Půsty, syrová strava a jiné ozdravné metody pro vaše zdraví

dgm
9. zář 2008

Setkali jste se uz nekdo s timto pojmem? Mate osobni zkusenosti?
Resenim vsech problemu tady na MK by mohlo byt prave seznameni se s pusty a nasledne s lecbou syrovou stravou. Nebo obracene, vzajemne to spolu ale souvisi.

At uz vezmu jakekoliv jednotlive tema tady na MK, pocinaje snazilkami a konce starostmi o svoje vlastni rodice nebo pribuzne, vsechny tyto nemoci a problemy maji jedno spolecne. Jsou resitelne a lecitelne. Bez vyjimky jakakoliv nemoc.

. U nekterych nemoci zabere spis ta syrova strava, u nekterych spis ty pusty. Nekdy je nutne to vzajmne zkombinovat. Pro neverici muze byt prvnim nakopnutim stranky www.pust.cz , www.vitarian.cz nebo na trhu je hodne knizek na toto tema. Mne se v posledni dobe jako nejlepsi zda knizka Roberta S. Morseho Zazracna detoxikace, kde je tohle vsechno hodne v kostce vysvetleno.

Jednou z detoxikacnich metod je prave pust. A o pustu by mela byt i tato diskuze.

listicka77
17. lis 2008

sari a ty tu pohanku jíš celou? já ji teda mixuju. ale jsem asi bezedná, mě moc nesytí. jo a moc doporučuju pohánky kokosové od lifefoodu, resp. něco takového vlastní výroby. s tím nemůže být tolik práce, ne? jenom smíchat ingredience, nakydat někam bobky a dát sušit na topení.
jsem si říkala, jak dlouho asi vydrží ten kozí hermelín v lednici. no půlku jsem snědla už dneska. a když hřešit, tak pořádně, takže s chlebem a máslem. ale euforie se opět nedostavila, víc bych si ho vychutnala samotný jen se zeleninou. tak tu druhou půlku no.

achjo, já si pipkuju a dítě jí tvrdý papír.

s.arik
17. lis 2008

jajinak,
já tu pohanku nemixuju!!! to jsem zkusila snad jednou - pracné a nechutné.
jen tu pohanku namočím na 3h až noc (půlden), přecedím, pořádně propláchnu (ten sliz mi nechutná) a hodím do misky, kam nastrouhám 2-3 jablka. promíchám a sním. tak to jí i Mirka....moc těch semínek asi nepokouše, ale ve stolici je nenacházím, tak asi se rozmělní a alespoň zčásti využijí 😎

lišti,
kokos jím taky s hnědou slupkou...

dgm
autor
17. lis 2008

Je, listi, to jsem ti jeste chtela - ta veta, jak jsi psala v noci, to je nejaka indicka bible, ci co? Nasla sem si nejake info na netu. Mas to doma tistene?

listicka77
17. lis 2008

víte co to kousala? krabičku se šprckama! 😀 vůbec nevím, kde ji vzala.

holky, třtinový cukr asi není raw, že? já teda o výrobě cukru nic nevím. píšou na něm "raw", ale to asi znamená "surový" (=nerafinovaný) a ne "syrový". ten cukr z té řepy asi musej dostávat zatepla, ne? (zase řeším blbiny - dám si chleba s máslem a sýrem a pak řeším nějakou trošku cukru. 😀)

s.arik
17. lis 2008

ad množství jídla - na vitariánovi je více lidí, co jí velice málo, ale dopracovali se k tomu až po více měsících skoro 100% vita 😉
třeba Awa, ale i jiní.

počítám prachy a zjišťuji, že bez denního avokáda a ledového salátu a ananasu není vita vůůůbec dražší než můj dřívější mod vařáka 😎

když jím hlavně jablka, hrušky, pohanku, mák, semínka, klíčky, 1 kokos a nanejvýš 2 banány, vycházím s penězi jako dříve. a jím o mnoho kvalitněji...

listicka77
17. lis 2008

dgm, bhagavadgíta = zpěv vznešeného, součást mahábháráty. mám doma tištěné, ale je to vydání od Haré Kršna, kde je každý verš s náboženským výkladem na celou stránku, takže je to pak tlustá bichle, jinak by to byl útlý spisek. je to o tom, jak se věci mají - jak je svět, co je pak, jak má člověk ustívat kršnu atd...

