Quinoa a další alternativnosti. Pojďme si udělat sbírku receptů!

elitera
31. led 2009

Vaříte s quinuou, cizrnou, pohankou, jáhlami a dalšími "nestandardními" surovinami? Pojďme udělat menší sbírku tipů a receptů s nimi! 🙂

Začnu hned s tou quinuou:
Quinoa (250 g v suchém stavu; vaří se jako rýže, tedy 1 díl materiálu, 2 díly vody, asi 14-18 minut) uvařená s 2 hrstmi kukuřice a hrášku, ke konci vaření trocha soli, pepře, česneku (nemusí být). Zamíchat trochu masa (není podmínka) a máte výborné quinoto (podle vzoru rizoto) 🙂

misicka455
28. bře 2009

Pohankové rizoto
250 g pohanky, 1 cibule, 200 g hub, 150 g zeleniny (mrkev, hrášek, kukuřice nebo 1/2 sáčku mražené), mletý kmín, mleté nové koření, olej, sůl,
Pohanku přebereme, důkladně propláchneme vlažnou vodou a necháme na hustém cedníku okapat. Mezitím v hrnci rozpálíme 3 lžíce oleje, v němž pohanku lehce osmahneme a teprve potom ji zalijeme dvojnásobným množstvím vody. Necháme přejít varem, přidáme zeleninu a osolíme. Pak hrnec přiklopíme poklicí a vložíme jej do trouby rozpálené na 170 oC, kde rizoto necháme podusit. Než zelenina změkne připravíme si na pánvi houby jako klasickou smaženici. Na pánvi necháme zesklovatět cibuli, přidáme houby, kmín a špetku mletého nového koření. Houby pak smícháme s pohankovou směsí a podle chuti dosolíme.

Pohankový salát
Když zbude okurkový lák, připravíte rychle chutný salát. Spařená pohanka se zalije studenou vodou, nechá nabobtnat a krátce povaří. Vychladlá se zalije lákem posype jemně nakrájenou cibulkou, trochu opepří a dochutí na sladkokyselo. Ozdobený kolečkem vejce, zbylou okurkou a zelenou natí a pěkně vychlazený je pohankový salát v letních dnech rychlou a zdravou večeří.

misicka455
28. bře 2009

Zní to divně, ale je to dobrý 😀

Hummus
400 g cizrny, 2 stroužky česneku, 1/4 šálky citrónové šťávy, 1/4 l vody, 1/2 šálku tahini (pasta ze sezamových semínek), kávová lžička soli
Uvařenou cizrnu rozmixujte doměkka, přidejte prolisovaný česnek, citrónovou šťávu, vodu, sůl, a tahini. Směs zpracujte plastovou nebo dřevěnou špachtlí do homogenní pasty, kterou můžete použít jako pomazánku na chléb, k plnění pity nebo ji servírovat jako dip ke kouskům zeleniny.

misicka455
28. bře 2009

Cizrna po Valašsku

Ingredience: cizrna, kysané zelí, uzené maso, cibulka, sůl

Postup přípravy: Předem namočenou cizrnu uvaříme do měkka, osolíme těsně před dokončením. Smícháme s nadrobno nakrájeným uzeným masem a dušeným zelím. Můžeme posypat smaženou cibulkou a podávat s kyselou okurkou.

misicka455
28. bře 2009

Cizrna s rajčaty, lilkem a cuketou

lIngredience:

200 g cizrny,
400 g konzervovaných rajčat,
1 lilek,
2 menší cukety,
1 zelená paprika,
1 malá cibule,
2 stroužky česneku,
Solčanka,
rozpuštěné máslo

Postup:

Cizrnu namočíme přes noc do studené vody. Další den ji v nové vodě uvaříme doměkka, nejlépe v tlakovém hrnci. Do pekáčku rozprostřeme poloviční množství cizrny, posypeme Solčankou a na to rozložíme 200 g rajčat, jednu cuketu a polovinu lilku nakrájeného na kostičky. Posypeme polovinou jemně nakrájené cibule, pokrájeným stroužkem česneku a Solčankou. Na to opět vrstvu cizrny a opakujeme druhou polovinu zeleniny. Vše zalijeme asi 150 ml rozpuštěného másla a dáme péci do trouby vyhřáté na 180 °C na 30 minut.

petka80
29. bře 2009

misicko, to zní fakt super, hlavně se mi líbí ten poslední recept, musím koupit cizrnu a pustím se do toho 🙂
holky, dáváte cizrnu i dětem? Asi bych už mohla, ne? Snad ji to nebude moc nadýmat.
Jinak Hanka Zemanová v té své kuchařce radí vařit cizrnu s trochou majoránky, že pak není tak nadýmavá.

misicka455
29. bře 2009

Četla jsme , že jakoukoliv luštěnu by se měla vařit s majoránkou potom právě nenadymá 🙂

Petka určitě si ten recept udělej mě tedy chutná 🙂

petka80
29. bře 2009

misicko, a jak dlouho ji vaříš v papiňáku?

