Quinoa a další alternativnosti. Pojďme si udělat sbírku receptů!

elitera
31. led 2009

Vaříte s quinuou, cizrnou, pohankou, jáhlami a dalšími "nestandardními" surovinami? Pojďme udělat menší sbírku tipů a receptů s nimi! 🙂

Začnu hned s tou quinuou:
Quinoa (250 g v suchém stavu; vaří se jako rýže, tedy 1 díl materiálu, 2 díly vody, asi 14-18 minut) uvařená s 2 hrstmi kukuřice a hrášku, ke konci vaření trocha soli, pepře, česneku (nemusí být). Zamíchat trochu masa (není podmínka) a máte výborné quinoto (podle vzoru rizoto) 🙂

ikke
31. led 2009

co je to quinoa? obilnina?

ikke
31. led 2009

tak som poguglila, vysledok (keby mal niekto rovnaku otazku ako ja) 😉 :
Quinoa - rastlina zo skupiny mrlíkovitých s malými semenami podobnými prosu, ktorú kultivovali Indiáni. Semeno sa používa podobne ako obilniny

plus jeden recept
http://www.biospotrebitel.sk/recepty/recept/270...

pohanka a krupy u mna neuspeli, k ciceru mam indiferentny vztah 😅
zato napr. taky kuskus "mozem"... 🙂

elitera
autor
31. led 2009

co je cicera/cicer/cicero? Nevim, jak se to skloňuje 🙂
Budiž lákadlem, že můj alternativám nenakloněný muž to prohlásil za dobrý a že to můžu klidně vařit znova (což např. u polenty nebo cizrny nehrozí) 😉

ikke
31. led 2009

cicer je podla mna cizrna... 😉 ...ak sa nemylim

indy
1. únor 2009

ano cícer = cizrna. Cícer je slovenský výraz

mimakro
3. únor 2009

Pšeno=jáhly. Pšenovo-jablkový puding. Do studenej vody nakrájame dve sladké jablká (väčším deťom aj so šupou, bez jaderníka samozrejme), pridáme štipku škorice a dáme variť. Keď sú mäkké, pridáme horúcou vodou prepláchnuté pšeno, necháme prevrieť a odstavíme. Pšeno nabobtná, preto treba dať na začiatku k jablkám viac vody. Naservírujeme do pohárov a väčším deťom ozdobíme šľahačkou, poprípade môžeme podľa chuti pridať vanilínový cukor. Presné množstvá neviem, robít to vždy odoka. Pšena dám tak asi za dve hrste. Je to bezlepkové, vhodné aj pre najmenšie detičky. Teda mňa. pohánka ma nedostala, stále tam cítim takú divnú chuť. Používala som aj pufovaný amarant - do ovocnej výživy. Z cíceru je vraj dobrý hummus, ale ešte som to nerobila. Vrelo odporúčam knihu od MUDr. Petra Horana a Pavly Momčilovej - Vaříme dětem chutně a zdravě http://www.martinus.sk/?uItem=41667 . Je síce vhodná pre deti od 2 rokov, ale veľa receptov sa dá s menšími obmenami použiť aj pre menšie deti.

zuzu13
3. únor 2009

cicer je dobry v polievke...mnam...alebo je vynikajuci salat s cinskou kapustou a sladkokysly nalev
krupy milujem varene s cesnakom..a deti maju radi krupkovu cesnacku
pohanku mam rada v jogurte ...alebo ako nahradu ryze{rizoto}, dnes som si robila hlivu so zeleninou a k tomu pohanku

mimakro
3. únor 2009

Zuz, tak hoď recept. Ja pohánke nemôžem prísť na chuť.

zuzu13
3. únor 2009

recept na co? 😀

zuzu13
3. únor 2009

no ja mam dietu, takze vsetko bez soli...len na vode, resp. na pare...takze udusit, uvarit...podavat 😀

zuzu13
3. únor 2009

pohanka ma specificku chut...ale da sa na nu zvyknut...ja vsade pcham cesnak...takze mozno tym to meni chut...

