Půsty, syrová strava a jiné ozdravné metody pro vaše zdraví

dgm
9. zář 2008

Setkali jste se uz nekdo s timto pojmem? Mate osobni zkusenosti?
Resenim vsech problemu tady na MK by mohlo byt prave seznameni se s pusty a nasledne s lecbou syrovou stravou. Nebo obracene, vzajemne to spolu ale souvisi.

At uz vezmu jakekoliv jednotlive tema tady na MK, pocinaje snazilkami a konce starostmi o svoje vlastni rodice nebo pribuzne, vsechny tyto nemoci a problemy maji jedno spolecne. Jsou resitelne a lecitelne. Bez vyjimky jakakoliv nemoc.

. U nekterych nemoci zabere spis ta syrova strava, u nekterych spis ty pusty. Nekdy je nutne to vzajmne zkombinovat. Pro neverici muze byt prvnim nakopnutim stranky www.pust.cz , www.vitarian.cz nebo na trhu je hodne knizek na toto tema. Mne se v posledni dobe jako nejlepsi zda knizka Roberta S. Morseho Zazracna detoxikace, kde je tohle vsechno hodne v kostce vysvetleno.

Jednou z detoxikacnich metod je prave pust. A o pustu by mela byt i tato diskuze.

listicka77
3. pro 2008

no abych měla nějakou vita zábavu, tak jsem si dneska koupila okurku polňačku a mladé cuketky a zkusím udělat rychlokvašky do toho bramborového salátu. trénink na vánoce (asi si fakt udělám buď raw salát a nebo salát brambory + zbytek raw; protože stejně asi bych dělala salát ve dvou variantách, pže mhd do toho bude chtít majonézu a to já necííí, bych ji nahradila buď tofunézou nebo kysanou smetanou).

jajinak
4. pro 2008

K tomu sezonímu ovoci:myslím si,že je jasně nejlepší jíst to,co zrovna vyrostlo tady u nás,ale když už se člověk dal na vita i když ne 100% a je na tom tak,že jí hodně a prostě mu nestačí jedno jablko ráno,3 jablka nebo hrušky vpoledne a pak až večer zeleninový salát,tak to bez tropického ovoce nejde.Aspoň pro mě.Já třeba vůbec nemusim pomeranče(akorát šťávu),ale když mám možnost koupil levné ananasy nebo mandarinky,tak to udělám.Myslim si,že je to pořád lepší,než když to mít doma nebudu a naláduju se místo toho chlebů se sýrem apod.
Jinak dneska mám 1denní půst,tak doufám,že to proběhne bez problémů.

s.arik
4. pro 2008

jé, dík za připomenutí mandarinek! včera jsem koupila dvě kila a už hodinu přemýšlím, co mám jíst 😀 jdu na ně 😵

dgm
autor
4. pro 2008

Ahoj, maminka mi prisla rict, ze se divala vcera na Pod poklickou a ze tam rikalli, ze mandlove mleko je vynikajici nahrada mleka pro kojence... Ja ten porad ale moc nemusim, casto si tam ti "odbornici" dost odporuji.

Jajinak, drzim pesti, ty uz jses zkusena 🙂

jajinak
4. pro 2008

Dgm-díky 🙂 .Na pod pokličkou se dívám dost často,ale včera jsem to neviděla,trochu předěláváme obývák,tak nebyl čas,ani jsem si nevzpomněla.

listicka77
4. pro 2008

pod pokilčkou jsem prošvihla, ač mě máma zvlášť upozorňovala, že to dneska v poledne opakujou a že je to celý o ořechách.
dělám si k obědu rejži s mladou cibulkou a rajčaty a štěpule se zmocnila jedné cibulky a už jí tady čtvrt hodiny zuřivě žvejká. ta má teda chutě! 😅

indy
4. pro 2008

ahojte
odvtedy co sem chodievam po inspiracie tak si robievam skoro denne bud sezamove, alebo konopne a vitazi mandlove mlieko to mi chuti aj same. A este je super ten namoceny mak, kedze este kojim tak sa snazim o velky prijem rastlinneho vapnika, lebo mliecne vyrobky mi akosi same odseba prestali chutit, co som len rada 🙂 . Davam si ho do studenej ovsenej kase s postruhanym jablkom.
Ozaj a pod poklickou sa da kuknut tu v archive http://www.ceskatelevize.cz/vysilani/1092592063...

