Recepty červnovek 2009. Přidejte ten svůj!

amelie001
9. dub 2009

Tak kuk sem a rychle psát recepty.At nám nechybí inspirace. 🙂

janoko
22. říj 2009

Francúzsky slaný koláč QUICHÉ

250 g polohrubá múka
180 g maslo (to naozajstné - čerstvé)
5 lyžíc vlažnej vody
soľ

Plnka:
Podľa chuti - špenátovo šunková, alebo so slaninkou, zeleninová, mäsová - len treba vždy tú plnku pripraviť tiež tepelne. Podľa toho, čo je v chladničke, mrazničke, fantázii sa medze nekladú.
Dôležité je vždy to zaliať zmesou : kyslá smotana (alebo sladká) 1,5 kelímka, 3 - 4 vajíčka, tavený alebo nastrúhaný syr a spolu zmiešať.
Postup:
Suroviny na cesto spracujeme na hladké cesto, vyvaľkáme na 0,5 mm - alebo prispôsobíme podľa formy, na pomúčenej doske, aj vrch cesta pomúčime. (Ja mám okrúhlu simax.) Vymastiť ani vysypať múkou formu netreba, cesto je dosť mastné, neprilepí sa pri pečení.
Cesto preložíme do formy, spodok popicháme vidličkou, dáme na to zmes, ktorú sme si pripravili, zalejeme smotanovou zálievkou a dáme piecť do vyhriatej rúry na stredný stupeň, kým nám cesto nezozlátne a jemne nezhnedne smotana.

Moja plnka z Facebooku: všetko som spolu nahádzala a podusila: cibuľa na osminky, zelená fazuľka, cesnak na plátky, kukurica, párky, (klobáska), bazalka, soľ, paradajky na kocky - a nepodlievala som, aby sa mi vyparila voda z paradajok, aby potom nenamoklo cesto.

martinamil
25. říj 2009

Zapečené brambory s cuketou

Na kostky (cca. 1,5x1,5cm) nakrájené brambory (mladé se nemusí loupat), na stejné kostky nakrájená cuketa (mladá se nemusí loupat, z přerostlé odstranit jádra), dá-li dům nakrájená červená kapie. Vše vložit do mísy, zasypat provensálským kořením, solí, trochou oleje (dá-li dům moc dobrý je olivový s česnekem). Uzavřít mísu, prohodít (nebo promíchat), vsypat na pekáč a péci při cca 180°C dokud nejsou brambory měkké.

Neujídat syrové brambory jako Monrou, trvá to asi 20 min. Servírovat buď samotné, nebo třeba s grilovaným masem.

jasimk
26. říj 2009

Kurací raráškovia

asi na 4 ks kuracích pŕs potrebujeme: 2 vajíčka, 2 polievkové lyžice (PL) plnotučnej horčice, 3 PL hladkej múky, 1 PL Solamylu, 1 dcl piva, 2 PL sójovej omáčky, soľ, čierne korenie.
Kuracie prsia nakrájame na 3 cm plátky, uvedené ingrediencie vyšľaháme a mäsko namočíme na 2 hodiny, alebo do druhého dňa. Vyprážame na rozpálenom oleji.

Môžem vrelo odporúčať u nás na krste to malo najväčší úspech a prvé bolo zjedené z mís!

lukika
29. říj 2009

Ahojko! To masko nakrájať na rezne alebo na pásiky 3 cm široké?

jasimk
30. říj 2009

lukika na pasiky, ked to budes robit v ten isty den a na rezne, ked to nechas dlhsie odlezat. Ja som to mala nalozene 2 dni a vzdy na vecer som to robila. Neolutujes!

dadka212
2. lis 2009

Medovníčky - Zaručene mäkké ( ja som si spravila jeden plech takých tvrších, mám rada chrumkavé a oni mi do druhého dňa zmäkli 😀 )

500g hladká múka T-650
180g práškový cukor
125g Hera
125g včelí med
2ks vajcia
2 lyžičky perníkového korenia
1 lyžička škorice
1 lyžička sódy

