Půsty, syrová strava a jiné ozdravné metody pro vaše zdraví

dgm
9. zář 2008

Setkali jste se uz nekdo s timto pojmem? Mate osobni zkusenosti?
Resenim vsech problemu tady na MK by mohlo byt prave seznameni se s pusty a nasledne s lecbou syrovou stravou. Nebo obracene, vzajemne to spolu ale souvisi.

At uz vezmu jakekoliv jednotlive tema tady na MK, pocinaje snazilkami a konce starostmi o svoje vlastni rodice nebo pribuzne, vsechny tyto nemoci a problemy maji jedno spolecne. Jsou resitelne a lecitelne. Bez vyjimky jakakoliv nemoc.

. U nekterych nemoci zabere spis ta syrova strava, u nekterych spis ty pusty. Nekdy je nutne to vzajmne zkombinovat. Pro neverici muze byt prvnim nakopnutim stranky www.pust.cz , www.vitarian.cz nebo na trhu je hodne knizek na toto tema. Mne se v posledni dobe jako nejlepsi zda knizka Roberta S. Morseho Zazracna detoxikace, kde je tohle vsechno hodne v kostce vysvetleno.

Jednou z detoxikacnich metod je prave pust. A o pustu by mela byt i tato diskuze.

s.arik
17. lis 2008

mixér?
já žádný zcela minimalisticky nepoužívám, zato mhd sběratelsky vlastní asi tři komunistické mašiny, k žádné nemůžeme dát všechny díly dohromady....se mi nechce v tom jeho bordelu hrabat 😝

mám jenom tyčový mixér Eta. semínkové mléka a ovocné koktejly zvládne, ale určitě ne ořechy, mandle a datle na dort..

lenkakt
17. lis 2008

sari, máš-li mlýnek na ořechy, tak nejprve namočené mandle na dort namel, potom mixuj. já mám taky jen tyčový mixér, tak jsem to dělala takhle.

dgm
autor
17. lis 2008

Sari, to je zajimavy, ten odkaz,c jsi sem dala ty, tak mme krasne funguje, a le v tom odkazu, ktery jsem sem dala ja, tak se mi prave neotevre ta moznost objednavky. Nechapu.

s.arik
17. lis 2008

mlýnek - též v kuchyni není, v mhd-bordelu jsou myslím dva, ale kde.... 😝 😀 já stejně nic nemelu....na výrobu dortu jsem líná, ořechy jsou přece i samotné chutné - i mák i pohanka i mandle...všechno je nejchutnější vcelku 😉 ať žije monodieta a jídelní separatismus, všechno se tak stráví lépe a člověka to donutí používat zuby 😀

dgm
autor
17. lis 2008

Rozdil je v tom, ze GW by mel byt po umichani roztok jenom te stavy, u lifefoodu by to byl roztok z cele rozmixovane rostliny. tj. i s tou vlakninou z toho "sena".

s.arik
17. lis 2008

jj, jasné že ta vláknina je levnější...to GW je daleko koncentrovanější chlorofyl 🙂 no ale za tu cenu fakt ne.
asi nekoupím nic z toho a pokusím se více žvýkat zelené.

jabrunko
17. lis 2008

lenko dik to ma nenapadlo ... idem to domliet 🙂

listicka77
17. lis 2008

no já zrovna včera slintala nad ponornými mixéry, líbí se mi tenhle: http://www.elektro-eshop.com/index.php?show=det... těch tisíc krámů k tomu je určitě zbytečných, ale ten výkon!!! 750W to musí sešrotovat úplně cokoliv. 😵

jabrunko
17. lis 2008

mna napadlo, ze mam doma este rucny mixer, ktory nepouzivam a k tomu je tiez nasadka na ten ponorny, tak v pripade potreby vytiahnem ... ale ta minimalisticka verzia s mlyncekom na orechy sa mi paci ...
ale keby som kupovala tak by ma skor zaujimalo nieco na tento sposob
http://www.elektro-eshop.com/index.php?show=det...
ale zase je to kram :( takze kaslem na to

listicka77
17. lis 2008

No co se týče velkých krámů, tak si brousím zuby na něco takového:
http://www.elektro-eshop.com/index.php?show=det...
no ale ještě nechám projít hlavou.
štve mě, že jsem nenašla tyčový s tak velkým výkonem, aby to byl jen samotný tyčový mixér a nebyly k němu ty blbiny.

