ono by to šlo i tak, že by všichni byli spokojení... 🙂

s.arik
21. říj 2008

nevím nevím, člověk je tááák vynalézavý tvor.
copak opravdu neexistují mladí, zdraví, krásní bohatí nešťastní lidé? 😕

arvetka
21. říj 2008

holky o víkendu jsem prubla nevařenou namočenou pohanku a byla moc dobrá 🙂 ne tak rozblemclá jako vařená a vůbec ne tvrdá 🙂 akorát jsem zkusila i lámanku, ale to se teda nedalo, lepší je celá.
s.arik
mám to s tou čoko hodně podobně jako ty - taky nejspíš potřebuju denně něco tučného, když si dám semínka, ideálně s medem, čokoládu nepotřebuju.....včera jsem neměla teda ani čoko, ani semínka, zato kolem 1 odpoledne kousek chalvy - přesně 25 gramů 😀
můj jídelníček teď posledních 10 dní vypadá nějak takhle:
nalačno 0,5l vody s citronem, 2 jablka
během dopoledne nepočítaně dalších jablek (1 kg???), dneska jenom 3, ale ještě tu mám velký banán a tak 200g hroznů, s tím musím do 16.30 vystačit
večer - zeleninový salát+kousek tofu/dušená zelenina+kousek tofu

maree
21. říj 2008

Zdravim, očista je super věc, ale chtěla bych trochu varovat delší dobu kojící, ne právě silné konstituce. Měla jsem pocit, že se stále cpu, a jsem už dost otupělá, tak jsem najela zvlášť dopol. ma kombinaci vita + mb (no, něco se tomu blížící), a jedla jsem celkově o dost míň. Tak měsíc až dva jsem se cítila skvěle, pak začaly ranní slabosti (myslela jsem si, že jsem snad těhotná), a takové prekolapsové stavy po kojení. Podle známé MUDr jsem si vyčerpala metabolickou rezervu - no fakt je, že jsem zhubla, tak jsem musela zase nasadit vývary, čokoládu apod. a je mi líp

arvetka
21. říj 2008

maree
a co jsi během té očisty jedla?

s.arik
21. říj 2008

myslím že v čokoládě ani vývaru není nic cenného.
vařené jenom zvýší množství leukocytů a zahustí krev, což je dobrá prevence slabého tlaku, slabostí, omdlévání, ale jinak je to nezdravé, podle mého názoru.

já neusiluju o to, jíst málo. vím, že v ovozelu a semenech je všechno potřebné, stačí jen upravit poměry a množství.

co napsala arvetka, tak já toho sním za den asi 3x tolik. žádné slabosti necítím, nemotá se mi hlava...

co je to vůbec MB? přečetla jsem jeden web a půlku diskuze, ale vůbec se mi to nelíbí, za MB se dá schovat absolutně všechno, včetně hamburgerů 😝 je to pro mne příliš rozplizlá teorie, navíc některé její pilíře se mi nepozdávají, nevím.

s.arik
21. říj 2008

jo a jíst málo při kojení mi připadá s prominutím jako hloupost, bez ohledu na to, zda člověk jí normální stravu, vege, MB nebo vita, to je opravdu na kolaps

sama jsem hubená a vím, že mi bylo BÁJEČNĚ a měla jsem dost mléka, bez ohledu na to, co jsem jedla, hlavně aby toho bylo hodně. dal by se dohledat i můj jídelníček první měsíc po porodu, zkrátím to - málo pečiva, středně ovoce, žádná zelenina a asi dva litry mléčných výrobků denně.
cítila jsem, že když se dvě hodiny nenajím, je mi zle.

při kojení bych nikdy nesnižovala množství jídla - pokud si měla pocit, že se přežíráš, tak bych prostě nežádoucí potraviny nahradila zeleninou a je to 😕

s.arik
21. říj 2008

"kombinaci vita + mb (no, něco se tomu blížící), a jedla jsem celkově o dost míň"

bez ohledu na to, co si vlastně myslela první částí, byla podle mne příčina potíží hlavně v části druhé.