jajinak
4. pro 2008

Indy,předběhlas mě 😉 zrovna jsem se chystala sem ten odkaz dát.
Mléčné výrobky mi taky přestaly chutnat.Od té doby,co jde tahle diskuse,tak jsem je neměla,kromě párkrát tvrdý sýr,a nechybí mi.
Do namočených vloček si dávám rozinky a ten mák mě nenapadl.To by mohlo být taky dobrý.

s.arik
4. pro 2008

z mléčných mě už vůůůbec nelákají jogurty a mléko jako takové, ale s těmi sýry bojuju, obvykle si tak jednou za dva týdny koupím lučinu nebo hermelín a jen tak samotné to zdlábnu.

indy
4. pro 2008

chcem sa este opytat ci mandle pred rozmixovanim lupete Ja som ich najskor lupala, ale posledne 2 razy som ich rozmixla v celku a potom prepasirovala cez sitko a tu hmotu co zostala som dala do kase. Pytam sa preto, ze som niekde pocula, ze ta supka ked sa zje vela mandli obsahuje niaky jed 😕 No neviem co je na tom pravda. V tej relaci hovorili, ze si treba dat pozor na horke mandle. To zistime asi prave tym namocenim, ktore su tie vadne

s.arik
4. pro 2008

mandle neloupu, slupka mi chutná.

indy
4. pro 2008

sari presne tieto dva syry mi tiez este chutia, ked uz nieco z mliecnych vyrobkov si dam

s.arik
4. pro 2008

tak jsem malé naordinovala jablečnou dietu 😅
včera a předevčírem měla večer horečku, vždycky jenom večer, přes den se ke mě hodně tulila, prakticky 80% času strávila na klíně.
a dneska zase odpoledne spala 4 hodiny v kuse, to se mi nepoštěstilo ani v šestinedělí, vždycky spí nanejvýš dvě hodiny za celý den. po 4h jsem ji sama vzbudila na čurání a teplou vodu s medem.

dneska ráno jsme snídaly ananas a jinak jíme jenom jablka, ať se nezatěžuje chlebem...

to jsem zvědavá, jestli bude teplota i dneska a po pár dnech ty pupínky, že by to byla ta šestá (u nás první) nemoc?
anebo jenom zuby. lezou špičáky.

jajinak
4. pro 2008

Šestou nemoc naši kluci nikdy neměli,takže nevím.A je fakt,že když jim něco je,tak bez mléčných výrobků a s ovocem se z toho dostanou mnohem dřív i bez dr. a léků.

listicka77
4. pro 2008

holky, nějak to zanedbáváte... včera v noci jsem trochu zpětně projížděla tuhle diskuzi a bylo zajímavé sledovat vlastní vývoj. tak jsem si to tak přehrála, co se za ten měsíc až dva, kdy tak na sobě cosi zkouším, odehrálo. pozoruju změnu chutí. nikdy jsem nebyla moc na sladké, takže jsem nějak nemohla přijmout, že by ovoce mělo tvořit drtivou převahu ve stravě. tak teď už mi to tak nereálné nepřipadá, už toho ovoce zvládám víc než dřív a zvyšuju poměr ovo/zel. přechodné období, kdy mi najednou začaly nějak vadit saláty večer, je pryč, a mám pocit, že tělo už si říká víc, co chce. samozřejmě různý nemístný chutě mám furt, třeba teď zrovna, ač mám plný žaludek, mě honí na cosi mlsná a nevím přesně na co, už jsem zbodla kousek čokošky, ale klidně bych se napráskla něčím dobrým neraw (třeba sejrem), ale ono tu stejnak nic není 😅 ale to základní směřování tam je. když dám přes den víc ovoce a ořechů, tak prostě cítím, že se musím "uzemnit" večer salátem. a když přes den ovoce tolik není, tak si ho klidně dám k večeři.
jen bych ještě potřebovala dát do cajku spánek a pohyb. spím příliš málo (většinou 5-6 hodin denně). pohyb kromě chůze žádný (ale třeba dneska jsem nevytáhla paty z domu vůbec). v sobotu jsem jela kousek na kole (jen 3 km přes les, potřebovali jsme někam to kolo převézt) a bylo to prima. tak na jaře asi pořídíme sedačku na kolo a budem trochu vyrážet (no jak nás znám, tak 2x do roka 😝 ). taky si říkám, že bychom mohli začít chodit se Štěpulí plavat spolu s chlapem a zatímco on by s ní řádil v dětském bazénku, já bych si mohla pořádně zaplavčit; ale když já taaak nenávidím studenou vodu! (přitom kdysi jsem chodila plavat i několikrát týdně). je otázka, jestli už je Štěpule připravená na studenou vodu v normálním dětském bazénu, ale tuhle na kojoplavču byla dost studená a měla jsem pocit, že jí to vadí míň než mně. pěkný by bylo chodit běhat, ale teď v zimě fuuuj, nesnáším dejchat zadejchaná mrazivej vzduch. a sakra taky bych mohla přestat furt jen krafat o cvičení a zejtra začít! 😵

