Půsty, syrová strava a jiné ozdravné metody pro vaše zdraví

dgm
9. zář 2008

Setkali jste se uz nekdo s timto pojmem? Mate osobni zkusenosti?
Resenim vsech problemu tady na MK by mohlo byt prave seznameni se s pusty a nasledne s lecbou syrovou stravou. Nebo obracene, vzajemne to spolu ale souvisi.

At uz vezmu jakekoliv jednotlive tema tady na MK, pocinaje snazilkami a konce starostmi o svoje vlastni rodice nebo pribuzne, vsechny tyto nemoci a problemy maji jedno spolecne. Jsou resitelne a lecitelne. Bez vyjimky jakakoliv nemoc.

. U nekterych nemoci zabere spis ta syrova strava, u nekterych spis ty pusty. Nekdy je nutne to vzajmne zkombinovat. Pro neverici muze byt prvnim nakopnutim stranky www.pust.cz , www.vitarian.cz nebo na trhu je hodne knizek na toto tema. Mne se v posledni dobe jako nejlepsi zda knizka Roberta S. Morseho Zazracna detoxikace, kde je tohle vsechno hodne v kostce vysvetleno.

Jednou z detoxikacnich metod je prave pust. A o pustu by mela byt i tato diskuze.

laola
9. zář 2008

Jelikož jsem člověk racionální, tak k tomuto nemám důvěru...

zuzana.k
9. zář 2008

Citala som knihu "Zpusob meho leceni" od Dr. Sipeka-asi 100 rocna knizocka o lieceni postom. Vsetci sa mu smiali, neverili mu, napriek dokazom a uzasnym vysledkom. Pripady, ktore z nemocnice prepustili domov na smrtelnu postel, sa vyliecili. Tak za tych 100 rokov sa nezmenilo nic... Aj teraz to vacsina ludi povazuje za tym sarlatanstva a radsej sa budu spoliehat na lieky a doktorov. Divne.

dgm
autor
9. zář 2008

PUST 1

Je zajimave, co si lide vysvetluji pod pojmem pust. Nekdo stavovy pust, bezmasy pust, nekdo treba zivot bez alkoholu... Je taky zajimave, jak si pust vysvetluji jednotliva nabozenstvi. Treba krestane.. K tomu mam povidani o tom, jak Buh chtel, aby se lide cas od casu ocistili od zlych myslenek a od spatne potravy. Vymyslel tedy pro ne pust . Ale lidem to prislo moc drasticke a tak se Buh smiloval a povolil vodu. Nekdo chytry prisel na to, ze rostliny prece rostou z vody a do pustu se zaradilo jezeni potravy rostlinneho puvodu, ovoce, ruzne plody, potom ale jeste nekdo daleko vynezavejsi rekl, ze ryba prece taky zije ve vode ... Nebo ramadan ... pres den se neji, az v noci se muze, na to uz neni videt.. Kazde nabozenstvi ma svoje vlastni figle, jak si zduvodnit ulehceni.
Vsechno, co o pustu vim, mam ze stranky www.puist.cz, potom tedy i z vlastnich zkusenosti a v posledni dobe treba pri cteni novych knizek, kde se treba dozvim nove informace nebo si povrdim to, co mam na sobe overene.
Protoze se mnou budete souhlasit, ze zkusenost je neprenosna, stacilo by, abych vas nasmerovala na www.pust.cz a vy si to potom budete nebo nebudete vsechno zakouset na vlastni kuzi. Hodne informaci je i v jednotlivych nekolika vlaknech na diskuzi vitarian.cz.
K te strance pust cz jenom dodam, ze je ted v nove grafice, je tam i nova diskuze pro pokrocile. Puvodni diskuzi Pavel smazal a vycistil a vydal jako knizku - skripta, taky pod nazvem www.pust.cz. Knizka se sklada ze dvou casti. Prvni je teorie, jeho povidani, jak se k pustu dostal atd, vlastni zkusenosti a v druhe casti je formou vytistene a vycistene od nepodstatneho, diskuze formou otazek a odpovedi ve stylu vic nez polopatickem, pro uplne zacatecniky. Je mozno si u neho knizku objednat.