ale po bitvě každý generál žejo 😀

arvetka
21. říj 2008

sari
když jsem doma, sním toho taky 3x tolik, ale tahat do práce tolik ovoce nezvládám (těžkýýýýýýýýýý) 😝

s.arik
21. říj 2008

tak já právě ven musím nosit kilo dvě ovoce, jinak bych si koupila croisant A čokoládu A banán A něco dalšího 🙄

jajinak
21. říj 2008

Holky co chodíte na vitarian.cz,četla jsem tam příběh mladé holky,která po 5 letech raw stravy a před tím vegetariánské dostala rakovinu 😲 .Nevím,co si o tom mám myslet,přece se raw strava doporučuje jako nejzdravější .Vím,že strava není jediný faktor,je tu ještě psychika,stres,životní prostředí,ale podle mě je strava ten nejdůježitější.Zvlášť vita strava.I když já jí úplně nedodržuju,tak tomu věřím.Po 5 letech musí být tělo dostatečně zdetoxikováno a místo toho se udělá nádor?Ten se přece ve zdravém těle neudělá.

lenkakt
21. říj 2008

nemela jsem nejak cas cist, ale zato jsem rodine s. r. o. vyrobila ten mandlovo-jablecno-bananovy dort z vitarian.cz (to je ma zkusenost, zacinat "novou modu" pamlsky 😉
byla tu i mamka, ktera je veeeelky skeptik (dodnes se s tatou ani po 5 letech nesmirili s tim, ze jsem vegetarian, pocitaji, ze me to zas prejde 😉 tak mamce chutnalo, manzel pry da prednost sachru, adelka se mohla utlouct, ja taky (miluju marcipan, tohle je ovoce v marcipanu, mnam)

dneska prijdou dalsi ochutnavaci

jinak muj tata je vydeseny, kdyz zaslechl, ze se zajimam o vitariany, tak jsem ho ujistila, ze do toho neskocim obema nohama, ze si nechci nechat ujit tu fazi, kdy budu mezi tim jeste vegan 😉 muj muz se dal na propagaci bretharianstvi (fascinuje ho to, ale je priiiiiilis mlsny 😉, tak chudak tatka

jak psala listi, porad se potacim mezi tim co a jak, varena - tepelne upravena zelenina, ryze, to mi moc chutna, na druhou stranu me laka to zkusit... a taky souhlasim s tim, ze 100 % makrobiotika je pro mne dogmaticka a slozita, clovek by opravdu z kuchyne nevylezl, na vitarianstvi je mily ten druhy extrem

ale jsem totalne zavisla na pecivu, naprosto a totalne (coz paradoxne mi brani jit cestou makrobiotiky i vitarianstvi 🙂

no nic, jdu si dat fik a venovat se detem

dgm
autor
21. říj 2008

Jajinak, to mas pravdu, objevila se tam nedavno a psala jen 4 prispevky, v cem ta nemoc spociva ani nenapsala... sama ma ale dost pozitivni pohled na zivot a vitarianstvi veri, od detstvi hodne problemu, ktere si tim vyresila ... taky by me zajimalo, ceho ma vlastne rakovinu a jakym zpusobem se leci ... doufam, ze priste napise vic, jeste by me zajimalo, jestli nekdy zkousela pusty, k tomu jsem se jeste nedostali se ji zeptat... Napriklad Pa vel z pustu.cz zase tvrdi, ze bez pustu je vitarianstvi na nic, on neni moc velky priznivec vitarianstvi, ale syrove ovoce a zeleninu jako celkove zvysit, tak to doporucuje...
To vis, ze je to dost prekvapeni , i pro me, vsak jsem ii to tam psala, ale jeji pristup je fakt obdivuhodny, bojuje... vsak uvidime,az napise dalsi prispevky ...

lenkakt
21. říj 2008

k te rakovine: ja jsem cetla o panovi, ktery si jako vegan uhnal cirhozu pry denne vypillitry zel. stavy pise to lysebeth v knize omladnete s jogou... pry je stava nebezpecna, ze je silna - ve sklenici je kg mrkve, normalne bychom to nesnedli, takhle se pry zatizi jatra ze to kvasi...
sama nevim, intuitivne ale se stopro dzusem nakladam jako s jidlem...