jajinak
5. pro 2008

Tak po půst byl bez problémů,nic mi nebylo.

S tou změnou chutí to mám taky tak.Ještě před 3 měsíci jsem si absolutně nedovedla představit,že bych měla denně jíst většinu stravy raw,myslela jsem si,že tak maximálně trochu víc zvýším podíl ovozelu,ale ostatního se nevzdám.A taky že dám sem tam ten půst.Tak jsem začala těma půstama,ty mi jakoby připravily tělo na jiný směr a pak už to šlo docela samo.Samozřejmě,že mě někdy honí chutě i teď,ale už to nejsou chutě na klasický sladkosti,jako dřív,spíš na pečivo.Dřív jsem se v jídle nijak neomezovala,napráskla jsem se klidně večer,chtěla jsem přece přibrat,že 😉 ,to chci teď sice taky,ale už se mi příčí do sebe tlačit to,co dřív.To radši budu hubenější.A třeba máčená pohanka mi ze začátku vůbec nechutnala a teď si bez ní nedokážu každodenní věčerní salát představit.Pořád zvyšuju množství,ale na váze se to bohužel zatím neprojevuje.

Lišti,ta sedačka na kolo je dobrá věc,já na ní vozím malýho od 11 měsíců a od začátku byl nadšenej.A L.když byl malej,tak taky.Někdy třeba nejezdíme ani daleko,jen se jedeme projet po vsi a klukům se to líbí.Ten starší jezdí na kole sám od 4 let,před tím měl ještě namontovaná kolečka.P zatím jezdí na tříkolce a když se jedeme projet,tak se mnou na kole na sedačce.

s.arik
5. pro 2008

lištičko,
jaképak "zejtra začít"?! To nevíš, že aby člověk fakt začal, musí si nakázat "začnu právě TEĎ!" 😉
nebo alespoň "zacvičím si hned poté, co dokojím - nebo ještě předtím, než začnu dělat oběd"...
pro mne je nejpříjemnější cvičit hned ráno, nikdy nevynechám. Akorát někdy je to pouze 2min protahovačka a jen občas těch 10-15min.

změnu chutí potvrzuji. Stále mi hrozně chutná marlenka, čokoláda, vařené brambory, rýže, zelenina, sýry.
ale už to nemůžu a nechci jíst v takovém množství jako dříve. dopoledne jsem vždycky jsenom na syrovém ovoci a teprve odpoledne si dávám i vařené, v rámci těch "hříchů" snažím se o co nejzdravější vařeniny, dělenou stravu a malé porce (ehm, to poslední se vůůůbec nedaří 😀 )

s.arik
5. pro 2008

ty děti jsou fakt opice. včera jsem se pustila do mandarinek, Miri přirozeně škemrala, ale hned plivala - kyselejší věci nemá ráda. včera jsem oloupala asi 15 mandarinek, to mě jenom sledovala jak loupu a jím.
dneska ráno vytáhla další kilo...zase chtěla a tentokrát s hrozným šklebením i snědla. kekonci už pochtívala hodně, ale už nemáme žádné, musím někdy zase koupit.
celé kilo padlo, Miri měla tak tři mandarinky...
příklady táhnou 🙂

