Půsty, syrová strava a jiné ozdravné metody pro vaše zdraví

dgm
9. zář 2008

Setkali jste se uz nekdo s timto pojmem? Mate osobni zkusenosti?
Resenim vsech problemu tady na MK by mohlo byt prave seznameni se s pusty a nasledne s lecbou syrovou stravou. Nebo obracene, vzajemne to spolu ale souvisi.

At uz vezmu jakekoliv jednotlive tema tady na MK, pocinaje snazilkami a konce starostmi o svoje vlastni rodice nebo pribuzne, vsechny tyto nemoci a problemy maji jedno spolecne. Jsou resitelne a lecitelne. Bez vyjimky jakakoliv nemoc.

. U nekterych nemoci zabere spis ta syrova strava, u nekterych spis ty pusty. Nekdy je nutne to vzajmne zkombinovat. Pro neverici muze byt prvnim nakopnutim stranky www.pust.cz , www.vitarian.cz nebo na trhu je hodne knizek na toto tema. Mne se v posledni dobe jako nejlepsi zda knizka Roberta S. Morseho Zazracna detoxikace, kde je tohle vsechno hodne v kostce vysvetleno.

Jednou z detoxikacnich metod je prave pust. A o pustu by mela byt i tato diskuze.

listicka77
24. říj 2008

Achjo, včera jsem se sešla s kamarádkou, pochválila jí těhubříško a na oplátku jsem se dozvěděla, že jsem zhubla. To samé říkal ve středu kamarád. Co mám ale jako dělat? Je fakt, že jsem teď šla víc do sebe, co se týká stravy. Ne že bych byla vita, ale zase víc řeším, co jíst, a omezuju chleba s máslem a marmeládou a podobně (a další nezdravé věci, i když samozřejmě to nejde vždycky a když je člověk mimo domov, tak se občas nějakým smaženým sýrům, toustům a podobně nevyhne 😔). Jenže moje zhubnutí cca o 2 kg přišlo už předtím. Zato mému kojenému dítku tvářičky jen kvetou. 😀 Se to asi přelejvá ze mě do ní. 😀

Tak jsem vyzkoušela náš nový ústecký zdravovýživový eshop/kamenný obchod a přinesla si nějaké dobrůtky od lifefoodu, tak jsem zvědavá. nějaké pohánky, lněnky, kakaový sen... 😵

jajinak
24. říj 2008

Dgm-díky.Nechám to tak,jak to je.Nic mu není,průjem to taky není,je to jenom prostě trochu řidší stolice.Tenkrát v září,jak jsem tu psala,že L. měl průjem,tak to byl opravdu průjem,ale P. ho nemá.Píšu,že má k normálnímu obědu a večeří zeleninu,tak to není nějaké velké množství,třeba jako mám já,ale jen na kolečka nakrájená okurka nebo rajče a tak.Takže toho má míň.Zajímavé je,že L.jak měl ten průjem,tak od té doby to má úplně normální,vůbec ne řídké a to má ovozelu přibližně stejně.

jajinak
24. říj 2008

Jo a ten salát ani pampelišku mi nesní,nic listového nechce,už jsem to zkoušela.Jinak s ovozelem problémy nemá.

listicka77
24. říj 2008

Holky, máte tendence cpát ovozel chlapům? Já když mu k normálnímu jídlu (což je obvykle flákota s přílohou) nandám na talíř rajčata a okurky, tak to sní. Sám se ale o nic takového nikdy nehlásí. Hehe, tak řeším, jestli se o to snažit, když mi na něm záleží a nebo se na něj vyprdnout, že to jeho věc. Jeho obvyklá strava: snídaně - pouze kafe, oběd - flákota s přílohou (někdy nějaké bezmasé jídlo jako špagety s omáčkou a nebo sójová flákota s přílohou), večeře - rohlíky se salámem, párky, paštikou nebo nějakým salátem (jako pochoutkovým, rumcajzem apod., ne zeleninovým). Mezitím občas nějaké oplatky nebo něco jiného sladkého (poslední dobou si oblíbil cornflakes s mlíkem a cukrem). Nepochybně si koleduje o spoustu civilizačních chorob, ale je mu to buřt. Neměl v rodině žádnou možnost se něco takového přiučit. Jeho rodiče na jednu stranu jedí bůžek, furt knedlíky s něčím atd., na druhou stranu si na chleba mažou nějakou tu debilní floru, co zaručeně snižuje cholesterol. 😀 😨