listicka77
21. říj 2008

No já teda jím celkově míň a zatím kojím a žiju a žádné kolapsové stavy nemám. Ale není to žádný úmysl, já prostě to jídlo nějak nestíhám ani připravit ani sníst... Doháním to teda obvykle večer - včera např.: salát z půlky velkého ledového salátu a svazku ředkviček (tzn. asi 15 ks), byla jsem přecpaná, ale taková jako neuspokojená. Takže když mi slehlo, tak jsem ještě nafutrovala chleba s tofu paštikou.

Dneska ráno dvě jabka, kolem jedné pohanku mixovanou s rozinkami a hruškou, od té doby nic, mám uvařenou rýži a chystám se dát si ji s nějakou zeleninou, ale nemůžu se dokopat. tak hurá na to!

macik
21. říj 2008

jajinak-já osobně jsem přesvědčená, že rakovina je nemoc duše a potlačených dlouhodobě nevyřešených situací...to jídlo tam hraje roli, ne že ne...ale to duševní zdraví je naprostý základ...ne náhodou často onemocní rakovinou lidi, u kterejch si říkáš, proč oni, když jsou tak hodní a druhým tolik dávaj (jako moje mamča), ale oni se taky často víc trápí a neumí plynout životem lehčeji...je to všechno propojený....můžeš mít zdravé tělo a nemocnou mysl a naopak a každá nerovnováha je pro naše zdraví záhul..

arvetka
21. říj 2008

listi
taky mám někdy po salátu takový pocit "neuspokojení" 😒 obvykle mám chuť na něco dalšího, ikdyž jsem najezená dosyta.....ale po salátu s kouskem tofu nebo balkánu je to lepší🙂

maree
21. říj 2008

Lišti, po tom, co jíš, bych momentáln umřela hlady 😉 😉 ;
Právě tak nějak podobně jsem jedla ty dva měsíce- vařené obiloviny, vařená zelenina, hodně salátu, ovoce, málo pečiva, mléčné jen vyjímečně - pouze trochu jogurtu, jo, a ryby. Málo proto, že nebyl čas., a ani chuť.
Sarik, pokud ti z tvych zdroju vyplyva, ze MB zahrnuje i hamburgery, asi to nebudou ty nejlepsi zdroje 😉 . Doporucila bych ti Strnadelovou Zerzana, na netu ten server, co provozují holky z děti a makrobiotika.

macik
21. říj 2008

maree-vidělas zerzana? já jo, byla jsem u něj na konzultaci s maminkou...byl velkej, tlustej, rudej a šíleně se potil...mě jeho rady byly spíš proti mysli, ale maminka se tím řídila a nedopadlo to valně...já nevěřím lidem, kteří raděj, co jíst a sami vypadaj nezdravě...

lenkakt
21. říj 2008

macik, s panem zerzanem jsi mne nepotesila! jejich kucharka radost ze zdravych deti vypada celkem OK a dost mne inspirovala... ach jo ☹

listicka77
21. říj 2008

lenko, já jsem vege 16 let a naši taky doufali, že aspoň v tom těhu to maso jíst budu... 😀

no spráskala jsem dva vrchovaté talíře rýže s jarní cibulkou a rajčaty, ale furt to není ono. mě prostě nejvíc sytí chleba s něčím a nebo luštěniny. jinak tělo si na kojení zvyklo velmi dobře a nevyžaduje nic moc extra (kromě občas záchvatů na sladké, ale ani to už není moc a často), dokonce ani nepiju víc než obvykle (a já piju teda dost málo). to ze začátku jsem jedla víc, žrala čoko ve velkém a pila po každém kojení (i v noci). ale teď už fakt jedu v normálním režimu a není výjimka, že od snídaně je dlouhá pauza a oběd až někdy v pět odpo.