s.arik
18. lis 2008

tak chlap po mě chtěl udělat bramborové knedlíky, jako správný lenoch je dělám z pytlíku, ani je z brambor neumím....
no a samozřejmě kobylka Mirka musí mít taky, už má v sobě 5 koleček 🙄 (vařené, mouka, škroby, pět éček... 😝 ).
takové přílohoviny (těstoviny, bram., rýži..) má každý den.

alespoň že 90% jídla má raw a nedostává žádné maso a smažené...

oho
18. lis 2008

Ahoj holky, vůbec teď nestíhám chodit na koníka ( což má i své klady, víc toho stihnu 😀 ), protože opravujeme jednu místnost, abysme mohli pomaličku zařizovat malýmu pokojík.
Ale mám dotaz - děsně moc se mně zhoršil atopák, všecko mě svědí. . je to známka očišťování organismu?

s.arik
18. lis 2008

oho, při detoxu ze prý vždy dočasně zhorší současná onemocnění nebo se znovu oživí ta už dávno "vyléčená" (ozve se zase staré akné, 5let starý zánět močáku, revma, cokoliv...)

dgm a ostatní,
na AP právě diskuze o pesticidech nejen na citrusech, máte k tomu co napsat?

s.arik
18. lis 2008
dgm
autor
18. lis 2008

Tak to dam jeste pro velky uspech 😎 taky sem, nejen na AP

Tak jsem napsala do lidovek a dneska mi prisel ten clanek, ktery jsem nemohla najit. Tyka se to medu a sody pouzivanych v pecivu. Pri prekroceni urcite teploty vznikaji doslova zivotu nebezpecne latky.

V novinach to vyslo na dvoustrane pod nazvem

Pernikova chaloupka nebo jedova chyse?

Propečené pochoutky škodí zdraví
Omezit množství škodlivého akrylamidu v potravinách je cílem evropského projektu, na němž se podílejí čeští vědci

BRUSEL Otrávené ryby, nemocné krávy. To vše způsobila látka, kterou denně konzumujeme v pečivu, hranolkách a dalších potravinách. Řeč je o akrylamidu, látce, která pravděpodobně způsobuje rakovinu.
Poprvé se o jeho škodlivosti začalo mluvit, když se při stavbě železničního tunelu ve Švédsku uvolnil z použité izolace, dostal se do vody a otrávil ryby a dobytek. Skutečným strašákem se pak stal před pěti lety. Švédští odborníci tehdy zveřejnili studii, v níž zjistili, že akrylamid vzniká v některých potravinách při běžné tepelné úpravě.
Rok po zveřejnění švédské zprávy založila Evropská unie projekt Heatox, který se problematikou této látky v potravinách zabývá. Dosavadní výsledky představili v prosinci zástupci projektu na konferenci o bezpečnosti potravin v Bruselu.
„Pro kontaminaci vody akrylamidem máme přísné limity. Za normálních okolností by existovaly také pro výskyt v jídle, ale problém je v tom, že je ho příliš mnoho v příliš velkém množství potravin,“ uvedl Karl-Erik Hellenas ze švédského Národního úřadu potravin. „Stanovení hygienických limitů pro obsah této látky v potravinách není v dohledné době pravděpodobné. Teď se spíš hledají cesty, jak její množství alespoň minimalizovat,“ dodává pro LN profesorka Jana Hajšlová z Ústavu chemie a analýzy potravin VŠCHT v Praze, která se na projektu Heatox podílí.

