Půsty, syrová strava a jiné ozdravné metody pro vaše zdraví

dgm
9. zář 2008

Setkali jste se uz nekdo s timto pojmem? Mate osobni zkusenosti?
Resenim vsech problemu tady na MK by mohlo byt prave seznameni se s pusty a nasledne s lecbou syrovou stravou. Nebo obracene, vzajemne to spolu ale souvisi.

At uz vezmu jakekoliv jednotlive tema tady na MK, pocinaje snazilkami a konce starostmi o svoje vlastni rodice nebo pribuzne, vsechny tyto nemoci a problemy maji jedno spolecne. Jsou resitelne a lecitelne. Bez vyjimky jakakoliv nemoc.

. U nekterych nemoci zabere spis ta syrova strava, u nekterych spis ty pusty. Nekdy je nutne to vzajmne zkombinovat. Pro neverici muze byt prvnim nakopnutim stranky www.pust.cz , www.vitarian.cz nebo na trhu je hodne knizek na toto tema. Mne se v posledni dobe jako nejlepsi zda knizka Roberta S. Morseho Zazracna detoxikace, kde je tohle vsechno hodne v kostce vysvetleno.

Jednou z detoxikacnich metod je prave pust. A o pustu by mela byt i tato diskuze.

vikinka27
2. pro 2008

kristulatko potvrdzujem: odhodlanie je, hlavne jedlo (ranajky, obed a pod.) surove moze byt, ale v medziprestavkach pri starostlivosti o deti, zabezpecovani ich stravy a pod. je to problemove. nemam cas krmit sa cely den... 😖 hadzem do seba co vidim... (no ale teraz momentale iba hrozienka...)

dgm
autor
2. pro 2008

Holky, ja vas tak obdivuju, jak jste se do toho pustily ... 🙂
Listi, salat budu delat na vanoce klasicky, pro sebe a pro toho, kdo bude chtit, tak zeleninovy, nebudu vymyslet zadne napodobeniny. Podle me by tam byla nejlepsi ta cuketa, redkev mame teda my doma dost ostrou. Jeste si budeme s holkama jidelnicek na Stedry den ujasnovat, podle toho, kolik ostatnich lidi se u nas sejde, tak jeste napisu, na cem jsme se domluvily. Napadlo me si dat ted do Stedreho dne pust a koncit veceri na ovocnych stavach, tu budu zarucene videt prasatko 🙂 🙂 No, ale zase ty pripravy, to bych nemusela zvladnout.

dgm
autor
2. pro 2008

Potvrzuju, ze jste dobre zaregistrovaly, ze se na vita min pije 🙂 🙂

dgm
autor
2. pro 2008

Nad ohrivanim vita polevky jsem timto zpusobem jeste nepremyslela 🙂
Proste dam to do kastrulku a micham, az je to prstem teple tak akorat, tak vypnu. No, ale to dotykani se horkych sten a hlavne dna, tak to mas pravdu ... Jeste by se to dalo vyresit ohrat nejdriv vodu a az do teple a vyple vody pridavat ostatni ingredience, potom by to ale zase mohlo hodne vychladnout, no nevim ... Nebo ohrivat ve vodni lazni a nenechat spodni vodu varit. Ale pokud se to bude pri michani klasicky hlidat a poctive michat, tak by se podle me nemelo k zadnym skodam dojit.

listicka77
2. pro 2008

dgm, jak sama píšeš, ohřát vodu nic neřeší, ty ostatní ingredience by to ochladily. zelenina je většinou z lednice. ve vodní lázni, to mě napadlo taky. ale jsem líná jak veška. 😀

dgm
autor
2. pro 2008

Je, tak jeste nespis, to je dobre, ze jsem sem jeste zasla, doted jsem u Spartakuse chystala na zitrek orechy, vrchovata misa, ale louskackem to jde rychle.