listicka77
17. lis 2008

sari, já nevím, já teda avokádo nekupuju (teď výjimečně - a opakuju svůj dotaz, jestli mi doma dozraje), ledovej salát jak kdy, ale přijde mi, že je to furt mnohem dražší než dřív. k večeři chleba tak za 5 Kč, k tomu luštěninová pomazánka za cca 18 (ale ta mi někdy stačí na dvakrát). tak za dvacku se prostě raw nenajím, řekla bych.

s.arik
17. lis 2008

akorát k zelenému mám poslední týden odpor 😔 nejím nic.
mám v lednici kapustu, do té se mi nechce...a špenát stál v obchodě minule 40 (oproti běžným 23) a ledový salát 24 (běžně 12) 🙄 takže nejím nic zeleného.

nevím jestli mě to přejde, nebo mám investovat nechutnou pálku do mladého ječmene 🙄

listicka77
17. lis 2008

nebo porce červené čočky, k tomu 1 rajče nebo svazek mladé cibulky... to je taky za pakatel. ale problém je, že já o našich měsíčních výdajích nemám ahnung, u nás to funguje prostě tak, že se prachy nepočítaj. no a na kontech furt něco je, jen někdy se to nebezpečně tenčí (tím, že jediný pravidelný příjem je můj rodičák a ostatní příjmy jsou po poměrně velkých částkách v nepravidelných intervalech, se to dost těžko sleduje). takže já prostě fakt nevím, kolik měsíčně za jídlo padlo a kolik padne teď.

listicka77
17. lis 2008

sari, ještě počkej, chutě kolísaj...

s.arik
17. lis 2008

lišti, nevím jestli avokádo změkne, já kupuju jenom měkké...

ad cena, no za 20Kč máš kilo jablek a to určitě zasytí 🙂 anebo hrnek pohanky a půl kila jablek, to se skoro už nedá sníst 🙂 anebo hrnek máku a 3 banány, taky slušná porce...

ale jó, máš zase pravdu, že se dá udělat oběd třeba za 15Kč/porce (jako pro dva a na více dní, těstoviny, luštěniny, rýže, brambory....) a celý den jíst kilo domácího chleba za 15Kč s něčím na to za třeba 10Kč, to máme celkem 40Kč. kdybych chtěla být za tu sumu raw, nebude to moc pestré ale taky se dá.
třeba kilo jablek, ledový salát a hrnek pohanky....no tak nedá, no, to je málo, to by mi na den nestačilo.....ale do 60Kč na den se vlezu, víc nemám, takže to vím určitě 🙂 a to i s kokosem, banány a tak...

s.arik
17. lis 2008

lišti, ad třtinový cukr. ptala jsem se na něj před pár měsíci na AP, byl mi doporučen, koupila jsem ho (a vzdychala jak je drahý 😠 ) no a dodnes mi tu straší a sypu ho jen po lžičkách do domácího chleba....přešla jsem totiž na vita a doma vůbec nic nesladím.
mléko semínkové medem, jinak cukrem vůbec nic. to si spíš externě koupím čokoládu nebo zákusek....takže bych doma vůbec cukr nemusela mít 😵

dgm
autor
17. lis 2008

Listi, a uz vis, jak se veci maji? 😉

listicka77
17. lis 2008

sari, kilo jablek já prostě nesním. jím denně tak tři, snesla bych i o něco víc, ale kilo teda ne.

cukr: no já se furt nemůžu zbavit zálivky na salát - trocha soli, trocha cukru, citron/ocet. bez toho by mi to nechutnalo. taky doslazuju ořechové mléko (to jde i medem). no přemýšlím, jestli ho potřebuju ještě na nějaké vita jídlo a nebo už jen na vařeniny (jako je melta a podobně).

listicka77
17. lis 2008

dgm nevím nic a momentálně jsem ve stadiu, kdy ani nehledám. nějak jsem to odložila na neurčito. žádné náboženství mě neoslovuje tak, abych do toho šla.

dgm
autor
17. lis 2008

Avokado
http://vitarian.cz/view.php?cisloclanku=2003123101
Nedelam si iluze, ze kdyz si koupim v obchode mekke avokado, tak ze bylo uz super zrale utrzene, takze je jedno, jestli ho koupis v krame mekke nebo ho nechas zmeknout doma. Zase tak casto ho nekupujeme, takze vzdycky jenom mekke, bez fleku, malicke flicky, jako kdyz jen sem tam tecky muzou byt. Mela jsem jenom jeden druh a to tmave zelene, jine druhy jsem nemela prilezitost. Kdyz koupis mekke uz z obchodu, tak nemusis s hruzou trnout, jestli naskacou fleky nebo ne. Mrknu se na vitarian.cz, jak to delaji ostatni, kdyz koupi nezrale.