Rohlíčky obzvlášť křupavé

Jak vlastně akrylamid v jídle vzniká? „Tvoří se tzv. Maillardovou reakcí, což je složitý chemický proces, která probíhá ve všech potravinách s obsahem cukrů a aminokyselin,“ vysvětluje profesorka Hajšlová.
Tato reakce zodpovídá za typickou vůni, barvu, ale také křupavost či vláčnost, tedy texturové vlastnosti jídla. Díky ní si můžeme pochutnat na „dozlatova“ usmažených hranolkách nebo na zlatohnědé chlebové kůrce.
Akrylamid vzniká především při zahřívání potravin s obsahem fruktózy či glukózy a aminokyseliny zvané asparagin nad 120 stupňů Celsia. Bohatým zdrojem asparaginu jsou brambory.
Profesorka Hajšlová varuje především před použitím špatně skladovaných brambor, které namrzly a zesládly. „Při teplotě pod čtyři stupně se bramborový škrob rozpadá na cukry, které dál přispívají k tvorbě akrylamidu,“ vysvětluje česká odbornice.
„Jeho koncentrace může v bramborových čipsech za určitých podmínek dosahovat až desítky miligramů na kilogram, což už je hezky viditelná hromádka bílého prášku,“ říká česká odbornice. Dál připomíná, že bramborové hranolky a smažené lupínky neprospívají zdraví také kvůli vysokému obsahu ztužených tuků.
Bez smažených brambor se jídelníček lidí, kteří chtějí dbát o své zdraví, může poměrně snadno obejít. Akrylamidu se přesto nevyhnou. Vzniká totiž, i když v menší míře, také v obilném pečivu. Koncentruje se na povrchu, v dohněda zbarvených vrstvách – tedy v křupavé kůrce, které málokdo odolá. Testy ovšem naznačují, že v produktech z žitné mouky, například v tmavém chlebu, se tvoří méně akrylamidu než v pšeničném pečivu.
Škodlivá chemikálie vzniká také v tepelně zpracovaných cereáliích, jako je pražené müssli. Ve zvýšené míře ho najdeme také v sušenkách, v perníku a dalších výrobcích z těsta s přídavkem kypřícího prášku (tedy amonných solí) a medu nebo potravinářských sladidel (invertního cukru).
Důležitou roli hraje také tvar výrobku. Akrylamid se tvoří až ve chvíli, kdy těsto během pečení vyschne. „Ideální je tvar kulatého bochníku, protože má relativně malou plochu propečené kůrky a uvnitř se udržuje vlhkost. Nejhorší jsou naopak křupavé plátkové chleby a suchary, které při pečení rychle vysychají,“ uvádí profesorka Hajšlová.
Vedle brambor a obilí vzniká akrylamid také v dalších plodinách, například v kakau nebo v kávě. Nelze ale jednoduše říci, že „černější“, tedy více pražená káva ho obsahuje více. „Jeho tvorba v určité chvíli kulminuje, pak se sloučenina zase rozpadá,“ konstatuje profesorka Hajšlová.
Pokračování na straně VIII

Dokončení ze strany VII
U brambor ani u pečiva se ale jeho rozpadu nedočkáme: dřív, než by se v nich chemikálie začala rozkládat, spálí se potraviny na uhel.

Kvasnice pomáhají

Vědci se nyní zaměřují na to, jak množství škodlivé látky co nejvíc omezit. „Základem je nepřekračovat dobu nezbytně nutnou pro smažení nebo pečení. Když potravina získá zlatavou barvu, nastává okamžik, kdy tvorba akrylamidu teprve začíná, ale jídlo už má požadované chuťové a texturové vlastnosti,“ doporučuje profesorka Hajšlová.
Tvorbu chemikálie může omezit také snížení pH, například fermentací těsta kvasnicemi, prodloužením doby kynutí nebo přidáním kyseliny citronové. Dalším obecným doporučením je tepelná úprava po delší dobu za nižší teploty. Toto opatření se ale může nepříznivě projevit na chuti a textuře – výsledek by nám tolik nechutnal. Vždy je proto třeba najít vhodný kompromis.
Ve spolupráci s průmyslem pracují odborníci z VŠCHT na doporučeních pro potravinářskou velkovýrobu. Tomuto tématu se věnuje tzv. Národní program výzkumu. U brambor je nutné dbát na správné skladování. Množství akrylamidu v pečivu i v bramborách by měl v budoucnu omezit také výběr vhodných odrůd s menším množstvím výchozích látek pro jeho vznik a přesně dodržený technologický postup. O koncentraci škodliviny totiž rozhodují i detaily.
„Sledovali jsme výrobky z jedné pekárny po dobu deseti dnů. Zjistili jsme, že množství akrylamidu v rámci jediného provozu velice kolísalo,“ uvádí Lukáš Václavík z Ústavu chemie a analýzy potravin VŠCHT v Praze.
„Příčin může být víc – mohla přijít jiná směna, která například nastavila o pět stupňů jinak teplotu, nebo pekárna dostala novou šarži obilí,“ podotýká Lukáš Václavík. Nyní s kolegy analyzuje a porovnává výrobky z různých pekáren, a snaží se zjistit, který použitý technologický postup je nejvhodnější. V rámci projektu Heatox vědci zkoumají také zcela nové metody zpracování potravin, které by mohly tvorbu chemikálie v průmyslové výrobě omezit – například vakuové smažení nebo pečení s využitím infračervených paprsků. Odborníci se shodují, že výskyt akrylamidu v potravinách je závažným problémem, ale vznik rakoviny ovlivňuje také celá řada jiných faktorů včetně životního stylu.
„Výskyt rakoviny související s příjmem potravy závisí mnohem víc na skladbě jídelníčku než na kontaminujících látkách. Strava by tedy měla být především pestrá a bohatá na vitaminy a antioxidanty,“ uzavírá profesorka Jana Hajšlová.