jajinak
24. říj 2008

Lištičko,já to mám podobně ve všem,cos napsala.Někdy si o tu zeleninu řekne,ale moc ne,jinak když mu to dám pod nos,tak to většinou sní.Ale teď dokonce už pár dní si bere do práce ráno ovoce,mým zapříčiněním.Ani jsem nečekala,že to bude chtít,tak to mě překvapil.A jsem zvědavá,jak dlouho to vydrží.

dgm
autor
24. říj 2008

😀 Ja mam tendence cpat ovozel vsem.
V souvcasne dobe je prave muj chlap ten, kdo u nas sni nejvic zeleniny. Poradna misa salatu vecer je samozrejmosti, bud k tomu pecivo nebo bez.... Ovoce rano je bezna vec, uz jsem byla dokonce nechtene svedkem toho, jak svemu kamosovi radil, ze kdyz bude jist rano ovoce, tak bude zarucene chodit na wc kazdy den, i bez ranniho kafe... Nedelam si iluze, ze kdyz ji mimo domov, ze si nekoupi v restauraci flakotu, ale doma to nevyzaduje. Jeste si vzpominam, jak jsem se z kraje do neho snazila nacpat nastrouhana jablka s pohankou a se skorici, no nemela jsem uspech, nechtel... tak jsem se jednou neptala, jestli to bude jist a nastrouhala jsem toho hodne a rikam mu, ze je toho dneska hodne, jestli si taky vezme, ze to decka nemuzou zvladnout snist. Tak si vzal a priste, az byl s nama doma, tak si vzal uz bez mluveni, automaticky jsem mu to strcila pod nos. Pekne na talirku, posypane jeste sezam. seminkem a pokapane medem, no hotove pomysleni. Jeho hrdost by mu asi nedovolila o to sam pozadat, ale takhle blahosklonne svolil...

listicka77
24. říj 2008

No když ten můj chlap má úplně jiný chutě než já. Když uvařím něco se sójovým masem, tak nemá problém. Přílohu jen se zeleninou by si ale nedal, takže často vařím dvojmo - společnou přílohu, pro něj maso, pro sebe zeleninu. No a aby vůbec nebylo teplý, to ani náhodou... Když upeču celozrnnej koláč (mimochodem strašně dobrej), tak to jí, ale vede kecy, že to škrábe v krku a že z bílé mouky je to lepší (což já si fakt nemyslím). Ale na nějaký semínka bych ho teda vážně nedostala. Pohanku s jabkama, no to ani omylem...

Udělala jsem si dneska mlíčko z dýňových semínek, je to docela síla. S vanilkovým cukrem to lze konzomuvat. No pro změnu proč ne, ale moc často bych to asi nesnesla.

lubii
24. říj 2008

dgm,ja keď som pred x rokmi začínala s vegetariánstvom,tak som vtedy čítala moju prvú knihu,bolo to tuším od Diamondovcov "Ako si ovládať telo" a oni písali, že ovocie sa má papať nalačno a s ničím nekombinovať. Myslíš,že jablká s pohánkou sú v poriadku? Nie,že by som to ja nejak striktne dodržiavala,len sa pýtam na názor

indy
24. říj 2008

ahojte ja tiez si sem chodim pre zaujimave napady na spestrenie jedalnicka
tiez som na vege strave uz vela rokov, ale vzdy pre mna bol dolezite kazdy den mat aspon jeden cerstvy salat. Ja som viac na zeleninu ako ovo.
Super napad su tie mliekaRobila som si z mandli a sezamu a celkom sa to dalo. Hlavne, ze som sa k tomu dokopala konecne

jajinak
24. říj 2008

Sezamový mlíko mi moc nechutnalo,ale s medem se to dalo.Mandlový bylo mnohem lepší 😵 ,ale do Lukáše jsem ho nedostala.Ani když jsem přidala víc medu a kakao.Tak mu ho vypil Péťa.Tomu chutnalo i bez kakaa.