1 vajce na potretie

heru a med roztopíme na ohni, ostatné suroviny zmiešame a pridáme roztopenú zmes, najprv to hrozne lepí, treba to dať odpočinúť do ladničky a potom s vlhkými rukami spracovať a vyvalkať na tenučký plát a môžeme vykrajovať. Pečieme na papieri na pečenie pri 180 stupňoch asi 5 minút to si treba odskúšať podľa rúry, ihneď po vybratí z rúry potrieť vajcom inak nebudú mäkké.

dadka212
2. lis 2009

Biela poleva na medovníčky

150 g práškový cukor /2x preosiať/
1 bielok
2-3 Polievkové lyžice solamylu

zmiešať, naplniť sáček a ozdobovať

dadka212
2. lis 2009

Tvarohové lievance /najlepšie na svete/

3 vajcia
5 pol. lyžíc kryštálového cukru
5 pol. lyžíc hladkej múky
250g tvarohu /najlepší rajo v tégliku/
vanilkový cukor
kôra z citróna

Všetko premiešať a na rozpálenú panvicu dávať lyžicou. Robiť na miernom ohni

dadka212
2. lis 2009

Šťavnatý jablkový koláč

6 vajec
150g práškový cukor
70g kryštálový cukor
150ml olej
100ml mieko
120g polohrubá múka
1/2 prášok do pečiva
2 lyžice kakaa
6-7 jabĺk
čokoládová poleva

Žltky vymiešame s práškovým cukrom, potom postupne pridávame olej, mlieko, kakao, múku s práškom do pečiva. Cesto vylejeme na vymastený, múkou vysypaný plech a upečieme. Očistené jablká najemno postrúhame a zmiešame s bielkovým snehom, ktorý sme vyšlahali s kryšt. cukrom. Dáme na cesto a dopekáme pri studenej teplote. Po vychladnutí polejeme čoko polevou.

dadka212
2. lis 2009

Bublanina od babičky

2 hrnčeky polohrubej múky
1 hrnček kryštálového cukru
1ks prášok do pečiva
1ks zlatý klas
1ks vanilkový cukor
zmiešame v jednej miske

1 hrnček mlieka
100ml oleja
1 vajce
zmiešame v druhej miske

potom zmiešame všetko dokopy, vylejeme na vymastený múkou vysypaný plech. Pridáme ovocie podľa chuti a pečieme pri 180 stupňoch do zlatista

bambulka814
2. lis 2009

tiramisu

500 g mascarpone (dostat v Bille alebo Kauflande)
4 lyzice pras.cukru
8 lyzic vajec.likeru
8 lyzic amaretta (nemusi byt, ja som nedala)
3 balenia podlhovastych talianskych piskot
250 mi studenenj presso kavy
250 mil slahacky
kakao na posypanie (ja som dala granko)

uvarime silnu kavu, nechame vychladnut.
krem: mascarpone vyslahame s cukrom, vmiesane vajecny liker a potom vyslahanu slahacku.

na dno misy ibdlznikove tvaru dame pisktory, polejeme kavou, potrieme kremom, potom opat pisktoty a krem a na vrch kakao (granko). v chladnicke to musi byt min 5 h.

marfusaklimca
10. lis 2009

Slimáci s orechami

Cesto: 300g polohrubej múky
300g hladkej špec. múky
2/3 kyslej smotany
2 žĺtka
200g Palmarínu alebo Hery
kvások
práškový cukor podľa toho kto ako ľúbi sladké, ja dávam max. 100g
1/2 PL soľ
Do múky urobený kvások, v nejakom hrnčeku dám spustiť palmarín (nesmie byť horuci), odstavím z ohňa, primiešam kyslú smotanu a žĺtka- je z toho taká riedka zmes, ktorou miesim cesto. Inak ja to vylejem všetko na múku, do toho kvásku a miesim a miesim a miesim.......ak je cesto lepkavé, samozrejme postupne pridávam múku, až kým sa cesto nelepí na ruku.
Kysnúť cca 1hodku.

Plnka: 100g Palmarín alebo Hera
200g orechy mleté
200g prášk. cukor
Palmarín musí byť zmäknutý, aby sa to dalo zmiešať. Pridala som k tomu aj marhuľový džem a tak som to zamiešala. Záleží na vás, ako kto má rád. Môže sa do orechov pridať aj rum (kvoli kojeniu ja vynechávam).