***

Perníková chaloupka, nebo jedová chýše?

Při tepelné úpravě potravin z brambor a obilí vzniká látka zvaná akrylamid, která pravděpodobně způsobuje rakovinu. Koncentruje se v tmavých plochách, tedy v křupavé kůrce na povrchu. Tvorbu škodlivé chemikálie podporuje med a kypřící prášek - velké množství akrylamidu proto najdeme například v perníku nebo sušenkách. Jeho vznik můžeme částečně omezit například pečením při nižší teplotě nebo fermentací těsta kvasnicemi.

Co je to akrylamid

* chemický název 2-propenamid
* bezbarvé šupinaté krystaly
* Mezinárodní agenturou pro výzkum rakoviny označen za pravděpodobný karcinogen
* používal se do barviv, v kosmetice a do stavebních materiálů
* v roce 1997 unikl do vody z izolace při stavbě železničního tunelu Hallandsas ve Švédsku
* v roce 2002 zveřejnili švédští vědci studii dokazující vznik akrylamidu v některých tepelně upravených potravinách

Pramen: VŠCHT

Graf

Závislost obsahu akrylamidu na barvě sušenek

Vznik akrylamidu v sušenkách v mikrogramech na kilogram (v závislosti na teplotě a době pečení) Množství akrylamidu může omezit výběr vhodných odrůd

Tabulka

Výskyt akrylamidu v potravinách

v mikrogramech na kilogram

minimální maximální
hodnota hodnota
brambory bramborové lupínky 117 3770
hranolky 59 5200
syrové brambory pod 10 pod 50
obilné výrobky sušenky 18 3324
perník pod 20 7834
chléb pod 10 130
toastový chléb 25 1430
křehký plátkový chléb pod 30 2838
dietní sušenky 20 3044
výrobky z kakaa čokoláda pod 2 826
kakaový prášek pod 10 909
nápoje pražená káva 45 975
kávové výtažky/prášek 195 4948
pivo pod 6 pod 30

Pramen: Codex Alimentarius Commission

Foto autor| FOTO: ARCHIV LN // KOLÁŽ ŠIMON / LN

O autorovi| Eva Vlčková, redaktorka LN, (od zvláštní zpravodajky LN v Belgii)

dgm
autor
18. lis 2008

Oho, to je tezke radit, co mas konkretne delat, v tve pripade, kdyz kojis, ja nemam s AE osobni zkusenost. Pokud bys nekojila, tak bych ti doporucila s cistym svedomim pust, takhle nevim, jak moc by se ti to vyhodilo a jak bys to zvladala neskrabat a nelecit klasickou cestou a co vsechno by se mohlo vyloucit do mlika.

K detoxikacnim priznakum to patri , ze se objevuji ve velke mire drive potlacovane priznaky, pri syrove strave to same, jak moc asi ovozelu za den mas? Jestli je to hranice, kdy by uz neco mohlo zacit byt videt...

V kazdem pripade je to pozitivni, vsechno, co jde pryc, jde definitivne pryc, v tvem pripade se telo cisti pres kuzi. Ja radim vydrzet, zalezi na tobe, jak moc te to omezuje, takze bud ubrat, abys to ukocirovala v nejakych hranicih, ja naopak bych pustovala, aby to bylo tim rychleji z tela pryc. Jenze kdyz kojis, je to tezke... V tvem pripade bych pockala s poradnym detoxem az po kojeni.

s.arik
18. lis 2008

tak dneska mám z vařenin jenom brambory...

jinak klasika: citron, hrušky, jablka, mák s banánem, jablko s pohankou, klíčky alfa-alfy, pár semínek tykve a kakaový sen (na banánu mi chutná, samotný ne-e).

musím znovu najít ty články o pohance, myslím že se tam ale psalo,. že pohanka vlastně není škrobovina...? máčená pohanka je určitě lepší než obilí ne? jdu hledat.