dgm
autor
17. lis 2008

Zalivku na salat nedelam bud zadnou 😀 nebo s medem a citronem, ala klasika.

dgm
autor
17. lis 2008

Sari, jeste ten GW jecmen, no je to palka, to je jasne, tak kdybys mela doma pro klid v dusi, ze kdyby nebylo nic, tak aspon jecmen je po ruce... Mame porad zasobu, ale ted si ani nevzpominam, kdy jsem ho naposledy michala... snad nekdy z jara, kdyz se chystaly decka na diskoteku, tak abych mela klid, ze do rana vydrzi 😀 😀 Ale vam to nevnucuju, na druhe strane ale ma dlouhou zarucni dobu, tak kdyz si pozadate o co nejcerstvejsi, tak ho ani nemusite nacinat a je to takova zelezna rezerva. Ale jak pisu, neni to bezpodminecne nutne.

s.arik
17. lis 2008

dgm, jaký přesně ten "GW" ječmen máš?

zálivku na salát nedělám nikdy. přece špenát(salát) s avokádem, paprikou, rajčaty, česnekem....to je chutné i samo o sobě.
jediná výjimka je ta kapusta, tu den předem nakládám do oleje, citronu a česneku, bez toho je to nechutné...............to takový ledový salát se dá chroupat i úplně samotný přímo hlávka 😵 je neuvěřitelně šťavnatý.

dgm
autor
17. lis 2008

Ja jsem myslela salat jako hlavkovy salat nebo s pampeliskama a hlavkovy dohromady, tak to nekdy doma na to chteji zalivku, tak delam tu s medem a citronem, trosicku soli, trosku ol. oleje, nekdy ale nedavam nic.

dgm
autor
17. lis 2008
s.arik
17. lis 2008

týjo, sedmnáct set...já myslela že to bude tak do tisíce 😒

dgm
autor
17. lis 2008

No vsak, je to palka 😝

jajinak
17. lis 2008

Za 1700,- a kolik je ho?V tom odkazu od Dgm se mi nic neukazuje,ať klikám na co chci.V Lifefoodu ho mají 200g za 866,-.Já přemýšlím o chlorelle,to je co se týká účinků asi stejný jako ječmen,ne?

Teď jsem dojedla zelenin.salát s pohankou a jsem jak sud,asi jsem to přepískla.Ale nedělám si iluze,že se to odrazí na váze.

dgm
autor
17. lis 2008

No ted zkousim, ze ten odkaz na koupeni v odkazu co jsem sem dala nefunguje, ukaze se mi tam stranku nelze zobrazit. Sari, tobe se to otevre? To Mate zajem?

dgm
autor
17. lis 2008

GW a Lifefood jsou dve odlisne technologie. Lifefood je vlastne rostlina ususena a rozdcena, nebo tak nejak a BW je rostlina utrzena, vylisovana z ni stava a ta stava potom ususena.

jabrunko
17. lis 2008

tak som dnes zlikvidovala rucny mixer ... chcela som robit tu vita jablkovu tortu :( poradte, cim mixer nahradit, nechcem ziadny velky kram, takze uvitam nejake minimalistcke napady 🙂 Sari spolieham na teba

kokos som dnes spraskala a teraz skusam jablka s pohankou /lupankou/ ale asi som ju mala dlhsie namocit ... alebo cela pohanka je lepsia?ako dlho jui namacate?

jajinak
17. lis 2008

No a jaká ta technologie je lepší,já v tom teda moc velký rozdíl nevidím.Jestli je lepší usušená a rozdrcená nebo vylisovaná šťáva usušená 😕 .

Jabrunko-pohanku máčím většinou půl dne,dnes jsem zapomněla a namočila na 2 hod. a taky změkla.

s.arik
17. lis 2008

jabru,
pohanku jedině celou! loupanou, hlavně světlou! ne tu tmavě hnědou...jmenuje se to přesněji Pohanka světlá loupaná kroupy.
máčím nejméně 3h, někdy až 20h, když na ni zapomenu. obvykle si ale hned ráno (8-9h) namočím mák, pohanku i konopí a okolo poledne jím pohanku, uprostřed odpoledne mák s banánem a večer mléko z konopí...

dgm,
dík za vysvětlení rozdílu mezi LF a GW. to vysvětluje i cenu.........odkaz mi funguje bez potíží 😎 mají chlorelu i ječmen za 1690,- obojí je na tři měsíce.
ječmen je taky 200g, ale teda asi koncentrovanější prášek než z LF...