Vykysnuté cesto vyvaľkám, natriem orech. plnkou, alebo len džemom, alebo makovou, kakaovou plnkou....
Stočím do valca a krájam kolieska- slimáky.
Ak chcete mať slimáčikov malých, tak cesto pred vyvaľkaním treba rozdeliť na dve alebo až tri časti...
Ja som nemala čas deliť cesto a každú časť zvlášť vaľkať, tak preto mám mega slimákov.

Dobrú chuť žienky!! (pridávam aj foto do albumu)

sovice
27. lis 2009

ahojky
tak se připojuju taky s receptem.
PUDINKOV'E ŘEZY
2x listové těsto,litr mléka,3 vanil.pudinky,6 lžíc cukru,4 jablka a trochu piškot

Uvařím pudink s cukrem,dám mírně vychladit,přidám do pudinku olupané a na kousky nakrájené jablka.
Vyválím jedno těsto a položím na hlubší plech,poskládám piškoty a rozetřu pudink a nahoru položím druhé těsto.Potřu vejcem a peču.

Fakt to doporučuju....vynikající 😝 😝

martinamil
3. pro 2009

Pudinkové sušenky - na strojku tlačené

500g hladké mouky, 250g moučového cukru, 125g Hery, 250g Ivy, 4 vanilkové pudinky, 1 vejce, 2 žloutky, 1/4 prášku do pečiva.

Tuk nastrouhat, vše smíchat, nechat chvíli v lednici ztuhnout, strojkem na plech vytlačit tvary (doporučuji malé trilobity apod.) Do zlatova upéci. Možné ozdobit čokoládovými stříkancemi. Buď jako vánoční cukroví, nebo celoročně jako sušenky k čaji.

dada78
3. pro 2009

Recept na Kekse (robené cez lis)

2 Palmaríny
25 dkg prášk.cukru
65 dkg hlad.múky
5 Zlatých klasov
1 celé vajce
1 žĺtok
1 prášok do pečiva

Všetko spolu zmiešame, do polovičky primiešať 2-3 lyžičky kakaa (osiaté orechy,kokos) Pretláčať cez lis na suchý plech, pečieme pri 200°C na 6-8min

martinamil
10. led 2010

Babeta (buchta)

Ingredience:
1 sklenice oleje, 1 sklenice cukru, 4 vejce, 4 pudinky (vanilkové), citrónová kůra (nebo sáček citronová kůra+šťáva od Dr. Oetkera), prášek do pečiva
Na vymazání: máslo a strouhanka

Postup přípravy: Všechny ingredience smícháme. Vymažeme formu máslem, vysypeme strouhankou, nalijeme těsto a pečeme v předehřáté troubě asi na 170 °C (mám horkovzdušnou troubu).
Je k nerozeznání od staré pravé babety, navíc je velmi jednoduchá.

POZOR: pudink používáme místo mouky, tudíž sypký!

janoko
5. únor 2010

ZMENA V RECEPTE: Viď na tejto strane vyššie som pri QUICHÉ napísala 1 a pol kelímku kyslej smotany - dávajte DVA kelímky a nie 3 - 4 vajcia, stačia DVE - na jeden kelímok jedno vajce a to aj pri sladkej verzii.

A teraz recepis ČOKOLÁDOVÝ QUICHÉ S BANÁNOM A KOKOSOM.

Cesto: Ako na slaný quiché, len pridáme dve lyžice kryštál cukru

Plnka: Dve kyslé smotany
2 vajcia
2 balenia vanilin. cukor
Lyžica kakaa
1 celá čoko na varenie

Kokos
2x banán na kolieska

Vypracujeme cesto, vyvaľkáme do formy, dáme do suchej formy, netreba vymastiť ani vysypať, cesto je mastné a neprilepí sa - aspoň v mojej sklenenej forme nie. Popicháme vydličkou, posypeme kokosom, poukladáme kolieska banánu, opäť posypeme kokosom a zalejeme smotanovou zmesou. Smotanu si vyšľaháme s ostatnými surovinami a čokoládu na varenie vlejeme roztopenú.

pečieme vo vyhriatej rúre na strednom stupni, kým nám nestuhne smotanová plnka - ja neviem, ako dlho, ja podľa oka na tú plnku - asi 3/4 hoďky? Radšej dlhšie a na nižšom stupni...