listicka77
2. pro 2008

nespím. zrovna večeřím salát. jsem nějak byla celej večer líná se najíst... 😀

listicka77
2. pro 2008

jo a po dlooooouhém odhodlávání konečně klíčím špaldu a žito, abych vyzkoušela ten sušený "esénský" chleba. 🙂 když to bude jedlé, tak bych si mohla na vánoce udělat i sušenou "vánočku". 😀 (už jsem zase u těch ulítlých vita alternativ normálního vařáckýho jídla, ale mě to prostě baví vymejšlet) 😵

dgm
autor
2. pro 2008

Ja jsem ted odolala chuti na pomelo, necham to na rano, ale kolikrat si taky rikam, ze vydrzim, tak cele odpoledne a vecer uz nic, ale jak zasednu v noci ke kompu, tak me to popadne a nacpu do sebe vic, nez bych pri normalnim jidle behem vecera do sebe dostala.

listicka77
2. pro 2008

pomelo jsem ještě nikdy nejedla. stojí to za ty peníze? není je to jen takovej velkej grep?

dgm
autor
2. pro 2008

Listi, abych ti pravdu rekla, tak klicit obili me jeste ani nenapadlo a na vitarian.cz jsem cetla ted posledne snad jenom o Hofikos, ta nemela jak dlouho menstruaci a tak po klicenenm obili se ji vratila. ci jak to bylo ...

Ale nic proti tem napadum, jenom zkoumej, aspon clovek chyti inspiraci. 🙂

dgm
autor
3. pro 2008

Ja mam rada i grep, protoze mam rada vsechny horky jidla, ale pomelo je min horke, a jeste vic stavnate a jeste je tam jedna takova chut navic, narozdil od grepu, takova svezejsi, no je to dobre, ale je taky nutne mit stesti a koupit dobry kousek. My jsme nastesti vzdycky meli dobre, ale na vita psali, ze kolikrat ta chut nestala za nic ...
No a je tam taky dost odpadu, te bile vaty, pod slupkou je vic, jak u grepu. Mne ale chutna i ta vata, jak pisu, mam rada horke, tak si to nakrajim na male kousicky treba do salatu, na kostky pomelo, do toho nastrouhany jablka, tak to mi chutna.

listicka77
3. pro 2008

dgm, no já vím, že většinové pojetí vita stravy na vitariánovi odmítá obiloviny úplně. ale třeba právě v té knížce Syrová strava jsou i recepty s obilím - včetně toho sušeného chleba. a já už tu dávno psala, že salát mě večer nezasytí. tak chci zkusit tohle. lepší sušený chleba z naklíčeného než normální, ne? ale třeba to bude natolik nezajímavé, že to raději oželím. uvidím. ono se teda mezitím i trochu něco děje - vita strava už mě uspokojuje o trochu víc. taky jsem se rozhodla nebýt nijak striktní ve skladbě stravy během dne, takže když večer nemám chuť na salát, udělám si třeba banán+hrušky+kakako+oříšky a to sytí samozřejmě víc. a taky se mi zdá, že dál už nehubnu. 🙂

dneska jsem po delší době zas měla mandlové mléko s kakaem a medem a je to fakt lahoda. 😵

dgm
autor
3. pro 2008

Listi, ja te chapu, a rekla bych, ze je to nejlepsi, co delas, ze si sama hledas, co ti vyhovuje, jenom ja osobne nemam zdaleka vsechno vyzkouseno, co se kde pise nebo co kdo na vitarianovi vyzkousel. Jeste taky musim brat v uvahu, ze kojis, tak tam neni na miste, abys mela hlad.