s.arik
24. říj 2008

lubii,
myslím že je správné, nemíchat ovoce s ničím jiným, fakt se rychle tráví...

ale mě osobně pohanka moc nechutná, abych ji do sebe dostala alespoň 2x týdně porci cca 3 polévkové lžíce, musím namočenou pohanku smíchat buď s cibulí a česnekem a natřít na chleba (pečivo je nevhodné 🙄 ) anebo smíchat s tím jablkem, což považuju za menší zlo 🙂

macik
24. říj 2008

taktéž můj chlap sní cokoliv vita, je-li mu to strčeno až pod nos...občas si o salát řekne, ale NIKDY si nic podobného nepřipraví sám...

listicka77
24. říj 2008

Tak jsem dneska ochutnala ty raw dobroty, co jsem si koupila. a teda nic moc. ještě že nejsem moc na sladký a většinou se bez něj obejdu. lněnky bramborákové mi moc nejely, tvrdé a suché a nahořklé. lněnky jablečné se skořicí byly lepší, ale zas nějaké terno to teda není. pohánky kakakové byly doost divné. a kakaový sen se sice dá konzomovat, ale do snu má teda daleko. je ten delux lepší? máte někdo srovnání? tak jsem si musela spravit chuť drtí dýňových semínek (co zbyla po přecezení mléka) smíchanou s nutellou, mňam, potlačilo to tu příšernoh sladkost nutelly a bylo to prostě ňam. Zkusím asi vyrábět něco vlastního, ale až bude topná sezóna v plném proudu a bude možné sušit na topení (jen nevím, jak to vysvětlím kočce, topení, to je prostě její 😀).

Jinak firma Vegetarianka dělá takové směsi sladkostí, několik druhů, jsou to různé kuličky a šištičky z mletého sušeného ovoce, kokosu, sezamu, kakaa (které ovšem není samozřejmě raw) a je to moc dobré. u nás ve zdravé výživě je teď nemají, ale snad zas někdy budou, koupím pro inspiraci. 😵

achjo, dneska tu byli naši a jen co jsem se vzdálila, už řešili s mým chlapem to, jak jsem hubená (přišla jsem, zrovna když říkal, že "po flákotách se tloustně víc, no"). 😅

dgm
autor
24. říj 2008

lubii, to je spravny nazor, ze ovoce samotne a nalacno. Takove ty vymyslenosti delam spis jako dalsi jidlo, treba o vikendu nebo o prazdninach, je to taky jedna z cest, jako pise Sarik, kdy do nich dostanu i treba tu pohanku, spravne to neni, ale oni nejsou stopro vita, takze kdyz maji jine hrichy, tak i ovoce s necim se da prezit ... Vsechno se vyviji a pokroky jsou videt, samotne ovoce rano je samozrejmosti.
Nejchutnejsi mlicko je podle me konopne, mandlove a uz liskacu.
Jajinak, kdyz ti neji pampelisky vcelku, tak to zkus namixovat a necim prebit, traba bananem v koktejlu, rekni jim, ze je z kiwi, kdyz dodrzis urcity pomer surovin, tak to nepoznaji. Sice to bude zase ovoce odpoledne, ale na druhe strane muzes zkusit ty pampelisky do neho dostat. Zkus par listku do trochu vody, rozmixovat, precedit a dodat tolik ovoce a vody nebo med, aby to bylo chutne.

katako
24. říj 2008

Tak my nejsme vita ani omylem, ale můj chlap už několik měsíců chystá pro nás oba na večer čerstvou zeleninu a pojídáme oba k nějakému pečivu - rajče, papriku, mrkev, kedlubnu, ředkvičky apod. Dneska snědl i čerstvý salát k obědu. A do práce si bere nějaké to jabko, papriku, česnek, banán. Ondra se cpe raději ovocem - jabka a hrozny, příp. švestky mu chutnají.