dgm
autor
9. zář 2008

PUST 2

Hlavni duvod pustu je nechat si telo uzdravit a vycistit se samo, nerizene. Telo si samo urci, v jakem poradi a co bude v ten ktery okamzit cistit.
Dulezite je predevsim zastavit praci zaludku a neubirat tak telu dalsi energii , kterou musi spotrebovat na zpracovani potravy. Veskerou energii tedy muze venovat jenom samo sobe, vyhledavat v urcitem poradi poskozene organy a cistit.
K zastaveni zaludku dojdeme dvema zpusoby.
Prvni je, ze se neji, nepije, nesmi se umyvat zuby a ani myt telo, ani pouzivat zvykacku. Tomuto se rika suchy pust.
Druha moznost je, ze se pouziva voda k tomu idealni, destilovana voda, jenom ta se muze pit. Nic se neji, muzou se cistit zuby, ale pouze tou dest. vodou, bez pasty.
Je dulezite kupovat pouze destilovanou vodu z lekarny, ve skle!!! nikdy ne v plastu nebo z drogerie, urcenou napr. do zehlicek, do auta atd. Voda se pije pouze ze sklenenych !!!! sklenicek, peclive cistych.
Neni doporucene ani pouzivat kosmetiku, kremy, nebo chemicke prostredky, cistidla, praci prasky v ruce, vsechno jde pres kuzi rychleji do tela.

dgm
autor
9. zář 2008

PUST 3

Takze jak se pri pustu vlastne postupuje? Je to opravdu velmi jednoduche. Nic nejist a nepit v pripade sucheho pustu, telo se obcas muze namasirovat nebo vykartacovat nasucho. Da se takto bezpecne zit i nekolik dni, ja mam vyzkousene 2 - 3, potom treba zase den piju a pak zase dal , ja se mi chce...
V pripade pustu o destilovane vode je tao taky jednoduche. Nic se neji, jenom se pije destilovana voda, tak priblizne asi 2 - 3 litry na den, hlavne se do piti nenutit. Naopak hodne pit se doporucuje , kdyz moc prudce extremne stmavne, proto je dobre hlidat sem tam barvu moci. Pije se taky z duvodu zizne nebo to pomaha pri ocistnych krizich pri bolestech hlavy. Je doporucovane se sprchovat, bez kosmetickych pripravku, vana se moc nedoporucuje. V idealnim pripade je nejleosi byt v prirode, hodne chodit na cestrvy vzduch, tim se krasne vycisti i hlava. Ja pracuju doma, tak mam urcitou vyhodu. Jsou pripady ale, ze lide chodi normalne do prace, cestuji, ridi auto, treba napr. Pavel z pustucz. je pilot vsech typu letadel a casto v obdobi pustu mel sluzby.
Nekdo si potize behem pustu nebo tesne pred nim ulehcuje klystyry. S tim ja ale zkusenosti nemam, pokud nepocitam 3x v porodnici. Takze pripadne dotazy smerujte v tomto ohledu na vitarian.cz.
Vsechny tyto moje rady nemusite brat v uvahu, klidne si postupujte podle sebe, ale pouze v tomto pripade je zaruceny ten vysledek, ktery by mel spravne provedeny pust prinest.

dgm
autor
9. zář 2008

PUST 4

Pust se vlastne dodrzuje ze dvou duvodu. Bud ohledne konkretni nemoci, kterou v tu chvili trpite, napr. ryma, nachlazeni, bolesti kloubu az treba po rakovinu, tak taky v pripade, ze jste treba zrovna relativne zdravi a mate pocit, ze by vam nejaka ta ocista prospela. V tomto pripade se behem delsiho pustu znovu prozivaji davne nemoci, treba z detstvi, udajne vylecene a prelecene atb. K temto vyvolanym projevum se behem pustu ma pristupovat v klidu a tesit se, ze co se pustem projevi, to je uz pro priste zcela nebo z casti z tela pryc. Da se tim take telo ocistit od nemoci a nanosu, treba jeste nemoci, ktere se navenek zatim neprojevily.
Tak jako se cisti hmotne telo, tak se a to predevsim zacina citit i hlava. Hodne lidi si behem pustu vyresi hodne partnerskych nedorozumeni, prijde v dospelosti na to, co se mu zleho stalo v detstvi a dozvi se proc. Docvaknou mu ruzne souvislosti... Je to moc osobni, abych to zde rozepisovala, ale je to tak. Proto se muze stat, ze nekdo proziva napriklad jeden delsi pust v relativni pohode, sem tam ho neco pichne, zpusti se mu stara nevylecena ryma, ani ho nic neboli. Behem pristiho delsiho pustu muze nastat pravy opak, od zacatku je cloveku hrozne, velka unava, z tela vychazi nepredstavitelny humus a a v hlave se odvijeji ty nejhorsi scenare, prichazeji silne deprese. Je dobre se na tuto variantu pripravit predem a pocitat s tim. Muze to byt a nemusi...
Takze pust je finalni ocista tela i duse. Vsechno, co uz nechci a nepotrebuju,nechavam za sebou.
Trva to treba den, dva, po vyspani nebo koupeli se nahle ulevi, staci treba prochzka a druhy den zase o nicem nevite, ulevi se a vesele se pokracuje v pustu dal.