Ta si pošmakujte, babenky!!!

janoko
5. únor 2010

CESTO NA QUICHÉ VAĽKAJTE NA POMÚČENEJ DOSKE

janoko
5. únor 2010

Plnka na slaný Quiché - môžte iba jednoducho podusiť na osminky alebo kolieska cibule, na kocky paradajky do toho, a ak chcete, tak trošku údeného... Ale vždy sa to musí zaliať tou smotanovou zmesou. Alebo s brokolicou a šunkou, so syrom a špenátom... Fakt, čo vás napadne... I keď klasika quiché sa vraj robí so slaninou a cibuľou. Viď nasledujúci link:

http://dolcevita.blog.cz/0702/quiche-lorraine Recepty - hmotnosť použitých surovín sú rôzne, ja som natrafila na tento recept, viď link nižšie, tak vážim si podľa neho.

http://vkuchyni.blogspot.com/2007/06/quiche-na-...

natashkaa
23. únor 2010

Pre lenive alebo tie ktore maju malo casu 🙂 ako ja teda ja som leniva piect preto robim len taketo vecicky

kuk

http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=22274

evulka25
14. bře 2010

Vaječná tlačenka:

250 g šunkového salámu
4 vejce natvrdo
200 g majonézy
3 kyselé okurky
1 sklenička Moravanky nebo jiná zel. směs
40 g želatiny na vaječnou tlačenku
1 masox
300 ml vody
pepř a sůl

Salám, vejce, okurky a zeleninu nakrájet nadrobno, přidat sůl+pepř a majolku, ve 100 ml vody uvařit masox a nalít do misky s ingrediencemi. Do 200 ml vařící vody nasypat želatinu a cca 1 minutu povařit, ihned poté přidat do misky, vše řádněš promíchat, hotovou směs nalít do misky na tlačenku a dát do ledničky přes noc

ninny
21. bře 2010

IVOV CHLIEB (Recept na nekysnutý chlieb z ktorého sa chudne 😉 )

Určite väčšina z Vás bude si tento recept prečíta ale len máloktorý sa odhodlá si ho aj upiecť. Chlieb sa predsa kupuje v samoobsluhe a v dnešnej uponáhľanej dobe je to aj nezmysel a mrhanie časom. Bohužiaľ tento chlieb sa nikde kúpiť nedá a okrem toho že sa z neho chudne je nepopísateľne chutný a sýty. Pečiem ho raz za dva týždne. Statočne mi ho konzumujú aj návštevy a pýtajú si ho nenatretý a mne sa to nepáči, lebo ohŕdajú mojimi skvelými pomazánkami. Recept ktorý uvádzam vystačí asi 2 ľuďom na dva týždne. Chlieb sa skladuje v mrazničke a dáva sa rozmrazovať nakrájaný v takých množstvách aby sa skonzumoval v ten deň. Ak ho aj nedáte do mraziaka tak vydrží týždeň čerstvý, ale toho sa neobávajte lebo sa vždy nájde nejaký dobrák ktorý vám ho zje. Chlieb ma obrovskú schopnosť zasýtenia. Napr. ak si nedám pozor a skonzumujem k raňajkám 3 krajce tak sa zabudnem naobedovať a hlad sa dostaví až okolo 17.00. Preto ho treba konzumovať s mierou pretože človek by mal jesť aspoň 3x denne. Takisto je vhodný pre ľudí ktorí zvyknú si po večeri pred spánkom niečo zajesť. Ak si dáte na večeru tak sa hlad určite v noci nedostaví. Ak by sa dostavil tak požujte trochu suchára (chutí výborne skoro ako keks) a hlad prejde. Aj hrianky z neho majú zaujímavú chuť. Príprava je rýchla, pretože netreba čakať, kým cesto vykysne.

