Půsty, syrová strava a jiné ozdravné metody pro vaše zdraví

dgm
9. zář 2008

Setkali jste se uz nekdo s timto pojmem? Mate osobni zkusenosti?
Resenim vsech problemu tady na MK by mohlo byt prave seznameni se s pusty a nasledne s lecbou syrovou stravou. Nebo obracene, vzajemne to spolu ale souvisi.

At uz vezmu jakekoliv jednotlive tema tady na MK, pocinaje snazilkami a konce starostmi o svoje vlastni rodice nebo pribuzne, vsechny tyto nemoci a problemy maji jedno spolecne. Jsou resitelne a lecitelne. Bez vyjimky jakakoliv nemoc.

. U nekterych nemoci zabere spis ta syrova strava, u nekterych spis ty pusty. Nekdy je nutne to vzajmne zkombinovat. Pro neverici muze byt prvnim nakopnutim stranky www.pust.cz , www.vitarian.cz nebo na trhu je hodne knizek na toto tema. Mne se v posledni dobe jako nejlepsi zda knizka Roberta S. Morseho Zazracna detoxikace, kde je tohle vsechno hodne v kostce vysvetleno.

Jednou z detoxikacnich metod je prave pust. A o pustu by mela byt i tato diskuze.

listicka77
14. led 2009

ehmmm a proč ty koláčové odkrojky nesežrat hned, že? už toho mám přeplněnej žaludek, achjo, proč jsem tam nenechala jen ten salát??? 😖 😝

s.arik
15. led 2009

lišti 😀
no naštěstí takové akce nejsou moc často 🙂

tak jsem se před zkouškou vyspala čtyři hodiny, ještě v posteli si opakovala vzorce, snad to teda umím. následně se mi zdálo překvapivě o filmu Slunce, seno, ... představte si, že jsem tam usmiřovala Blaženu a Milenu 😀 a povedlo se mi 😀 to jsou starosti.......

jdu se psem a budit dítě, snad nebude moc plakat, ona to občasné brzké vstávání nese dost těžko.

macik
15. led 2009

já dneska taky měla samé zachraňovací a usmiřovací sny týkající se aktuálních dvou problémů, které právě řeším (prodej chalupy a komunikace s HD)...docela brutus....jinak od rána se prolívám bylinkovými čaji (zelenej, kopřivovej, celulitida směs) a nejím, protože váha po dlouhé době ukázala váhový úbytek a tak to chci podpořit...překvapivě v momentě, kdy nejím prášky na štítku, protože mi došly....ale to by se asi ještě neprojevilo...no nic za chvíli valím na ty svoje elektrošoky (je to pěkná prasárna-bolí to jak čert a člověk tam sebou háže...jsem přemýšlela, že by to asi byl i problém být u toho těhu, to by to mimčo fakt nechápalo....i kdyby to mělo výsledky, tak to asi po třech měsících neprodloužím.....no nic, zas se ukážu pozdějc, pa pipky...

s.arik
15. led 2009

maciku, ať čaje stačí co nejdéle 😵 !

tak já po úspěšné zkoušce šla do obchodu pro odměnu 😀 minula sladkosti a vzala pár banánů a mandarinek, pak šla k sušenému, kde mě strašně lákal kokos máčený v čokoládě, ale dneska chci být po mnoha a mnoha dřívějších čoko-úletech fakt 100% raw. koupila jsem si nakonec 80g kešu 😎

uvidíme jak bude dál.

zatím mám v sobě 6 jablek, 2 banány, 2 mandarinky, 2 kiwi, 80g kešu, něco těch makových "kuliček" co nejsou kuličky....