Trochu se vlivem této diskuze snažím jíst víc ovoce a zeleniny, ale vita bych nezvládla. Taky jsem zjistila, že Ondrovi na snídani nejlíp chutná ovoce. Takže přece jen máte dobrý vliv, i když jen občas nakukuju. 🙂

lubii
24. říj 2008

Ďakujem,dievčatá,máte pravdu,veď aj ja si robím sezamové mlieko s banánom, lebo samotné mi veľmi nechutí 😉
Pampelišky sú púpavy? Môžu sa aj teraz,na jeseň?

dgm
autor
24. říj 2008

Listi, ty lnenky a jine placicky z lifefoodu mam vyzkousene snad vsechny, ted si je uz vyrabim doma sama, ono to ale neni urceno jenom tak na pojidani. Ma to nahrzovat lzicku nebo v pripade normalniho jezeni pecivo. Nejlepsi je si k tomu udelat salat nebo nejake omacky, catny nebo jak se tomu vselijak rika, podle chuti, treba zaklad rajcata, do toho co prave doma je nebo avokado. Kdyz jsou sladke, tak zase rozmackane ovoce nebo zalit mlickama, ruzne kremy, atd, neco na zpusob cornflakes. Samotne se to da jist taky, ale je to, jako bys jedla samotny chleba , ale hlavne je to pro vitariany samotne moc suche a pri konzumaci takoveho jidla se prave zacina pit, pokud se do te doby nepilo.

macik
24. říj 2008

mě lněnky chutnaj z terčinýma sluněnkama-to je mňamka...třeba taková curry s mrkví 😉

vikinka27
24. říj 2008

u nas chlap taky tak: na ranajky - kava 😀 obed v robote (nerobte si iluzie), vecera - chllieb, vacsinou s masom alebo pastetou a pod. zeleninu tiez len ked mu dam ako prilohu. ovocie skor, ale vacsinou ho musim upozornit, alebo nakrajat... toz, tak bol doma vedeny ze to dostal pod nos...
ale: na celozrnne som ho naucila. dokonca on vie piect vynikajuci celozrnny chlebik (ja neviem vobec 😵 ) no a odkedy som bezmliecna, tak som vyhradne na celozrnnej muke (okrem chleba, to sa neda organizacne) a dokonca sme minule skonstatovali, ze nam z bielej nechuti. fuj. ble...
(iba tomu mojmu synatorovi je to jedno, hlavne ze je chleba!!! 😔 )

lubi, budes si to mliecko s bananom robit aj po tom clanku??? 😀
no, poviem vam, mali sme dnes doma posledny banan, normalne som dnes vahala, ci ho dat romimu alebo nie... isli sme von, pre istotu som ho zobrala... ja sa snazim nekupovat (nie nase pasmo), ked si chlapi vypytaju, kupujem.
ps nejde mail, mas sms.

listicka77
24. říj 2008

No ten článek o banánech jsem četla už dávno a nějak do té doby se těm banánům vyhýbám. do toho ještě to, že mb (i umírněná) banány úplně zavrhuje... no neměla jsem banán v pusy pěkně dlouho. ale vždycky mi chutnaly. a štěpuli by určitě chutnaly taky.