Recept je na 2 asi 1,4 kg pecne

Suroviny:

0,4 kg pšeničná celozrnná múka
0,4 kg ražná celozrnná múka
0,5 kg ovsené vločky
2 šálky pšeničné otruby (5 dcl)
1 l cmar (Podmaslí Kysané – PILOS, Lidl)
1 šálka šípkový, ovocný alebo zelený čaj (2,5 dcl)
2 ČL soľ
2 ČL sóda bikarbóna
2 ČL rasca
2 kocky cukru alebo 2 tablety sacharínu alebo 1 lyžica medu

Postup:

Do väčšej nádoby dáme cmar, čaj, ovsené vločky a otruby. Pridáme roztlčený sacharín. Zamiešame. Do druhej nádoby dáme múky, soľ, sódu (kto ma rád kyprejší chlieb môže pridať 1 prášok do pečiva), rascu a zamiešame. Obsah prvej nádoby vlejeme do druhej a hnetieme kým nám nevznikne cesto. (Pozor toto cesto je lepivé a nemalo by byť riedke, ak je, tak ste dali veľa čaju. Môžete tomu predísť ak čajom riedime husté cesto a dávame ho nakoniec.) Cesto vykydneme na pomúčený plech a umyjeme si zalepené ruky a utrieme ich. Ruky si pomúčime a cesto obalíme v múke a veľký bochník prerežeme nožom na polovicu. Z každej polky vyformujeme bochník v tvare úzkej knedle. Povrch potrieme slanou vodou a pozdĺžne narežeme nožom. 1 rez stačí.
Dáme piecť do predom vyhriatej rúry (v rúre máme kastról v vodou inak sa môže spáliť) na 220°C. Pečieme 20 min. Chlieb vyberieme a znova dobre potrieme slanou vodou. Vložíme späť a pečieme 15 min pri 200°C. Rúru vypneme a môžeme ho v nej nechať ešte 5-10 min.
Chlieb sa môže jesť teplý a krájame ho ešte pred vychladnutím. Ak je príliš horúci alebo úplne vychladnutý môže sa trochu mrviť. Krájame 1 cm krajce, z ktorých oddelíme tie čo sú určené na priamu spotrebu, ostatné dáme zamraziť.
Každý kto ho ochutnal nechce naňho nátierku ja ho však používam ako normálny chlieb. Chlieb by mal voňať trochu ako huby a chuť treba skúsiť. Určite budete príjemne prekvapený.

jasimk
15. dub 2010

Trio rezy
Cesto: 4 vajcia, 20 dkg pras. cukru, 1 vanil. cukor, 20 dkr hladkej muky, 1 pras. do peciva, 1 dcl oleja (ja davam menej), 1 dcl vlaznej vody, kakao
Puding: 1 l mlieka, 2 zlate klasy, 1 van. cukor, 4 lyzice krystaloveho cukru
Postup: Vymiesame zltka, cukor, van. cukor, olej, vodu. Pridame muku, pras do peciva, sneh. 3/4 cesta vylejeme na pomasteny a pomuceny plech, do ostatneho pridame kakao. Nepravidelne rozotrieme po bielom ceste. Na to vylejeme horuci uvareny puding, tak aby sa dostal vsade.
Upeceny, este horuci potrieme 3 pochutkovymi smotanami, alebo bielym jogurtom a posypeme skoricovym cukrom.
Je to dobry kolacik aj v lete z chladnicky taky osviezujuci.

jasimk
15. dub 2010

Slonie zradlo
500g dietnej salamy
3 stredne cibule
500 ml nakladanych uhoriek
plechovka kukurice
1 velka lyzica oleja
pol lyzice octu
1 velka lyzica horcice
1 maly rajcinovy pretlak
pol lyzicky soli
3 kocky cukru
pol lyzicky chilly korenia
podla chuti mletej papriky
1 majolku, alebo 200 g majonezy.
Salamu pokrajame na tenke rezance, pridame na drobno pokrajanu cibulu a uhorky. Olej, ocot, rajc. pretlak, horcicu povarime na hladku hmotu. Tuto zmes nalejeme na salamu s cubulou a uhorkami. Vsetko dobre zamiesame, po vychladnuti pridame majolku a znovu premiesame. Nechame pol dna postat v chladnicke, podavame s chlebom.
Toto robieva kamoska, ked ma mat navstevu a nechce sa jej robit chlebicky.

bublina09
16. dub 2010

Kachna pečená 13 hodin, vynikající křehká šťavnatá.