namočila jsem si slunečnici, večer bude sluněnka s ledovým a rajčátky 🙂

dgm
autor
15. led 2009

Sariku, gratuluju ke zkousce 🙂

Maci, nejake kilo dole, to je motivace... dneska si to nepokaz a zitra a v sobotu si te uz Sari ohlida 🙂
At se vam sraz vydari 🙂

lenkakt
15. led 2009

sari, blahopřeju!
(já měla za celou vš jenom asi 6 dvojek, jinak jedničky. vlastně jsem nikdy nikomu ani neřekla, že jsem nikdy žádnou zkoušku ani neopakovala, proč, že jo... ani nejsem šprt, ale prostě když už jsem se učila, tak jsem se učila... a technika mě vyloženě bavila. vítej do klubu... jsi mi nějak blízká 😉

macik
15. led 2009

no, tak čaje vydržely asi do dvou a pak jsem snědla...vaječný chléb...u nás smaženku..tfuj, tfuj, jak se stydím...byla jsem manžovi pro rohlíky (ty mě neberou) a jak jsem to tam uviděla, tak jsem neodolala 😠

lenkakt
15. led 2009

maciku, raduj se z toho, že dopoledne bylo dobrý 😉

macik
15. led 2009

ale dyť jo 😀 ...no ale stejně bych se cítila líp, kdybych bylinky porušila nějakou vita stravou..jenže zelovc je u nás všechen snědem a mám tu nějaké lifefood dobrůtky, ale ty mám na zítřek na pipka sraz, tak to přece nemůžu sežrat, že jo....ještě tam je super čerstvej měkkoučkej chleba, na ten mám fakt chuť...přemýšlím, jestli bych to vykompenzovalo krabičkou cherry rajčátek, co mi tu zbyly....prozíravě jsem toho chleba koupila jen čtvrtku a možná ji právě pojídá manža nahoře, ale nevím, no...mám tam rohlíky a ty preferuje...

s.arik
15. led 2009

lenko, to já taky nechápu, k čemu jako ty další termíny zkoušek jsou? přece se buď naučím, nebo nenaučím...bych ty flákače co dělají zkoušky na pětkrát vyhodila 😕
aneb jak praví vtip "já když vím jakej jsem inženýr, mám strach jít k doktorovi" 😖

maciku, to znám, doma musí být HALDY ovoce, jinak je to v háji...

macik
15. led 2009

šarik-my třeba máme tři termíny, ale dva jsou opravný a já je prostě využívám, když nestíhám, ne že bych šla na tři, ale jdu třeba jen jednou, ale až na ten třetí...to víš, není každej tak výkonnej jako ty 😝 😀

johanda
15. led 2009

týjo, tady jsou teda poctivé studentky - to já teda jednou vyletěla, páč jsem místo študování 3 dny pařila v nějakém srubu v lese, no...a ten docent mi sdělil, že mám na víc a čau 😅. Já bych přitom brala i 3, abych se mohla do toho srubu vrátit 🙂 Ach, to divoké mládí

johanda
15. led 2009

jéžiši, já myslela, že jsem na AP, tak pardon za off topic 😅

s.arik
15. led 2009

čau johando, když tu můžou off topic plkat vitouši, tak můžou i vařáci 😀

maciku, samozřejmě že je termínů hodně, třeba i 12, aby si každý student vybral datum, které se mu nejvíce líbí a chudák učitel nezkoušel 300 lidí v jednom dni 🙂

měla jsem ale na mysli počet pokusů jednoho studenta - jako že někteří lidi se prostě naučí z 30 okruhů takových 5 a pak chodí na zkoušku tolikrát, dokud na ně stochasticky nepadne něco z toho, co jakž takž umí 😀

prostě studuju, tak studuju ne? když se na termín předem přihlásím, tak přijdu připravená. když to nevyjde, fajn, je dobré mít i druhý pokus, ale proč z toho dělat pravidlo...

nic, lidi, já su dneska snad po sto letech 100% 😵 😵 😵 😵 😵 a už si to nepokazím, mám sice velký hlad, ale to už jen zobnu ořechy 🙂 večer napíšu do deníku, co za haldy jsem dneska měla, takové Awě by to stačilo tipuju na 8 dní 😅

s.arik
15. led 2009

lišti,
ty ses ptala na to hořčičné semínko? já dnes koupila ve zdravé výživě sáček od Naturalu, 100g za devět káčé.
ale vlastně ani moc nevím, k čemu to mám jíst 😅 hořčici jsem vždycky jedla tak 5x do roka k buřtu nad ohněm.........