dgm
autor
9. zář 2008

PUST 5

Pokud drzite pust delsi, mate moznost si urcit, ze nejaka kapitola cisteni skoncila. Pozna se to podle toho, ze jazyk, ktery se vetsinou od prvnich dnu pokryl bilou vrstvou vyloucenych skodlivin je najednou zcela cisty a krasne ruzovy. To je idealni zakonceni pustu. Pokud se skonci driv, neni to taky zadna katastrofa, cisteni vlastne probiha i v navratovce. Behem pustu se doporucuje kazde rano odstranovat bily nanos z jazyka pryc, nepolykat.
Ted k te navratovce. Navratovka je doba, ktera vraci pustujiciho nazpatek do zivota. Idealne by mela trvat tolik dni, jak dlouhy byl pust. U kratkych 2 - 3 dennich pustu to neni nutne, tam staci navratovka 1 den. Prvni jidlo ma prijit, az se dostavi opravdovy hlad. Pozor, Pavel z pustu.cz neni vitarian, ten doporucuje naparenou zeleninu. ja osobne mam nejlepsi zkusenost s jablkem. Dam do pusy kousek a kousu tak dlouho, az v nem neni zadna stava a duzinu vyplyvnu. Nebo kdo ma odstavnovac, tak jsou idealni redene ovocne stavy. Cele ovoce prichazi na radu treba az druhy den, hlavne pomalu, porad jeste dochazi k cisteni, je nutne telo pomalu zvykat. Co je prisne zakazane, jako v prvnich dnech treba sul, je podrobne popsane prave na pust.cz a vitarian.cz.
Jeste sem dam tabulku z pust.cz, je to Pavlem osobne vyzkousena a garantovana cesta, neda se nic podle toho pokazit. Ja osobne jsem 21 denni pust nezvladla za rok, ale az za dva, nemam zas az tak pevnou vuli.

http://www.pust.cz/frame.php?load=startovani

To by tak bylo vsechno.

Na hodne mistech zde pisu slova musi, nesmi , zakazano. Neberte to doslova. Je to jenom upozorneni, ze v pripade dodrzeni techto pravidel se nakonec vsechno podari.

macik
9. zář 2008

laola-taktéž jsem člověk racionální-a věřím tomu 🙂

s.arik
9. zář 2008

já tomu taky věřím.

laolo, co přesně ti na půstu připadá neracionální?

laola
9. zář 2008

Já věřím tomu, že bych se po dvou dnech asi zbláznila 😉 Samozřejmě vám neberu, vaši víru ani názor.

s.arik
9. zář 2008

tak je ale nevíra v sebe, nikoliv půst jako takový 🙂
já taky zatím delší půsty nezvládám, ale minimálně ty jednodenní jsou podle mě super

gedren
9. zář 2008

Jsou ruzne metody ocisty tela i ducha, kazdemu vyhovuje neco jineho. Nelze tedy asi rict, ze kdo se neposti, ten je ztracenej ;) Ale pokud nekomu tahle cesta vyhovuje, je to asi super. (Ja jsem prvni informace o pustech nasla bohuzel v dobe, kdy jsem byla kojici, ted jsem zase tehotna, tak si jeste pockam, nez to testnu 🙂)

A ciste breathterianstvi me velice vzrusuje uz z principu - nemuset vubec jist je muj sen odjakziva 🙂 Neverim ale, ze to clovek zvladne jen tak, myslim, ze je k tomu potreba umet vic ovladat svy telo a mysl a to se clovek nenauci jen pustem.

laola
9. zář 2008

Sarik, to je taky možný 😉 Ale myslím si, že jakous takous disciplínu mám. Jen si nedovedu představit, že si půjdu kupovat dest. vodu, kterou jedinou můžu pít a nebudu se moct ani namalovat... 😀

macik
9. zář 2008

gedren-na vitariánovi je téma o pánovi, kterej údajně žije jen ze sluneční energie...je to na principu nabíjení se koukáním do slunce při úsvitu a západu slunce...to se totiž do slunce dá koukat a oči to dají...já se právě těším, že se budu nabíjet na té naší rovné střeše 🙂

dgm
autor
9. zář 2008

Pozor!!!

Gedren tady pripomenula jednu dulezitou vec. Protoze na MK chodi predevsim nastavajici maminky nebo kojiici, tak tem osobne bych ja pusty nedoporucovala, protoze s tim nemam zkusenost. Vznika tady moznost, ze by se uvolnenne toxiny mohly dostat do plodu nebo do mleka. Vim ale, ze je popisovan pripad zeny, ktera drzela mesic pust a az potom nasledne zjistila, ze je uz delsi dobu tehotna. Narodilo se zdrave dite. Dalsi osobou, ted ne uz anonymni z knizky, je na vitarian.cz Selma. Ta ted prave druhym rokem koji svoje treti dite a pouziva svoji vlastni specialni upravu detoxu. Kdyz tak pripadne dotazy smerujte na ni.