Kachnu si připravíme den před podáváním, nasolíme (solí nešetříme), okmínujeme.
Dáme do pekáčku, podlijeme vodou asi 1 cm ode dna, pekáček přiklopíme.
Troubu předehřejeme na 90 stupňů (důležité je dávat kachnu do opravdu předehřáté trouby, aby se vytvořila kůrka a neutíkala šťáva)
V 23:00 dáme kachnu do trouby, necháme přiklopenou, teplota 90 stupňů zůstává. Pečeme BEZ ODKRÝVÁNÍ A KONTROLOVÁNÍ 12 hodin, tzn. do 11:00. Pak kachnu odklopíme, potřeme medem (nebo medem s výpekem) a pečeme odkrytou další 1 hodinu.
Ve 12:00 je připravená k podávání. Prsíčka jsou famózní!

bublina09
16. dub 2010

Ještě jedna podstatná věc ke kachně!!!

Pečeme od večera, ráno po probuzení na ni koukneme a zvýšíme teplotu pečení na 120 stupňů! Dále pečeme kachnu ZAKRYTOU, pokračování viz výše.

laska2208
6. kvě 2010

Pohánkové (tatarčené) pirohy

Plnka: 5 stredne veľkých zemiakov – uvaríme, popučíme a po vychladnutí premiešame s 1 ks bryndze, osolíme a
okoreníme čiernym korením

Cesto: 3 polievkové lyžice pohánky – zomelieme na kávovom mlynčeku (ja dávame 4 PL) , zmiešame s 2 hrnčekmi polohrubej (ja dávame 1 hrnček polohrubej a 1 hrnček hrubej) múky, pridáme 1 KL soli, 1 hrnček vlažnej vody, vypracujeme cesto, keď sa ti zdá cesto veľmi mäkke, môžeša pridať ešte trochu múky, cca jednu hrsť. Cesto vyvaľkáme na 3 mm a naplníme plnkou..
Z uvedeného množstva urobíme 60 ks (mne vyšlo cca 70 ks) pirohov.
Varíme vo veľkom množstve vody /8 litrový hrniec/ - cca 8 minút.
Uvarené schladíme studenou vodou, omastíme na masle (oleji) opraženou cibuľkou, polejeme kyslou smotanou, alebo kto má radšej slaninku, tak ju nahradí namiesto cibule.

dankolucka
7. kvě 2010

mnam mnam.tie priohy vyzeraju prudko jedle 🙂 , len kto mi ich uvari? 😀

martinamil
12. kvě 2010

Mléčná potahovací hmota

POTŘEBNÉ PŘÍSADY
20 dkg sušeného polotučného mléka,
20 dkg moučkového cukru,
3-4 lžičky oleje (kdo chce hmotu měkčí dá 3-4 lžíce oleje),
3-4 lžíce pšeničného sirupu (lžíce nestírat prstem, ale nechat volně stéct a znovu nabrat).
Dá se použít i jiný sirup např. kukuřičný nebo ječný. (Pokud nepečete často a sirup vám zbyde, tak je to skvělé a zdravé sladidlo do čaje.)
Kdo by sirupy nesehnal, může je nahradit medem. Hmota pak není tolik elastická a ozdoby z ní mají tendenci vysychat a praskat.
Trochu teplé vody (asi 30-50 ml) ale s vodou velmi pomalu a opatrně. Určitě nelít všechnu vodu najednou.
Můžete přidat různé aroma. Dle chuti.

Zadělávám v pekárně nebo v robotu s hnětacími metlami, ale jen tehdy, pokud máte výkonný stroj. Jinak by se mohl zavařit motor. Hmota je dost tuhá. Ručně ho uděláte také, ale víc se nadřete. Pekárnu nastavuji na program Těsto. 45 minut hnětení a pak přijde kynutí. Tehdy program ukončuji a hmotu vyndavám. Dlouhodobé nahřívání by způsobilo vysychání vody a hmota by okorala.

Některé pekárny se mouhou brusnými účinky moučkového cukru poškrábat!!!