listicka77
15. led 2009

ehmmm, tak dneska jsem celý den jedla jak prase. jen k obědu bylo pomelo, ale to jsem pak zaházela perníkem (když mě se taaak povedl!). takhle mizerně jsem jedla naposled jeden den na vánoce. no nic. ale zato desky mého vš diplomu mají takovou pěknou veselou barvu... (hehe, když jsme u toho šprtání).

dvě dnešní pozitiva: 1) koupila jsem si dvě izraelská red pomela. 2) dostali jsme od kamarádů opožděně vánoční dárky - chlap bio uherák a já čokošku od lifefoodu s třešněmi a ořechy! (a to kamarádi vůbec netuší nic o mé stravě, prý "to má bejt ňáká ta nepražená, tak jsme si říkali, že to třeba oceníš." 😵)

listicka77
15. led 2009

sari, u nás měli hořčičné semínko jen nějaké šílené bio ve skleničce za 99,- 😀.

ladunka
15. led 2009

Ahoj vitariánky,

jdu vám poděkovat za inspiraci, informace a péči, kterou jste mi v čase nedávném věnovaly 🙂

Podle vašeho vzoru jsem celkem dost zvýšila podíl syrové stravy ve svém denním jídelníčku a je to velká dobrota. Tady častý přístup jak ho vidím - nadchnout se pro teorii a jet podle ní i za cenu poloroztrhání vlastního těla 😉 - pro mne v tuhle chvíli není, asi jsem už trochu stará a každého dne, kdy se mám trápit a trýznit, je mi líto, ale je sympatické, že vy na to máte - připomíná mi to hodně bezpenkovku v nedávných dobách. Ty zapálené a přesvědčené strhly myslím celkem slušnou pozitivní lavinu následovnic, a to také za cenu vlastních obětí 🙂

Jak jsem tak nad tím přemýšlela, myslím si v tuhle chvíli, že mi tehdy při těch mých potížích uškodila práva ta snaha napasovat samu sebe do nějaké teorie. Moje tělo říkalo poměrně jasně a poměrně dlouho, že určité věci fakt ne, a já neposlouchala, protože jsem měla plnou hlavu cizích vyčtených pravd. Přitom mnoho věcí které jsem praktikovala, mi asi pomáhalo, ale já se soustředila víc na to, jestli dodržuju pravidla než jak se cítím.

No každopádně, inspirovaly jste mne, díky vám za to. Ať se vám daří v tom co si přejete.

PS. zkusila jsem posnídat jablko a nezhroutila jsem se 😵

listicka77
15. led 2009

ladu - PS 😀
jinak si teda nemyslím, že by tu někdo jel podle teorie i za cenu poloroztrhání vlastního těla. já a jajinak jsme zvolily velmi pomalý postup, macik se sebou tak nějak bojuje už hooodně dlouho, kristulatko se dlouho neozvala, jak na tom je, tak nevíme, a další se pouze inspirují ke zvýšení podílu ovozelu. 😉

ladunka
15. led 2009

listi, nic ve zlém, mně to jen tak připadá, a možná si holt do vaší diskuse promítám vlastní zkušenost - mít hlad, ale protože není vhodná doba, nejíst, anebo teda jíst a týrat se výčitkami svědomí 🙂

gratuluju sariku!

jajinak
16. led 2009

Ladunko,ale my právě neřešíme,jestli je nebo není vhodná doba jíst nebo nejíst.Jíme třeba 10x denně bez ohledu na to,jestli je svačina,oběd nebo večeře.Akorát si hlídáme,jestli je strávené ovoce,páč to by v žaludku s jiným jídlem kvasilo a hnilo.Ale to není zas takový omezení,aspoň teda pro mě,jelikož se tráví rychle,max 20,30 min(banán trochu déle) takže to není tak hrozný 😉