zdenallicka
3. únor 2009

Holky, nestraste... 😕 Ja si dnes koupila pul kila pohanky.... 😠

Asi z ni udelam neco naslano.. Pac my na sladke moc nejsme.... 😀 Cesnek je fajn zalezitost... Kdybyste mely nektera nejaky napad na neco z pohanky, hodte to sem.. A klidne i sladkeho,pac treba s jablky a skorici by ot mohla byt fajn zalezitost... 😉

zuzu13
3. únor 2009

zdenalicka...mne chuti...neboj...pokial nie si vyberava v jedlach...co asi nie{spehujem vas v kliceni 😅 }
no to rizoto je fajn...kur. masko alebo len zeleninku udusit a zmiesat s pohankou...
alebo by som ju normalne urobila na sposob ciny ...cinsku zeleninu, soj. om. ...alebo placky...maso, zeleninu, uvarenu pohanku, vajce...solamyl...spravit placky...vyprazit... 😀

indy
3. únor 2009

ja som vcera varila sosovicovu polievku s pohankou No on z toho nakoniec vznikol skor privarok, kedze hrniec bol maly a ta sosovica s pohankou trochu viac nabobtnali ako som predpokladala, ale aj tak chutilo velmi 😉

zdenallicka
3. únor 2009

zuzu: Diky.... 😀

Vsak se nekdy prijd kouknout... 😉

zuzu13
4. únor 2009

ok..nakuknem na vas...co nove ste vymysleli 🙂

mimakro
4. únor 2009

Zuz, no predsa na niečo s tou pohánkou. Mne chutí ako igelit 😝

mimakro
4. únor 2009

Už som pozrela tie recepty. Vďaka za link. Pokúsim sa niečo z toho ukuchtiť. Môj manžel sa pri pohľade na váhu včera zase rozhodol, že ide chudnúť. Vraj mu mám niečo také variť, čo je diétne a zdravé (ale už teraz ľutuje, že v tom nie sú rezne a zemiakový šalát 😀 ). Len nech na neho nejdem s brokolicou. Ale pohánku nespomínal. 😉

zuzu13
4. únor 2009

mimakro, ja som si dnes spravila pohankovu cinu....pohanku + mraz. zeleninu som udusila...docutila a pred koncom som tam pridala mladu cibulku a ca rezance nakrajanu cinsku kapustu.....bolo to vyborne...
ak ti moc nechuti, tak to ries mensim mnozstvom pohanky a viac zeleniny 😉 no a por, mlada cibulka, cesnak prekryju |pa|chut pohanky...

herminka
5. únor 2009

Pohanka se dá udělat jako příloha k masu (místo rýže nebo smíchaná s rýží) a já mám ráda pohanku s houbami: Uvařím pohanku, podusím houby (buď z lesa nebo žampiony), smíchám a vrazím tam soustu česneku.

Cizrna mi chutná s rajčaty (v létě čerstvými, v zimě z plechu):
Uvařím cizrnu, zpěním cibulku, naliju na ni konzervu loupaných rajčat nebo loupaná čerstvá, podusím do požadované hustoty, ochutím (sůl, pepř, bylinky čerstvé nebo sušené, třeba i chilli - co kdo rád, přidávám taky nori vločky), vmíchám uvařenou cizrnu a na závěr opět česnek.

zdenallicka
13. únor 2009

Dnes jsem poprve delala pohanku - mnamooza!!! 😵

mimakro
19. únor 2009

Pohánka na cesnaku je super. Som ani netušila, akú dobrotu mám v skrini 🙂

beruska2x
20. únor 2009

teda holky ja pohanku delam zatim jenom prckovi ale s tema houbanma to nezni vuubec spatne 😀 to by mozna i manza jedl... malyymu ji delam s masikem a zeleninou ale i s bananem nebo boruvkama a chutna mu moc 😵

novako
20. únor 2009

Jáhly jsou naprosto dokonalé - sladké i slané. Výborné do polévky. 😵

Jahelník
Jáhly spařit horkou vodou a uvařit - nejlépe v mléce. Jáhlovou mléčnou kaši ochutíme cukrem, špetkou soli a skořicí, přidáme žloutek a sníh z bílků a část směsi nakydáme do vymazaného pekáčku, na to kompotované švestky a zbytek jahelné kaše. Zapečeme.