johanda
9. zář 2008

Půst je obecně doporučovaná léčebná metoda, ne? Neříkám, že bych zvládla 21 dnů, ale jeden den v týdnu jsem si jako netěhotná, nekojící dávala bez problémů a normálně jsem se malovala 😉
Gedren ad breathteriánství, je někde v análechověřenázmínka, že to někdo bez příjmu potravy zvládl dejme tomu rok? Nebo jde o ideální stav v reálu nedostižný?

laola
9. zář 2008

Maciku, hoď sem odkaz na tu slun. energiii. Díky

dgm
autor
9. zář 2008

Johando, to opravdu plati az pro ty delsi pusty. Telo je tak hladove, ze okamzite skoci po jakekoliv potrave, ikdyz je jenom pres kuzi ve sminkach ...

johanda
9. zář 2008

dgm, tak to bych se ani nemohla umýt? Jít na procházku zahradou nebo městem, protože na mě ulpí pyl a prach? Natřít si ruce indulonou?😅 Jak se tohle řeší?

dgm
autor
9. zář 2008

Podivej, dulezite je nenastartovat praci zaludku . A to prochazkou nebo umyvanim kosmetickymi pripravky nebo malovanim, natiranim ruk nepokazis. Umyvat vodou je mozne. Pouze pridavas tomu telu v te velke praci jeste navic nove veci na zpracovani. Da se to brat celkem rozumne. Kolikrat neni zbyti, tak se i ta zvykacka do vycistene pusy musi vrazit, kdyz se jedna s lidmi, ale pokud jsi nekde mimo civilizaci, tak se tomu co nejvic vyhni. Nic tim nepokazis, pouze pridavas telu dalsi praci. Ta indulona - to nevim, lepsi by byl nejaky rostlinny olej, olivovy nebo kokosovy ... Tohle jsem popisovala idealni stav, kdy se clovek venuje jenom sam sobe, treba o dovolene ... Hodne lidi pri pustu svuj denni rezim neprerusuje, chodi normalne do skoly, do prace..

dgm
autor
9. zář 2008

Naopak prochazky prirodou jsou to nejlepsi.

mumumu
9. zář 2008

Před pár llety jsem četla o jogínovi, který od asi 12let vůbec nejí a nepije (nevím, kolik mu je teď, ale určitě v tom článku byl popisován už jako dospělý muž). Skupina vědců z UK ho požádala o to, aby se jimi nechal vyšetřit. On to podstoupil a zjistili nějaké zvláštnosti ve fungování jeho těla jako například zpětné vstřebávání moče apod. Nevím, co to bylo za noviny, něco, co se dalo dostat v letadle. A nebyl to rozhodně bulvár🙂. Znáte někdo tento případ?

s.arik
9. zář 2008

no o takových lidech se občas píše, ale mě osobně takové senzace moc neberou. může to být pravda, a taky nemusí, jisté ale je, že rozumně dlouhý půst neublíží, ba naopak.

v dnešní rozežrané společnosti máme strach i z půstu jednodenního, přitom každé náboženství přikazuje až několikatýdenní.

zuzana.k
9. zář 2008

Mumu -ja som par dni dozadu uvazovala ci je nieco take mozne. Film Samsara zacina podobnym pribehom. Spomeniem si na mnicha z tohto filmu vzdy ked si striham nechty 😀 Lebo on niekolko rokov nefungoval, nejedol, len sedel a meditoval...

dgm
autor
9. zář 2008

Podle me jsem to tak chtela napsat. Kdybych napsala misto vsech vetsiny, tak by se me nekdo zeptal, kterych ne. Ono je to ale lecitelne vsechno.

dgm
autor
9. zář 2008

Pardon, vypadla mi veta. Jedna se o nemoci lecitelne syrovou stravou a detoxem.

nobody
9. zář 2008

ta knížka je supr...akorát já jsem odpůrcem takových půstů ... jinak jiný věci v ní jsou zajímavý 😉

macik
9. zář 2008

tady je ten pán, co žije ze sluneční energie
http://forum.vitarian.cz/viewtopic.php?f=3&t=1314

johanda
9. zář 2008

macík nic se mi nezobrazuje, ani když to přímo prdnu do adresního řádku, ale po pravdě řečeno, nějak nechápu princip transformace sluneční energie na energii vázanou v biomase bez fotosyntetických pigmentů, ten člověk je autotrof ...to mi hlava nebere

macik
9. zář 2008

hm, nejede to...ale přitom jsem to zkoušela, když jsem to sem hodila a šlo to... 😢 ...ale ona asi vůbec nejede diskuze na vitarianovi, což se nestalo ani nepamatuju...když tak tu ráno vypíšu cestu-teď to nejede, tak to nevidím...