Šárikovi taky gratuluju ke zkoušce 🙂

Lišli,to byl dobrej kup,s těma růžovýma pomelama.Ani nevím,jestli tu máme vietnamskou sámošku,možná by je tam měli.Kouknu po ní.

tannawe
16. led 2009

dobre rano, pilne studentky!
😉
Musim rict, ze jsem vcera najela s detma do Kauflandu a nakoupila hromady ovoce a zeleniny a moc mile me prekvapilo, kdyz si Ellinka chodila pridavat na zobani rimsky salat se slovy mnam mnam to je ale dobrutka mami... 😵
Ted ladujou jahudky s mangem a s pomerancem a k tomu maji kousek strudlu, aby se nereklo 😉
Ale jinak jsem nadsena ze sebe...vcera jsem si dala prvni celodenni raw den a bylo to rekla bych osvezujici.
Rano grep, pomeranc, manog, banan, takova moje klasika, k obedu rimsky salat s celerem /toho jsem do vecera snedla jeste tri stonky...mnam!/tri rajcata, dve papriky a odpoledne jablicko s mrkvi a vecer uz jen hrst mandli a pul litru caje a melta.
A dneska myslim, ze bych mohla pokracovat...detem jsem uvarila hrnec zahradnice uz vcera vecer /jo jo zasadita strava, to oni muzou... 😀 /a uz jsem rano smirovala jaky salat si udelam dneska, mam tam jeste bulvu fenyklu, mnamky 😵 Takze u sebe vidim, ze je to jen o tom chtit a varene jidlo mi nejak moc nechybelo. A kdyby ano tak mam v zasobe kousek parmazanu na chut, ale zatim mi stacilo vzit si vita kulicku nebo vypit si kokosovy napoj. To je dobrota! Musim si koupit nejake zasoby.
Takze jsem rada, ze jsem to zkusila vydrzet cely den. Je sice pravda, ze s mym metabolismem musim porad neco uzdibovat, ale na to staci mit pripravene jablko s mrkvi nebo si vezmu list rimskeho salatu a je to dobre.
Akorat doufam, ze nebudu hubnout, protoze uz ted mam jen 55 kilo a nerada bych byla chodici kost 😖
O vikendu chci zkusit nejakou tu polevku a nejaky dip k tomu celeru 😉

Tak pekny den! 🙂

jajinak
16. led 2009

Tannawe super!Akorát dětem bych k tomu ovoci ten štrůdl nedávala.Co je to hrnec zahradnice?Zeleninová polévka?Tu já budu dneska taky dělat.Včera a předvčírem jsem dala malýmu k obědu nakrájenou syrovou zeleninu(rajče okurka,paprika,brokolice)a do toho jsem mu zamíchala trochu celozrn.kuskusu a bez problémů toho snědl docela dost.Jindy mu to dám s obyč.těstovinama,taky mu to chutná,ještě zkusím do toho někdy dát třeba čočku nebo cizrnu.Zdravej,jednoduchej oběd.A častokrát má celé dopoledne jen ovoce.Někdy ho to teda prožene,ale jen tak,že má řidší stolici,ne průjem nebo bolení břicha,to nikdy.Odpoledne už je to slabší,ale co i takhle je to dobrý.
Jestli budeš jíst jen vita,tak spíš počítej s tím hubnutím.Jo,pamatuju,že jsem si stěžovala,že už mám jen 55kg a teď si říkám,kde jsou ty časy.A není to tak dávno.Teď mám 50 😝

jajinak
16. led 2009

Já mám v sobě půlku pomela,dopoledne ještě dám tu druhou,mám tu 2 grepy na odšťavení,odpoledne si udělám zelen.salát,dojím kokos.Mandle jsem dojedla včera,dneska si koupim zásobu oříšků,už dlouho jsem neměla kešu a para.Zkoušela jsem ty makové kuličky,ale absolutně se to nespojilo,budu s tím muset něco udělat,je to nějak moc mokrý,jak jsem měla namočenej mák a slunečnici,ale dobře jsem to scedila,tak nevim.Možná namlít suchou slunečnici nebo kokos.

