Recepty maminek

petise
28. dub 2009

Ahojky 🙂
takže tady máme prostor pro tipy, co k papčení, a to nejen pro ty naše bobíšky, ale i pro nás 🙂

acornika
21. srp 2009

Kyselačka s houbami – jemnější pro dětičky

Ingredience
Sklenička hub v sladkokyselém nálevu ( nejlépe domácí )
250ml sladké smetany
Hladká mouka
Mléko
Máslo
Kmín
Majoránka
Bobkový list
Sůl
Cukr
Citronová šťáva
Ocet
2 vejce

Postup : máslo rozehřejeme a vhodíme houby, krátce za stálého míchání povaříme. Přidáme kmín a nálev z hub. Opět povaříme, pak zaprášíme moukou a vytvoříme tak jíšku. Do jíšky vlijeme cca půl litru mléka a dolejeme podle potřeby vodou a necháme vařit. Pak vlijeme smetanu, přídáme bobkový list a majoránku a opět přivedem k varu. Pak už jen dochutíme solí, cukrem, citronovou šťávou a trošinkou octa. Nakonec přidáme rozkvedlané vajíčka a povaříme. Můžeme k houbám přidat i brambory 
Jasmínce polívečka moc chutná zvláště s chlebíkem

lu777
25. srp 2009

tak já dám taky jeden recept na lilek

LILEK S HOVĚZÍM A BULGUREM

150 g bulguru spařit horkým zeleninovým vývarem a nechat zakryté asi 20 minut odstát

na pánvi osmažit na oliv. oleji nadrobno nasekanou cibulku (1 větší) plus asi 3 stroužky česneku (taky nadrobno)... na to přihodit pak 150 g nakrájených žampionů, 1-2 střední nakrájené lilky a 2 nakrájená rajčata (předem spařit a oloupat) a chvíli opékat společně dokud není lilek měkký (pokud není tak můžeme trochu podlít vodou a podusit)

vyndat a do pánve dát na oliv. olej asi 300 g mletého hovězího a opéct...

smíchat se zeleninovou směsí a bulgurem, osolit, opepřit a přidat trochu oliv. oleje

Varianta: směs zeleniny (bez lilku) a masa se dá dát do vydlabaných lilků a zapéct asi půl hodiny v troubě a bulgur k tomu podávat jak přílohu

lu777
25. srp 2009

jé, zapomněla jsem!!!! : lilek se musí před smažením osolit a nechat odstát, aby pustil hořkost !!!
(asi 20 minut)
sůl se pak dá otřít ubrouskem

petrolejka
26. srp 2009

STROUHANÁ ZAPEČENÁ CUKETA (od Labellky)
Ingredience:
1 menší žlutá cuketa,
15 dkg eidamu,
1 cibule,
olej,
2 - 4 stroužky česneku,
1 kypřící prášek,
několik lžic hladké mouky,
3 vejce,
majoránka (cca 1 lžička),
pepř,
sladká paprika (cca 1/2 lžičky),
drcený kmín,
sůl.
Příprava:
Omytou cuketu společně se sýrem nastrouhat nahrubo. Na oleji osmahnout nakrájenou cibuli a přidat jí k cuketě se sýrem. Přidat vejce, koření,česnek, sůl, kypřící prášek a zahustit několika lžícemi mouky. Těsto má být husté asi jako na bramborák. Menší plech vymazat olejem a rozetřít těsto. Peče se při 180 .

labell
27. srp 2009

Ještě to tu mám trošinku jinak: Nastrouhat asi 40 dkg cukety, 3 vajíčka, 10 dkg tvrdého sýra, 1 majonéza, 3 párky, půl prášku do pečiva, 2 stroužky česneku, 3 lžíce oleje, 5 lžic hl. mouky. Vymastit plech sádlem a vše pak zapéct.