Jahelné rizoto
Nakrájenou cibuli osmažíme na oleji, přidáme čisté jáhly a vše krátce opražíme. Potom jáhly zalijeme horkou vodou, osolíme a dusíme do měkka. Hotové jáhly by měly být sypké. Mezitím na oleji osmažíme kuřecí prsíčka(chutná mi to víc bez nich), přidáme nakrájené papriky a rajčata, zalijeme trochou vody, osolíme a krátce dusíme, až se vypaří přebytečná voda. Nakonec vmícháme jáhly, dochutíme majoránkou, pepřem a čerstvou pažitkou. Hotové rizoto na talíři posypeme strouhaným sýrem.

Cizrnu miluji. Pro masožrouty a ctitele tradiční české kuchyně doporučuji Cizrnu po Valašsku

Předem namočenou cizrnu uvaříme do měkka, osolíme těsně před dokončením. Smícháme s nadrobno nakrájeným uzeným masem a dušeným zelím. Můžeme posypat smaženou cibulkou a podávat s kyselou okurkou.

Cizrnový zeleninový guláš je také super.
V kastrolu na rozehřátém oleji zpěníme nakrájenou cibuli a česnek, přisypeme mletou papriku, zamícháme, přidáme rajčatový protlak a zalijeme vývarem, promícháme a uvedeme do varu. Přidáme očištěnou a nakrájenou mrkev, celer, brambory, pálivou papričku, kmín, osolíme a opepříme a dusíme pod poklicí asi deset minut. K poloměkké zelenině přidáme scezenou nebo předem uvařenou cizrnu a dusíme ještě dalších 10-15 minut, dokud zelenina a brambory nejsou měkké. Nakonec ochutíme rozemnutou majoránkou, případně solí a pepřem.

zuzka11
6. bře 2009

Jsem moc rada ze jsem podobnou diskusi nasla, taky jsem fanda do tehle potravin, mezi nejoblibenejsi zacatek dne patri jahlova nebo ovesna kase s ovoem a jako hlavni jidlo bulgur s fazolkami, zampiony a rajcat,passatou, kdo chce muze pridat tofu....

Jeste jsem nenasla odvahu na cizrnu, poradily byste mi prosim, jak s epripravuje - kolik vody, jak dlouho s evari, pripadne jak dlouho se namaci?Moc diky.

jonki
28. bře 2009

Patri medzi alternativnosti aj tmava sosovica Beluga? 🙂

Vcera som kupila a chcem sa spytat ci mi niekto neporadi ako sa to pripravi co najlepsie. Je tam sice navod: v trojnasobnom mnozstve vody dusit 20 min.....ale je to ozaj tak? Nepisu tam nic o predmacani....nepredmaca sa ako ine strukoviny????

Mate s nou skusenosti, chuti vam?

petka80
28. bře 2009

ahoj, holky, bezva diskuze 😉 Já jsem zařadila do jídelníčku jáhly, quinou, červenou čočku, kuskus, chystám se na tu pohanku, tak uvidím, co vyčaruju. Tchýně ji přidává do bramboračky a je to mňamka.

zuzka, cizrnu jsem dělala jen jednou, tak moc neporadím, ale bylo to jako fazole, taky namáčet nejlépe přes noc a pak vařit ve vodě.
Holky, v hodně receptech bývá cizrna konzervovaná, co už se nemusí vařit, to mě dost láká, ale nikde v obchodě jsem ji neviděla. Nemáte někdo tip, kde bych ji sehnala?

jonki
28. bře 2009

petka80: konzervovanu cizrnu ponuka napr. Bonduelle 😉