tannawe
16. led 2009

jaji hrnec zahradnice je proste hrnec plny zeleniny /rajcata, papriky, mrkve, celer, brambory atd. cokoliv co mam doma plus trocha rajcatoveho pyre, povarim s tymianem,maji to radi/,ale u nich je favorit stejne mrkev a brokolice s testovinama 😉 Ja jsem hlavne moc rada, ze jim chutna skoro vsechno. Jinak ovoce mi jedi dobre a funguje na ne hlavne tzv. ovocny spizek - kdyz si ho vyrabeji sami o to lepe - na spejle si napichuji kulicky hrozna, pokrajene mango na ctverecky,
kiw, jahudky na pulky, jablicka, kolecka bananu, kousky pomerance nebo pomela, co je doma...a to snedi treba dve spejle. Takze radim vyzkouset, asi si jim to libi vic nez jen ovoce naskladane na misce...
Ja u deti na nejakem vita nebaziruju, davam jim vyvazenou stravu a sem tam at si pohresi jak chteji. Eli videla vita cokoladu, a hned jeee mami das mi? no tak jsem ji dala...takovy oblicejicek jsem jeste nevidela! A tohle tedy uz jist nebudu maminko! 😀
Ja na sladke moc nejsem,dala jsem si ctverecek takze uvidim jak dlouho ji budu jist 😅
Na orisky taky musim vyrazit, mam doma uz jen mandle a liskove...

A s tim hubnutim jsi me teda nepotesila...toho se desim jak cert krize, protoze vim, ze moje optimalni vaha by mohla byt jeste o dve tri kila nahoru,ale uvidime. Ale jsem rozhodnuta to zkusit a uvidime, zatim me tedy nelaka ani ten bozsky vyvar co jsem delala pro deti, tak uvidim co na to chute na obed... 😉

jajinak
16. led 2009

Jé,tak to moje děti raw čoko mají moc rádi i tu 80% čistou.Ale měli jí párkrát,snažím se jim moc sladkýho nedávat.Jinak taky u nich nijak vita striktně nedodržuju,akorát pravidelně od zář ímají každý den ovoce k snídani,k vařenému obědu syrovou zeleninu,k večeři taky.Jinak je to různý,dost často mají ovoce celé dopoledne,ale ne vždycky.Až budou velký,ať se sami rozhodnou,co budou jíst,dokud jejicj stravu ovlivňuju já,tak se snažim jim dávat hodně syrového,ale samo,že mají a chtějí taky pečivo apod.Ale to takhle dělá asi každý,ať jde o vita nebo o maso.Prostě každý dává dětem to,co považuje za nejlepší.U někoho je to maso,u jiného ovoce a zelenina.

listicka77
16. led 2009

tannawe, já myslím, že jajinak to s tím štrůdlem myslela tak, že by ho nedávala K OVOCI, ne že by ho nedávala vůbec. je jasné, že držet děti na striktním vita moc nejde. 🙂

jajinak
16. led 2009

Jj,presně tak jsem to myslela 🙂

tannawe
16. led 2009

v pohode, oni ho stejne nesnedli! 😅 ten strudl tedy...
Ale jinak musim rict, ze zatim se citim fakt dobre, zadne krize, akorat se mi trosku motala hlava, ale to bylo tim, ze jsem dlouho ridila a zapomnela jsem si vzit lahev s vodou do auta a stali jsme trochu v zacpe, takze opruz. Ale zatim zadne varene! 🙂 Ted chroupu salat,mam tam tunaka,ale prekvapuje me, ze necitim zadne chute nic, tak jsem zvedava jak dlouho mi to vydrzi 😀
Ta bila redkev je dobra! Ze jsem ji neobjevila driv!! 😵

dgm
autor
16. led 2009

tannawe, tak at mas jenom ty nejlepsi zazitky prvni dny raw, kdyz jsem to poprve parkrat zkusila, tak jsem vedela, ze neni cesty zpet 😎 😀