ingridsu
2. zář 2009

Plněná paprika v rajčatové omáčce:
umelu vepřové i hovězí maso, přidám rýži (nevařenou), sůl, pepř, červ. papriku,2vejce a směs natlačím do vydlabaných bílých slovenských paprik. Když zbyde maso a nemám papriky, připravím si kuličky.
Do hrnce naskládám papriky, zaleju studenou vodou, přidám jednu cibuli na drobno a trochu sůl, když se začne voda vařit přihodím i masové kuličky. Po 30-ti minutách varu přidám celou skořici, bobkový list, nové koření, tymián (všechno koření narvu do velkého sítka na čaj) a vařím dalších 15 minut. Vyberu papriky i kuličky a dodělám omáčku: Vyjmu z vody koření, zahustím máslovou jíškou (já to má ráda řidčí, takže jíšky je jen symbolicky), rozmixuju ponorným mixérem, přidám šťávu s rajčat (Lidl, půl litru za 13,90) a podle chuti přidám ještě cukr, citrón, skořici, vegetu a dnes jsem i nastrouhala perník z vánočního stromku. Vrátím papriky a hotovo.

hanina75
10. zář 2009

KUŘE COPACABANA:1 větší kuře,1 větší cibule,1 malá plechovka ananasu(kousky),250 g žampionů,olej,1 lžíce paprikové vegety,sůl.POSTUP:V pekáčku zpěníme na oleji drobně nakrájeno cibuli,vsypeme na plátky nakrájené žampiony a opečeme.Pak vložíme čtvrtky osoleného kuřete,posypeme vegetou,trochu podlijeme,přiklopíme a pečeme.Měkké kuře vyjmeme a ve št'ávě prohřejeme okapaný ananas.Porce kuřete přeléváme vypečenou št'ávou a podáváme s dušenou rýží.

hanina75
20. zář 2009

vkládám nějaké receptíky na zapečené mn'amky 🙂 http://mail.centrum.cz/download.php?msg_id=0000... 8.doc

lu777
1. říj 2009

JEMNÉ KUŘE NA KARI A PERFEKTNÍ SYPKÁ RÝŽE

Kuře
500 stehenních kuřecích řízků naklepat, osolit a dát na to kari (ne moc)... opéct na pánvi na rozpáleném oliv. oleji... pak podlít 1 cm vody a nechat půl hodiny dusit...
vzít 500 ml smetany, asi 300 tam nalít a 200 rozmíchat s trochou hladké mouky a zahustit... dosolit, přidat kari pokud je potřeba, případně trochu cukru nebo kousek másla.. nechat přejít varem

Rýže
kvalitní rýže - dlouhozrnná, jasmínová, basmati...

do hrnce dát 2 hrnky studené vody a čtvrt lžičky soli, přivést k varu... přidat 1 hrnek rýže, zamíchat 1-2x, nechat opět dojít k varu a zamíchat ještě 1x aby se rýže nelepila k hrnci nebo zrníčka k sobě

snížit teplotu na mírné bublání - většinou jednička na sporáku
hrnec přikrýt pokličkou, která dobře sedí.... nenakukovat!! a nechat 20 minut vařit

pak otevřít hrnec, napočítat do 3 a zase zavřít a vařit dalších 5 minut

sundat ze sporáku a vidličkou rýži načechrat

je to super rýže jak z Asie 🙂

petise
autor
16. říj 2009

Brokolicová polévka od LU:

Barru: uvařím brokolici ve vodě se zel. bujonem (bio z DM), do toho dám jednu smetanu, až je to měkký, tak to mixnu a pak přidám do toho kostky brambor...
na konci podle situace dohustím nebo přidám kousek másla nebo dosolím, dopepřím apod.
jako tohle jsem si vymyslela dneska jsem to dělala poprvé ale mužovi chutnalo... akorát to teda nechutná moc brokolicově to by tam asi musely bejt dvě brokolice, ona nemá až tak silnou chuť... jako třeba květák

mi83
20. říj 2009

Těstoviny s kuřecím masem a sýrovou omáčkou.