listicka77
5. pro 2008

sari a všimla sis, kdy jsem to psala??? to mám cvičit v noci? taky chci cvičit ráno. dneska to zas nevyšlo, včera nám odpadlo plavčo, tak jsme místo toho šly dneska dopoledne a vzbudily jsme se tak pozdě, že jsme stíhaly tak akorát. no možná hodím cvíčo odpoledne. TEĎ nemůžu, mám na břiše spící dítě. 😅
byla jsem v bille pro biobanány a v záchvatu "že je dneska ten mikuláš" jsem koupila i pytlík biomandarinek. tak přemýšlím, jestli to můžu štěpuli zkusit dát. jako celkem si myslím, že to vlastně vůbec nepotřebuje 😅 a taky citrusy jsou údajně ten alergen, že (na což vitouši většinou pečou a i já už ji vesele krmím rajčaty, hrozně jí chutnaj). no ale zas proč ne, žejo. a kdybych vycházela z logiky, že to nepotřebuje, tak to bych jí nemusela dávat vůbec nic, ono by jí stačilo i to kojení 😀
ad chutě - dneska v té bille jsem mlsně koukala na "pizza housku" - prostě bílé pečivo se zapečeným čímsi nahoře, při bližším pohledu jsem ale zjistila, že je tam salám, takže nic nebylo. jinak bych si ji asi koupila.

včera jsem zas studovala diskuze na vitariánovi. hmmm, dlouho jsem řešila, co je ta správná výživa, extrémy mb X vita, dieta dle krevních skupin, dělená strava jánevímcovšechnoještěexistuje. ale i v tom vita jsou úplně protichůdné směry. třeba šťávy šťávy šťávy (walker) nebo nešťavit, je to nepřirozené, člověk má do sebe dostávat tu šťávu i s vlákninou a šťávy navíc zkonzumuje mnohem víc než by sněd toho ovozelu. a taky ta skladba ovozelu. tuhel jsem tu psala, jak dvdmchl je zastáncem konzumace jen místního, včera jsem zas četla ve frutariánském koutku o tom, jak mnozí diskutéři považujou za úplně nejlepší citrusy, že se prostě po nich cítí nejvíc vyladění... 😅 tak si vyberte 😖 ale myslím, že ideální je experimentovat se sebou, já se snad začnu těšit na odstavení, i když zároveň doufám, že budu kojit ještě hodně dlouho. haha ale čím mám ládovat štěpuli, v tom pořád úplně jasno nemám. mít zodpovědnost za někoho jiného je trošku náročnější. a taky ty vařácké rodiny (tchánovci bůčkožrouti, kteří nechápu ani že jsem vege, natož jestli někdy vylezu s vita - zatím si tím život komplikovat nebudu, stejně jím i vařené, tak u nich ho prostě budu jíst, stejně jako chodím k našim na oběd a zatím nic neříkám, špatně mi z toho není, tak co).

vikinka27
5. pro 2008

hm, listi, vid maly a jeho zelezo... myslim ze ho intuitivne vhodne stravujem (alebo by som seba??? 😅 ) a kuk... je ti to babylon, vsak???

s.arik
5. pro 2008

ad druhý odstavec:
jo, i v rámci vita je mnoho různých směrů. jak píšeš, člověk si stejně musí najít sám, co mu vyhovuje.
zrovna ty citrusy nejsou místní a nebio asi obsahují dost chemie, na druhou stranu je to nejvíce zásadotvorný typ ovoce...
Morse byl jenom na těch pomerančích žejo 😀
né, já teoreticky uznávám myšlenku, že nejlepší je jíst místní rostliny, ale v praxi to odmítám dělat.

kokosy, citrusy, banány, to jsou asi základní cizokrajné věci, kterých se vzdát zatím nechci.

listicka77
5. pro 2008

no ale morse byl na pomerančích půl roku. to ještě neznamená, že se to dá vydržet léta. 🙂

listicka77
5. pro 2008

koupila jsem si v dm drogerce bio mléčnou čokošku s jogurtovo-malinovou náplní a nechutnala mi! naštěstí jsem neměla velké oči a vzala jsem jen tyčinku. fakt mě to neoslovilo a druhá půlka už mi nejela vůbec, no ale statečně jsem to snědla. 😅 pak jsem šla do zdravé výživy a byla jsem jak utržená ze řetězu - přes 600,- a všechno lifefood (ale dvě čokošky už jsou na vánoce, tak se nepočítaj 😔) a vzala jsem nějaké vánoční specialitky - vanilku a pomerančovou kůru, mňam budu vyrábět nějaký ty kuličky a raw vanilkový rohlíčky a tak.