s.arik
18. lis 2008

z http://vitarian.cz/view.php?cisloclanku=2006051701

Vitamíny a minerály
Pohanka je především bohatým zdrojem vlákniny, vitamínů a minerálů. Z minerálů je pohanka zajímavá zejména vyšším obsahem hořčíku, manganu, mědi, fosforu, zinku, selenu, železa a draslíku. Na druhou stranu neobsahuje téměř žádný sodík, tudíž je vhodné ji kombinovat se zelenolistou zeleninou pro zajištění sodíkodraselné rovnováhy. Pohanka dále obsahuje vitamíny B1,B2, niacin, B6, cholin, vitamín E a je významným zdrojem vitamínu P – rutinu. Rutin patří do skupiny bioflavonoidů, rostlinných antioxidantů, které působí společně s vitamínem C blahodárně na obranyschopnost organismu, na posílení stěn a pružnost krevních vlásečnic a prevenci srdečních chorob.
Další důležité látky
Hlavním zdrojem energie v pohance jsou sacharidy ve formě poměrně lehce stravitelného škrobu, tedy pomalého cukru. Pohanka dále obsahuje vysoký podíl proteinu v podobě vyvážené skladby 18 aminokyselin, z nichž je zajímavý zejména obsah lysinu, methioninu a tryptophanu. Rovněž obsahuje kyselinu linolenovou a linolovou, vícenenasycené mastné kyseliny snižující LDL cholesterol. Pohanka neobsahuje lepek, proto je vhodnou potravinou pro osoby trpící celiakií.

takže škrob tam je 🙄 tož nevím zda trochu omezit...dlouhodobě jím cca 3/4 hrnku máčené denně.

dgm
autor
18. lis 2008

Jj, Sari, pohanka neni obilovina, nema lepek, ale skrob jo.

Jinak, na vitarian.cz se objevil novy clanek o velkem mnozstvi ovoce v jidelnicku http://www.vitarian.cz/view.php?cisloclanku=200...

dgm
autor
18. lis 2008

Taky hlasim nakup cokoladLifefood, nakoupila jsem neco jako pozornosti na vanoce, tak musim zkusit, co vlastne udu rozdavat... tak mam zatim patou kosticku a je to moc dobre 🙂 Celkem me dost prekvapila cena, cekala sem to horsi.

s.arik
18. lis 2008

kolik stojí, pade? na mě je i 30 moc, raději zkusím jíst jen jednu hořkou čoko za 20 týdně 🙂

dgm
autor
18. lis 2008

Sari, 52,- cokoladu jsem nemela uz pekne dlouho, rok zcela urcite. 🙂

macik
18. lis 2008

asi jsem to už tady psala, ale dřív jsem neměla moc ráda granátová jablka a teď jak jsem na ně četla na vitariánovi samou chválu, tak jsem jim dala ještě šanci a fakt si to vychutnávám a oblíbila jsem si je....mňam 😵

dgm
autor
18. lis 2008

Maci, je to tak, me taky spousta veci napoprve nechutnalo. Avokado, olivy, rapikaty celer, pampelisky, ... ted se muzu utlouct 🙂

s.arik
18. lis 2008

tykvové semínka mi moc nechutnají, je to lepší po namočení? zkusím zítra...jo a do jakého jídla se dají případně přidat?

dgm, článek o cukrech z ovoce je hezký, ještě mi tam chybělo něco o tom, že fruktoza nepotřebuje ke svému zpracování inzulín, to je myslím pro diabetiky hodně důležitá informace....pokud je pravdivá, četla jsem to někde jinde, už nevím kde...

dgm
autor
18. lis 2008

Sari, tykvova mi chutnaji ze vseho nejmin... jedine namixovat a vpasovat to do vanocnich kulicek nebo do nejake pomazanky, kde se to ztrati a prebere to chut ostatniho.

dgm
autor
18. lis 2008

Sari, muzes to dat jako pripominku v diskuzi v Komentare k clankum.

oho
19. lis 2008

Dgm, dopoledne jsem jenom na ovoci- celkem asi tři jablka, dvě hrušky a půl kila hroznového vína nebo dva banány, na oběd maso nebo brambory se syrovou zeleninou, přes den ještě tak dva tři kousky ovoce a k večeři zase syrová zelenina.Vyloučila jsem jogurty, nemám na ně chuť.Plus pozobávám semínka. Atopák si zatím nemažu žádnou mastí, zkouším vydržet.příští týden bych ráda zkusila jednodenní půst. Kojím už jenom maličko, vlastně jen v noci.

s.arik
19. lis 2008

tykev - ne že by mi nechutnala vůbec, ale není to taková lahůdka jako třeba ořechy 😉 ale jinak se dají....zkusím je teda namočit.

macik
19. lis 2008

kdepak se dneska touláš šari-já se flákám na kompu a ty celej den nikde...to si jeden i všimne, když se tu nudí...no nic za necelých dvacet minut jdu učit jednu konfliktní skupinku-se mi vůbec nechce-už mám na ty matky fakt averzi 😝