Uvaříme těstoviny, podusíme kousky kuřecího masa (nebo jen nakrájíme šunku). Ve vodní lázni rozpustíme smetanu se sýrem Kiri (pro nás dospěláky 😅 dávám místo Kiri nivu nebo jiný sýr s modrou plísní). Omáčku nalejeme na těstoviny s masíkem.

Dobou chuť 🙂 Denísek to miluje 😉

petise
autor
21. říj 2009

Lu: špenátovku dělám: osmahnu cibulku na másle, přidám mouku, pak zaliju vodou, až se začne vařit, přidám špenát a Bio bujon, nakonec trochu smetany....a vločkovou, tu dělám jak pejsek a kočička, co dům dá: osmahnu cibulku a nahrubo nastrouhanou mrkev: přidám vodu, brambory, petrželku, někdy přidám kuřecí nebo hovězí(to pak musím dát na malý kousíčky aby to jedla, jinak to plive), trochu osolit nebo bujon, namočený vločky a nakonec hrst hudliček.Prostě co máš doma, no

annynka
28. říj 2009

Sirene po šopski.... bulharský recept

nejlépe, pokud máte zapékací misky s pokličkou.
Do každé misky(počet misek = počet strávníků 😉 ), dejte na dno kousek másla, na to vrstvu rajčat, lehce posolit, posypat třeba bazalkou, nebo něčím jiným...na to vrstvu FETA sýru(bohužel pravý bulharský bálkánský sýr= sirene není u nás k sehnání, popravdě chutná něco mezi fetou a balkánem), potom rajčata, sůl, bazalka, sýr.... záleží na výšce misky, já mám 2 vrstvy a rajče.. Celé to zamáčknem dolů, uprostřed udělejte trochu důlek a rozklepněte jedno vajíčko, důlek proto, aby se žloutek udržel na místě, jinak bílek nechte roztéct do stran. Posolit a zapéct v troubě asi 20minut... Příloha bílé pečivo... MŇAM!!

lu777
9. lis 2009

BENÁTSKÉ RIZOTO

300 g rýže (nejlíp spešl rizotové rýže, Arborio, prodává se např. v DM drogerii) propláchnout vařící vodou

asi 1.5 cibule nadrobno nakrájet, opéct spolu s kostičkami (asi 100 g) dětské šunky a asi 3 stroužky česneku (nadrobno) na másle (dát víc másla, aby to ochutilo pak celé rizoto)

smíchat s rýží, osolit, opepřit, přidat asi 200 g mraženého hrášku....

dát do zapékací misky, podlít asi 100 ml bujonu ze zeleniny.... přikryté péct asi na 180 C zhruba hodinu, hodinu a čtvrt... hlídat, podlévat pokud se voda vsákne (já jsem přidala pak ještě zhruba 100-150 ml odhaduju)

hotové se dá sypat sýrem... ale chutná báječně, není to vůbec potřeba 🙂

ingridsu
9. lis 2010

Dýňová polévka:
Je sezóna výborných, nekalorických dýní, plných živin, vitamínů....tak přidávám jeden recept na krémovou poblivečku:
Na másle + oliv. oleji orestuju cibuli, přidám na kostky nakrájenou dýni HOkkaido ( bez jádřince, jen umytá kartáčem, nemusí se loupat), chvíli zarestuju, zaliju studenou vodou, přidám tř. kuřecí bujon, povařím asi 20 minut. rozmixuju, tyčovým mixérem, dochutím (sůl, muškt.oříšek) lehce zakápnu mlékem a já přidám trochu petrželky na drobno. Na malé pánvičce postrašené oliv. olejem narychlo orestuju dýňové oloupané semínka, které přidám do polévky. POdává se s osmaženou houskou, nebo kupuju takový ty hotový ne moc zdravý kuličky.
DObrou chuť.