kdysi standa na "hlavně nevařit" dával nějaký recept na pomazánku ze syrové brokolice, tuším s česnekem. dgm nevíš? bych to docela zkusila, vařená už mi leze i ušima, jsem alergická na ten smrad (jsme jí teď měli nějak často, protože byl bio zdroj). mmch malá po ní v noci pěkně prděla, i kvůli tomu dvakrát brečela a hrozně jí po tom smrdí moč.

když jste tady včera řešily ty knihy z dřevních dob, tak já se s vita poprvé setkala v roce 1990 v knížce Léčba bylinami, vůněmi, čaji, koupelemi, masážemi, půstem, vegetariánskou a syrovou stravou. Byla to taková směska různých statí od různých autorů, o syrové stravě to bylo od Karla Červeného. Přišlo mi tehdy, že na tom možná něco je, ale absolutně mě to nelákalo. Je to trochu jiné vita - i dost nepasterovaného mléka a obilnin. Má tam vzorové jídelníčky. Kaše z čerstvě pomleté pšenice zalité 45 stupňů teplou vodou mě vážně nenadchla. 😝 Tamtéž jsem poprvé četla o půstu - výtah z knihy od Paula S. Bragga Zázračné účinky půstu. No ale půst mě dohnal až o mnoho let později (asi před 5 lety?), už ani nevím jak.

Strnadelová a Zerzán měli teď u nás v Ústí přednášku, ale nešla jsem, bylo to od 18 h a to by teda nešlo (v tuto hodinu by se Štěpule hlídat nenechala. Tak nevím, jestli je zerzán tlustej a upocenej. 🙂

jajinak
21. říj 2008

K těm čerstvým šťávám;je to zajímavé,protože Walker je naopak velice doporučuje a považuje je za základ zdraví.Zvláště mrkvovou,té doporučuje 0,5 - 1 litr denně!Což se mi zdá teda moc,hlavně neředěné.Zrovna dneska jsem odšťavila 1kg mrkve,bylo z ní 0,5l šťávy.Rozdělili jsme si to všichni,ještě jsem to rozředila vodou,takže každý jsme měli skleničku.Občas je to určitě dobré,ale rozhodně ředěné,to si myslím já.Jinak kupované džusy i když 100%,jsou sice dobré,dřív jsem je taky občas kupovala,ale je to pasterizované,takže vlastně k ničemu,podle vitariánství.

jajinak
21. říj 2008

Ještě Dgm,k Tvému příspěvku v 15.08,vitariánství bez půstu nanic?Pořád rozhodně lepší,než nevitariánství bez půstu.Vitarián si ovozelem rozhodně zanáší tělo podstatně méně.Takže ten půst není třeba tak často,ne?

listicka77
21. říj 2008

Z 1 kg mrkve 0,5 kg šťávy? To je slušný! Já měla z půl kila mrkve ani ne dvě deci.

jajinak
21. říj 2008

Záleží na tom,jak je ta mrkev šťavnatá.To je jako s tím kokosem,já měla v kokosu jen 3 čajové lžičky mléka.

s.arik
21. říj 2008

taky asi záleží na mašině ne? vsadím se, že profi-stroj vytlačí z mrkve 3x více vody než šmejd z tesca za 800,-
asi to chce si šáhnout na vymačkanou hmotu, jak moc je ještě vlhká.
ale samo že je rozdíl i mezi mrkví a mrkví, to ne že ne.

vitariánka s rakovinou mě neodradí, strava není vše. co my víme, třeba pracuje v Temelíně (samozřejmě obrazně řečeno...)

zeleninový salát - též mě neuspokojí plně, pokud v něm není půlka avokáda a hodně česneku, pak už ano.

dnes jsem byla velice hodná:
citron
3 jablka
2 banány
3 hrušky
čokoláda
právě si chystám salát z celého ledového salátu, červené papriky, 3 stroužků česneku, půlky avokáda, trochy řapíkatého celeru a mořských řas.

dneska je radost jíst.