listicka77
3. pro 2008

no já mám někdy radši hlad, než abych se najedla... 😀 ovozel je přílišný žvejkání, trvá to moc dlouho a to mě neba. když si udělám mísu salátu, tak nějaký čas zabiju tím krájením a pak to konzumuju někdy i hodinu, protože od toho musím odskakovat ke štěpuli... třeba dneska předtím, než jsme šly na plavčo, jsem do sebe hodila dva krajíce chleba, protože jsem neměla čas - a namazání a zkonzumování je prostě rychlé. druhá věc je, že si třeba naplánuju, že si udělám něco, co se mixuje a štěpule usne. tak zas musím počkat, než se vzbudí... no není to jednoduchý. 😀
s kojením problém nemám, mlíka je furt dost. 😵

kristulatko
3. pro 2008

dobre rano nocni sovy 😉 listi ten suseny chleba me zajima, taky me bavi zkouset nove veci, napis prosim vic - nebo aspon link s receptem, pokud nejaky je. diky.
me neprestava udivovat, ze me zajimaji recepty a ruzne obmeny vita jidla, protoze kdyz jsem varivala klasi¨cky, byvaly klasicke i recepty, zadna exotika ani experimenty. zajimave...

tak jsem si nachystala kokos, mak, konopne semeno s trochou medu a smichala, ze si dam dobrou snidani (po citronove stave) a Terka me predbehla a laduje se. dodnes kokos nesnasela, tak jsem si rikala, ze to pred ni uchranim a jeste jsem zapla komp a vzala si Justynu. tak nic, to decko uz me stve, jak se opici a ji to co ja 😎

jajinak
3. pro 2008

Já mám teda trochu žízeň i když jím vita.Třeba ráno si dám citron s vodou a potom i když jím celé dopoledne jen ovoce,tak mám pocit,že bych se něčeho napila.Tak buď voda nebo šťávy z odšťavňovače.Ale úplně bez tekutin bych nevydržela ani při ovoci.
Před týdnem jsem v Lidlu koupila veliké ananasy za 15Kč,dost jsem se rozmýšlela,páč byly zelené,ale koupila jsem 3.Dala jsem je v kuchyni na okno a dnes,po týdnu jsou 2 úplně žluté a jeden skoro.Tak jsem ráno jeden načla a moc jsme si s dětma pochutnali,krásně dozrály a byly sledké a vůbec nepálily.

s.arik
3. pro 2008

moje lenost dostoupila vrcholu: nožem pokrájet několik bobů a do drtě přitisknout banán je příliš pracné.
zjistila jsem, že ač jsou samotné boby dost nechutné, stačí si do pusy ukousnout větší sousto banánu a vložit jeden bob, chuť je to vynikající a jediná práce je s odnesením banánové slupky do koše. tomu už ale učím Mirku a do měsíce už to asi nebudu muset dělat 😀

zatím umí sama na vyzvání odnést papír nebo plast do koše, ale netřídí vždy správně, princip pravděpodobně chápe, jenže záhadně prostě raději háže věci do "plastového pytle" než do nádoby na papír 😀 ale to už neva, hlavně že obal odnese a já už to jednou za čas v těch nádobách dotřídím...

s.arik
3. pro 2008

jo, Mirka CH cucá ochotně 😲 , mi teda nechutná, ale statečně koušu a zapíjím vodou.

jajinak
3. pro 2008

Tak to je teda dobrá,to nechápu,jak jí to může chutnat.Já teda koušu,ale vodou nezapíjim,jím to vždycky před ovozelem,tak se mi pak zuby jakž takž vyčistí od toho zelenýho.Boby jím samotné i když mi moc nejedou,ale nejím je denně,tak jednou za 3 dny.

listicka77
3. pro 2008

tak zas jedna polívka, nic pro ortodoxní vitariány
raw zelňačka:
kysané zelí - část necháme vcelku (já trochu krájím, nemám ráda dlouhé cancoury), část rozmixujeme
konopné mléko (nebo i jiné)
mletá paprika, kmín celý nebo mletý, trochu třtinového cukru
(aby to bylo ještě lepší, mohl by se předem do vody namočit bobkový list a nové koření)
smícháme, ohřejeme 😵