Hmota je po zadělání zahřátá a proto je vždycky měkká a lepí. Dejte jí do sáčku a nechte tak 2 hodiny vychladnout. Pokud je stále měkká, zahustěte stejným dílem sušeného mléka a cukru. Pokud lepí, potřete si ruce olejem a propracujte.

Jelikož hodně záleží na poměru surovin (hlavně těch tekutých a vody nejspíš dáme každá trošku jiné množství) zkontrolujte druhý den konzistenci marcipánu. Pokud se vám bude zdát, že tuhne, opět namočte ruce a znovu propracujte.

Hmotu klidně udělejte dopředu. Určitě se nezkazí, protože má trvanlivost stejně dlouhou jako má sušené mléko, které použijete, ale musí být vždy dobře zabalená v igelitu a v plastové misce. Igelitem myslím ten silný. Ne mikroten. Pokud jí celou nespotřebujete, tak skladujte v lednici.

V lednici hmota ztuhne. Proto jí před použitím nahřejte v mikrovlnce a mokrýma rukama znovu rozpracujte. Když ani to nepomůže přidejte pšeničný sirup.

Pod marcipán v ŽÁDNÉM případě NEPATŘÍ krém s vysokým obsahem vody (šlehačkový, tvarohový nebo ze zakysané smetany). To samé platí i pro jakýkoliv krém, do kterého dáte málo másla (alespoň 250g másla na jeden pudink nebo kaši uvařenou z 250ml mléka. Marcipán se na něm začne roztékat.
Je možno použít krém z pudinku, másla a cukru nebo nastavovaný kaší.
Dort před potažením nepotíráme velkou vrstvou krému, ale jen tolik, abychom zadělali nerovnosti a dáme ztuhnout do lednice. Korpus pomazaný krémem nechte v lednici tak dlouho než krém ztuhne. Lépe se potom potahuje, potahovací hmota po něm neklouže a dort nesesedá. Tudíž vám nebude krém dělat po potažení na bocích boule.
Hotový dort skladujte v lednici, ale zvyšte její výkon. Tudíž v ní snížíte teplotu.

Potah vyválejte minimálně 3 – 4 mm silný. Pak se nemusíte bát, že by vám dort tekl. Podsypávejte kukuřičný škrobem Gustinem. Můžete i moučkovým cukrem, ale nesmí se ho do hmoty dostat moc, protože pak by začala být tuhá a drolila by se.

Na střední kulatý dort si udělejte raději dávku z 30dkg mléka a z 30dkg cukru. O jednu třetinu zvyšte i ostatní suroviny. S vodou velmi opatrně.

Pokud potřebujete hmotu obarvit jen jednou barvou, tak jí přidejte před zaděláváním. Pokud potřebujete více barev, nechte hmotu přírodní a pak nabarvěte požadované množství.
Nevýhodou hmoty je, že má nažloutlou barvu od sušeného mléka.

martinamil
12. kvě 2010

Hmota z Marshmallow bonbonů

450 g marshmallow, 950 g moučkového cukru, 2 - 5 lžic vody nebo citrónové šťávy, Můžete přidat aroma.

Marshmallow rozpustíme v mikrovlnce (cca 2 minuty na plný výkon) s vodou (pokud chceme nakyslejší chuť, tak použijeme citrónovou šťávu). Promícháme do úplného rozpuštěni a zapracujeme cukr. Je možné, že cukru bude třeba méně. Hmota by měla být krásně zpracovatelná, lístečky růží by se neměly ohýbat a hmota by rozhodně neměla lepit. Na podsypáváni použít moučkový cukr nebo škrob (kukuřičný, bramborový).
Uchovávat dobře zabalené v potravinářské fólii a v sáčku. Nemusí být v lednici.
Pokud je hmota příliš tuhá, stačí strčit na pár vteřin do mikrovlnky (5-10).

Tato hmota má výhodu, že když použijete jen bílé části bonbonů, je krásně bílá. Špatně se však barví. Nedocílíte sytých barev.

Také se po přidání 60g hořké čokolády (v průběhu tavení bonbonů v mikrovlnce) a hrsti neslazeného kakaa (při zapracovávání moučového cukru), dá vyrobit čokoládová Marshmallow hmota.

Recept je zkopírován z Cakes.cz od paní Lidunka25.