dgm
autor
21. říj 2008

Holky, s tou rakovinou, to je takt ... maminka mela nekolik let problemy se zazivanim a uplne psychicky propadla myslence, ze ma rakovinu, uz jenom s ohledem na jeji maminku a tatinka, kteri si tim prosli...ta se nakonec nepotvrdila, jenom proste znicene zazivani, rozhozene, doktori rakovinu vyloucili, byla na vsech moznych ysetrenich, co se daji v CR udelat, ale myslim si, ze kdyby se to nevyvratilo, tak by byla schoplna si to svym negativnim pristupem snad vsugerovat a privolat, jak zacala s vita, tak se ji najednou zlepsilo vsechno, vyprazdnovani, traveni, vyradila veskere leky, na tlak, na srdce, na astma, aj., taky leky, ktere brala jako odbouravac vedlejsich ucinku ostatnich leku na zniceny zaludek z nich, jak se ty ucinky mezi sebou mlatily... samozrejme, ze postupne, ted nebere nic., pilne cte vsechny moje knizky, i ty spis duchovni .... takze az se Vejmutovka na foru znovu objevi, tak se ji na to vsechno budu chtit vyptat, bez ohledu tady na vasi diskuzi, protoze me zajimalo uz driv, taky ohledne tech pustu ... nevim, ale, jak moc ji to bude mile nebo nemile ...

Jajinak, to neni muj nazor, to jsem jenom volne citovala roho Pavla, on na vitarianstvi neveti, jeho kredo je jist cokoliv a jednou dvakrat za rok udelat dlouhy pust, v jeho ocich to znamena 20. 30. .... az 70 dni, kdovi, kam se az pristi rok dostane...

Lenko, ja to myslel ten tvuj chlap? Ironicky? Ale podle toho, co jsi napsala, tak se mi zda, ze ze srandy ne ... Jinak super, ze vam chutnal dort.

lenkakt
21. říj 2008

já myslím, že záleží hodně na té mrkvi. máma mi v pátek přivezla poslední opravdovou živou mrkev z jejího záhonu, byla ráno vytažená večer snědená. mňam, to se vůbec nedá popsat, jak to bylo křehké, křupavé, sladké, božské ve srovnání s tím, co tady kupuju v zelenině v bille. to je zavadlé ještě v regále, protože evidentně je to vytažené ze záhonu tak 2-5 dní před tím, než to dorazí do regálu... a pak to má taky málo šťávy.

dgm
autor
21. říj 2008

Muj nazo r na stavy... nekdo rika, jak je to moc koncentrovane, Walker ale naopak tvrdi, ze je to jenom spatny slovni obrat, ze tam prece nemuze byt nic koncentrovaneho, je to jenm neupravena stava v mnozstvi, v jakem se v ovoci nachazi , takze zadna koncentrace... ja ale doporucuju to vsechno redit, i doma to tak delam a rozhodne si hlidat aspon priblizne mnozstvi toho, co byste snedli jako cely ovozel... neni mozne na posezeni snist hlavku zeli nebo kapusty, tak ani te stavy by nemelo byt tolik ... S tou mrkvi taky opatrne, hodne cisti, jatra predevsim... s tim joginem nevim, asi to tedy hodne prehanel, litr z mrkve kazdy den je fak dost i na jogina...

Listi, tu pomazanku z hlavy nevim, ani sii nevzpominam, jestli to ma Standa ve svem denicku, kdyz tak mrknu...

Myslite si, ze ta smazana diskuze by mohla byt nekde, kde maji adminky pristup,,ulozena? Docela bych si pripomnela tehdejsi reakce...

s.arik
21. říj 2008

lišti, jelikož jsou tepelné úpravy zakázany, dělají se asi všechny vita-pomazánky stejně ne? prostě se jen rozmixují suroviny a tečka. semínka a ořechy předem namočené, zelenina a ovoce přímo nezpracované.

dgm, obávám se, že se staré diskuze mažou, už jen z kapacitních důvodů. víte někdo, kdo nám koně vlastně "sponzoruje"??? kdo je ochoten poskytnout veřejnosti tolik virtuálního prostoru, kdo platí adminy (pokud to nedělají zadarmo..)???