kristulatko
3. pro 2008

dneska dorazil balik, teda to byl fofr, objednavala jsem v sobotu..asi pro to, ze su u Prahy 😉
CH je hnusna!!! budu s ni bojovat, jsem zapomnela, ze nesnasim smrad z rybiny a ona smrdi fest.. no co uz.
jinak se chci zeptat, uz jste delaly neco z kakaoveho masla? ja jsem si ho kvuli necemu objednala, a ted nevim kvuli cemu...at nemusim probirat vsechny recepty, pisnete mi pro inspiraci. dik.
Terka neodolala CH a hned ji musela vyzkouset, samozrejme to vyplivala, tak jsem zvedava, jak to bude pokracovat, zda do ne neco dostanu... 😒

listicka77
3. pro 2008

Já to vaše nadšení pro potravinový doplňky nějak nechápu. Jestli je vita strava tak super, tak to musí jít i bez toho, ne? A pokud někomu nechutná zelené, no tak to raději koupit za litr ruční healthy juicer a šťavit a míchat s chutnějšími šťávami... 😝

s.arik
3. pro 2008

ne ne, koupit CH je daleko levnější a bezpracnější a méně nechutné než jíst zelené věci se sebezapřením...

kristulatko
3. pro 2008

listi, ja doplnky tezce nesnasim. ale od CH si slibuju "usnadneni" prechodu na vita a taky, ze to budu podstrkovat diteti, ktere zeleneho moc nema.

s.arik
3. pro 2008

no a navíc není CH nějaký nepřirozený "derivát" jako třeba bylinné tinktury ap., je to prostě sušená rostlinka 🙂

listicka77
3. pro 2008

nojo, jasně, je to usušený a slisovaný. ale je to prostě "tableta". 😝 no nic, já mám dneska trochu depresivní náladu. příliš mnoho sežraných sraček a k tomu na vitariánovi tohle: "Podle mne jedine co se jeste v mistnim klima da jsou jablka a hrusky. Dalsi uz je imho v zime jen ke skode.
Jinymi slovy snazit se v ramci moznosti jist jen to co je dostupne lokalne, anebo vyrostlo v podobnem klimatu v jakem se momentalne nachazim. To ze je to ted malo pestre je holt dan za misto na kterem zijem. Ale tak co takovej dobytek dneska taky nema jetele a zvejka si seno, proc by lidi meli bejt vyjimka.

Tak holt zvejkat to co zrovna roste, pripadne o cem vite ze se da uskladnit pres zimu.

No a nebo odjet do subtropu." (dvdmchl)

listicka77
3. pro 2008

mám se sebou malinko problém. jsem se jasně rozhodla, že se teď o žádné stopro vita nebudu snažit, že prostě budu jen jíst hodně raw a k tomu cokoliv dalšího. a na jaře se uvidí. ale v praxi je to tak, že když si doma uvařím rýži nebo brambory nebo si dám u našich oběd, tak ok. ale jakmile si ve městě koupím nějakou sladkost, pizzu nebo tak něco, tak to okamžitě beru jako osobní selhání... jestli já bych neměla praktikovat... 😀 možná se bojím toho, že když si budu bez výčitek povolovat cokoliv, tak to může sklouznout zpět do běžné vařené stravy...

s.arik
3. pro 2008

lišti to já mám taky. vlastně denodenní obědy neberu jako selhání, protože se fakt jedná o suché brambory, rýži, zeleninovou polévku...
ale jako selhání beru pečivo,mléčné výrobky, sladkosti.

jak píšeš, není vhodné se tím nějak bičovat, ale trochu přísný na sebe člověk být musí, jinak bych já osobně žrala jenom jablka a čokoládu a brambory se smaženou cibulí (na sádle, jak jinak...)

s.arik
3. pro 2008

momentálně jím teda většinově syrově, k tomu cca 2-3 týdně sladkost (zákusek nebo čokoláda) a skoro denně malá porce vařené zeleniny, rýže, brambor.
takže od založení této diskuze jsem každičký den přinejhorším 75% na raw, ale obvykle je to 80-90% (počítám podle objemu)....jedna porce vařená, ale přes den k tomu nemalých 10 i více syrových porcí!