indy
24. říj 2008

to mlieko sa ma robit vzdy len z jedneho druhu, alebo sa moze mixovat viac druhov dohromady napr. mandle + sezam, sezam+slnecnica. Neviem ci to je spravne ci sa to nejak potom "nebije"

a co sa tyka nasich poloviciek a stravovania tak toho mojho mi asi budete "zavidiet" Nadovsetko miluje hlavne zeleninove salaty sam ich pripravuje skoro kazdy vecer. A ked pripravujem pre neho jedlo je to radost. Vsetko vychvali a to s akym nadsenim to konzumuje to je zazitok ho sledovat ako mu chuti Prenho cim viac zeleniny tym lepsie. Vzdy hovori, ze sa v jedle co ja preferujem nasiel, on uz od detstva neznasal klasicku kuchynu a take tie tucne masa gulase svieckove. Vela diskutujeme o zdravom stravovani a vidno, ze ho to sameho zaujima a nie je to len moj vplyv tiez v praci medzi klasickymi masozrutmi sa neostycha obcas urobit osvetu, ale samozrejme radsej len velmi miernu 😎 .
No ale zase taky ideal to nie je 100% vitarian by sa z neho urobit nedal a zo mna tiez nie. Hlavne preto, ze veelmi rada varim a experimentujem pri vareni.

s.arik
24. říj 2008

ad špatné svědomí z banánů....lehce souhlasím s autorem prvního příspěvku pod reflex.článkem zde http://www.reflex.cz/scripts/modules/disc/defau...

prostě dnes je máloco košer, člověk by se měl snažit to omezit, ale zase se netrápit z každého banánu, ono toho zla a bídy je na světě hodně i tak ☹

s.arik
24. říj 2008

link nejede, třeba jít sem http://www.reflex.cz/Clanek26661.html a dole kliknout na zobrazit příspěvky...

s.arik
24. říj 2008

hmm, tak na konci už s ním nesouhlasím, ale ten střed zní umírněně a logicky.

vikinka27
24. říj 2008

ozaj, kto ste robili ten sezam s medom. ako presne? skusala som, ale nejako mi to pekne nevyschlo. alebo to mal byt umlety sezam??? (ako halva)?

macik
24. říj 2008

indy-vitariáni obecně směřují spíš k jednoduchosti a malému kombinování potravin...hodně těch dlouhodobejch se shoduje, že na začátku překombinovávali a dneska jim často nejvíc vyhovuje monostrava....takže bych řekla, že se to ani tak nebije, ale každá vícečetná kombinace je zas pro tělo větší zátěž...ovšem pořád je to lepší než mlíko kravský...

dgm
autor
24. říj 2008

vikinko, do medu muzes dat vsechno, co uznas za vhodne, treba vsechno pomlet nebo jenom ppul na pul, aby tam byly i krupave kousky... Dat do misky trochu medu, pridat seminka, sucha nebo namocena, cela nebo pomleta, aby to slo promichat, aby bylo vsechno obalene medem a potom vytvarovat kulicky a obalit je v necem suchem - mlete orisky, sezam, kokos, , aby to nelepilo, aby to mohly decka samy davat rovnou do pusy. Nechat par hodin nekde bokem vysusit. Ve skutecnosti je to jeste jednodussi, nez jsem to napsala.

listicka77
24. říj 2008

Macik, ty máš ráda ten kakaový sen. Zkoušela jsi ten obyč i deluxe? Jaký je v tom rozdíl?

macik
25. říj 2008

lišti-mě ten obyčejnej chutnal víc, ale oni ho třeba v první verzi míchali v jiném poměru, pak byla nová verze-moc medová a pak to zas směřovali trochu zpět k té první verzi...aktuálně jsem sen nějakou dobu neměla, takže nevím...

s.arik
25. říj 2008

dneska se snídaní počkám až na fakt hlad, abych ze sebe dostala ty včerejší dvě čokolády...

očividně nejsem schopná dodržet pravidlo max. jedné čoko denně - jak mám v hubě čtvereček, musím mít hned půl kila. takže na sebe budu přísnější a dovolím si jen jeden čokoládový den v týdnu - když půjdeme do Tesca. ale jinak 6 dní v týdnu zcela bez čokolády!
začínám dnes.