herminka
31. bře 2009

Cizrna je méně nadýmavá než jiné luštěniny (např. fazole) a proti nadýmání je vyhlášená spíš saturejka (ale majoránka a jiné bylinky taky). Já vařím cizrnu s čerstvou bazalkou, kterou mám pořád na okně (vrazím tak i stonky, které bych jinak do jídla nedala, ale tady se vyvaří a vyhodí), a taky to pomáhá. Namáčím ji cca 17 hodin a pak vařím necelou hodinu (normálně v hrnci, ne v papiňáku). Předevčírem jsem dělala cizrnový guláš (ne podle recetu Novako, ale spíš z hlavy) a musím uznat, že se mi povedl - olizoval se i manžel, který jinak cizrnu moc enmusí 🙂

zuzka11
8. dub 2009

Super receptíky na cizrnu díky......ještě tu někdo psal o červené čočce, koupila jsem si ji, ale nevím co s ní, nemáte prosím tip? Moc díky.......

herminka
11. dub 2009

Zuzi, čočka je dobrá třeba na pomazánky:
100 g suché oranžové čočky, 2 bobkové listy, 1 stroužek česneku, 1 PL olivového oleje, sůl, řeřichu nebo pažitku na ozdobu, 1 veku nebo toustový chléb, olivový olej
Čočku propláchneme, zalijeme vodou (cca 1 cm vody nad okraj čočky), přidáme bobkové listy, dvě tři špetky soli a vaříme asi 15 minut až se voda vyvaří a čočka je mírně převařená. Čočku necháme zchladnout, přimícháme olivový olej a rozdrcený stroužek česneku (já tam dávám ještě čerstvou bazalku a mletý pepř, případně i jiné čerstvé či sušené bylinky).

herminka
11. dub 2009

Ve své sbírce mám tyto recepty s červenou čočkou:
Čočková pomazánka II
Asi hrst červené čočky uvařit, rozmixovat s jednou kostkou tofu a asi dvěma lžícemi oleje. Dosolit nebo jinak dokořenit podle chuti, přidat česnek.

Čočková pomazánka III
Uvarit 100 g cervene cocky, primichat olej primerene, nastrouhat 1 velkou mrkev, smichat, pomazankove maslo primerene 🙂

Červená čočka (5 porcí)
200 g omyté červené čočky, 2 – 3 papričky chilli, 3/4 l vody, 1 polévková lžíce koriandru, 1 čajová lžička pomleté kurkumy, 2 – 3 bobkové listy, 2 čajové lžičky pomletého kmínu, 3 polévkové lžíce tuku, 2 rajčata oloupaná a nakrájená, 3 utřené stroužky česneku, 1 cibule nakrájená na tenké plátky, sůl
Čočku uvařte ve velkém hrnci. Přidejte koření a rajčata. Zmírněte teplotu a společně povařte. Na tuku opečte cibuli a česnek a rozdělte na čočku. Servírujte s rýží.

Červená čočka II
1 porce - 90 g
Propláchnu, dám do hrnce, zaliju dvojnásobným množstvím vody. Když se začne vařit, vytvoří se pěna, tak ji seberu, pak přidám bobkový list, majoránku a pár hřebíčků a vařím cca 10 min. - záleží, zda je půlená nebo celá. Během varu přidám obvykle orientální koření, troška kari, špetka koriandru. Nakonec přidám půl lžičky oliv. oleje a třeba do toho zamíchám nakrájený vařený bílek nebo kousek kuřecího masa nebo taky nic.

Červená čočka III
Na lžíci olivového oleje jsem trošku orestovala asi 50 g cibule, 50 g žluté papriky a 50 g mini rajčátek, pak jsem přidala 15g červené čočky, promíchala, přidala mletou chilli papričku, zalila trochou vody a dusila asi 10 minut.

zuzka11
11. dub 2009

Herminka - strasne moc diky, hned to zkusim!!!!

zlatouch
29. čer 2009

ahoj, chystam se poprvy na jahly 😉 Pry se musi sparit, jinak jsou horke - je to tak? Nevim jak na to, muj cednik ma moc velky diry 😀 Jdu si prohlidnout kuchyn a popremyslet...

indy
29. čer 2009

ano treba ich sparit horucou vodouJa si dam zovriet vodu do kanvice a prelejem to tak zo 3xJa na to pouzivam male cajove sitko to je dost huste.Este zalezi aj akej kvality su jahly(pseno) zatial som najlepsie kupila v DM Tak nech sa vydaria a hlavne nech chutia 😉

evaatje
19. črc 2018

Z jáhel nejraději dělám ovocné knedlíky. Maskuji je tak u chlapa, který je nejí, ani nepoznal, že tam jáhly jsou 🙂 Dělám podle tohoto receptu: https://www.jimejinak.cz/bezlepkove-merunkove-k... a pak ještě z těch samých stránek dělám i tuto buchtu: https://www.jimejinak.cz/tresnova-buchta-pro-le... jen místo třešní jsem dala maliny a do druhé várky blumy a je to lahoda. Z cizrny dělám cizrnové křupání - to jsou úplně boží křupky k televizi 🙂