a k těm citrusům - morse ale byl na těch pomerančích tam, kde rostly! to právě zas psal dvdmchl do frutariánského koutku, že on dlabe místní a není mu zima a chodí v kraťasech, kdežto citrusoví a tropicko-ovocoví vitariáni klepou kosu, protože to ovoce ochlazuje... (ehmmm, jsem ten typ, co zrovna ochlazovat nepotřebuje - věčně studený ruce a nohy; chjo, se těším na jaro!)

achjo, včera jsem si uvařila rejži na dva dny a zapomněla jsem ji na kamnech, takže se zkazila. ☹ což jsem zjistila až teď. 🙄 tak asi dneska budu 100% raw, pže jinak tu stejně nic není (hutnej žitnej chleba koupenej nedávno v tescu zplesnivěl). no možná ještě uvařím brambor, podle toho, co bude chtít chlap. 🙂

listicka77
5. pro 2008

tak jsem prubla lifefoodovou čokošku s třešněmi a ořechy a je to jednoznačně můj favorit! mňam mňam mňam! i když při pomalém rozpoštění na jazyku už jsem přišla na chuť už i té 80%. 😵

listicka77
5. pro 2008

no tak je tu zas mrtvo. tak mandarinka se moc neujala. nejdřív ji odmítla úplně (ale to nějak neměla na jídlo náladu a ani by odmítla cokoliv), pak něco málo snědla, ale mnohem víc ji bavilo cucat kus kokosu. tak nic no. 😀

včera jsem práskla kokos, co mi ležel delší dobu doma a vnitřek byl plný husté chlupaté bílé plísně. jaká škoda, tak tlustou dužinu jsem ještě neviděla. ☹

dgm
autor
5. pro 2008

No, to je tezke s tema citrusama v zime ... My kupujeme, ale nijak zvlast extra to neprehanime, taky jsem spis pro mistni, me to staci, ale dam si, kdyz mam moznost i exotiku a chutna 🙂 Nekdo zase argumentuje tim, ze to neni zadna zima, cim si prochazime, vsude teplo, z vytopeneho domu mhd taky vytopeno, obchody, jenom maly pomer casu je v zime cloveku zima. Neumim si predstavit, ze bych si davala zrovna ted, kdyz sedim blizko kamen, neco na zahrati, to bych se uz rozpustila 🙂 🙂 Zase zde plati, vyzkouset sam na sobe, co cloveku byhovuje. Za deti musi premyslet rodice 😉

s.arik
6. pro 2008

ad kokosy,
ještě jsem neviděla bílou chlupatou plíseň v dutině. zato má tak každý třetí kokos hořkou vodu (nepijem) a v dužnině jedno nebo více ložisek tmavozelené plísně, velikosti sotva desetihaléře. zeširoka odkrojím a čistou dužninu sním 🙄

mám pocit, že je to čím dál tím horší, asi měsíc jsem jedla kokosy všechny bezvadné, posledních 20ks je ale suchých a objektivně nic moc, asi špatná várka nebo co.
sezona ještě doufám nekončí 😀 snad budu mít příště štěstí na lepší kusy.
jestli jsem za poslední 3 měs měla okolo 70 kokosů, tak jenom jeden jsem musela vyhodit celý - hodně plísně, a asi 10-12 mělo hořké mléko a menší ložiska plísně.

s.arik
6. pro 2008

psala bych si s vámi více, ale mám hrozně moc učení...ale myslím na vás! 🙂

dgm
autor
6. pro 2008

Je, Sari, ja vim, jak moc musis premyslet nad kazdou korunou, ale prekonej se a plisen nevykrajuj a cele to vyhod . To, ze je plisen videt na par mistech ale neznamena, ze neni zasazeny cely kokos, ani ovoce a zelenina se nemaji vykrajovat a cele vyhodit. Plisen v potravinach zpusobuje zmeny mysleni, neni to jenom, ze ti naskavou vyrazky nebo je ti blbe, ale taky to hodne ovlivnuje myslenky a toho se zbavit je uz horsi. Pust pomuze, ale az hodne dlouhy.

dgm
autor
6. pro 2008

A schovej si paragon a zkus reklamovat.